dagen Historie ZATERDAG 3 JUNI 1939 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - ?AG. 13 MOSKOU ZET EEN KOUDE DOUCHE OP HET ENGELSCHE OPTIMISME. BERLIJN PROBEERT NA ROME PRINS PAUL IN TE PALMEN. DE BUITENLANDSCHE VRIJ WILLIGERS VER LATEN SPANJE. Dedouche. Ben douche is vooral in warme dagen een verfrisschend instrument, maar in de politiek verstaat men er altijd iets onaangenaams onder. Zoo pas hebben de Engelschen, die andere toch geen ont nuchtering noodig hebben, want zij zijn uit zichzelf nuchter genoeg, zoo'n douche gekre gen, waardoor hun optimisme ten aanzien van de bolsjewieksche heeren in Moskou belangrijk is afgekoeld. Chamberlain had pas nog verklaard, dat vlak na de Pinkster dagen de mededeeling van het tot stand ikomen van het Engelsch-Fransoh-Russisohe acooord wel zou volgen. In Engeland ver wachtte men dan ook, dat de aangekondig de rede van Molotof, den nieuwen Russi- schen volkscommissaris van buitenland- sche zaken, de mededeeling van de aan vaarding der Britsch-Fransche voorstellen zou bevatten. Dat is echter leelijk tegenge vallen. In plaats van een accoordvenklaring kregen de Britten een afwijzing te hooren. Molotof zeide, dat de Russen niet van plah zijn, voor anderen de kastanjes uit het vuur te halen. Rusland wil wederkeerigheid en gelijkheid. De wederkeerigheid hebben de Engelschen na lang onderhandelen gege ven, maar aan de gelijkheid ontbreekt nog wel het een en ander. Rusland is er niet van overtuigd, dat Engeland en Frankrijk oprecht verlangen, de politiek van niet-in- menging te laten varen. Rusland is niet te vreden, dat de Engelschen slechts verdra gen willen maken tegen agressie in bepaal de gebieden en niet tegen agressie in het algemeen; Engeland schijnt n.l. niet ongenegen te zijn, om Japan z'n zin maar te geven en Noord-China aan de Japansche overweldi gers te laten. Dat wil Rusland niet en het probeert nu, althans voor zidhzelf, de grootst mogelijke beveiliging te verkrijgen, voor het geval de Japanners de handen vrij krijgen in het Oosten. Het schijnt dus wantrouwen te zijn, ge mengd met een zucht om z'n hulp zoo duur mogelijk te verkoopen, welke Rusland be wegen om de vooretellen van Londen en Parijs nog niet te aanvaarden. Daardoor spelen de Russen in de kaart van Berlijn, dat zich erover verheugt, dat de „omsinge- lings-politiek" maar niet wil gelukken. Joeg o-S 1 a v i De as-mogendhe- den, die door de omsingelingspolitiek in him dynamisme worden beknot, zijn op het oogenblik bezig om Joego-Slavië naar zich toe te halen. Dat gebeurt op vredelievende en zelfs op feestelijke wijze. Na eerst een ibezoek aan Rome te hebben gebracht, is prins-regent Paul van Joego-Slavië thans de gast van Hitier te Berlijn. De wereld kijkt natuurlijk met belangstelling naar het geen de prins met de as-mogendheden be spreekt, vooral sinds Joego-Slavië door de Italiaansche annexatie van Albanië meer dan ooit in de armen van de as-mogendhe den is komen te liggen. In welke verhouding staat Joego-Slavië thans tenopzichte van Duitschland en Ita lië? Zijn positie is ongetwijfeld delicaat Er is wellicht geen mogendheid in Euro pa, schrij-ft het „Hbld.", welke zoozeer op de grens van twee werelden leeft van zoo tegengestelde invloeden afhankelijk is, als juist Joegoslavië. Ook deze nog betrekkelijk kleine mogendheid is een schepping vai vredesverdragen van 1919. Het bestaat uit het oude Servië, dat in 1914 de directe aan leiding werd tot den Europeeschen oorlog, met brokstukken van het vroegere Oosten rijk, Hongarije en Bulgarije. De Oosten- rijksch-Hongaarsche dubbelmonarchie werd uiteengereten wegens de zoogenaamde on natuurlijkheid van haar bonte ethnografi- sche minderheden-verzameling. Voor het oude Servië werden de ethnografische min derhedenproblemen vermeerderd. Evenals Tsjecholowakije, Roemenië, Polen, Grieken land, is Joegoslavië zich op Frankrijk en Engeland, de bondgenooten uit den Euro peeschen oorlog, blyven oriënteeren. Nog toen het nationaal-socialisme reeds het Derde Rijk had gegrondvest, heeft koning Alexander, die in 1921 aan de regeering kwam, door zijn met sluipmoord geëindigd ibezoek aan Frankrijk in 1934 de vriendschap van Joegoslavië voor Frankrijk duidelijk gedemonstreerd. De verhouding van Bel grado tot Rome heeft tot het keerpunt in November 1935 bij voortduring een scherp karakter behouden: Mussolini moedigde de Kroaten aan in hun actie tegen de Serviërs, zooals Hitler later de Sudetenduitschers aanmoedigde in hun actie tegen de Tsje chen, hij steunde ook de Hongaren en Bul garen in hun revisie-verlangens. Koning Alexander poogde de Italiaansche bedoelin gen te dwarboomdh door den Kroaten tege SPORT moet te komen en het ethnografische min derheden-vraagstuk aldus aanzienlijk te vereenvoudigen. Sedert het Derde Rijk tot politieke macht is gekomen en Italië via Abeesinië op den Volkenbond een klinkende overwinning behaalde, is de positie van Joegoslavië zeer kwetsbaar geworden. Joegoslavië had niet den moed, deel te nemen aan de sancties tegen Italië: het was in economisch opzicht sterk afhankelijk, niet slechts van Duitsch land, maar ook van Italië. Engeland en Frankrijk hebben Joegoslavië economisch nooit behoorlijk kunnen voldoen; hun groo te zorg betrof de militaire uitrusting van dit land, ten behoeve waarvan in het bij zonder Frankrijk bereid was leeningen te verschaffen. Duitschland en Italië hebben, elk voor zich, de economische afhankelijk heid van Joegoslavië trachten uit te buiten om het in htm politieke vaarwater en macht te krijgen. Beide landen hebben er han delsverdragen mede gesloten, welke Joego slavië een afzetgebied voor zijn agrarische en andere producten verzekeren. In die richting gaat nu de vreedzame ver overing van Joego-Slavië verder. Het is weliswaar de wensoh van Berlijn en Rome, dat Joego-Slavië zal toetreden tot het anti- Komintern verdrag, maar tot nog toe heeft Joego-Slavië zich in politiek opzicht de handen vrij weten te houden. Hoe lang nog? Spanje. Het Iberische schiereiland is deze week vrij geworden van de bui- tenlandsche „vrijwilligers", die Franco aan' de overwinning hebben geholpen. De Duitschers en de Italianen hebben het land verlaten en thans is gebleken, hoe groot hun aandeel in den „burgeroor log" is geweest. De Italianen zijn er altijd royaal voor uitgekomen, dat zij Franco hielpen en ofschoon zij meededen aan het non-interventie-verdrag berokkenden zy Engeland en Frankrijk telkens de groot ste moeilijkheden doordat zij him mond niet konden houden. De Duitschers daar entegen hebben de wereld in de waan willen laten, dat zij zich strikt hielden aan de non-interventie-afspraak en wan neer de buitenlandsche pers het een en ander vertelde over de officieele Duitsche hulp, dan werd dat steeds met de meeste klem tegengesproken, vergezeld van ver wijten aan andere landen, dat juist zij het waren, die zich niet aan de afspraak hiel den. Maar nu komen de Duitsche „vrijwil ligers" terug en opeens geeft men toe, dat de Führer reeds direct tot officieele hulpverleening had besloten en dat de Duitsche troepen een beslissenden invloed hebben uitgeoefend op het verloop van den stijd. De „N. R. Crt." schrijft daarover: „De Duitsche bladen verheerlijken de daden van de Duitsche troepen aan wier prestaties wij niets willen afdoen die voor het grootste gedeelte naar Spanje zijn gezonden in een tijd, dat Duitschland plechtig beloofd had zich niet in Spaan- sche zaken te mengen. Dat was dus woordbreuk, al kan ter verlichting van dit ernstige feit worden aangeteekend, dat van alle kanten hetzelfde gebeurde. Maar al blijft dan iedereen in gebreke, al komt dan iedereen zijn gege.ven woord niet na, dat kan toch niet wegnemen, dat woordbreuk woordbreuk blijft en mitsdien een ernstig feit, waarop men niet bijzonder trotsch behoeft te zijn. In andere landen tracht men dan ook maar zand te strooien over de trieste rol, welke zij in de Spaansche zaak speelden en wil men maar zooveel mogelijk vergeten. Niet aldus in Duitsch land, waar men wellicht hetzelfde gedaan zou hebben, ware het niet wenschelijk ge weest om eens een demonstratie van kracht te organiseeren. Zonder dat wij den manschappen den hun toekomenden lof zouden willen ont houden, kan het toch niet anders dan dat deze huldiging tevens uitloopt op een ver heerlijking van de politiek van de Duit sche regeering. En dat wordt toch wel heel merkwaardig. Dat zij evenals de anderen een gegeven woord brak, is ten slotte een kwestie van politiek beleid; maar dat zij deze woordbreuk nog gaat verheerlijken is toch wel iets, dat ons niet in het bijzon der ligt". Des groote vraag is nu, in welke rich ting zich de heropbouw van het nieuwe Spanje zal gaan voltrekken. Wij zullen het moeten afwachten. Dat de Spaansche politiek in den eer sten tijd sterk georiënteerd zal zijn op Ita lië en Duitschland, ligt voor de hand, Franco heeft van hen hulp gehad en hij zal nu voor die hulp moeten betalen. Uil hel katholieke kamp Zal WA zich tegen Schijndel handhaven? Spartaan bij Kerkrade op bezoek Het programma wordt thans hoe langer hoe kleiner. Slechts twee kampioenswed strijden en vier ontmoetingen voor de pro motie-degradatie staan voor morgen op het programma. In den strijd om het kampioenschap zijn vastgesteld: WASchijndel en Kerkra deSpartaan. Hoe de resultaten dezer wedstrijden ook mogen zijn, de leiders uit Enschede zullen de leiding morgen behouden, want met één wedstrijd meer heeft Vosta drie pun ten voorsprong. Kerkrade kan Vosta door een overwin ning op Spartaan het dichtst benaderen, want deze Zuid Limburgers hebben tot heden evenveel verliespunten als de Oos telijke kampioenen. Spartaan zal het daar om in Kerkerade zeker niet gemakkelijk hebben en het zou ons al zeer verwonde ren. indien dit niet de tweede nederlaag voor de Rotterdammers opleverde. Een interessante strijd belooft het intus- schen ook in Amsterdam te worden, want WA is nog lang niet kansloos voor den titel, evenmin trouwens als Schijndel. Er kan in dezen titanenstrijd nog van alles gebeuren! R. K. LEIDSCHE VOETBALBOND. De Junioren-Competitie. Programma voor Zondag 4 Juni a.s. Afd. A.: Lisse a—Docos a, 12 uur, Jac. van Dorp; DOS aSJC a, 1 uur, G. Bouw meester. Afd. D. Docos e—Nic. Boys a, 1 uur, M. v. d. Berg. Clubnieuws der Kath. Sportvereenlglngen Teylingen: Morgen staan er voor Teylin- gen mooie voet)ba 1 nummers op het program ma vanwege het 15-jarig bestaan, waar aan SJC, DOS en VVSB mee werken. Om 1 uur spelen: Teylingen IVVSB 1 op Sporthof. Om 2 uur 45 SJC IDOS I op Sporthof. Om 4.30 uur Teylingen 4—Docos 4, deze laatste voor de competitie en ge lukt het Teylingen hier een overwinning te behalen dan zijn zij kampioen van deze afd. Een mooi geschenk voor het 16-j-arig bestaan. De wedstrijd TeylingenVVSB is wel van bizonder belang,voor Teylingen wijl v. d. Ploeg en v. d. Klugt reeds jaren in Tey lingen zijn uitgekomen. Zij zijn tlhans over geschreven (met goedvinden van beide ver- eenigingen) in VVSB. Daarom stellen wij het op hoogen prijs, dat beide spelers toch in onze jubileum-wedstrijden uitkomen, al zijn het dan onze tegenstanders in den goe den zin. Om den wedstrijd SJCDOS behoeven wij eigenlijk niet veel te zeggen, wijl het steeds nog de best spelende elftallen zijn. En al moge DOS dan in het komende sei zoen weer in de tweede klasse uitkomen, tooh is het spel der Veners altijd nog vol komen hetaanzien waard. Wij zien daarom met belangstelling dit programma tegemoet. Teylingen 2 gaat op bezoek bij v. Nispen 2 voor een vriendschappelijken wedstrijd. De return match van eenige weken terug, maar wij weten, dat v. Nispen tlhans versterkt uitkomt, zoodat het nu twee gelijke tegen standers zijn. De junioren A gaan op visite bij SMC a, en spelen daar een medaille wedstrijd. Aan vang 12.30 uur. Nic. Boys: Morgen gaat Nic. Boys I naar Bodegraven, waar het zal uitkomen tegen Esto I voor de nederlaag-wedstrijden, door Estogeorganieerd. Vertrek kwart voor één, Nic. Bos a. gaat in Leiden Docos E be kampen. Wij hopen, dat zij de competitie goed zullen besluiten. DOSR: Het eerste elftal gaat morgen naar Sassenheiim, waar tegen S.J.C. gespeeld zal worden. De overige elftallen hebben allen vrij. Een volgenden keer zullen voor hen selectie-wedstrijden worden vastgesteld. Junioren: DOS a ontvangt om 1 uur SJC a. (leider T. v. d. Veer) DOS b en DOS c spelen na afloop van dezen wed strijd een trainirvgsmatch van een uur. S.M.C.: Morgen belooft het weer een6 een goede voetbaldag te worden. Vooreerst spelen te half één de A.-junioren tegen Tey lingen A. Daarna volgt te 2 uur 15 de wed strijd SMC I-veteranen. Hoewel deze laat- sten zoogenoemd worden zijn zij het nog geenszins, zooals blijkt uit de volgende op stelling. Doel: M. Weijers. achter: F. Barends, N.N. midden: L. Beugelsdoijk, H. Beugelsdijk, J, v. Seggeten. Voor: G. v. Leeuwen, P. Pree- nen, R. v. Dam, Jac. v. Niekerk. Derhalve kan er een spannende wedstrijd tegemoet gezien worden. Zooals reeds ver meld, verleent de R.K. Harmonie „St. Mat thias" haar volle medewerking voor het welslagen van dezen voetbaldag, zoodat een verblijf op het mooie sportterrein de moeite waard is. De dag wordt besloten met een wedstrijd der C-junioren tegen Udo B. Alzoo zal oud en jong van hun kunnen blijk geven. Donateurs worden verzocht voor dezen keer hun toegangskaart te ver geten. De laatste lootjes worden morgen ook verkocht en aangezien die het zwaarst wegen mag niemand verzuimen deze laatste kans (om voor 10 cent in 't bezit van een rijwiel te komen) waar te nemen. ast van Uw zenuwen Spoedig weer opgewekt on gekalmeerd mot Mijnhardt's Zenuwtabletten Bnisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. 2604 Alph. Boys: Morgen staat weer een uit gebreid programma vastgesteld. Het le elftal ontvangt te 2 uur op eigen terrein achter het Boschpark DOSR H. Dit be looft voor de le elftallcrs een niet te on derschatten tegenpartij te zijn, aangezien DOSR over uitstekend getraind spelersma teriaal beschikt. Het 2e elftal trekt naar Roelofarends- veen om aldaar DOSR III partij te geven. |Dit is voor het 2e elftal een nog geheel on bekende tegenstander. Het 3e elftal gaat naar Noorden op be zoek bij DSV II. Terwijl het vierde elftal te 3.45 uur op eigen terrein den strijd zal aanbinden tegen St. Bernardus II. Tenslot te ontvangen de Junioren te 12.45 uur op eigen terrein Esto A uit Bodegraven, nog steeds voor de competitie. Meerburg: Morgen speelt Meerburg I een zwaren wedstrijd en wel tegen den 2e klas I.V.C.B.'er DEM I van Beverwijk. Dit belooft een spannende wedstrijd te worden. In dezen wedstrijd wordt de kwart-finale verwerkt voor den Bis schopsbeker. Gaarne sporen wij de bewoners van den Hooge Rijndijk en omgeving aan om de zen wedstrijd te komen zien en het 1ste elftal aan te moedigen. Aanvang 2.30 uur. Het elftal dat a.s. Zondag voor Meer burg uitkomt, is als volgt samengesteld: J. v. Velzen N. Voordouw F. Zandbergen A. Camphuis J. Langerak H. Tijssen Halverhout Zandbergen v. Breukelen J. v. d. Hoeven F. Hakkaart Reserves: J. Hoogervorst, J. Lubeek. Esto: Het programma voor de nederlaag wedstrijden van Esto is thans definitief. Zondag a.s. zal Nicolaas Boys I uit Nieuwveen de gast zijn. In de competitie kwam Esto uit tegen het tweede elftal van deze vereeniging. Het zal dus spannen. De opstelling is als volgt: W. Hoogeveen H. Diependaal W. Voordouw P. Wolswijk Jac. Vernooij C. Zwanenburg H. v. d. Kruis P. Walraven W. van Liempt r. Niekerk C. Twaalfhoven Op 18 Juni a.s. zal de sterke Overschie I naar Bodegraven komen. Goede beken den van onzen nieuwen pastoor! 2 Juli is het de beurt aan VDS I uit Noorden, terwijl op het eind van die maand VCH uit Hoogmade de rij zal slui ten. Zondag 16 Juli zal een Esto-comb'.natie naar Noorden trekken bij gelegenheid van het Sportfeest aldaar. Vrijdag a.s. circa acht uur zal eveneens een Esto-combinatie een wedstrijd spelen opeigen terrein tegen een elftal van de St. Josephgezellen uit Gouda. De opstel ling zal zeer waarschijnlijk als volgt zijn: W. Hoogeveen C. Twaalfhoven A. van Vliet P. Wolswijk Jac. Vernooij M. van Vliet W. Rietveld E. Binda P. Walraven v. d. Brink A. van Vliet OM HET KAMPIOEN SCHAP VAN DEN KNVB Ajax-DWS de groote strijd De strijd om het kampioenschap bereikt thans wel het hoogtepupt. Ajax ontvangt n.l. D.W.S. en N.E.C. krijgt bezoek van Eindhoven. Dat de Nijmegenaars zich te gen Eindhoven zullen handhaven, staat wel vrij zeker vast; of N.E.C. zou al heel erg moeten tegenvallen. Dus kan zij haar leidende positie behouden en.... ver sterken, hetgeen nog te meer het geval zal zijn, wanneer Ajax een punt zou ver spelen aan D.W.S. Verliest D.W.S., dan gaat de strijd tusschen Ajax en N.E.C. UW kan morgen met DFC gelijk ko men, wanneer van SW gewonnen wordt, hetgeen bijna wel zeker is, want de Schie dammers presteerden in de promotiecom petitie nog niets. Geschiedt dit dan krijgt de laatste wedstrijd DFCUW nog meer beteekenis. BEC en VIOS strijden om de promotie naar de 2e klasse of behoud van het 2e klasseschap. De winnaar heeft een goede kans op den titel, maar wanneer BEC wint, is een beslissingswedstrijd nage noeg zeker. Cromvliet kan revanche nemen op de Jagers, hetgeen geheel in de kaart van LFC zou zijn, want de Leidenaars hebben het kampioenschap dan slechts voor het grijpen. De wedstrijd Ensch. BoysSCH brengt morgen een nieuwe eerste klasscr in het Oosten, waar ZAC gedegradeerd is, Ook in het Zuiden k a n de beslissing vallen, n.l. wanneer Limburgia en Bleyer- heide beide winnen, resp. van Helmond en Middelburg. De tegenstanders zullen zich echter wel schrap zetten. In Afd. V wordt door GRC en WW een beslissingswedstrijd gespeeld voor het eerste klasseschap. Deze vindt plaats op het terrein van HSC te Hoogezand. Dat zal er zeker geducht spannen. ZWEDEN—NOORWEGEN 1—2. De voetballandewedstrijd tusschen Zwe den en Noorwegen, welke voor 30.000 toe schouwers in het Roosendastadion te Stock holm werd gespeeld, werd door Zweden met 32 gewon.ien (rust 02). RONDE VAN KATWIJK. Gisterenavond heeft de uitreiking plaats gehad agn de winners van de in dit seizoen gehouden Ronde van Katwijk. De wedstrijdleider de heer G. Guyt, heette allen welkom inzonder de burge meester mr. Woldringh van der Hoop, die de prijzen zou uitreiken. Ahrorens hiertoe over te gaan sprak de burgemeester een toepasselijk woord. Vervolgens werden de prijzen uitgereikt le pr. Th. Admiraal, kampioen van Katwijk, wisselbeker uitge loofd door den burgemeester. 2de pr. Dr. A. H. Bclinfante, medaille uitgeloofd door Notaris Matthijs. 3de prijs A. C. Berkheij, medaille uitgeloofd door mr. Warmoltz. In de tweede klasse: 1ste prijs. L. A. Kreft, beker uitgeloofd door dr. L. Hueting. 2de pr. Jac. Remmerswaal, bronzen me daille uitgeloofd door Loidsch Dagblad. 3de pr. D. Hoek, kist sigaren, uitgeloofd door sigarenmagazijn W. Haasnoot Na de uit reiking sprak de heer Splinter nog namens de Leidsche Schaakbond. Hierna werd nog een simultaan-aeance gehouden. KAMPIOENSCHAP BOLLENSTREEK 1939. De uitreiking der prijzen. De totale uitslag is als volgt: le klasse: le prijs F. C. Hanlebos (Hil- legom) kampioen 1939 (verg. zilveren me daille); 2e pr. D. Buys, Sassenheim, zilve ren medaille; 3e pr. B. Enthovcn, Benne- broek, brons-verz. med. 2e klasse: le prijs S. Lieverse, Hille- gom, kamp. 2e kl. Bollenstreek 1939 (zil veren medaille); 2e pr. C. M. v. d. Ploeg, Millegom, brons verg. zilv. med.; 3c pr. H. v. Wamel, Lisse, Schaakboekwerk Dr. Euwe. De prijsuitreiking had plaats door den Burgemeester van Lisse, jhr. mr. F. C. .T. M. van Rijckevorsel, welke werd verwel komd door den wnd. voorzitter van het Comité, den heer E. Wiedyk van Hillegom. De Burgemeester reikte de prijzen uit met een woord van felicitatie en gelukwensch. De waarde van het schaakspel in het alge meen werd door hem op juiste wijze ge kenschetst. De wnd. voorz. dankte den Burgemeester voor de wijze waarop de prijzen werden uitgereikt en voor zijn waardeering en belangstelling voor de schaaksport. Er werd een interessante gong-wedstrijd gespeeld door de deelnemers ann het schit terend geslaagde tournooi. De wedstrijd om het kampioenschap Bollenstreek is een groot succes geworden. WIELRENNEN DE RONDE VAN DUITSCHLAND. Schulte wint ook de tweede etappe. Ook de tweede etappe van de rondo van DuitsChland is door onzen landgenoot, Ger- rit Sdhulte, gewonnen. Hij kwam als eerste te Cottibus door de finish in don tijd van 6 uur 39 min. 15 sec. voor den Belg Bonduel en den Duitsoher Bautz. SChulte leidt thans in het klassement met een halve minuut voorsprong op een viertal renners. De tweede etappe leidde van Stettin naar Cottbus over Schwedt, KUstrin en Frank furt a. d. Oder, een afstand van 241,2 K.M. Over het algemeen ware de wegen uitste kend, behalve enlkele straten in dorpjes, welike met kinderhoofdjes geplaveid waren. Tot aan de controle Frankfurt a. d. Oder (ongeveer 150 K.M.) verliep de race vrij- eentonig. Direct na den start waren Ober- bedk en Langhoff uitgeloopen en het veld zette de twee vluchtelingen niet achterna. Ook Schulte niet, die meestal achter nan reed en zoo tussohendoor een lek bandje kreeg, doch de achterstand, hierdoor ont staan, haalde Schulte met behulp van Mid delkamp spoedig in. Gesloten hoornen wa ren oorzaak, dat de voorsprong van de vluchtelingen nog grootcr werd en met 5 minuten verschil kwamen Langhoff en Qberbedk voor de 63 man sterke groep aan de controle te Frankfurt a. d. Oder aan. Eerst op de laatste 100 K.M. werd) de strijd interessant. Langhoff was uitgeput en zij A plaats werd ingenomen door Scheller. Bel de renners werden vlak bij Guben (200 K.M.) door een groep van elf renners inge haald en 30 K.M. voor Cottbus kwamen er nog vier andere renners bij, waaronder Schulte en Middelkamp. De sprint moest beslissen, doch juist bij het aanzetten kwa men Middelkamp, Scheller en Hauswald ten val, zoodat zij niet voor de eerste plaat sen in aanmerking konden komen. 400 Me ter voor de eindstreep ging SChulte er tus- sChenuit en in een oogenblik had hij enke le lengten voorsprong. Bonduel en Bautz werden op gemakkelijke wü«e geslagen. De eerste uitvaller viel te noteeren, n.l. de Duitscher Ruland, die last van zijn maag had. De uitslag luidt: Tweede etappe StettinRottbus 241,2 K.M. 1. Schulte, 6 uur 39 min. 15 sec. 2. Bon duel, zelfden tijd. 3. Bautz (Duitschland) zelfden tijd. 4. Weimer (Duitschland). 5. Siebelhoff (Duitschland). 6. Oubron (Fran krijk). 7. Umberhauer (Duitschland). 8. Schil (DuitsChland). 9. Oberbeck (Duitsch land). 10. Petersen (Denemarken). 11. Le vel Frankrijk). 12. Sztrakati (Duitschland). 13. Kutscftbach (Duitschland). 14. Weeker- ling (Duitschland) allen zelfden tijd als Schulte. 15 Scheller (Duitschland, 6 uur 39 min. 10 sec., 16. Hauswald (Duitschland) zelfden tijd. 17. Middelkamp, 8 uur 40 min. 8 sec. 18. Grysolle (België). Algemeen*? rangschikking: 1. Schulte, 13 uur 21 min. 13 sec. 2. Siebelhoff, 13 uur 21 min. 43 sec. 3. Oubron. 4. Umbenhauer. 5. Level, allen zelfden ftjd als Siebclhof. 6. Scheller, 13 uur 22 min. 43 sec. 7. Haus- I wald, zelfden tijd. 8. Middelkamp, 13 u 23 min. 11 sec.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 13