ÖVMK BINNENLAND DINSDAG 6 JUNI 1939 DE LEIDSCHE COURANT TIERDE BLAD - PAG. 14 WAAR IS DE PLAATS VAN DEN R. K. ARBEIDER.' Daarna was het woord aan den heer J. A. M. van Oycn, die in een niet op schrift gestelde rede op vlotte wijze zijn meening uiteenzette over het standpunt der R. K. arbeiders ten opzichte van da politiek. Een staalkaart van politieke partijen, dat is het stembiljet, dat ons dezer dagen weer onder de oogen zal komen. Men treft er aan oude bekende en nieuw ge formeerde en er is een kleurlooze mid denstof, die als altijd een puzzle is. De keus der katholieken uit die staal kaart is niet moeilijk. Zij hebben een maatstaf, waaraan ze zich té houden heb ben; zij richten zich eerst naar de gods- dienstig-zedelijke en vervolgens naar de stoffelijke belangen. Waar is de plaats van den R. K. arbei der in de politieke samenleving? Dit ant woord is niet moeilijk, want zijn plaats is daar, waar arbeider, middenstander, in tellectueelen werkgever hun plaats heb ben: in de R. K. Staatspartij. Toch zijn er partijen, die dit niet be grijpen, en dit blijkt wel hieruit, dat de R. K. arbeider steeds voor ieder een be- geerenswaardig voorwerp blijft. Nauwelijks heeft hij als leerjongen zijn intrede gedaan in de werkplaats of de moderne arbeidersbeweging valt op hem aan: ,.Kom bij ons", zoo klinkt de uitnoo- diging, ,.dc brug naar lotsverbetering is het N.V.V., sluit u in drommen van dui zenden aaneen", „proletaren in dorp en stad, in mijn en veld, morgen zal de In ternationale op aard heerschen". Dat „morgen" is altijd morgen geble ven. De katholieke arbeider geeft geen ge hoor aan het zoet gefluit van den rooden vogelaar. Maar wèl is hij steeds opgeko men voor zijn rechten, zijn positieverbete ring; daarvoor heeft hij geofferd en ge streden in eigen katholieke arbeidersbe weging. Door onverstandigen is de katholieke arbeider dèarom materialist genoemd, maar spr. getuigt met klem, dat zijn actie steeds principieel was en dat zyn plaats steeds was onder Roomsche vlag. Spr. gaat daarna in korte trekken na wat er terecht is gekomen van de over- loopers en demonstreert dit wel zeer tref fend met hel reeds eerder gebruikte beeld: dat een roode katholiek een doode katho liek is. Men gebruikt hierbij de vergelij king met een kreeft. Is deze gezond, dan is hij zwart, maar, als hij dood is, is hij rood. Spr. wijst er op, dat de felste anti katholiek in het „Leidsch Arbeidersblad" een overlooper is uit het katholieke kamp. Door strooibiljetten en op andere wijze poogt men thans weer den katholieken arbeider over te halen om rood te stem- Spr. vraagt wat er is terecht gekomen van de schoone beloften der sociaal-demo craten! Oppositie-politiek was de politiek der soc. democraten, toen zij zelf nog niet aan het bewind zaten, met zetel winst als gevolg cn beloften aan de arbeiders als inzet. De vroegere waschlijst van een reeks verworpen voorstellen der S. D. A. P. in het Leidsch Arbeidersblad blijft nu achter wege, omdat men geen voorstellen heeft gedaan, wijl men weet, dat ze niet prac- tisch uitvoerbaar zijn en door de wethou ders der S. D. A. P. ook niet zouden wor den uitgevoerd! De plaats van den katholieken arbeider is bepaald door zijn beginsel. Wij moeten naar een nieuwe gemeen schap en blijvende verbetering is alleen te bereiken als de christelijke beginselen in de maatschappij worden toegepast, als de Geest Gods al de uitingen van het leven zal doordcesemen. Spr. roept daarom alle katholieke ar beiders op, hun stem uit te brengen met de intentie, dat wij als erfenis aan het na geslacht mogen nalaten een andere, be tere en meer christelijke maatschappij. ACHT OF NEGEN? Mr. Donders hield ten slotte een geest driftige rede onder bovenstaanden titel: Deze raadsverkiezingen 't is waarlijk niet teveel gezegd zijn voor de Katho lieken van Leiden van ontzaggelijke be- fcekenis. Er zal definitief uit moeten blij ken. of we na lange al te lange jaren, eindelijk over het doode punt heen zijn. O f het offensief dat we in 1 9 3 7, met een winst van niet minder dan 1200 stemmen, hebben in ge zet, cn dat 2 maanden geleden met nogmaals 500 er bij een flink eind uitgroeide boven de 8000, niet weer is doodgcloopen. Of wc nog en route, of we nog en marche zijn! Of we nog bezig zijn de stellingen van onze te genstanders stuk te hakken, cn zelf te wor den: de machtigste politieke burcht te de zer stede. Ziet, dit is de groote vrees van het oogenblik. Niet slechts van liberaal en socialist, van beiderlei schakcering en van eenzelfde gebrek aan werfkracht. Ook an deren, van wie het niet verwacht mocht worden, hebben het nuttig geacht te getui gen: „dat zij geenszins blind zijn voor het gevaar van de vermeerdering van den R.-K. invloed." Om de zinswending van een be kende politieke redevoering over te nemen: Antwoord: Blind of niet, men zal aan dit „gevaar" dienen te wennen. In den lander en in Leiden! Mits de Katholieken zelf geen vaandelvlucht plegen; mits ze niet de hand aan zichzelf slaan of wat nog erger is de rangen der tegenpartij helpen versterken. Dat is van de groote massa der Katholieke kiezers principieel in hart en nieren als ze zijn zeker niet te verwachten! Maar t e velen toch nog al zyn de meesten reeds wijzer geworden meenen zich de luxe te kunnen permittee- ren om op stuk van verkiezingen te vrij- buiteren. Als die gevaarlijke liefhebberij "ju eens voor goed cn grondig voorbij was nu eens een eigen partijtje stichten, dan weer ?t houden met de rooien, dan weer j liberaal of z.g. nationaal doen, zij 't onder een neutrale vlag dan zou de Kath. Staatsparty nog aanzienlijk aan kracht en macht winnen! Macht; Aha, daar komt de aap uit de mouw. ,,'t Is den heeren om de macht te doen". Nogal glad. Dacht u, dat het den anderen om hun zwakheid te doen is! Wij Katholieken weten zoo om-en- nabij wat het zeggen wil machteloos tc zijn. Of wat op hetzelfde neerkomt over geleverd tc zijn aan de genade van ande ren. Een ervaring van enkele eeuwen heeft ons'— is het erg verwonderlijk? wel iets geleerd. Dat wij er niet bepaald naar ha ken in de vroegere positie teruggedreven te worden, duide men ons niet euvel. Even min neme men het ons kwaiyk, dat wy po gen te beveiligen wat wij na mocizamen strijk eindelijk hebben verworven. En ten slotte verzoene men zich ermee, dat wy de wensch koesteren nog het een en ander te verbeteren. In onze eigen po sitie, maar niet minder in de maatschap pelijke huishouding. In aller belang! Heusch, we zijn niet zoo egoistlsch als men ons vaak in schrille glcuren afteekent. Ze ker, we strijden voor onze eigen rechtma tige belangen wie doet dat niet?! maar we stellen het algemeen belang daar bij niet op den achtergrond. Integendeel; als nationale staatkundige volkspartij be seffen wij beter dan wie ook, dat we vóór en aleer het algemeen belang hebben te dienen. En we gaan er trots op dit ook al tijd te hebben gedaan! Wij hebben ons nooit teruggetrokken in een onvruchtbare oppositie hoewel dit soms uit een oog punt van partijbelang voordeelig had kun nen zyn. We zyn steeds gouvernementeel geweest, en hebben onder dc moeilijkste omstandigheden als er weinig eer te be halen viel de verantwoordelijkheid tot besturen op ons genomen. In den lande en in Leiden. Omdat wy er innig van over tuigd zijn dat door ons medebestuur de pu blieke zaak in belangrijke mate wordt ge diend; dat wij door ons medebestuur de ontwikkeling der maatschappelijke verhou dingen in christelijken zin helpen bevor deren. Opnieuw worden thans de kiezers in de gelegenheid gesteld onze invloed in het bestuur der stad te versterken. Wij weten, dat wy daarbij van geen enkele niet-Ka- tholieken kiezer eenige hulp hebben te ver wachten Dat was in het verleden nooit zoo, en dat zal thans evenmin het geval zijn. Wij, Katholieken, zyn steeds en uitsluitend aangewezen op eigen kracht! Merkwaardig, dat sommige Katholieken dat nog altijd niet wilden inzien cn zooals gezegd zich wagen aan politiek avontuur. Of er nog veel van die avonturiers zijn? Dc uilslag van deze verkiezingen zal het tot ons voordeel of tot ons nadeel leeren. Wat ik er van denk? Wel dit. U zult zich misschien her inneren, dat, op den avond van de raads verkiezingen nu 8 jaar geleden, toen wij, Ka tholieken, van 7 zetels, op 8 kwamen, dit feit gevierd werd in een enthousiaste bij eenkomst in de groote zaal van het voor malige Zomerlust, thans Schuttershof. Bij die gelegenheid sprak ik, onder luid ge juich, van onze nieuwe Raadsfractie als van de Leidsche jonge acht. Eenige weken geleden nu, toen wij met onze propagan da begonnen, werd my schertsend ge vraagd: wel begint u weer met de jonge 8? Neen, heb ik gezegd, ik begin nu aan de 8 met stuurman, samen 9. Kwaadwilligen maar die zyn er onder u natuurlijk niet zullen hieruit misschien afleiden, dat de stuurman tot heden ontbroken heeft. Te gen beter weten in: want stuurman, was, i s en b 1 y f t steeds W i 1 m e r. En wat voor één! Soms met 6, soms met 7 roeiers, heeft hij, zonder handicap, dc boot steeds een eer volle plaats bezorgd. Geeft hem nu een vol tallige ploeg van 8trekkers en de zege is ons. Een rechtsche Raad, dat kan. Daarvan een 9-koppige katholieke fractie als de sterkste, dat kan ook. Als er maar geen ka tholieke kiezers met onoogelijke pier- magoggels kris en kas in onze eigen baan gaan liggen. Als allen maar als vurige supporters hun plicht doen. Of, wilt u, om te besluiten, liever een beeld van strijd: Zoo wy slecht ons in slagorden stellen, Wat nu nog weifelt, straks op onze 2ij zal hellen. Tusschen de verschillende toespraken door zorgde het R. K. Leidsch Symphonie Orkest, onder leiding van den heer S. Theelen, voor een welkome afwisseling door de uitvoering van verschillende met smaak gekozen muzieknummers. Byzonder op prijs werd gesteld de uitvoering van lm Klostergarten" van Ketelby, bij welk nummer een viertal zangers zijn gewaar deerde medewerking verleende. Aan het slot van den avond sprak mr. Bolsius een welgemeend woord van dank tot degenen, die aan het welslagen van de zen avond hadden medegewerkt. Spr. hoopte, dat de resultaten daarvan merkbaar zullen zijn in den uitslag der verkiezingen. Tenslotte deelde spr. nog mede, dat aan vankelijk ook mr. Tepe op de lijst der sprekers had gestaan. Wegens ongesteld heid had deze echter van zijn voornemen moeten afzien. Daardoor was mr. Tepe te vens verhinderd aanwezig te zijn. Wat doet u in mijn bed?!?! Ik ben de nieuwe huurder. U heeft lang genoeg geen huur betaald! (Passing ShowO. MINDER ZUIVEL NAAR ENGELAND. Met 1 Juli worden nieuwe beperkingen van kracht. Het resultaat der onderhandelingen, welke te Londen door de heeren Lou- wes, Sparius en Okkinga zyn gevoerd met de Engelsche regeering over de in voer daar te lande van onze melkpro ducten moet volgens „Het Handels blad" ontstellend worden genoemd. Het blad schryft: In vergelijking tot het kalenderjaar 1938 wordt de invoer van magere melkpoeder en van volle geconden seerde melk gehalveerd; die van ma gere condens wordt met een vijfde deel verminderd en die van volle melkpoeder wordt gehle varboden. Deze regeling gaat reeds in op 1 Ju li a.s. DE ZUIVELPOSITIE VAN ONS LAND. Blijkens het jaarverslag van den Alge- meenen Nederlandschcn Zuivelbond (F.N. Z.) waren 31 December 1938 bij de ver- oeniging aangesloten acht provinciale bon den met 420 leden-fabrieken (vorig jaar 423), verwerkende 2.586.281.943 K.G. melk, tegen 2.588.349.180 K.G. in 1937. Dc ge middeld per fabriek verwerkte hoeveelheid melk 6teeg van 6.1 millioen K.G. tot 6.2 imillioen K.G. per jaar. Wat het handelsverkeer met het bui tenland betreft, wordt o.m. in het ver slag opgemerkt dat meer en meer blijkt, dat, zoolang er voor de zuivelproducten in de clearing met Duitschland geen bevredigende regeling wordt bereikt, er geen uitzicht op terugkeer tot eenigszins normale verhoudingen in het veehouders- en. zuivelbedrijf bestaat. EXPORT VAN GECONTINGENTEERDE TUINBOUWPRODUCTEN. Nieuw verdrag mei België afgesloten. Dezer dagen is het Nederlandsch-Belgi- sche contingenteeringsverdrag afgesloten en zijn nieuwe voorschriften inzake de ex port van gecontingenteerde tuinbouwpro ducten naar België van kracht geworden. De export van onderstaande producten gedurende de daarachter vermelde tijd vakken zal slechts mogelijk zijn, indien deze producten minstens tegen de hierna genoemde minimumprijzen zijn verwor ven: Sla, 1 Juni t/ m31 Oct. 6; tumaten, 1 Juni t/m 30 Juni 15,50, 1 Juli t/m 15 Juli f 12.40, 15 Juli t/m 31 Juli 9.30, 1 Aug. t/m 15 Aug. 7.75, 16 Aug. t/m 30 Sept. 6.20 ales per 100 K.G. Bospeen 1 t/m 15 Juni 7.75 16 t/m 30 Juni 4, 1 Juli t/m 31 Dec. 2.80, per bos; Breek- peen, 1 Juni t/m 30 Juni 4.65, 1 Juli t/m 31 Juli f 3.70, 1 Augustus t/m 31 Augustus f 3.10, per 10 stuks. Aardbeien 1 Juni t/m 15 Juli 25, 16 Ju ni t/m 30 Juni f 15.50, 1 Juli t/m 31 Juli, 12.50 per 100 K.G. BEëINDIGING DENATURATIE CONSUMPTIE-AARD APPELEN. Naar de „Msb." van bevoegde zijde ver neemt, heeft de minister van Economische Zaken besloten, de denaturatie van con sumptie-aardappelen van den oogst 1938 •half Juni te doen beëindigen. Slechts aan vragen voor denaturatie welke uiterlijk op 17 Juni a.s. bij de betreffende instantie bin nenkomen zullen in behandeling worden genomen. Aanvragen voor denaturatie op een tijdstip, later dan 24 Juni, zullen niet worden ingewilligd, ook al zijn zij tijdig in gediend. „Msb." VEERTIG JAREN LANDBOUWCREDIET. De Coöperatieve Centrale Boerenleen bank hield gisteren te Eindhoven haar 40e algemeene jaarvergadering. In de namiddagszitting werd het veertig jarig bestaan dezer instelling herdacht, waarbij mr. dr. L. N. Deckers, oud-minister van Landbouw en Visscherij, een rede hield. Tijdenis de vergadering heeft ook minis ter Steeniberghe in een rede zijn waardee ring uitgesproken voor het vele goeds, dat de Boerenleenbanken in den loop der jaren hebben bewerkt. In zijn rede deelde Z.Exc. nog mede, dat het'H.M. de Koningin behaagd heeft dr. G. W. M. Huysmans, den oudsten directeur van de 'bank, te benoemen tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Ook de commissaris der Koningin in Noord-Brabant kwam zijn gelukwensChen aanbieden, evenals de burgemeester van Eindhoven. Na afloop van de vergadering vereenig- den de achthonderd afgevaardigden zich aan een maaltijd, waarbij nog een groot aantal sprekers het woord voerden, om de jubileerende bank geluk te wenschen. Gemeenteraadsverkiezing te Finsterwolde. Bij dc gisteren gehouden verkiezing is de samenstelling van den nieuwen ge meenteraad geworden: 2 S.D. (0), 2 Ge- meentebel. (2), 5 Comm. (5), Neutrale kiesvereeniging (4). In 1935 behaalden de communisten 6 ze- Iels, maar eenige maanden geleden is door bedanken van een der leden en wegens gebrek aan een nieuwen candidaat, een ze tel aan de neutrale kiesvereeniging ten deel gevallen. De comunisten vormen thans geen meerderheid meer. VESTIGINGSEISCHEN. Dezer dagen zijn uitgegeven de Staats bladen no. 668, 669 en 670, welke de alge meene maatregelen van bestuur bevatten, waarbij vestigingseischen worden vastge steld respectievelijk voor het automobiel en garagebedrijf, het kruldeniersbedrijf en het bloemenverkoopersbedrljf. Van 7 Juni 1939 af zal het dus slechts toegestaan zijn in bovenge noemde bedrijfstakken een inrichting, waarin zoodanig bedrijf wordt uitge oefend, te vestigen na een daartoe van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken, binnen welker gebied de inrich ting zal worden gevestigd, verkregen vergunning. Een zoodanige vergunning is eveneens noodig in geval van uitbreiding van het in een inrichting uitgeoefend bedrijf met evengenoemde bedrijfstak (ken), zoomede in geval van voortzetting van het bedrijf in een inrichting, waarin evengenoemde bedrijfstak (ken) wordt of worden uitge oefend in geval van wyziging in de perso nen van ondernemers of beheerders. Dergelijke vergunningen worden uitslui tend verleend, indien wordt voldaan aan de in genoemde algemeene maatregelen van bestuur vastgestelde eischen van crc- dietwaardigheid, handelskennis en vakbe kwaamheid. KRUISVERBOND IN HET BISDOM HAARLEM. Vijf en dertigste jaarvergadering te Amsterdam. In Huize „De Liefde" te Amsterdam is Zondag de vijf en dertigste jaarvergade ring gehouden van het Diocesaan Kruis- verbond in het Bisdom Haarlem. De voorzitter, de heer H. B. v. d. Sandc, sprak tot de aanwezigen een kort woord van welkom en richtte zich daarby in het bijzonder tot den directeur van „Sobriëtas, Pater P. Elpidius Bruna O.F.M., Mej. A. Sam, afgevaardigde van den Maria-Bond en den afgevaardigde van de R.K. Ver. van Geheelonthouders onder Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Franciscus van Assisië". Hierna werd begonnen met hët afwer ken van de agenda. Het aantal leden is vooruit gegaan van 36 tot 389, onderver deeld in 292 onthouders en 97 afschaffers. Den secretaris werd door den voorzitter dank gebracht voor zijn verslag. Tot bestuursleden werden benoemd de heeren Korthage en Nijs (aftredend), ter wijl als derde nieuw bestuurslid gekozen werd de candidaat van het H. B. de heer van Gelder uit Krommenie. Uit de verslagen der Provinciale Propa- ganda-commissies bleek het dat er door de Noordhollandsche intens gewerkt was geworden. Met een propaganda-geluids- wagen waren de dorpen in de streek be zocht geworden. Toespraken op gramo- foonplaten werden afgedraaid. Een voorstel van het Kruisverbond St. Franciscus van Assisië te Den Haag, om propaganda te maken in de militairenver- eenigingen en contact te zoeken met het hoofdbestuur en besturen van deze mili tairen vereenig ingen, werd door het H. B. overgenomen. Door den Bondsadviseur werd met de leden een gebed gestort voor het herstel van den heer G. P. Bon, oud secr. van het Diocesaan Kruisverbond, die zwaar ziek is. Ook de voorzitter herdacht den heer Bon in sympathieke woorden, den wensch uitsprekend, dat hij geheel mocht herstel len en voor zyn familie gespaard blyven. Pater Bruna bracht dank voor de goede samenwerking tusschen het Diocesaan Kruisverbond en Sobriëtas. Een nieuwe frissche geest is in de organisatie gevaren. Nieuwe en moderne wegen voor propa ganda zyn ingeslagen, de toekomst ziet er gelukkig niet somber uit. De belangstel ling is wederom groeiende. Aan het einde der vergadering was het woord aan den bondsadviseur, pastoor Leesberg, die een kort opwekkend propa gandistisch woord sprak en de leden nog eens aanspoorde, te blyven werken voor het mooie doel, vooral door het goede voorbeeld. „Tijd". BROODPRIJZEN-OORLOG TE DEN HAAG. Dezer dagen kwamen de hoofd- en af- deelingsbesturen van den Algemeenen, den Roomsch-Katholieken en den Ohristelijiken Bond van arbeiders in het bakkersbedrijf samen om te beraadslagen over de door de werkgevers opgezegde collectieve arbeids overeenkomst voor 's-Graven'hage. Met leedwezen werd kennis genomen van het feit, dat door de starre houding van één firma de strijd om den broodprijs nog steeds voortduurt. De besturen der arbeidersorganisaties wij zen de opzegging van de C.A.O. af, zij wen schen geen contractlooze periode en zij zul len al hun krachten inspannen, om op 28 Juni a.s. met een vernieuwde collectieve overeenkomst de toekomst tegemoet te gaan. Indien deze C.A.O. alleen door strijd af gedwongen zal kunnen worden, dan zullen zij daarvan niet weerhouden kunnen wor den, omdat meer dan ooit levenszekerheid van honderden arbeiders, in en ten dienste van het bedrijf werkzaam, moet worden verkregen. Aan de werkgeversorganisaties is ge schreven, dat de besturen der arbeidersor ganisaties binnen tien dagen wenschen te vernemen of men bereid is, de C.A.O. te vernieuwen, welke dan op 28 Juni in de plaats van de nu opgezegde zal treden. BONDSVERGADERING R. K. BEDIENDEN. Zondag is in hotel Krasnapol y te Am sterdam, onder leiding van den heer A. L Cornelis, bondsvoorzitter, de Bondsverga dering gehouden van den Nederlandschcn R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Win kelbedienden „St. Franciscus van Assisië". De opkomst van afgevaardigden en loden was zeer bevredigend. De bondsvoorzitter, de heer A. I. Corne lis, hield de openingsrede. Spr. behandelde o.m. de publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie, een van de eerste punten uit „Ons program van actie", maar vroeg dan, met prof. Veraart, erkenning niet van een gedeelte, maar van alle bc- drij'fsgenooten, ook van de bedienden. De stelling, dat de bedienden geen bedrijfs- genootcn zijn, omdat zij geen deel hebben aan het productieproces, of enkel onkosten zijn, kan niet geaccepteerd worden. Dat deze erkenning niet gemakkelijk gaat, vindt schijnbaar eenerzijds zijn oorzaak in de angstvalligheid, waarmede de arbeiders in de bedrijfsorganen de bedienden zich ko men, van meening zijnde, dat wij te dicht aan de zijde van de werkgevers staan. Wij denken, aldus spr., aan de verdere ontwikkeling van de bedrijfsraden of de bedrijfsorganen en de zeer bijzondere taak, welke de huidige regeering dezen wil geven bij de uitvoering van de nieuwe sociale wetten. De verbindendverklaring van on dernemersovereenkomsten en collectieve contracten is ook voor de bedienden een levensbelang, evenals de uitvoering van de aangekondigde wetsontwerpen inzake wet telijke werkloosheidsverzekering, rijkskin derbijslag en betaalde vacantie. Komende tot het vereenigingsleven vroeg spr. nog minstens 10.000 nieuwe leden, nieuwe medewerkers om eensgezind te bouwen aan de maatschappy van morgen. De bediendensalarissen, aldus spr., zyn tot op heden nog lang niet opgewerkt tot wat men noemt het ethisch minimum. Wat nu het interne bondsleven van de afgeloopen twee jaren betreft, dat vatte spr. in het kort aldus samen: groote dank baarheid en vertrouwen in de toekomst. Spr. deelde vervolgens mede dat het totale bondskapitaal steeg van 31 December 1936 tot 31 December 1938 met bijna 92.000. Ook het ledental liep zeer vooruit. In April 1937 telde de bond 7983 leden, eind April 1939 9119 leden, alzoo een vooruitgang in twee jaar tijds van 1136 leden, of ruim 14 pet. Het aantal jeugdige bedienden geeft een verblijdende vooruitgang cn steeg van nog geen 2 pet. op 31 December 1936 tot bijna 4 pet. per 31 December. Ook 'het aan tal af deelingen beweegt zich in stijgende lijn. Het aantal werklooze collega's ver minderde in dezelfde vergelijking van April 1937 tot April 1939 van 846 tot 735,. een vermindering van ruim 105, terwijl het aan tal dergenen die trekken uit de werkloozen- kas gedurende de afgeloopen twee jaren minder dan 1 pet. van het ledental vorm den. Hierna werd een aanvang gemaakt met het afwerken van de agenda. De bondsvoor zitter deelde mede dat het bondsorgaan in. de zomermaanden niet om de twee doch om de drie weken zal verschijnen. Er be staan plannen om niet meer te vergaderen op Zondag, daar er dan aan den wensch van de Kerkelijke Overheid voldaan kan worden. Aan de leden werd vervolgens een nieuw bondsinsigne aangeboden, dat tegen een geringe vergoeding te verkrijgen was. Hierna werden met algemeene stemmen de jaarverslagen van secretaris en penning meester goedgekeurd. Dr. Olierook sprak hierna een waardee- rend woord over het goede beleid van het bestuur, ook in moeilijke, kwesties. Hierna was het woord aan den voorzitter van het R. K. Werklieden-verbond in Ne derland het Eerste Kamerlid de heer A. C. de Bruijn, die constateerde dat de R. K. Bediendenbond zijn moreele en materieele positie nog heeft versterkt. In de gistermorgen in Krasnapolsky te Amsterdam voortgezette bondsvergadering van den Nederlandschen R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden .,St. Franciscus van Assisië" heeft o.m. de bondspenningmeester, de heer A. de Graaff, een inleiding gehouden over het vraagstuk der bedrijfsorganisatie en de daarmede ver band houdende voorstellen van het bonds- bestuur. De bondsvergadering heeft Maandagmid dag met algemeene stemmen het bestuurs voorstel, om de mogelijkheid te openen tot het oprichten van bedrijfsgroepen, aange nomen. De aftredende bestuursleden, de heeren Joh. van Beek, A. I. Cornelis, G. Geertjens, C. Majermans, P. A. van de Ven en mej. A. M. Vleugel, werden herkozen. Belangrijke gift aan het Residentie-orkest. Iemand, die onbekend wenscht te bly ven, heeft met het oog op de slechte financieele toestand van het Residentie-Orkest een gift van drieduizend gulden aan het orkest ge schonken, in de hoop, dat meer vrienden van het orkest dit goede voorbeeld zullen volgen. 1 Eén sigaretteneindje één enkele lucifer is im- ■KjjW mers ol méér don genoeg om een heel bosch in vlammen te doen opgaan üwiaiginiiEiwwïinfll

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 14