E* Is onze Katechismus verouderd? Qehru* SUNLIGHT ZEEP OMGEVING ZATERDAG 20 MEI 1939 DE LEICSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 Wanneer een kind blijk geeft van de keurig uit het hoofd geleerde katechismus niet veel te begrijpen, is dat nog geen re den om te overwegen het naar een school voor buitengewoon lager onderwijs te zen den! Indien het goed begrip van den katechismus als maatstof zou worden aan gelegd om te beoordeelen of een kind in de school „mee" kan, zou vermoedelijk het buitengewoon lager onderwijs spoedig „ge woon" worden en het gewone l.o. nog slechts geschikt zijn voor enkele buitenge woon scherpzinnige leerlingen. Wie te rade gaat bij eigen jeugdervarin gen herinnert zich rpisschien nog, hoe vele vragen en antwoorden van den katechis mus in zijn kinderlijk brein woorden en zinnen bleven zonder duidelijken inhoud. De tegenwoordige katechismus is in een vorm gegoten, welke het de jonge menschjes niet gemakkelijk maakt. Daar over is den laatsten tijd, met name in pae- dagogische kringen, veel gezegd en veel geschreven, zoodat zelfs van een „kate- chismus-kwestie" kan worden gesproken. Lector W. R. de Jong, van het Groot-Semi narie „Rijsenburg" heeft thans een boek uitgegeven, waarin de bezwaren, tegen de huidige samenstelling en vorm van den katechismus gerezen, historisch wor den bezien en waarin wenken worden ge geven, op welke wijze een overzichtelijker en gemakkelijker te verwerken gods dienstleer voor kinderen kan worden be reikt 1). Aanleiding tot het schrijven van dit be langwekkende boekje was de voorgenomen herziening van de Nederlandsche eenheids- katechismus. De schrijver van meening zijnde, dat met een oppervlakkige herzie ning zeker niet kan worden volstaan, vat de van vele zijden geopperde bezwaren van paedagogischen en didactischen aard als volgt samen: De katechismus domineert, niet de katecheet, die aan l anden en voeten is gebonden door het veel te uitge breide boekje; het godsdienstonderwijs en de gods dienstige vorming van het katholieke kind culmineeren in het mechanisch memoriseeren van een aantal, vaak niet genoegzaam verklaarde en dus onbegrepen teksten; juist deze dwang tot mechanisch memoriseeren- maakt voor het kind het katechismusboekje en zijn inhoud zoo weinig aantrekke lijk, zoo onsympathiek; te veel van den op den lesrooster uitgetrokken tijd voor het godsdienst onderwijs moet besteed worden aan het overhooren en memoriseeren van ka- techismuslessen; het onderwijs in de bijbelsche geschiedenis en de liturgie komt hierdoor vaak in het gedrang; voor toepassing van de gezonde di- daktische beginselen: apperceptie, aanschouwelijkheid, zelfwerkzaamheid blijft geen tijd over; anders zou men niet klaar komen met den uitleg van de voorgeschreven leerstof; de theologie heeft bij de samenstel ling van den katechismus de overhand gehad wat natuurlijk heel goed is; maar paedagogiek en didaktiek zijn wel al te veel genegeerd; vandaar veel voor het kind onverstaanbare en haast niet uit te leggen woorden en zinnen. Al deze bezwaren al zijn ze dan ook wel eens op overdreven wijze ge uit bevatten een groote kern van waarheid. En het is hierom, dat onze katechis mus momenteel niet een oppervlakki ge, doch een zeer grondige herziening behoeft! Lector de Jong behandelt het „katechis- mus-vraagstuk" in twee deelen. In een his torisch overzicht zeer lezenswaard wordt uiteengezet, welke invloeden, ten goede of ten kwade, in den loop der tijden op het in het midden der 16e eeuw ont stane katechismus-boekje hebben inge werkt. Merkwaardig, en kenteekenend voor de slaafsche mentaliteit tijdens de Napoleontische overheersching, is het ci taat uit den „Catechismus ten gebruike van al de Kerken des Franschen Rijks", om trent de verplichtingen van de christenen jegens hun Vorst! (p. 40). De schrijver komt tot de conclusie, dat in ons tegen woordig katechismus-boekje de invloed is na te wijzen van de polemiek uit het tijd perk van de „Hervorming", van de puur- verstandelijke „verlichting" van de 18de eeuw, van de omslachtige toelichtingen der historische school in de 19de eeuw en van „theologische Mentalitat" van De- harbe en Linden. „Het wordt werkelijk hoog tijd" beklemtoont lector de Jong, met vette letters, „dat men er zich eens ernstig op bezinne, of al deze invloeden ten eeuwigen dage in ons katechismus- boekje verdisconteerd moeten blijven" (p. 61). In het tweede gedeelte geeft de schrij ver, les voor les, eenige beschouwingen en gedachten, die naar zijn meening bij een herziening dienen te worden overwogen. De indeeling, door St. Petrus Canisius aan zijn katechismus gegeven biedt een zeer gezonde basis daartoe. Canisius verdeelde de te behandelen stof in: wijsheid en ge rechtigheid, d.w.z. in: het geloof kennen en het geloof beleven. Een verdeeling in drieën acht de schrijver echter nog wen- schelijker, dit derde deel, gewijd aan de Sacramenten, zou tusschcn de Canisiaan- sche indeeling kunnen worden ingelascht en te beschouwen zijn als een aanhangsel van het eerste deel. Bij de les voor les gegeven wenken be spreekt De Jong ook de vele opsommingen (zooals de negen vreemde zonden, de wer ken van barmhartigheid, de wraakroepen de zonden enz). In de nieuwe Duitsche „Einheitskatechismus" zijn deze uit het hoofd te leeren ratjesbijna alle verdwe- „Of men deze opsommingen in den katechismus wil behouden, zal vooral af hangen van de vraag, wat de kinderen voor nu en later aan deze formules heb ben. Maar we meenen, maken de kinde ren de meeste dezer formules niet tot hun blijvend bezit; en dit is toch in ieder geval noodig, willen ze er eenig prac- tisch nut van hebben" (p. 95). Wellicht zal menigeen na het lezen van dit boekje zeggen aldus besluit de schrijver zijn beschouwing wat blijft er nu nog over van onzen katechismus? En dan antwoordt hij: „Wat er overblijft, is: een kinder boekje, waarin op zeer eenvoudige wijze wordt uiteengezet, wat we moeten ge- looven en wat we moeten doen om vol gens ons geloof te leven. En dit zooveel mogelijk aan de hand van formules, die H1LLEGOM De Bloemenvelden. Ofschoon de tul pen nog in volle pracht staan worden weinig vreemdelingen meer verwacht. De uitkijktoren is dan ook afgebroken en de rondvaarten geëindigd. Geboren: d. van J. van der Lans Raaphorst d. van C. WilhelmusAan- geenbrug z. van H. de JongTaffijn z. van M. A. Veldh. van ZantenMool- huyzen z. van H. M. de GrootGieske d. van C. J. Lommersevan Dril z. van A. C. Vermeyvan Roode d. van E. C. VerkerkGeilings. Ondertrouwd: J. C. Rusman en F. A. J. van Dam L. Speelman en E. F. C. Riechmann. Getrouwd: J. van Avezaath en C. H. Teeuwen N. Goulooze en J. H. Go- sens J. Salier en H. Foks. Overleden: M. de Jongvan Roode vr. 77 jaar. KATWIJK Badseizoen geopend verklaard! Volgens besluit van B. en W. (niet vol gens het weer!) is het badseizoen met in gang van gisteren geopend verklaard. Houtershof. Het om zijn oudheid be kende blok van woningen „Het Houters hof", een 27-tal primitieve woningen, is ten overstaan van notaris Markusse te Leiden in bod gebracht en verkocht voor de lut tele som van 13150.Dit is het blok van woningen waarvan in de laatst gehouden raadszitting werd gevraagd, of de gemeente hiervoor geen animo heeft, omdat het wel onder de saneering in die omgeving zal vallen, waarop de voorzitter antwoordde, dat eventueele koopers zich goed moesten overtuigen, of ze wel bewoonbare woningen kochten. Geboren: Antje Arendje, d. v. J. v. Schie en A. v. Rijn 'Klaas, z. v. K. v. d. Plas en G. v. d. Oever Arris Floris, z. v. H. Schaap en C. Zwanenburg Teuna, d. v. D. C. Vis en P. v. Duyvenbode Cornelis, z. v. M. Kuyt en P. v. Duyn Willemina Cornelia, d. v. E. de Jong en C. v. d. Boon Evert Jacobus, z. v. A. C. de Kort en P. M. Wallenburg. O n d e r t r o u w d: A. v. d. Plas en H. de Best A. v. Rijn en C. Ravensbergen A. Schaap en J. v. Duyn P. Nijgh en L. v. Duyn I. Schadde v. Doorn en M. Har- teveld J. v. d. Linden en C. Vooys J. de Jong en D. v. Rhijn. G e t r o u w d: G. Ros en T. de Jong W. W. Korpelshoek en E. v. Beelen P. Wolthaus en L. Durieux. Overleden: Klaas Hellenberg, 87 j. Jac. v. Rijn 57 j. KATWIJK AAN DEN RIJN TUTNBOUWO VERZICHT. Het is nu ongeveer twee maanden Lente volgens de kalender, maar behoudens zoo nu en dan een enkele dag. is het dan ook aan de temperatuur niet te constateeren dat we in dit jaargetijde leven. Er zal dan ook aan de weersomstandigheden wel een en ander moeten veranderen om de ach terstand in den groei van verschillende producten in te halen. Voor Spinazie zit er iets goeds in het koele weer, want wis en zeker ging er veel meer naar de belt als we werkelijk Lenteweer zouden bele ven. En dank zij de verhoogde minimum prijs kan nog een flink gedeelte van ƒ2.50, de kinderen dagelijks bidden of althans behooren te bidden of op te zeggen" (p. 100). Door de in zijn boekje gegeven wenken, hoopt dr. de Jong te bereiken, dat de kin deren niet „wat levensvreemde woord kennis" wordt ingeprent, maar godsdienst onderwijs voor het leven wordt gegeven. Ontwikkelde Katholieken met name on derwijzers en andere jeugdleiders zul len dit boek met belangstelling lezen, om op de hoogte te komen van dit probleem en om zich van deskundige zijde te laten voor lichten. Lector de Jong maakt in het besluit van zijn boek de opmerking, dat het ten zeerste te betreuren is, dat velen na het verlaten der lagere school geen systematisch gods- cVenst-onderwijs meer zullen ontvangen (p. 101). De kinderen groeien op tot volwassen mannen en vrouwen, maar met hun gods dienstkennis blijven zij in onbeholpen kin derschoentjes steken. Wellicht kan bij dc voorgenomen her ziening van het katechismus-onderricht ook dit ernstige euvel onder het oog wor den gezien. R. 1) „Ons Katechismusboekje", door W. R. de Jong, pr. Uitg. Wed. J. R. van Ros- sum, Utrecht, pr. 1.40. den minimumprijs, tot i 4.per 100 K.G. opbrengen. Maar alle tuinders zijn dezelfde meening, n.l. dat zelfs met deze prijs de opbrengst nog zeer sober is. Er blijft altijd nog eenige hoop op steun be staan. Maar wee dan ook, als het product afwijkend is. Prei bleef nog duur en no teerde geregeld van 11.60 tot 15.20 per 100 K.G. De kwaliteit is tengevolge van de vorst in December 1.1. maar matig en een grooter kwantum levert het gewas niet op. Kroten waren nogal varieerend in prijs, soms van 1.10 tot 1.80, an dere veilingdagen oploopend tot 1.90 tot 2.75 per 100 K.G. Sla die geregeld goed in prijs gebleven was liep deze week aanvankelijk flink terug om zich soms weer iets te herstellen, doch met een no teering van gemiddeld 2.90 tot 3.90 moeten we toch volstaan. 'Dat is nu niet wat men zou kunnen noemen slecht, maar de verwachting was beter. De export zal hierop ongetwijfeld van eenigen invloed zyn. Ook Radijs verschilde nog al eens in prijs. De meeste veilingdagen moest men volstaan met J 0.60 tot 0.95, maar een enkele dag kon wel eens tot 1.20 geno teerd worden. Maar dan moest het pro duct ook extra zijn. De financieele uit komst is hiermede voor de tuinders e laag Ook hier zal het de steun •^oeVn z«jn wilke iets zal moeten goed maken. Eigenaardig is het dat niettegenstaande de matige opbrengst, ook vorig jaar, de teelt, van dit product zich uitbreid. Rabar ber bieef geregeld prijshoudend met een opbrengst van 3.80 tot 4.30 per 100 bos. En Raapstelen gaven een opbrengst van 0.50 tot 0.90 per 100 bos. De teelt van dit laatste product is van onderge schikt belang. Late aardappelen die in klein kwantum werden aangevoerd, noteerden van 2.80 tot 3.80 per 100 K.G. De handel in dit product blijft nog steeds zeer mat. De handelaren klagen steen en been. Er is niet te verkoopen en nog selchter iets te verdienen. De vroege aardappelen komen slecht vooruit, en dreigen niet vroeg te zijn dit seizoen. LEIDSCHENDAM St. Josephsgczellen. Zondag 21 Mei te half 12 en na het Lof bijeenkomst en te 12 uur Paladijnen-vergadering. Dins dag 23 Mei te 8 uur Maria-Congregatie, daarna bijeenkomst. Zaterdag 27 Mei na het Lof bijeenkomst. K. J. RL V. Maandag 22 Mei: Socie- teitsavond. Dinsdag 23 Mei te 8 uur Ma ria-Congregatie en Donderdag 25 Mei de bekende K.J.M.V.-bijeenkomst. Ambtenarenreglement. Door den Mi nister is bezwaar gemaakt tegen de in deze gemeente voor het gemeentepersoneel gel dende wachtgeldregeling. De gemeentelijke regeling is gunstiger dan de rijksregeling en de minister, die van oordeel is dat de rijksregeling den ambtenaren alleszins rede lijke aanspraken geeft, acht het noodzake lijk, dat de gunstige verschillen in de ge meentelijke regeling behooren te worden weggenomen. Naar aanleiding van de be sprekingen in de commissie van Georga niseerd Overleg in ambtenarenzaken heb ben B. en W. nog pogingen aangewend om de thans geldende regeling ongewijzigd te behouden, doch deze hebben niet tot het gewcnschte resultaat geleid. Daar verder vaststaat, dat de minister niet bereid is iets van zijn standpunt prijs te geven, meenen B. en W. in'overweging te moeten geven aan het verlangen van den minister te vol doen, en stellen voor: a. het ambtenaren reglement der gemeente te wijzigen voor zooveel betreft de wachtgeldregeling en de artikelen 44 en 45; b. het ambtenaren reglement opnieuw vast te stellen voor de gemeente Leidschendam, een en ander overeenkomstig het ter visie gelegde exem plaar van het reglement. LISSE Concert. Dc harmonievereeniging „Trou moet Blycken" zal onder leiding van haar directeur, den heer L. van dei- Hoef, Maandagavond bij gunstig weer een concert geven op het parkoer-terrein van de HoBaHo, hetwelk welwillend door de directie is afgestaan. Daar dien avond speciaal bedoeld is om de concoursnummers buiten uit te voe ren, worden de Lisser ingezetenen ver zocht tijdens het concert het stilzwijgen te bewaren. NOORDWIJKERHOUT Posterijen. Op verzoek van V.V.V. hebben de posterijen besloten 2 postzegel automaten te plaatsen tegen het postkan toor alhier en wel één voor postzegels van 5 cent en een voor postzegels van 3 cent. Wel een mooie verbetering! Bij café de Luifel aan Keukendel zal een postbus worden gezet. RIJNSBURG Raadslid. In de raadsvacature Dr. H. J. Jonker is door het Hoofdstembureau als opvolger aangewezen de heer G. Leenheer. De heer P. v. Delft, die eerste opvolger was, is uit de gemeente vertrokken. Bloemenhandel. Het koele weer zal voor vele telers van Darwintulpen een aan leiding geweest zijn het er op te wagen een flink kwantum aan te voerqn in de ver wachting van een goeden prijs. De aanvoer was dan ook, vooral van koudengrond- tulpen, zeer groot en de prijzen waren niet slecht. Ook uit de warenhuizen konden nog tulpen met lange stengel worden aange voerd. De prijzen hiervan waren per do zijn: Bartigon 11—14 ct., Sundow 1214 ct., Moonlight 1821 ct., Gemengd 1013 ct., Parkiet Fantasie 1618 ct., Tulpen kort: Clara But 69 ct., Elisabeth 7—8 ct., Baron de la Tonnaye 710 ct., Bartigon 58 ct., Bouton d'or 57 ct., Farcombe Sanders 68 ct., Allard Pierson 46 ct., William Pitt 68 ct., Argo 1215 ct., William Cop land 710 ct. De laatste Narcissen gingen voor 20 tot 35 ct. per 100. Freesia per bos 812 ct., Witte Violieren per bos 811 ct., idem per 100 tak 3.604.80, Witte Lelies per 100 kelken 5.105.50, Lilium Umbel- latum 4.305.10, Irissen blauw 1319 ct., idem wit 1418 ct.. Margrieten per 100 wit 0.45—0.60, idem geel 0.25—0.35, La thyrus 0.801.20, Annemoncn per 100 0.801.10, Pyrethrums: Mont blanc 1.70 2.00 per 100, Convili blauw. 1.201.40, idem wit 2.10—2.70 per 100. De eerste Gladiolen uit de kassen brachten van 5.10 tot 5.70 per 100 op, doch daarna gingen dezen voor 2.102.90 per 100. SASSENHEIM Ouden van dagen. Het bestuur der Oranjcvereeniging heeft het plan opgevat op 13 Juni a.s. met de ouden van dagen naar het dierenpark te Rhenen te gaan. De financieele kant de.^fr uitgaansdag valt geheel buiten de Oranjcvereeniging, weshalve het bestuur een beroep op de milddadigheid der ingezetenen doet, om het in staat te stellen de „oudjes" dit jaar lijks evenement weer te bezorgen. Steunverleening. Per 6 Mei j.l. ston den bij de Arbeidsbemiddeling ingeschre ven 254 (182) werkzoekenden. In de week eindigende 6 Mei 1939 werd aan 110 (120) personen steun uitgekeerd tot een totaal bedrag van 1.166.31 1.091.34), Vanaf 1 Jan. 1.1. tot 6 Mei j.l. is aan steun totaal uitgekeerd 31.285.54 27.677.59). Gemiddeld aantal steuntrekken pver die periode per week 168 (154). Per 6 Mei j.l. waren in werkverschaf fing 61 (15). Juist dit groote verschil in aantal ge plaatsten bij een werkverschaffing moet in het oog gehoudén worden bij het begin der bovengenoemde cijfers. Geboren: Jacobus Maria z. van A. v. Rijn en Th. M. J. Rodewijk. Antonia Maria d. van Th. M. van Resteren en Chr. G. van den Heiligenberg. Maria Fran- cisca Elisabeth d. van W. C. Brocks en E. G. Pauwels. Cornelis Henriëttc Maria d. van A. W. Otto en M. H. R. Satter. Ondertrouw: P. Barnhoorn 29 j. en G Stelma 27 j. R. G. J. van Rijn 28 j en E. J. M. van Reisen 27 j. Th. H. Pou- wels 25 j. en A. Chr. Krom. oud 23 j. Th. J. Lindaard 24 j. en P. de Groot, 22 j. H. G. L. Bogaards 32 j. en M. C. Juffer mans 25 j. Getrouwd: C. Blijleven 26 j. en N. Molema 24 j. M. C. A. Driessen 34 j. en Ph. S. Bisschops 22 j. J. Tegelaar 25 j,. en W. Krouwel 22 j. Overleden: W. van Duin 73 j. echt genoot van H. de Zwart. Ingekomen: M. van Tol, van Alphen aan den Rijn. L. A. Natzijl, van Streef kerk. H. Overmeer, van Naaldwijk. C M. Ciggaar, van Oegstgeest. J. M. den Oude, van Zoetermeer. J. A. M. van Lee, van Ouderkerk aan de IJssel. A. van den Nouland, van Voorhout. Het monument van wijlen Z. Em. Kardinaal Van Rossum, dat Maandag a.s. door Kardinaal Fumasoni Biondi in de Kloosterkerk te Wittem onthuld zal worden, is uit Italië ter bestemder plaatse gearriveerd, waar het onder leiding van den beeldhouwer prof. Enrico Quattrini geplaatst wordt KARDINAAL BIONDI IN NEDERLAND Zondag via Aken naar Wittem Ter gelegenheid van de plechtige onthul ling van het grafmonument ter nagedach tenis van Z. Eni. W. M. kardinaal van Rossum komt Z. Em. Pietro kardinaal Fumasoni Biondi, prefect van de Heilige Congregatie tot voortplanting des gcloofs, uit Rome voor deze plechtigheid in de kloosterkerk der paters redemptoristen te Wittem naar ons land. Aanvankelijk zou dc kardinaal reeds Zaterdagmorgen via Maastricht arrivee- ren. Hij heeft echter telegrafisch doen weten, dat hij wegens drukke ambtsbezig heden eerst Zondagmiddag zal aankomen en wel om half zes (Duitsche tijd) te Aken, waar de kerkprelaat door een afvaardiging van het eomité zal worden ontvangen en naar Wittem begeleid. De plechtigheid te Wittem op Maandag a.s. zal worden bijgewoond o.a. door den pauselijken internuntius te 's-Gravenhage, den aartsbisschop van Utrecht, den Bis schop van Roermond, verschillende ge mijterde abten en andere geestelijke hoog- waardigheidsbekleeders. alsmede door de ministers Goseling en Weiter. Vertrokken: J. C. J. van dor Kroft, naar Warmond. J, H, A. Vooren, naar Delft. F. van der Hullc, naar Woerden. G. C. Bosma, naar Leiden. W. Krou wel, naar Lisse. K. Borg, naar Woudri- chem. WARMOND „St. Rlathia-s". Door bizondcre om standigheden zal het concert van „Sint Mathias" hedenavond niet doorgaan. Zangverecniging. De afdceling van de R.K. Muziek-Tooncol en Zangvereeni- ging „St. Matthias" alhier behaalde op het nationale zang-concours te Capclle aan den IJssel in de eerste afdeeling een 2e prijs. E.ILB.O. De afdceling Warmond van de E.H.B.O., onderafdeeling van het Wit- Gele Kruis heeft heden een examen afge nomen ter verkrijging van het eenheids diploma. Het examen werd afgenomen door de doktoren Baart de la Faille uit Wassenaar en H. A. G. M. Walenkamp uit Warmond. Aan de navolgende dames werd een diploma uitgereikt. D. Schakenbos, M. Haverkort, M. Rijnbeek, J. Kortekaas. G. Kortekaas, J. Winkel, C van Rijn en G. Witsenburg en aan de navolgende heeren: E. C. Hulsebosch, J. Elzink, L. Guldemond. V. Labrec, G. Kruisen, Hh. v. Kempen, J. van Kampen, G. Speirings, Th. Slingerland, G. J. Versluys, K. Wit- senbrug, J. Harteveld, W. J. Meskers. De cursus werd gegeven door Dr. Walenkamp met medewerking van de heeren P. v. d. Horst cn L. Ritzcn ZOETERMEER Voor de blinden. Ten bate van dc Na tionale Stichting te Wolhezen zal in dc week ven 22 tot 27 Mei een collete wor den gehouden, waarvoor een ruime bij drage verwacht wordt. Voor bijzonderheden leze men de ad vertentie ïh dit nummer. Geboren: Pctronella Johanna Maria, dochter van B. L. M. van Veen en G. J. M. Goeman. Ondertrouwd: J. van Maasdam 26 j. en M. A. Roos 20 j. Gehuwd: J. Sluiter 35 j. en E, A. Alexander, 25 j. Overleden: J. Bouma, 48 j. m&n van S. Bergmans. Gevestigd: A. Hollemans en gezin van Berkel en Rodenrijs. P. Dui van Nieuwerkerk a .d. IJssel. J. Pouw ran Zeist. C. M. van den Berg van Rlels- wijk. Vertrokken: Wod. Chr. F. Bax naar 's-Gravenhage. P. C. van Oer Meer naar Nootdorp. J. M. den Oude naai Sas sen hei m. J. Rademaker naar Bleiswijk. A. G. Koenen naar Voorburg. U> vdlJclillcnde txeplwlhn. aduiikt ncdJijicimódiik mt kuic ik 'de itfaJ alicm wt leep! EM NOOIT ZEEP VAN ONBEKENDE HERKOMS1

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 5