STADS NIEUWS Academienieuws KERKNIEUWS SPORT Zoons bestelen hun moeder WOENSDAG 7 JUNI 1939 CE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Lelden 19 cent per week; 2.50 per kwartaal Bij onze agenten 20 cent per woak; 2.60 per kwartaal. Franco per po»t 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïlL Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. -J HOE WORDT HET WEER 7 IETS MINDER WARM. De BUI seint: Verwachting: Voor het geheelc land: Koeler overdag, droog, helder tot half bewolkt, zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtingen. De weersloestand van hedenmorgen 7.20 uur: Den Helder, licht bewolkt, zwakke N. N. W. wind, 17 gr. C. Vlissingen: helder, zwakke Oostelijke wind, 20 gr. C. De Bilt: licht bewolkt, zwakke Z. Z. O. wind, 23 gr. C. Groningen: helder, zwakke Zuidelijke wind 23 gr. C. Maastricht: licht bewolkt, windstil, 24 graden C. BUITENLANDSCII WEEKOVERZICHT. Het gebied van hoogen luchtdruk, waar van dc kern gisteren in Oost-Duitschland lag, trok verder weg naar Centraal-Euro- pa, Onder invloed hiervan blijft het weer zonnig en zomersch in geheel Duitschland, België en ons land. Vanmorgen werd het in Maastricht meer dan tien graden warmer dan normaal, terwijl gisteren uit het Oos ten van het land temperaturen boven der tig graden Celsius werden gemeld. De de pressie, die gisteren bij de Faroer was ge legen, trok in diepte toenemend naar de Botnische Golf, en bracht langs haar baan veel regen. Zij wordt gevolgd door groote drukstijgingen aan de Noorsche kust, ach ter deze depressie kwam over de Britsche Eilanden een nieuw gebied van hoogen druk tot ontwikkeling, dat in beteekenis toeneemt. Over het Noorden van de Noord zee dringen koele luchtmassa's naar het Zuid-Oosten door. Door de buitengewoon groote droogte van de lucht, kwam hierbij op de Britsche Eilanden geen regen van beteekenis voor. LUCHTEMPERATUUR. 29.9 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Woensdagnamiddag 9.47 uur tot Donderdagmorgen 4.10 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Donderdag 8 Juni voorm. 7.40 en nam. 8.05 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „Dc Zijl", 20 gr. C. Zweminrichting „Poelmeer" 20 gr. C. Maan op 0.21 uur Donderdagnacht. Maan onder 11.06 uur Donderdagmorgen. LEIDEN. Geslaagd: Doctoraal examen Rechten: de heer B. J. Geveke, Den Haag: mej. J. C. H. van Vliet, Bussum: de heer J. Berlage, 't Jop- pe (Gld.): de heer O. Simon, Voorbu^; de heer A. F. A. Velzen, Schiedam. Candidaatsexamen Wis- en Natuurkun de, letter E, mej. M. D. C. Tamson, Den Haag. Doctoraal examen Wis- en Natuurkunde, hoofdvak Dierkunde: de heer L. Tinber gen, Den Haag. Voorbereidend kerkelijk examen, de heer J. Dirkse, Leiden; de heer D. Lekker- kerker, Bennebroek. Op 'n drogen weg moet uw auto bij 40 km per uur binnen 16 meter kunnen stoppen. Maar bij 80 km per uur Is die remweg niet 32, maar 64 meter! Oranje-herdenking Mijnheer de Redacteur, Naar aanleiding van het artikel: „Oranje- Herdenking", van den heer P. S. in: „De Leidsche Courant", van Vrijdag 2 Juni 1939, lijkt het mij nuttig er op te wijzen, dat Frater J. J. Doodkorte in „Ons Eigen Blad", van 15 Febr. 1939, pag 78 en vol gende, op klare wijze aantoont, dat het niet aangaat, Prins Willem van Oranje, voor te stellen als kampioen der gewetens vrijheid. De heer P. S. haalt n.l. woorden aan door Prof. Molken boer verleden jaar ge sproken, bij gelegenheid van de Vondel herdenking, waarin de geleerde Pater met nadruk herinnerde aan de groote ver eering, welke onze beroemdste dichter den Oranje-vorsten toedroeg. Vondel prees Willem van Oranje als den bevrijder van ons volk, als een kampioen voor de vrij heden. Frater Doodkorte nu betoogt op zeer goede gronden, dat het absoluut in strijd is met de werkelijkheid, Willem de Zwijger te laten poseeren als kampioen der ge wetensvrijheid. Ik citeer letterlijk: „Een van de grofste historieleugens, wel ke door de Mythe-Oranje in ons vader land worden verbreid, is wel deze, dat de „vrijheidsstrijd onzer vaderen" begonnen was om heel 't volk de zegen der gewetens vrijheid te schenken, en dat mét en door die strijd, de Katholieken wel in verdrukking kwamen, wel hun godsdienstvrijheid ver loren, doch dat ook voor hen, onder de heerschappij van de Republiek, de vrij heid van geweten onaangetast bleef. En waar tal van oude misvattingen successie velijk in het licht der wetenschap verdwij nen en verkwijnen, is 't juist deze leugen, die meer dan ooit algemeen verbreid en geloofd wordt; die zelfs onder Katholie ken meer en meer ?ls „historisch feit" wordt aanvaard. De ijver waarmee propa gandisten der Mythe deze onwaarheid ver breiden, is zeer verklaarbaar. Men be hoeft zich slechts in te denken welk een gunstige stemming door 'n dergelijke mis leiding (doorgaans door onkunde) door 't aannemen van die leugen ten opzichte der Mythe wordt gekweekt; te meer waar Willem de Zwijger nu eenmaal moet po seeren als kampioen der gewetensvrijheid. Van Katholieke zijde wordt dan meestal (zelfs door ontwikkelden) in de verste verte niet vermoed, dat met deze onwaar heid tegelijk en volkomen onjuiste op vatting van. „gewetensvrijheid" wordt aanvaard. Een opvatting, die wel in Cal vinistische kringen wordt gehuldigd, maar toch niet enkel door de Katholiek, doch ook door ieder, die zich ernstig bezint op wat gewetensvrijheid in wezen is, moet worden verworpen. Onder onze geloofsgenooten heeft die historieleugen eigenlijk eerst sinds 1933 eenige aanhang van beteekenis gevonden. En 't was nog betrekkelijk kort vóór 1933, dat juist deze geschiedvervalsching èn door wijlen Prof. Huybers èn door den tegen- woordigen Aartsbisschop van Utrecht ge ducht onder handen werd genomen, 't Al gemeen erkend gezag van deze beide his torici durven ook de vrienden der Mythe niet betwisten". Op zeer gedocumenteerde wijze bewijst de eerw. Frater dan, dat er in de Republiek beslist geen gewetensvrijheid heeft be staan. Het zou te veel plaatsruimte vergen, nog andere sprekende citaten aan te halen. Belangstellenden verwijs ik naar: „Ons Eigen Blad" van 15 Febr. 1939. Alle ónt- wikkelde Katholieken moesten dat artikel eigenlijk lezen. Het is de moeite waard en zou veel misvatting doen verdwijnen. De heer P. S. staat volkomen in zijn. recht, als hij Prins Willem wil voorstellen, als de kampioen van vele onzer vrijheden, 'n Uitzondering moet hij dan evenwel maken voor de gewetensvrijheid, toch zeker niet de minste onzer vrijheden. Want, zoo besluit Frater Doodkorte zijn artikel: „Dat er bij ons van 15731795 gewetensvrijheid zou hebben geheerscht, is 'n brutale leugen van de Mythe". Mijnheer, de redacteur, ik dank U voor de afgestane plaatsruimte. P. J. A. DE VRIND, Utr. Jaagpad F 20d Zoeterwoude, 3 Juni 1939. Dankbaar ben ik de Redactie dat zij mij dit ingezonden stuk ter Inzage deed toekomen. Dankbaar ben ik ook den geachten schrijver, dat hij mij gelegenheid geeft nog even op het artikel „Oranje-Herdenking" terug te komen, en dat hij aan dat artikel zijn aandacht heeft willen schenken. Wat dit laatste betreft, is het alleen maar jammer, dat zijn stuk grootendeels, om niet te zeggen geheel, langs het artikel heengaat. Strekking van het artikel was te be- toogen, dat prins Willem van Oranje als historische figuur aan geheel ons volk be hoort, z(jn diep te betreuren uittreden uit de Moederkerk ten spijt, en dat hij, els de man, die den strijd aanbond voor onze onafhankelijkheid, den dank van dat volk verdient. Ik geloof niet, dat dit in bovenstaand stuk wordt ontkend, of op goede gronden aangevochten. Er kan, wat dit betreft en in elke discussie is het zaak goed te onderscheiden dan ook geen sprake zijn van een „M y t h e", maar alleen van w e r k e 1 ij k- heid. De beweringen van frater Doodkorte kan ik derhalve laten rusten, op welk hoog ge zag hij zich daarbij meent te mogen be roepen. Als in dit geval meer ter zake doende, lijkt het mij geoorloofd te verwijzen naar een geschrift, dat nauw verband houdt met het onderwerp in miin artikel behandeld. Het verscheen een paar weken geleden als een uitgave van het Geert Groote Ge nootschap en het voert tot titel: „De Inquisitie in de Nederlanden". Schrijver is de bekende historie-kenner en oud-prof- fessor, pastoor W. Nolet. Hij behandelt naast en in verband met die inquisitie ook den strijd tegen Spanje en beroept zich o.m. op dr. Nuyens, wiens geschriften van lang vóór 1933 dateeren! Een paar citaten, welke als 't ware de quintessens vormen van zijn gedocumen teerde verhandeling laat ik hier volgen. „Wanneer we", zegt hij, „het compro mis der edelen mogen beschouwen als het begin van den opstand tegen Spanje, dan is het duidelijk, dat juist de in quisitie er aanleiding toe gegeven heeft: het koppig vasthouden door Filips II aan een instituut, dat in Spanje geduld werd, tegenover de zoo geheel anders geaarde Nederlanders, heeft hem zijn heerschappij gekost." En verder: „De inquisitie naar Spaan- schen geest gedreven, heeft in de Neder landen scherp gewoed. Maar na het bovenstaande is het wel duidelijk, dat die soort van inquisitie nooit de instemming heeft gehad van het Nc rlandsche volk dat men het niet zóó mag voor stellen, alsof het eene volksdeel woedde tegen het* andere. Integendeel, het op komende protestantisme is in zijn aan hangers vervolgd door een vreemde macht onder het protest van heel het Nederlandsche volk. En die vreemde macht is door heel het Nederlandsche volk om haar tyrannie en miskenning van den volksaard verdreven." In wil het hierbij laten, ofschoon de lust groot is nog veel meer uit dit uitnemende boekje over te schrijven. Ik vertrouw echter, dat deze citaten er het hunne toe zullen bijdragen, aan het geschriftje, dat binnen ieders bereik valt, een zoo ruim mogelijke verbreiding te ver zekeren. Het verdient dit ten volle. Prof. Nolet gebruikt geen dikke woor den. Hij is nuchter in zijn betoog, zakelijk en "bezonken, zooals men van een historicus mag en moet verwachten. P. S. Benoemingen in het Aartsbisdom. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot kapelaan te Amersfoort (H. FranciscusXaverius) den weleerw. heer H. A. M. Kerkhofs en tot kapelaan te Kampen den weleerw. heer H. F. van Laak. DIOCESANE TENNISDAG. Door de Sportraad en de DHSB wordt op Zondag 16 Juli een diocesane tennisdag ge houden om de kampioenstitels. Er wordt gespeeld in 5 wedstrijden ver deeld in 3 klassen. a. Heeren enkel. b. Dames enkel. c. Heeren dubbel. d. Dames dubbel. e. Gemengd dubbel. Voor elke afdeeling zijn 3 klassen. Al leen' aan de wedstrijden in de eerste klas sen zijn de titels verbonden. Voor hen, die niet weten voor welke klasse ze kunnen inschrijven wijzen we er op, dat zij, die re gelmatig drie jaar gespeeld hebben wel uit kunnen komen in do eerste klasse en zij, die twee jaar spelen in de tweede klasse. Het inschrijfgeld bedraagt f 1.50 voor en kelspelen en ƒ1.per persooon voor dub-, belspelen. Inschrijven moet men vóór 15 Juni bij den Sportraad van de Graal, Ko ningslaan 30, Amsterdam (Z.), Giro 227559 van de centrale sportkas, of bij het Bonds- bureau DHSB. 2e Const. Huygensstraat 77 Amsterdam (W.). Giro 236444 van L. de Vreede, Amstelveen. De finales van de wedstrijden worden gespeeld in Den Haag. Indien er in som mige plaatsen voldoende inschrijvingen zijn, worden er in deze plaatsen voorronden gespeeld op Zondag 9 Juli. Het zal voor de eerste keer zijn, dat door deze samenwerking een groote ten nisdag gehouden wordt. Vraag zoo spoedig mogelijk om inlichtingen en doe mee. Iedere speler moet zich beschikbaar stel len om scheidsrechter te zijn bij een an deren wedstrijd. Hier ben ik, lieveling, in mijn werkkamer! (Saturday Evening Post). Proza en Poëzie in verkiezing HANG OP de raambiljetten die onze propagandisten bij u hebben mogen plaatsen. Hang ze nog dadelijk op want de verkiezingen zijn reeds op 14 Juni a.s. Onze fraaie biljetten mogen geen MOSTERD NA DEN MAALTIJD worden. Zij dienen een stuk levende pro paganda te zijn. Ons KORT MAAR KRACHTIG strooibiljet is klaar. Propagandisten, wij verwachten u Vrijdagavond 8.15 uur in het Sint Antoniusclubhuis aan de Mare om dit materiaal in ontvangst te nemen. Allen present, zooals is afgesproken. De SPANDOEKEN doen het goed, hoorden we zeggen. Als de kiezers het op 14 Juni nu ook goed doen, dan komt de zaak voor elkaar. TROUBADOUR gaat voor ons dichten! Proza en poëzie in den verkiezingstijd. Dat is wéér wat an ders! U ziet, we raken NIET UITGEPUT! Alleen wel ons geld. Daarom, geei.. snel en veel. Bestuur Dr. Schaepman. 14 JUNI Zeer geachte „Dr. Schaepman", Ja, U vraagt mij om een lied, En ik dacht zoo bij mij zeiven: 'k Doe het, waarom zou ik niet! U zei: 't is voor propaganda En het wordt de hoogste tijd, Ik ben van de zelfde meening, Het is nessoassuseit. Ook wij voeren propaganda, Op vergaad'ring. en op straat, Feit is, dat het op zoo'n stemdag Nooit zoo erreg stemmig gaat. Iedereen roept van de daken: Die ge kiezen moet zijn wij, Maar wij zeggen: Kiest de eene, Groote Roomsche Staatspartij! Aan dien eenen, korten kiesdag Zitten groote waarden vast, Daarom moet de leuze wezen: Aan den arb id! Opgepast! Als u soms nog niet mocht weten, Hoe te helpen aan de taak Voor de komende verkiezing En de katholieke zaak. V/at U allen weten moet, Opdat ieder 14 Juni Opgewekt zijn stemplicht doet. Dan wil ik U aanstonds zeggen, Hoe dat heel eenvoudig kan Voor den jongen en het meisje Voor de vrouw en voor den man., 't Kan op allerlei manieren, ETgens komt u vast van pas, 't Zou al heel gek moeten wezen Als u niet te plaatsen was. O, ja, kalken slechts, dat mag niet, Ook niet plakken op de straat, Zorg dus. dat g' in deze dingen Nooit uw boek te buiten gaat. Maar wèl kunt U gaan vertellen Aan een uitgebreid publiek Van Uw eigen fier getuigen: Doe als ik: stemt katholiek! 't Is warm en vele menschen zijn heel gauw geprik keld. Zoo ook een Leidsch redacteur van de „Vooruit", die schrijft: Er is dezer dagen een manifestje van de anti-rev'olutionnaire partij ver spreid. Dat het pamflet zich in hoofd zaak richt tegen de sociaal-democra tie, behoeft geen verwondering te ba ren, kennende de anti-socialistische wind, die uit die hoek pleegt te waaien. Maar het geschrift heeft met een openhartigheid, waarvan de samenstel lers zelf wellicht niet eens de beteeke nis hebben begrepen, onthuld, hoe nauw de samenwerking tusschen de drie rechtsche partijen is, als het er maar om gaat, de sociaal-democratie te bestrijden. Mede uit naam van de katholieke ar beiders doet daaraan de katholieke par tij ter plaatse mee. Stemt, als ge geen voorkeur hebt tus schen Wilmer (R.-K Wilbrink (C. H. U) en Beekenkamp (A.-R), stemt dan Beekenkamp, zoo proclameert dit bil jetje. Dat is niet anders dan eensgezinde frontvorming tegen de sociaal-demo cratie. Dat beteekent niet anders, dan dat de katholieken bereid zijn om met de ergste arbeidersvijanden in één en het zelfde schuitje te varen. Dat beteekent, dat de katholieke ar beiders mee in het zog van de bezuini- gings- en aanpassingspolitiek der anti revolutionairen moeten varen. Wilmer, Wilbrink of Beekenkamp, dat zou de keuze zijn? Van 11860.- is 11160.- terecht Kort na Paschen deed de echtgenoote van een groentehandelaar hier ter stede aangifte, dat bij haar uit een gesloten kistje, dat in een gesloten kast op zolder stond, een bedrag van f 1860 was ont vreemd. Er werden toen reeds vermoedens tegen den dader geuit, doch deze bleken voor de politie niet voldoende om reeds in te grij pen, zoodat een naarstig onderzoek werd ingesteld. Dit heeft ertoe geleid, dat gisteren de 15-jarige zoon van de vrouw door de po litie is gearresteerd. De jongen bekende het geld gestolen te hebben en dit gedaan te hebben op aandrang van zijn 27-jarigen broer. Hij had een greep in het geldkistje gedaan, er lukraak een bundeltje bankbil jetten uitgehaald en dit in zijn zak gesto ken. Zijn broer gaf hij een bedrag van 300, die dit geld in zijn handeltje stak. Voor zich zelf hield hij 100, welk bedrag hij er geleidelijk door bracht en het grootste gedeelte gaf hij in bewaring aan een over buurman, den 30-jarigen S. Deze nam hiervan dadelijk f 100, zoo genaamd als bewaarloon. Daarvan kocht hij zich een nieuw costuum, een regenjas, een horloge en enkele andere dingen. De rest van het geld verborg hij. Toen ten huize van dezen S. door de politie een huiszoeking werd verricht, vond men het geld op alle mogelijke plaat sen verstopt. Zoo werd 900 teruggevon den in den electriciteitsmeter, voorts lagen er bankbiljetten in een radiokast en in een boek. Bij zijn aanhouding verklaarde de buur man niet te hebben geweten, dat het geld van diefstal afkomstig was. De nieuwe kleeren had hij gekocht van het bewaar loon. In het geheel is f 1160 door de politie te ruggevonden. Het complot meende nog steeds, dat de moeder van den diefstal niets bemerkt had. Ze had het geld opgespaard zonder iemands medeweten; zelfs haar man was er onkundig van, doch haar kinderen wa ren er toevallig achtergekomen. ,In verband met een en ander zijn door de politie gearresteerd de 15-jarige zoon, de 27-jarige broer en de overbuurman S., de laatste als verdacht van heling. De 15-jarige zoon is reeds eerder wegens diefstal voorwaardelijk veroordeeld. Wij zullen op den inhoud van deze van een zekere overhitting getuigende woor den van onzen collega niet ingaan. Alléén dit. Noch van den inhoud van bedoeld „ma nifestje", noch van het feit der versprei ding is den katholieken iets bekend. Eerlijk gezegd: bij schrijver dezes schijnt het geschrift nog niet gebracht te zijn en hij heeft 't zelfs nog niet eens gezien!- Dat alles zou toch al heel vreemd zijn, als we.... mee in het zog zouden varen!! Volgende Woensdag 14 Juni gaan wij stemmen. Wij vormen dan geen front anti en geen bloc pro, maar wij, katholieken, stemmen front pro, maar wij, katholieken, stemmen tiek. Wij stemmen allen op LIJST 2 DE HANZE. Onder voorzitterschap van den heer H. L. J. Tobé hield de R.K. Middenstandsvereeni- ging de Hanze gisteravond in „de Turk" noodgedwongen een vergadering, welke nog vóór de Centrale Raadsvergadering moest plaats hebben. De voorzitter sprak in zijn openingswoord de hoop uit, dat de leden zoo kort moge lijk zouden spreken en zeide het te betreu ren, dat men door vergadering van den Centralen Raad (welke heden te Den Haag wordt gehouden), verplicht is in de zen tijd te vergaderen! De notulen der vorige vergadering wer den na lezing goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken was een schrijven inzake het veertigjarig priester jubileum van Mgr. P. J. Huibers, in ver band waarmede wordt besloten een bedrag van 30.beschikbaar te stellen. Verder was ingekomen het jaarverslag van de Slagerspatroonsver. „St. Pelagius". Tot afgevaardigde naar de vergadering van den Centralen Raad werd benoemd de heer C. Schinck. De behandeling van de agenda dezer ver gadering lokte enkele besprekingen uit. waarna den afgevaardigde vrij mandaat werd verleend, terwijl hij zich bovendien ter plaatse in verbinding kon stellen met het dagelljksch bestuur der afdeeling. De vergadering besloot vervolgens tot verlenging van den tijdsduur der vereeni- ging en tot aanvrage van de koninklijke goedkeuring op de gewijzigde statuten en het huishoudelijk reglement. De installatie van nieuwe leden (22 per sonen hadden zich voor opgave aangemeld) werd uitgesteld totdat van het hoofdbestuur opgave hierover zal zijn gekregen. Bij de rondvraag brachten enkele leden nog eenige interne aangelegenheden ter sprake, waarna sluiting der vergadering volgde.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2