HET DAMSPEL MJSk VRIJDAG 26 MEI 1939 DE LEIOSCHE COURANT VIERDE BUD - PAG. 11 GEMENGDE BERICHTEN MEISJE TE HOOFDDORP DOODGEREDEN. Niemand zag het ongeluk gebeuren. Gistermiddag is op den hoek van de Manegelaan en den Sloterweg te Hoofd dorp een doodelijk ongeluk voorgevallen. Toen de bierbottelaar P. L. aldaar woon achtig, zijn vrachtauto achteruit reed, zag hij, dat het lichaam van het vijfjarig doch tertje van den gemeentewerkman H. O. langs den trottoirband op den weg lag. Hij stopte onmiddellijk en riep hulp van dok ter en politie in. Dr. Bult was spoedig ter plaatse, doch kon slechts den dood con- stateeren. Niemand heeft het ongeluk zien gebeuren. Lijkje en vrachauto zijn door de politie in beslag genomen. AANRIJDING MET DOODELIJK GEVOLG Gistermiddag omstreeks half vijf is te Emmerschans het 21/2-jarig zoontje van de familie Kamst bij de ouderlijke wo ning door een vrachtauto aangereden, toen het zich plotseling van den wegberm op straat begaf. Het knaapje was met zijn 5- jarig broertje aan het spelen en liep plot seling tegen de juist passeerende vracht auto op. die met een snelheid van 30 KM. reed. Het knaapje werd met een zware hersenschuddingen een verbrijzeld been tje naar het diaconessenhuis te Emm en vervoerd, alwaar het in den loop van den avond is overleden. AUTO TEGEN BOOM GEBOTST Bestuurder zwaar gewond Gistermiddag is een personenauto, be stuurd door den 46-jarigen heer J. Kat uit K a t w ij k, op den Rijksweg tusschen de Klomp en Ede door het springen van een voorband met groote kracht tegen een boom gereden en gekanteld. De bestuurder, die alleen in de auto ge zeten was, liep ernstige hoofdwonden op en verloor veel bloed. Nadat de offiicer van gezondheid, tweede klasse, S. C. Waalwijk van Doorn, die juist met een mi litaire ziekenauto passeerde, den gewonde de eerste hulp had geboden, is deze ver voerd naar het Juliana-ziekenhuis te Ede. De auto werd geheel vernield. GECOMPLICEERD MOTORONGELUK TE GRONINGEN. Gistermiddag omstreeks vier uur heeft zich in de Fruitstraat te Groningen een gecompliceerd motorongeluk voorgedaan. De 19-jarige motorrijder J. B. uit Gronin gen reed op zyn motorrijwiel, toen dit plotseling verderen dienst weigerde. Een voorbijganger hielp den motorrijder het voertuig opduwen. Hierbij sloeg de motor plotseling in de tweede versnelling en in razende vaart schoot zij vooruit, waarbij de motorrijder de macht over het stuur kwijt raakte. Eerst reed hij een rechts van den weg rijdenden wielrijder aan, die wonder boven wonder ongedeerd bleef. Vervolgens kwam hij in aanrijding met het vijfjarig knaapje D. Kroes, dat op het trottoir liep. De jongen werd licht gewond. Nog schoot de motorrijder voorwaarts, tot hij in botsing kwam met den omhoog staan- den afsluitboom van den spoorwegover gang bij de Moesstraat. B. werd van zijn motor geslingerd en werd zwaar gewond naar het academisch ziekenhuis te Gro ningen overgebracht. Ook het knaapje werd hierheen vervoerd. De motor werd totaal vernield. HET MOTORONGELUK TE JUTPHAAS Men verzoekt ons er de aandacht op te vestigen, dat in het relaas van het ernsti ge motorongeluk, dat Zondagavond te Jut- phaas is geschied, ten onrechte den indruk gewekt is, datde groep Amsterdamsche motorrijders, die bij het ongeluk betrok ken waren, zich niet om het stoffelijk overschot van de gedoode vrouw zouden hebben bekommerd en zouden zijn door gereden met achterlating van het ontziel de lichaam. Het is inderdaad juist, dat het meeren- deel der motorrijders na geruimen tijd is vertrokken, doch de bestuurder van de motorfiets, welker zuiger was vastgeloo- pen, hetgeen het ongeluk tot gevolg had, alsmede zijn duopassagier hebben de komst van de politie te Jutphaas, die lan gen tijd naar de plaats van het gebeurde moesten zoeken, afgewacht en de noodige inlichtingen verstrekt. CHAUFFEUR UIT HORST BESTUURDE VOOR HET EERST EEN ZWAREN WAGEN. Naar de „Tel." gisteravond bij informa nt in het St. Antoniusgesticht te Horst vernam, is de toestand van den 21-jarigen landbouwer H. Titulair uit Grubbenvorst, een der slachtoffers van het noodlottig auto-ongeluk, dat Woensdagavond op den Tienrayschedijk onder Horst plaats vond en waarbij vier landbouwerszoons werden ge- cood, nog steeds zorgwekkend. Dit slachtoffer is nog steeds bewusteloos. Voor zijn leven wordt gevreesd. In den toe- tand van den zwaar gewonden J. Symons uit Gruhbei vorst, die een hersenschudding en een beenbreuk heeft opgeloopen, is een lioh'e verbetering ingetreden. Ten slotte is de toestand van den chauffeur L. Jokten uit Horst bevredigend. Wij vernemen nog. dat het parket alsnog een bezoek aan de plaats van het ongeval zal brengen tot het instellen van een on ier- zcek. De begrafenis van de slach offers, de gebrs. L. en C. in 't Zandt en G. Coe- nen vindt a.s. Zaterdagmorgen te Grub benvorst plaatst. De stoffelijke resten van het vierde slachtoffer J. Vullings zullen in Helden, eveneens op a.s. Zaterdag, ter aarde worden besteld. Omtrent het ongeval vernemen wij nog, dat de chauffeur steeds een lichten wagen heeft bestuurd en voor het eerst achter het stuur van een zwaarder type wagen zet Hoofdzakelijk als gevolg hiervan zou hy in een bocht van den weg de macht over het stuur zijn kwijtgeraakt. De weg •s ter plaatse van het ongeval zeer boch tig. Eenigen tijd geleden is ongeveer op dezelfde plaats burgemeester v. d. Bergh uit Mierlo doodgereden. KINDJE VERDRONKEN Gistermiddag zag een schipper, die in de ringvaart van de Haarlemmermeer langs den Bennebroekerdijk voer, een kind in het water liggen. Hij haalde het op, doch het bleek reeds te zijn overleden. Een onderzoek wees uit, dat met slacht offertje behoorde tot het gezin van den landbouwer Kamerman, wonende aan den Bi nnebroekerdijk. Vermoedelijk is het kind bij het spelen te water geraakt en verdronken. Het lijkje werd naar de ouderlijke woning vervoerd. MOTORKOTTER „VIER GEBROEDERS" IJM. 203 DOOR TANKBOOT AANGEVAREN Gistermiddag is te IJmuiden binnenge komen de motorkotter „Vier Gebroeders", IJm. 203, eigenaar de heer Wezelman te IJmuiden, welke kotter nabij Norderney is aangevaren door de Nederlandsche tankboot „Muron", die Maandag j.l. van Amsterdam naar Hamburg vertrokken was. De kotter werd aan den voorsteven zwaar beschadigd. Het waterdichte schot heeft het vaartuig drijvende gehouden en zonder assistentie heeft het IJmuiden kunnen bereiken. CAFé UITGEBRAND TE BEEK EN DONK Gistermiddag om vier uur is door on bekende oorzaak brand ontstaan in het cafépand met woonhuis vai den heer P. Hoefnagels te Beek en Donk, gelegen aan den verkeersweg van Lieshout naar Hel mond en Gemert. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat niets kon worden gered. Inventaris en inboedel gingen in de vlam men verloren en het pand brandde tot den grond toe af. De vrijwillige brandweer, die met de brandspuit en met schuïmblusschers aan rukte, kon tegen het felle vuur niets begin nen. Met veel moeite gelukte het haar te genoverliggende huizen, welke reeds had den vlam gevat, te behouden. Ook de vier andere huizen, welke met het café in het zelfde blok lagen en die door het vuur werden bedreigd, konden voor overslaan der vlammen worden behoed. Een varken werd bijtijds in veiligheid gebracht. Bij het blusschingswerk werd een brandwacht door vallend glas getroffen, waardoor hem een ader werd doorgesneden. De dokter heeft de wonde gehecht. GROOTE BRAND TE WILDERVANK. Houtzagerij in vlammen. Gistermiddag om ongeveer een uur ont stond een felle uitslaande brand in de houtzagerij van de firma Meihuyzen aan het Oosterdiep te Wildervank. De brand weer uit Wildervank was onmiddellijk aanwezig en pakte in samenwerking met de fabrieksspuit, het vuur krachtig aan. Vermoedelijk is het vuur ontstaan in de zaagselopslagplaats. Ook de brandweren van Stadskanaal en var; Veendam hebben zich naar de brandende houtzagerij bege ven om assistentie te verleenen en om te trachten nog zooveel mogelijk van de groote hoeveelheden hout, die in de lood sen liggen opgeslagen te redden. Nader vernemen wij, dat de brandweer omstreeks vijf uur den brand in zooverre meester was, dat het gevaar voor uitbrei ding vrijwel voorkomen ws. Door de krachtige blusschingspogingcn van de brandweer van Wildervank, Veendam en Stadskanaal en de fabrieksspuit, welke bijgestaan werden door de motorspuit van de tricotagefabriek A. Schmidt en een groep militairen, kon de brand beperkt blijven tot de machinekamer, de zagery en de schaverij, welke echter geheel door het vuur verteerd werden. Enkele nieuwe machinerieën gingen in het vuur Verloren. De aangrenzende groo te loods, welke geheel was volgeladen met hout, kon daarentegen bewaard blijven. De brand is vermoedelijk ontstaan in den z.g. motmolen, een opslagplaats naast den ketel, waarheen spaanders en zaag sel worden gezogen, welke door de hitte van den ketel aan het gloeien zijn ge raakt. Op het terrein van den brand waren de burgemeester, die juist daags tevoren was geïnstalleerd, en de wethouders aanwezig. Er waren circa dertig man in deze fa briek werkzaam. Verzekering dekt de schade. BOSCH- EN HEIDEBRAND Gistermiddag heeft te Vorden een bosch- en heidebrand gewoed, waarbij een terrein van baron van Dorth tot Medler en den heer Thqte, werd vernield. De brand was ontstaan doordat op een ontginning in de nabijheid takkenbossen werden verbrand, waarbij het vuur door den sterken wind oversloeg naar het aan grenzend gebied. Onder leiding van den burgemeester werd door 'arbeiders en militairen de brand krachtig aangepakt. Na twee uur hard werken konden de vlammen gestuit worden. OP WEG NAAR HET VREEMEDEL1NGEN-LEGIOEN? Drie jongelui uit Heerlen vermist. Sedert Zondagavond worden te Heerlen drie jongemannen vermist, die zich in ge zelschap van nog een jongmensch uit Kerk- rade vermoedelijk naar Fransch Marokko hebben begeven om dienst te nemen in het vreemdelingen-legioen. De moeder van éen der vermisten, een weduwe, stelde Maandag de politie van de verdwijning van haar minderjarigen zoon in kennis. Hij was alleen in het bezit van een bewijs van Nederlanderschap geweest en het eenige dat zij van hem tot nu toe vernam, was een ansichtkaart, verzonden uit Rijssel in Noord-Frankrijk, waarin hij zijn moeder geruststelde en vertelde, dat het hem goed ging. Het vermoeden dat de jongens zouden hebben dienst genomen in het vreemde ling en-legioen, berust op een uitlating van dezen jongeman enkele weken geleden, die legen zijn zuster had gezegd, dat hij naar Marokko zou gaan. SPORT DE EENHEID IN DE ZWEMSPORT. De katholieke clubs en bloc aangesloten bij K. N. Z. B. In eenige Nederlandsche dagbladen ver scheen een mededeeling over de eenheid .n de zwemsport, welke mededeeling te rectificeeren wij niet alleen nuttig, doch ook zeer noodzakelijk achten, om moge lijk misverstand uit den weg te ruimen. Inderdaad hebben onderhandelingen tus schen den K. N. Z. B. en de Nationale Com missie voor Katholieke Sportbeoefening ertoe geleid, dat de katholieke zwemclubs zich en bloc bij den K. N. Z. B. aansluiten, doch wij wijzen er nadrukkelijk op, dat de katholieke clubs niet ieder afzonderlijk met den K. N. Z. B. zijn vereenigd, maar allen gezamenlijk en als een afzonderlijke afdeeling met een eigen katholiek karakter en een eigen katholieke activiteit, zooals bijvoorbeeld de Indische afdeeling bij den K. N. Z. B. is aangesloten. Deze regeling gaat zoover, dat zelfs in- cLen een uitgesproken katholieke zwem- c:ub zich tot den K. N. Z. B. zou wenden om in K. N. Z. B. verband de zwemsport te beoefenen, deze katholieke vereeniging door den K. N. Z. B. wordt teruggewezen naar de eigen katholieke organisatie, waar zij als katholieke club thuishoort, omdat de K. N. Z. B. volledig het katholieke stand punt eerbiedigt, dat namelijk katholieke vereenigingen ook katholiek behooren te ayn georganiseerd. De K. N. Z. B. heeft zich bovendien ver plicht, met geen enkel katholieke zwem* club in relatie te treden tenzij via de top leiding. Wat de wedstrijden betreft, van ver schillende kanten werd ons gevraagd of nu katholieken en niet-katholieken in het zelfde verband wedstrijden zullen organi- seeren. Hierbij zij opgemerkt, dat het ver leenen van de hiertoe vereischte toestem ming of dispensatie natuurlijk blijft be rusten bij de betreffende diocesane instan ties. WATERPOLO DE K. N. Z. B.-COMPETITIE. Gisteravond zijn voor de eerste klasse competitie van den K. N. Z. B. de volgen de wedstrijden gespeeld: Eerste klasse A.: RZCZIAN 41. Eerste klasse B.: YDolfijn 01. WIELRENNEN ..SWIFT-COMBINATIE." A.s. Zaterdag zullen deel nemen aan de Ronde van Ilpendam de leden M. C. Segaar, Alb. Lodewijks, W. Rijsbergen, C. van Leeuwen en A. Versluis. Zondag (le Pinksterdag) zal verreden worden ec-n Peletonrace over 40 km. voor c"e A en 'de B-klassers en voor de C-klas- sers over 17.5 km. De A- en B-klassers star- ur gezamenlijk. Mooie prijzen zijn beschik baar gesteld. Samenkomst clubhuis 8.30 uur vertrek naar de start 8.45 uur, starten 9.15 uur. Maandag (2e Pinksterdag) neemt deel aan de Ronde van Denekamp (O.) het lid M. C. Segaar, aan de Ronde van Vinke- veen de leden W. Rijsbergen, J. L. van Klinken, N. de Romijn, F. v. d. Berg, Alb. Lodewijks, W. van Rooyen, C. van Leeu wen en A. Versluis. Samenkomst 8 uur aan het clubhuis, vanwaar vertrokken zal wor den per rijwiel door renners en supporters. Dinsdag 30 Mei nemen deel aan de Ronde van Zaandam de leden M. C. Segaar, Alb. Lodewijks, W. van Rooyen en W. Rijsber gen. Damredacteur: W. J. v. d. Voort, Rust- oordtstraat 3, Nieuw-Vennep. Alle correspondentie betreffende deze rubriek gelieve men te zenden aan boven- vengenoemd adres. Zy, die antwoord wen- schen, gelieven postzegel by te voegen. Voor onze probleemvrienden. Voor onze probleemliefhebbers geven wij hieronder ter oplossing een tweetal fraaie composities van Chr. Gerretsen te Bennc- broek. De oplossingen dezer beide vraagstukken zijn niet moeilijk te vinden; het naspel de zer beide problemen is echter bijzonder leerzaam en interessant. Probleem na. 715. Auteur: Chr. Gerretsen, Bennebroek. Stand in cijfers: Zwart 8 schijven op: 11, 13, 18, 21/23, 25 en 27. Wit 8 schijven op: 30, 32, 33, 36/39 en 45. Wit speelt en wint. Probleem no. 716. Auteur: Chr. Gerritsen, Bennebroek. i S 52j e Fi i ts u m7 r orT' - ;;s al«.; if Stand in cijfers: Zwart 6 schijven op: 8, 9, 13, 10, 19 en 25. Wil 2 schijven op: 21, 39 en een dam op 50. Wit speelt en wint. Oplossingen dezer beide vraagstukken worden gaarne ingewacht tot uiterlijk Dinsdag 0 Juni a.s., bij den redacteur de zer rubriek. Oplossingen pr. nos. 710 en 711. No. 710 auteur: Ben. Schouten. Zwart: 2, 5, 7, 9, 12/14, 17, 19, 21, 22 en 25. Wit: 26. 29, 30, 32/34, 37, 39, 41, 43 en 44. Wit wint door: 32—27, 29—23, 33x11, 26x10. 34—29, 43—38 en 39x10. No. 711: auteur Ant. M. Stolwijk. Zwart: 5, 10, 14. 17, 21, 31, 39 en 44. Wit: 24, 28, 30, 38, 42, 45, 47, 48 en 50. Wit wint door: 45—40, 50—44, 38—32, 24—19, 32—27. 42—37 on 47x20. Beide vraagstukken werden correct op gelost door: P. Loos, Oudewetering: A. Olijerhoek. G. Rijsdam, Leiden; J. Malie paard, G. Hogenes, Nieuw-Vennep; II. v. d. Kamp, Lisse: J. A. J. Wortman, Hazers- woude. Correspondentie. J. A. J. W. te H., problemen in dank ont vangen; zal ze nazien, en indien geschikt, plaatsen. Een verrassende winst. De bekende Groninger speler T. Hoek stra weet zijn partijen dikwijls door een eenvoudig eindspel in z'n voordeel te be slissen, waarvan onderstaand fragment een sprekend bewys is. Wij laten het gaarne aan onze lezers over den leerrijken winst- gang op te sporen. Eindspel no. 717. DE OLYMPISCHE DAG De gymnastiek-uitvoering. Precies om half twee begint de Olympi sche dag te Amsterdam den llden Juni met een gymnastiek-uitvoering onder de persoorflijke leiding van den technisclu u voorman van het K.N.G.V., den heer G. J. Sommer. Deze uitvoering z*al bestaan in een snellen, massalen opmarsch, gezamen lijke vrye oefeningen en een slot-apotheo- se. Het eigenaardige van de vrije oefenin gen zal zyn, dat gelyktydig twee verschil lende groepen van vrije oefeningen uitge voerd zullen worden door jongere en oudere turners onder begeleiding van de zelfde muziek. Reeds een jaar geleden werd deze mu ziek, geheel in overeenstemming met de algemeene opvatting en bedoeling dor oefeningen, door den heer C. J. Sommi r speciaal gecomponeerd, uitgevoerd door het AVRO-orkest en vastgelegd op granm- foonplaten. Deze oefeningen dienen ten deele ook voor het 27e bondsfccst te Arn hem gedurende de Pinksterdagen. Uit de deelnemers, aan dat 27e bondefcest to Arnhem worden de c.a. 1200 turners van 32 vereenigingen zorgvuldig uitgekozen voor den olympischen dag. De wieler-wedstrijden Behalve de Italiaan Astolfi zal ook do Chineesche sprintkampioen Wing deelne men aan de sprintwedstrijden op den Olympischen dag. Van de Nederlandsche Olympische ploeg zullen vier tandems gevormd worden. In de eerste plaats noemen we het tandem - paar LeeneOoms, dat in 1936 te Berlijn den tweeden prys won, en voorts een sterke nieuwe combinatie SmitsPronk. De voetbalwedstrijd. De heer John Langcnus, dc Belgische scheidsrechter die enkele dagen geleden te Boekarest den wedstdijd RoemeniëEn geland leidde en die reeds 80 interland wedstrijden tot een goed einde bracht, is uitgenoodigd den wedstrijd tusschen tus schen het Nederlandsche bondselftal en de ploeg der Joegoslaven te leiden. Zwart: 5, en 37. Wit: 15, 48 en een dam op 16. (Ontleend aan het Orgaan van den Prov. Gron. Dambond). Wit speelt en wint. Oplossingen worden gaarne ingewacht tot 6 Juni a.s. Slagzetten voor beginners. j Hieronder geven wij ter oplossing enkele TWEEDAAGSCHF. MILITAIRE PRESTATIETOCHT Der Alg. Vereen, van Ned. res.-offlcieren Dc tweedaagschc militaire prestatie tocht der algemeene vereeniging van Ne derlandsche reserve-officieren had giste ren, den eersten marschdag, een vlot ver loop. Om half zes in den morgen reeds start ten de 71 deelnemers uit de kazerne der bereden wapens te Amersfoort voor het 40 K.M. lange ruiterparcours, waarvan de verplichte rust in het Jagershuis te Zeist werd gehouden. Het laatste half uur voor de rust werd gereden met gasmasker op. Het 25 K.M. lange voetparcours bracht de 70 deelnemende officieren, van de ka zerne uit, over Woudenberg en de Leus- derheide naar Amersfoort terug. Gasgr- vaar bestond bij Hamcrsveld gedurende een half uur. Het rijwielparcours van 60 K.M. voer de tenslotte over Lcersum, Bunnik, de Bilt, den Dolder, Huis ter Heide, weder naar Amersfoort. Tusschen Woudenberg en Leersum heerschte gasgevaar. Drie deelnemers zyn gisteren uitgeval len. De overigen, o.w. Prins Bcrnhard, meldden zich gisteravond aan het afmeld- bureau in de gymnastiekzaal van de rij school. Prins Bernhard behoorde tot het midden-pelcton en maakte een vlot par cours. Om acht uur gisteravond stapte de Prins, in goede conditie, voor een korte rust in het theehuis Rhijnauwen af. Even later verscheen aldaar Prinses Ju liana per auto. De Prinses bleef in de auto en onderhield zich ongeveer tien minuten met den prins. Daarna vertrokken beiden. Reeds tijdens het wandel parcours ont moette Prinses Juliana bij Woudenberg haar echtgenoot. De kleine Prinses Beatrix bevond zich eveneens in de auto. De stemming en de conditie der deelne mers was over het algemeen uitstekend, zoodat ook heden weder goede resultaten worden verwacht. De prestatie-tocht zal ook morgen weder in totaal 125 K.M. lang zyn en wederom in 17 uur moeten worden volbracht. De ruiters werden om streeks half acht vanmorgen in het Ja gerhuis te Zeist verwacht. Vandaar ver trekken zij met gasmasker op in de rich ting van de Pyramide van Austerlitz en zij passeeren bij café Bergzicht den kunstweg AmersfoortDoorn. Het voetparcours gaat dan in omgekeerde richting over de Leusdcrhei4c en Woudenberg. Gasgevaar heerscht weder bij Hamcrsveld. Het rij wielparcours zal voeren over Bavoor (gas gevaar), Maarn, Doorn, Arnhemsche Bo- venweg. Zeist, de Bilt, Lage- en Hooge Vuursche en Socstdijk. Vandaag omstreeks elf uur in den avond worden de laatste deelnemers terugver wacht, waarna ir. Wouter Cool, reserve majoor voor speciale diennsten by den gc - neralen staf, voorzitter der algem. vereen, van Nederl. res.-officieren, den beker van den commandant van het veldleger en de verdere belooningen zal uitreiken. slagzetten voor beginner No 1. Zwart: 3, 7, 9, 11, 12. 19, 24, ètt 29. Wit: 18, 28, 32. 33, 33, 37, 38. 43 en l No. 2. Zwart: 4, 11/13, 16, 18, 20, 21 en J Wit: 27. 29, 32, 36. 37. 39, 41, 12 en No. 3. Zwart: 3, 6/10, 13/21, 23 en 26. Wit: 23, 27/29, 32/38, 40, 42, 44, 45, cn 48. No. 4 Zwart: 7, 9. 12/13. 17 en 22. Wit: 16, 24, 28. 29. 34, 35. 38 cn 42. Voor alle geldt: Wit speelt en wint. Oplossingen worden niet ingewacht. „Lc Jeu Ce Dames",

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 11