COMENIUS-HERDENKINGSMARSCH Mama wordt opgc voetj! ^p2Adóch&(2ouftwnk Een langs radioaraiischen weg overgebrachte foto van de plechtige ontvangst van het Engelscne Koningspaar door het Canadeesche Parlement te Quebec. De koninklijke gasten luisteren naar een der begroetingsredevoeringen De bekende beeldhouwer Peter Roovers in rijn atelier te Mook bezig met het vervaardigen van een borstbeeld van H. M. de Koningin. Links het model, dat door den beeldhouwer gemaaxt werd nadat H. M. de Koningin voor hem geposeerd had Mr J. G R. Vos werd Vrijdag ge ïnstalleerd als burgemeester der ge meente Eenrum (Gr.). Bij aankomst aan het gemeentehuis werden aan de echt- genoote van den nieuwen burgervader bloemen aangeboden Te Bussum wordt van 19 tot 21 Mei de jaarlijksche Comenius herdenkings- marsch gehouden, waarvan de eerste dag speciaal voor de militairen bestemd was. Een groep deelnemers onderweg Jong Volendam deed de deelnemers aan het Spoorwegcongres uitgeleide, toen het gezelschap deze week een bezoek aan het karakteristieke dorp had gebracht De Hertog en de Hertogin van Kent woonden in Oiympia Hall te Londen de opening van het jaarlijksch militair feest bij. De hooge gasten in de eereloge Een met papier geladen zolderschuit zonk Vrijdag in de Heerengracht te Amsterdam. De drijvende inventaris had veel bekijks FEUILLETON Geautoriseerde vertaling door F. v. Velsen ROMAN VAN LO WILSDORï. 43) Nu eens bleef hij staan en staarde we zenloos voor zich uit, dan weer deed hij eenige schreden en schudde als in vertwij feling z'n hoofd. Plotseling echter richtte hij zich in z'n volle lengte op. Een ge dochte was hem ingevallen: Oliva was als gast op het jacht. Kon zij dus bepalen, wan neer zij terug zou komen? Immers neen! Bovendien was zij in gezelschap van haar verloofde. Of het hem Virgilius nu aan stond of niet, zijn hoogheid prins Xilo was de officieele verloofde van Oliva en Virgi lius Pretorius had hier niet het minste te verwachten. Dus maar terug. Vlug on middellijk! Plotseling was het hem, of de grond on der z'n voeten brandde. Met welk doel was hij hier gekomen? Wat had hij eigenlijk verwacht? Dat Oliva hem bij het eerste weerzien om den hals zou vallen? Gek, die hij was! Driedubbele idioot! Hij had zich aan zijn hersenschim zóó vastgeklampt, dat hij tijd noodig had, zich aan de wreede teleurstelling te herstellen. Uit! Uit was het. De lange, mooie droom van heel zijn leven was uitgedroomd! Virgilius Pretorius had zijn koffers nog niet uitgepakt. Nog denzelfden dag aan vaardde hy de terugreis naar Weenen. Tevergeefs lokte de stralende zonne schijn. Tevergeefs verspreidden de viooltje? him heerlijken geur^ Tevergeefs scheen de zee verleidelijk te roepen: „Blijf, de we reld is toch zoo heerlijk mooi!" Vermoeid, verslagen en jaren verouderd kwam Virgilius in Weenen aan. Hij ver meed het, Bella van zij thuiskomst te ver wittigen. Het zou hem onmogelijk ge weest zijn, haar onder de oogen te komen. Hij reisde onmiddellijk door naar zijn landgoed, waar hij zich in zyn kamer op sloot. Hij wilde niets hooren, niets zien. Zoo bleef het dagenlang. Eten deed hij bijna niet, spreken in 't geheel niet en rus teloos slenterde hij door de kamer? en gan gen als iemand, die al zijn schatten op één kaart heeft gezet en verloren. HOOFDSTUK XVII. Ongeveer een week later was het reis gezelschap van het jacht weer in Nizza te rug. Oliva, bruingebrand, levenslustig als nooit te voren en in merkwaardig blijde stemming, betrok Jiaar kamers en begon met behulp van een kamermeisje haar kof fers uit te pakken. Het was een bonte ver zameling, die voor den dag kwam. Zij hadden verschillende havenplaatsen aan gedaan en zijne hoogheid had haai met de kostbaarste cadeaux van den meest uiteen loopenden aard overladen. Toen het uitpakken was afgeloopen en Oliva alleen was gebleven, ademde zij diep heel diep. Vandaag was zij weer zichzelf. Haar verloofde was van den heer lijken tocht zonderling afgemat teruggeko men. Hij had over vermoeidheid en rillin gen geklaagd, niettegenstaande het zeer warm was. Lize Froheim was van meening, dat het niet veel te beteekenen had; hij zou, nu hij weer in zijn eigen bed kon slapen, wel spoedig in orde zijn. Morgen zou Oliva naar Cannes gaan, want Mucki moest rust houden. Morgen. Maar vandaag had Oliva den dag voor zichzelf. Dat was in lang niet gebeurd. Zy werd verwend, men bewonderde en vertroetelde haar als nooit te voren in haar leven. Maai allen was zy nooit Het vreemde gezelschap had zy in 't begin heel leuk gevonden, zoo als al wat nieuw is ten slotte zelfs diege nen aantrekt, die liever hun gewone leven leiden. Maar geleidelijk werd het toch ver moeiend. Vooral was het hinderlijk geweest op dien dag, toen de draadlooze vraag die zonderlinge vraag van Virgilius uit Nizza kwam. Haar verloofde had haar het bericht gebracht en haar antwoord afge wacht. Zy had al haar zelfbeheersching noodig gehad om zich niet te verraden. „Een landeigenaar by ons uit de buurt, die vermoedelijk in Nizza verdwaald is", had zy geantwoord, toen hij naar den afzender informeerde en dan voegde zij er handig by: „Ik geloof, dat hy huwelijksplannen heeft ten opzichte van myn dochter doch er is nog niets bepaald." Zy bloosde sterk, want een leugen was bij haar nog nooit voorgekomen. Maar zy kon niet anders. Een vijandig gevoel over viel haar, wanneer zy aan Virgilius moest denken. Zy had er niet de minste notie van, wat hij in Nizza te maken had en waarom hij die dringende vraag had geseind. Vermoe delijk wilde hij haar bewegen, naar huis te komen, opdat hij zoo spoedig mogelijk zou kunnen trouwen. Bruidegoms zijn altijd on geduldig. Zelfs zijne hoogheid sprak eigen lijk over niets anders, wanneer hij met haar alleen was, dan over hun spoedige verbin tenis. Des te erger voor Pretorius wenneer hy den datum van zijn huwelijk met Bella af hankelijk stelde van haar thuiskomt. Want zy dacht er niet aan, hem tegemoet te ko men om den wachttijd te verkorten. Midden in deze wraakzuchtige overpein zingen trok een geluid haar aandacht. Zy stond op haar klein balcon en had het kloppen op haar deur niet duidelijk ge hoord. Nu kwam de piccolo eenigszins ver legen binnen en hield mevrouw von Bela- my een zilveren blaadje voor, waarop twee brieven lagen. Oliva nam ze en de piccolo verdween. Zy keek naar de twee enveloppen en herkende op de eene de hand van Bella; het handschrift van den tweeden was haar onbekend. Bella had dus geschreven. Oli va nam haar lorgnet en keek naar den da tum van het stempel 't was lang gala den. Den dag na haar vertrek uit Nizza was de brief aangekomen. Oliva trachtte naar den inhoud van den nog gesloten brief te raden. Wat zou Bella schrijven? Waar schijnlijk wilde zij ook, dat haar moeder te rug kwam. Zy hebben wel haast, die tweet Ja dat was het. Nu er geen antwoord was gevolgd, had Virgilius niet getalmd, doch was naar Nizza gereisd, teneinde de treuze lende schoonmoeder aan haar plicht te her inneren. Dit helderde volkomen het ver rassende bezoek op. En Oliva legde het schrijven onge opend ter zijde, nam den anderen brief en sneed hem open. Er kwam een vel zwaar oud-Hollandsch postpapier voor den dag, dat met karakteristiek schrift was volge schreven Zij las: „Geachte mevrouw, In groote dankbaarheid voor uw zoo vlugge en zonder voorbehoud geschon ken toestemming betuigen Bella en ik u onze oprechte liefde en toewijding. Wees overtuigd, geachte mevrouw, dat u uw kind niet aan een onwaardige toever trouwt en dat het mijn cenig doel zal zijn, Bella gelukkig te maken. Tevens breng ik u de hartelijke groeten van myn moeder en teeken met de verzekering van myn hartelijke genegenheid. Robert Ellegarde." (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 9