30 MEI V 20 UUR Nationale Paaschloterij Onherroepelijk sluiting LUCHTVAART DONDERDAG 25 MEI 1939 DF icrfjcTP COURANT VIERDE BLAD - PAG. 13 GEMENGDE BERICHTEN KNAAPJE VERDRONKEN. Gistermiddag twee uur geraakte te Mid- delharnis ket vijfjarig zoontje van A. van der Sluis toen hij in een roeiboot wilde stappen te water. Drie leden van de Red dingsbrigade trachtten het ventje boven te brengen wat niet gelukte, het kind ver- dronk. VRACHTBOOT GEKAPSEISD. Geen slachtoffers te betreuren. Gisteravond omstreeks 6.15 uur is op de Nieuwe Maas, ter hoogte van de Keile- haven te Rotterdam, een scheepsongeval gebeurd, dat wonder boven wonder geen menschenlevens geëischt heeft. Het 330 ton metende zeevrachtschip „Agiena". kapitein-eigenaar de heer H. E. Fattje, uit Groningen, vertrok uit de Lekhaven met een lading uien naar Bos ton. Ook was een groote hoeveelheid balen uien op het dek geladen en reeds bij het vertrek maakte het schip hoewel weinig opgemerkt, slagzij naar bakboord. Door tot nog toe onbekende oorzaak, is de deklading verschoven door den golf slag van voorbijvarende schepen waarbij het schip vrij spoedig kapseisde, zoodat de bemanning nauwelijks tijd had het veege lijf te bergen. Een gelukkige omstandigheid was, dat de sleepboot „Nieuwe Maas" in de onmid dellijke nabijheid voer en de uit zes leden bestaande bemanning van de „Agiena" kon overnemen. Onmiddellijk zijn een drietal sleepbooten aan den arbeid gegaan om het schip vast te maken en vannacht nog is van der Tak's Bergingsmaatschappij aan gevangen met het bergwerk. Te vijf uur in den ochtend had men het schip reeds in de takels, waarna men door midde. van drij vende bokken het schip, dat met de kiel naar boven dreef, in normalen stand terug kon brengen. De „Agiena" was verzekerd. HEVIGE BRAND TE AMSTERDAM. Verdieping en zolder uitgebrand. Gistermiddag tegen vier uur is de brand weer te Amsterdam voor de tweede maal gisteren gewaarschuwd voor een, uitslaan- den brand. Het was een hevige brand, welke woedde op de derde verdfeping van per ceel Heerengracht 377, bewoond door me juffrouw Rebel, die echter afwezig was. De brand was ontstaan in een kast, waar een brandend petroleumstel, met daarop een fluitketel, stond. Vermoedelijk is de vlam van het toestel opgetrokken, waar door het vuur zich aan zijn omgeving kon mededeel en. De spoedig gearriveerde brandweer be streed het vuur met drie stralen, t.w. een via het belendende perceel, een binnendoor en een via de mechanische ladder. Het vuur sloeg voor uit de drie ramen van de woonkamer op de derde verdieping en deelde zich mede aan de bovengelegen zolderverdieping. Ook de kroonlijst werd door de vlammen aangetast. Het krachtda dig optreden van de brandweer voorkwam echter verdere uitbreiding en reeds om on geveer half vijf kon geseind worden, dat men den brand meester was. De omliggende grachten boden het tal rijke publiek een prachtige gelegenheid het Iblusschingswerk van nabij gade te slaan. De vrij aanzienlijke schade de verdie ping en ook de zolderverdieping zijn ge heel uitgebrand welke het vuur veroor zaakte, wordt niet door verzekering gedekt. FELLE BRAND IN IIET MAASSTATION TE ROTTERDAM. Vannacht omstreeks hall drie is brand uitgebroken in de woning van den restau rateur van het station Maas aan de Oos terkade te Rotterdam. Deze woning maakt deel uit van het stationscomplex en is ge heel van hout opgetrokken met een stee- HET WERELDLUCHTVERKEER. De laatste schakel in het internationale luchtverkeer, wat den Noord-Atlantischen- Oceaan betreft, is, zooals wij reeds meld den. één dezer dagen ingelascht. Op 19 Mei opende de transatlantische luchtdienst, de „Pan-American-Airways", zijn eerste traject van New-York (via de Azoren over de zuidelijke route) naar Europa. Voortaan zullen in beide richtingen twee vluchten per week gemaakt worden. Een blik op de kaart geeft den lezer een duidelijk beeld, dat thans de keten der sa menwerkende luchtvaart-maatschappijen om den evenaar gesloten is. De „Pan-American-Airways", die in de laatste jaren de meeste ervaring heeft opgedaan met haar „Boeing-Clippers' (vliegbootcn), heeft het voorrecht gehad, een geregelden dienst op Europa te mogen onderhouden. Op de kaart ziet men, dat deze maat schappij haar grootste trajecten aflegt over de Oceaan. Op haar volgt de Nederlandsche Maat schappij, de K.L.M., die met haar gere gelden dienst op Nederl.-Indië een goed fi guur slaat. De Franschen (Air France) en de Duit- schers (Lufthansa) leverden belangrijke prestaties in het meest zuidelijke vak van der. Atlantischen Oceaan, op Amerika. De hierbij geplaatste kaart zal voor me nig lezer van veel nut zijn. nen onderbouw. De restaurateur J. J. Sier, boorde een hevigen slag en toen hij een on derzoek instelde, ervoer hij. dat zijn voor kamer in lichte laaie stond. Terstond waar schuwde hij zijn echtgenoote en twee buf fetjuffrouwen, die eveneens in het huis sliepen en die in allerijl in nachtgewaad de straat opvluchtten. De brandweer rukte met enkele slangen wagens uit, maar toen men bemerkte, dat er gevaar voor uitbreiding bestond, liet men grooter materiaal aanrukken en een half uur later moest men het vuur, dat reeds fel naar alle zijden uitsloeg, met tien stralen bestrijden. Gevaar voor uitbreiding was lang niet denkbeeldig en daarom werd een tweede motorspuit gerequireerd, die /ijf stralen inzette, terwijl ook de slangen wagens met vijf stralen werkten. Door het vele oude hout was de rookontwikkeling enorm, zoodat personeel van de afdeeling trandbluschmiddelen voorzien van rook- maskers assistentie moesten vcrleenen. De geheele eerste verdieping stond wel dra in volle vlam, terwijl het snel voort schrijdende vuur zich ook mededeelde aan de zolderverdieping, waarvan het dak doorbrandde. Een vonkenregen daalde neer op de omliggende stationsgebouwen maar de brandweer wist deze in den kiem te smoren. Het heeft echter danig gespannen. De persoonsoverkapping, die ten deele van hout is en ten deele uit ijzeren pijlers is opgetrokken, loopt vlak achter de woning langs en omstreeks kwart over drie deelde he4- vuur zich ook hieraan mede. Men heeft het electrische net van het spoor, uitge schakeld en eenige electrische treinen, die voor het vertrek gereed stonden, met een locomotief weggesleept. Een gelukkige omstandigheid was, dat tusschen de woning en de overkapping een smalle ruimte was, waardoor men een slang kon leggen en zoo kon men het gevaar spoedig bezweren. Ook werd water gege ven met behulp van een motorladder en na eenige uren van inspannend werk slaag de men erin het vuur te bedwingen. Te nalf vijf was het gevaar voor uitbreiding geweken en een uur later kon de motor spuit inrukken. Omtrent de oorzaak staat nog niets vast, wel heeft de restaurateur verklaard, dat hij des namiddags met terpentijn had ge werkt. De geheele woning, welke de af sluiting vormt van het stationcomplex en acht kamers bevatte, is volledig uitge brand, terwijl ook het perron schade heeft geleden. De ruimte, die onder de woning op den beganen grond gelegen is, diende als ba gagedepot en derde klasse wachtkamer, beide hebben veel waterschade opgeloo- pen, terwijl de keuken buiten bedrijf is gesteld. De aanwezige bagage waaronder zeer veel koffers, kon tijdig in veiligheid worden gebracht. De treinenloop ondervond door dezen biand geen stagnatie zoodat de eerste trein naar Utrecht te 5.23 op tijd vertrok. Nader vernemen wij nog, dat de heer Sier wel verzekerd was, doch eenige weken geleden had hij het bedrag van de ver zekeringssom verlaagd. HEIDEBRAND IN DE HARSKAMP. Door een lichtkogel, welke tijdens een oefening van de in het infanterieschietkamp Harskamp gelegerde mariniers, werd afge schoten, is gistermiddag in het militaire terrein A. tusschen Harskamp en Otterloo brand ontstaan. Ongeveer driehonderd mariniers namen onder leiding van de aanwezige officieren het blusschingswerkwerk ter hand, doch eerst na drie uur zwoegen was men den brand meester. Over een oppervlakte van 12 H. A. is de heide geheel afgebrand. <9 van den Iuzemlingstcrmijn voor do TWEEDE EN LAATSTE TREKKING dor (üoedgek. bjj Min. Besi. d.d. 3 Fobr. Nr. 1199 en 31 Maart '39 Nr. 1617) Hoofdprijzen komen 1 Juni in de avondbl. Trekkingslijsten verschijnen 10 Juni a.s. Alle prijzen gratis en franco thuis Alle lotkaarten, die dit jaar op of na 26 Muart werden uitgedeeld, ongeacht do kleur ol bot nummer, zijn geldig. Zendt ze nu in! Wie nog kaarten wenscht, k^n ze gratis en tranco krijgen bjj Postbus 2, Heemstede. BENUT UW SCHITTERENDE A KANS!!! RAADSVERGADERING DOOR VECHTPARTIJ GESTOORD. Arbeider gaat wethouder te lijf. Een vechtpartij is ontstaan op de Maan dag gehouden vergadering van burgemees ter en wethouders der gemeente Finstcr- wolde tusschen den communistischen wet houder S. en een bezoeker. De politie moest tusschenbeide komen. De arbeider gevoelde zich door den wet houder in een artikel van het Volksdagblad beleedigd en kwam zijn beklag bij den bur gemeester doen. Na een woordenwisseling tusschen don heer S. en den reclamant, eischte de wethouder van den burgemeester, dat deze den bezoeker zou laten verwij deren. Toen de burgemeester hieraan niet voldeed, ging de wethouder zelf heen. Voor hij de deur bereikt had ontstak de bezoe ker zóó in toorn, waarschijnlijk over uitla tingen, welke de wethouder hem in het voorbijgaan toevoegde, dat hij den wethou der aanviel. Er ontstond een hardhandig tweegevecht, waaraan de politie, die in het gemeentehis aanwezig was een einde moest maken. - Od Ypenburg worden de adspirant-kortverband-oöicier-vliegers in opdracht van het Luchtverdedigingslonda door dc Na- tionale Luchtvaartschool opgeleid voor het M-brevet. Ook het bijbrengen der beginselen van den militairen tucht wordt niet vergeten (inzet). Hiervoor zorgt een onder-ofncier van de Ko omaie «eserve. EEN SCHIETPARTIJ AAN DE GRENS. Smokkelaar bleek de schuldige. Dezer dagen heeft aan de Duitsche grens, op grondgebied van de provincie Groningen een schietpartij plaats gehad, die eerst be denkelijke gevolgen scheen te zullen heb ben doch later door een berucht smokke laar bleek te zijn veroorzaakt. Het geval moet zich, naar de „Msb." meldt, als volgt hebben toegedragen. Een zoon van den manufacturer S. te Musselkanaal had met zijn verloofde, mej. Van T. uit Boskoop, een wandeling gemaakt op dcpi Lijdijk, die aldaar ligt tusschen de Nederlandsche en Duitsche grens. Deze dijk is op sommige plaatsen 50, op andere plaatsen 200 meter van de Duitsche grens verwyderd. Toen de beide personen, die in gezelschap waren van den heer en mevr. v. d. W„ op dat deel van den dijk waren, dat het verst van de Duitsche grens is verwijderd, viel plotseling een schot. Het bleek van over de grens te komen. Hevig ontsteld trachtte de jonge S. door armgezwaai hun aanwezigheid aan de Duit- schers bekend te maken, hetgeen echter een tegenovergestelde uitwerking had. Er viel een tweede schot, waardoor de jongeman in het dijbeen werd getroffen. De vergezellende personen waarschuwden dadelijk een dokter evenals de marechaus see. Het bleek, dat de kogel langs operatie- ven weg moest worden verwijderd. S. werd dadelijk naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen overgebracht. Zijn toestand is thans redelijk wel. De politie-autoriteiten hebben zich direct in verbinding gesteld met de Duitsche po litie en men kwam overeen, dat de verloof de, mej. v. T„ met den heer en mevr. v. d. W.. in gezelschap van een Nederlandsche officier en den opperwachtmeester der bri gade Ter Apel. naar het aan de grens ge- plaats aan te wijzen van waar de schoten waren gelost. Uit het onderzoek bleek, dat er sterke verdenking moest worden gekoesterd jegens een aldaar woonachtig ongunstig bekend staand strooper en smokkelaar, zekeren W. In den nacht werd het huis omsingeld, de man uit zyn bed gehaald en direct aan een verhoor onderworpen. Daar de bewijzen zich tegen hem opsta pelden, bleef hem niet anders over dan te bekennen. Hij werd den volgenden dag nog met den getroffene in het ziekenhuis te Groningen geconfronteerd en daarna inge sloten in het Huis van Bewaring te Gronin gen. KLOPPARTJ IN EEN IJSSALON. Tien personen naar het politiebureau. Gisteravond om tien uur zijn in een ijs salon in de Rijnstraat te Amsterdam, nabij het Daniël Willinkplein ernstige ongere geldheden voorgevallen. - In de ijssalon, welke vrij veel wordt be zocht door Joden, bevond zich oen dertig tal personen. Op een gegeven oogenblik ertstond in de salon een woordenwisseling, welke een twistgesprek werd, dat in een vechtpartij ontaardde. Van buiten drong daarop een groep van twintig mannen binnen, die tafcis en stoe len omver wierpen en het glaswerk stuk boegen. By de uitroepen, waarmee deze inval gepaard ging, werd het woord Jood gebe zigd. De aanwezigen werden met boksbeu gels on gummistokken mishandeld, tenge volge waarvan zij verschillende kleine ver wondingen aun het hoofd kregen. Een bezoekster kreeg een tafel tegen het hoofd, waardoor zij een lichte hersenschudding opliep. De geneeskundige dienst ver voerde haar via een der ziekenhuizen naar huis. Op aanwijzing van getuigen hield de po- tie een tiental personen aan cn bracht hen, onder verdenking van „openlijke geweld pleging met vereende krachten" over naar het bureau in de Pictcr Acrtszstraat, waar de chef van het bureau, hoofdinspecteur Bcrgsma hen aan een verhoor onderwierp. De aangehoudenen erkenden op hun te rugtocht van het Kringhuis aan dc Am- stclkade langs dc ijssalon te zijn gekomen, doch zij ontkenden aan dc kloppartij te hebben deelgenomen. Daartegenover staan verklaringen van getuigen, die hen herkennen als behooren- de tot degenen, die aan den overval deel- ramen. DE „DIEFSTAL" HIT EEN BRANDKAST IN EEN CAFETARIA OPGEHELDERD. De politic, wier hulp gistermorgen was ingeroepen voor een diefstal uit een brand kast in een cafetaria in de Kalverstraat te Amsterdam, waarbij ongeveer honderd gul den was ontvreemd, zag reeds onmiddellyk, aangezien hier ieder spoor van braak ont brak, dat hier niet van inbraak sprake kon zijn. Na eenige uren was dan ook rce<L> licht in deze zaak gebracht. De zoon van den eigenaar bleek' het geld eergisteravond' uit de brandkast te hebben weggenomen. DE POSTVLUCHTEN OP NLD. INDIc. Dc positie van de K.L.M.-postvliegtui gen op dc Indic-lijn was gisteravond als volgt: Op de uitreis landden de „Uil" te Singapore cn dc „Wielewaal" te Basra. Op de uitrei bereikten „Oehoe"

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 13