DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Vóór alles één Het droeve verhaal van de „Thetis"- ramp. WOENSDAG 7 JUNI 1939 30ste Jaargang No. 9355 3)e CcickclveSoii^cmt Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 15, Administratie 935. Adv. en Abonm-tarieven zie pa*. 1 Giro 103003. Postbus 11. Ieder heelt een levensdoel De Armenraad te Leiden had gisteren dr. S. Rozemond, directeur van Maatschappe lijk Hulpbetoon, uitgenoodigd, om een rede te houden. Een uitstekend denk beeld, waar den velen, die in een lofwaar- digen en vaak nobelen w i 1, om zorg te I wijden inderdaad: zorgte wijden! aan de armen soms de k e n n i s ontbreekt, om dien goeden wil ook goed te laten werken, ook effectief goed te doen zijn. De heer Rozemond heeft in een voor wie hem kennen: vanzelfsprekend zeer zorgvuldig voorbereide en saamgestelde rede, de kennis verrijkt over de oorzaken, de gevolgen en de middelen ter verbetering van de demorali satie het verlies van menschwaardig- heid tengevolge van werkloosheid en armoede. In deze rede heeft dr. Rozemond zeer veel opmerkingen gemaakt, die aandacht en overdenking ten volle waard zijn. Zoo was ons, als we 't zoo 'ns mogen uitdrukken, uit het hart gegrepen de op merking, dat de mensch vaak over schat wordt in zijn waarde als productiefactor. Inderdaad is dat zoo, ook naar onze be sliste overtuiging. Wij moeten den arme in zichzelf talen ten en gaven laten ontdekken, die hooger liggen, dan de arbeidskracht als produc tiefactor, en wij moeten in hem opwek ken en krachtig maken de bereidheid, deze talenten en gaven te gebruiken in dienst van den naaste en de gemeenschap. Als wij dat slechts bij één mensch hebben ge daan in den loop van vele jaren, dan is ons werk van armenzorg reeds zeker niet vruchteloos geweest. Aldus ongeveer dr. Rozemond. Naar aanleiding van deze uitlatingen werden dr. Rozemond enkele vragen ge steld of opmerkingen gemaakt. Hoe zal een werklooze, een arme, zijn talenten en gaven kunnen gebruiken?En een katholiek merkte op, dat ten slotte het eenig middel zal zijn den werklooze, den arme wiens stoffelijk lot men, als chris ten, op alle mogelijke geoorloofde wijze moet trachten te verbeteren de waarde van het leven te laten zien in het licht van de eeuwigheid. Deze laatste opmerking onderstreepte dr. Rozemond door ook als zijn eigen over tuiging uit te spreken, dat hij in zuiver menschelijk inzicht bedoeld is: buiten overwegingen, ontleend aan den Gods dienst niet zou kunnen aantoonen, dat de werklooze, de arme mensch waarde heeft.... Dit is wel een troostelooze gedachte voor 'hen, die den Godsdienst niet kennen, niet aanvaarden Maar 't moet toch eerlijk worden er kend: wat moet men den mensch, die niet kan werken, niet kan zorgen voor zichzelf en anderen, niet „van hét leven kan ge nieten", wat moet men dien mensch voor houden, als men den Godsdienst niet kent, niet aanvaardt? Het Christendom is geen beletsel voor een krachtdadig streven, om de stoffelijke goederen in voldoende mate te brengen onder het bereik van allen; om aan allen te geven de gelegenheid, aan rechtmatige verlangens op stoffelijk gebied te voldoen; om aan allen te schenken, wat genoemd wordt een menschwaardig bestaan. Integendeel het Geloof met zijn wet ten en eischen van rechtvaardigheid en naastenliefde verplicht daartoe. Maar het Christendom leert ook, dat iedere mensch een levensdoel heeft en het eigen leven kan vullen door er naar te streven, dat levensdoel te verwezelijken Een 1 e v e n s d o e 1? En 't is, alsof wij op ons voelen staren die talloozen, die le ven zonder werk, zonder verdiensten, in een voortdurend te-kort die talloozen, wier ellende wij, God-zij-dank, meevoelen. Hebben wij dan een levensdoel? Wij, die niet 'het onderhoud kunnen ver dienen voor het gezin, dat wij lief hebben. Wij, jongeren, die zelfs niet de mogelijk heid vóór ons zien, om een gezin te kun nen vormen, een eigen thuis, waartoe een ons ingeschapen verlangen ons drijft. Wij, die de dagen en de maanden en de jaren doorbrengen in niets-doen en hoe lang nog? Wij, jongeren, die niet de gelegenheid hebben, om ons te bekwamen in een vak, waarin wij later ons brood zouden kunnen verdienen. Wij, die leven in een maatschappij, die ons als uitgestooten heeft, ons, de armen, de ellendigen. Hebben wij een levensdoel? Ja, ook gij allen, die zoo spreken moogt, ook gij allen hebt een levensdoel. O, laat uw katholieke courant, uw dagblad, dat gij nog wilt beschouwen als een dagelijk- schen huisvriend, u mogen wijzen op die eenvoudige waarheid een waarheid, die onomstootelijk vaststaat: gij hebt een le vensdoel, elk uwer dagen, hoe troosteloos- leeg aan werk, hoe droevig-arm aan wat noodig is voor de leniging der stoffelijke en óók zelfs der geestelijke behoeften van u en de uwen, heefteen levens doel, een hoog, een voornaam, een edel een schoon levensdoel. Zeker, gij voelt dat niet wij begrij pen het volkomen. Maar gij moet 't toch inzien, toch begrijpen. Voor alle menschen is dat levensdoel hetzelfde het levensdoel, dat ons wordt voorgehouden door de rede, en door het Geloof, door ons Katholiek Geloof, zoo schitterend-helder wordt belicht. Dankt God en looft Hem, gij, alle men schen, in dezen aller-droevigsten tijd, als gij bezit het Geloof als gij dus dezen tijd. kunt bezien in het licht der Eeuwig hei d, als gij d u s u w gezichtseinder zoo veel wijder kunt uitstrekken, dan de be nauwend-enge omgrenzing van uw bestaan op deze aarde! Wij willen deze gedachten even neer schrijven naar aanleiding van het zeer sympathieke betoog, dat dr. Rozemond ons gisterenavond heeft geschonken. Bindende bedrijfsrege lingen in de Landbouw De minister van Economische Zaken heeft een wetsontwerp ingediend, dat voorziet in het verbindend of onverbindend verkla ren van bedrijfsregelingen in het landbouw bedrijf. Voor verbindendverklaring komen in aan merking regelingen, welke „van blijvende waarde voor de economische ontwikkeling van den landbouw zijn"; zy mogen dus niet het karakter van „crisismaatregel" hebben. De minister heeft o.m. gedacht aan teelt en productieregelingen, regelingen tot op koop van surplus aan landbouwproducten, regelingen betreffende inlevering, ratio- neele productie, kwaliteitsverbetering, af zet en afwerking. Wat den vorm betreft is aansluiting ge zocht bij de wet op de ondernemersovereen komsten, echter met dit verschil, dat slechts verbindend kunnen worden verklaard be drijfsregelingen, vastgesteld door een rechtspersoonlijkheid bezittend orgaan, dat door de ondernemers in het leven is ge roepen. Een tweede punt van verschil is, dat naast civielrechtelijke sanctie ook de mogelijk heid tot strafrechtelijke vervolging in het ontwerp is opgenomen. Behalve geldboete kan hechtenis van ten hoogste zes maanden worden opgelegd. De wet is niet alleen bedoeld voor den landbouw in engen zin, maar bestrijkt ook den handel in en de industrie van land bouwproducten. In de toelichting verklaart de minister, dat bij krachtigen groei van de economische bedrijfsorganisatie in den landbouw de in stelling van bedrijfsorganen met verorde nende bevoegdheid in de lijn der ontwik keling zou liggen. KAPITALE BOERDERIJ TE HEETEN AFGEBRAND. Te Heeten bij Raalte is de kapitale boer derij van den landbouwer A. Sohoorlem- mer tot den grond toe afgebrand. Hoewel de oorzaak niet vaststaat, is het waarschijnlijk ontstaan in een hooiberg. In de boerderij 'was gevestigd het kantoor van de Boerenleenbank. Gelukkig konden de belangrijkste bescheiden en geldswaarden, die zich in een brandkast bevonden, be houden blijven. De inventaris ging echter verloren. Uit de „Gelderlander": „Laten we, ook bij de Gemeenteraads verkiezingen, vóór alles toch één zyn. Het gaat er immers ook hier om in en door onze levensbeschouwing een program te doen verwezenlijken, dat in het waarach tig belang is onzer volksgemeenschap. Daarbij hebben we in de allereerste plaats alleen op onze eigen menschen te rekenen; we moeten bouwen door eigen kracht. Als we om ons heen zien en constatee- ren, hoe b.v. in de kwestie Oss het beleid van den katholieken minister van Justitie, die pal staat voor verdediging van het recht, aan allerlei verdachtmakingen bloot staat, hoe er voortdurend tegen hem wordt geageerd en dan met welke middelen dan moeten we wel geestelijk blind zyn, als dat alles ons niets te zeggen heeft en niets te leeren geeft over de ijzeren noodzakelijkheid onzer politieke eenheid. Laten wij ieder voor zich er voor zor gen, dat ook de Gemeenteraadsverkiezin gen in het teeken van die vastberaden een heid staan. WAT DE STOKER ARNOLD VERTELDE. Er was geen paniek. Een van de geredden van de „Thetis", de stoker Arnold, heeft gisteravond te zij nen huize het relaas gegeven van zijn ont snapping. „Wij doken zoo vertelde hij om on geveer half twee en er gebeurde iets om ongeveer drie uur. De neus van de duik boot schoot omlaag, er ontstond een lucht stroom van voren, van de torpedobuis af. Uit de controlekamer schreeuwden men schen, dat we moesten opstijgen. Mannen, die in het voorschip bij de torpedobuis wa ren, kwamen ijlings naar de logiesruimte. Wij slaagden er in de deur naar de tweede kamer te sluiten. Er drong geen water door in de derde kamer, maar wij wisten toen, dat wij op den bodem zaten. Er was geen paniek, ze waren allemaal rustig en er werd niet gedacht aan een ramp. Iedereen had vertrouwen en wij voelden ons zeker, dat wij er in een paar uur in zouden slagen naar boven te ko men. We maakten grappen. Ieder zeeman kreeg toen de gelegenheid zijn meening uit te spreken en alles werd overwogen. Er werd niet geredetwist tusschen deskun digen en minder personeel en alle voor stellen werden bestudeerd. Eerste luitenant Chapman begaf zich naar de voorste uitlaatkamer in de hoop om in de ondergeloopen afdeeling te kunnen komen en de pompinstalatie daar in wer king te kunnen stellen. Hij slaagde daar in echter niet, de druk was te groot voor zijn kracht, anderen begaven zich even eens derwaarts om hulp te bieden, doch het lukte niet en er werd besloten deze pogingen te laten varen. We gingen toen naar boven, naar het achterschip. Toen we daar waren, werd besloten, dat kapt. Oram en luitenants Woods hun best zouden doen om uit de duikboot te komen; zy gingen de uitlaatkamer in en weg wa ren zij. Wat gebeurde er in de boot? Toen Arnold met zijn verhaal zoo ver ge komen was, kon hij eenige minuten lang door ontroering niet verder spreken. Toen hij zijn verhaal kon vervolgen zei- de hij: Shaw en ik besloten toen een kans te wagen. We kwamen boven en, zooals u ziet, zijn wij ontsnapt. Ik ben niet van plan iets te vertellen over hetgeen des nachts gebeurd is. Wij kwamen er uit en wy wa ren er zeker van, dat alle anderen ons zouden volgen met veelvuldige tusschen- poozen. Ik kan u niet zeggen, wat ik voel de, toen dat niet gebeurde. Op de vraag, hoe het met de lucht was gesteld, toen hij uit de „Thetis" wegging, op Vrijdagmorgen, antwoordde Arnold: „onbeschrijfelijk". Op de vraag of deze toe stand van de lucht de anderen verhinderd zou kunnen hebben hem te volgen, zeide Arnold: „dat zal niemand ooit weten". Ten slotte deelde hij nog mede, dat er lichten brandden, toen hij nog in de duikboot was. De pogingen tot berging van de „Thetis" vorderen. Uit Londen: Naar op het ministerie van marine'vernomen wordt, heeft men om de romp van de „Thetis" drie kabels kunnen aanbrengen en zal men, als het weer goed blijft, over 48 uur een poging doen de duik boot te lichten. Warme zomer verwacht TEMPERATUUR BOVEN HET NORMALE? Betreffende het karakter van den komenden zomer, JuniAugustus, deelt het K.N.M.I. te De Bilt mede, dat de becijferingen met een waarschijn lijkheid van 3 op 4 aangeven, dat de temperatuur boven normaal zal zijn. Over den neerslag kan geen verwach ting worden gegeven. Degenen, die meer houden van een ge schikte werktemperatuur dan van groote hitte, mogen zich troosten met de gedach te, dat de wetenschap inzake het voorspel len van weer in de toekomst nog in haar kinderschoenen staat. Zij kan hoogstens zooals nu ook geschiedt wat met een „waarschijnlijkheid" voorspellen; een waarschijnlijkheid, die men ook kan noe men. een mogelijkheid. Dit nummer vier binden. bestaat alt VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Nog een verhaal van een der geredden over het gebeurde met de „Thetis" (1ste blad). Een militair verbond tusschen de as-mo- gendheden en Japan toch niet uitgesloten geacht (4de blad). Finland wenscht geen ongevraagde ga ranties (4de blad). BLOEMBOLLENTEELT IN ENGELAND. Interessante bevindingen van een studie commissie. Op verzoek van het hoofdbestuur van de Algemeene Vereeniging voor Bloembol- enlcultuur heeft een commissie, bestaande uit de heeren A. J. Verhage, A. J. Braam, W. A. Philippo en C. M. Grullemans een bezoek gebracht aan de Engelsche bloem bollencultures in Spalding en omgeving en daarover in het weekblad voor Bloemcul- tuur rapport uitgebracht. Enkele commissieleden hebben ook vorig jaar een bezoek aa ndit district gebracht, zoodat voor hen een vergelijking mogelijk was met de toestand van toen en nu. In het rapport van de commissie worden over de Engelsche bloembollenteelt enkele opmerkingen gemaakt, die belangwekkend genoeg zijn om er iets uit over te nemen. Dc commissie heeft zich in verbinding gesteld met den voorzitter van de bloem bollencommissie van de National Farmers Union, onder wiens geleide op 25 Mei j.l. een aantal kweekerijen weiden bezocht. In de kweekerijen werd zeer veel on kruid aangetroffen, in het bijzonder in de narcissencultures, waar het onkruid vaak de narcissenplanten overwoekert. In het geheele district wordt behoudens enke le uitzonderingen weinig gedaan om de cultures van onkruid te zuiveren. Voorts is gebleken, dat de narcissencul- tuur in Groot-Brittannië in vrij ernstige mate door ziekte is aangetast. De hyacinthencuutuur neemt, evenals het vorig jaar, nog slechts een onbeteeke- nende plaats in. Naar de indruk der com missie is deze cultuur nog eerder achteruit gegaan dan vooruit. De tulpencultures hadden zeer in het bij zonder de aandacht der commissie. Het gaat vooral om Darwin- en late tulpen, al worden in het bijzonder bij de groote kweekers ook flinke hoeveelheden vroege tulpen aangetroffen. De tulpenkweekers moeten eigenlijk in twee categorieën worden verdeeld. Er zijn enkele acht of tien groote kweekers, die een zeer goed ingericht bedrijf heb ben en die aanzienlijke oppervlakten in cultuur hebben. Zij zijn modern ingericht en hun bedrijf is volkomen te vergelijken met een goed bloembollenbedrijf op de Ne- derlandsche kleigronden. Zij hebben ook een behoorlijke soortenverscheidenheid en hun bedrijf maakt in alle opzichten een goede indruk, al is over het algemeen het naloopen der cultures te velde minder goed dan in Nederland. De oudste dezer firma's beoefent zelf on geveer zestig jaar de bloembollenteelt. De andere kweekers zijn in veel mindere ma te bloembollenkweekers. Zij teelen gewo ne handelssoorten, voor een deel ook op contract voor o.a. Hollandsche firma's. Hun bedrijf is in het algemeen zeer slordig; zij zijn landbouwers en bloemkweekers, die niet ingericht zijn voor de bollenteelt. Hun bedrijf kan een verge lyking met het Nederlandsche be drijf niet doorstaan. Desondanks zal ook van deze kweekers dit jaar weer een groote hoeveelheid bollen op de Brit- sche markt komen, die de in Nederland ge teelde bollen concurrentie aandoen, daar in het bijzonder door de ruime gelegen heid tot vruchtwisseling ook van deze oppervlakten, voor zoover hier geen bloe men zijn gesneden, een normale oogst voor zulke bedrijven is te verwachten. Een voordeel voor de Britsche kweekers is, dat zij óf de bloemen óf de bollen oogs ten, zoodat zij twee kansen hebben tegen over één kans voor de Nederlandsche kweekers. Het gevaar van een Britsche tulpencul tuur schuilt overigens naar de meening der commissie hoofdzakelijk in protectionis tische maatregelen, waarmede men deze kweekerij zou willen bevorderen. Binnenland Een initiatief-voorstel inzake den leer- lingenschaal. (l&te blad). Een groote aanplant van sla. (4de blad). Bindende bedrijfsorganisatie in den land bouw. (1ste blad). DE TOESTAND IN TSJECHIc Terechtstlelling zonder vorm van proces. LONDEN, 7 Juni (ANP). De „Daily Telegraph and Morning Post" meldt uif Praag, dat de Duitsche geheime politic drastische gaat optreden. lederen dag heb ben terechtstellingen plaats. Een Tsjechische postbeambte, die in het bezit werd gevonden van een radiozend apparaat, werd Maandag gearresteerd on der verdenking berichten naar Moskou te hebben gezonden. Hij werd zonder vorm van proces doodgeschoten. Een spelletje van kat en muis. Er wordt, aldus vervolgt de correspon dent een spel van kat en muis gespeeld met die menschen, die naar het buitenland wenschen te gaan. Zij worden daartoe aangemoedigd in het geloof, dat paspoor ten zullen worden toegestaan. Zij moeten dan twaalf uur en langer in de rij staan. Wanneer dan verschillende formaliteiten zijn vervuld, worden zij toegelaten en hun papieren voor hun eigen oogen in stukken gescheurd. De autoriteiten geven openlijk toe, dat zij er geen belang bij hebben het vertrek te vergemakkelijken en dat het land der aanvragers hun onverschillig is. Ook worden huizockingen gedaan bij be ter gesitueerde Joden. Alle juweelen en geldwaarden, welke worden aangetroffen, worden verbeurd verklaard. Daartegen over wordt de belofte gedaan, dat weke lijks een uitkeering zal worden gegeven. Te Praag blijft een groote politiemacht in afwachting van demonstraties, die ech ter nog niet zijn gehouden. Een groot aan tal pogingen bomaanslagen te plegen is aan het licht gekomen. Er zijn in de laatste paar dagen een tien tal bommen van verschillende grootte in huizen en bij synagoges ontdekt vóór zij tot ontploffing kwamen. Een bom werd ontdekt door twee vrouwen, die, toen dc bom kort daarna ontplofte, verwondingen opliepen. Maandag werd een synagoge te Ostrawa door brand verwoest. Dc brandweer kon slechts de belendende perceelen voor brand behoeden. Al deze aanslagen schijnen vol gens den correspondent te wijzen op Duit sche provocaties, daar de bommen van Duitsch maaksel zijn. VERDRAGEN TUSSCHEN DUITSCIILAND ESTLAND EN LETLAND ONDÉRTEEKEND. BERLIJN, 7 Juni. (A. N. P.) Vanochtend half elf is in de Wilhelmstrasse het niet- aanvalsverdrag tusschen Duitschland en Letland onderteekend door Munters en Von Ribbcntrop, de ministers van buiten- landsche zaken van beide landen. Korten tijd later is door von Ribbentrop cn Selters, den minister van buitenlandschc zaken van Estland, een gelijk verdrag on derteekend tusschen Duitschland en Est land. De redactie van beide verdragen is celijkluiderd

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 1