BIOSCOPEN TE LEIDEN ZATERDAG 20 MEI 1939 DE LEIOSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 14 ATHLETIEK JEUGD-ATIILETIEKWEDSTRIJDEN VAN DE R.K.S.V. „DOCOS" Record aantal deelnemers verwacht Het initiatief van de R.K.S.V. „Docos" Afd. Athletiek tot organisatie van jeugd- en Athletiekwedstrijden heeft overal weer klank gevonden. Van alle kanten bereik ten de T.C. aanvragen om inlichtingen en aanvragen tot instructie van de technische zijde van de wedstrijden. Speciaal van be zijde van de jeugdvereenigingen is de be langstelling zeer groot, zoodat de deel name zeker daaraan evenredig zal zijn. Ook van de zyde der scholen bereikten ons tal van toezeggingen tot deelname. Daarom is de hoop in het geheel niet ongegrond, dat het record aantal deel nemers aan wedstrijden van Docos afd. athletiek, dat vorig met de nationale wedstrijden geboekt werd, verre zal wor den overtroffen. Wij doen daarom reeds thans een beroep op bet sportminnend publiek om 4 Juni u.s. op het R.K. Sportpark „Haagweg" een kijkje te komen nemen De deelname van een groot aantal jongens is verzekerd. Nu nog een groote publieke belangstelling en de eerste jeugdathletiekwedstrijden van de R.K.S.V. Docos" zullen een groot succes worden. Tenslotte willen we de heeren leeraren en onderwijzers van de scholen en de hee ren leiders van de jeugdvereenigingen er nog even aan herinneren dat de inschrij vingen vóór Vrijdag 26 Mei verzonden moeten zijn aan het adres van den heer A J. J. Duindam, Hooge Rijndijk 32, Leiden TAFELTENNIS DISTRICT LEIDEN—WINDFRIED (HAARLEM). Naar aanleiding van het Tafeltennis- tournooi, dat j.l. Zondag is gehouden, is thans een districts-z.estal samengesteld, dat morgen (21 Mei) een wedstrijd zal spelen tegen de eerste zes spelers van het sterke Windfried uit Haarlem. Daar de tafelten nissport hier in Leiden nog niet zoo veel wordt beoefend, noodigen wij ieder uit Zon dag eens te komen kijken met het doel een wijderen kring te maken van het aantal ta fel tennisliefhebbers. De wedstrijden vangen aan te 12.15 uur, doch niet zooals Maandag reeds gemeld in het gebouw der St. Jos. Gez. Ver., maar in het Gymnastieklokaal op het Pieterskerk hof naast den achteringang der St. Jos. Gez. Ver. BILJARTEN NEDERLAAGWEDSTRIJDEN „POORT VAN CLEEF". De verdere resultaten van dit tournooi zijn als volgt: ExcelsiorPoort van Cleef I. A. Duivenvoorden (E.) 89 89 16 30 5.56 B. Teegelaar (P. v. C. 375 341 16 79 21.31 J. Duivenvoorden 88 88 13 19 6.76 B. de Roo 200 68 13 17 5.23 E Duivenvoorden 63 36 10 18 3.60 G. M. Teegelaar 145 135 10 42 13.50 G. v. Eijk 73 59 22 18 2.68 A. Kcijzer 50 50 22 12 2.27 Excelsior wint met 125 car. 2e afdeeling. T. O. G. IIPoort van Cleef II C. Pauw (T.G.) 98 61 23 13 2.65 A. v. d. Heyden (PvC) 75 75 23 19 3.26 L. Arbouw 85 79 39 9 2.02 A. Keyzer 60 60 39 6 1.56 G Bontje 81 68 36 15 1.88 W. Dool 60 60 36 11 1.66 F. Hakkaart 78 72 26 10 2.76 A. Keijzcr (res.). 60 60 26 10 2.30 T. O. G. verliest met 62 car. 3de afdeeling. ExcelsiorPoort van Cleef III B Duivenvoorden (E) 130 130 27 19 4.81 W. Dool (P. v. C.) 80 63 27 12 2.33 Pk. Duivenvoorden 110 110 27 16 4.07 J Vermeer 60 40 27 10 1.48 Jac. v. Diest 70 70 27 11 2.59 H v. d. Berg 60 39 27 15 1.40 H. Hoogkamer 68 46 18 7 2.55 G. Nagtegaal 40 40 18 8 2.22 Excelsior wint mei 36 car. 4de afdeeling. T. O. G. II—Poort van Cleef IV. J. Ververs (TOG) 111 94 26 18 3.61 W. Dool (P.v.C.) 80 80 26 9 3.07 J, Wassink 86 63 29 9 2.17 G. Teegelaar 86 86 29 15 2.09 K. Vavier 60 59 38 8 1.51 C. de Bock 40 40 38 6 lè02 F. Hakkaart 60 45 42 6 1.07 H. Westbroek 35 35 42 6 0.83 T. O. G. verliest met 56 car WIELRENNEN L. REN- EN TOERVER. „SWIFT-COM." .Door de sportcommissie is de zomer competitie vastgesteld op 8 wedstrijden, waarvoor mooie prijzen zijn beschikbaar gesteld. Zondag a.s. zal door de A en B- klasse 40 K.M. tijdrace gereden worden. De junioren ryden 20 K.M. tijd. MOTORSPORT DE HARZRIT 1939 Verrassende uitslagen De uitslagen van den Harzrit 1939 zijn thans bekend. Hoe zwaar de rit dit jaar is geweest, blijkt wel uit het groot aantal strafpunten, dat ook door zeer bekende rijders werd opgeloopen. De bergproef van den eersten dag heeft heel wat rijders uitgeschakeld. Er waren zelfs deelnemers, die het tot over de 700 strafpunten brach ten. De uitslagen luiden: Klasse sl: 1. A. L. de Grooth (Ford), 3 strafpunten; 2. mevr. CarpentierHoek man (Ford), 13 strafpunten; 3. R. L. A. Muller (Opel), 16 strafpunten; 4. mej. Arriens (Plymouth) 19 strafpunten); 5 Westerouen van Meeteren (Ford) 19 straf punten; 6. F. Diepen (Ford) 20' strafpun ten. Bij de toekenning van den 4den prijs is rekening gehouden met de beste pres tatie. De Bata-prijs werd toegekend aan den heer M. Gatsonides met 23 strafpun ten. Klasse s2: 1. D. E. Everts (B. M. W.) 7 strafpunten; 2. J. H. M. Vismans (Merce des). 100 strafpunten. Klasse s3: 1. G. C. van Rossum .Fiat), 5 strafpunten: 2. M. Rosier (Hansa), 7 straf punten: 3. D. S. Keizer (Hansa), 7 straf punten: 4. P. J. Westers (Fiat), 16 straf punten. De Continental-prijs werd toegekend aan den heer M. Rosier. In deze klasse was ingedeeld H. Zuur met B. M. W.-zijspan die met 16 strafpunten den eersten prijs kreeg van klasse s9. Klasse s4: 1. A. C. Stoel (D. K. W.). 8 strafpunten; 2. F. P. van Rumpt (D. K. W.) 21 strafpunten; 3. P. N. J. v. Hoek (D. K. W.), 29 strafpunten; 4. A. Hartog (D. K. W.) 38 strafpunten. Klasse 3: tourklasse: 1. C. J .Hagendoorn (Wolseley) geen strafpunten; 2. A. Wie ling (Chevrolet) geen strafpunten; 3. E. H. Westra (Lincoln) 2 strafpunten: 4. A. J. Strobus (Chevrolet) 4 strafpunten; 5. B. S. Braam (Ford). Bij de toekenning van den lsten en 2den prijs is rekening gehouden met de beste prestatie in de bergklimproef. Motoren: klasse s5: 1. A. P. van Hamers- veld (B. M. W.) 3 strafpunten; 2. Jac. Schot (B. M. W.) 18 strafpunten; 3. G. A. de Ridder (B. M. W.) 28 strafpunten. Klasse s7: 1. Joh. L. Flinterman (D. K. W.) 2 strafpunten; 2. Q. v. d. Berg (D. K. W.). 3 strafpunten; 3. A. Drenth (Royal Enfield) 22 strafpunten. Klasse s8: F. J. M. van Werven (Ger maan) 2 strafpunten; 2. R. Jobing (Ger maan) 3 strafpunten; 3. M. H. Hollema (Germaan), 47 strafpunten. Pechprijs toegekend aan mevr. v. d. Lee (D. K W.) De club-teamprijs werd toegekend aan de K. N. A. C. met D. S. Keizer, M. Gatso nides en F. Dieben, totaal 50 strafpunten. De merkenteampriis voor automobielen werd toegekend aan B. M. W. met van Ha- mersveld, Schot en de Ridder en aan Ger maan met van Werven, Jobing en Holle ma. KORFBAL. KON. NED. KORFBALBOND. Wedstrijdprogramma voor a.s. Zondag. Landenwedstrijd: NederlandBelgië (ADO- terr.). Prom.-degr. Ie klasse: Gymnasiasten HBS. Derde klasse A. Z.H.: Vicus Orientis Fluks II. LAWNTENNIS NED. LAWNTENNISBOND. Wedstrijdprogramma voor a.s. Zondag. Hoofdklasse: FistinaDDV; Leimonias Vlandern; DDV IILeimonias; Anglo DutchHet Spiegel. Eerste klasse: Park MarlotLeiden; SchiedamThor; Groen Wit—Kat. Tweede klasse A: Waalsdorp- -Sobri II; CocktailTCG; Thor IIILeimonias III. Derde klasse A: Leidsche Stud. IISchie dam II; Nw. Marlot Club IILeiden III; ToegTe Werve; Leiden IVde Eendjes II. Derde klasse B: OegstgeestZorgvliet n. SCHAKEN OM HET KAMPIOENSCHAP VAN LEIDEN EN OMSTREKEN. Brunt en Demmendal falen in de laatste .partij. Westra voorloopig de beste kans. In „In den Vergulden Turk" te Leiden, zijn gisteravond twee der nog overgebleven partijen gespeeld, en het resultaat was, dat de jeugdige De Hondt van Brunt won, die daarmede zijn kansen op het kam pioenschap waarschijnlijk verspeelde, ter wijl Zitman van Demmendal won en zich daardoor ook nog kansen verschafte, doch Demmendal is nu ook uitgeschakeld. De Hondt verdedigde zich Siciliaansch tegen Brunt en ging gevaarlijke voortzet tingen uit den weg. Hij posteerde zijn of ficieren op betere plaatsen dan Brunt en won een pion. Het vervolg speelde Brunt al erg slordig, want hij zag kans nog twee pionnen te vedyiezen, bovendien nog met een gevaarlijken mataanval in het ver schiet. Dit kostte hem nog een offer zoo dat hij de partij verloor. Zitman en Dem mendal speelden een onregelmatige ope ning, die door Zitman positioneel beter werd gespeeld. Demmendal deed al vroeg een uitval met de koningin, wat niets op leverde en den stand voor hem slechter maakte. Vooral toen Zitman de f-lijn open de, waren er zoovele dreigingen, dat Dem mendal deze niet kon ontgaan, een paar pionnen verloor,, daarna nog een officier en tevens de partij. De stand is nu de volgende (aan Remou- champs moeten 2 verliespunten worden toegekend volgens reglement wegens te rugtrekken) G. Bosscha 5 p., C. Brurrt 6 p., I. Zitman 6 p., C. B. v. d. Berg 3 p., Ih. J. Westra 5 l/2x p., W. Demmendal 5 1/2 p., D. J. M. de Hondt 4 p., E. V. A. Remou- champs 3 1/2 p., A. Barkma 3 l/2x p. en F. Teleng lx p. Westra heeft dus nog de kans alleen bovenaan te komen. Hij moet dan echter de afgebroken partij tegen van den Berg (waarin hij al iets slechter staat) winnen. Maakt hij remise, dan zijn Westra, Brunt en Zitman elk met 6 p. gelyk aan bord. Verliest Westra, da:i gaat het alleen tus- schen Brunt en Zitman. Dan moeten nog beslisingspartijen gespeeld worden. GEMENGDE BERICHTEN MILITAIR MAAKTE ARNHEM EN OM GEVING DOOR INBRAKEN ONVEILIG. Zelfs als vrouw vermomd sloeg hij zijn slag. De Arnhemsche recherche heeft een goeden slag geslagen. In de laatste weken kwam het herhaaldelijk voor, dat daar ter stede en in de omliggende gemeenten Velp en Oosterbeek werd ingebroken. Uit de wijze, waarop de inbraken geschiedden, bleek, dat het hier een en denzelfden da der betrof, aldus lezen we in de „Msb." Deze ging zeer brutaal te werk en brak steeds in in huizen met een achtertuin. Hij voorzag zich van een steen of ander hard voorwerp en sloeg een ruit van een achterdeur in. Éénmaal binnen zocht hij naar geld; voorwerpen liet hij onaange roerd. Wanneer hij niet slaagde, ontzag hij zich niet de aangrenzende woning op dezelfde wijze met zijn bezoek te vereeren. Het gebeurde, dat hij in drie a vier perceelen op een nacht inbrak. Een verscherpte politiesurveillance werd ingesteld en nachten achtereen togen de rechercheurs op pad om dezen brutalen dief in te rekenen. Dit had spoediger kun nen geschieden met wat meer medewer king van enkele burgers. Het kwam toch eenige malen voor, dat de bewoners der huizen door glasgerinkel werden gewekt. Inplaats van onmiddellijk maatregelen te treffen, dat de politie gewaarschuwd werd, bepaalde men er zich toe om lichten te ontsteken of uit een slaapkamerraam te zien of er wat gaande was. Zelfs zij, die de beschikking hadden over een telefoon, lieten vele uren verloopen, alvorens de politie werd geinformeerd. In Oosterbeek#zag een bewoner, bij wien ingebroken was. den dief als militair. In Velp werd hij eveneens gezien door een boekhouder, bij wien des nachts een be zoek was gebracht. Door het verbreken van een ruit ontstond zooveel lawaai, dat de boekhouder in zijn nachtrust werd ge stoord. Hij keek uit zijn slaapkamerraam en zag een als vrouw gekleed persoon den weg afwandelen, die een kistje droeg, dat later het geldkistje van den boekhouder zou blijken te zijn. Het signalement van beide personen, hoewel vaag, vertoonde op verschillende punten overeenkomst, zoodat de politie zich door deze vermom ming niet van de wijs liet brengen. De in breker, die thans gekleed was geweest in een fleurige gebloemde japon, zag klaar blijkelijk tegen het dragen van dames schoentjes op en had daarom dit onder deel van zijn toilet niet verwisseld. Behoedzaam werden door de politie de gangen van personen, die in aanmerking konden komen nagegaan, doch voorloopig zonder resultaat. Eindelijk kreeg de Arn hemsche recherche een draadje in handen, dat tot ontknooping van het geval zou leiden. Bekend werd namelijk, dat eenige Arnhemsche jongens uit een niet al te best milieu, die onder de wapenen lagen in het fort Boven-Lent, groote uitgaven maakten. Rustig werden de gangen van dit stelletje nagegaan en al spoedig ver gaarde de politie zooveel materiaal tegen één van hen, dat, mede dank zij de onont beerlijke hulp van eenige militaire supe rieuren, door de Arnhemsche recherche tot arrestatie in de nabijheid van Lent kon worden overgegaan. De slag bleek raak te zijn, zoodat Arnhem en omgeving van een brutaal heerschap verlost kon worden. De man zal ter beschikking van de militaire autoriteiten worden gesteld om voor den krijgsraad zijn vonnis te hooren. JONGEMAN ERNSTIG MISHANDELD. Vechtpartij om een meisje. Te Sittard heeft Woensdag een hevige vechtpartij plaats gehad tusschen twee jongens, den zestienjarigen G. uil Neer beek en den zeventienjarigen S. uit Da- niken. waarbij eerstgenoemde zoo ernstig werd toegetakeld, dat hy eerst na zes uur weer tot bewustzijn kwam. S., die op het Sittardsche Marktplein met een stand de wekelijksche markt be zocht, had eenigen tijd geleden kennis ge had met een meisje, dat nu niets meer van hem wilde weten en inmiddels reeds met een anderen jongen relaties had aange knoopt, die een vriend was van G. S. bleek dit niet te kunnen verkrop pen, met het gevolg, dat hij zijn vroegere meisje lastig viel om de verkeering weer aan te knoopen. G. ergerde zich over de onaangenaamheden, welke zyn vriend on dervond door het optreden van S., wes halve hij besloot om dezen jongeman eens flink op zijn nummer te zetten. Hij gaf dan ook S. eenige waarschuwingen toen hij hem Woensdag op het Sittardsche Marktplein trof. S. inviteerde hem om sa men een eindje buiten de stad te gaan om de zaak uit te maken. Op den eenzamen Broeksittarderweg ontving S. plotseling van zijn tegenstan der een hevigen slag, waardoor hij van zijn rijwiel viel. S. greep hem vast en mishandelde hem zoo ernstig, dat de jon gen bewusteloos en hevig bloedend op den weg bleef liggen. Bewoners van den Broeksittarderweg, die kwamen toeschieten, grepen S., doch deze wist zich te bevrijden en te vluchten. De gemeentepolitie werd onmiddellijk gewaarschuwd, alsmede dokter A. van Acker, die spoedig ter plaatse waren. Op een brancard werd 'G. naar het politiebu reau overgebracht, waar hij eerst zes uur later tot bewustzijn kwam. Hoewel de jongen ernstig mishandeld was, bleken zijn verwondingen toch niet van levens gevaarlijken aard te zijn. De dader werd door de politie aange houden. Hij ontkende ondanks het over vloedige bewijsmateriaal, iets met de zaak te maken te hebben. BRAND OP TERSCHELLING. Gistermiddag werd brand ontdekt in de groote houten werkplaats van de scheeps werf, toebehoorende aan den heer J. Krul te West-Terschelling. Vermoedelijk was het vuur ontstaan, doordat opgeschoten jongens een brandje van papier te dicht bij de schuur, waarin zich veel brandbare stoffen, o.m. teer en benzine bevonden, hadden gestookt. De vrijwillige brandweer trok er met de motorspuit op uit, terwijl de sleepboot Holland van de firma Doeksen in de ha ven opstoomde en met twee stralen de brandweer kwam assisteeren. Hoewel in totaal met vijf stralen water werd gege ven, kon niet worden voorkomen dat de werkplaats geheel uitbrandde. De scheeps helling bleef buiten gevaar. Van het belendende huis, toebehooren de aan den heer G. Slobbe, werd een zij muur zoo door de vlammen geteisterd, dat hij scheurde. Ook de bovenverdieping be kwam vrij veel brandschade. Bultenlandsche berichten LAWINE IN NOORD-ITALIë. Elf slachtoffers. Een lawine bij Domodossola heeft elf slachtoffers geëischt. Door den regen en den overvloedigen sneeuwval kwam een enorme massa sneeuw neer in Val For- mozza op een werkplaats. Een twintigtal ar beiders. die in een barak, welke als eetzaal diende, zaten werd bedolven. Reddingsploegen konden de lijken van elf arbeiders bergen. Vijf andere waTen ge wond, twee hunner ernstig. EEN EILAND VERDWIJNT. Het eilandje Verde, dat een oppervlakte heeft van ongeveer vijftien vierkante kilo meter, is op het punt geheel onder de op pervlakte van den Oceaan te verdwijnen. Het eiland ligt ongeveer 160 K.M. ten Zui den van Manilla. De gouverneur van de provincie Batangas heeft de regeering te Manilla medegedeeld, dat de bevolking wordt verwijderd. Het eiland daalt snel. De daling gaat gepaard met aardbevingen. „MIJN ECHTGENOOT HEEFT DE MOORD BEGAAN"..., Vrouw helpt onschuldige uit de gevangenis. De correspondent van de „Vooruit" te Parijs schrijft: „Mijn echtgenoot heeft de moord be gaanschreef gisteren een vrouw aan den voorzitter van een Assisenhof te Lens, aan den vooravond van een proces, waarbij een onschuldige veroordeeld zou zijn geworden. Er is nu een nieuwe in structie geopend. En toch waren de bewijzen zoo overtui-1* gend geweest. De derde October van het vorige jaar ontdekte men in een klaver veld het lijk van den mijnwerker Eugène Caron. Op het gezicht en de schedel waren hevige slagen toegebracht. Onmiddellijk stroomden getuigenverklaringen binnen. Men had Stiller, den mijnwerker, die bin nen enkele dagen voor het gerechtshof zou zijn verschenen, om elf uur 's avonds in gezelschap van Caron in een kroegje samen zien drinken; om middernacht wa ren zij beiden vertrokken; om 12.40 had den drie personen hen ter hoogte van het kerkhof van Loos-en-Gohelle ontmoet; om één uur was een verloofd paartje hen gepasseerd. En tenslotte vertelde de Poolsche arbeider Caesteker, dat hij Stil ler in het klaverveld bij het maanlicht over Caron heengebogen had gezien. Een schooljongen vond bovendien op den weg, die van het klaverveld naar het huis van Stiller leidde, de portefeuille en de papieren van den vermoorde. Men hield bij Stiller een huiszoeking en ont dekte een bloedvlek op de mouw van het pak, dat hij den avond van de misdaad droeg. Maar het eigenaardige was, dat de man hardnekkig bleef ontkennen. De gendar men onderwierpen hem een heele dag en nacht aan een verhoor. Inspecteurs van de mobiele brigade, die hun vak kennen, trachtten hem gedurende voorscheidene dagen „klaar te stoomen". Het is een zeldzaamheid, als zij er niet in slagen hun „slachtoffer" aan het spreken te krijgen. Stiller verklaarde echter onveranderlijk: „Ik ben onschuldig". Het was werkelijk om er de moed bij te verliezen. ,,'t Is een kerel", zeiden allen, die we ten hoe demoraliseerend zulke verhooren en het verblijf in de cel op schuldigen in werken. Maar per slot van rekening zou zijn proces dan toch voorkomen en de rechters maakten zich reeds op, dezen stijfhoofdige tot levenslange dwangarbeid te veroordeelen. De bewijzen waren im mers overstelpend genoeg, al konden zij dan niet voor de doodstraf gelden. Maar gisteren kwam er dan dat briefje van de vrouw van den voornaamsten ge tuige Caesteker binnen. Het was in onbe holpen schrift geschreven en luidde: „Ik wil geen onschuldige laten veroordeelen. Ik ken de waarheid van de eerste dag af. Mijn man heeft het gedaan, hij heeft het mij bekend". Ook anderen hadden Caesteker in dron kenschap hooren pochen: „Wat een idioot, die Stiller, hij is in de gevangenis en ik ben de misdadiger". 1 HEATER HOOFDFILMS AANVANGSUUR De fatale nacht. (Danielle Darrieux) Bedekte oogen (Ri chard Dix). La Habanera (Zarah Leander). De wet van het Woud (George Brent, Beverly Roberts). Moto de geheimzin nige (Peter Lorre), 'n Stel om te stelen (Florence Rice, Mel- vyn Douglas). Nanon (Johan Hees ters, Erna Sack) Het wetboek der ge straften (Jean Par ker, John Howard). De avonturen van Robin Hood (Errol Flynn, Olivia de Ha- villard). Bandieten der woestijn (Jack Holt). Romantische avonturen Dramatisch Avontuurlijk Detective film. Kom. detec- tive-film. Hofleven van Lodewijk XIV operette-film Gevangenis drama Geestig avontuurlijk lederen avond 8 uur; Zondag bovendien van 27 uur; Za terdag en Woensdag matinée 2 uur. lederen avond 8 uur; Zondag bovendien van 47 u. Woens dag matinèe 2.30 u. lederen avond 8.15 u. Zondag bovendien van 2—7 uur; Za terdag en Woensdag matinée 2.30 uur. lederen avond 8 uur; Zondag bovendien van 2—7 uur; iede- ren dag matinée 2 uur. lederen avond 8 uur; Zondag bovendien van 27 uur; alle dagen matinée be halve Vrijdag 2 uur. Toelaatbaar v. volwassenen Goedgekeurd v. volwassenen Goedgekeurd v volwassenen Goedgekeurd v. volwassenen

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 14