AGENDA Academienieuws VRIJDAG 26 MEIT939 DE LEIDSCHE COURANi EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprys: voor L«iden 19 cent per week; 2.5ü per kw*rtaaL Bij onxe agenten 20 cent per w*»k; 2.60 per kwartaal. Franco per po»t 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummer» 5 cent, met geïlL Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 80 cent per regel. Ingezonden mededeel Ingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. v HOE WORDT HET WEER? BLIJFT FRISCH. De Bilt seint: Verwachting: Voor het geheele land: Gedeeltelijk be wolkt, droog weer, zelfde temperatuur, meest matige wind uit Noordelijke richtin gen. De weerstoestand van hedenmorgen "•'.20 uur. Den Helder: betrokken, matige Noorde- l.jke wind, 11 gr. C. Vlissingen: betrokken, matige Noordelij ke wind. 11 gr. C. De Bilt: zwaar bewolkt, matige Noorde^ lijke wind, 14 gr. C. Groningen: betrokken, matige Noorde lijke wind, 12 gr. C. Maastricht: zwaar bewolkt, zwakke N. N. W. wind, 12 gr. C. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT Hel gebied van hoogen luchtdruk over inland nam snel in beteekenis af. De heidingslijn tussohen de koele luchtmas- >a op den Oceaan en de Britsche Eilanden en de warmere luoht over het vasteland van West-Europa verplaatste zich iets naar liet Oosten en ligt vanmorgen over Zwe den, Denemarken en West-Duitschland. Tengevolge hiervan is het in ons land wat koeler geworden en nam de bewolking tij delijk trj^Ook over België en Noord-Frank- 1 ik is bewolking toegenomen, terwijl 'net weer in Zuid- en Midden-Frankrijk rog zeer fraai is. Over Duitschland bleef de luchtdruk betrekkelijk laag. In Noord- Du itschland werd het iets warmer. Over het Zuiden ligt een geisoleerd gebied van koude lucht, dat zich Zuidwaarts verplaatst nr.ar Italië, Hongarije en den Balkan. In dn gebied valt hier en daar nog al wat regen. Op den Oceaan ontwikkelen zich nieuwe storingen, die zich in Noord-Oos telijke richtingen bewegen en den lucht druk op de Britsche Eilanden doen dalen. Zij brengen reeds regen op den Faroer en In Schotland, LUCHTEMPERATUUR. 13.2 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.».: Van Vrijdagnamiddag 9.32 uur tot Zaterdagmorgen 4.20 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Zaterdag 27 Mei voorm. 10.20 en nam. 10.45 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl", 17 gr. C. Maan onder 2.01 gr. Zaterdagnacht. Maan op 14.33 uur Zaterdagmiddag. UITZENDING GEBREKKIGE KINDEREN Van het jaarverslag van den Ned. Ver. Vacatieoord voor lichamelijk gebrekkige ontlcenen we wat de afd. Leiden en om streken betreft het volgende: Het aantal leden steeg in 1938 van 33 op 40. Uitgezonden werdén 18 kinderen: 13 naar Ede en 5 naar Nijmegen; 12 uit Lei den, 3 uit Katwijk, 1 uit Oegstgeest, 1 uit Noordwijkerhout en 1 uit Voorschoten. 11 kinderen gingen 42 dagen, 5 kinderen gingen 41 dagen, 2 kinderen gingen 83 da gen. Totaal 833 verplcegdagen. Resulaten der uitzending zonder voorbe houd bijzonder mooi, gedrag der kinderen zeer goed, beide vacantiehuizen maakten een uitstekenden indruk. Bijdragen werden ontvangen van: Provincie Zuid-Holland 106.—, Prophy- laxefonds 22.68, de gemeente Leiden f 225, gemeente Oegstgeest 28.35, gemeente Voor schoten 28.35, gemeente Katwijk 85.05, ge meente Noordwijkerhout 28.35, van ouders 3060, den Algemeenen Bakkersbond 10.—, van een kindervriend 100..De afdeeling ziet met voldoening op het jaar 1938 te rug. VRIENDENKRING TER EERE VAN HET ALLERHEILIGSTE SACRAMENT. De jaarvergadering van den Vrienden kring ter eere van het Allerheiligste Sacra ment, gisteravond in het gebouw der St. Jo- sephsgezellenver. gehouden, was slechts matig bezocht. De voorzitter, de heer L. C. Schrijvers, opende de vergadering met den dhr. groet en heette de aanwezigen welkom, waarna hij de hoop uitsprak, dat het op dezen avond gebodene tialrijke geestelijke vruchten zal mogen afwerpen. Want het „Brood der Levens", waarover kap. Lohman dezen avond zou spreken, is in dezen tijd van verwarring meer dan noodig. Spr. hoopte, dat de aanwezigen leering zouden trekken van het woord van kap. Lohman, opdat allen niet alleen katho lieken in naam zouden zijn, doch katholie ken van de daad. Om dat te bereiken heeft men het Brood des Levens ten zeerste noo dig. De notulen der vorige vergadering wer den na lezing onder hartelijken dank goed gekeurd. Bij de ingekomen stukken was een be richt, dat de Vriendenkring-dag in de pa rochiekerk van den H. Leonardus zal plaats hebben op Zondag 11 Juni. De secretaris, de heer E. Duym, bracht vervolgens verslag uit over het 34e ver- eenigingsjaar. Daarin werd o.m. gememo reerd de uitstekend geslaagde feestavond in de Stadsgehoorzaal. De secretaris besloot zijn verslag met een vurig woord van opwekking tot de leden om vooral trouwen leden der vereeniging te zijn en te zorgen, dat de Vriendenkring in groei en bloei moge toenemen. Het finantieel verslag van den pen ningmeester, den heer C. H. v. d. Drift, gaf de volgende cijfers: Par. O. L. Vr. Hemel vaart en St. Joseph 73 heeren- en 90 dames leden, inkomsten 118, par. St. Petrus resp. 82 en 77, inkomsten 127, par. O. L. Vr. Onb. Ontvangen resp. 52 en 51, inkomsten 77.50, par. St. Leonardus resp. 37 en 9 leden, inkomsten 42. Met het batig saldo van vorige jaar bedraagt het saldo thans 522.87 r/2. Het verslag der kasnazieners luidde guns tig, waarop den penningmeester decharge werd verleend. De bestuursverkiezing had tol resultaat, dat de periodiek aftredende leden, de heeren L. C. Schrijvers. C. W. Lindenhoff, M. Th. Laken, W. P. Smit en Th. van Teylingen bij acclamatie werden herkozen, terwijl in de bestaande vacatures werden gekozen de heeren B. W. H. Bouchier en Th. Stijn- man. De voorzitter sprak vervolgens een woord van opwekking tot de aanwezigen. Hij her innerde ten eerste aan hetgeen op 'n Za terdagavond door de radio klonk: „Verbe ter de wereld, begin bij jezelf". Vervolgens aan den oproep van H. M. de Koningin tot moreele en geestelijke herbewapening, ter wijl daarna de voorzitter van het Katho liek Werkliedenverbond kwam met den wekroep: „Naar een nieuwe gemeenschap". Spr. zette de beteekenis daarvan nog eens in korte trekken uiteen en wekte alle aan wezigen op mede te werken aan de nieuwe gemeenschap. De geestelijk adviseur, de weleerw. heer kap. P. M. Verhoofstad, sprak vervolgens op zijn beurt een woord van opwekking tot de leden van den Vriendenkring. Spr. wees erop, dat het op hoogtijdagen van Aanbiddingsfeest en van Veertiguren gebed zoo gemakkelijk is om naar de kerk te gaan, maar op stille dagen, des morgens onder de H. Mis, des avonds onder het Lof en op zoovele andere uren blijven velen weg. Spr. wekte de leden op ook in dien geest te toon en trouwen leden vah den Vriendenkring te zijn. Kap. Verhoofstad herinnerde vervolgens aan het veertigjarig priesterfeest van Z.D.H. den Bisschop op 15 Aug. a.s. wijl Mgr. Hui- bers de oprichter en eerste geestelijk ad viseur van den Vriendenkring u geweest, zou spr. willen voorstellen uit de kas een bedrag voor dit feest te willen beschikbaar stellen. De voorzitter onderstreepte deze woor den nog eens, waarop besloten werd een bedrag van 100 ter beschikking te stellen. Na een korte pauze was vervolgens het woord aan den weleerw. heer kapelaan F. Lohman, die een lezing met lichtbeelden hield over het onderwerp „Brood des Levens". In de inleiding tot zijn rede zeide spr., dat de priester, die over het Allerheiligst Sacrament spreekt, in veel gunstiger om standigheden verkeert dan Christus zelf. Tijdens zijn leven toch heeft Christus moe ten spreken over iets wat komen moest en Hij vond ongeloovigen rond zich, menschen, die dachten, dat Hij een aardsch koninkrijk zou stichten, menschen ook, die vonden, dat de woorden, welke Hij sprak, te hard waren om te aanhooren. De priester nu spreekt over het H. Sa crament uit kracht van een geschiedenis van eeuwen. En spr. wist zich hier tegenover vrien den van H. Sacrament, die weten wat de H. Eucharistie is, die weten, dat daar waar lijk Christus onder de gedaante van brood tegenwoordig weten. Spr. herinnerde voorts aan de waarheid van de H. Eucharistie, de zon van het ka tholieke geloof. Neem de Eucharistie Weg uit onze kerken en wat blijft er dan over. Wat wordt ons kerkelijk leven zonder H. Eucharistie, zonder H. Communie, zon der H. Misoffer? Wat wordt onze liturgie zonder God in het H. Sacrament? De H. Eucharistie is de wonderlijke uit werking van een Goddelijk verstand, dat Christus wezenlijk'en waarachtig tegen woordig is onder de gedaante van brood. De H. Eucharistie is het wonderlijkste van alle sacramenten, waarbij de uiterlijke schyn van brood genuttigd wordt als alle andere spijs, maar waarbij een geestelijke inwerking op het zielelevcn van den mensch plaats heeft. Als „Brood des Levens" is Christus in de H. Eucharistie de zielespijs der men schen, gelijk het water bij het Doopsel de afwassching der ziel beteekent. Het Brood des Levens is het brood, dat de ziel krijgt om bovennatuurlijk te leven. Zooals het natuurlijke leven moet onder houden worden door het dagelyksch brood, zoo moet het leven der ziel onderhouden worden door het brood des Levens, het brood der Engelen, door het brood van Christus' lichaam. Wil de katholieke kerk actie ontplooien, dan moet zij menschen hebben, op wie zij steunen kan, menschen met goed-doorvoede zielen, menschen die geen slappelingen zijn, maar vurige katholieken, die de H. Mis geregeld bij-wonen en communiceeren. Aan de hand van een fraaie serie licht beelden, samengesteld door het Liturgisch Lichtbeeldenbureau, verduidelijkte kap. Lohman vervolgens zijn gesproken woord. De voorafbeeldingen van het Brood des Levens, het Paaschlam, het Manna, de Wonderbare broodsvermenigvuldiging en zoovele andere bijbelsche voorstellingen kwamen op het witte doek en gaven een duidelijk beeld van wat spr. zijn gehoor verklaarde. Ook de heilige handelingen aan het al taar, het H. Misoffer, de uitreiking van de H. Communie en de liturgische plechtig heden daarbij werden op schoone wijze op het witte doek uitgebeeld. Het was een schoone, leerzame rede, waarbij het geestdriftige woord van kap. Lohman de aanwezigen ongetwijfeld zal hebben begeesterd van nieuw en heilig vuur voor het verheven H. Sacrament des Al taars. Aan het slot van deze rede dankte de heer Schrijvers kap. Lohman voor zijn heerlijke woorden en hij hoopte, dat de resultaten daarvan waarneembaar zouden zijn in meerdere H. Communiën. Hierna volgde sluiting der vergadering. OOSTERSCH GENOOTSCHAP IN NEDERLAND. Voordracht dr. G. W. J. Drewcs. Het Oostersch Genootschap in Neder land heeft gisteravond hier ter stede zijn laatste bijeenkomst in dezen cursus ge houden onder voorzitterschap van prof. dr. Ph. S. van Ronkel. Aan het begin van deze vergadering deelde de voorzitter mede, dat het bestuur oen afgetreden voorzitter prof. dr. J. Ph. Vogel, een der oprichters van het Genoot schap tot eere-lid benoemd heeft. Deze me- dedeeling werd met applaus begroet. Dr. G. W. J. Drewes, hoogleeraar te Ba tavia, thans plaatsvervangend hoogleeraar in het Javaansch aan de universiteit alhier, hield een voordracht over het onderwerp: „Actueele en mythische elementen in de nieuw-Javaansches historische litteratuur". Men meent soms, aldus spr.. dat over Java niets iheer te bestudeeren valt, maar het tegendeel is waar. Locale onderzoekin gen en uitgaven van teksten zijn nog drin gend noodig en evenzeer uitdraging van die kennis naar het groote publiek. Het voortreffelijke boek van Pigeaud over „Javaansche volksvermaken", dat een schat van nieuwe gegevens bevat, heeft ongelukkiger wijze nog niet de aandacht gehad, welke het verdient. Uit dergelijke studies blijkt eerst, hoeveel er nog te doen is. Ook over de nieuwere Javaansche ge schiedschrijving heerschen nog verkeerde opvattingen. Het wantrouwen in de be trouwbaarheid van deze werken heeft ge maakt, dat men ze alleen van ethnologisch standpunt van belang acht. Dit is niet juist. Een geschiedschrijver, wiens beschrijving van andere perioden onder den invloed van een mythische wereldbeschouwing staat, kan zeer goed voor zijn eigen tijd be trouwbare gegevens verschaffen. Spr. toon de dit met verscheidene voorbeelden aan. Spr. wil in het bijzonder behandelen het zeer uitgebreide geschiedwerk van Rong- gowarsito, die in de eerste helft van de 19de eeuw in Djogja leefde. Het oudste deel van de Javaancshe geschiedenis be rust. bij hem in overeenstemming met de traditie geheel op de legendarische ge schiedenis der Hindoes. Daarna volgt een middendeel, dat den overgang tusschen deze oude geschiedenis en den Moharrrme- dsanschen tijd behandeld. Een periode, die door den schrijver op driehonderd jaar wordt geschat, maaar waarover- in feite riet bekend is. Ook andere geschiedwer ken hebben deze periode behandeld, maar Ronggowarsito heef» het op de meest ori- gmeele manier gedaan. Hen heeft allerlei gegeven aan de Indische fabellitteratuur ontleend en die als pseudo-historische bronnen gebruikt. Spr. toonde dit met en kele voorbeelden aan. Deze kunstmatige reconstructie van de middel-geschiedenis is verder ook doorgedrongen tot de Wa jang en heeft ook allerlei poeëtische bewer kingen ondergaan. Tenslotte besprak spr. nog meer in bijzonderheden de wijze, waar- -op Ronggowarsito in de uitwerking van zijn groot reconstructie project te werk is gegaan. Van historische studie is hier na tuurlijk geen sprake. EXCURSIE PERSONEEL N.Z.H.M.T. Het personeel der N.Z.H.T. My. te Lei den en Haarlem heeft een excursie gehou den naar het Spoor-Museum te Utrecht en de Philips-Fabrieken te Eindhoven. Eerst werd per touringcar de reis aan vaard naar Utrecht, waar de heer Assel- bergh. directeur van het Spoor-Museum, het gezelschap ontving en rondleidde. Na den koffiemaaltijd te Eindhoven te hebben gebruikt, werden alzoo de Philips- fabrieken bezichtigd onder leiding van in genieurs. De heer D. Vroom dankte namens alle excursisten voor de prettige ontvangst en interessante rondleidingen. Te zes uur werd gedineerd, waarna het gezelschap naar Haarlem en Leiden terugkeerde. CEBUBERA EN DE RADIOHANDEL. Wanneer men tegenwoordig een radio toestel gaat koopen, dan komt herhaalde lijk het woord „Cebubera" naar voren, vooral als er wordt onderhandeld over kor ting bij contante betaling, en hierover is nog al wat te doen. Wij laten hier volgen, wat een deskun dige voor wiens verantwoording het on derstaande blijft er over mededeelt: Cebubera is de afkorting van Centraal Bureau tot behartiging van den Radiohan- del. Het dankt zijn ontstaan aan den zeer bedenkelijken toestand, welke zoo zachtjes aan in den radiohandel was binnengeslopen n.l. door de grenzelooze prijs-onderbieding. Waren fabrikanten en importeurs aan vankelijk zelf de oorzaak van deze onhoud bare toestanden, later moesten zij inzien, dat het zoo niet langer ging. Men leverde b.v. eerst aan Jan en alleman. Die maar een fietswinkeltje of kleine garage exploi teerde kon gelijktijdig radio-handelaar worden, en, hoe grooter het afname-con- tract, hoe hooger de korting was. De gevol gen bleven niet uit, en hier begon het kwaad wortel te schieten, want, tegen dat de termijn van afname begon af te loo- pen, bleek, dat vele contractanten met hun afname zoozeer ten achter waren, dat zij gevaar liepen, straks het overgebleven kwantum inééns te moeten afnemen, ter wijl de gelden daarvoor meestentijds ont braken. Wat toen volgde laat zich gemakkelijk denken; men ging er toe over om de rest zoo spoedig mogelijk a tout prix van de hand te doen, zelfs werd er aan de deuren mee geleurd, en de onnadenkende koopers staarden zich blind op de hooge korting, zonder te begrijpen, dat er van een goede service geen sprake meer kon zijn; immers deze menschen, die bijna geen of soms in 't geheel geen winst maakten, hadden na tuurlijk geen lust, om de klanten nog eens na te loopen, in geval van defect raken van hun toestel. Met dat al was het paard van Troje binnengehaald, en onverantwoorde lijke elementen begonnen inkoop-combi- naties te vormen, sloten groote contracten af, namen colporteurs in dienst, en stuur den deze de straat op met radio-toestellen tegen eik aannemelijk bod. Maar nu is radio een artikel, dat zich niet zoo gemakkelijk tot een marktartikel laat degradeeren, en al spoedig kwamen van alle kanten de klachten los over de slechte service, en het feit. dat de een het zelfde toestel tegen een veel lager prijs had gekregen dan de ander, en natuurlijk von den deze legio klachten ook hun weg naar de fabrikanten en importeurs. Deze begonnen in te zien, dat de toe stand onhoudbaar was geworden. De bona fide zaken, die op het door haar gelever de toestel een behoorlijke service verleen den en deze zijn er gelukkig nog kwamen door al dat geknoei mede in ge drang, en dat alles alleen, omdat het pu bliek zich liet vangen door de kortingen, zonder te bedenken, dat de radio een arti kel is, dat de voortdurende zorg vereischt van de zaak, die het heeft geleverd. Koo pers liepen altijd het risico, dat vandaag of morgen hun toestel slecht werkte, of geheel dienst weigerde, maar ja, de ver- kooper was soms van buiten de stad, of liep niet al te hard, om aan de klacht te gemoet te komen. Zoover was het gekomen, toen verleden jaar, de bonafide handel en de fabrikan ten en importeurs de hoofden bij elkaar staken, en men was het onmiddellijk eens. dat in het belang van den handel en in dat van het publiek een saneering moest plaats vinden. Het gevolg was, dat de handel zich aan een sloot en er een onderling contract ge sloten werd, op basis van wederzijdsche goede trouw, om zich aan de door de fa briek of importeur vastgestelden verkoops prijs te houden. Helaas had de fabriek be dongen, dat iedereen, die reeds in den ra diohandel was of als radiohandelaar in aanmerking kwam en het contract wilde onderteekenen, moest worden toegelaten. (Dit is nu ook niet meer mogelijk). Het contract bevatte zeer scherpe boete bepalingen, voor het geval iemand zich niet aan zijn handteekening, waarmede hij zijn goed trouw had bekrachtigd, hield, d. w z. als hij nochtans knoeide met kortin gen, provisie of inruil. Maar men had buiten den waard gere kend. De knoeiers haasten zich natuurlijk om mede het contract te teekenen, en toen bleek hoe egoistisch deze elementen rede neerden: Nu is de bonafide handel gebon den, en nu kunnen we vrijelijk knoeien, met nog veel grooter kans van verkoop. Het duurde niet lang of men moest nood gedwongen de boete-bepalingen in wer king stellen, maar ook dat hielp niet, want telloos waren de listen en lagen, waar mede die onverantwoordelijke handelaren de contract-bepalingen ontdoken. Maar er was tegenweer, want de handelaren (con tractanten) hadden uit hun midden com missies van toezicht gekozen, mannen die zij hun vertrouwen schonken, en die hadden toe te zien, dat de overeenkomst eerlijk werd nagekomen, en dat event, straffen eerlijk werden opgelegd. Toen nu bleek, dat die contractanten, die het met hun handteekening niet zoo nauw namen, de geraffineerdste streken bedach ten om de onderlinge overeenkomst to^ een doode letter te maken, toen begrepen de commissies, dat list tegen list gesteld moest worden, wilde men het kwaad met wor tel en tak uitroeien, tot zuivering van den handel en tot het kweeken van goed ver trouwen van de zijde van het publiek. Men liet steekproeven nemen, waarop die hee ren niet bedacht waren, en toen bleek al ras, wie wel en wie niet betrouwbaar wa ren. De knoeiers vielen bij bosjes door de mand, terwijl de andere, de bonafide han delaren, zich eerlijk en trouw aan de over eenkomst bleken te houden. De overtreders kwamen voor de groene tafel, en werden berecht, door de door hen LEIDEN. Dinsdag. R. K. Metaalbewerkersbond, Bqndsgebouw, 8 uur. De avond-, nacht- en Zividagdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dag 4 tot en met Vrijdag 26 Mei a.s. waargenomen door de apotheken: Herdingh en Blanken, Hoogewoerd 171, tel. 502 en G. F. Reijst, Steenstraat 35, tel. 136. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 274. LEIDEN. Geslaagd: candidaats-examen klassieke letteren: mej. A. J. Backer Dirks, Rotterdam; candidaats-examen Kunstgeschiedenis de heer R. van Luttervalt, Lochem; artsexamen 1ste gedeelte de heer E. G. van Breukelen, Den Haag. Bevorderd: tot arts: mejuffrouw J. N. Schmidt, Den Haag en de heeren P." M. van der Gug- ten, Den Haag en Soedarso, Leiden. zelf gekozen commissies, met een neutrale instantie voor het juridische gedeelte. Toen de heeren zagen, dat er paal en perk aan hun handelingen werd gesteld, staken ze de hoofden bij elkaar, wendde zich tot overigens betrouwbare rechtskun digen, en spelden dezen verhalen op de mouw van agents-provocateurs, die hen, onschuldigen, er op minder oirbare wijze hadden laten invliegen, maar zij vertel den er niet bij, dat er zelfs recidivisten in hun gelederen waren, die reeds voor de derde maal voor de groene tafel moesten verschijnen, zij vertelden die rechtskundi ge ook niet, dat er een Commissie van Be roep bestaat, zoodat, wanneer zij meenen niet goed berecht te zijn, of dat de metho de niet deugt, zij in beroep kunnen gaan. Ten slotte: er zijn maar twee wegen, men is betrouwbaar of niet betrouwbaar. Wie lijnrecht in strijd handelt met de door hem persoonlijk onderteekende overeen komst, is niet betrouwbaar, en die man zal ook nooit betrouwbaar zijn tegenover de klanten, die, do'or hun radio bij hem te koo pen, hem onbewust hun vertrouwen schon ken. DE WERKLOOSHEID. Bij den Gem. Dienst voor Sociale Za ken stonden gisteren 2598 personen als werkloos ingeschreven, verdeeld als volgt: Bouwvakarbeiders 517, fabrieksarbei ders 125, kantoorpersoneel 148, hotel-café- personeel 55, houtbewerkers 78, kleerma kers 33, kappers 3, schoenmakers 12, land en tuinbouwarbeiders 75, metaalbewerkers 331, sigarenmakers 18, technici, opzichters 15, textielarbeiders 188, transportarbeiders 633, typografen 52, voedingmiddelenarbei- ders 177, vrouwen 138, totaal 2598. Op 26 Mei 1938 3904, op 27 Mei 1937 4049. Bene vens 20 ged. werkloozen en 732 in werk verschaffing. Kentering en Kerstening. In het gisteren geplaatste verslag van de N.V. Hollandsche Constructiewerk plaatsen is een zetfout geslopen, die we even willen herstellen. Er staat n.l. „De kerstening ten goede in de economische omstandigheden in 1937 heeft zich ook over 1938 voortgezet". Bedoeld is: De kentering, enz. De drukfouten-d uivel heeft hier 'ns een christelijken wensch en een christ el ij ken eisch naar voren gescho ven! Met een kentering ten goede kan en moest eigenlijk altijd gepaard gaan een kerstening, d.w.z. een meer daadwerke lijke toepassing van christelijke, sociale beginselen! Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 2511. Pension „Pano rama". Noordwijk aan Zee, Oude Zeeweg k hoePr. Hendrikstraat. Uittr. E.. Wed. C. van den Boom-Noppen, dd. 1 April 1939. N.E.: J. Coltof, Noordwijk aan Zee. 96. N.V. Koninklijke Nederlandsche Fa briek van wollen dekens voorheen J. C. Zaalberg en Zoon. Leiden, Vestestraat 22. N. Comm. Mr. A. van de Sande Bakhuyzen, Leiden en J. Zaalberg, Wassenaar. Mevr. dr. G. L. de HaasLorentz, prof, dr. W. H. Keesom, dr. H. D. Kloostermaii eh mej. ir. A. M. D. Langezaal zijn be noemd tot deskundigen bij de examens der Technische Hoogeschool te Delft. Gistermiddag is de 3-jarige H. K. in de Julianastraat van het keukenplat gevallen. De val van 3 M. hoogte werd eenigszins gebroken door een drooglijn, maar het ventje kwam niettemin op den steenen vloer terecht. Met in- en uitwendige ver wondingen is de jongen door den E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. De Ver. van Christelijken onderwijzers en onderwijzeressen in Nederland houdt Dinsdag en Woensdag a.s. in de Stadsge hoorzaal alhier haar jaarvergadering. In verband hiermede wordt een tentoonstel ling van leermiddelen ten dienste van het onderwijs gehouden, welke Dinsdagmid dag te 1 uur door den heer v. Julsingha, inspecteur bij het L.O. in de inspectie Lei den, zal worden geopend. De heer K. W. P. Krom, adj. commies bij den dienst der Directe Belastingen al hier, is in gelijke functie overgeplaatst naar Haarlemmermeer.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2