Het koninklijk be zoek aan Canada LUCHTVAART RECHTZAKEN DINSDAG 23 MEI 1939 courant tweede blad t MIDDEN-EUROPA HUISZOEKING BIJ DE TSJECHISCHE SOKOLS. Twaalf Gestapo-mannen hebben gisteren een huiszoeking gehouden by de Tsjechi sche Sokols. Om 11 uur sloten de politie mannen alle uitgangen van het Sokolhuis te Praag en eerst om 17 uur kregen de So- kol-ambtenaren machtiging het gebouw te verlaten. De huiszoeking, waarbij de Ge stapo zocht naar Tsjechische nationalisti sche vlugschriften, leverde geen enkel re sultaat op. Niemand werd gearresteerd. ENGELAND DE VORMING VAN HET ANTI- AGRESSIEFRONT. Onderhandelingen met de Sovjets beginnen te vlotten. De Britsch-Russische onderhandelingen schijnen een uiterst gunstige wending te nemen. Vandaag kon worden vastgesteld, dat de kloof tusschen de standpunten vjtn Engeland en de Sovjet-Unie reeds zoover verkleind is, dat een mislukken van de on derhandelingen te Genèvc als nagenoeg uitgesloten wordt beschouwd. Reuter verneemt, dat Engeland op ant woord wacht van de Oost-Europeesche landen, welke zij gepolst heeft omtrent hun houding ten aanzien van het beoogde BritschFranschRussische bondgenoot schap. Algemeen wordt aangenomen, dat Turkije dat met de Sovjet Unie zeer hartelijke be trekkingen onderhoudt, zulk een bondge nootschap zou toejuichen en dat ook Griekenland er zijn goedkeuring aan zou hechten met het oog op zijn nauwe be trekkingen met Turkije. De nadruk wordt er op gelegd, dat het vraagstuk van het Verre Oosten geheel buiten de voorstellen inzake een bondge nootschap is gehouden en dat deze uitslui tend betrekking hebben op verzet tegen agressie in Europa. SPANJE LAATSTE PARADE VAN HET KONDOR- LEGIOEN. Gisteren hebben de Duitsche vrijwilli gers in Spanje te Leon hun laatste parade gehouden voor Franco. Op de eeretribune hadden talrijke Spaanschc en Italiaansche heoge officieren plaats genomen. Voor de aankomst van Franco reed de aanvoerder van de Duitsche vrijwilligers, von Richthofen, in een'auto voorbij het front van de troepen en vervolgens deelde hij de onderscheidingen uit, welke Franco aan de Duitsche rvijwilligers had verleend. Nadat Franco de troepen had geïnspec teerd hield hij een toespraak, waarin hij o. a. zeide, dat tegen een gemeenschappe- lijken vijand, het communisme, was ge streden en dat met de bevrijding van Ma drid van het juk van Moskou een van de grootste gevaren van Europa is afgewend. Vervolgens dankte Franco den Fuehrer, die Spanje heeft begrepen. Nadat von Richtrofen Franco had ge dankt, gaf hü den commandant van de Spaansche luchtstrijdkrachten, generaal Kindelan, een bedrag van een millioen, dat (je Duitsche vrijwilligers bijeen hebben gebracht voor de nagelaten betrekkingen van de gevallen Spaansche kameraden. Ten slotte defileerden de Duitsche troepen. Met de repatrieering der Duitsche vrij willigers is reeds gisteravond een begin gemaakt. In een artikel over het Kondor-legioen, welks troepensterkte geraamd wordt op 70000 man, verklaart het blad „Informa- ciones", dat de Duitschers 800 dooden op hel slagveld achtergelaten hebben en on geveer -100 vliegtuigen der tegenpartij hebben neergehaald. De bekendste Duit sche vliegers, zoo wordt hieraan toege voegd, zijn in Spanje komen strijden. Het vertrek der Italianen. Alle leden van de Italiaansche legioenen in Spanje zullen voor het einde van de maand worden gerepatrieerd. Zij zullen te Cadiz worden geconcen treerd en te Napels worden ontscheept. Bnltenlandsctie Berichte» VIJF DOODEN BIJ EEN AUTOBOTSING IN FRANKRIJK. Gistermiddag is een auto van een begra fenisondernemer te Parijs bij Chateauroux in botsing gekomen met een luxe auto. Hierbij werden vyf personen gedood en :er gewond. DE ITALIANEN MOETEN ABESSIJNSCnE KOFFIE DRINKEN. Ten einde bij te dragen tot de koffievoor- ziening van Italië, heeft het gouvernement van Italiaansch Afrika op instructie van het ministerie voor Italiaansch Afrika de contingenten vastgesteld van in het Rijk geproduceerde koffie, welke in Italië zal worden ingevoerd. De koffie zal uit Dzjim- ma worden verscheept en naar gelang van de behoeften des land worden aange voerd. AANKOMST TE TORONTO. Vijf kleine koninginnetjes omhelzen de echte koningin. De koning en de koningin van Enge land zijn gistermiddag om 15.29 uur (plaat selijken tijd) in Toronto aangekomen. Na onder luide toejuichingen een rit door de met vlaggen en bloemen versierde straten der stad te hebben gemaakt, heb ben de koning en zijn gemalin, gezeten op scharlakenroode tronen, welke voor het stadhuis stonden opgesteld, de hulde der stad in ontvangst genomen. Vervolgens werden de souvereinen of ficieel door de regeering verwelkomd in het provinciale parlementsgebouw. Onmiddellijk na deze officieele plechtig heid werd de Dionne-vijfling aan het Britsche koningspaar voorgesteld. Nadat de speaker had aangekondigd, dat de vergadering thans kennis zou ma ken met „Vijf Koninginnetjes", werden de vijf kleine meisjes van het echtpaar Dionne, die in een aan de vergaderzaal grenzend vertrek hadden gewacht, de zaal binnengeleid. In plechtigen optocht stapten de vijf kleine peuters met minister-president Hep burn en dokter Dafoe aan het hoofd de indrukwekkende zaal binnen. Twee harer werden door vader en moeder. Dionne aan de hand gehouden, terwijl drie kinder meisjes de anderen aan de hand hadden. De vijf kleine meisjes, die allen pre cies eender gekleed waren, namelijk in witte jurkjes en tuithoedjes met satijnen lintjes, werden door de hooge vergadering in eerbiedige stilte ontvangen, welke ech ter plotseling verbroken werd door het applaus en het gelach van de aanwezige autoriteiten, omdat de laatste dreumes, die de zaal binnentrippelden, met alle ge weld iedereen wilde toewuiven, hoewel haar pogingen, om naar boven op, de tri bunes te kijken, haar bijna achterover de den tuimelen. De koningin schonk aan elk kind een blauw manteltje, dat, naar zij zeide een geschenk was van de prinsesjes Elisabeth «en Margaret, terwijl de vijfling de konin gin een door elk der meiciec nndertee- kende foto aanbood. Na de uitwisseling der geschenken, leg de elk der meisjes haar armpjes rond den hals der koningin en gaf haar een klinken den kus, welken Ha»-'5 beantwoordde. De reis van de vijfling naar Toronto is voor de meisjes een buitengewoon evene ment, daar dit de eerste maal is, dat zy hun geboorteplaats hebben verlaten. De kinderen raakten reeds in een opgewon den en blijde stemming, toen zij de auto mobiel zagen, waarmede zij naar het sta tion zouden worden gebracht en toen zij. op het station gekomen, de reusachtige locomotief zagen, die hun specialen trein van North Bay naar Toronto zou vervoe ren, zagen, kenden hun verbazing en be wondering geen grenzen meer. DE LUCHTVERBINDING OVER DEN OCEAAN. „Yankee Clipper" volgens dienstregeling gearriveerd! Gistermiddag om vier uur (Amst. tijd) is de „Yankee Clipper" in Marseille's lucht haven voor vliegbooten aangekomen en heeft daarmede de eerste vlucht van den regelmatigen transatlantischen dienst op de route New YorkMarseille volbracht en wel met de grootste stiptheid en regel maat. Zaterdagavond om halfacht (Amst. tijd) startte het toestel te New York en de reis tot Marseille heeft dus met inbegrip van twee tusschenlandingen op de Azoren en te Lissabon slechts 44 1/2 uur in beslag ge nomen. Met deze eerste vlucht volgens dienst regeling, die voorafgegaan en voorbereid was door verscheiden proefvluchten, deels ook door de „Yankee Clipper", is dus de eerste luchtpostdienst tusschen Noord- Amerika en Europa een feit. Van een passagiersdienst kan eerst spra ke zijn, nadat vijf retourvluchten vol bracht zijn, daar de Amerikaansche lucht vaartautoriteiten dit als voorwaarde gesteld hebben bij de concessieverleening aan de Pan-American Airways. Lang zal dit uit stel echter niet behoeven te duren, want het voornemen bestaat om twee a drie maal per week te vliegen. De keten van het wereldluchtnet is thans van haar laatste schakel voorzien. De luchtreiziger stapt thans te New-York in een Clipper, die 74 passagiers kan vervoe- en, stapt te Marseille over op een der Euro- peesche luchtlijnen, die de verbinding met Oost-Azië onderhouden en vindt dan te Hongkong of Manilla opnieuw een Clip per-toestel van de Pan-American Air ways, waarmee hij San Francisco kan be reiken. Een der „coast to coasf'-verbin- dingen brengt hem ten slotte naar zijn uit gangspunt, New-York, terug. DE POSTVLUCHTEN OP NED. INDIE. De positie der K. L. M. postvliegtuigen op dc Indië-lijn was gisteravond als volgt: Op de uitreis bereikten de „Uil" Jodhpur en de „Reiger" Singapore. Op de thuisreis landden de „Toren- va1 k" te Athene en de „Oehoe" te Jodhpur. Kantongerecht te Lelden. Ouwe klare geschonken. Mej. S. R. wed. B. te L e i d e n heeft vooi naar zaak verlof A maar niettemin had zij op 27 Jan. sterken drank geschonken. Zij gaf het feit toe, maar vertelde er bij dat zij voer de snaps geen geld ontvangen had, aangezien zij het cadeau gegeven had aan een handelaar in regeeringskoeien. De ambtenaar geloofde geen syllabe van dat verhaal en deelde zoo terloops mede, da' het niet alleen de ouwe klare was, die geschonken was, maar dat er b.v. nog op andere plaatsen sterke drank was aange troffen o.a. in de huiskamer en zelfs in de slaapkamer. De juffrouw ontkende zulks niet, maar probeerde er een draai aan te geven door te vertellen, dat dit allemaal overblijfselen waren van het Oudejaarsavondfeest, dat zy met haar kinderen had gevierd. Gok dit excuus vond bij den ambtenaar geen geloof, want de eisch werd een geld boete van 40 subs. 10 dagen met verbeurd- verklaiing van de inbeslag genomen twee kruiken en drie flesschen sterke drank. De uitspraak werd conform. Hij wist het niet. De winkelier H. H. uit Leiden thans te Zoeterwoude, had in zijn winkel aan het Levendaal te Leiden koffie en cider verkocht, terwijl hij niet in het bezit was van de vereischte vergunning B. Aangezien verdachte niet op de hoogte was geweest van de drankwet en zijn zaak inmiddels weer overgedaan heeft, werden eisch en uitspraak 5 subs. 3 dagen. Daar gingen de nieuwe schoenen. De winkelbediende Bakker moest een paar nieuwe schoenen bezorgen te A 1 k e- m a d e. Per ongeluk liet hij de schoenen doos uit zyn handen vallen juist voor de voeten van G. P. H. uit Alkemade. Deze bedacht zich geen oogenblik en met „Neder- landschelftaltrap" vlogen de schoenen het water in, waardoor zij grondig bedorven waren. Omdat hij de schade inmiddels vergoed heeft veroordeelde de kantonrechter hem voor dit maal tot een geldboete van L subs. 1 dag. Het leverde gevaar op. De metselaar C. A. te Katwijk aan Zee moest verschijnen, omdat hij de vei ligheidswet had overtreden. Hij had een steiger aanwezig gehad waarop verschillen de knechts werkten, terwijl aan dezen stei- gen geen leuning bevestigd was, terwijl er ook geen schriksteiger onderaan was ge bracht. Zoowel de Officier als de politierechter waren de meening toegedaan, dat de vei ligheidswetten absoluut moeten worden na geleefd, zoodat eisch en uitspraak werden een geldboete van ƒ15 subs. 5 dagen. Geteeld zonder vergunning. H. A. de V., teelder te Valkenburg, had zonder te zijn aangesloten bij de Ne- derlandsche Sierteelt Centrale en zonder vergunning van den Minister van Economi sche Zaken 1 H.A. en 14 c.A. bloembollen geweekt. Eisch 50 subs. 25 da"' Uitspraak ƒ25 subs. 10 dagen. Dure jenever. G. L. W. slijter te Nieuwkoop had sterken drank vervoerd naar Alkemade en R^lofarendsveen zonder dat de flesschen voorzien waren van de vereischte capsu les en zonder verguning tot vervoer. Eisch 15.subs. 6 dagen met ver beurdverklaring van den drank ter waar de van 30. Uitspraak 5.— subs. 2 dagen met verbeurdverklaring. Slachters in conflict met de wet. W. H. J. B. slager te Leiden had zich te verantwoorden wegens een vijfde over treding van de arbeidswet. Hij had we derom een knechtje langer laten werken dan wettelyk was toegestaan. Omdat het de vyfde maal was werd de eisch een geldboete van 25 subs. 14 dagen. Uit spraak conform. A. van S. den B. te Leiden had op 13 Maart bij hem thuis een kalf clandestien geslacht. De keurmeesters hadden bij een inva.' eèn pas geslacht kalf aangetroffen, waarop geen stempels waren aangebracht, terwijl natuurlijk ook de accijnzen niet betaald waren. Eisch en uitspraak 20 subs. 8 dagen. H. D. te Leiden moest voor eenzelf de overtreding terecht staan. Ook bij hem was een pas geslacht kalf aangetroffen zonder de vereischte stempels enz. Eisch en uitspraak 20 subs. 8 dagen. Mej. W. B. geboren K. te Leiden had thuis een kalfskop aanwezig gehad zon der de vereischte stempels, terwijl het „hoofd" tevens ziekelijke afwijkingen ver toonde, en daarom later afgekeurd was. Eisch en uitspraak f 20 subs. 10 dagen. P. S. te Lelden was de volgende, bij wien de keurmeesters des nachts gedeelte lijk onder de vloer en gedeeltelijk achter een naaimachine gedeelten van een pas geslacht kalf aangetroffen hadden. Eisch en uitspraak ook hier 20 subs. 10 dagen. J. K. koopman te Leiden had ook al kalveren geslacht bij hem thuis met dit verschil, dat de keurmeesters bij hem drie pas geslachte kalveren hadden aange troffen. Eisch en uitspraak f 45 subs. 15 dagen. P. J. H. te Leiden had eveneens drie pas geslachte kalveren aanwezig gehad toer de keurmeesters bij hem een inval deden. Eisch en uitspraak 22.50 subs. 15 da gen. - Verboden te rooken! (Lustige Sache). H. L. H. grossier te Haarlemmer meer had eenige kilogrammen onge keurd vleesch vervoerd althans waren de vereischte stempels niet aanwezig. Eisch 5 subs. 3 dagen. Verkeersovertredingen. G. G. aannemer te Leiden had onder de gemeente Warmond een grooten kuil in den openbaren weg gegraven en er des avonds geen verlichting bij aangebracht, hetgeen ten gevolge had, dat een wielrij der in den kuil terecht was gekomen ter wijl even te voren reeds een dame door hetzelfde verkeersobstakel was gevallen en dusdanig verwond werd, dat zij invalide geworden was en thans nog de rechtzaal moest binnen gedragen worden. De ambtenaar noemde het van verdach te hoogst roekeloos en eischte een geld boete van 20 subs. 10 dagen. Uitspraak conform. H. G. v. d. P. te Leiden had op de Haven te Leiden met een snelheid van 70 K.M. een meisje aangereden met zijn auto waardoor het meisje verwond was. Eisch i 25 subs. 10 dagen. Uitspraak 20 subs. 10 dagen. J. W. te Leiden was op 12 April met zijn auto in een militaire colonne gereden en had daardoor een paard aangereden; dit alles was gebeurd op de Wilhelmina- brug te Leiden. Eisch en uitspraak f 15 subs. 5 dagen. Haagsche Politierechter Aikijken verboden. Toen op een prachtigen avond in April de granietschuuraer D. J. van K. te L e i- den met zijn geliefde op een bankje in het Koojpark de natuur zat te bewonde ren en te luisteren naar het gekweel der vogelijns, hoorden de natuurbewonde- raars plotseling in de struiken achter zich een verdacht geritsel, hetwelk niet door den wind gemaakt kon worden. De man nelijke helft van het gezelschap had den moed getoond door ter plaatse een onder zot-* in te stellen, terwijl de vrouwelijke helft met angstige spanning de evoluties va i haar toekomstigen echtgenoot volgde vol bewondering over zooveel heldhaftig heid. Maar vóór de ridder zonder vrees en blaam bij de struiken gekomen was nam de n.an, die mede wilde genieten, al da fceonen, achtervolgd door den woesten jongeling. De jongeling, voortsnellend op de vleugelen der liefde, had den snoodaard bijna te pakker toen deze plotseling een groot mes trok enterug ging de be laagde om een en ander aan de politie vertellen. Deze had den messentrekker vlug te pakken.en bij een nader onderzoek bleek het. dat deze een groot geopend mes in zyn zak droeg. Daarom moest de bedrijver van zooveel bcosheiu, J. de M. te Leiden voor den Po litierechter verschijnen, maar hy had het niet noodig gevonden zelf te komen. Dat was echter voor den Officier geen bezwaar om tegen hem drie maanden ge vangenisstrr.f te eischen. Ook de Politierechter hield rekening met het feit dat verdachte reeds 15 1 oerdeehngen achter den rug heeft en ver oordeelde hem tot twee maanden gevan genisstraf. Nog een gevaarlijk heerschap. Toen een agent van politie K. M. te Leiden wilde aanhouden wegens een of andere overtreding had deze zijn han den in zijn zakken gestoken en had aan geboden den agent eventjes dood te schie ten. Natuurlijk had de aanbieder van de zen daad geen kans gekregen, terwijl het slot van het liedje was, dat de Officier van Justitie wegens een misdrijf tegen het leven gericht, een gevangenisstraf eisch te van een maand, tot welke straf de Po litierechter hem veroordeelde. Verhaal komen halen. De winkelier J. S. en zyn echtgenoote J. van F. te Leiden namen getweeën in het verdachtenbankje plaats, omdat zij een anderen winkelier M. van F. beleedigd hadden. Mor. eer M. van F. was met twee Kat- wijksche dames in den winkel gekomen van het echtpaar, omdat het echtpaar te veel geld gerekend zou hebben voor klee- dingstukken, geleverd aan een der Kat wijksche dames, terwijl deze Katwijksche dame bovendien nog klant was van M. van F. Hij was doodgewoon verhaal komen haten, zoo vertelde hy den Politierechter, van meening was, dat ook meneer M. van F. wel gescholden zal hebben en daarom niet begreep waarom hij het aan gegeven had. Door het getuigenis van de Katwijksche dame kwam wel vast te staan, dat meneer J. S. gezegd had: „Jij haalt vrouwen en meiden in je huis", althans woorden van deze strekking, terwijl zijn vrouw tegen meneer M. van F. gezegd had over iets, dat gestolen zou zijn. Natuurlijk gaf men elkaar wederkeerig de schuld van het geval, hetgeen de Kat wijksche dame de opmerking ontlokte, dat er over en weer een hartig woordje ge sproken was, hetgeen zoo dom nog niet was opgemerkt. De Officier nam het bekende Neder- landsche spreekwoord in aanmerking: „Waar twee kijven, hebben twee, schuld" en eischte tegen elk der echtelieden een geldboete van 1 subs. 1 dag. De Politierechter legde de laagste geld boete op, die de wet kent en veroordeel de elk der verdachten tot een geldboete van 0 50 subs. 1 dag. Er werd dadelijk van hooger beroep af gezien. De beleedigende brief, die geen beleediging was. G. J. M. te Leiden had een kamer gehuurd bij een kamerverhuurster te Leiden om over eenigen tijd te betrekken. Plotseling had de kamerverhuurster van den toekomstigen huurder een brief ont vangen, waarin hij schreef, dat hij van de reeds gedane transactie afzag, omdat hij verschillende dingen van de kamerver huurster gehoord had waardoor hij het beter oordeelde de kamer maar niet te betrekken. En door dezen brief had de kameiwerhuurster zich beleedigd gevoeld. Waarom, vroeg haar de Politierechter, maar dat kon de juffrouw niet zeggen. Politierechter: „Het kan b.v. wel ge- eest zijn dat u te weinig suiker in de koffie zou doen of dat u niet goed voor den boel zorgde". „Maar dat kan toch geen beleediging zijn". Verdachte nader ondervraagd zeide ook al niet waar de schoen precies wrong, maar vertelde erbij, dat hij zulke inlich tingen over de kamerverhuurster had be komen, dat het hem beter leek om van het betrekken daarvan af te zien. Hij was zoo beleefd geweest om dat aan de juf frouw te dbhrijven en daarom had hij in vage termen deze reden opgegeven. Ver der wilde hij zich over niets uitlaten, zoo dat zoowel de Officier als de Politierech ter hierin geen beleediging zagen, want wat moet er dan voor beleedigends in den brief staan als er absoluut geen reden is aangegeven. Werkloozen benadeeld. J. van D. te Leiden, thans een gevan genisstraf uitzittend van 15 maanden we gens inbraken te Oegstgeest en Zeist, moest terecht staan, omdat hij geld uit een werkloozenkas te Leiden waar hy het be heer als penningmeester over had en welks inhoud ongeveer 70 bedroeg, ten eigen bate had aangewend. De Officier vond dit feit buitengewoon ernstig en eischte de maximumstraf, wel ke een Politierechter op kan leggen n.l. zes maanden gevangenisstraf. De Folitierechter rekening houdende met de r-cg uit te zitten straf veroordeelde verdachte tot drie maanden gevangenis straf. KANTONGERECHT TE ALPHEN AAN DEN RIJN. Verstek-vonnissen. A. P. V. van Alphen: A. T. te Reeuwijk ƒ1.of 1 wk. t.s.; L. van R. 1.50 of 1 dg.; G. C. van D. idem; Arbeidswet: G. v. d. H. 1.— of 1 dag; P. J. v. d. Z. te Bos koop 2 maal 3.of 2 dagen; 473 Sr. Binnenaanv. Regl.: W. V. dom. Rotterdam 15.of 5 dagen met toewijzing der ci viele vordering aan Wed. L. H. te Alphen a. d. Rijn van 28.—; Bevolkingsboek houding: A. H. K. te Boskoop f 2.of 1 dag; Leerplichtwet: G. K. te Nieuwkoop 4.of 2 dagen; A. C. van S. te Wou- brugge 5.— of 2 dagen; Motor- en Rij- wielwet en Reglement: W. van D. te Bo degraven 3.50 of 2 dagen; W. J. te Bo degraven vrijspraak; J. P. te Nieuwkoop 2.50 of 2 dagen; J. H. van O. te Leiden 2.of 2 dg. en 1.50 of 1 dag; C. V. 1.50 of 1 dag; H. G. M. van L. idem; G. v. d. H. idem; M. J. Z. te Leiden f 0.50 of 1 dag; C. B. te Breukelen-Nijenrode 4. of 2 dagen; J. H. S. te Leiden 1.of 1 dag J V. 2.— of 1 dag; D. M. M. te Bodegraven idem; N. J. van V. idem; D. M. M. te Bodegraven idem; T. R. te Ter Aar 10.— of 5 dagen; D. Th. N. zonder bek. w.pl. 3.— of 2 dagen; Verkeersver- ordening Alphen: P. C. W. M.. te Woerden 1.50 of 1 dag; J. V. idem; 437 Ie Sr.: F. C. M. V. te Boskoop 12.— subs. 6 dagen; A. P. V. van Zwammerdam: H. J. W. te Bodegraven f 1.50 of 1 dag; L. Th. H. D. te Utrecht idem; L. N. R. te Zwammer dam idem; 453 Sr.: J. B. z. bek. w.pl. 5 of 3 dagen; Crisis Melkbesluit: A. P, 4.of 3 dagen; A. P. V. van Koude kerk: H. G. te Leiden 1.— of 1 dag.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6