OMGEVING Haarlemsche Bloemenkeuring RIJNSTREEK De Dieren-Jamboree DINSDAG 23 MEI 1939 DE LEIOSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 KATWIJK AAN DEN RIJN Het terrein van het Groot-badhotel. Lan gen tijd heeft het beleende Grootbadhotel- terrein een nogal onoogelijk aanzien gehad. Een gedeelte bleef een stuifruïne. Dat zal spoedig anders worden. Een flink complex van zeven mooie panden zal spoedig op het (middenterrein verrijzen en aan het geheel veel verfraaiing geven. Wat dan nog als open grond ligt zal naar alle waarschijn lijkheid ook spoedig in exploitatie gebracht worden. Het duurde wel lang eer dit ter rein bebouwd was, doch spoedig zal hier een nieuw dorpsdeel verrezen zijn. Wantveld. Het voormalige voetbal veld van „Quick Boys" en van „Katwijk", dat bestemd is voor bouwgrond voor het te stichten sanatorium aan den Nieuwen Duinweg zal voorloopig bestemd worden voor „wantveld" ten dienste der reeders te Katwijk aan Zee, om getaande netten, voor deze voor de visscherij worden meegeno men, te drogen. Het sohijnt dus de bedoe ling om voorloopig met den bouw van het sanatorium voor zènuwzieken nog niet te beginnen. LEIDSCHENDAM Brand Gisterenmiddag omstreeks kwart over 12 \.erd de brandweer gealarmeerd voor een brand in park Leeuwenberg, alhier. Terwijl de bewoners afwezig waren was brand uitgebroken in de villa van de familie Zoet Park Leeuwenberg 22. Door omwonenden, die de brand ontdekten werd direct het meubilair naar buiten gedragen. De brandweer, die binnen 5 minuten na het alarm aanwezig was, gaf direct met 2 stralen water en wist uitbreiding te voorkomen en de brand te beperken tot de slaapkamer en badkamer, die echter ge heel uitbrandden. De oorzaak van de brand die in de slaapkamer is ontstaan, is on bekend. Op het terrein van de brand wa ren aanwezig burgemeester Keyzer en Rijks- en Gemeentepolitie. De schade wordt door verzekering gedekt. Hanze. Onder voorzitterschap van den heer J. Schuijt kwam gisterenavond de R.K. Middenstandsvereeniging „De Hanze" in ledenvergadering bijeen. In zijn openingswoord memoreert de voorzitter zijn voorzittersbenoeming, wel ke moeilijke taak hij, dank zij de toege zegde steun van het bestuur, vol moed heeft aanvaard. Hij hoopt ook de steun van de leden te zullen krijgen en zal zijn uiterste tyst doen de belangen van de Hanze naar beste vermogen te behartigen. Na goedkeuring der notulen, worden enkele ingekomen stukken, voor kennis geving aangenomen en geschiedt mededee- ling, dat als afgevaardigde naar het co mité „Naar de nieuwe gemeenschap" is ge kozen de heer W. Vader en als afgevaar digde in het bestuur van de K.J.M.V. de heer H. J. Mol. Voor de bedevaart naar Heiloo op Zon dag 18 Juni a.s. hebben zich reeds enkelen opgegeven; besloten wordt dit alsnog na der bekend te maken, terwijl er gelegen heid bestaat zich tot 10 Juni op te geven bij den secretaris. De kosten zijn pl.m. 2.50. In bespreking komt dan de deelname aan de Ned. fabrikaatweek, welke zal ge houden worden van 1623 September a.s.; hierbij wordt o.m. de bedoeling uiteenge zet, n.l. deze week uitsluitend Ned. artike len uit te stallen en den verkoop daarvan te bevorderen, enz. In beginsel wordt tot deelname besloten; terwijl t.z.t. de noodi- ge besprekingen zullen gevoerd worden. Ter bestudeering en uitwerking van punt 7 „Heeft de Hanze een taak bij een eventueele mobilisatie", wordt een commis sie benoemd, bestaande uit de heeren H. J. Mol, W. G. Blonk en L. J. Lipman. In behandeling komt de agenda van de voor- jaars Centrale Raad, waarover lange be sprekingen worden gehouden. Tot afge vaardigden worden gekozen de heeren Sor- mani en W. G. Blonk. NOORDWIJKERHOUT R. K. STAATSPARTIJ. Pater Peters spreekt. Maandagavond hield de R. K. Staatspartij afd. Noordwijkerhout een propaganda-ver- gadering in café „de Zwaan". Toen de voor- ztter om kwart over acht de vergadering met den Chr. groet opende, bleek de zaal tamelijk goed bezet te zijn. De voorzitter drukte er zijn spijt over uit, dat hier in Noordwijkerhout nog vóór de gemeente raadsverkiezing een propaganda-vergade- ring bleek noodig te zijn en wie omdat de S.D.A.P. ditmaal voor het eerst met een candidatenlijst is uitgekomen, waarop, tot schande van beide parochies, katholieken •hebben geteekend. De voorzitter sprak hierna een hartelijk woord van welkom tot den spreker van den avond, den bekenden redenaar Pater Peters, die vervolgens het woord nam. Spreker be gon met te zeggen dat het jammerlijk is dat in Noordwijkerhout voor de raadsver kiezingen noodzakelijk door de Staatspartij propaganda gemaakt moet worden. Dit moest niet noodig zijn, zeide hij, ook buiten de kerk moeten we onze eenheid betoonen. niet alleen in de kerk. Als wij katholieken op politeik terrein niet één zijn, doen we niet de kerk te kort, doch Christus cn het Christendom. Spreker maakte de veront schuldiging, dat hij als priester propaganda maakt op politiek terrein, doch zeide dat hij echter ook staatsburger is en dus gerust het woord mag voeren in een politieke ver gadering en dat niemand hem dit recht kan betwisten. Spreker liet daarna duidelijk uitkomen dat politiek heden bijna nooit meer zuiver politiek is. De door ons gevoerde politiek is een onderdeel van de groote katholieke actie. Het werk van de Staatspartij is het werk om Christus te doen zegevieren op het terrein waar men hem verdreven heeft. De Pater wees er vervolgens op, dat er geen essentieel verschil bestaat tusschen de politiek gevoerd voor het land, de pro vincie of de gemeente. Men kan niet zijn katholieke voor de kamers, de provinciale staten cn rood voor den gemeenteraad. Hij zeide blij te zijn dat de katholieken met een lijst hier op het dorp zijn uitgekomen, dat geeft blijk dat men begrepen heeft dat ver deeldheid van den duivel is. Het is een overbodige vraag waarom wij één moeten zijn. Eendracht maakt sterk. De gewijde redenaar besprak verder het verschil tusschen „gemengde" politiek en politiek en toonde aan dat wij katholieken ons de weelde van verdeeldheid niet kun nen permitteeren. Hij juichte toe dat de K.D.P. is verdwenen en bracht hulde aan wie hulde toekomt, n.l. aan de leiders van de K.D.P., die de moed hadden terug naar de Staatspartij te komen. De Staatspartij kom ik hier vanavond heelemaal niet heilig verklaren, riep spre ker uit, het is een vereeniging van men- schen en menschen kunnen nu eenmaal fouten maken. De inzet van den strijd, ook voor de raadsverkiezing, is vóór of tegen den Christus, vóór of tegen het Christen dom, voor of tegen God, zeide hij. Ons volk heeft dat twee jaar geleden bij de Kamerver kiezingen begrepen en ingezien. Duidelijk gaf spreker aan dat het evenzoo met de raadsverkiezing het geval is. Alle kwesties op zedelijk gebied komen in het klein in den raad in het groot in de Kamer. Dat het thans in de wereld zoo beroerd er naar toe gaat, vervolgde hij, ligt aan het feit, dat Christus uit de Maatschappij verban nen is. Christus moet wederom de plaats krijgen die hem toekomt, want de wereld is nu eenmaal gemaakt door Christus en in die wereld moet het noodzakelijk in het honderd loopen als de menschen zelf de wetten maken, neen, zegt spr., het zal pas beter gaan als we teruggaan naar de wet ten van Christus. Alleen de Christus re geert en zijn systeem zal zegevieren. Zet als katholieken, zoo eindigde spreker, alle dingen die van minder belang zijn, aan den kant, uw geloof dient van grooter waarde te zijn dan uw beurs. Ik vraag wie is uw keuze, het antwoord is aan U! Daverend applaus was de dank der ver gadering voor de pittige rede welke 5 kwar tier had geduurd. De voorzitter dankte en sprak de hoop uit dat de aanwezigen de woorden van den spreker zouden uitdragen en op 7 Juni*a.s. allen zullen stemmen op lijst no. 1. VOORHOUT Gemeenteraad. De Raad dezer gemeen te vergadert Vrijdag 26 Mei des avonds te 8.30 uur. 1. Notulen der vergadering van 30-3-'39. 2. Ingekomen stukken: a. voorzit ter Ged. Staten, koninklijke goedkeuring opccntenheffing gemeentefondsbelasting 19391940. b. Ged. Staten, aanneming voor kennisgeving van het gewijzigde reglement van orde voor de vergaderingen van den Raad. c. Ged. Staten, goedkeuring 14e wij ziging gemeentebegrooting 1938. 3. Voorstel van B. en W. tot wijziging pensioensgrond slagen administrateur der bedrijven. 4. Voorstel van B. en W. tot beschikbaarstel ling van gelden voor extra B-steun over 1939. 6. Voorstel van B. en W. om op het bezwaar van Ant. Jansze tegen een aan schrijving tot verbetering van een arbei derswoning te beslissen, dat voor eeqige punten 1 jaar uitstel wordt verleend. 6. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een algemeene opdracht tot controle van de z.g. kleine kassen aan het Verifi catiebureau der Vereeniging van Neder- landsche Gemeenten te 's-Gravenhagc. 7. Voorstel van B. en W. tot begrootingswij- ziging, mede in verband met verbouw van het voomalige postkantoor tot bodewoning. 8. Rondvraag. 9. Geheime vergadering. WARMOND Gevestigd: C. Leemans en gezin van Hilversum A. Geerlof van Hilversum J. v. d. Wilt van Hilversum H. v. d. Meulen van Westdongeradeel J. W. A, M. Schoneveld van der Cloet van 's-Gra- venhage W. Koot van Leimuiden Th. v. d. Berg van Noordwijk H. Donker van Rotterdam. Vertrokken: KI. Ramp naar Bode graven A. J. M. van Opstal naar Oegst- geest S. Schneiders naar Duitschland Th. Derriks naar Obdam S. N. Dissel dorp naar Voorhout Th. W. M. van Nie- kerk naar Leiden J. Rood naar Alphen aan den Rijn A. M. C. Slingerland naar Noordwijk. Week vóór Pinksteren Week van gebed en offer voor de Koloniale Missies In aantal zullen de Tulpen nog wel de boventoon gevoerd hebben op deze keuring, ofschoon de kwaliteit van het geëxposeer de, enkele uitzonderingen daar gelaten, duidelijk deed uitkomen dat het tulpensei zoen teneinde is. A.s. Dinsdag zullen er nog wel enkele tulpen zijn, evenals er nu nog een Narcis was n.l. Inc. Graf Zeppelin, in gezonden door K. v. d. Schoot, Hillegom. Er waren Darwin, Cottage, Breeder en andere rassen tulpen, er waren nieuwig heden, gewone handelsoorten en ook de zeer oude E.l.t. zomerschoon, die de laat ste tijd weer erg naar voren komt. Meer dere firma's lieten de groote rood-witte bloemen van deze variteit van 1620 zien, o.m. P. Bijvoet en Co, O verveen en P. Bakker M.zn. Enkhuijzen. De vraag is nu: Hoe staat het met het voortkweeken van deze soort? De tulpen-inzendingen dan allereerst nemende, moeten de Dubb. Triumph Nizza, geel met karmijnroode nuanceering, noe men, welke door J. G. Eldering en Co., Overveen werd ingezonden. De licht bruine Breeder Helicon, met groote bakken en eenige Bizer variëteiten waarvan Victory, geel met bruin, flinke bloem, ons het meest bekoorde, verdienen uit deze mede vermeld. De Ver. Culturen lieten nogmaals de bleek-gele Cottage Stan ja, in beste con ditie zien en de zeer donkerroode Br. New Orleans. De Cott. Smiling Queen, van Leo Roozen N,zn., Heemstede was nog mooier rose dan de vorige week. Een collectie Rembrandttulpen was in gezonden door J. Schoehuip uit Uitgeest. Bijzonder opvallende bloemen konden wij niet bespeuren. Wel opvallend was de T.T. den Helder, bruin-rood met gerand van J. F. v. d. Berg, Anna Paulowna. Een tweetal zaailingen (rood) waren ingezonden door W. de Ruyter en Zoon, Noordwijk. Iets bijzonder viel aan deze aanwinsten op het eerste oog niet te zien. Buiten de reeds genoemde Zomerschoon exposeerde de firma P. Bijvoet en Co., Overveen o.m. nog Br. La Bigavre! Inder daad! Klein: geel rood paars. Een mooie bloem voor in den tuin. De Big. Chame leon zal moeilijk in 4 kleurendruk op het papier gebracht kunnen worden! Een mooie tulp is ook de heel, heel licht gele e.l.t. Aya Sophia. J. J. Grullemans en Zonen, Lisse lieten een collectie Darwin en Breeder zaailingen zien. Namen noch nummers waren gegeven. Een mooie Bigavre wa£ Orangeade van Gebr. Eggink, Voorschoten. Een aparte geel-bruine kleur, de tinten regelmatig verdeeld. Eenige firma's hadden een aan tal verloopingen ingezonden n.l. J. P. Se- gers, Lisse 3 soorten Avis Kennicott. de ge wone (geel), rood (ofschoon lang niet zui ver rood) en gevlamd, rood en geel. P. van Reisen en Zonen, Voorhout had zoo'n collectie uit Inglexombe Yellow. Hier waren, buiten de origineele, Inglex. Red en Inglex. red en yellow geëxposeerd. Evens uit Inglexombe yellow was de door J. Bankert, Enkhuijzen ingezonden Jaginda geel met rood, en ook de helder rood met gele tulp van P. Groot N.zn., Andijk. Frans Roozen L.zn., Vogelenzang liet nog één maal de schitterende parkieten Violet Queen en Sunshine zien. Voor beide be- bekwam hij een get. 1ste klasse. Mooi was Black Girl in de kleine inzen ding van Goemans-Visser, Hillegom, die, ter vergelijking, ook La Tulipe noire liet zien, welke laaste variëteit tot nu toe wel als de zwartste door ging. Niet minder dan 7 variëteiten Parkieten waren verwerkt in een door Eugène v d. Schoot, Hillegom ingezonden bloemstuk. Kwamen de groote bloemen-winkeliers eens op deze keuringen Wat zouden zij hier niet een schat van nieuwigheden leeren! Een gouden medaille werd toegekend aan de groote collectie Scilla Campanulata en Scilla Nutans, ingezonden door J. Valke- ring en Zonen, Limmen. Mooi in hun soort waren S. Camp. Rheinland, paarsblauw met hemelsblauwe nerf, Rosa Bonheur, violet- rose met licht magenta, Morent Everest en l'Innocence, beide vanzelfsprekend wit en de S. Nutans Snowflake. Een kruising van Glad. Primulinus en Glad. Nanus, door Cor Broeze, Wijk aan Duin, Glad. Princia- nus genoemd, kon ons maar weinig be- kooren. Mooier waren de Sparaxis in soorten, vooral Mont Blanc.wit met geel ALPHEN AAN DEN RIJN Raadslidmaatschap. Het Raadslid S. Groenendijk (S.D.A.P.) gaat deze gemeen te verlaten. Als lijstopvolger komt in aan merking de heer C. den Uyl. Been gebroken. Een 5-jarig zoontje van B. aan den Gnephoek werd gisteren door een wielrijdster aangereden, met gevolg dat het kind een been brak en naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden (moest worden overgebracht. Geboren: Johanna, d. van Willem Dirkzwager en Babje Verkade. Overleden: Anthonie Bijl oud 55 jaar, gehuwd met Johanna van Ooyen (overleden te Leiden) Trijntje Blok, oud 77 jaar, gehuwd met Jan Zaal Grietje van Veen, oud 78 jaar, gehuwd met Zevert Hoogervorst. Gevestigd: Willem G. Schermerhorn van Leiden. Vertrokken: Jouka T. Joha naar Domburg Neeltje J. M. Kemp naar Nieuwer-Amstel Janna Blom naar Zwammerdam Petronella B. G. van En gelen naar Amsterdam Willem G. van Beerschoten naar Wassenaar Gerrit den Otter naar 's-Gravenhage Geertruida Eikelenboom naar Wassenaar Wille- mijndert Burggraaf en gezin naar St. Pan- cras Antje van Muiswinkel naar Oegst- geest Antoni, de Haan naar Oegst- geest Anna Lubach naar Leiden Freerk A. Donkerbroek en echtgenoote naar Zwammerdam Barendina J. Y. J. Lok naar Zwammerdam Egbertus A. Odijk naar Haarlemmermeer Jan van Ginkel naar Ede. HOOGMADE Melkcursus. Dank zij de medewer king van ir. Huisman, den rijkszuivelcon- sulent, heeft het bestuur van den L.T.B. bereikt dat een tweetal melkcursussen ge geven kunnen worden. Deze lessen, te ge ven, wat het theoretisch gedeelte betreft, door ir. Huisman uit Gouda, zullen, wat het practisch gedeelte aangaat worden ge geven door den heer Hartveld uit Lan- geraar, die voormelker is. Teneinde zoo spoedig mogelijk met de lessen te kunnen beginnen is besloten nog deze week de eerste les te geven. Dankbaar kan gebruik gemaakt worden van de toezeggingen van een tweetal bedrijfhouders, die zich bereid verklaard hebben hun bedrijf voor dit doel beschikbaar te stellen. Dat dit een opoffering is wordt door het bestuur der afdeeling ten volle ingezien en daarom ook zeer gewaardeerd. Het mag toch een verheugend teeken zijn, dat veehouders, ten behoeve van de jongere boeren, de gelegenheid willen geven op hun bedrijf praktijk op te doen. De melkcursussen zulen tot een getal van 8 worden gegeven, waarvan er 4 vóór en 4 na de hooitijd zullen vallen. De eer ste les begint één uur eerder dan de ove rige, om enkele inlichtingen te verstrek ken. Geitenfokvereeniging. Maandagavond hield bovengenoemde vereeniging een al gemeene ledenvergadering in café v. d. Eng, waarvoor een minieme belangstelling bestond, behalve het bestuur was e r n.l hart. De collectie Iris Regelio Cyclus van C. G. van Tubergen, Haarlem was mooi. Dit genre zeer rustieke bloemer is mooier dan de Iris barbate. De purper-violette Vul- canus met marine-blauwe band was met de bruine Isolda bijzonder aantrekkelijk. Rijn veld en Zoon had thans een collectie Lilium ingezonden. Crobellatum was er met flinke takken. J. de Goede S.zn, Bree zand had eenige Holl. Iris, w.o. Lemon Queen, waarna tot slot Konijnenburg en Mark, Noordwijk de verdiende aandacht vroeg voor een schitterende collectie Gla diolen. Wat een lange stengels! De mooiste! onmogelijk te zeggen. Mato- .hari, zeer licht violet, Greta Carbo, wit achtig, Himmelstor, zacht geel en de smalle trossen van Margot Brunning, schitterend rose waren allen prachtig, evenals trou wens de geheele met zorg uitgekozen en met zorg opgestelde collectie. Dat het bloeiseizoen ten einde loopt was ook op te maken aan eenige demonstraties van diverse sorteermachines, welke buiten plaats vonden. één lid. Om pl.m. 8 uur opende de voorz., de heer L. Lieverse, de vergadering met een hartelijk woord van welkom, tot hen die wel waren opgekomen, en een woord van spijt over het niet opkomen van de anderen. Vooral heet hij welkom den heer J. Borst, die hersteld van het hem over komen ongeluk weer ter vergadering aan wezig is. Spr. hoopt, dat hij nog. vele jaren in goede gezondheid zijn plaats achter de groene tafel zal kunnen innemen. Door afwezigheid van den penningmees ter kon het volgende punt: Vaststelling vergoeding aan den bok-houder, weer niet definitief worden afgehandeld. Besloten werd deze vergoeding vast te stellen op 15.per jaar, indien de kas zulks toe laat. De ter vergadering aanwezige bok- houder kan zich hiermede accoord verkla- n. Hierna kwam het hoofdpunt der agenda. Er was n.l. een schrijven binnengekomen over de oprichting van 'n afdeeling onder „Leiderdorp" en ressorteerende onder Lei derdorp en de Hooge Rijndijk. Van het hoofdbestuur was een schrijven hierom trent binnengekomen met het verzoek ad vies over de kwestie te geven aan de op richters dezer nieuwe afdeeling. Dit ad vies was gegeven door den voorz. in een schrijven waarin hij op grond van de drie onderstaande punten verklaarde dat de afd. Hoogmade en Omstreken tegen oprichting eener nieuwe afdeeling was: le. Op de laat ste vergadering was door het hoofdbe stuur besloten voorloopig niet meer tot oprichting van nieuwe afdeelingen over te gaan door 't gebrek aan voldoende goed fokmatriaal. 2e. Daar onze afdeeling toch wat ledental betreft reeds klein is, is zij natuurlijk tegen nog verdere versnippe ring. 3e. Naar de meening is het op richten eener vereeniging ten koste van andere vereenigingen in de omgeving niet opbouwend maar afbrekend, werken. De „vergadering" kon zich met dit schrij ven volkomen vei*eenigen, waarmede deze kwestie was afgehandeld. Naar aanleiding van punt 1 van het bo venstaande schrijven ontwikkelde zich een aangename discussie over de kwaliteit en de quantiteit van het fokmateriaal en mid delen tot uitbreiding daarvan. Hierbij deel de de heer J. Borst tevens mede, dat hij als bok-houder van de Prov. Bond heeft be dankt. Als volgende punt der agenda was hier na aan de orde: verloting. De financieele toestand van de vereeniging is n.l. zooda nig, dat het bestuur noodzakelijk naar ver betering daarvan moet uitzien. En als mid del daartoe zal de verloting worden aan gewend. Er wordt echter naar voren ge bracht dat deze verloting slechts een voor onze vereeniging gunstig resultaat kan hebben indien de medewerking wordt ver kregen van de vereenigingen in de omge ving. Daarom wordt besloten dat met de besturen van enkele vereenigingen hier over zal worden geconfereerd op Vrijdag 2 Juni a.s. Nadere bijzonderheden volgen dus. Van de rondvraag werd gebruik ge maakt om te verzoeken, dat er door de af gevaardigde op de volgende Bondsvergade ring de aandacht op zal worden geves tigd, dat de afgekeurde bokken zonder voorwaarde op de vrije markt worden ver kocht. Wat gebeurt er met deze dieren? Waar komen ze terecht? Nog een vraag over het merken van bokken en over uit gekeerde subsidies werden naar genoegen bantwoord, waarna nog werd medege deeld, dat de jaarlijksche keuring zal plaats vinden op 24 Juli 1939 des avonds te half zeven op het plein voor café Wittemar.. Hi,ermede was deze in de beste orde ver- loopen vergadering ten einde en sloot de voorzitter met 'n woord van dank voor deze en 'n woord van hoop voor de vol gende keer de vergadering. NIEUWKOOP Geslaagd. Te Utrecht, slaagde onze plaatsgenoot W. Augustinus voor het exa- men-semi-arts. WOERDEN Volksbond-voorzitter bedankt. Naar wij vernemen heeft de heer G. Ver- sluys, voorzitter van den R.-K. Volksbond, voor deze functie bedankt. In de eerstvol gende vergadering hoopt men in deze va cature te voorzien. 255. Toen hij een eindje weg was, hoorde hij de ekster roepen: „Hé, daar opschepper, laat de politie maar thuis blyven, want ik blijf niet op ze wachten. Zeg maar, dat ik naar het buitenland vertrokken ben." 256. Onder al die bedryven door had de tijd niet stilge staan; het sloeg juist half vier, toen Joko met zijn vondst voor de tent van gevonden voorwerpen aankwam. De lei der achter het tafeltje was danig in zijn schik, toen Joko hem alles vertelde.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 10