DOUWE EGBERTS U.V.S. 2 - B.IÏI.T. 2 dagen Historie er één locfat, qe/tielë// er liïeee SPORT ZATERDAG 20 MEI 1939 DE LEIOSCHE COURANT VIERDE BUD - PAG. 13 7 DE VREDELIEV ENDE STAATSLIEDEN. RUSLAND EN DE VORMING VAN HET VREDESFRONT. LONDEN HAKT DE GORD IAANSCHE KNOOP VAN PALESTINA DOOR. DE JAPANNERS EN DE WESTERSCHE MO GENDHEDEN IN CHINA. Vredesduiven. Als wij de rede voeringen der leidende staatslieden beluis teren zij worden langzamerhand eento nig en de wereld luistert nog slechts met een half oor! dan zouden wü ons kun nen wanen in het meest vredelievende van alle tijdperken. Iedere staatsman heeft den mond vol van vredesverlangen. Het is al leen maar jammer, dat hij ergens een te genstander heeft, die niet zóó vredelievend schijnt te zijn en daarom De laatste groote rede is die van Musso lini geweest, welke hij te Turijn heeft ge houden. De Duce behandelde daar de on danks alle vredelievendheid toch nog ac- tueele vraag: gaan wij den weg op van den vrede of dien van den oorlog? En hij antwoordc.e: „Objectief beschouwd zijn er op het oogenblik in Europa geen vraagstukken van zoodanige draagwijdte of van zulk een acuut karakter, dat zij een oorlog zouden rechtvaardigen, maar tot het ontwarren van deze knoopen is het nog niet noodig zijn toevlucht te nemen tot het zwaard. Niettemin, aldus meent Mussolini, moe ten deze knoopen ontward worden, en wel eens en voor altijd, want soms kan men de harde werkelijkheid verkiezen boven een lange periode van onzekerheid." Dat zijn de woorden van Mussolini. Maar wat is nu de bedoeling van die woorden? Zijn de vraagstukken, die om een oplos sing vragen tot het consolideeren van den Europeeschen vrede, althans wat Italië be treft, inderdaad van ondergeschikte betee- kenis, of beseft Mussolini ten slotte, dat het uitlokken of riskeeren van een oorlog zoowel voor Italië als voor het Derde Rijk, wellicht voor geheel Europa, op een cata strofe en op chaos zou uitloopen? Men heeft uit deze woorden meenen te kunnen afleiden, dat Mussolini niet bereid was om Hitier te steunen, als deze van het probleem-Dantzig een casus belli zou wil len maken. Het is trouwens de vraag, of Hitier nu nog de oplossing van dat pro bleem door oorlog wil forceeren. Het be gint langzamerhand riskant te worden. Vredesfront. Volgens de laatste indrukken schijnt er nu ook wat schot te zullen komen in de onderhandelingen tus- schen Engeland en Rusland. Dat is het ge volg van eenige duidelijke uitingen van misnoegen van de zijde van Moskou over de houding van Engeland. De Engelsche re geering had n.L aan de Sovjet-regeering verzocht, een belangrijken staatsman, die in staat zou zijn rechtstreeks beslissingen te nemen, Molotof b.v. of zijn plaatsver vanger Potemkin, naar Genève te zenden. De Russen moeten hebben geantwoord, dat zij daartoe wel genegen waren, doch dat dan de Raadszitting, welke in de afge- loopen week gehouden zou moeten worden, tot de volgende week moest worden uit gesteld, omdat anders hun staatslieden ver hinderd waren. Dat is toen geschied. Maar ondanks dit uitstel heeft Moskou als antwoord op de Britsche tegenvoorstel len bericht, dat niet Potemkin -maar de Sovjet-gezant Maisky Rusland zal verte genwoordigen. Dat was een duidelijk tee- ken van ontstemming en Lpnden is daarop ijlings aan het werk gegaan om te onder zoeken of de oorzaak van de „misvattin gen" misschien niet in eigen boezem wa ren te zoeken. Blijkbaar heeft dat gewe tensonderzoek wat opgeleverd, want Don derdagavond nog zijn nieuwe voorstellen aan Moskou gedaan, welke aan het Russi sche standpunt tegemoet komen. Engeland heeft tot nu toe altijd gedacht aan een regeling, waarbij Rusland zich zou verbinden de bedreigde staten, in casu Po len en Roemenië te hulp te komen, wan neer Engeland en Frankrijk het voorbeeld hadden gegeven en de bedoelde staten zulks zouden verzoeken. Rusland heeft zich daarentegen van den beginne af op het standpunt gesteld, dat aan het geven van de garanties het sluiten van een verbond tusschen Engeland, Frankrijk en de Sovjet-Unie vooraf moest gaan. Dit verbond zou een bepaling van wederzij dschen zijstand moeten inhouden. Daarbij zou dan moeten komen de garan tie door alle drie de mogendheden van de integriteit van alle Oost-Europeesche sta ten, welke aan Rusland grenzen, terwijl volgens sommigen de Russen ook nog ge- eischt zouden hebben, dat men het tevo ren eens zou worden over den materieelen bijstand, welke verleend zou worden bij toepassing van het verdrag. Tot dusver is men van Engelsche zijde huiverig gebleven. Men mag daar inzien, dat de hulp van Rusland noodzakelijk is, wil men Duitsche agressie in het Oosten kunnen beletten, dat neemt niet weg, dat men er veel meer dan in Frankrijk be vreesd is voor een samengaan met het com munisme, dat men in wezen niet minder gevaarlijk en verwerpelijk acht dan het nationaal-socialisme of het fascisme. Doch thans schijnt Londen onder den drang der omstandigheden bereid om Mos kou tegemoet te komen. Er zijn nu een maal van die Gordiaansche knoopen, wel ke men maar moet doorhakken, daarbij van twee kwaden het minste kiezende. Palest ij nsche puzzle. Een van de vele onontwarbare Gordiaansche knoo pen is het Palestynsche probleem. Er zitten daar in Palestina twee volken, die beide aanspraak maken op het land. De Joden hadden het vóór 2.000 jaar en zijn er eêuwen geleden uit verdre ven. Toen namen de Arabieren het land. Eenige tientallen jaren geleden wilden de Joden er wederom vreedzaam binnen dringen, en er een nationaal tehuis van maken, waarbij zij gesteund werden door dt belofte van de Engelsche mandaatregee- ring, afgelegd bij monde van Balfour. Maar de Arabieren, die zich langzamer hand achteruitgedrongen voelden, vooral nu er aandrang werd uitgeoefend om de uit Duitschland verdreven Joden in grooten getale naar Palestina te laten verhuizen, verzetten zich en zoo ontstond de puzzle. Allerlei pogingen zijn aangewend om een bevredigende oplossing te vinden (herin neren wij slechts aan 't befamde deelings- plan, dat later voor practisch onuitvoer baar werd gehouden), maar het is niet ge lukt om de beide party en met elkaar in overeenstemming te brengen. Engeland heeft er nu genoeg van en acht thans het oogenblik gekomen om de slichting van een onafhankelijken Palestijn- schen staat te bevorderen en zijn mandaat door den Volkenbond te doen beëindigen en dit onder omstandigheden, dat Joodsche immigratie nog slechts tot een getal van 75.000 personen in een tijdsverloop van vyf jaar zal worden gedoogd, waardoor het Joodsche bevolkingsdeel niet boven een derde van de totale bevolking stijgen zal. Geen wonder, dat de Joden, die ge droomd hadden van een eigen onafhanke lijk nationaal tehuis, thans bitter teleur gesteld zyn. Deze teleurstelling heeft zich in Palestina reeds geuit in den vorm van stakingen, relletjes en gevechten, en zal waarschijnlijk verder geuit worden in den vorm van lijdelijk verzet. Engeland heeft echter in zijn uitgebreid wereldrijk wel meer te maken gehad met rassen, die naast elkander moesten leven en het niet wil den en heeft op den duur toch zijn zin ge kregen. Ook in deze kwestie zal Engeland wel weten door te zetten met dit typisch Britsche, kalme doorzettingsvermogen, waartegen elk verzet ten slotte doodloopt. De Joden zullen zich blijven beroepen op de Balfour-verklaring, maar Engeland laat zich meer gelegen liggen aan de groeien de macht van de Arabische staten, welke het te vriend moet zien te houden. En er leven in Palestina nu eenmaal tweemaal zooveel Arabieren als Joden. Bakzijl. Het is bekend, dat de Ja panners niet alleen van China een Japan - schè kolonie willen maken, maar ook de Westersche mogendheden uit het door hen gecontroleerde land willen verdringen. Vandaar dat zy zoo nu en dan pogingen in die richting wagen. Zoo hebben zij bijv. getracht de internationale concessie te Sjanghai in handen te krijgen. Dat is hun niet gelukt. De eigenmachtige bezetting van de in ternationale nederzetting van Koelangsoe te Amoy door Japansche marine-matrozen en daarmede gepaard gaande eischen aan den gemeenteraad, waren blijkbaar be doeld als een nieuwe krachtproef van wij der strekking. De Japanners hebben blij kens de berichten in het geheele gebied van Koelangsoe huiszoekingen verricht tot het opsporen van terroristische anti-Ja- pansche elementen en daarbij een groot aantal Chineezen gearresteerd. Dit recht komt den Japanners niet toe: hun optre den is in flagranten strijd met het be staande verdrag tysschen de Chineesche regeering en de Verdragsmogendheden, waaronder ook Japan. De Westersche mogendheden, speciaal DE KAMPIOENS COMPETITIE IVCB VOSTA ontvangt Schijndel, WA op bezoek te Kerkrade GDA KAN MORGEN EERSTE KLASSER ZIJN De strijd om het voetbalkampioenschap van den I. V. C. B. wordt morgen voortge zel met de wedstrijden VostaSchijndel en KerkradeV. V. A. Deze competitie is voor Vosta en Spartaan reeds half ten ein de en uit het feit, dat beide clubs slechts één punt verschillen op de ranglijst blykt voldoende, dat de gegadigden naar den kampioenstitel voor elkaar niet onderdoen. Of het ook morgenavond nog een gelyk- opgaande strijd zal zijn dienen we af te wachten. Daartoe zouden de Amsterdam- sche kampioenen in Kerkrade moeten win nen. Of V. V. A. daartoe in staat zal zijn? Ongetwijfeld zal de 32 zege van Don derdag j.l. op het sterke Vosta nieuwen moed en nieuwe hoop hebben gegeven, maar Kerkrade is door deze onverwachte Amsterdamsche zege eveneens wijzer ge worden en de Limburgers zullen het den gasten daarvan zeker niet gemakkelijk ma ken. Een kans op een gelijk Spel ligt er voor de Limburgsche kampioenen in dezen wedstrijd zeker opgesloten. Schijndel gaat haar vierden wedstrijd in Enschedé spelen. Indien de Vosta-spelers al bekomen zyn van de nederlaag tegen V. V. A. zullen zij wel hun uitersten best aren om nog niet meer punter te verlie zen. Het belooft intusschen een interessan te strijd te worden. Voor de promotie-competitie der 2e klas se in West II kan V. V. E.G. D. A. morgen de beslissing brengen. De Loosduinsche club behoeft in Wijkeroog slechts gelijk te spelen om zeker te zijn van promotie, wijl V V. E. dan uitgespeeld is. Echter, deze club zal in de overwinning op D. O. S. R. veer een stimulans gevonden hebben om zich tot het uiterste te geven. Wint V. V. E. inderdaad, dan zal ten slotte de strijd G. D. A.D. O. S. R. nog de beslissing moeten brengen. Voor de competitie wordt in het Oos ten de beslissingswedstrijd GrolR. V. W. voor de laatste plaats gespeeld. Het resul taat is moeilijk te voorspellen. Clubnieuws der Kalh. Sportvereenlglngen Docos: Morgen speelt Docos Hl op het Sportpark Haag weg tegen V. V. S. B., de kampioen dier afdeeling. Er zal zeer hard gèwerkt moeten worden om een goed re- sultat te behalen, maar wij rekenen op alle spelers, dat zij zich tot het uiterste geven. Supporters die de spelers van Docos voor het Districts-elftal willen vergezellen; de tocht wordt gemaakt per tram vertrek om 11 uur vanaf station. Teijlingen: Voor morgen staat een be langrijken wedstrijd voor ons 4e elftal te gen Foreholte II op Sporthof, aanvang 12.30 uur. Geen punt mag er verloren wor den wil men de kans behouden voor het kampioenschap, daar WSB IV op de loer ligt over een struikelen van Teijl. Teijlingen II krijgt om 2.30 uur Leimui- den II op bezoek en zal zeker zijn best doen om de punten in Sassenheim te hou den. D. O. S. R.: Het programma voor morgen bevat om 12 uur een thuiswedstrijd van D. O. S. R. IV tegen U. D. O. D. O. S. R. m vertrekt om 1.15 uur om Meerburg n te gaan bekampen: aanvang 2.30 uur. Foreholte: Morgen speelt Foreholte II tegen Teylingen IV te Sassenheim. Aan vang 12.30 uur. Vertrek per fiets 11.30 uur vanaf Parochiehuis. Leider W. Turnhout. Ook worden alles leden senioren en ju- oinren na de Hoogmis nog even verwacht in het Parochiehuis voor eenige bespre kingen omtrent de a.s. training. Hoogst be langrijk! Dus komt allen! Misschien hebben er nog" Voorhouters aandacht voor de Districts-wedstrijden te Heemstede op het H. B. C.-terrein. Temeer nog dat er één Foreholtespeler is verte genwoordigd. Aanvang aldaar te 12.30 uur. U. D. O.: Morgen moet het eerste elftal cp bezoek by D. O. S. R. IV te Roelof- arendsveen. Gezion hét resultaat in de laatste wedstrijden durven wij ons niet i J Engeland, hebben dat echter niet op zich laten zitten en hebben krachtig geprotes teerd. Maar bovendien hebben zy hun protest vergezeld doen gaan van een paar kruisers. En dat deed de deur dicht. De Japanners hebben de concessie weer ontruimd. „Het was maar een tydelyke maatregel, zeiden zy, een strafexpeditie, meer niet!" De Westersche mogendheden, die be langen hebben'in China, zullen op hun qui vive moeten zyn, willen zy niet verrast worden door de tactiek der Japanners. C'.B (r zóó heerlijk van geur is de Echte Friesche Heeren-Baai, welke vanouds door Douwe Egberts te Joure (Friesland) gemaakt wordt. Inderdaad: D.E. tabak geeft „wolken van genot", FRIESCHE HEEREN-BAAI EN BAAI-TABAK UIT HET LEIDSCHE DISTRICT Het tournooi te Haarlem Morgen zullen de districts-elftallen trachten de kleuren hoog te houden tegen de Haarlemsche elftallen. Het TVCB-elftal, dat in dc wedstrijden te Noordwykerhout een goed figuur sloeg (immers het bleef ongeslagen) zal zeker zijn uitersten best doen om nu niet minder uit den strijd te komen. Het DHVB-elftal zal evenzoo een zwaren strijd krijgen, doch wy achten deze spelers toch wel in staat om niet onder te doen tegen de Haarlemmers. En dan de Junioren, die reeds enkele wedstrijden hebben gespeeld. Zij zijn nu wel aan elkaar gewoon en wij meenen, dat dit evenzoo een spannende kamp zal worden. Aanvangsuur der wedstrijden IVCB 2.30 uur; DHVB 12.30 uur Junioren 1 uur. De vertrekuren zyn als volgt. Van Lei den 11 uur; Noordwijk 10.30 uur. Aanslui ting Leidsche Buurt op de Haarlemsche tram. Sassenmeim 11.15 uur, Lisse 11.25 u. De spelers dragen wel zorg op tyd aan wezig te zijn. aan een voorspelling wagen, maar indien een ieder zich tot het uiterste inspant en van het begin tot het einde flink aanpakt kan misschien nog wel een goed resultaat bereikt worden. Vertrek per bus vanaf de Beestenmarkt om 11.15 uur. Aanvang 12 uur. Het tweede elftal moet op bezoek bij S. M. C. II in Warmond. De eerste wed strijd werd op 't kantje af gewonnen. Dus verwachten wij nu zeker een gelijk spel. De wedstrijd Docos III—UDO Het bestuur van UDO verzoekt den se cretaris van Docos zulks naar aanlei ding van zijn uitlating over het niet opko men van UDO voortaan de officieele berichten in de Sport 1111. te willen nakij ken alvorens over onsportief wegblijven te schrijven. Immers de wedstrijden van He melvaartsdag waren afgelast Het bestuur van UDO hoopt in den ver volge van dergelijke verdachtmakingen verschoond te blijven. Wedstrijden te Assen en Eindhoven voor het Kampioenschap KNVB DE PROMOTIEWEDSTRIJDEN D. W. S. heeft morgen rust en dus heeft Ajax weer een kans om met haar stadge- nooten in den strijd om den kampioens titel gelijk te komen. Het is echter geen gemakkelijke opgaaf voor de Ajaxicden in Eindhoven, want Zondag jl. verloren de Amsterdammers van een toch ook niet overmachtigen tegenstander. Er zal daar om heel wat beter gespeeld moeten dor den. Daar staat evenwel naast, dat Eind hoven bij een nederlaag wel van eenige kans op de bovenste plaats kan afzien. In Assen zullen Achilles en N. E. C. elkaar bekampen. De Nijmegenaren heb ben met Achilles nog een appeltje te s< billen om de in Nijmegen geleden ne derlaag goed te maken. Dat belooft span- ring van de eerste soort. Voor de promotiecompetitie in de 2de k.asse Afd. I kan H. B. S. een stap in dc goede richting tot behoud van het eerste klasseschap doen door in Hilversum van de club van dien naam te winnen. Gelukt d»t, dan is Hilversum tevens uitgeschakeld. In Afd. II ontvangt D. F. C. de Schiedam mers. Na het goede begin van de Dordte- raren in Utrecht, zou de nederlaag al een groote teleurstelling zyn. Voor de promotie-competitie der 3de klasse ontmoeten V. I. O. S. en B. E. C. eLrasr morgen in Den Haag. Het is moei- voorspellen wie hie* winnaar zal zyn, omdat het geluk toch ook altijd nog een woordje meespreekt, doch afgaand# cp het tot nu toe vertoonde spel zou een zege voor B. E. C. het meest voor de hand liggen. L. F. C. wacht morgen evenals A. S. C. in de vorige klasse geduldig af wat de concurrenten, Cromvliet en de Jagers, zullen uitbroeden. Een nederlaag van de Jagers zou den L. F. C.'ers echter niet onwelkom zyn, omdat daardoor hun kan sen op promotie stijgen. L. F. C. speelt morgen den competitie wedstrijd tegen D. V. C. In Afd. III wordt SCHZAC gespeeld. Vint SCH, dan heeft zij nog een mooie kans op den titel en is Z. A. C. gedoemd tot degradatie. Slagen de Zwollenaars er echter in te winnen, dan is de strijd nog volkomen open en de kans op één of twee beslissingswedstrijden zelfs niet onmogelijk. En het Zuiden krijgen we in de eerste plaats den returnwedstrijd HelmondMid delburg. De kans op een zege voor de Bra kanders is er ook nu weer. Daarnaast is het resultaat van Limbur- riaBleyerheide van groot belang. U.V.S. 2B.T.M. 2. De U.V.S.-reserven spelen morgen den eersten promotie-wedstrijd tegen dc reser ve n van het Haagsche B.M.T. Het U.V.S.-elftal is als volgt samenge steld. J. Onderwater G. Burgy H. Tisseur A. v. d. Berg P. Hendriks C. v. d. Berg J. Fasel A. v. d. Laan T. Kantebeen C. Verhoogt J. Onvlee. De wedstrijd vangt om 2 uur aan. Scheidsrechter: W. H. Crooije. Grensrechters: C. v. d. Starre en S. v. Leeuwen. ZONDAG 2 UUR N.M. Terrein: Wassenaartche Weg PROMOTIEWEDSTRIJD TOEGANGSPRIJS. 10 CENT. Rijwielstalling op hot torroln 5 ct. N.B. BIJ doorgaan van dan wadstrljd U.V.S.- vlaggen op Eltaibusten on taxi's. SPORTVEREENIGING 4 R. I. Het programma voor dc volgende week luidt als volgt: Dinsdag: A-elftal—Alphia I te Alphen, aahvang 19.30 uur. Woensdag: B-clftalFabrieksarbeiders (L.F.C.-terrein) 19 uur. Vrijdag: A-elftalSportman I, Sport manterrein te 19.15 uur. De uitslagen der vorige wedstrijden zijn: Het B-clftal kwam tegen C. G. W. uit. In een buitengewoon spannende match bleef B de mindere met 23. Wij willen niet be weren dat C. G. W. de overwinning niet verdiend heeft, doch in deze absoluut ge- lijkopgaande wedstrijd had gelijk spel de uitslag beter weergegeven. Hemelvaartsdag kwam' een door verlof zeer verzwakte combinatie der lagere elftal len uit tegen een voltallig L. D. W. S. en moest dit dan ook terecht met een 50 nederlaag beboeten. Revanche van dezen wedstryd is in zicht. R. B. F. Dinsdag as. komt dc sportvereeniging Edelachtbaar Boys op bezoek bij R. B. F. Deze wedstrijd wordt gespeeld aan het Zwarte Pad, aanvang 7 uur. De wedstryd R. B. F.—A. P. Vooruit, die op Hemelvaartsdag gespeeld is eindigde met een 94 overwinning voor R. B. F., de rust ging in met 4—1.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 13