AGENDA RECHTZAKEN Het vonnis inzake de Leidsche Stadhuiskwestie DONDERDAG 25 MEI 1939 DE LEIOSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Lelden 19 cent per week; 1 2.50 per kw&rtaaL Bij onxe agenten 10 cent per wc>*k; 2.60 per kwartaal. Franco per po*t t 2.95 per kwartaaL Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geÏÏL Zondagsblad 9 cent. Ad verten tlën: 30 cent per regel* Ingezonden mededeellngen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER? IETS KOELER. De Bilt seint: Verwachting: Voor Twente, Achterhoek en Limburg: koeler overdag, meest zwaar bewolkt, la ter cenigc liohte regen, zwakke tot ma tige wind uit Noordelijke richtingen. Voor het overige gedeelte van ons land: iets koeler overdag, gedeeltelijk bewolkt, droog weer, meest matige Noordelijke tot Noord-Oostelijke wind. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: Den Helder: helder, matige N. N. O. wind 14 gr. C. Vlissingen: helder, matige Noordelijke wind, 15 gr. C. De Bilt: licht bewolkt; matige N. N. O. wind, 17 gr. C. Groningen: helder, zwakke Noordelijke wind, 15 gr. C. Maastricht: half bewolkt, zwakke Oos telijke wind, 12 gr. C. BUITENLANDSCH WEEROVERZICHT. In het afgeloopen etmaal is de hoogedruk over Scandinavië en Finland iets afgeno men. In onze omgeving daalt de luchtdruk algemeen doordat de gisteren genoemde storing over Polen zich Westwaarts over Duitschland uitbreidde. Dc wind werd ten gevolge van deze luchtdrukverdeeling hier te lande Noordelijk en in de Oostelijke provinciën nam de bewolking toe. In Duitschland valt op vele plaatsen regen- of motregen en werd het koeler, tengevolge van de Noord-Oostelijke winden, die lucht- massa's, afkomstig uit Rusland, daapheen voerden. In de Randstaten werd het echter weer warmer. Het gebied van hoogen lucht druk op den Oceaan breidde zich verder over dc Britsche Eilanden uit. De depressie bij IJsland vulde verder op en verandert niet meer van plaats. Tusschen IJsland cn Schotland door beweegt zich 'n koele lucht stroom. De scheidingslijn van deze lucht cn de warme luchtmassa's, die zich boven Scandinavië bevinden, ligt langs de Noor- sche kust. Hier viel nog al wat regen, ter wijl de temperatuur er iets daalde. LUCHTEMPERATUUR. 17.3 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS c.a.: Van Donderdagnamiddag 9.31 uur tot Vrijdagmorgen 4.21 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Vrijdag 26 Mei voorm. 9.10 en nam. 9.35 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl" 17.5 gr. C. Maan onder 1.35 uur Vrijdagnacht. Maan op 1.15 uur Vrydagmidag. Donderdag. Vriendenkring ter eere van het Allerheiligste Sacrament. Al- g-emeene Ledenvergadering. Zaal St. Josephsgezellenvereeniging, Ra penburg 52, 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zcndagdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dag 4 tot en met V r ij d a g 26 Mei a.s. waargenomen door de apotheken: Herdingh cn Blanken, Hoogewoerd 171, tel. 502 en G. F. Reijst, Steenstraat 35, tel. 136. Té Ocgstgecst: Ocgstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 274. Leidsche Goud- en Zilverhandel VAN ROSSUM DU CHATTEL DRIESSEN Juweliers - Breestraat 95 Wij etaleeren ZILVEREN TOILET-GARNITUREN 22.50J(4ndeehg' HAAGSCHE RECHTBANK. EFFECTENHANDELAAR UIT LEIDEN STAAT TERECHT. Vier maanden onvoorwaardelijke- cn vier voowaardclijke gevangenisstraf gpëischt. Hedenmorgen werd voor de Haagsche rechtbank behandeld dc zaak tegen den 53-jarigen effectenhandelaar J. A. N. B. te Leiden, aan wicn door den Officier van Justitie, mr. N. S. Hoekstra, verduiste ring ten laste was gelegd. De verdachte, die sinds begin Januari in preventieve hechtenis zit, maakte bij zijn binnenkomen een nerveuzen indruk. Voor deze zaak bestond groote publieke belang stelling. Het getuigenverhoor. Het O.M. had vier getuigen gedagvaard, waaronder een getuige-deskundige. Als eerste getuige werd gehoord de 69- jarige drogist S. N. B. uit Leiden. Uit dit getuigenverhoor kwam vast te staan, dat verdachte tusschen 1 October 1934 en 10 Januari 1939 aan verdachte was kwijt geraakt twee obligaties gemeente Amster dam, elk groot 1000 a A'A pet., 3 obliga ties Nederlandsch Indië elk groot 1000 h VA pet. Sub b is ten laste gelegd een aandeelen Tidewater, 10 aandeelen N. 20 aandeelen Anaconda Copper, 10 aandeelen General Motors, 10 aandeelen Chrysler, 10 aandeelen Bethlehem Steel, 20 aandeel preferent Unilever groot 1000, A.C. en 10 aandeelen United Corporation en tot slot is sub c. ten laste gelegd een stuk van van 1000 dollar a 6 A pet. Sie mens. De obligaties had getuige ter om wisseling aan verdachte gegeven, terwijl getuige voor de effecten geld had gestort. In 1936 was verdachte bij dezen getuige gekomen met een lijstje van de effecten, die verdachte onder zich hield. Het 1000 dollar effect van getuige had verdachte op gestuurd naar Amsterdam bij Gillissen ter afstempeling. Ook dit stuk had getuige nooit teruggezien. Verdediger mr. Nord Thomson tot getui ge: „Heeft verdachte nog met u gesproken over de effecten?" Getuige antwoordt daarop, dat er inder daad gesproken was over hetgeen verdach te van hem onder zich had en dat verdach te gezegd had, dat hij de stukken nu niet terug kon geven, waarop getuige geant woord zou hebben, dat het niet zoo erg was als hij maar steeds de rente zou krij gen, waarna verdachte alles in gedeelten aan zou zuiveren. Op een vraag van den verdediger ant woordde getuige, dat hij absoluut geen ran cune tegen verdachte heeft, want hij is een christelijk mensch. Als tweede getuige werd gehoord de 48- jarige melkhandelaar C. G. Verhage uit Leiden. Deze getuige had eind November 1938 aan verdachte een certificaat gegeven van 1000 dollars ter inwisseling. Hij heeft dat certificaat nooit teruggekregen. Verdediger: „Hoe staat u tegenover ver dachte"? Getuige: „Het ging bij mij over en om het stuk zelf, maar ik wil hem niet in de gevangenis hebben". Getuige tot de rechtbank: „Ik vraag u dan ook de uiterste clementie". Bij het verhoor van dezen getuige komt tevens naar voren, dat verdachte de stuk ken had opgestuurd naar Gilissen te Am- stemdam om op te nemen in hun effecten- voorraad ter dekking voor zijn privé schuld. De derde getuige A. H. Cuvelier uit Lei den was niet verschenen, zoodat zijn ver klaring voorgelezen werd, waaruit o.a. bleek, dat deze getuige een transactie met verdachte heeft gehad van o.a. 10 aandee len Bethlehem Steel. Tevens bleek uit de voorgelezen verklaring, dat deze getuige geen strafvervolging heeft gewenscht. Als laatste werd door de rechtbank ge hoord de deskundige J. Veenendaal. Deze had een onderzoek ingesteld in de boeken van verdachte. Daaruit was gebleken, dat verdachte in 1925 begonnen was als com missionair. Reeds toen was hij begonnen met verlies te lijden. Deze getuige bracht nog eens naar voren, dat de effecten door verdachte naar Am sterdam waren gestuurd om opgenomen te worden in de effecten voorraad van de bank ter dekking van zijn privé schuld. De verdachte ondervraagd. Zeer onder den indruk en uitermate zenuwachtig stond verdachte op toen de president het woord tot hem richtte. Ver dachte erkende de feiten, welke hem ten laste gelegd waren, volmondig en zeide, dat alles gegaan was zooals de getuigen verklaard hebben. He rapport. De rechtbank had een rapport inge wonnen over verdachte en dit document luidde buitengewoon gunstig en bracht naar voren, dat verdachte vroeger reeds beheerder was ge weest van de Hanze-bank te Rot terdam en van den Hanze-bank te Leiden, welke functie hij tot groot genoe gen heeft waargenomen. Het rapport dringt dan ook aan op een voorwaardelijke veroordeeling. Het requisitoir. De Officier van Justitie, mr. N. S. Hoek stra, begon met mede ie deelen, dat hij De firma Hillen en Roosen moet alle schade betalen Dc Haagsche rechtbank deed hedenmor gen uitspraak in de Leidsche Stadhuis- schadevergoedingskwestie. Wij hebben destijds uitvoerig verslag ge geven van deze zaak toen de pleidooien werden gehouden, zoodat wij thans kun nen volstaan met het publiceeren van het vonnis. Eischeressen waren de firma's Zandvoort en B. Feld tegen de gemeente Leiden en de aannemingsmaatschappij Hillen en Roo sen. De eisch tegen de gemeente Leiden is door de rechtbank ontzegd en eischeressen zyn veroordeelden de kosten. De eisch tegen de aannemingsfirma Hil len cn Roosen is door de rechtbank toege wezen. De schade zal worden opgemaakt bij staat en worden vereffend volgens de wet, met veroordeeling van gedaagde, de firma Roosen en Hillen, in de kosten. veroordeeling zal vragen tegen verdachte wegens verduistering in zijn beroep. Ver dachte heeft zich daaraan ongetwijfeld schuldig gemaakt. Het rapport is wel gun stig en concludeert tot een voorwaardelij ke veroordeeling, maar de feiten zijn erg geweest. Er is nog meer verdwenen, dan in de dagvaarding is opgenomen. De aange kochte effecten zijn verdwenen in het ef fectenbezit van Gillissen te Amsterdam als dekking van verdachte's privé schulden. Verdachte wist, dat alle effecten gebruikt zouden worden als onderpand Verdach te had met Cuvelier geen rekening-cou rant, zoodat men wel degelijk van verduis tering kon spreken, nant aan verdachte v/as geld voor de effecten overhandigd. Trots het feit, dat het rapport zeer gunstig is kan de Officier er niet met meegaan ten aanzien van een geheel voorwaardelijke veroordeeling. want daarvoor zijn er te veel menschen door verdachte gedupeerd. Met alle omstandigheden rekening houdend eischte de Officier ten slotte acht maan den gevangenisstraf waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De verdediger aan het woord. De verdediger, mr. Nord Thomson, begon met te verklaren, dat hij geen juridisch plei dooi zal houden. Er zijn in deze zaak feiten, die verdachte wel en die hem niet verwe ten kunnen worden. Omdat de juridische digd en zal daarvoor gestraft moeten wor- dere zijde belichten. Verdachte heeft gezon digd en zal darvoor gestraft moeten wor den. Het gaat nu alleen mrar om de vraag wat zal de straf moeten zijn. En dan wil pi. vier punten naar "oien brengen, n.l. wat heeft verdachte misdreven; welke vruchten heeft hij 'an de verkeerde daden gepukt; welk leed heeft hij reeds ondergaan en ten slotte wil spr. de preventieve zijde var de straf bepleiten. PI. begon met te verklaren, dat verdach te een uitstekenden staat van dienst achter den rug heeft. Eerst was hij in dienst ge weest bij de Geldersche Credietvereeniging en daarna bij de Hanze resp. te Rotterdam en Leiden. Toen de Hanzebank te Leiden opgeheven werd, begon hij in het klein voor zich zelf en wie werden toen zijn clienten? Zijn vrienden werden zijn clienten. Het ging goed tot de crisis kwam in 1929. Toen had hij op moeten houden en moeten verkoo- pen. Maar hij dacht: die crisis gaat wel weer voorbij en het zal wel weer beter worden. Maar steeds meer daalden de effecten. En toen kwam de misère voor verdachte. Niet alleen wat geld betreft, maar ook de hui selijke omstandigheden werden zeer slecht en ziekte op ziekte kwam er, die groote sommen geld verslonden. Verdachte heeft te laat den knoop doorgehakt, alleen om zijn vrienden te sparen, van het standpunt uitgaande: het komt wel Weer in orde. Hij heeft niet in weelde geleefd. PI. trekt dan zich heen geprobeerd dezen achterstand in te halen en juist toen begon de misère. Pleiter is erkentelijk voor het milde re quisitoir, maar vroeg zich toch af, of de lange preventieve hechtenis al niet vol doende straf is geweest voor verdachte. De omstandigheden hebben hem tot dezen daad geleid en hij zelf heeft er absoluut geen pleizier en profeiten van getrokken. Hij heeft niet n weelde geleefd. PI. trekt dan een lijn tiusschen een bankier, die groote sommen verduistert alleen om zich in weel de te kunnen baden, en dezen verdachte, die altijd de eenvoud zelve is geweest. Een staaltje van dien eenvoud is wel sprekend, aldus pleiter, en dat is het feit, dat hij commensaals hield. Dat spreekt toch niet van trots en weelde. Het leed, dat verdachte al heeft geleden, is groot. En al dat leed nie tengevolge van zijn slecht karakter maar tengevolge van tegen spoed. Wat dc preventieve zijde van de straf aangaat, hier staat toch wel vast, dat men voor herhaling niet meer behoeft te vree zen. Hij zal geen commissionair in effec ten meer zijn. Een voorwaardelijke straf zal voor hem een voldoende rem zijn, gezien zijn goede karaktereigenschappen. PI. vraagt de rechtbank een onvoorwaar delijke straf gelijk aan den tijd in voorar rest doorgebracht, hetgeen reeds ruim vier maanden is. Daarmede heeft verdach te, volgens pl. reeds voldoende straf ont vangen. Wegens bijzondere huiselijke omstandig heden van verdachte, die zich binnenkort zullen voordoen, vraagt pleiter aan de rechtbank, de uitspraak te bepalen op over acht dagen. - De rechtbank ging met dit verzoek van pleiter mede, maar weigerde de onmiddel lijke invrijheidstelling van verdachte, zoo- als de verdediger vroeg, en, nadat ver dachte gelegenheid had gekregen voor het laatste woord, waarvan hij door zijn ze- nuwachtigen toestand geen gebruik kon maken, werd de uitspraak bepaald op he den over acht dagen, 31 Mei, 's morgens om tien uur. Het looddieven-complot te Zwammerdam. De Haagsche rechtbank deed hedenmor gen uitspraak in de zaken tegen een groot aantal inwoners van Zwammerdam, die terecht hadden moeten staan wegens diefstal' van een groote hoeveelheid lood uit en vanaf een onbewoond staande villa aan den Rijksstraatweg daar ter plaatse. De betonwerker M. P. de L. werd ver oordeeld tot 5 mnd. gevangenisstraf waar van 3 mnd. voorwaardelijk. De eisch was geweest vier maanden gevangenisstraf. De loswerkman A. G. werd veroordeeld tot 5 mnd. voorwaardelijk. De stoker D. Z. werd veroordeeld tot 5 mnd. voorwaardelijk. De schoenmaker D. G. werd veroordeeld tot.5 mnd. voorwaardelijk. H. G., die wegens ziekte verstek had laten gaan, werd vrijgesproken. De schippersknecht M. Z. werd veroor deeld tot 5 mnd. voorwaardelijk. De fabrieksarbeider T. S. werd veroor deeld tot 5 mnd. voorwaardelijk. Tegen allen had de Officier van Justitie een voorwaardelijke gevangenisstraf ge- eischt voor den tijd van vijf maanden, met drie jaar proeftijd. Bovendien had de Of ficier nog veroordeeling geëischt van M. P. de L. en R .van D. wegens diefstal van kippen en konijnen te Zwammerdam, resp. vier en twee maanden gevangenisstraf. Het vonnis tegen hen werd resp. een maand en twee maanden onvoorwaardelijke gevangenisstraf. Taschjesroof. De fabrieksarbeider N. de W. te L e i- d e n, thans ged., had terecht moeten staan omdat hij tijdens een H.B.S.-bal in de Stadsgehoorzaal te Leiden twee dames- handtaschjes van een tafeltje had geno men en zich den inhoud had toegeëigend. De Officier van Justitie had tegen ver dachte tien maanden gevangenisstraf ge- eischt. De rechtbank, vonnis wijzende, veroor deelde verdachte tot een gevangenisstraf voor den tijd van tien maanden. Haagsche Politierechter Ten eigen bate goederen verkocht. M. L. uit Leiden moest terecht staan omdat hij als chauffeur een aantal pakken en doozen margarine had weggenomen ten nadeele van den grossier P. C. K. Verdachte had toegang tot het pakhuis, waar de margarine was opgeslagen en ge noot het volle vertrouwen van zijn pa troon. Er was echter argwaan ontstaan wegens een anonieme waarschuwing, die de pa troon had gekregen. Er was toen danig controle gehouden en daarbij was geble ken, dat verdachte paken margarine mee nam en deze aan verschillende personen verkocht het geld geheel voor zichzelf houdend. Zijn vrouw wist niets van de daden van haar man en had er ook geen voordeel van getroKken. De patroon van verdachte had hem evenwel in dienst ge houden en daarom wilde de Officier dit maal volstaan met een voorwaardelijke gevangenisstraf te eischen van twee maan den met drie jaar proeftijd. Uitspraak conform. Zijn collega bestolen. H. P. uit Leiden had van zijn ouders een polshorloge gekregen en daarom deed het zoo eigenaardig aan, dat verdachte reeds den volgenden dag van een collega, die ook in dezelfde slagerij werkte, een polshorloge had weggenomen, dat deze e\ entjes onbeheerd had laten liggen. Er was een rapport ingewonnen, het welk het nog wel eens met verdachte wil de probeeren maar niet kon zeggen, hoe verdachte eigenlijk tot zijn daad gekomen was, omdat hij het niet behoefde te doen uit armoede. Verdachte kreeg zijn kans want eisch en uitspraak werden twee maanden gevange nisstraf voorwaardelijk met twee jaar proeftijd. HAAGSCH GERECHTSHOF. Oneerlijk postambtenaar. Het Haagsch Gerechtshof deed heden morgen uitspraak in de zaak tegen den postambtenaar W. C. J. H. W„ die een groot aantal postpakketten had verduis terd' met waardevollen inhoud o.a. een postpakket met zilveren insignes, ver zonden door de Koninklijke Begeer te Voorschoten en een pakket met een aantal gouden colliers, die bestemd wa- Kiesgerechtigde Militairen <^PP Het is u ook bekend, hoe belangrijk iede re stem is. Ook en vooral bij de gemeente raadsverkiezing en bij een betrekkelijk ge ring aantal kiezers, weegt één stem meer of minder op een lijst uitgebracht, bijzon der zwaar. Stemt bij volmacht. Wij doen daarom een beroep op uw me dewerking om gebruik te maken van de on langs bij de wet geregelde mogelijkheid om bij volmacht te stemmen, indien het u door dienst niet mogelijk zou zijn op den verkiezingsdag in uw woonplaats persoon lijk uw stem uit te brengen. Wat te doen? Uiterlijk tien dagen voor den dag der verkiezingen kunt u bij den burgemeester van de gemeente uwer inwoning een schrif telijk verzoek indienen om bij volmacht te mogen stemmen. Dit schriftelijk verzoek wordt gedaan op een daarvoor bestemd formulier, dat in te genwoordigheid van een daartoe door of vanwege den Minister van Defensie aan te wijzen officier, in tweevoud moet worden onderteekend. Eén formulier wordt door den officier aangeteekend aan den burge meester gezonden, het tweede wordt u ter hand gesteld. Indien de hier bedoelde officier reeds is aangewezen, wendt u zich dan ten spoe digste tot hem, zoodat u het formulier ze ker tijdig hebt ingevuld. Wie kan gemachtigd worden? Als gemachtigden kunnen alleen optre den zij. die zelf bevoegd zijn aan de raads verkiezingen in de gemeente uwer inwo ning deel te nemen. In het algemeen mag een kiezer slechts één aanwijzing als gemachtigde aannemen. Het is dus niet mogelijk, dat meer dan één militair eenzelfden gemachtigde aanwijst. Een uitzondering geldt voor het geval, dat een kiezer is gemachtigd door militairen, die tot zijn huisgenooten behooren, b.v. uw vrouw, uw moeder of vader, broer of zus ter. In dat geval kan de gemachtigde kie zer twee aanwijzingen als gemachtigde aannemen. Wanneer dus uit een gezin b.v. twee zoons in werkelijken dienst zijn, kun nen beide hun vader als gemachtigde aan wijzen. Zouden er uit een gezin 3 zoons in werkelijken dienst zijn, dan zou een der zonen een anderen gemachtigde (b.v. een kiesgerechtigde(n) broer of zuster) moeten aanwijzen. Wat heeft de gemachtigde te doen? De door u aangewezen gemachtigde wordt door den burgemeester opgeroepen, zich uiterlijk 3 dagen voor den dag der stemming, persoonlijk ter secretarie te ver voegen om de volmacht aan tenemen. Ver schijnt de gemachtigde op den aangewe zen dag niet, of weigert hij de volmacht te aanvaarden, dan verliest de aanwijzing haar kracht en wordt het ingediende ver zoekschrift door den burgemeester aan den militair tex-uggezonden, die, indien 't hem gelukt op den dag van de stemming ver lof te krijgen, alsdan zelf ïiog kan stem men. Neemt de gemachtigde de volmacht om te stemmen aan, dan kan hij op den dag der verkiezingen namens u aan de verkie zingen deelnemen. De gemachtigde stemt, zooals hij wil. Het is dus zaak een ver trouwd gemachtigde aan te wijzen. (Het bovenstaande is ontleend aan een circulaire, uitgaande van het Algemeen Secretariaat van de R.-K. Staatspartij). ren voor een juwelier te Voorschoten. De Haagsche rechtbank had verdachte veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. De procureur-generaal had bevestiging van dit vonnis gevraagd. Het Hof veroordeelde verdachte heden morgen tot twee jaar gevangenistraf met volledige aftrek van het geheele voorar rest tot op heden. Beleediging van een volksgroep. De 27-jarige journalist J. N. is door de Rotterdamsche rechtbank tot een geld boete van 50.subs. 25 dagen hechtenis en een voorwaardelijke gevangenistraf van één maand, omdat hij in een nummer van de „Misthoorn", een artikel heeft ge publiceerd, dat beleedigend werd ;eacht voor ae in Nederland wonende Joden. Het Haagsche gerechtshof, in hooger beroep arrest wijzend, heeft den journa list alleen de geldboete van 50.subs. 25 dagen hechtenis opgelegd.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2