De laatste dag van het koninklijk bezoek aan België De koningin als gastvrouw in tiet Nederlandsche paviljoen te Luik Gala-diner in Nederlandsch gezantschap &a zlisrz z'zïï: 1t -d-lu,„ h. m kon.,,- DONDERDAG 25 MEI 1939 DE IJWSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 BEZOEK AAN DE WATERTENTOONSTELLING. LUIK, 24 Mei, (A.N.P.). Sinds den vroegen morgen is de oude stad der prins bisschoppen in koortsachtige opgewonden heid, want heden is het de groote dag van het bezoek der souvereine van een be vriend land. De koninklijke trein arriveerde tegen twaalf uur in het station van Luik. Onmiddellijk na het uitstappen inspec teerde de Koningin, gevolgd door den ko ning, de eerewacht. Zij droeg een tur- quoise-blauwe japon, een mantel en hoed in dezelfde kleur en een marterbonten cape. Na de inspectie der eerewacht door schreed de koningin de rijk versierde hal van het station en verscheen op de Place des Guillemins, waar haar verschijnen enthousiaste toejuichingen uitlokte. De bei de vorsten stapten in een auto, waarvan de kap was geopend en waarnaast officie ren-motorrijders van het eerste regiment lanciers als escorte waren opgesteld. Toen het gevolg was ingestegen verdween de stoet in de Rue des Guillemins. Door de Rue Raikem bereikten de koning en de koningin de rivier de Maas, langs heel den weg door een dichte menigte toegejuicht. E"' zijn veel Hollanders onder het publiek; zij zijn herkenbaar aan de Oranjestrikjes, die zij in het knoopsgat dragen en vanzelf sprekend nemen zij hun aandeel in de toe juichingen. Op de Maas lag het jacht „Aloha" ge reed, eigendom van bai;on de Launoit, commissaris-generaal van de Waterten- tocnstelling. Terwijl het Wilhelmus werd gespeeld door een militaire kapel gingen de koning en de koningin aan boord. Op dat zelfde moment werd de standaard van koningin Wilhelmina op het schip geheschen. Wel dra zakte het jacht langzaam de Maas af tot aan de tentoonstelling. Intusschen had aan boord een receptie plaats, waarbij eenige autoriteiten aan de koningin werden voorgesteld. Toen tegen eenen het jacht ten hoogte van de tentoonstelling gekomen was, werd het anker uitgeworpen en werd aan boord van de „Aloha" de lunch geserveerd. Te 13.35 uur meerde de „Aloha" aan de ka de aan de linkeroever ten hoogte van de Esplanade. Hier gingen de beide staats hoofden van boord. Te voet begaven de vorsten zich dan naar het paviljoen van den commissaris- generaal. (Reeds opgenomen in een gedeelte onzer vorige oplage). IN HET NEDERLANDSCHE PAVILJOEN Verreweg het belangrijkste punt van het programma van het bezoek aan de Water tentoonstelling te Luik was het bezoek aan het Nederlandsche paviljoen, dat voor deze gelegenheid nog eens extra was opgedoft. Kranig salueerden de matrocisjes van het Onderwijsfonds voor de scheepvaart, toen de vorsten' uit de auto stapten en even kranig stond daar het trotsche mu ziekcorps van de Oranje-Nassau-mijnen uit Heerlen. In den wind wapperden de oranje-pluimen op de uniformpetten. Een zoontje en een dochtertjpe van ir. van Veen, die de inzending van het de partement van Waterstaat verzorgde, bo den de koningin bloemen aan. Met bij zondere belangstelling gingen zoowel ko ningin Wilhelmina als koning Leopold langs de verschillende inzendingen. De koningin werd rondgeleid door den voor zitter van het Comité voor Nederlandsche Deelneming, den heer H. A. Hooft, de ko ning door ir. J. P. van Vlissingen, direc teur-generaal van den Waterstaat, die de Nederlandsche regeering vertegenwoor digde Langen tijd stonden de vorsten stil bij de groote maquette, voorstellende de voornaamste Nederlandsche waterwegen. Wij hoorden zoowel den koning als de ko ningin hunne bewondering uiten voor de overzichtelijke voorstelling van de Neder landsche inpolderingen, welke op de groo te ramen aan den wand van het paviljoen zijn uitgevoerd. Geen inzending werd overgeslagen: over al dezelfde koninklijke belangstelling. Ko ning Leopold ging vooruit, daarna volgde koningin Wilhelmina, steeds de rechterzij de van het paviljoen houdend. Zoo wer den alle stands bezocht. De leiders der in zendingen werden telkens aan de vorsten voorgesteld, waarna zij zelf de bijzonder heden naar voien konden brengen. Zij vonden een belangstelling, welke kennis van zaken deed blijken. Het Nederlandsche paviljoen munt dan ook werkelijk uit door overzichtelijkheid en orde. Bij het instappen in de auto's speelde het mijn-muziek-corps de Brabangonne: koning Leopold was hier in zijn land de koninklijke gast van Neerlands Lands vrouwe. In snelle vaart reden daarna de wagens over de tentoonstellingsterreinen. Het spréékt vanzelf, dat het publiek op deze oppervlakte niet overal even dicht opeen kon staan, doch overal klonken de luidste toejuichingen. Overal werd gezwaaid met Nederlandsche vlaggetjes en in het oude Maasdorp met zijn kronkelende straatjes, waar de wagens slechts langzaam konden passeeren, kwam aan het enthousiasme geen einde. Geen einde aan de hulde van de frissche Belgische kinderen in gymnastiekpakjes; het aanbieden van een geschenk voor prin ses Beatrix (een pop) was slechts een klein, fijngevoeld onderdeel van deze hulde. De lach op de jonge gezichten was eigen lijk het beste teeken van blijdschap over dit koninklijk bezoek. Het was op het groote plein het laatste oponthoud van de vorsten, want in vrij snel tempo werd het laatste gedeelte van de tocht naar het station afgelegd langs een eerehaag, gevormd door de troepen van het Luiksche garnizoen. Op het sta tionsplein brachten duizenden Luikenaars de vorsten opnieuw een ovatie. Voordat de trein zich in beweging zette, sprak Hare Majesteit tegenover de autori teiten haar tevredenheid uit over het be zoek. Wij verstonden letterlijk: „Het was mij zeer aangenaam". Luik kan op deze uitspraak trotsch zijn. Het was dan ook een prachtige dag. HET SLOT VAN DEN DERDEN DAG. Deze laatste dag van het koninklijk be zoek aan Brussel werd besloten met een gala-diner, dat door Hare Majesteit de ko ningin in het Nederlandsche gezantschap aan koning Leopold werd aangeboden. Verschillende autoriteiten zaten aan dit diner aan. Om half acht waren alle gasten aan wezig. Zij werden ontvangen door Hr. Ms. gezant en baronesse van Harinxma thoe Slooten en stelden zich en cercle op in de groote audiëntiezaal op de eerste etage, de heeren links en de dames rechts. Tien mi nuten later arriveerde H. M. per auto met haar gevolg. De Koningin, voorafgegaan door den gezant, begaf zich naar de boven zalen en groette alle aanwezige gasten. Vervolgens keerde H. M. terug naar bene den om den Koning der Belgen te ontvan gen wiens auto om 8.05 de eere-course bin nenreed. Voor de deur van het gezant schap was een groot baldakijn opgericht. De Koningin trad den Belgischen vorst te gemoet en samen begaven zij zich naar de eerste etage, waar ook de koning der Bel gen de gasten begroette. Hunne Majestei ten daalden vervolgens de groote trap weer af naar den benedensalon; hun ge volg en de eerediensten volgden. Jhr. en mevrouw Snouck Hurgronje leidden eeni ge oogenblikken later op hun beurt de ge- noodigden, die paarsgewijze de groote trap afdaalden, naar denzelfden salon. Zij de fileerden eerst nog voorbij Hunne Maje steiten. Alle aanwezige autoriteiten waren in ambtsgewaad, de dames droegen bijzon der elegante en rijke avondtoiletten. Volgens de protocolaire voorschriften bleven alle gasten aan tafel bij hun plaat sen staan en wachtten zij op de vorstelijke personen die, voorafgegaan door den Ne- derlandschen opperceremoniemeester en door baron van Harinxma thoe Slooten hun plaatsen aan de groote U-vormige ta fel kwamen innemen. Zaal en tafel boden een schitterenden aanblik. Vlak voor de koninklijke personen stond een fraai bloemstuk van gele aronskelken, een spe cialiteit en noviteit van Aalsmeer, gele ro zen, Gloria Mundi en Oranje Nassau, en kleine groene orchideeën. Op de tafel, ge dekt met het fijnste linnen, prijkten zware zilveren kandelaars. De zaal was verlicht met kaarsen. Ook de schilderijen van oude Vlaamsche en Hollandsche meesters aan de wanden waren verlicht Het menu was in de Nederlandsche taal gesteld. Na het laatste gerecht begaf men zich naar de boven gelegen salons, waar de kof fie werd geserveerd. Het was toen 10 u. 15. De Koning en de Koningin onderhielden zich geruimen tijd met de genoodigden. Om half twaalf keerden Koning Leopold en iets later H. M. naar het Koninklijk pa leis terug. II. M. DE KONINGIN NEEMT AFSCHEID. Het vertrek van het station Brussel-Noord. Onder even schitterende omstandighe den van zon en vroolijkheid heeft H, M. koningin Wilhelmina hedenmorgen af scheid genomen van haren koninklijken gastheer, koning Leopold, en is zij met den koninklijke trein, welke om precies elf uur (Belgischen tijd) van den Noordstatie ver trok, naar haai land teruggereisd. Er waren vanmorgen langs de route, wel ke de koninklijke stoet zou nemen, hetzelf de décor en dezelfde figuranten, welke wij in deze dagen zoo vaak hebben mogen aanschouwen. Het afscheid van de bevol king was minstens even hartelijk, even welgemeend en even warm dan het wel kom van enkele dagen geleden. Om tien minuten over half elf reden voor het koninklijk paleis te Brussel de open koetsen voor, waarin de beide vorsten met hun gevolg zich naar het sta tion begaven Langs de route stonden ds duizenden. Bij het passeeren van de sou- vereinen werden zij aangevuld door vele honderden, die op dat moment het werk neerlegden en naar buiten stormden om hunne majesteiten nog eens toe te juichen. H. M. de koningin inspecteerde nog de eerewacht, ter linkerzijde liep koning Leo pold en achter de beide vorsten zagen wij behalve de leden van het Nederlandsche en Belgische gevolg en de leden van het Nederlandsche gezantschap ook prins Ka- rel van Vlaanderen, baron Houtart, gou verneur van de provincie Brabant, minis ter van staat Max, burgemeester van Brus sel, en den heer Petre, burgemeester van St. Joost-ten-Noode. Een stilte viel over het perron toen het Wilhelmus was uitgeklonken. Stram ston den de militairen in de houding. H. M. de koningin schreed op koning Leopold toe en onderhield zich geruimen tijd zeer on gedwongen met hem. Zoowel de koningin als de koning lachten herhaaldelijk en zij schudden elkaar enkele malen de hand. De koningin nam vervolgens afscheid van de leden van haar gevolg en steeg, hierbij galant geholpen door den koning der Belgen en den prins van Vlaanderen, in het koninklijke salonrijtuig. De wijde deuren bleven nog eenigen tijd open. Nog maals trad koning Leopold op de konin gin toe, de militaire pet in de hand. Ten slotte kuste hij ten afscheid 4e hand van Hare Majesteit en trad hij terug, stram in de houding, bloothoofds. Prins Karei van Vlaanderen stapte eveneens in den trein, omdat hij de koningin tot het verlaten van Belgisch grondgebied te Esschen zou bege leiden. Er klonk een hoornsignaal, het fluitje van den stationschef, en langzaam stoomde de trein onder de overkapping uit, terwijl koning Leopold salueert voor Neer lands Landsvrouwe, die lachend en wui vend voor het ra»»m heeft plaats genomen. HET OVERSTAPPEN TE ESSCHEN. Evenals op haar heenreis is H. M. de ko ningin ook op haar terugreis te Esschen overgestapt. Het station van het Belgische grensplaatsje zag er vandaag weer even feestelijk en fleurig uit als Dinsdag j.l. met het keurige baldakijn op het tweede per ron, zijn versieringen van vlaggen, horten sia's en dennegroen. 1350 schoolkinderen met vlaggetjes in de Belgische en onze kleuren in de hand ston den weer klaar om de koningin toe te jui chen, weer stonden de burgemeester en de leden van den gemeenteraad, de vertegen woordigers van de patriotische maatschap pijen, van de plaatselijke afdeeling van de vereeniging van oud-strijders, van de pad vinders uit Antwerpen met vaandels, de notabelen uit het stadje en verschillende burgemeesters uit Westelijk Noord-Bra bant opgesteld om Hare Majesteit door hun tegenwoordigheid hulde te betuigen. Om half 12 reed de trein van de konin gin, waarmede H. M. van Esschen naar Nederland zou reizen voor het 2e perron. Achter het vijfde koninklijke salonrijtuig was dat der directie van de Nederlandsche Spoorwegen gekoppeld. Hierin maakten de reis mede de beide directeuren van de Ne derlandsche spoorwegen ir. W. F. H. van Ryckevorsel en ir. W. Hupkes met 4 hoofd ambtenaren van de spoorwegen. Precies op tijd, om 12 uur, (12.20 Am- sterdamsche tijd) reed de koninklijke Bel gische trein het station te Esschen binnen. Onder de tonen van het Wilhelmus steeg H. M. de koningin uit, gevolgd door prins Karei van België. De koningin was gekleed in een gris perle toilet en droeg het groot kruis van de Leopoldsorde. Prins Karei was gekleed in de uniform van majoor der gidsen en droeg het grootkruis van den Nederlandschen Leeuw. De koningin inspecteerde de eerewacht, en nadat een dochtertje van den ondersta tionschef te Esschen aan de koningin na mens het stationspersoneel bloemen had aangeboden, nam de koningin afscheid van de verschillende autoriteiten. Na zich nog eenige oogenblikken met prins Karei te hebben onderhouden ver trok de koningin precies tien minuten na aankomst te Esschen naar den Haag. Het publiek op het station hield niet op met het roepen van: Leve de Koningin, Vive la Reine, leve Prins Karei, vive Prince Charles Onder de tonen van het „Wilhelmus" verliet de trein het station. Ruim een kwartier later is prins Karei in een Belgischen koninklijken trein naar Brussel teruggekeerd. H. M. IN DE RESIDENTIE TERUG. Tegen kwart voor twee, het oogenblik, waarop de koninklijke trein aan het Hol landsche Spoorstation te 's-Gravenhage zou binnenrijden, stond een dichte menschen- massa op het stationsplein opeengepakt. Ook de perrons waren, voorzoover de poli tie dit toeliet, met belangstellenden ge vuld. De tefugkomst van H. M. in de Resi dentie droeg een onofficieel karakter, zoo dat behalve de hoofdcommissaris van po litie, de heer N. G. van der Meij. en de sta tionschef, de heer Cuperi, geen autoriteiten ter ontvangst aanwezig waren. Om precies kwart voor twee stoomde de trein het station binnen. De Koningin ver liet het salonrijtuig en begaf zich naar de wachtkamer, waar zy eenigen tijd ver- b.eof. H. M. had een bouquet bloemen in de hand. Vervolgens verlieten het gevolg van H. M. en minister Patijn het rijtuig. Buiten het station stonden inmiddels de hofauto's te wachten en hiermede begaf de Koningin, luide toegejuicht door de wach tende menigte, zich naar haar verblijf aan den Ruigenhoek. De Koningin nam met een hofdame in de eerste hofauto plaats, waarvan de kap ge deeltelijk naar beneden geslagen was. II. M. DE KONINGIN BIJ KONINGIN ELISABETH. In de vroege ochtenduren had H. M. de koningin zich naar Lacken begeven om ten paleize aldaar afscheid te nemen van H. M. koningin Elisabeth. H. M. koningin Wil helmina werd vergezeld door baronesse van Tuyll, grootmeesteresse van H. M., door jkvr. van Tets, eerste hofdame en door graaf du Monceau, grootmeester van Hare Majesteit. Kroonprins Boudewijn onderscheiden. Hare Majesteit Koningin Wilhelmina heeft Woensdag tijdens een intiem noen maal op het kasteel van Laeken het Groot kruis van de Orde van den Nederlandschen Leeuw overhandigd aan Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Boudewijn, Hert*<R van Brabant. EEN DUITSCHE BESCHOUWING OVER DE POSITIE DER BEIDE LANDEN. Naar aanleiding van het bezoek van H. M. koningin Wilhelmina aan Brussel schrijft de Deutsche Diplomatisch Politi- schc Korrespondenz o.a. het volgende: Het is voor alle bij een waren vrede ge- interesseerde staten een voldoening, \ynn- neer zij de overtuiging kunnen krijgen, dat landen van de beteekenis en positie 'van België en Nederland het oprechte streven tooncn om, in plaats van de plannen van machtengroepeeringen, welke ook, te be vorderen en daardoor de spanningen te verhoogen, integendeel door een bewust afstand nemen daarvan de rustende polen in het Europeesche vol keren leven te ver meerderen en te versterken. Wat Duitschlands standpunt jegens de beide naburige Noordzeelanden betreft, het is ondubbelzinnig: het' Duitsche Rijk eer biedigt onvoorwaardelijk de onafh kelijk- hcid van beide landen, wenscht echter ook die onafhankelijkheid door alle andere ge ëerbiedigd te weten. Alle veronderstellin gen betreffende Duitsche plannen tot een overval en tot agressie behooren derhalve zonder meer thuis in het rijk der fabelen. Zij kunnen dus slechts het doel hebben om de beide staten in de rechtlijnigheid hunner politiek te doen wankelen en hen met de middelen van den laster te brengen in een front, waarbü egocentrische voorstel lingen of egoïstische motieven ovrrheer- schen en ieder rekening houden met er kend gerechtvaardigde strevingen van an deren ontbreekt. Duitschland zelf heeft in geen enkel op zicht bedoelingen of bijgedachten cm bui tenstaanders en hen, die in het geheel niet betrokken zijn bij politieke controversen, welke het zelf nu eenmaal niet bespaard blijven, daarbij te betrekken. Het verwacht van zijn kant niets anders, dan dat deze derde mogendheden haar welbegrepen be lang er in zoeken, dat aanwezige spannin gen door haar houding niet eventueel nog verhoogd worden, maar dat in laatste in stantie de weg naar een vreedzame oplos sing gevonden wordt. to Luik vooruit logon» duo Bulgnchon Koning op. Tijdon» dun rondgang dor voritalljko bezonken

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 5