Vreeselijk autoongeluk onder Horst Afschuwelijk drama te Haarlem DONDERDAG 25 MEI 1939 30ste Jaargang No. 9345 S)e Ccicbcli^Soii^iit Bureaux Papengracht 32. Adv. en Abonn.-tarleven zie pa*. 2 Telefoon: Redactie 15, Administratie 935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Glit) 103003. Postbus 11. Auto mei bruiloftsgasten legen een boom gereden Vier dooden, drie zwaar gewonden Gisteravond is op den Tienrayschen weg, te Horst een vreeselijk auto-on geluk voorgevallen, dat aan vier per sonen het leven heeft gekost, terwijl drie personen zoo ernstig werden ge wond, dat zij bijna allen in levensge vaar verkeeren. Een groote zevenpersoonswagen, geheel bezet met bruiloftsgasten, die in Meerlo naar de kermis waren geweest, reed op den terugtocht naar Horst om half tien, ter hoogte van de boerderij „Helpenij" waai de weg een flauwen bocht maakt, met volle vaart tegen een boom. De gevolgen, waren verschrikkelijk, alle inzittenden werden uit den wagen geslin gerd. Vier van hen waren op slag dood. De drie overigen werden zwaar gewond. De politie, die zich op enkele honderden meters van de onheilsplek op surveillance bevond, snelde onmiddellijk toe en ontbood terstond geestelijke en geneeskundige hulp. Deze was snel ter plaatse. De gewonden werden naar het St. An- tboniusziekenhuis te Horst overgebracht. De chauffeuu van de auto, die het minst zwaar gewond was hij had een ernstige hoofdwonde werd in den loop van den avond naar het ziekenhuis te Venlo ver voerd. De overige drie gewonden verkee ren in levensgevaar. Met welke kracht de botsing plaats vond, blijkt wel uit het feit. dat de bast van den aangereden boom tot een hoogte van 2.5 meter is geschild. De richtingwijzer is in den boom gedrongen het rechter portier is langs den boom geslagen. De auto is totaal vernield. Nader vernemen wij, dat de dooden zijn de landbouwers C. Coerten, C. in 't Zand en L. in 't Zand allen uit Grubbenvorst en J. Vullens uit Helden. De landbouwers J. Simons en H. Titu lair, eveneens uit Grubbenvorst werden evenals de chauffeur L. Joosten uit Horst levensgevaarlijk gewond. Alle slachtoffers werden naar het St. Anthoniusgesticht te Horst overgebracht. Voor het ondergaan van een operatie is de chauffeur Joosten daarna naar het zie kenhuis te Venlo vervoerd. De zevenpersoons auto was door Joosten gehuurd. Te Grubbenvorst had men brui loft gevierd en hier was het plan gerezen om de kermis te Meerlo te bezoeken. Op der terugweg, honderd meter van de plaats waar verleden jaar de burgemeester van Meerlo om het leven kwam geschiedde het ongeluk. Kapelaan J. H. A. Berden van de Sint Lambertusparochie te .Horst verleende geestelijken bijstand. De artsen Strijbosch n Meerendonk boden medische hulp. De poljtie van Horst heeft de resten van dc vernielde auto ïn beslag genomen. Brallende onzin 't Is opvallend, hoe na het aftreden van minister de Wilde van meer dan één zijde wordt gewezen naar de Katholieke ministers als naar de schuldigen, wordt gewezen ophet gevaar van overheer- sching door de Katholieken! Tot voor korten tijd liep een bespreking in de pers rondom een conflict in een ministerie alléén over het zakelijk mee- ningsverschil zélf, dat aanleiding voor dat conflict was geworden. Nu spreekt bij zulk een conflict overduidelijk het anti papisme een woordje een bitter woordje mee! Als er bij zulk een con flict zijn betrokken Katholieke ministers of o.a. ook maar één Katholieke minister, dar, zit, in de over-verhitte pha.itasie van alle schakeeringen van anti-papisten, R o- m e er achter! Het bontst maakt 't natuurlijk het „Na- tic naai Dagblad". Tot welk een inderdaad dwaze razernij of razende dwaasheid het nationaal-socialistisch orgaan is gekomen, kan blijken uit het volgend proza in het nummer van gisteravond. Wij drukken het hier af in gewone letter; het origineel is gezet in vette letter over een halve pagi na breedte. „De R.K. Staatspartij grijpt naar de macht. Het politieke katholicisme heeft haast. Het oogenblik voor den greep naar de macht is gekomen. De Anti-Revolution- naire partij en haar tweelingzuster, de Christelijk-Historische Unie, hebben ons volk verraden. Zij hebben jarenlang de macht van het politieke katholicisme hel pen vergrooten. Colijn is de hoofdverant woordelijke vóór de machtstoename der Nederlandsche inquisitie-partij. Colijn heeft aan de Staatsgreeppartij achtereenvolgens uitgeleverd: Het heele economische leven van Ne derland; De macht over de volkshuishouding in Ir.dië; De justitie en de politie; Colijn heeft de Nederlandsche arbeiders onder den knoet van het politieke katho licisme gebracht." Is 't te sterk uitgedrukt, als we dat pro za betitelen als brallende onzin?? Intusschen schijnen er nog Nederlan ders te zijn, die zoo'n dol taaltje slikken! 't Is onbegrijppelijk, gezien de aard van ons toch over het algemeen terecht, om zijn verstandige nuchterheid bekend en gewaardeerd volk. Maar de over- en overgroote meerder heid van het Nederlandsche volk ergert er zich over of lacht er om. DE GEZONKEN DUIKBOOT. PORTSMOUTH, 25 Mei. (ANP). Men heeft de hoop op redding van de 26 man nen, die zich nog m de gezonken duikboot bevinden, opgegeven. De marineautoritei ten zijn van meening, dat men met de duikerklok in wanhopige omstandigheden een ongeëvenaard succes heeft behaald. DE WERELD IK VOGELVLUCHT BRUSSEL: Het bezoek, dat onze Ko ningin aan België brengt, verloopt op bui tengewoon gunstige wijze. Het weer is uitstekend en werkt in alle opzichten mee, hetgeen van groote beteekenis is, om dat gevoel van welslagen te gever, dat zoo be vorderlijk is voor de volledige ontplooiing van het enthousiasme der bevolking en voor de sfeer van hartelijkheid en verbroe dering. Het groote nut van dergelijke vor stelijke bezoeken is de verbetering der on derlinge betrekkingen tusschen de buur- volken en de verlevendiging van het be wustzijn, dat men op elkaar is aangewe zen. De Noordelijke en de Zuidelijke Ne derlanden behooren nimmer te vergeten, dat zij broedervolken zijn en bij gelegen heden als deze komt de verwantschap en het saamhoorigheidsgevoel meer dan ooit tot uiting. LONDEN: Chamberlain heeft gisteren in _het Lagerhuis de mededeeling gedaan, dat 'de onderhandelingen met Moskou over de vorming van een wederzijdsch verdrag van bijstand nu op den goeden weg zijn en dat de misverstanden zijn opgehelderd. Het zal niet lang meer duren, of de tot standko- ming van een Britsch-Fransch-Russisch pact zal kunnen worden meegedeeld. Enge land heeft dus toegegeven aan het Russi sche verlangen, dat Engeland zijn garanties ook zou uitbreiden tot Rusland zelf. Deskundigen van 't foreign office te Lon den zijn nu bezig aan het uitwerken van een formule, waarin het accoord vastge legd wordt. Deze formule zal zoo spoedig mogelijk waarschijnlijk reecL vandaag aan de Fransche regeering worden voor gelegd. Wanneer de tekst opgesteld zal zijn in Parijs en Londen, z Seed.' hem aan Molotof overhandi^n, terwijl Bonnet er nededeeling van zai doen aan den Rus- sischen ambassadeur te. Parijs, die door zijn regeering gemachtigd is de onderhan delingen te Parijs te voeren. In Fransche diplomatieke kringen denkt men, dat het Engelsch-Fransch-Russische accoord zeer snel zijn definitieven vorm zal krijgen, misschien zelfs reeds vóór het gin van de volgende week. Het accoord, zoo einde van deze week, of anders in het be- verduidelijken de genoemde kringen, zal ingevoegd worden in het geneel der pac ten, die een gecoördineerd systeem opstel len van gelijke wederkeerige verplichtin gen tot verzet aan agressie of ieder poging tot overheersehing in Europa. Er zal dan een machtig front gevormd zijn tegen de agressieve methoden der dic- tatuurstaten en laten wij nopen, dat deze twee kampen elkander in evenwicht zullen houden. AANSLAGEN IN PALESTINA. HAIFA, 25 Mei (ANP). Vijf Arabie ren zijn gewond door pistoolschoten, ge- los door een aantal Joden, die in een auto door de Arabische wijk reden. Man vermoordt zl|n vrouw en tweejarig kind en doel daarna poging lot zellmoord Terwijl het drama in de Hertzog straat te Haarlem, waarbij een 25-ja- rigc verzekeringsagent om het leven is gekomen, nog versch in het geheu gen ligt, heeft zich thans opnieuw in Haarlem-Noord een afschuwelijk dra ma afgespeeld. In den afgcloopen nacht heeft n.l. de 33-jarige elcctricicn. C. G., in zijn woning aan de Kaninefatenstraat eerst zijn 26-jarige vrouw en daarna zijn tweejarig dochtertje met een bei tel vermoord. Daarna poogde hij zich zelf van het leven te berooven, het geen echter mislukte. Omstreeks half één werden omwonen den gewekt door hulpgeroep in de stille straat. Het bleek, dat de kostganger van G., de 36-jarige H., in nachtgewaad naar buiten was gesneld om hulp te halen, daar G., na een woordenwisseling, zijn vrouw met een beitel te lijf was gegaan. H., die in een kamer naast die van het echtpaar slaapt, was door het tumult wak ker geworden en had de vrouw te hulp willen snellen. Toen G. zich echter ook tegen hem keerde, was H. naar buiten gehold. In zijn haast had hij echter de voordeur in het slot geslagen. Door zijn geschreeuw ontwaakten de buren en één hunner, de heer W., trachtte zich toegang tot de woning te verschaffen. Hij moest daartoe een ruit inslaan, waarbij hij zich ernstig aan de rechterarm verwondde. In het portaal onder aan de trap vond hij de vrouw van G., badende in haar bloed. G., die door het dolle heen was, stak en sloeg haar met een beitel. Door de kwetsuren aan zijn arm was de heer W. echter niet in staat G. te overmeesteren, en omdat G. ook hem te lijf wilde gaan, moest hij wel retireeren. Inmiddels was de politie gewaarschuwd en toen deze arriveerde, ging men op nieuw de woning binnen. Het bleek, dat de vrouw van G. tengevolge van de ste ken en de slagen met den beitel en het groote bloedverlies reeds was overleden, zoodat geneeskundige hulp niet meer mocht baten. Op de slaapkamer deed men nog een gruwelijke ontdekking. Met den beitel, waarmede hij zijn vrouw van het leven had beroofd, had G. ook zijn twee jarig dochtertje geslagen en gestompt, waardoor de kleine vrijwel direct gedood moet zijn. Vervolgens had hij zichzelf met den beitel in het onderlichaam gestoken en was, met het lijkje van zijn kind in de armen geklemd, op bed gaan liggen. Nadat zijn wonden door een dokter wa ren verbonden, werd G. naar het St. Eli- sabethgasthuis overgebracht. Men vreesde aanvankelijk voor zijn leven en daarom werd hem terstond een verhoor afgeno men. Hieruit bleek, dat G. Zaterdag j.l. uit het ziekenhuis was ontslagen, waar hij een blindedarmoperatie had ondergaan. Hoewel de geneesheeren hadden ver klaard, dat hij geheel genezen was, meen de G. echter, ongeneeslijk ziek te zijn. Dit idee-fixe beheerschtc voortdurend zijn ge dachten, en gisteren besloot hij zijn vrouw en kind van het leven te berooven, om daarna zelfmoord te plegen. Reeds giste renmiddag had hij den beitel van den zolder gehaald, welke hij als werktuig bij zijn afschuwelijk plan wilde gebruiken. G., die reeds geruimen tijd werkloos is, staat in de straat waar hij thans vier jaar woont, als stug en onvriendelijk be kend. Hij bemoeide zich nooit met iemand. De lijken der beide slachtoffers zijn naar het St. Elisabeth-ziekenhuis overge bracht, waar dr. Hulst uit Leiden de sectie zal verrichten. DE SPANNING ROND DANTZIG. Poolschc vrouw mishandeld. WARSCHAU, 25 Mei. (A. N. P.). Het Poolsche Telegraafagentschap meldt uit Dantzig: Jeanne Plat, de vrouw van een in Dantzig wonende beambte der Poolsche .spoorwegen, werd te Kalthof aangevallen door een Duitscher, genaamd Eichler. Een Poolsche inspecteur der douane, die toe vallig in de buurt was, schoot op het hulp geroep van de vrouw toe. EioK sloeg op de vlucht. Het slachtoffer, dat ernstig ge wond was, begaf zich naar het politiebu reau, waar proces-verbaal werd opge maakt, dat zij 's middags zou kunnen tec- kenen. Intusschen werd zij door een politie-be- ambte van huis gehaald en overgebracht naar het politiebureau, waar zij in een vochtige en kille cel werd opgesloten. Het is bekend, dat Eichler bevriend was met Gruebner, met wien hij aanvallen or ganiseerde op Poolsche douane inspecteurs en te Kalthof wonende Polen. Dit nummer bestaal «dl vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Het bezoek van onze Koningin aan Bel gië. (3de blad). Chamberlain heeft aangekondigd, dat spoedig overeenstemming is te verwachten met Moskou. (3de blad). Radio-rede van Koning George te Win nipeg. (3de blad). De spanning rond Dantzig. (3de blad). Drie-en-dertig man van den gezonken Amerikaanschen onderzeeër met een dui kerklok gered. (3de blad). Binnenland In den afgeloopen nacht is te Horst een auto met zeven bruiloftsgasten, die van een kermis terugkeerden, tegen een boom ge botst. Vier inzittenden werden gedood, drie zwaar gewond. (1ste blad). Te Haarlem heeft een man zijn vrouw en dochtertje vermoord en een poging tot zelfmoord gedaan (1ste blad). De Haagsche Rechtbank deed hedenmor gen uitspraak in de kwestie der Stadhuis- schadevergoedingskwestic en veroordeelde de aannemersfirma tot het betalen der aan gerichte schade. (1ste blad). Wanneer gemeente raadsverkiezingen En op welke lijst? Voor zoover reeds bekend, geven wij hier de data van de gemeenteraadsverkiezingen in Leiden en omgeving, met vermelding van het lijstnuanmer der R. K. Staatspartij en de eerste naam, daarop voorkomende: Donderdag 1 Juni: LEIMUIDEN lijst I (Visser) Dinsdag 6 Juni: NIEUWKOOP lijst 1 (Bots) Woensdag 7 Juni: KOUDEKERK lijst 4 (Lievcrse). WARMOND lijst 2 (Zwetsloot) NOORD WIJ KERHOUT lijst 1 Dorp (Berg, v. d. lijst 2 ZiLk (Warmerdam) HAZERSWOUDE lijst 4 (Kaptein) NOORDWUK lijst 1 (Meijer) TER AAR lijst 4 (Volgcring) LISSE lijst 1 (Warmerdam) Donderdag 8 Juni: NIEUWVEEN lijst 1 (Ran) Vrijdag 9 Juni: BENTHUIZEN geen Kath. lijst. Woensdag 14 Juni: LEIDEN lijst 2 (Wilmer) ALPHEN A/D RIJN lijst 3 (Ruyssc- naars). HILLEGOM lijst 1 (Klaver) VOORSCHOTEN lijst 1 (Mens) KATWIJK lijst 4 (Grimbergen) ZWAMMERDAM lijst 1 (Van de Poll) LEIDERDORP lijst 3 (Klaver) WOUBRUGGE lijst 1 (Zwetsloot) SASSENHEIM lijst 1 (Bader) ZOETERWOUDE lijst 1 (Onderwater; Woensdag 21 Juni: WASSENAAR lijst 1 (Moorsel, v. Donderdag 22 Juni: LEIDSCHENDAM lijst 1 (Koning, de) ZOETERMEER lijst 3 (Grocnewegen) Vrijdag 23 Juni: VOORHOUT lijst I (Hulst, v. d.) Nieuwe incidenten worden gemeld in Polen. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt voorts, dat in Konstantynow bij Lodz anti-Duit- sche incidenten zijn voorgevallen, waar van de omvang nog niet is vast te stellen. De plaatselijke Duitsche leiders aldaar zouden zijn vastgehouden. In de open calèche gezeten, begeven H. M. de Koningin en Z. M. Koning Leopold zich naar het Brusselsche stadhuis Yoor de affideele ontvangst

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 1