RIJNSTREEK [fg ongeluk te Noorden P/RIJDAG 19 MEI 1939 DE LEFDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 ALPHEN AAN DEN RIJN Personalia. Onze plaatsgenoot de heer J. van der Linden, slaagde te Rotterdam aan de Handels Hoogeschool voor het candidaatsexamen in de economische we tenschappen. Zesde Jong Dierendag van „Ons Belang'" Uitgaande van de Raskonijnen-fokver- eeniging „Ons Belang" werd Hemelvaarts dag in het Nutsgebouw de 6e Jong Dieren dag gehouden, waarvoor ook dit jaar weer een groote belangstelling bestond. Het aan tal inschrijvingen bedroeg niet minder dan 335 met ruim 600 stuks konijnen, waaron der zeer zeldzame rassen en exemplaren, zoodat er voor de fokkers weer heel wat was te zien. De medaille, beschikbaar ge steld door de gemeente Alphen, werd ge wonnen door J. van Leen te Dordrecht. De beker voor het hoogst aantal punten door L. v. Klaveren te Alphen en de beker als hoofdprijs voor één kleur en één ras door W. Eikelenboom te Rijnzaterwoude. Verkooping. Bij de Woensdag ten overstaan van notaris Jhr. G. J. Stoop, ge houden verkooping in hotel „Centraal", werd de Hofstede „Ons Genoegen" te Nieuwkoop in de achttien kavels groot 23.35.80 H.A. in 4 perceelen in bod staan de op 27.300, slechts afgemijnd op 1, wat perceel 2 betreft in bod staande op 5600. Het geheel werd niet gegund. EHBO-avond. Dinsdagavond had de j aarlijksche propaganda-avond plaats van de afd. Alphen a. d. Rijn van dg Ned. Ver- eeniging E.H.B.O. Deze avond is meer een sluitingsavond van den wintercursus. De heer J. F. Allart, eere-voorzitter, opende deze bijeenkomst. Direct hierna werd door mej. Berkhout, namens alle leden, dokter Hildernisse een blijk van groote waardee ring aangeboden, hetwelk bestond uit een complete kampeertent, die vooraf op het podium was opgesteld. Mevr. Hildernisse werden, voor de vele avonden, dat zij haar zoon aan de E.H.B.O. moet afstaan, bloe men aangeboden. Dokter Hildernisse aan vaardde dit cadeau onder grooten dank en ging over tot het uitreiken der eenheids diploma's. Met dit punt van het program ma werd het officieele gedeelte van den avond gesloten. Het verdere gedeelte van deze avond werd daarna verzorgd door het gezelschap Doeke Stuurop. BODEGRAVEN Rectificatie. Op Zondag a.s. zal er na de Hoogmis gelegenheid zijn om den pas toor te komen complimenteeren met zijn benoeming tot pastoor in onze parochie. Al le parochianen worden in de gelegenheid gesteld om met pastoor W. Janus kennis te komen maken. LEIMUIDEN Collecte. De collecte voor „Jong Hol land snakt naar Werk" heeft in deze ge meente opgebracht de som van 60.95 (Leimuiden 53,65 en Rijnsaterwoude 7.30). Gehuwd: Johannes Hermanns 30 J. en Wilhelmina Clara van Velzen 30 j. Overleden: Alida Margaretha Broek huizen 29 j. NIEUWKOOP Polder „Nieuwkoop". Woensdagmor gen werd in hotel „Het Vliegende Paard" een vergadering gehouden van stemge rechtigde ingelanden van den Polder Nieuwkoop (droogmakerij). De vergade ring was zeer druk bezocht. Gelezen werd het rapport van de commissie belast met het nazien van de rekening over 1938 en bestaande uit de heeren W. van Diemen, A. J. Verhaar en I. Koole, waaruit bleek, dat zij in orde bevonden is. De inkomsten hebben bedragen 195970.87 en de uitga ven 198076.81, nadeelig saldo 3006.14. De achterstallige inkomsten bedragen 4661.22, zoodat feitelijk een voordeelig saldo bestaat van 1555.08. In de rekening is verantwoord een conversie van een geldleening van 129000. Het onderhoud der wegen heeft gekost 4273.90, de bema ling inclusief de bezoldiging f 8557.42. Aan rente en aflossing is betaald 23559.24, aan kasgeld is noodig geweest 16402.95. Aan polderlasten is verantwoord 34430.45. De begrooting 1939 wordt vastgesteld tot een eindbedrag aan inkomsten en uitgaven van 77689.10, waarbij de omslag is aan gehouden op 14.50 per H.A. Benoemd worden tot leden van de com missie voor de in het volgend jaar over te leggen rekening de heeren W. van Diemen, J. Blom en B. Plomp en tot hun plaatsver vangers de heeren H. S. Ran, B. Koole en L. Kool. Aan den heer Mol wordt met in gang van 1 Juni a.s. op zijn verzoek i vol ontslag verleend als secretaris van den polder. De Dijkgraaf schetst in enkele wel gekozen woorden al hetgeen de heer Mol in het belang van den polder gedaan heeft en hoopt, dat hij nog vele jaren van zijn pensioen zal mogen genieten. Overgegaan wordt tot de stemming voor een opvolger. Op de lijst van aanbeveling zijn geplaatst de heeren W. Bourguignon en H. Mark man. Eerste verkrijgt 358 en tweede 248 stemmen, zoodat de heer Bourguignon benoemd is verklaard. Op voorstel van het bestuur heeft verwisseling plaats van de aandeelen Maatschappij voor Gemeente- crediet 6000, nominaal, in 3 pet. obliga ties in dezelfde, 12000 nominaal. Even eens wordt op bestuursvoorstel aan den heer J. Koek te Amsterdam verkocht een perceel water en weiland voor een bedrag van 500. Na rondvraag volgde sluiting. ZEVENHOVEN Auto-tocht ouden van dagen. Het co mité tot het organiseeren van een auto tocht voor de ouden van dagen heeft de zer dagen vergaderd, teneinde voor dit jaar ook weer een tocht te houden. Daar toe is intusschen reeds een verloting op touw gezet, terwijl met een lijst wordt gecirculeerd en enkele autobezitters zijn uitgenoodigd hun apto weer gratis be schikbaar te stellen. Op 1 Juli zal boven dien een bazar worden gehouden en met de opbrengst van in den Vastenavond ge houden oliebollen zal het mogelijk zijn den oudjes hun jaarlijksche feestdag weer te geven. Op 5 Juli gaan ze naar Bergen (N.H.) om via Haarlem terug te komen. Afgesloten weg. Eenigen tijd geleden is de z.g. NoordscLe Dijk voor autoverkeer afgesloten, wat tot gevolg heeft, dat meel-, stroo- en kunstmesthandelaren o.a. daar door zeer gedupeerd zijn, omdat Gedep. Staten aan dezen geen vergunning geven, daar zfj zich op het standpunt stellen, dat tot een hooger gewicht dan 2000 kg. (voer tuig inbegrepen) op dezen smallen weg niet mag worden gereden. Het gemeentebestuur heeft zich thans tot Ged. Staten gewend met het verzoek, om hun standpunt te herzien. Zij hebben er tevens op gewezen, dat verbetering (zoo mogelijk in werkverschaffing) thans nog niet mogelijk is, maar dat pas van be- larig is, als de Noordschebuurter-pol<ier zal zijn ingepolderd. Zoolang dat niet het geval is, dienen G. St. op andere wijze aanwonenden tegemoet te komen. Arbeiders naar Duitschland. Het ge meentebestuur heeft een vijftal werkloo- zen aangewezen voor plaatsing in Duitsch land als melkknecht, paardenknecht, etc. Zooals bekend, wordt bij weigering de steun ingetrokken. Vrouw door aulo gegrepen Donderdagmiddag had in Noorden aan het zoogenaamde Kruiseind even voorbij de woning bewoond door Joh. Groenendijk een ernstig ongeval plaats. De heer W. van hier reed met zijn echtgenoote per rijwiel in de richting van het Kruis, toen hen van achteren een melkauto naderde, bestuurd door de J. uit Wilnis. Teneinde deze auto te laten passeeren ging de vrouw voor haar man rijden, aan de rechterzijde van den weg. De weg is aldaar ter plaatse vrü smal, zoodat het passee ren van een vrachtauto en fiets maar net mogelijk is. Toen de auto de wiel rijder reeds gepasseerd was en daarna voorbij de wiclrijdster reed kwam de ze in aanraking met een van de ha ken, welke opzij van de laadbak aan wezig waren. De vrouw werd van haar rijwiel ge rukt en op den weg gesmakt waar zij bloedend uit mond, neus en ooren be wusteloos bleef liggen, terwijl het rij wiel in de Voorwetering terecht kwam. Onder toezicht van dr. Ouderkerk uit Nieuwkoop werd de vrouw in hoogst ernstigen toestand bij R. bin nengedragen. Onder leiding van bur gemeester Van der WeUden is door de politie een uitgebreid onderzoek naar de schuldvraag ingesteld. Het slachtoffer was hedenmiddag nog steeds niet tot bewustzijn geko men. GEMEENTERAAD VAN ZOETERWOUDE Woensdagavond 8 uur vergaderde de Raad der Gemeente Zoeterwoude. Voorzit ter de burgemeester. Aanwezig alle leden. Nogmaals in gevecht met Ged. Staten. Gedeputeerde Staten hebben de begroo ting voor 1939 terug gezonden, waarbij de volgende opmerkingen werden gemaakt. 1. De leeningen moeten geconverteerd worden. B. en W. deeler. den Raad mede, dat de conversie eerste per 31 December a.s kan plaats hebben. Te zijner tijd zul len zü bij den Raad nadere voorstellen doen. De voorzitter deelt ook mede, dat aan Ged. Staten is te kennen gegeven, dat het niet mogelijk zal zijn de Rijksbijdrage weg te werken. Ged. Staten zijn evenwel bereid de post ad 17.000 voor den Zuidbuurtschen weg bestrating te handhaven, indien op de overige kapitaals-uitgaven de noodigë be perkingen worden toegepast. Aangezien de verbetering van de hoek MieningNoordbuurt en de verbreeding van den Vlietweg dit jaar toch niet zal kunnen plaats hebben tengevolge van de overige drukke werkzaamheden, stellen B. en W. voor de geraamde bedragen van resp. 10.000.en f 5000.af te voeren. Zon- eenige aanmerkingen wordt hiertoe be sloten. Ten aanzien van de loonen van de losse werklieden zijn Ged. Staten van oordeel, dat ten behoeve van den gewonen dienst uit te voeren werkzaamheden met het be staande personeel dienen te worden ver richt. B. en W. waren reeds gemachtigd op dezen post uitgaven te doen tot 1/4 van de raming of 350.Hierdoor moet de post met 1050.verlaagd. In het geval, dat er bijzondere werk zaamheden komen op de wegen, die in het tertiaire plan vallen vóór het werk uitgevoerd is kunnen deze toch met losse werklieden gedaan worden. De voor onderhoud in aanmerking ko mende wegen worden opgesomd: de Vliet weg, Weipoort-Achtereind, Zuidbuurt, voor bij de kerk, voetpaden naar Weipoort en Gelderswoude, welke wegen volgens B. en W. wel door het vaste personeel in orde kunnen gehouden worder. Voorts wordt medegedeeld, dat Ged. Staten niet kunnen berusten in het onge daan maken van bezuinigingsmaatregelen, waartegen de Raad in de vorige vergade ring zich sterk verzet heeft. Het subsidie voor de bijzondere bewaar scholen moet dus worden teruggebracht tot 200.per school, terwijl de presentiegeld- den voor de Sommissie tot Wering van Schoolverzuim moeten worden geschrapt. De heer Paardekocper geeft zijn ontstem ming te kennen over de weigering van Ged. Staten. De heer Starrenburg wil stem ming, waarna de heer Paardekooper zegt: ik stem toch voor, waarop de heer Star renburg zegt: dat moet jij weten maar ik wensch tegen te stemmen. Er wordt dus aangeteekend dat de heer Starrenburg tegen de verlaging van de volgn. 311 en 312 is. Als de Voorzitter daarna vraagt of de begrooting voor 1939 kan aangenomen wor den met de genoemde wijzigingen maakt hiemand bezwaar. Vervolgens stellen B. en W. voor aan de Sinte Lidwina School voor bijzonder lager onderwijs voor 1938 een subsidie te geven groot 10.per leerling. Vijf leerlingen bezochten de school met een totaal leertijd van 36 maanden: alzoo wordt 3 x 10.— gegeven. De heer Paardekooper betreurt het, dat deze subsidie van f 15.op 10.is ge bracht. Het tekort is per leerling 17.31. Als er één school is die aanspraak heeft op waardeering, dan is het zeker deze school. De voorzitter wijst er op, dat de gemeen te ook nog 1/3 van de vervoerkosten be taalt en dat B. en W. bij déze bezuiniging dezelfde richtlijnen hebben aangehouden die golden voor evenzeer nuttige instellin gen als b. v. t. b. c.-bestrijding, burger wacht enz. Zoeterwoude is de eerste ge weest die subsidie verleende en in het ver leden en het heden hebben B. en W. volle waardeering gehad voor dit onderwijs. De heer Paardekooper stelt voor weder 15.— te geven wel!, voorstel aangeno men wordt met 7 tegen 4 stemmen. Aan den heer A. van Vliet wordt op diens verzoek, om gezondheidsredenen eervol ontslag verleend als Directeur van de brandweer met ingang van den datum, waarop de nieuwe functionaris in dienst zal treden. De voorzitter brengt dank aan den heer Van Vliet voor de goede vervul ling van zijn ambt als directeur en wenscht hem nog een langdurig genot van zijn pen sioen. Benoeming gemeente-ontvanger opnieuw aan de orde. De voorzitter deelt mede, dat de heer L. J van Leeuwen Jacz. zijn benoeming om meer dan 1 reden niet heeft aangenomen. B. en W. staan nog op hetzelfde stand punt voor deze aanvulling van de vacature, zoodat de voordracht weder luidt: 1. H. J. 11. Sieverding, ambtenaar ter secretarie al hier, 2. V. L. Vreuls, gemeente-ontvanger te Wehl. De Raad gaat ook thans weder in ge heime zitting tot bespreking van de solli citanten. Na heropening wordt de stem ming gehouden met de uitslag H. J. M. Sieverding 3 stemmen, C. Dolle te Zoeter woude 8 stemmen. Gekozen de heer C. Dolle. Alvorens de rondvraag te beginnen, v.ordt medegedeeld dat de heer V. A. Reys, die opdracht kreeg de oude vuilnis auto te verkoopen, een bod deed van 55. Van de autosloqper dc Groot kwam een brief waarin een bod van 75.werd ge daan en tevens werd beweerd, dat de com missionair van de gemeente de auto ter bezichtiging of te koop had aangeboden. Er wordt nu overwogen wat te doen. Als de auto aan de Graaf verkocht wordt, moet commissieloon gegeven worden, hetgeen sommige leden ontkennen, want zoo rneent men het commissieloon is niet verdiend. B. en W. worden gemachtigd om aan den heer'Reijs de auto voor f 75. te verkoopen. De voorzitter deelt ooi: mede, dat B. en W. een schrijven hebben gezonden aan den Hoofdingenieur van den Rijkswater staat tot het verkrijgen van afritten en opritten naar en van den Rijksweg beoos ten Leiden, waarmede Zoeterwoude en Stompwijk zoozeer gebaat zouden zijn. Het klachten-boekje. De rondvraag wordt ingezet met een serie vragen van den heer Starrenburg. Vreem heeft een waarschuwing voor de hondenbelasting gehad terwijl deze al be taald was. De voorzitter zal deze vraag aanhouden voor onderzoek. Bij dc verkoop van de boomen zijn de biljetten om 10 uur geopend ter wijl in de voorwaarden 11 uur stond (de advertenties hadden 10 uur vermeld). Er kwam voor 11 uur nog een gegadigde die 93.zou willen geven en het hoogste bod was voor 10 uur 35. De voorzitter zegt, dat er inderdaad in de voorwaarde per abuis 11 uur stond. B. cn W. hebben echter de publieke aankon- De omlegging van de Vrouwe-weg te Zoeterwoude Zooals wij reeds vroeger hebben gepu bliceerd zal ten behoeve van het leggen van den Rijksweg beoosten Leiden de Vrouweweg en ook de Vrouwebrug te Zoeterwoude meer Oostwaarts worden ge legd. Op bovenstaand kaartje is te zien hoe de nieuwe situatie te dier plaatse zal wor den. Om te voorkomen, dat de bestaande per ceelen naast de te maken opritten onbe reikbaar worden wordt een afbuiging ge maakt welke op den Miening begint bij het hek van den heer Starrenburg en op den Vrouweweg bij het huis no. 96 nabij de kerk van de Kruisheeren. Daar ontstaan alzoo twee stukken doodloopende wegen vanaf de splitsing tot aan de nieuwe Rijks weg of als de oude Vrouwebrug gesloopt wordt tot aan Meerburg. De Vrouwevaart gaat nog veel erger uit den koers en wordt met een hoek, welke over een lengte van 300 M parallel met Meerburg loopt, Noord-Oostwaarts gelegd, om ter hoogte van de boschjes-eilandcn onder den Rijksweg door te komen. Deze vaartwijziging wordt gemaakt, om dat anders de Rijksweg bü den Vrouwe weg zóó hoog zou gelegd moelm worden, dat de schepen In de daarnaast liggend» Vrouwevaart er onder door konden. In dat geval zou, gerekend op een doorvaart- hoogte van 1.70 en de dikte van het brug dek, de Rijksweg 2.50 M. boven het buiten water moeten komen en kwam de Vrouwe weg alzoo 8.00 M. .boven water. Met de omlegging van de Vrouwevaart kan de Rijksweg waar deze de Vrouwe weg kruist in het polderniveau blijven liggen. Daartoe is ook een annexatie van een stuk polderland groot pl.m. 4 H.A. van den Cronesteinschen- of Knotterpolder naar den Oostvlietpolder noodig zie op de kaart het gedeelte dat door de omgelegde Vrouwevaart wordt afgesneden. De afwa- tering geschiedt vanaf de twee wegslooten door middel van ijzeren buizen naar de wegslooten, die naast de nieuwe weg lig gen in den Oostvlietpolder. De nieuwe Vrouwebrug komt pl.b. 25 M. meer Oostwaarts en zal wel iets hooger komen te liggen; de helling gaat vandaar nog hooger om over de Rijk weg te komen, tot zeker meer dan 5.00 M. boven water. Dit zal veel ongerief geven en de schip pers, die naar den Vliet moeten, zullen voor elke reis nu 6.00 langer moeten varen. Vooral voor het groentenvervoer naar de veiling is dit een zeer groote last. Zooals in het gemeenteraadsverslag van hedenavond is vermeld zal het Gemeente bestuur nog pogingen aanwenden om tegenover deze last ook het genot van op en afritten naar den Rijksweg te krijgen. digingen voor de goede aangehouden. Of er later beweerd wordt, dat een te laat aanbod zooveel hooger zou geweest zjjn, willen B. en W. in het midden laten. De heer Starrenburg klaagt over te lage druk op de waterleiding (2J< atmosfeer) doch wordt tevreden gesteld met de mede- deeling, dat ten allen tijde per telefoon, als er b.v. brand ontstaat, de druk kan opgevoerd worden. De klacht over de B-steun verleening en toezegging wordt weder recht gezet met de mededeeling, dat de Commissie deze steeds met ernst overweegt en dat de Raad daar eigenlijk niets over te zeggen heeft. De heer Van Leeuwen bespreekt het po litietoezicht; de voorzitter aldus spr. heeft zelf al meermalen gezegd, dat wegens ziekte van den veldwachter het toezicht niet voldoende is. De voorzitter zegt, dat politiemaatrege len door den burgemeester genomen wor den en als deze genomen moeten worden de kosten door den Raad moeten worden gevoteerd. Tevens wijst de voorzitter er op, dat bovendien de gemeentebodc ziek is en de assistent-bode in militairen dienst. De rijksveldwachter staat echter steeds ten dienste van het hoofd van de politie. Een ongegrond verwijt aan den burgemeester. De heer Wessel zegt vernomen te heb ben. dat op den oproep van het Roode Kruis om-afdeelingen te stichten ingegaan is door de Graal en nog een R. K. vereeni- gjrig met het gevolg, dat con gedeelte der gemeente terzijde is gesteld; bovendien heeft de burgemeester daarbij eerv werk zaam aandeel gehad. Het blijkt, zegt spr., dat het er op aangestuurd wordt een ge deelte het niet-katholicke gedeelte uit te sluiten. Ook heeft spr. het verslag van de „Nieu we Gemeenschap" gelezen en dat de bur gemeester en wethouder Onderwater daar tegenwoordig waren. Het kan toch niet zijn, zegt spr.. dat de gemeente vertegen woordigd wordt aan één kant, want dat is geen echte gemeenschap. Spr. kan voor de riet-Katholieken daar niet anders in zien dan aanstoot en noemt de houding van den burgemeester zelfs een fout, waarvoor hij echter tot de orde geroepen wordt. Op het einde verwijt spr. zelfs den bur gemeester de Koningin er nog bij genoemd te hebben waarna de voorzitter het betoog aftikt en zich tot den heer Wessel richt. Voorsitter dient van repliek. Ik wil den heer Wessel mededeelen, dat de geheele zaak hier niet ter tafel gebracht had moeten worden. De heer Wessel moet zich in den vervolge eerst eens goed oriën- teeren en had beter gedaan zich eerst met mij te verstaan, alvorens mij de les te ko men lezen. Ik heb de eed afgelegd cn sta boven de partijen en ik wensch zelf te beoordee- len waar en wanneer ik tegenwoordig zal zijn. Hoewel ik dit niet verplicht ben en geen enkele fout mij door den heer Wen- fel kan worden aangetoond, wil ik een en ander wel uiteenzotten. Het Nationale Roode Kruis heeft zich tot de Vereeniging „Het Wit Gele Kruis" en de daarbij aangesloten R. K. Vereenigingen voor E. H. B. O. alsook tot de Graal ge wend, om zoo spoedig mogelijk tot oplei ding te komen van Roode Kruis-helpstcrs. Hieraan is door die vereenigingen gevolg gegeven, waarvoor haar een pluimpje toe komt. In hoeverre ik in die vereenigingen wil medewerken, zal' zelf beoordeelen en daar van wensch ik aan den heer Wessel geen rekenschap te geven. Betreffende de Nieuwe Gemeenschap kan ik mededeelen. dat mijne aanwezigheid daar geen aanleiding tot entiek behoeft te zijn. Ik zou den heer Wessel willen raden de rede van H. M. de Koningin maar eens goed te lezen; u zult dan in de vervolge u er wel voor wachten met dergelijke ver wijten en verkeerde voorstellingen hier Ie komen. De groote streving van liet R. K, Werklieden-Comité ..de Nieuwe Gemeen schap" heeft mijn volle sympathie en ieder andere organisatie die naar het Koninklijk woord zal werken voor geestelijke en mo- reele herbewapening, kan op mijne mede werking rekenen. Mocht 't Chr. Nat. Vakverbond een der- gelijken avond organiseeren, dan kan zij er op rekenen, dat ik ook daar tegenwoordig zal zijn. Nogmaals verzoek ik u in den vervolge eerst beter inlichtingen te vragen al voren* met dergelijke beschuldigingen te komen, want dat kan de goede verstandhouding van den Raad niet bevorderen. De hoer Wessel verklaart nu niet bedoeld te hebben de voorzitter van partijdigheid te beschuldigen: spr. heeft zijn verkeerden indruk te kennen willen geven. De ver keerde beoordeeling is thans glashelder rn zuiverder komen te staan. Spr. ver klaart ln den burgemeester het volste ver trouwen tc hebben en dat het niet in zijn bedoeling heeft gelegen hem te krenken. De voorzitter spreekt de hoop uit, dat na deze uiteenzettingen dan ook in den ver volge een beter begrijpen het gevolg zal zijn. Hierna wordt de vergadering gesloten. Ais u toch iets moet verliezer En u hebt t voor 't kiu/en Offert liever H.m c#n i.jr D.in uw vr»r<f ren leven'.rfutir

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 7