RIJNSTREEK Het Noordwijksche werkkamp een succes Doodelijke aanrij ding te Bodegraven De sleutel tot VERKWIKKING en GEZONDHEID WOENSDAG 24 MEI 1939 DE LEfOSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6. Ook het „Segoba"-werk wordt aangepakt Commissie zet door CULTUREELE WERKLOOZENZORG TE NOORDWIJK .Men zal zich herinneren, dat wij in December van het vorige jaar een uit voerige beschouwing wijdden aan het fc Noordwijk aan Zee in het Slaats- bosch beheer opgerichte werkkamp voor jeugdige werkloozen. Met genoegen kon toen reeds worden geconstateerd, dat de oprichting van dit kamp gun stige resultaten oogstte. Immers, hier was eindelijk eens een gelegenheid, waar jeugdige werkloozen van 14 tot 25 jaren in letterlijken zin aangenaam en leerzaam bezig werden gehouden met werkzaamheden van diversen aard ter verfraaiing van het zoo schit terend gelegen staatsboschbeheer. Dat de zeer actieve commissie, die hier voor in het leven was geroepen, bestaande uit de leid(st)ers van de plaatselijke jeugdverccnigiiigen, het hierbij niet zou laten, doch reeds op verder strekkende plannen zinde, lieten wij toen reeds door schemeren. Dat zij toen nog slechts aan het begin van haar breed arbeidsveld stond, konden wij echter niet vermoeden. Even wel. de commissie was en is nog voorzich- 4 tig. Gedragen door de wetenschap, dat Keulen en Aken niet op cén dag gebouwd is, hoopt zij haar doel in etappes te be reiken, overtuigd van de mogelijkheid, dat iedere werklooze, jong en oud, gedurende het gcheele jaar door, dag in dag uit, al thans kan worden onttrokken aan het geestdoodende stempelen en eenigermate aan het rampzalige nietsdoen. Daartoe was echter de medewerking noodig van de drie plaatselijke vakcentra les. Dies werd de reeds eerder in ons land gepubliceerde commissie uitgebreid met de heoren P. C. Smit (namens den R.K. Volksbond), D. van der Niet (namens den Chr. Besturenbond) en J. Duijndam (na mens den Modernen Besturenbond). Toen breidde de commissie voor jeug digen werkloozenzorg haar taak uit met den cultureelen werkloozenzorg. Met deze mooie naamsverandering was men er echter nog niet. Er moest nog heel wat meer geschieden, vooraleer het instituut c'.er ontwikkelingscursussen een vaste plaats kreeg op haar program. Sedert eeni- gen tijd is men nu zoover en daarom had de commissie de welwillendheid ons eens niet de resultaten van haar werk, als ook met haar nieuwe plannen voor de toe komst, op de hoogte te stellen. Het werkkamp een succes gebleken. Dat het werkkamp volkomen aan zijn doel heeft beantwoord, wisten wij reeds, doch de commissie, bij monde van haar voorzitter, den weleerw. heer H. A. J. Schouten en den penningmeester, den heer L. J. Droogh, die als vertegenwoordiger van het gemeentebestuur zitting heeft, be vestigde zulks nog eens. De deelname der jongens heeft cle verwachtingen verre over troffen, ondanks sommiger aanvankelijk pessimisme. Bedroeg het aantal, dat zich voor het kamp aanmeldde, medio Novem ber 20, tegen het einde van Januari was dit tot 128 gestegen. Dat de deelname daar na geleidelijk verminderde, laat zich ver klaren. Immers, tegen het voorjaar en in den zomer roept de arbeid in het land en elders den jeugdigen werklooze, in het hui dige tijdsgewricht helaas eerder dan den oudere. Zoodat momenteel nog 50 jongens in het staatsboschbeheer werkzaam zyn. Gelijk bekend krijgen zij eenig zakgeld, varieerend van 2.— tot 3.— per week, van welk bedrag een heel klein gedeelte wordt ingehouden voor de hun beschik baar gestelde overalls en werkschoenen. Doch ook voor de noodige ontspanning wordt af en toe gezorgd. De commissie heeft het voorrecht, dat haar voorzitter een alleszins up to date filmapparaat blijkt te bezitten, waardoor de jongens zoo nu en dan eens worden vergast op een filmpje! Ook anderszins wordt voor de noodige af leiding gezorgd. Waar op een of aandere wijze in de gemeente te helpen valt, kan op de hulp van de jeugdige werkloozen worden gerekend. Men denke in dit ver band slechts aan het bloemenfeest! Er zijn nog meer plannen met betrek king tot de jeugdige werkloozen. Een daarvan is de aanleg van een duinflora, waardoor een groote liefde voor de natuur en kennis van duinplanten en bloemen kan worden aangekweekt. De .zeer actieve boschwachter, de heer W. Greup, is bereid gevonden om de leiding daarvan op zich te nemen, waarbij ook is uitgenoodigd de bekende groote plantenkenner, de heer H. de Boer te Zeist, oud hoofd van de „School met den Bijbel" ter plaatse. Midden in het staatsboschbeheer is een vijver aangelegd door de nijvere handen der jeugdige werkloozen. Een tweede, zeer groote vijver van enkele hectaren, achter den Duindamschen Schulpweg staat op het program. Men ziet het, aan activiteit ontbreekt het geenszins, en wat nog meer van belang is: de geest is goed, men gaat prettig en collegiaal met elkaar om. Dc ontwikkelingscursussen. Toen de commissie van het gemeente bestuur de uitnoodiging kreeg ook het vraagstuk van de ontwikkeling der werk loozen ter hand te nemen zette zij zich dra aan het werk, zoodat op Woensdag 29 Maart een aanvang kon worden gemaakt met de ontwikkelingscursussen. Sedert dien kamen de jeugdige werkloozen iede- ren Woensdagmiddag een tweetal uren by- elkaar eri ontvangen van eenige onder- w ij zeis klassikaal onderwijs in vakken ils rekenen Ned. tad, E.H.B.O., enz. Spocdifc daarna, op 11 April, kwamen ook de volwassen v.erKioozen bijeen, zno- te Noordwijk aan Zee in „Ons Gebouw" als te Noordwijk-Binnen in het Juvenaats gebouw. In tegenstelling tot de jeugdigen is het onderwijs voor de volwassenen indi vidueel, volgens het welbekende Dalton systeem. Een ieder ontvangt een bepaalde taak naar keuze.Men kan onderwijs krij gen in Engelsch, Nederlandse^ Fransch, Radiotechniek, E.H.B.O., Boekhouden, Plant, en Dierkunde enz. De hiermede be laste leiding beperkt zich enkel tot het ver strekken van de gevraagde adviezen, het verleenen van hulp en bystand en het cor- rigeeren van de taken, die ieder afzonder lijk maakt, De bedoeling is, dat na het door werken van een aantal taken voor een be paald vak een diploma kan worden be haald. Met 48 deelnemers is men hiermede begonnen, terwijl momenteel, tengevolge van de werkzaamheden op het lang, nog 32 personen dit individueele onderwijs volgen Het bezoek aan deze cursussen is uit stekend. Het mooie van dit systeem is o.a., dat deze werkloozen vrij zijn van stempelen Want alvorens men zich aan zijn taak zet, teekent men de presentielijst, welke handtcekening het stempelen vervangt. Zij die aan deze ontwikkelingscursussen deel nemen, zijn uiterst voldaan over het sy steem. Contact wordt nog gezocht met „Radio-Holland" voor het geven van radio cursussen, betreffende seinen e.d., hetgeen speciaal voor onze visschers van belang is en waardoor men ook de opleiding beoogt voor het officieele te dien aanzien inge stelde examen. Segobawerk. Er zijn echter ook menschen, die om be grijpelijke redenen geen belang stellen m studie, maar zich meer aangetrokken ge voelen tot een andere bezigheid, als b.v. handenarbeid. En dit aantal is groot, want ongeveer 300 werkloozen staan nog geheel buiten de ontwikkelingscursussen. De actie ve commissie rust niet vooraleer zij ook die menschen bij den cultureelen werkloo zenzorg heeft betrokken. En hier raken wij aan het z.g. Segobawerk, dat reeds el ders goede vruchten heeft afgeworpen. Dit gaat als volgt in zijn werk. Vrijwel iedere werklooze, die zich niet zoozeer tot de studie aangetrokken gevoelt, heeft wel iets anders, waar hij belang in stelt. Dan make men zijn meening maar kenbaar, want iedere werklooze is geheel vrij in zyn keuze Voelt men veel voor handenarbeid, huis vlijt b.v., welnu, men vorme daartoe eigen clubs en stelle zich onder meer deskundige leiding, ook van een werklooze, die alsdan de noodige aanwijzingen geeft. Zoo kunnen na eenige oefeningen waardevolle voor werpen worden gewrocht voor eigen ge bruik. Anderen voelen zich wellicht meer aangetrokken tot tooneel, muziek, sport enz. Zij vormen tooneelclubjes, zangclubs of gaan zich oefenen in het turnen o.a. Weer een andere wil graag leeren typen. Zulks kan geschieden mits het noodige materiaal maar aanwezig is! Men ziet, er is voor eenieder „elk wat wils", aan de wenschen van iederen werklooze zal zoo veel mogelijk worden voldaan en het wordt geheel aan de menschen zelf overgelaten waaronder men zich wil scharen. De plannen hoopt de commissie nu te verwezenlijken, waarmede zij een derde etappe van haar zegenryke arbeid zal heb ben bereikt. De bedoeling is, dat het Sego bawerk 1 y2 uur per dag in beslag neemt. Er is echter iets wat de verwezenlijking clezer derde etappe bemoeilijkt. De com missie heeft ruimte noodig, een paar lo kalen, een garage, een schuur, of een heel gebouw, in ieder geval men moet iets heb ben, waarin dat alles kan worden verricht Aan dergelijke gebouwen is Noordwijk echter arm. Om nu een bescheiden begin te maken met een en ander, doet de com missie een dringend beroep op de inge zetenen, om haar in de behoefte van een gebouw, in welken vorm of afmeting dan ook, te helpen. Wellicht dat iemand een schuur of garage beschikbaar kan stellen, of op andere wijze daarin kan helpen? Ook zit men met de moeilijk heid hoe aan materialen te komen, als b.v. een schroefbank, hamers, zagen, beitels enz., zelfs is er reeds vraag naar een oude schrijfmachine Wie heeft een of andere overcompleet? Want het eigenlyke Segoba werk mag weinig of niets kosten! Alles ge. schiedt door de werkloozen. De commissie heeft echter voor meer moeilijkheden gestaan, die glansrijk over wonnen zijn. Zij vertrouwt, dat zulks ook thans het geval zal zijn. Het moge de com missie gegeven zijn. Tiaar plannen zeer binnenkort geheel te zien verwezenlijken Het welslagen van het Segobawerk hangt echter grootendeels af van de medewer king der werkloozen zelf en, last not least, van dc burgerij Moge deze laatste doen zoovel in haar vermogen ligt om de zware taak der commissie te helpen verlichten. Het doel is het alleszins waard. Men helpt daardoor den werkloozen medeburger eenigermate uit de drukkende sfeer van j het .rampzalige nietsdoen en het geest doodende stempelen. ALPHEN AAN DEN RIJN Water en melk. Gistermorgen is langs dc Aarkade een bakfiets, beladen met bus sen melk en aanverwante artikelen, in de Aar terecht gekomen. Toen de eigenaar v. d. M. terugkwam, zag hij wagen met inhoud, waarvan veel teloor ging, in het water liggen. Vermoedelijk heeft hij ver zuimd de rem aan te zetten. Begin van brand. Gisteravond is een begin van brand ontstaan in de van hout opgetrokken fabriek van den heer Jongen- burger in de Raadhuisstraat. Een dochtertje van een der overburen ontdekte den brand het eerst. De omwonenden werden ge waarschuwd en het gelukte nog met em mers water de brand in zijn aanvang te stuiten. BOSKOOP Verslag van de bijeenkomst der leden van de afd. Boskoop v. d. Mij van Tuinb. Plantkunde in Hotel „Neuf". Daar de 1ste voorzitter momenteel op reis is opende de 2de voorzitter de heer D. Veer man deze bijeenkomst. In verband met het vele aanwezige ma teriaal en omdat er in de vorige bijeen komst niet veel verhandeld is wat de ver- eeniging betreft, wordt er besloten om het voorlezen der notulen over te slaan en wordt overgegaan met de ingekomen stuk ken. De belangrijkste hiervan waren een pros pectus van de Tentoonstelling Ideaal Wo nen welke van 15 Juli7 Aug. gehouden zal worden te 's-Hertogenbosch en waar aan een expositie is verbonden in tuinaan leg, planten en bloemen welke zeer belang rijk belooft te worden, een prospectus van de Lathyrustentoonstelling te Baarn van 29 Juni t/m 1 Juli, een programma van de vriendschappelijke bijeenkomst in Kampen op 4 Juli aanslaande, benevens een circu laire tot bestrijding van de Colorado-kever. Hierna werd overgegaan tot de bespre king van het aanwezige materiaal en zagen wij achtereenvolgens: Syringa Gilbert, een groote zacht lila tros met groote bloem- nagel. Syr. Maurice Barrés, purper violet. Syr. Perl von Teltow, groote tros, licht paarsch. Syr. Charles Sargent, duibbel, paarsch en zware tros. Syr. Capt. Baltet, groote tros, zacht lila. Mad. Francisca Morel, flinke spitse tros, zacht lila. Syr. Saturnale, zacht lila, cn Syr. Reflexa met een fijn lang trosje, komt donker rose uit en wordt later lichter. Hierna volgde eenige Rhododendron welke de afgeloopen winter goed hadden doorstaan en wel Hhod. Boule de Neige, zuiver wit, Rohd. Rylsianum, zacht rood, Rhod. Madamoiselle Jeanne Frets, rose met donker macule cn Rohd. E. C. Stirling, hel der rood. Van boompioenen waren een paar mooie soorten aanwezig en wel, Paeonia arborea La Lorraine, geel, goed gevuld en met een fijne geur. Paeonia Souv. de Maxim Cornu, geel met rose en een donker roode zaai ling; van dezelfde inzender waren nog eenige Azalea mollis zaailingen, met schit terende kleuren, mooi bouquet en groote bloemkelken. Vervolgens een groot sortiment Azalea in de volgende soorten: Azalea pontica, mooi geel. Azalea mollis, een mooi gele zaailing. Az. mollis Consul Ceresole. Az. mollis Hugo Hardijzer, mooi rood, groote bloemkelk. Az. mollis Comte de Gomer. Az. mollis W. E. Gumibleton, geel. Azalea pon tica Narcissiflora, geel dubbel. Az. pontica Gloria mundi. Az. pont. Perfecta. Az. pont Coccinea speciosa. Az. pont. Sang de Gent- brugge bloedrood. Az. pnt. Davisie, wit. Az. pont. Raphael de Smeth, dubbelbl. Az. pont. Fürst C. de Rohan, rose. Azalea mollis x sinensis Dr. Reichenbach. Az. m x s T. J. Seidel, Az. m x s Hugo Kos ter. Az. m x s Hortulanus Witte. Azaleo rustica Murillo, zalmkleurig. Az. rust. Phidias, zacht geel. Az. rust. Le Ti- tiene, geel rose. Az. rust. Mecene, wit. Az. rust. Ribeira, diep rose. Az. rust. Milton, zacht rose. Az. rust. Corneille rose. Az. occidentalis Irene Koster. Az. m x s Rosy, appelbloesem. Az. pont Fanny (syn. Pulchella) *rose, rijkbloeiend. Vervolgens kwamen verschillende plan tensoorten aan de beurt en werden achter eenvolgens behandeld: De roos Ingar Ohlson, een grootbloemige polyantharoos welke zeer geschikt is voor de trekkerij, een donker roode sport van Else Poulsen. Viburnum plicatum grandiflora, rijk- bloeiend met mooie witte bollen. Vib. to- mentosum Mariesi, wit.' Vib. rythodophyl- lum. Malus Thaifera, enkel wit, rijkbloei end, Malus ioensis plena (syn. angustifolia fl.pl.) dubbelbl. rose met buitengewoon fijne geur. Calycanthus florides, met bruine bloemen met aardbeigeur. Kalmia glauca. Pin us momtana Mughus, met bloemkegels. Decaisnea Fargesii, blauwe boonen boom. Orchus latifolia, wilde orchidee paarsche tros. Deutzia gracilis Carminius, rose. Deutzia grac. rosea. Deutzia grac. multiflora, wit. Deutzia Lemoine Avalanche, wit. Deutzia Lem. Boule de Neige, wit. Halesia tetraptera, gele klokjes. Aronia floribunda, witte trosjes. Akebia quinata, een slingerplant, met donker purpere bleomen. Weigelia Ideal, rood gr. bl. Weigelia Feërie, komt rood uit en wordt rose. Vaccinium corybosum, met witte klokjes. Daphne caucasica, helder wit, rijkbloeiend met fijne geur. Paeonia coral- lina, kraalpioen, enkel rood. Cytisus versi color, wit met geel. Cytisus purpurea in- carnata, vleeschkleurig. Cytisus cersifolia, geel. Ixia, een bolgewas, de bloemen ge lijken veel op gekleurde korenaren in schit terende kleuren. Convallaria polygonatum, Salomonszegel. Astilbe Gladstone, wit. Astilbe Deutsch- land, dit groeit flinker dan vorig soort. Astilbe Rheinland, rood. Astilbe Bonn, rood. Astilbe America, lila rose. Hiermede was het omvangrijke materiaal behandeld. In het weekblad van de Maatsohappij v. Tuinb. Plantk. van 20 Mei j.L had de heer P. Goedt uit Wageningen een stukje geschreven over het inkleuren van foto's met Talens vloeibare waterverf genaamd „Ecoline". Naar aanleiding van dit stukje is de heer Hardijzer aan het kleuren gegaan van een tentoonstellingsgroepje met een verrassend resultaat. Deze waterverf is in veel kleuren ver krijgbaar en door vermenging kan men alle mogelijke tinten verkrijgen. De behandeling is zeer eenvoudig, met ee^i penseeltje no. 1 kan men alle beellden op de foto in de gewenschte kleuren overhalen. Daar Ecoline waterverf doorschijnend is, komen licht en schaduw op een scherpe foto ook goed uit en krijgt men door het inkleuren ware schilderijtjes. Daar de rondvraag niets opleverde sloot de voorzitter met een woord van dank aan de medebrengers van het vele materiaal deze geanimeerde bijeenkomst en deelde mede dat de volgende bijeenkomst op Maan dag 5 Juni gehouder zal worden. KOUDEKERK TWEE INBRAKEN. De buit was mager. Hedennacht hebben ongewenschte gasten op een tweetal plaatsen een be zoek gebracht en wel bij den brand- stoffenhandelaar H. W. en den koster van de Geref. Kerk, J. L., alhier. De toegang tot de beide woningen werd verschaft door openschuving van een raam. In beide gevallen werden de kasten enz. in de kamers doorzocht. Bij den heer H. W. wordt een klein bedrag aan huishoudgeld, alsmede de inhoud van de spaarpotten der kinde ren vermist. Bij den heer L. wordt niet vermist. Door de politie wordt een uitgebreid onderzoek ingesteld. Bruggebouw. B en W. dezer gemeente hebben gistermorgen aanbesteed het ver nieuwen van de brug in den Lagen Rijn dijk alhier over de Molenvliet van den Hondsdijkschen Polder en het maken vari gewapend beton vleugelschoeiingen. Er waren 14 inschrijvingen ingeleverd, waarvan de uitslag is als volgt: A. C. Bezooijen te Alkmaar 3600. Gebr. A. en J. Schouls te Leiderdorp 3280.—; W. J. Jongeneel alhier 3250.—; Oude man door auto gegrepen Gisteravond is te Bodegraven bij het passeeren van twee auto's, waarbij een vrachtauto te ver naar links uit haalde, de 81-jafige J. Spaargaren overreden en zoo ernstig gewond, dat hij korten tijd later aan zijn verwon dingen is overleden. Om kwart over zes reden op den Goudschen straatweg, vlak bij Bode graven, een personènauto en een vrachtwagen in de richting Gouda. Uit tegenovergestelde richting kwam een voetganger, de 81-jarige J. S., die uiterst rechts van den rijweg vlak langs den grasberm liep. Bij het passeeren van de beide auto's werd de oude man door de lin ker voorzijde van de vrachtauto ge grepen en met een hevigen smak te gen den grond geslingerd. S. bekwam ernstige verwondingen aan het ondeiv lichaam en een der armen. Na door twee doktoren ter plaatse te zijn ver bonden, is het slachtoffer naar een der ziekenhuizen in Gouda overge bracht, waar hij eenige uren na aan komst* is overleden. Het stoffelijk overschot is door de po litie in beslag genomen. In verband met deze aanrijding ver zoekt de burgemeester van Bodegra ven den bestuurder van een klein mo del personen-auto met opengeschoven dak, die in den avond van 23 Mei te ongeveer 6.15 uur op den Goudschen- straatweg nabij het dorp Bodegraven werd ingehaald door een vrachtauto, waarbij toen bovengemeld doodelyk ongeluk geschiedde, zich bij hem te mel den of wel zijn adres bekend te ma ken. Even voor het ongeluk hebben beide auto's eenige oogenblikken moeten wachten voor den afgesloten spoor wegovergang. M. B. Middelkoop Czn., te Gouda 3235; P. W. van Burik te Zoeterwoude 3235. J. de Roode te Moordrecht 3185.Aann. en Handelsbedrijf R. W. Laan te Hillegers- berg 3175.G. Verzijden te Waddinx- veen 3115.J. Reijn te Waddingxveen 3115.A. Leenheer alhier 3115. N V. Beton Mij. „Hooge Morsch" te Leiden 3112.C. de Raad en J. Tolk te Alphen aan den Rijn 3104.J. de Rooij Jr. te Vleuten 3090.Fa. Wed. van Driel al hier 3040.—. De gunning is aangehouden. Moe en dorstig? Eén glas Hero en U voelt U weer fit. Eén glas Hero's beroemde vruch tendranken, heerlijk koud geschonken en U bent weer zoo frisch als 'n hoentje. Hero's vruchtendranken zijn zuivere natuurpro ducten. Niets wat U zoo verkwikt. Niets wat zoo goed voor U is en zoo GEZOND als Hero Perl. óók SINAS-FRAMBOZEN-CASSIS-GRAPE FRUIT - TOMATENSAP uit zuiver Vruchtensap bereid

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6