VRIJDAG 26 MEI 1939 DE LEIC! COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 ALPHEN AAN DEN RIJN „NAAR DE NIEUWE GEMEENSCHAP" Grondslag voor de actie gelegd. In de St. Josephszaal had gisteravond in tegenwoordigheid van Deken Z. de Korte, Kapelaan C. M. Broers en den geestelijk adviseur van de standsorganisatie Kape laan C. M. Klaver, de eerste bijeenkomst plaats voor de plaatselijke actie: „Naar de Nieuwe Gemeenschap". De bijeenkomst werd gepresideerd door den voorzitter van de afdeeling Alphen aan den Rijn van den Volksbond, den heer A. F. Ruijssenaars. Voor deze bijeenkomst waren uitgcnoo- digd afgevaardigden van de organisaties. De heer Ruijssenaars gaf in een zevental punten een korte uiteenzetting van de be- teekenis en het doel van de grootsche ac tie: „Naar de nieuwe Gemeenschap" en behandelde achtereenvolgens de algemeen te constateeren drang naar maatschappe lijke hervorming, welke drang mede aan deze actie ten grondslag ligt. Voorts het initiatief in deze van het R.K. Werklieden verbond in Nederland, en hoe de actie een zeer verbreid en algemeen karakter heeft gekregen. Verder gewaagde spreker van de instemming van alle zijden betuigd met deze actie, zoowel van het hoogste kerke lijk gezag als van H.M. de Koningin. Over het doel van deze actie zeide spreker, dat dit is de verwezenlijking van een nieuwe gemeenschap, zooals door Z. H. de Paus Pius XI z.g. in zijn encycliek duidelijk aangegeven, door hervorming van instel lingen en vernieuwing van zeden. De nieuwe gemeenschapsgedachte is echter geen zuiver katholiek ideaal, maar berust op de beginselen, welke door alle goed- willenden kunnen worden onderschreven, door alle menschen die erkennen, dat so ciale rechtvaardigheid en sociale liefde de onmisbare pijlers vormen waarop een be tere maatschappij kan en moet worden opgetrokken. Het directe doel van die ac tie is dan ook de geesten van alle goed- willenden voor dit ideaal rijp te maken, begeestering voor dit ideaal los te slaan bij hen, om zoodoende den bodem geschikt te maken voor den opbouw van de nieuwe maatschappij. Daartoe zal in de komende drie jaren een intensieve propaganda wor den gevoerd, ondersteund door moderne middelen als affiches, manifesten, brochu res, radio, pers etc. In verband met deze actie wees spr. voorts met grootc voldoening op het Koninklijk woord en voorbeeld in de Januari-redc van H.M. de Koningin tot het geheelc Nederlandsche volk ge sproken over de geestelijke en moreele herbewapening. In die rede vertolkte H.M. de gedachte die voor de nieuwe gemeenschap van grootc waarde zijn. Spreker besloot met een korte uiteen zetting van de plaatselijke actie. Voor wat de propaganda naar buiten betreft, zal het zwaartepunt vooral plaatselijk komen te liggen. Om die propaganda met succes te kunnen voeren, hetgeen dus zeggen wil om met succes de gemccnschapsgedachte al lereerst onder alle kringen van de katho lieke bevolking hier ter plaatse te verbrei den, zal moeten worden overgegaan tot de vorming van een plaatselijk algemeen co mité, dat voor de actie hier ter plaatse de algemeene lijnen zal uitstippelen. Voorts moet in het leven worden geroepen een kleiner comité van actie, dat belast zal worden met de uitvoering van bepaal de actiepunten, daarbij geassisteerd doof^ de ter plaatse aanwezige propagandaclub, onder leiding bovendien van een alge meen propagandaleider, tot wien het co mité te Utrecht zich zal kunnen wenden. Hierna toonde Kapelaan Klaver de nood zakelijkheid van deze actie aan. Dat het met de mcnschelijke samenleving niet in orde is behoeft nauwelijks betoogd, aldus spr. Dat de maatschappij doodziek is, weet en ondervindt iedereen. De oorzaak hiervan kunnen we vinden reeds op de eerste bladzijde van de geschiedenis van het menschdom bij de bekoring door den Satan van den eersten mensch: G(j zult gelijk zijn aan God. Reeds bij den eersten mensch was de zucht om te zijn als God, dus verlangend geen God boven zich te hebben, zelf te gaan uitmaken wat als goed of kwaad zal gelden hier op aarde. Heel de geschiedenis van de menschheid is daar om dat te getuigen. Die zucht heeft echter in de laatste eeuwen een bizonder uit- drukkelijken en bewusten vorm aange nomen. In de Paasch-cncyclieken van 1937 heeft Pius XI klaar en duidelijk op een door God gewilde wereldorde gewezen. Ieder verafschuwt den tegenwoordigen toestand der moderne maatschappij en ieder voelt als het ware aan, dat er iets anders komen moet. De wereldcrisis, die al zoovele jaren het menschdom teistert is achteraf gebleken geen eigenlijke „cri sis", doch de inzet van een proces, dat on afwendbaar voert naar nieuwe structu- rcelc verhoudingen in de samenleving. Welke gestalte die nieuwe structureele verhoudingen tenslotte zullen vertoonen hangt af van den geest, die het huidige economische sociale omvormingsproces zal leiden en beheerschen. Het is voor ons Ka tholieken duidelijk waar de juiste begin selen en organisatorische vormen te vin den zyn, n.l. in de encyclieken van de Pausen. Maar willen de pauselijke direc tieven werkelijk de oplossing brengen, dan moeten zij overal ijverig bestudeerd worden en gepropageerd om door te drin gen in alle geledingen der maatschappij. Voor algeheel herstel van de maatschap pij is noodig verbetering der instellingen en verbetering der zeden. Met betrekking tot hervorming der instellingen zal ge werkt moeten worden aan vorming van beroepsstanden, waarboven de Staat al leen toezicht houdt voor het algemeen wel zijn. De Staat is thans overbelast met al lerlei diensten die er feitelijk bij de be- rocpsstanden thuis hooren. Zoo zal men langzamerhand komen tot betere vormen waarin het maatschappelijk sociaal en eco nomisch leven gegoten moet zijn. Doch dat alles zal niet gaan zonder verbetering der zeden. Rechtvaardigheid en naastenliefde moeten het leidend beginsel zijn. Spreker besloot met een oproep tot de aanwezigen in dezen geest propagandisten te zijn Jen trouw deel te nemen aan de straks nader uit te werken actie: „Naar de Nieuwe Ge meenschap". Nadat de heer Ruijssenaars den spreker had dank gebracht voor zijn duidelijke uiteenzetting en de gegeven lessen, werd overgegaan tot de samenstelling van het algemeen groote comité waarin zitting zullen hebben afgevaardigden van de standsorganisaties van den Middenstand „De Hanze" van den L.T.B. en Volksbond, deze personen alsnog door de besturen aan te wijzen, alsook van de St. Josephsgezel- len, K.J.M.V., K.J.C.; van het onderwij zend personeel zijn aangekocht de heeren H. S. v. d. Putte en J. J. C. Bökling, voorts de heeren J. F. Allart, L. Scheerder, Bern. Knaapen, terwijl de meisjes en jon genscongregaties en de sportvereenigingen De Graal, de R.K. Staatspartij, St. Vincen- tusvereeniging en de Propagandaclub „St. Paulus" elk voor zich een afgevaardigde voor het plaatselijk hoofdcomité zullen moeten aanwijzen. Binnenkort zal dan een bijeenkomst van al deze personen worden gehouden ter bespreking van de inner lijke actie, terwijl in die vergadering een werkcomité in het leven zal worden ge roepen en een algemeen propagandaleider zal moeten worden aangesteld. De Deken en de beide Kapelaan hebben eveneens zitting in het plaatselijk hoofd comité. Tentoonstelling Missienaaivereen. „St. Theresia". De Missienaaivereeniging „St. Theresia" die onlangs reeds haar tienjarig bestaan in onze parochie mocht herdenken, houdt op de beide Paaschdagen te begin nen direct na de eerste H. Mis, in de oude school, haar jaarlijksche tentoonstelling van de vervaardigde misgewaden en mis- siekleeding, alsook van vele altaarbenoo- digdheden, met het doel meer belangstel ling te wekken bij de bezoekers en door dezen ook bij anderen, voor alles wat de missie betreft. Zoomede tracht zij, door het houden van deze tentoonstelling, bij de parochianen wat meer daadwerkelijk financieel medeleven op te wekken, ten einde haar vruchtbaren arbeid in het ko mende jaar ongestoord voort te kunnen zetten. Deze ijverige vereeniging telt een achttal leden, die tezamen het vele ver vaardigd hebben, dat op deze dagen in uw belangstelling zal worden voorgelegd. Naar wij vernemen, zijn er ook enkele verrassingen aanwezig, die wij hier niet niet zullen verklappen. De tentoonstelling belooft de moeite van een kijkje waard te zijn I Na aanrijding in Kanaal geslingerd. Donderdagmorgen werd de bijna 70-ja- rige wielrijder J. S. alhier langs den West- kanaalweg aangereden door een uit te genovergestelde richting komende vrach- auto bestuurd door J. V. uit Uithoorn en als het ware geschept, waarna hij, met het bijna geheel vernielde rijwiel, in het kanaal terecht kwam. Gelukkig wist de bestuurder de man te redden. S. die ver schillende verwondingen had bekomen werd naar familie vervoerd waar dr. M. en later dr. S. hem behandelde. Volgens verklaring van den bestuurder moet S. links hebben gereden en kort voor de auto plots naar rechts zijn overgestoken. Ook de auto bekwam schade. Door vallende steenen getroffen. De metselaar V., werkzaam aan de nieuwe fa briek van de fa. v. O. had Woensdagmid dag het ongeluk getroffen te worden door vallende betonblokken. De man die klaag de over inwendige pijnen werd naar zijn woning vervoerd, waar hij onder heel kundige behandeling is gesteld. Aanbesteding. Door den architect W. Brouwer werd Donderdag onderhands aanbesteed voor de fa. v. d. Vaart en Co. de uitbreiding van de fabrieksgebouwen in den Hoorn. De inschrijvingen waren als volgt: K. de Jong 1098.J. West maas 1240.Gebrs. Hemsbergen ƒ1247; Wenting 1398.De gunning werd aan gehouden. Begin van brand. Donderdagmiddag werd de brandweer gealarmeerd voor een brand die was uitgebroken bij den smid B. aan de Hooftstraat. De brandweer be hoefde echter geen dienst te doen, daar omwoners den brand reeds hadden weten te blusschen. De brand die was ontstaan in de smederij, is vermoedelijk ontstaan door oververhitting van een schoorsteen. Ondertrouwd: Teunis de Jong 30 j. en Klazina Johanna de Jonge 28 j. Pieter Jacob Hanselaar 27 j. en Martina Hendrika Gesman 28 j. Paulus Verkade 25 j. en Jacoba de Leeuw 25 j. Jacobus den Hoed 21 j. en Trijntje van Rijsdam 18 j. Paulus Verkade 28 j. en Johanna Hendrika van Wilgen 38 j. Johannes Petrus Wernink 30 j., won. te Zaandam, en Adriana Dalina van Dijk 24 j. Gehuwd: Cornelis Jan Eikelenboom 24 j. en Jacoba Johanna Baart 22 j. Cornelis Snel 24 j. en Leentje Stapper 24 j. Leendert Enthover. 26 j., won. te Haarlemmermeer, en Aafje den Hertog 22 jaar. KOUDEKERK Geboren: Dirk Willem z. van Willem Zuidam en Pietronella Pijper Gerda d. van Hugo van Driel en Janke Dantuma. Gehuwd: Jacobus Spek 25 j., te Lei derdorp, en Alida Elisabeth Duiker 22 j. Overleden: Ceesje Mandemaker 45 j., echtgenoote van Jan Oelius. NOORDEN Voetbalvereeniging V.D.S. Op de St. Franciscuszaal alhier had plaats de jaar lijksche vergadering van de R.K. Voetbal vereeniging V.D.S. Tevens bestond deze vereeniging thans tien jaar, zoodat dit de tiende jaarvergadering was. De voorzitter, de heer G. Leliveld, heette een ieder van harte welkom, vooral den geestelijk advi seur, kapelaan C. Stet. Na het jaarverslag werd een overzicht gehouden over de af- geloopen tien jaar, die een min of meer somber beeld gaven. Maar het spreek woord zegt: als de nood het hoogst is, dan is de redding het meest nabij, kon ook op deze vereeniging worden toegepast. Wij ontleenen uit dit verslag in het kort het volgende. Bij de oprichting van de voet balvereeniging bestond de club uit 15 le den. Na het derde jaar had onze vereeni ging reeds twee elftallen. In het jaar 1933 huurde men, een nieuw terrein dat was gelegen onder de gemeente Zevenhoven. Op dat terrein werd toen een voetbalfeest georganiseerd wat een succes is gewor den, daar de vereeniging een batig saldo van 125.kon boeken. Op 13 Juni 1937 huurde men het tegenwoordige terrein te Noorden. Het ledental liep daarna even wel zoo veel terug dat er werkelijk ge vaar begon te ontstaan dat de vereeniging zou worden ontbonden. Dit is evenwel niet gebeurd, maar wij moeten allen flink aanpakken en dat kan niet anders dan ten goede komen aan V.D.S. Verder bleek, dat G. Leliveld reeds vanaf de oprichting in het bestuur had gezeten wat zeer zeker een feit was, waarvoor lof moest worden gebracht. Uit het jaarverslag van den penningmeester bleek, dat de inkomsten waren 555.59 y. en de uitgaven 622.91 y. zoodat het nadeelig saldo bedraagt 67.32. Daar er evenwel nog een batig saldo .is van de overige jaren, bleek dat men toch nog een bedrag van ongeveer 17.in kas had. In de controlecommissie werden benoemd C. Fransen, W. Leliveld en L. Baas. Daarna was aan de orde de verkie zing van vier nieuwe bestuursleden. De heer A. Leliveld wegens vertrek naar elders en de heeren G. Leliveld, P. Pie- terse Wzn. en J. Pieterse als aftredende, maar weer herkiesbare bestuursleden. Bij stemming bleek dat de aftredenden wer den herkozen en dat voor A. Leliveld, diens broer W. Leliveld werd benoemd. Bespreking zomerprogramma. De heer G. Vroonhof stelt voor enkele oefenwedstrij den te spelen en legt uit dat hieruit nog al eens wat valt te leeren. Op 16 Juli a.s. zal evenals andere jaren weer een pro- pagandadag worden gehouden, en zullen vermoedelijk ook veteranen komen. De kapelaan stelt voor, dat ieder lid een do nateur moet zien te werven. De begroo ting voor het jaar 19391940 is geraamd op een inkomsten en uitgaven van 605,50 zoodat de begrooting sluitend is. Na rond vraag sluiting. NIEUWVEEN Geboren: Petronella Maria d. en Adrianus z. van J. Keijzer en C. v. d. Hoorn. Overleden: Lijsje v. d. Kuil 77 j. Gevestigd: E. Bohsma van Alphen a. d. Rijn en T. J. J. de Rooy van den Haag. Vertrokken: W. v. d. Leden naar Nieuwkoop. NIEUWKOOP Groene Kruis. Woensdagavond werd de jaarvergadering gehouden van de Zuid- Holl. Vereen. Het Groene Kruis afd. NieuwkoopNoorden, welke vergadering stond onder voorzitterschap van den heer P. Stam. De heer H. Otto, secretaris, bracht een uitvoerig jaarverslag, waaruit o.a. bleek, dat de zuster 1818 huisbezoeken heeft ge daan en 950 zuigelingen bezoeken. De pen ningmeester, de heer A. Leenhard, gaf ook zijn jaarverslag waaruit bleek, dat de in komsten van het t.b.c. fonds hebben be dragen 1196.99, de uitgaven 1346.55, een nadeelig saldo dus van 167.31. Het saldo 1937 bedroeg 1276.96, het saldo 1938 1309.49. Er zijn nog enkele vorderingen en hiermede rekening houdend bedraagt het uiteindelijk batig saldo 69.77. Het le dental bedroeg Mei 1938: 348 en Mei 1939: 410. Tot leden van de financieele commis sie werden gekozen de heeren P. Boer en Verlooij. In de vacature G. Wildenburg werd tot bestuurslid gekozen de heer Ph. Zekveld, terwijl de aftredende bestuursleden A. Leenhard en G. v. d. Neut werden herko zen. Overeenkomstig het bestuursvoorstel hadden enkele aanvullingen van het huis houdelijk reglement plaats, waarna de vergadering werd gesloten. Dadelijk hier op kwam de onderafd. „Bakerhulp en Huiszorg" bij elkaar om haar reglement vast te stellen, hetgeen overeenkomstig het bestuursvoorstel werd gedaan Polderverkiezing. Gisteren werd in hotel „Het Vliegende Paard" de stemming gehouden voor twee heemraden van den polder Nieuwkoop-Noorden wegens peri- dieke aftreding van de heeren W. Leliveld en J. Nell. Voor de vacature Leliveld werden uit gebracht 501 stemmen, waarvan verkre gen W. Leliveld 329, P. v. d. Weijden Dzn. 45. J. Nell 8, K. P. Both 12, blanco 107. Voor de vacature Nell 498, waarvan ver wierven J. Nell 463. P. v. d. Weijden Dzn. 6. G. Sanders 8, E. J. Pouw 8, W. Pijper 3, P. de Graaf 1, blanco 9. Geboren: Helena Maria d. va nG. P. v. d. Weijden en J. L. van Steijn. Ondertrouwd: Jacobus van Dam en Maria Hoogervverff. O v e r 1 e de n: Willempjc Worbts geb. Hoogendoorn 42 j. Cornelia Petronella van den Helder geb. de Hey 41 j. NIEUWE-WETERING Aanvaring. Wederom heeft er een aanvaring plaats gehad van de brug over de Ringvaart alhier. Ditmaal was het ka rakter van de aanvaring echter verschil lend van de vorige malen. Zooals men weet ligt de brug gedurende de nachtelij ke uren voor het scheepvaartverkeer ge opend. Toen nu gisternacht een sleep pas seerde is de brug op onverklaarbare wijze, nadat de eerste boot ongehinderd was ge- paseerd, ontijdig in beweging gekomen, met het gevolg, dat de volgende boot on der de brug klem liep. Op dit schip, dat in eigendom toebehoort aan de Reederij van der Schuyt te Rotterdam, is ernstige schade aangericht. De brug bleef nagenoeg onbeschadigd. Omtrent de oorzaak der aanvaring wordt een onderzoek ingesteld. OUDE-WETERING Coöp. Boerenleenbank. De ledenver gadering welke werd gehouden in Hotel „Meerzicht" alhier werd door 15 leden be zocht. Voorzitter was de heer W. Timmers te Rijnsaterwoude. Bij de opening be noemde de voorzitter den heer Jos Pen ning de Vries tot secretaris en de heeren P. Krispijn, J. Bergman en P. Enthoven tot leden van het stembureau. De notulen der vorige vergadering werden zonder be merking goedgekeurd en vastgesteld Het jaarverslag werd met groote belang stelling gevolgd en bekwam een dankbaar applaus. Wij stippen hieruit het volgende aan. Per 31 December 1938 bedroeg het le dental 320, spaarders 1237, rekeninghou ders 187, voorschotten 231. Afgeschreven was een crediet en 1 voorschot als zijnde oninbaar. De rekening en balans over 1938. waar van alle leden een afschrift was gezonden, sloot met een voordeelig saldo ad 3930.99. Nadat het rapport der financieele commis sie door den voorzitter was voorgelezen, werden rekening en balans zonder bemer king goedgekeurd en aan de winst de be stemming gegeven overeenkomstig het be stuursvoorstel. Op de rekening meubilair zal worden afgeschreven 230.zoodat deze wederom 1.wordt. Het restant wordt gevoegd bij de reserve voor even tueel dubieuse posten. Ontvangen was, spaargelden ƒ591.489.72, terugbetaalde voorschotten f 51.945.20, van rekeninghouders f 1.434.832.19, aan intrest 38.764.77 en aan diversen f 346.38. Uitgegeven was, spaargelden ƒ461.259.82, aan voorschotten f 32.250.aan rekening houders 1.584.845.36, aan intrest 29.290.21, bijdrage Centrale Bank 687.40, Afschrijvingen 3218.32, gereser veerd 2386.60 en aan diversen 8504.52. De bezittingen waren: kas 20.124.20, leeningen ƒ391 599.14, effecten en reke ninghouders 537.980.63, Centrale Bank 90.057.90, nog te vorderen rente en pro visie van leeningen en effecten 4655.76. De schulden waren: spaorbank ƒ877.616.53, rekeninghouders ƒ145.846.45, reserve winst f 20.954.65. Tot bestuurslid is herkozen de heer P. van Tol Czn. te Haarlemmermeer, tot lid van den Raad van Toezicht de heer Jac. Molkenboer te Leimuiden. Tot lid der fi- I nantieele commissie is gekozen de heer G. I Zekveld te Haarlemmermeer. De heer P. Meijer te Leimuiden was als zoodanig af tredend en niet herkiesbaar. Van de rond vraag werd door verschillende leden ge bruik gemaakt tot het stellen van vragen over de meest uiteenloopende onderwer pen. Nadat allen naar genoegen waren beantwoord, dankte de Voorzitter voor al ler opkomst en medewerking en sloot de vergadering. WOERDEN De nieuwe brug aan het Oudeland. De muziek van „Excelsior" voorop, daarachter de burgemeester en raadsleden met hun echtgenooten en genoodigden en gevolgd door de Princevlag en de Oranjegarde met vaandels en banieren en veel publiek ziedaar een idee van den f eestelij ken stoet, die in marschtempo gisteravond naar de nieuwe verbindingsbrug aan het Oudeland marcheerde voor de officieele opening. Bij de feestelijk versierde brug sprak de burgemeester als eerste. Hij bracht dank aan architect, aannemer en werknemers, die deze brug tot stand hadden doen ko men De exploitatie aldus spr. van de terreinen is reeds begonnen. Moge het nieuwe stadsdeel een sieraad worden van ons Woerden. De gemeente-architect, de heer v. d. Mey, gaf o.m. eenige bijzonderheden over de voorbereiding tot en werkzaamheden aan de nieuwe brug. In 1933 werden de uit breidingsplannen goedgekeurd; in 1937 werd besloten het geheele terrein aan het Oudeland te koopen. Op 3 Juni 1938 had de aanbesteding van het eerste gedeelte plaats, terwijl op 23 Juli die van de brug volgde. De brug zelf is een mooi stuk werk. Ze is 46 M. lang en 10}^ M. breed; de maximum belasting bedraagt 25 tot 30 duizend K.G. Er werden 200 palen aan verwerkt terwijl 500 M3. beton noodig was. Hulde bracht spr aan de pioniers, die het initiatief tot dit werk namen. Mevr. v. Kempen knipte hierna het Oranjelint door en de brug was geopend. Het Wilhelmus weerklonk en dan trok de stoet naar den overkant. Het was een heele marsch voor men weer aan het stad huis was gekomen. Hier vereenigden allen zich onder een heerlijk glas wijn. Wethou der Sonnevelt, alvorens het glas op te hef fen, bracht en passant even in herinne ring den tijd toen hü 66 jaar geleden als schooljongen nog door de Utrechtsche poort ging Een storm van verontwaardi ging zou opgaan, als nu de poorten en wal len geslecht zouden worden, hetgeen ja ren geleden in gedeelten is geschied. Spr. resumeerde nog alle werkzaamheden en plannen, die tot nu toe aan de nieuwe brug voorafgingen. De heer Snel en wethouder de Wit voer den eveneens het woord en daarmede was deze officieele ope"'>- gr'é:r%,3:~J. RIJNZATERWOUDE GEMEENTERAADS VERKIEZING Uitgebrachte stemmen: 287, van on waarde 3, geldige stemmen 284. Lijst 1 (Anti-Rev. en Christ. Hist.): A. van der Knijff 66, P. Jansen 23, G. Bergshoeff 9, J. A. de Bruyn 15, H. van Os 34, J. van Iperen 1, W. Timmers 5, J. Evers 2, totaal 155 stemmen. Lijst 2 (R.Kath. Staatspartij): W. Com peer 115, N. Disseldorp 3, S. J. Visser 7, H. L. Heemskerk 2, W. B. Bartels 1, A. Th. de Boer 0, C. M. Rijkelijkhuizen 1, totaal 129 stemmen. Gekozen zijn de heeren: Van der Knijff, (Christ. Hist.), Janssen (St. Geref.), Bergs hoeff (Vrijz. Dem.), Van Os (Christ. Hist.) (met voorkeurstemmen), Compeer, Dissel dorp en Visser (allen Kath.). Zetelverhouding: Prot. 4, Kath. 3. In de zetelverhouding is geen wijziging gekomen. Het zittend raadslid de Bruyn is niet herkozen, door de voorkeurstemmen, uit gebracht op den heer Van Os. ZOETERWOUDE Bijzondere voetbal en bijzondere nooden. Gisteravond werd op het „Meerburg"- terrein aan den Hoo'ge Rijndijk door een bijzonder elftal, bestaande hoofdzakelijk uit ambtenaren, tegen de oudere sportman nen van „Meerburg" een wedstrijd ge speeld, met het doel de bate ten goede te doen komen aan het fonds voor bijzondere nooden. Nadat de penningmeester van het comité voor bijzondere nooden, wethouder de Graaf, de aftrap gedaan had, volgde er een vinnigen strijd, welken eindigde met een 21-overwinning voor de oude spor ters van „Meerburg". Buiten de vaste supporters, was er voor deze bijzondere wedstrijd een matige be langstelling; toch is het resultaat van dezen avond niet slecht. Aan entrée werd ontvangen f 23.78, welk bedrag geheel ten goede komt van het comité voor bijzondere nooden. Over eenige weken zal voor hetzelfde doel nogmaals een wedstrijd worden ge speeld; wij verwachten dan een nog groo- tere belangstelling voor de sportprestaties van deze oudere en voor bijz. nooden. ZEVENHOVEN Steunregeling werkloozen. In 'het tijd vak 2 Juli tot 3 September zal de steun regeling en werkverschaffing voor werk loozen worden stopgezet. Andere jaren is een ongeveer gelijke maatregel getroffen, die toen tot geen moeilijkheden aanleiding heeft gegeven, zoodat vertrouwd wordt, dat dit ook nu het geval zal zijn. Polder Zevenhoven. Dondermorgen hield deze polder zijn jaarlijksche Inge landen-vergadering (waarvoor de opkomst vrij goed was) onder voorzitterschap van den heer L. J. de Groot. De rekening van inkomsten en uitgaven over 1938 gaf geen aanleiding tot het stel len van vragen en werd onveranderd, als aangeboden en geverifieerd door de com missie, vastgesteld met een nadeeling slot van slechts 771.— (vorig jaar 3300 ruim). Bij de begrooting voor 1939 kwamen de tongen los, vooral nu er enkele belangrijke posten op voorkomen als wegenverbete ring, geldleening, 4-rkverschaffing. Bij het eerstgenoemde punt zet de voorzitter uiteen, dat het bestuur voorstelt de Kous- weg, Zevenhovensche- en Achterweg te veroeteren door daarop een teerdek te doen aanbrengen, waartoe een 15-jarige annuïteitsleening moet worden gesloten van 11.000.welke is aangeboden voor 3 5/8 pet. a pari, bij conversie binnen de eerste vijf jaar, 1 pet botte, overigens vrij. De toestand van de wegen is thans van dien aard, dat er iets .moet gebeuren, ter wijl het tegenwoordige onderhoud veel te duur wordt. De heer Hettinga vraagt, of de door het bestuur voorgestelde veroetering afdoende is, wat de voorzitter niet toezegt, want wat is tegenwoordig afdoende? Op een vraag van den heer Roodenburg worat geantwoord, dat de gemiddelde jaar onderhoudskosten thans 2500 zijn; op een andere vraag wordt geantwoord, dat het hier om ongeveer acht K.M. gaat. Op een desbetreffende vraag antwoordt de voozitter dat het .in de bedoeling van het bestuur ligt den wegwerker Kalsnoven te doen pensioneeren, daar de berekking overbodig wordt. Nadat enkelen nog geruststellende me- dedeeling hebben gexregen, dat het weg dek stroef zal worden gehouden, wordt het bestuursvoorstel algemeen aangeno men. Voor de werkverschaffing is geraamd 12250, waartegenover staat een Over heidssubsidie van 95 pet. in de arbeids- ioonen. Voor den ten laste van den polder blijvende kosten is 3600.ongeveer ge raamd, welke gedekt kunnen worden uit de oporengst van verkoop van 4000. obligatiën; op deze wijze wordt een buiten gewone uitgaaf gedekt uit een buitenge wone opbrengst, en de omslag kan dan onveranderd blijven 15.per H.A. De begrooting wordt in ontvang en uit gaaf vastgesteld op 84500. Tot uitvoering van werken in eigen be heer en het doen van af- overschrijvingen op de begrooting krijgt het bestuur mach tiging. Tot leden van de commissie van onder zoek der rekening over 1939 worden be noemd de heeren A. Lam, E. J. Oostdam en W. Spelt, en tot plaatsvervangers P. Omtzigt, L. Roodenburg en H. Soede. I Van de rondvraag werd weinig gebruik I gemaakt, slechts een paar vragen van zeei

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 10