De reis van het Britsche konings paar Dc owlosslng van de Palestij nsche puzzle Dc overwinnings feesten in Madrid BUITENLAND Duitschland heelt de openbare meening diep geschokt ZATER'HAG 20 MEI 1939 DE LEPDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 DE AANKOMST TE OTTAWA Toen de koninklijke trein aan het Is- landpark-station te Ottawa aankwam, werd het koninklijk paar door zesduizend personen luide toegejuicht. De koning en de koningin werden verwelkomd door den gouverneur-generaal van Canada, lord Tweedsmuir. 21 Saluutschoten werden gelost en onder het gejuich van de menigte reden de vor sten weg, geëscorteerd door dragonders. Overal langs den tien kilometer langen weg door de stad naar de Rideau Hall, de ambtswoning van den gouverneur-gene raal, waar zij tot Zondag hun intrek zul len nemen, werden de koning en de ko ningin, die ondanks het regenachtige weer in een open landauer waren gezeten, geest driftig toegejuicht. Bij hun aankomst ont vingen de souvereinen de hoofden der di plomatieke missies te Ottawa. De koning heeft persoonlijk de geloofs brieven in ontvangst genomen van den nieuwen ambassadeur der Vereenigde Sta ten in Canada, Roper. Deze zeide in zijn toespraak o.a.: De president verzoekt mij, aan Uwe Majesteit, de verzekering over te brengen van zijn vriendschap en zijn wel gemeende wenschen voor het duurzaam geluk en welzijn van het Canadeesche volk, alsmede de beste wenschen van het Amerikaansche volk voor het volledig welslagen van uw reis. De koning verzocht Roper den president der Vereenigde Sta ten zijn dank over te brengen voor diens goede wenschen, die hij harte beant woordde. In den Senaat heeft de koning gister middag den leden van de beide Huizen van het Parlement toegesproken en bij deze gelegenheid aan enkele wetten zijn ko ninklijke goedkeuring gegeven. HET WITBOEK EN HET BEZOEK AAN DE V. S. De Amerikaansche pers levert uitvoerig commentaar op het Engelsche Witboek over Palestina. De door de openbare mee ning aan den dag gelegde gevoelens ver oorzaken cenige ongerustheid in diploma tieke kringen in Washington, waar men vreest, dat de heftige aanvallen, die op de Engelsche regeering gericht worden, een schaduw zullen werpen op de sfeer van hartelijkheid, die het bezoek van de Brit sche vorsten moet omringen. Volgens som mige geruchten zouden zewere kringen druk uitoefenen op Roosevelt, opdat de presi dent gebruik zal maken van het bezoek van den Engelschen koning om met hem ten gunste van de Joden in Palestina te spreken. HISTORISCH OVERZICHT BIJ HET OFFICIEELE AFSLUITEN VAN DEN SPAANSCHEN BURGEROORLOG De Spaansche burgeroorlog behoort nu tot het verleden, officieel werd deze krijg gisteren beëindigd. Voor het laatst geven wij hierbij een kaart die het verloop vanaf 18 Juli 1936 t.m. 4 April 1939 weergeeft, en precies 989 dagen geduurd heeft. Bijgaande interessante en historische kaart die voor zich zelf spreekt illustreert. de ontwikkeling van den oorlog in diverse fasen tot op het einde. Het witte gedeelte op de kaart was het laatste stuk grondgebied dat niet door Franco werd veroverd; toen de repubii- keinsche vloot naar Algerië gevlucht was en diverse garnizoenen hierin in opstand gekomen waren gaf ook dit Spaansche ge deelte zich aan Franco over. Voor de lezers die den strijd in Spanje steeds gevolgd hebben, alsmede voor den historicus zal deze kaart van blijvende waarde zijn. DE TOESTAND IN HET LAND Geen herhaling der relletjes. De spanning in Joodsche kringen te Jeruzalem, blijft bestaan en er hebben zich nog enkele botsingen met de politie voor gedaan. Politie en militairen houden de strategische punten bezet. Het Joodsch Nationaal Fonds heeft tele grafisch de meded j ling ontvangen, dat Amerikaansche Joden een bedrag van 250.000 dollar ter beschikking hebben ge steld. Dit bedrag moet worden besteed voor den aankoop van grond. In het tele gram betuigen de schenkers hun sympathie met de Zionistische zaak. Luitenant-generaal Haining, de opper bevelhebber der Britsche troepen in Pale stina heeft de Joodsche leiders, met in begrip van de vertegenwoordigers van het Joodsch Agentschap en den Joodschen Nationalen Raad, ontboden. Haining heeft bij die gelegenheid de door de Joodsche bevolking in het verleden be toonde zelfbeheersching geprezen, doch ge zegd, dat hij het schieten op politiebeamb ten als moord beschouwt. Hij gaf te kennen, dat bij verdere on geregeldheden zeer strenge maatregelen zullen worden genomen. Het protest der Joden heeft gisteren geen aanleiding gegeven tot een enkele daad van geweld. Men constateert, dat de Joden zich Donderdag niet gekeerd heb ben tegen de Arabische bevolking en dat de Joodsche leiders hun critiek (hebben beperkt tot de politiek van het Witboek en tot hen, die verantwoordelijk zijn voor die politiek. Men kan hieruit afleiden, dat de Joden de mogelijkheid open houden van samenwerking met de Arabieren tot ge- i enschappelijken tegenstand tegen de besluiten der Engelsche regeering en van een terugkeer tot een vriendschappelijke houding ten aanzien van de officieele in stanties van Londen op herziene grond slagen. Belastingstaking aanbevolen. De bond van grondeigenaren in de stad en op het land heeft een resolutie aange nomen om een belastingstaking te houden, tot de Britsche regeering het Witboek zal hebben teruggetrokken. Eei boodschap uit Amerika. De Zionistische organisatie heeft Cham berlain een boodschap doen toekomen, die onderteekend is dooi Amerikaansche lei- DE7 PARADE. Franco krijgt het lauwerkruis. Nadat hij plaats had genomen op de of ficieele tribune om de overwinningspara de bij te wonen, ontving generaal Franco uit fle handen van generaal Varela het grootkruis van de orde van het Lauwer kruis van Sint Ferdinand. Te 11.25 defileerden de specialisten-af- deelingen vervolgens de escadrons cava lerie, lichte artillerie, gemotoriseerde troe pen, vechtwagens en een brigade gemo toriseerde artillerie. Te 13 uur defileerde het Condor-legioen met de muziek aan het hoofd. Na de vlie gers kwamen de kanonnen en mitrailleurs van de luchtdoelartillerie. Evenals de Spaansche troepen riepen de Duitschers bij het passeeren van Franco „Leve Span je". Achter het Condor-legioen volgde de af- deelingen genie en verdere hulpdiensten. Te 14.05 was het défilé geëindigd en ver spreidde de menigte zich onder de kreten „Franco" en „Leve Spanje." RADIO-TOESPRAAK VAN FRANCO. Generaal Franco heeft gisteravond om 23 uur 50 voor den microfoon van Radio Nacional een toespraak tot de Spanjaar den gericht, waarvan tot dusverre nog geen officieele tekst is uitgegeven. De hieronder volgende tekst is op het gehoor opgenomen en het blijft dus mo gelijk, dat er rectificaties in zullen worden aangebracht. Franco zeide o.m.: „Madrilenen, Spanjaarden, het land is bevrijd van de roode horden. Gij hebt vanmorgen den overwinningsoptocht in volkomen orde bijgewoond. Ge zaagt de vertegenwoordigers der mannen, die deel uitmaakten van uw zegevierende leger. Onze overwinning maakte een einde aan de barbary van het Marxisme. Het marte laarsschap van Madrid is het ernstige feit, dat men den rooden leiders kan verwijten, die verslagen werden op het slagveld, maar die nutteloos de hoofdstad opoffer den door haar letterlijk gebonden over te leveren in handen van de leiders van het Russisch communisme. De overwinning was ons antwoord op 't „no passeran" der rooden. Twee en een half jaar hebben den moed van onze jeugd om den uiteindely ken triumf te bevechten en het leger naar de overwinning te leiden voor de groot heid van Spanje niet terneergeslagen" Voortgaande zeide Franco: Onze vijan den rekenden niet op dc heldhaftigheid van ons volk en op ons vermogen tot ver loochening. De overwinning zou niet mo gelijk zijn geweest, wanneer gij geen ver trouwen hadt gehad in dezen kruistocht. Franco voegde hieraan toe: „Wij stellen onze waardigheid en onze onafhankelijk heid boven alles en onze wensch is samen te werken tot de pacificatie van Europa." Hierop vroeg hij allen zich aaneen te sluiten tot samenwerking voor den weder opbouw van het land. „Wij hebben den dagelijkschen arbeid noodig om een groot herboren vaderland op te bouwen. Aan de overwinning moet de heilige een heid toegevoegd worden. Die moeten wij verkrijgen". Besluitende zeide Franco: „Dat is de taak onzer beweging: aan het vaderland moet gegeven worden alles wat men heeft, zonder geestelijk voorbehoud; dat is de moraal van Spanje, op'dat de lauweren der overwinning niet verwelken. Leve Spanje." DUITSCHLAND SCHUSCHNIGG NOG STEEDS TE WEENEN. De Duitsche autoriteiten verklaren, dat de vroeger bondskanselier van Oostenrijk, Schuschnigg, zich nog steeds in hotel Me- tropole te Ween en bevindt. De geruchten over zijn verblijf in een badplaats in de Harz of te Keulen zijn ongegrond. Men voegt hieraan toe, dat Schuschnigg regelmatig bezoek ontvangt van zijn echt- genoote. Iedere week wordt hij bezocht door een geneesheer. PORTUGAL VERZET TEGEN DE DUITSCHE VERLANGENS INZAKE KOLONIëN. Het Portugeesche blad „O Jornal do Commercia e das Colonias", dat onlangs heftig is aangevallen door de „Berliner Boersen Zeitung", omdat het had geschre ven, dat de terugkeer van de Duitschers in Afrika een gevaar zou beteekenen niet al leen voor België, Portugal en Neder land, doch ook voor Engeland en Frank rijk, heeft thans met nog grooter felheid de politiek van het Derde Rijk veroordeeld. Het blad schrijft o.a. dat de territoriale eischen van Duitschland, hetzij in Europa, hetzij in Afrika, gedreven worden door een militair imperialistische politiek, welke uit gaat boven de binnenlandsche behoeften. Indien Duitschland zijn vroegere koloniën terug zou krijgen, dan zouden Frankrijk dende figuren uit de religieuze en poli tieke wereld en waarin de Engelsche re geering verzocht wordt „den letter en den geest van de verklaring van Balfour" te eerbiedigen. Het oordeel van Irak Naar thans wordt bevestigd, heeft de regeering van Irak een lang memorandum gericht tot de regeering van Groot-Brittan- nië, waarin een ongunstig oordeel wordt uitgesproken over het Witboek. Verschil lende Nationalistische kranten veroordee- len eveneens het Witboek. Chamberlain aan het woord DEBAT IN HET LAGERHUIS. Lloyd George heeft gisteren het debat over de buitenlandsche politiek in het La gerhuis geopend. Hij zeide, dat er een punt bereikt is, waarop een beslissing, in de eerstvolgende uren of althans in de eerst volgende dagen door Engeland, Frankrijk en Rusland genomen, van meer gewicht zal zijn dan welk besluit ook, door deze lan den sedert 1914 getroffen. Ieder verwacht een nieuwen slag van de zijde der dictatoren, die hun wapening be spoedigen in een ongekend tempo, vooral ten aanzien van de aanvalswapenen: tanks, bombardementsvliegtuigen, duikbo'oten. Zij bezetten en versterken nieuwe stellingen, waardoor zij zich strategische voordeelen verschaffen. De Britsche voorbereiding is niet gericht een onvermijdelijken oorlog, maar be oogt den vrede onvermijdelijk te maken. Men kan dien vrede ongetwijfeld slechts verwerven door in Engeland, Frankrijk, Turkije en Rusland een zoo groote macht bijeen te brengen, dat de dictatoren, die scherpzinnige menschen zijn, beseffen, dat zij geen nieuwen aanval kunnen ontkete nen zonder de mogelijkheid van een ramp voor henzelf en hun volken onder de oogen te moeten zien. Chamberlain aan het woord. Ik wil den ernst van den toestand niet onderschatten, aldus zeide Chamberlain, maar ik geloof, dat Lloyd George een wat al te somber beeld heeft opgehangen. Ik weet niet of de Duitsche regee ring, toen zij overging tot haar actie in Bohemen en Moravië, zich bewust was van den enormen weerslag, welken die actie in het buitenland zou veroorza ken. Meer nog dan de annexatie van een anderen staat was het de duidelijke tegenspraak tusschen dit optreden en de plechtige verklaringen, zoo vaak door de Duitsche regeering gegeven, die de openbare meening in de geheele wereld zoo diep heeft geschokt. Die tegenspraak heeft het gevoel van vei ligheid in Europa volkomen onder mijnd, en in breeden kring de gedach te doen ontstaan, dat de onafhanke lijkheid van geen enkelen kleinen staat veilig was. Ik wil niet beoordeelen of die gedachte juist is, maar slechts zeggen, dat zij is veroorzaakt door het optreden der Duit sche regeering. Het scheen ons toe, dat een ontbinding van een groot gedeelte van Euopa dreigde, tenzij een 'nieuwe stabili- seerende factor in Europa kon worden ge schapen. Onder deze omstandigheden acht te de BTitsche regeering het haar plicht om in samenwerking met Frankrijk te trach ten dezen stabiliseerenden factor te schep pen. Onze verzekeringen aan Polen en Roemenië beteekenden slechts een eersten stap. Het stelsel moet nog versterkt wor den door meer permanente regelingen en door steun van andere kringen, die bereid en in staat zijn dien steun te verieenen. Ik wil er den nadruk op leggen, dat deze po litiek niet geinspireerd wordt door 't stre ven naar het verdeelen van Europa in vij andelijke statengroepen of door de mee ning, dat een oorlog onvermijdelijk is. Ik acht een oorlog nooit onvermijdelijk tot hij begonnen is. Een politiek van tegengestel de statengroepen lijkt ons niet stabiel en daarom gevaarlijk. De politiek, die wij vol gen, bevat geen element van agressie en sluit de mogelijkheid van bespreking van alle geschillen in een geest van goeden wil niet uit. Sprekende over Sovjet-Rusland zeide Chamberlain, dat hij niet kon nalaten te denken, dat er een misverstand in het spel is, aangezien Attlee het deed voorkomen, alsof de Britsche regeering tot deze onder handelingen was gebracht door wantrou wen in de Russische ideologie. Ik wensch te zegen, dat dit niet het geval is. Indien wij de methoden kun nen vinden, waarbij wij de samenwer king met en den Dijstand van de Sov jet-Unie kunnen krijgen bij het ineen zetten van een vredesfront, zullen wij dit toejuichen. Wij wenschen dat en kennen er groote beteekenis aan toe. De veronderstelling, dat wij den Rus- sischen bijstand zouden versmaden, is werkelijk zonder eenigen grond. De minister-president verwees in dit ge val naar de jongste verklaring van Stalin, dat het de politiek der Sovjet-Unie was, de staten te ondersteunen die slachtoffer van agressie zouden kunnen-worden, mits zij bereid zouden zijn hun onafhankelijkheid te verdedigen. Dat is ook ons standpunt en het scheen er op te wijzen, dat de Sovjets bereid zouden zijn tot samenwerking bij de tenuitvoerlegging van een dergelijke actie. Wij waren er ons evenzeer van bewust (en dit is het punt, dat tot nu toe nog geen waardeering heeft gevonden), dat de directe deelneming der Sovjet niet geheel in overeenstemming zou kunnen zijn met de wenschen van eenige landen, te wier behoe ve deze overeenkomsten worden gemaakt. Ik betreur zeer het besluit der Sovjets Potemkin niet naar Genève te laten gaan. De zitting van den Volkenbondsraad werd een week uitgesteld, teneinde hem in staat te stellen te komen en nadat zij was uit gesteld kon hij niet komen en werd Hali fax de gelegenheid ontnomen deze aange legenheden persoonlijk met hem te bespre ken. Ongetwijfeld hebben de Sovjets goede redenen gehad voor hun houding doch ik betreur alleen, dat het onmogelijk is, dat deze ontmoeting zal plaats hebben. Dit is een van de gevallen, waarin ik niet nala ten te voelen, dat er een soort schaduw of scheidsmuur staat tusschen beide regee ringen, welke uiterst moeilijk is te over winnen. Zoowel Sinclair, de leider der liberale oppositie, als Lloyd George drongen er bij Chamberlain op aan uiteen te zetten, wel ke moeilijkheden er eigenlijk bestonden. Chamberlain v/eigerde hierop te ant woorden en zeide, dat dit misschien van be lang zou kunnen zijn voor Lloyd George, doch dat het doodelijk zou kunnen zijn voor de politiek. Jansent Zóó'n hals en dan langzaam een glas bier er door laten iooper.. (Fliegende Blatter, en Engeland gedwongen worden tot een onmachtige neutraliteit, aangezien de im periale verbindingswegen verbroken zou den zijn, zoodat zij zich niet meer kracht dadig zouden kunnen verzetten tegen den „Drang nach dem Osten". Het blad merkt verder op, dat ook de Vereenigde Staten een woord hebben mee te spreken in een eventueele wijziging in den kolonialen toestand. De Amerikanen zouden niet onverschillig kunnen blijven, wanneer de. Duitschers zich opnieuw zou den vestigen aan de Westkust van Afrika en hierdoor de Amerikaansche beweging in den Atlantischen Oceaan ernstig zouden be lemmeren. Het blad verwerpt vervolgens ook het denkbeeld Duitschland zijn koloniën terug te geven, met als voorwaarde een demili- tarisatie van Afrika. Duitsohland zou deze voorwaarde aannemen en beloven geen vlootbasis e.d. aan te leggen. Doch hoe zou men een garantie hiervoor kunnen krijgen. Sedert zes jaar volgt Duitschland de leer van Treitschke, volgens welke geen enkel verdrag voor de toekomst kan binden. CHINA CHINEESCHE TEGENAANVAL HEEFT SUCCES. Althans volgens hun egen persbureau. Van Chineesche zijde wordt medegedeeld, dat de Chineesche strijdkrachten in Noord- Hoepeh een tegenaanval hebben onderno men en den Japanneezen te Tangho, nabij de grens tusschen Hoepeh en Honan zware verliezen hebben toegebracht. Tevens heb ben zij het gevaar van een omsingelenden beweging der Japansohe troepen bezworen. Volgens een hoogen Chineeschen officier hebben de Japanneezen minstens 18.000 man verloren. Reuter verneemt, dat twee Japansche colonnes, na rond de Chineesche vleugels te zijn getrokken, zich in het begin dezer maand bij elkaar hebben gevoegd en dat Het Katholiek Comité van Actie „Voor God" schrijft ons DE MACHT DER WAARHEID „Wij allen moeten opkomen en strijden om wille der waarheid, niet omwille der overwinning. Groot is de macht der waarheid en zij za.' overwinnen 1" August Reichensperger. de Chineesche troepen, na zich in Noorde lijke en Westelijke richting te hebben teruggetrokken, een plotselingen tegen aanval hebben ondernomen. De Japansche troepen, die door geforceerde marschen uit geput en van hun hoofdmacht afgesneden waren, hadden het enkele malen zeer zwaar te verduren en trokken zich, naar verklaard wordt, tenslotte Zuidwaarts, in de richting van Tsaoyang terug. De Ohinee- zen hebben hun tegenstanders, naar zij zeggen, nog achtervolgd op de voetpaden in het Tahoenggebergte. Rond Tsaoyang wordt nog steeds gevochten. De Chineezcn naderen Kanton. De Chineesche strijdkrachten, die langs den spoorweg KantonHankau, ten Noor den van den straatweg naar Kanton, ope- reeren, bedreigen, naar het Chineesche persbureau meldt, opnieuw de vroegere Zuid-Chineesche metropolis Kanton. Zij hebben het op ongeveer 25 K.M. ten Noor den van Kanton gelegen spoorwegstation Soenkai heroverd en rukken thans op naar het station Kongtsoen, dat 22 K.M. ten Noordon van de stad gelegen is. Uit Tsoeng- hoea, dat ruim 50 K.M. ten N.O. van Kan ton is gelegen, rukken de Chineezen langs twee wegen naar de voormalige hoofdstad van de provincie Kwangtoen'g op.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 10