VEWA RECHTZAKEN AGENDA MAANDAG 5 JUNI 1939 CE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 18 cent per week; f 2.50 per kw&rtaaL Bij onze agenten 10 cent per «roek; f 2.00 per kwartaal. Franco per povt 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïlL Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. v nOE WORDT HET WEER? DROOG WARM WEER. I De Bilt seinl: Verwachting: Voor hel gcheele land: droog, warm weer licht tot half bewolkt, meest zwakke ver anderlijke wind. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: Den Helder: licht bewolkt, zwakke N. O. wind, 16 gr. C. Vlissingen: licht bewolkt, matige O. N. O. wind, 19 gr. C. De Bilt: licht bewolkt, zwakke N. O. wind, 19 gr. C. Groningen: licht bewolkt: matige N. N. 0. wind, 17 gr. C. Maastricht: lioht bewolkt, zwakke N. O. wind, 17 gr. C. BU1TENLANDSCH WEEKOVERZICHT. Het had er Zaterdag allen schijn van als- or het gebied van lioogen luchtdruk over de Britschc Eilanden de eerstvolgende 36 uur sterk in.heteekènls af zou nemen. De luchtdrukdalingen hielden echter gister middag weer op, en zij gingen hedennacht in stijgingen over. De kern van de hooge drukking is thans nog met de luchtdruk- waarde van 1028 millibar is 771 millimeter, over de Zuidelijke Noordzee gelegen. Er ontwikkelde zich Zaterdagmiddag boven- ciien een depressie voor de Noorsche kust, welke Zuid-Oostwaarts trok, en die heden morgen in Centraal-Europa was gelegen. Achter deze depressie zijn de barometers weer flink stijgende, zoodat de hooge druk zich thans weer naar Duitschland en Polen 1. tbreidt. Over het geheele vasteland van West-Europa blijft het weer droog en meest zonnig, al is de bewolking daar wat toegenomen. Een vlak minimum handhaaft zkh nog steeds over het Iberisch Schier eiland en Zuid-Frankrijk. Onder invloed van dit minimum blijft het in West-Frank- ïiik nog onweersachtig. In bijna geheel West-Europa is de temperatuur gestegen, te De Bilt was zij hedenmorgen meer dan \ijf graden boven normaal. LUCHTEMPERATUUR. 23 5 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS c.a.: Van Maandagnamiddag 9.45 uur tot Dinsdagmorgen. 4,11 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Dinsdag 6 Juni voorm. 6.20 en nam. 6.45 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl" 20 gr. C. Maan op 23.28 uur Maandagavond. Maan onder 8.59 uur Dinsdagochtend. den stok heeft Kchad? Neen. maar dat moet een uiterst merkwaardig iemand z(Jn! Ken jjj iemand? Ja, de directeur zelf! ln m (Caras y Caretas). HAAGSCH GERECHTSHOF. Coupeeren van hondenooren en paarden staarten niet strafbaar. Het Haagsche Gerechtshof heeft heden uitspraak gedaan over de vraag of het cou peeren var ooren van honden en van staar ten van paarden strafbaar is. Het Hof achtte beide niet strafbaar. Het eerste gval betrof den 36-jarigen A. J. te B. uit Utrecht, die de ooren van Duit- sche doggen met klemmen afkneep, omdat de beesten daardoor meer handelswaarde kregen. Tevoren verdoofde hij ze met chloor- aethyl. De Ulrechlsche Rechtbank had hem tot een geldb< etc van ƒ40 veroordeeld, waar na het Amsierdamscl'e Hof een boete van 1 oplegde, de Hooge Raad heeft de zaak naar het Hof in )en Haag teruggewezen, welke te B. vrijsprak van de ten laste ge legde dierenmishandeling. De tweede zaak betrof het coupeeren van paardenstaarten De dierenarts W. J. L. de G. uit Kruiningen had onder getuigen de staarten van twee veulens ingekort. Des wege is hij vrijgesproken van dierenmis handeling door de Middelburgsche Recht bank welk vonnis het Haagsche Gerechts hof heden in hooger beroep bevestigde. De advocaat-generaal was tot dezelfde conclusie gekomen, daarbij evenwel opmer kende, dat men zich niet moest voorstel len in dit proces en principieele beslis sing uit te lokken. Men moet elk geval op zichzelf beschouwen en zich afvragen, welk doel bereikt wil worden en welk leed men een dier aandoet. In de onderhavige ge vallen achtte de advocaat-generaal het re delijk doel n.l. het verhoogen van de handelswaarde hier aanwezig. De pijn was daarmede in verhouding niet overma tig groot, bleef soms zelfs geheel achter wege. Haagsche Politierechter Beleediging van een volksgroep Voor de Haagsche Politierechter zou zich hedenmorgen te verantwoorden hebben C. P. uit Nieuwkoop, volgens zijn insigne lid der N.S.B., wegens beleediging ten las te gelegd bij artikel 137a van het Ned. strafwetboek, zijnde beleediging van een groep der Nederlandsche bevolking. Uit in lichtingen die wij hebben ingewonnen be trof het hier een brochure met bcleedigen- de passages voor de R.K. geestelijken. Voor den aanvang der zaak deelde de Politierechter aan den verdediger van ver dachte, mr. van Vessem, mede, dat hij het beter oordeelde, dat deze zaak behandeld zou worden voor de volledige Kamer der Haagsche rechtbank, omdat er verschillen de principieele zijden aan dit geval wa ren, die beter door een volledig college behandeld kunnen worden. Oneerlijke bediende. Een slagersknecht uit Warmond, had van zijn patroon opdracht gekregen om geld bij klanten te gaan incasseeren ten bedrage van 70. Tevens had hij 10 wis selgeld mee gekregen. Verdachte had inderdaad de gelden ge ïncasseerd, maar was bij zijn patroon met een verhaaltje gekomen, dat hij geld ver loren had. Nageteld zgndc ontbrak er een bedrag van 25, dat verdachte niet verloren, maar ten eigen bate had willen aanwenden. Zoowel de officier al? de Politierechter wilden verdachte nog wel een kans geven,' zoödat eisch en uitspraak werden twee maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Muzikaal geld. Toen de vereeniging de „Vooruitgang" een reisje maakte met haar leden per sa lonboot moest er ook muziek bij zijn en men had een band gehuurd. In die band speelde ook een musicus uit Leiden. Ook hij had verdiend met het ten beste geven van swings, rumba's en hoe derge lijke huppelwijzen nog meer mogen hee- ten en wel een bedrag van 3.50. Maar hij was steuntrekker en had zijn verdiensten op moeten geven en dat had hij niet ge daan. Dus had hijr zich schuldig gemaakt aan sleunfraudo. Nadat de armbezoeker N. Reizevoort een en ander nader had uit eengezet, eischte de officier een voorwaar delijke gevangenisstraf van een maand met drie jaar proeftijd. Uitspraak conform. Eend in de pot. De los arbeider P. J. den H. te Sa s- senheim vaart gedurende zeven jaar reeds door de Zandsloot en door de We tering, volgens zijn zeggen. Hij bedoelde daarmede, dat hij gedurende al dien tijd door het eendenwater van van Rijn te Warmond vaart en dat hij dus altijd in de gelegenheid was geweest om eenden den nek om te draaien. Maar hy had het nooit gedaan. Hoe of het dan'kwam, dat van Rijn eenige eenden kwijt was? En toen ver telde verdachte, dat hij op een avond te gen donker een eend gegrepen en den nek omgedraaid had. denkende.... dat het een wilde eend was. De officier geloofde niet veel van het .wilde-eend-verha&l", want als verdachte al zeven jaar door het eendenwater vaart zal hij best het verschil weten tusschen een tammen en een wilden eend. Boven dien waren het volgens van Rijn loop eenden. Wat of verdachte met het om hals ge brachte dier gedaan had? „Opgegeten natuurlijk" vertelde ver- Officleële CrisispnbllcaUes UITVAARREGELING HARING- DRIJFNETVISSCHERIJ De Nederlandsche Visscherijcentrale, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de uitvaarreegling voor de haringdrijf- netvisscherij thans als volgt is vastgesteld. Op Vrijdag 9 Juni zullen wederom 30 vaartuigen mogen uitvaren, op 13 Juni 73 vaartuigen, op 27 Juni 52 cn op 11 Juni 70. Van 9 Juni af tot 11 Juli zal men een vleet mogen mededenemen, waarvan de bovenspeerreeplengte ten hoogste be draagt: voor klasse A 1820 M.; voor klasse B 1893 M., voor klasse C 1966 M. V^n 11 Juli af zal er onderscheid ge maakt worden in de bovenspeerreeplengte van een Schotsche vleet eenerzijds en een Hollandsche of standaardvleet anderzijds. Van dien datum af mag de bovenspeer reeplengte voor een Schotsche vleet ten hoogste bedragen: voor klasse A 2180 M.; voor klasse B 2272 M.; voor klasse C 2363 M; voor een Holl. of standaardvleet: voor klasse A 2526 M.; voor klasse B 2783 M.; voor klasse C 3041 M.' Van 16 Augustus af zal de bovenspeer reeplengte ten hoogste mogen bedragen: Schotsche vleet: voor klasse A 2357 M.; voor klasse B 2451 M.; voor klasse C 2545 M.; IIoll. of standaardvlcct: voor klasse A 2717 M: voor klasse B 2982 M.; voor klas se C 3247. Alle schepen, welke niet geschikt zijn om aan de visscherij deel te nemen, wor den in de laatste uitvaargroep ingedeeld. Hierbij wordt aangenomen, dat de -sche pen, welke verleden jaar met drijfnet ge- vischt hebben, geschikt zijn. Indien de ree der ten genoegen van de Nederlandsche Visscherijcentrale kan aantoondn, dat an dere van zijn schepen, voorzien van een uitvaarcertificaat, eveneens geschikt zijn, zullen die schepen niet automatisch in de laatste groep van uitvaren ingedeeld wor den. Met inachtneming van het voorgaande zal de indeeling van de vloot op de vol gende wijze geschieden. Van de 1 schips-reederijen komen er totaal dus met de schepen, die reeds varen, 5 in de eerste groep en de rest in de tweede. Van de 2 scheeps-reederijen komt 1 in de eerste en 1 in de vierde groep. Van de 3 scheeps-reederijen komt 1 in de eer ste, 1 in de tweede en 1 in de derde groep Van de 4 scheeps-reederijen komt er in elke groep 1 schip. Van de 5 scheeps-ree derijen komt er 1 in de eerste, 2 in de tweede, 1 in de derde en 1 in de vierde groep. Va$ de 6 scheeps-reederijen 1 in de eerste, 2 in de tweede, 1 in de derde en 2 in de vierde. Van de 7 scheeps-ree derijen 2 in de eerste, 1 in de tweede, 2 in de derde en 2 in de vierde. Van de 8 scheepsreederijen 2 in de eerste, 2 in de tweede, 3 in de 4erde en 2 in de laatste. Van de 11 scheeps-reederijen 3 in de eer ste, 2 in de tweede, 3 in de derde en 3 in de vierde groep. Van de 13 scheeps-reede rijen komen er 3 in de eerste, 3 in de twee de, 4 in de derde en 3 in de vierde groep. Van de 16 scheeps-reederijen komen er in elke groep 4 schepen. Van de 19 scheeps- reederijen 5 in de eerste, 5 in de tweede, 4 in de derde en 5 in de laatste groep. Van de 20 scheeps-reederijen komen er 5 in elke groep. 's Gravenhage 1939. 2679 dachte met een gezicht van „als je me nou{'. Tien gulden boete subs, tien dagen eischte de officier. „Ik weet niet hoe ik die tien gulden bij mekaar moet trommelen, want ik heb ze zoo maar niet in mijn vestjeszal zitten", was het verweer van verdachte. Gezien zijn slechte geldelijke omstandigheden werd het vonnis een geldboete van ƒ5. subs. 5 dagen. Nog een eendenjager. Vervolgens moest terecht staan C. M. uit Sassenheim, die evenwel verstek liet gaan. Ook hij had een eend van van Rijn op een deskundige manier behandeld door het dier zijn hals eenige malen rond te draaien, waar het niet tegen kon. Evenals de vorige verdachte werd hij veroordeeld tot een geldboete van 5.— subs. 5 dagen. De gcldleening. Het was een hoogst verwarde zaak, waarvoor het echtpaar A. B. en A. B. ge boren S. H. te Alphen aan den Rijn terecht moest staan. De vrouwelijke helft van het echtpaar was bij het dienstmeisje Wittebol gekomen met het verhaal, dat haar pa en haar broer tjes rpet Paschen over zouden komen om haar te bezoeken. Toen deze heugelijke tijding was over gebracht had de brengster van dit nieuws gevraagd of het dienstmeisje haar niet aan een rijksdaalder kon helpen. „Heb je wel genoeg aan een rijksdaalder", had zij in haar blijdschap gevraagd en toen had zij vernomen, dat twee rijksdaalders nog beter waren. En zij had de vijf gulden gekregen, maar voorloopig was dat geld niet terug gegeven. En daarom moest het echtpaar terecht staan wegens oplichting. Tijdens het getuigen verhoor bleek echter niets van oplichting, want de vader van het meisje had inmiddels het bedrag van 5.terug gekregen, maar daar wist zijn dochter niets van. Zoek het maar uit! Zoowel de Officier als de Politierechter zagen absoluut geen oplichting in dit geval en eisch en uitspraak werden daarom vrijspraak. Kantongerecht te Leiden. ONWILLIG BOLLENKWEEKER UIT VOORHOUT STAAT TERECHT. Tot veertien dagen principale hechtenis veroordeeld. Voor het Leidsch kantongerecht had zich hedenmorgen te verantwoorden de bollen- kweeker J. Th. A. te Voorhout wegens een ernstige overtreding van de crisiswet- ten. Verdachte had een groote hoeveelheid bollen geteeld zonder toestemming van de Nederlandsche Sierteelt Centrale. Een ambtenaar van dit lichaam a'.s getuige ge hoord deelde mede, dat verdachte door den tuchtrechter voor drie jaar geschrapt was geworden. Niettemin stoorde hij zich nergens aan en ging rustig door alsof er geen verbod voor hem was De N. S. C. had toen opdracht gegeven, dat de bollen geroo'd moesten werden en had dit door haar aangestelde menschen dan ook laten doen. De waarde van de gerooide bollen werd door de N. S. C. geschat oi een bedrag van 1672, maar verdachte zeide, dat zulks maar een raming vaa de N. S. C. was, die veel te laag was, want volgens hem be draagt het bedrag 3P00. Door het rooien "van de bollen hetfl hij gioote schade gele den en hij riep ""n ook de uiterste cle mentie in. waarin hij ondersteund werd door mr. Sprey. De ambtenaar var het O.M. wilde wel re kening houden met de groote geldelijke schade, die verdachte door het rooien van de bollen reeds geleden heeft en eischte daarom -naar cei geldboete van 5 subc 2 dagen er op wijzende, dat als zulks niet het geval was geweest hij zeker een geld boete van 1500 zou geëischt hebben. De kantonrechter dadelijk uitspraak doende was het niet met het O. M. eens en veroordeelde verdacht*» tot een principale hechtenisstraf voor den tijd van veertien dagen met teruggave van de in beslag ge nomen bollen. VERVUILING VAN IIET BOEZEM WATER. Jhr. Chr. C. H. S. uit Wassenaar heeft te Voorschoten een fabriek van kunsthoorn producten welke fabriek haar afval uit laat in boezemwater van Rijn land. Het gevolg daarvan is, dat tallooze klachten zijn binnen gekomen van veehou-* ders en andere, omdat hun vee drinkt van dit water. Vooral de oliehoudende afvalstoffen zijn oorzaak van veel narigheid. Verdachte is al tallooze malen gewaar schuwd, vertelde de dijkgraaf van Rijn land, Pijnacker Hordijk, als getuige. Maar hij wil geen afdoende voorzieningen tref fen. Wel heeft verdachte een dam laten ma ken en het uitmondingswatcr uit laten die pen, maar zulks is niet afdoende. Er moet een installatie komen voor algeheele zui vering, al is dit bijzonder kostbaar. Ver dachte achtte het niet zoo erg en meende, dat de olie niet zooveel schade deed, maar ambtenaren van Rijnland, waaronder de geheele technische staf, waren een geheel andere meening toe.gedaan en zelden, dat zelfs het groen er van verdorde. De meeningen botste nogal tegen elkaar en vast kwam wel te staan, dat het water verontreinigd werd door de afvalstoffen van de fabriek. Het O.M. eischte dan ook een totale geldboete voor drie ten laste gelegde overtredingen, 15 subs 9 dagen. De kantonrechter was van meening, dat er absoluut een einde moet komen' aan deze verontreiniigng van het boezemwater van Rijnland, want dat velen er veel last van ondervonden. Het vonnis wer ddan ook een totale geld boete van 30 bus. 12 dagen hechtenis. BAKKERSGEZEL STICHTTE BRAND IN BAKKERIJ TE BARENDREGT. Gezin en personeel ternauwernood aan den dood ontsnapt. „Wanneer men dit vonnis als nuchter mensch leest, dan heeft men slechts één gedachte: dat is de daad van een waan zinnige", zoo zeide mr. F. Schuylenburg te 's-Gravenhage in de strafzaak tegen den 23-jarigen bakkersgezel A. van B, te Ba- rendregt, in welke zaak mr. Schuylenburg als verdediger optrad. Wat verdachte heeft gedaan, grensde dan ook aan het waanzinnige. Met zijn patroon had hij een contract met concur rentie beding, hetgeen hem buitengewoon bezwaarde, omdat hij voor zich zelf wilde beginnen. Zijn gedachtengang was nu: „Ik steek het huis en de bakkerij in brand, dan verbrandt wellicht dat con tract mee en dan ben ik er van af". Dit plan was des te erger, omdat boven de bakkerij het gezin en het personeel van den bakker woonden en in het huis veel in hout was opgetrokken, zoodat alles buitengewoon brandbaar was. Het is aan een wonder te danken geweest, dat er bij dezen brand geen menschen levens te be treuren waren. Een stel beschuitringen n.l. is in de brandende bakkerij van een plaats gevallen en door het lawaai, waar mede dit gepaard ging is de bakkers vrouw wakker geworden en heeft den brand ontdekt, en de anderen gewaar schuwd, zoodat men zich bijtijds in vei ligheid kon stellen. „Hoe bent u toch tot dit misdadige plan gekomen?" vroeg de president, mr. A. A. F. W. van Romondt aan verdachte. Verdachte: „Ik heb er niet bij doorge dacht". President: „De brandstichting is anders zeer geraffineerd in elkaar gezet. Op drie plaatsen in het woonhuis, in de schuur en in de bakkerij heeft men brand haarden aangetroffen". Zeker niet omdat de wasrhdag zoo'n pretje voor U is. Zeker niet omdat Uw buren bet zoo mooi vinden. Zeker niet omdat U een paar dubbeltjes bespaard hebt (want dat hebt U in wer kelijkheid niet als U haarfijn uitrekent wat zelf-wasschen U kost!). Kant en klaar, onberis pelijk en billijk de wasch van de VEWA ontvangen on keurig opbergen dat is toch iuaar héél wat anders dan de „vlaggen" uithangen (met alles wat hieraan f vastzit!). juiMi». wml w.gnwar VEREENIGDE WASSCHERIJEN TELEFOON 1206 WITTE SINGEL 13 - LEIDEN LEIDEN. Maandag R.K. Staatspartij. Openbare ver gadering. Burchtzaal 8.30 uur Vijf tien-minuten-speechen. Dinsdag, De Hanze,/ ledenvergadering in „De Turk". 8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leidpn wordt van Zater dags tot en met Vrijdag 9 Juni a.s. waargenomen door de apotheek C. B. Duijster, N. Rijn 18. tel. 523.' Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek: Wilhelminapark 8, tel. 274. Wat moet ik doen bij Luchtaanvallen Wanneer U lid was van de afdeeling Leiden der Ned. Ver. voor Luchtbe scherming secretaris is de heer D. C. KOK, Rapenburg 9, Tel. 807 zou U het antwoord op die vraag weten! Ieder betaalt contributie naar draagkracht (minimum 25 cents 's jaars). Voorts bleek, dat verdachte nog ver schillende knoeierijen op zijn geweten had, welke hij door den brand eveneens wilde opruimen. De Rotterdamsche recht bank heeft hem een gevangenisstraf van vijf jaar opgelegd, van welke straf de ad vocaat-generaal bij het Haagsche gerechts hof, mr. J. U. Polman, heden bevestiging vorderde. Op allerlei wijzen zat verdachte in den knel en hij trachtte zich door den brand er uit te redden, niet denkende aan de vreeselijke gevolgen, die hierbij veroor zaakt hadden kunnen worden. Verdachte is iemand, die langen tijd uit de gemeen schap verwijderd dient te worden. De of ficier van Justitie heeft tien jaar gevan genisstraf gevorderd en is ook in hooger beroep gekomen. Het hof kan een zwaardere straf opleg gen, maar spr. vond in verband met de jeugd van verdachte geen aanleiding om verhooging van straf te vorderen en vroeg bevestiging van het door de Rotterdam sche rechtbank gewezen vonnis. De verdediger, mr. F. Schuylenburg, drong op het uitbrengen van een nieuw psychiatisch rapport aan en pleitte subsi diair de meeste clementie. Uitspraak 19 Juni. Het Katholiek Comité van Actie Voor God schrijft ons Cm zmcviz zonde ln het algemeen moeien de rijken en de patroons zich wel herinneren, dal behoeftigen en ongelukkigcn uit te buiten ten eigen bate en winst te zoeken uit de hulpeloosheid van anderen, indruischt tegen goddelijk en menschelijk recht. Het verschul digde loon onthouden is een zeer zware zonde, die luide de 'vrekende toom van den hemel afroept." LEO xin. in ..Rerum Novanim" par. 17. 15 Mel 1891.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2