Onthulling van het Grafmonument van wijlen Kardinaal van Rossum BUITENLAND De spanning met de Duitschers Het Duitsch- Italiaansch nact DINSDAG 23 MEI 1939 DE LF.'DSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 Eerbiedige hulde aan de nagedachtenis van een groot Nederlander (Van onzen eigen Redacteur). WITTEM, 22 Mei 1939 Er lag een heerlijke Meizon over het heuvelachtige Limburgsche land en het stille klooster te Wittem, waar Maandag middag een treffende plechtigheid plaats vond. Niemand minder dan Zijne Emi nentie Pietro Kardinaal Fumasoni Biondi, Prefect van de Congregatie De Propagan da Fide, was uit de Eeuwige Stad naar Nederland gekomen, om persoonlijk het grafmonument te onthullen van zyn roem- ruchten voorganger, onzen landgenoot wijlen Kardinaal van Rossum, die veer tien lange jaren aan het hoofd stond van wellicht het belangrijkste Departement der H. Roomsche Kerk, dat het bestuur voert over het grootste deel der aarde: de Missielanden. Aankomst van den Kardinaal. In gezelschap van zijn secretaris Mgr. Carminati was Kardinaal Fumasoni Bion di Zondagavond gearriveerd. In Aken werd de hooge gast afgehaald door den Hoogeerwaarden Pater L. Saut, rector van het klooster te Wittem en pater dr. Jos. Drehmans met pater dr. B. Lijdsman, de voormalige secretarissen van wijlen Kar dinaal van Rossum. Aan de Nederlandsche grens werd het hooge gezelschap verwel komd door den Pauselijken Internuntius mgr. Paolo Giobbe en mgr. dr. Th. Ver hoeven, terwijl aan de grens der gemeen te Wittem de burgemeester mr. W. Mer- kelbach ter begroeting aanwezig was. Talrijke autoriteiten. Van heinde en verre waren uit geheel Nederland talrijke autoriteiten, zoowel geestelijken als leeken, naar het verre Wittem gekomen om getuige te zijn van de grootsche hulde die gebracht ging wor den aan de nagedachtenis van een van Neerlands meest op den voorgrond tre dende figuren, wijlen Kardinaal van Ros sum. Onder de vele autoriteiten merkten we o.m. op: de Pauselijke Internuntius mgr. Paolo Giobbe met zijn secretaris; mgr. dr. J. de Jong, aartsbisschop van Utrecht; mgr. dr. G. Lemmens, bisschop van Roermond; mgr. Buckx, gewezen Apostolisch Vicaris van Finland; de hoog eerwaarde Abt van Tegelen A. v. d. Laar; het Hoogwaardig heer mgr. van" Dinther, Magister -generaal van de Kruisheeren; Prelaat Stöcker van de Abdij van Berne; mgr. Strijbosch, Abt van de abdij van Lil- bosch; mgr. prof. dr. Hoogveld en mgr. dr. Th. Verhoeven, respectievelijk voorzit ter en secretaris van het huldigingscomi té; mgr. dr. H. Poels uit Heerlen; de di recteur van Rolduc de hoogeerwaarde heer A. v. d. Venne; de deken van Gulpen de hoogeerwaarde heer M. Knops en tal van vooraanstaande geestelijken uit de verschillende diocesen van ons land als mede delegaties van alle missioneerende Orden en Congregaties, waaraan Neder land zoo rijk is. Van de wereldlijke autoriteiten noemen we o.m. Hunne Excellenties mr. C. Gose- ling, minister van Justitie, minister Ch. Weiter, oud-minister mr. dr. T. J. Ver schuur, voorzitter der R.K. Staatspartij met de secretaris mr. F. Teulings, de beide voorzitters van de fracties der Eerste en Tweede Kamer mr. Janssen de Limpens en mr. dr. Deckers; de hoogwelgeboren heer mr. E. Merkelbach, lid van de Pro vinciale Staten van Limburg; mr. W. Mer kelbach, burgemeester van Wittem; de weledelgeboren heer W. Dreesman, Ro- meinsch Graaf; mevr. van RossumHey- nen namens de R.K. Vrouwenbond; mevr. van Sonsbeeck en dochter (de Commissa ris der Koningin mr. dr. van Sonsbeeck was wegens de opening van het Nederland sche Pavillioen op de tentoonstelling te Luik verhinderd) alsmede delegaties van vrijwel alle Katholieke organisaties in Nederland Een indrukwekkende plechtigheid. Om even over half drie trok een stoet van bisschoppen en abten, Kardinaal Fu masoni Biondi voorop naar de geheel ge restaureerde kloosterkerk van Wittem die tot in de uiterste hoeken gevuld was met genoodigden en belangstellenden. Na een muzikale inleiding hield mgr. prof. dr. J. Hoogveld, voorzitter van het Huldigings comité een rede, waarin hij op schitteren de wijze de persoonlijkheid van Kardinaal van Rossum schetste. Daarna verrichtte de Kardinaal Pietro Fumasoni Biondi de onthulling van het monument en sprak ongeveer als volgt: Met groote voldoening, aldus de Kardinaal ben ik naar Wittem gekomen om hier het monument te onthullen van mijn grooten en onvergetelijken voorganger. Ik wil hiermee tooneri mijn diepe vereering voor Kardinaal van Rossum, mijn bewondering voor zijn groote verdiensten en mijn dank baarheid jegens alle Katholieken van Ne derland. Immers Nederland staat boven aan in zijn steun aan de missies, het is alle andere landen daarin ten voorbeeld. Kardinaal vein Rossum verdiende een monument: hij was meer dan 14 jaar Pre fect van de Propaganda Fide en medewer ker van Paus Benedictus XV en Pius XI. Op zijn initiatief werden de Pauselijke missiegenootschappen gereorganiseerd. On der zijn zegenrijk bestuur had de wijding der eerste Chineesche bisschoppen plaats. Een heilige begeestering kwam er over de Kerk: alle moderne middelen werden in dienst "gesteld van het missiewerk. In dit Pinksteren van de Missie-actie had Kar dinaal van Rossum een zeer groot aandeel. Aan de voet van het tabernakel zocht h(j de kracht om zijn verheven taak voort te zetten. Kardinaal van Rossum leeft nog onder ons voort, op de Propaganda, in de gedachte van zijn opvolger, in de herinne ring ^ran duizenden dankbare missionaris sen. Moge dit monument, aldus besloot de Kardinaal, de gedachte levendig houden aan den onvergetelijken Kardinaal van Rossum, moge het de Katholieken van Holland inspireeren tot Apostolaat en trouwe aanhankelijkheid aan Paws Pius XII, die verklaard heeft in den geest hier aanwezig te zijn en die aan alle aanwezi gen en aan alle Nederlanders zijn bijzon deren zegen gaf. De Rector van het klooster te Wittem pater L. Saut aanvaardde het monument en dankte in enkele toepasselijke woorden het comité, en met name mgr. Hoogveld, alsmede de aanwezige geestelijke en we reldlijke autoriteiten, waarna het koor op verdienstelijke wijze nog enkele toepas selijke gezangen ten gehoore bracht. De plechtigheid werd besloten met den zegen van den Kardinaal. Het monument van Kardinaal van Ros sum is'een prachtig stuk beeldhouwwerk, den Kerkvorst voorstellende in biddende houding geknield, een monument dat een sieraad is voor de kloosterkerk van Wit tem en dat in lengte van dagen zal ge tuigen hoe een klein volk zijn groote mannen weet te eerpn De onderteekening van het Duitsch Italiaansch pact te Berlijn In het midden Adolf Hitler; links: graaf Ciano; rechts: Von Ribbentrop VOLKENBON I' DE ZITTING VAN DEN VOLKENBONDSRAAD. Gistermiddag om 16.20 uur begon de openbare zitting van den Volken bondsraad onder voozitterschap van Maisky. Als eer ste punt op het programma werd het beroep van de Chineesche regeering op den. Raad behandeld. De vertegenwoordiger van China, Wellington Koo, zette den militai ren toestand in China uiteen en toonde aan, dat de aanval op China geen doel, doch middel is tot het bereiken van de Japansche expansie volgens het plan- Tanaka. Wellington Koo verzocht uitbrei ding van de financieele hulp aan China, het staken van iederen steun aan Japan door het leveren van grondstoffen en vliegtuigen, alsmede het instellen van een commissie tót het coördineeren van de hulp aan China. Deze maatregelen acht China gematigd en Wellington Koo voegde hieraan toe, ciat zij geen risico meebrengen. China vraagt geen militaire maatregelen, het zal zichzelf verdedigen met zijn eigen men- schenmateriaal. Het vraagt van de leden van den Volkenbond slechts, dat zij hun verplichtingen van het Handvest zullen na komen. De sprekers, die na Wellington Koo het woord kregen, betuigden allen hun sympa thie met het Chineeesche volk. De verte genwoordigers van Nieuw Zeeland, de Sovjet Unie en Bolivië steunden de voor stellen van China, doch lord Halifax en Bonnet verklaarden de omstandigheden niet gunstig te achten voor nieuwe maat regelen. Hun regeeringen zijn van meening, dat zij op het oogenblik geen nieuwe ver plichtingen op zich kunnen nemen. De voorzitter verklaarde, dat hij met zijn collega's overleg zou plegen over de verdere debatten inzake deze kwestie en vervolgens ging de Raad over tot het be handelen van het tweede punt van de agen da, nl. de toestand in Palestina. Lord Halifax deelde mede, dat alle sta ten, die lid zijn van den Bond, binnenkort het Witboek zullen ontvangen. Op het roPenblik zijn de plannen ingediend bij De plechtige onthulling van het monument vcor wijlen Z.Em. Kardihaal ^an Rossum in het klooster der Eerw. Paters Redemp toristen te Wittem. Ovzrzicht tijdens de plechtigheid, welk» verricht werd door Z. Em. KardinaalFumasoni Biondi achtergrond, midden). helpen hierbij altijd een poeder ol cachet van Mljnhardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachecs.genaamd..Mijnhardt|es"2st. lOct. Doos50ct. bel parlement, doch dit heeft nog niet hierover gesproken. Het zou derhalve voortijdig zijn, wanneer de Volkenbonds raad deze zaak thans behandelde. Vervolgens werd het vraagstuk van de Aalands Eilanden behandeld en werden le vertegenwoordigers van Finland, Dene marken en Polen, als partijen van de over eenkomst van 1921, uitgenoodigd aan de Raadstafel plaats te nemen. POLEN HET INCIDENT TE KALTHOF Een officieel communique van den Dantziger Senaat De Senaat van Dantzig heeft gistermid dag een officieel communiqué gepubli ceerd in alle kranten van de Vrije Stad. Hierin wordt gezegd, dat de incidenten, welke zich Zaterdag en Zondag hebben voorgedaan op het gebied van de Vrije Stad eens te meer bewijzen, dat het sta tuut, dat door het Verdrag van Versailles is opgelegd, op den duur niet gehandhaafd kan blijven. De Senaat vraagt verder, dat dt controle van de douane door Poolsche inspecteurs zal worden afgeschaft. Deze inspecteurs worden een uiting van het Poolsche wantrouwen genoemd. Hieraan wordt toegevoegd, dat deze inspecteurs de khaki-uniform van de Poolsche grens wacht dragen, in plaats van de groene uni form van de douane van Dantzig en men geeft te verstaan, dat deze inspecteurs verder gaan, dan alleen het controleeren van de douane. De Poolsche regeeringspers merkt op, dat de aanvallen zich juist voordeden te Kalthof, het dorp, dat ligt bij de eenige spoorburg van de eenige spoorlijn, welke de Vrije Stad verbindt met Oost-Pruisen. Het regeerings-orgaan „Kurjer Czer- wone" schrijft, dat de Poolsche douane- inspecteurs het smokkelen van wapenen en menschen van Oost-Pruisen naar Dantzig bemoeilijken. Dit smokkelen is den laat- sten tijd aanmerkelijk toegenomen. Dit ver klaart de aanvallen op deze inspecteurs. Senaat waarborgt de veiligheid der inspecteurs De Senaat van de Vrije Stad heeft den commissaris generaal van Polen verzeke ringen gegeven, dat maatregelen zullen worden genomen tot waarborgirtg van volledige veiligheid en vrije uitoefening hunner functies voor de Poolsche douane- inspecteurs. De gedoode Duitscher was geen on schuldig lammetje De Dantzigsche onderdaan Gruebner, die gedood is door den chauffeur van het Poolsche commissariaat generaal te Dant zig, die daarbij uit wettige zelfverdediging handelde tijdens een aanval op den Pool- schen douane post te Kalthof in den nacht van 20 en 21 Mei, had reeds aanleiding ge geven tot Poolsche stappen. Zoo richtte de Poolsche commissaris op 9 December 1937 een schrijven aan den Senaat der Vrije Stad over een incident dat door Gruebner uitgelokt was bij den Poolschen douane post te Kalthof. De Senaat antwoordde hieop den 28sten Februari 1938, waarbij uitdrukking gegeven v Trd aan spijt en waarbij de schuld van Gruebner erkend werd. Tien dagen geleden, 11 Mei 1939, deed de Poolsche commissaris stappen b(j den Senaat over een aanslag van denzelf- ZIJN ER GEHEIME CLAUSULES? Onmiddellijk na de onderteekening van het Duitsch-Italiaanschc alliantie- verdrag heeft de Fuehrer met den ko ning-koning en den duce telegrammen gewisseld, waarin met uitbundige vol doening de bezegeling wordt gevierd der onverbrekelijke vriendschap der {wee volken en de verbondenheid van beider lot Aan Ciano verleende Hitler de hoog ste onderscheiding, die Duitschland ge ven kan: het grootkruis van de orde van den Duitschcn adelaar in goud. Von Ribbentrop werd door den koning-kei zer met de verheven orde dell'Annun- ziata onderscheiden. Intusschen onthult Gayda in de „Gior- nale d'Italia", „dat er nog geheime an- nexen zijn op het te Berlijn ondertee- kendc Italiaansch-Duitsche verdrag." Buitenlandschc kringen te Berlijn evenwel denken, dat er geen aanleiding bestaat om het bestaan van geheime clausules bij het Duitsch-Italiaansche pact te veronderstellen. Von Ribbentrop en Ciano hebben gister middag hun besprekingen over den tcgen- woordigen politieken toestand voortge zet, waarbij in het bijzonder aandacht wordt gewijd aan problemen, die voort vloeien uit het gisteren onderteekende pact. EEN KRIJGSZUCHTIG GELUID. Een speciale verslaggever van de „Mes- sagero" te Berlijn schrijft over de sluiting van het Italiaansch-Duitsche bondgenoot schap: „Wanneer twee volken, sterk door hun getal en door hun vastberadenheid, zooals de volken van Italic en Duitschland, gebrek hebben aan levensruimte, wordt hun strijd voor de verovering van deze levensruimte een doeltreffende natuurlijke verdediging van hun bestaan, van hun recht en van hun toekomst. Wie dit recht ontkent en deze verovering weigert, welke niet kan worden vertraagd, is een vijand, die moet worden neergesla gen. Het Italiaansch-Duitsche verdrag vormt een defensief instrument in de meest juiste beteekenis van het woord, ingegeven door deze hoogste noodzaak, een instrument, dat Italië en Duitschland de ruimte zal ver schaffen, waaraan /.ij behoefte hebben en een heerschappij, die in overeentsemming is met hun macht." den Gruebner te Kalthof op den Poolschen douane-inspecteur Czaja op 29 April 1939, toen een ernstiger incident slechts ver hinderd werd door de arrestatie van Gruebner door de Dantzigsche politie. Ten slotte nam Gruebner in den nacht van 8 op 9 Mei j.l. deel aan een aanslag met voetzoekers op den Poolschen douanepost te Kalthof. 20.000 MAN S.A. NAAR DANTZIG Op 9 Juni as. zullen 20.000 man S.A. te Dantzig aankomen om deel te nemen aan de sportfeesten van dc S.A. va.' het ge- heele district Dar.tzig en Oos^-Pv'Jlser.. Bij deze gelegenheid zullen «o chef van den staf van de S.A. Lut/e en d» le'dcr va» de nationaai-socialisten van i )9ntiig, Foerster, het woord voeren. DUITSCIIE AGENTS PROVOCATEUR#* Het parket te Posen heeft bevel ge geven tot arrestatie te Bojanof van vier Duitsche inwoners, die enkele dagen ge leden op de ruiten van Duitsche winkels „Weg met Hitier" hadden geschreven. Een onderzoek wees uit, dat de gearresteer den dit gedaan hebben bij wijze van provo catie.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 5