Het Sport-terrein van „Alphensche Boys" ingezegend VRIJDAG 19 MEI 1939 HE l' 'E COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 Deken De Korte geeft de eerste trap! Vele goede wenschen De prachtige mooie zomersche He melvaartsdag is voor de R.K. Sport- beweging in de St. Bonifaciusparochie te Alphen a. d. Rijn en voor de R.K. Voetbalvereeniging „Alphensche Boys" in het bijzonder een dag geworden van zeer groote beteekenis en van niet te onderschatten waarde. Dezen dag toch koos het bestuur van deze voet balvereeniging uit, in overleg met De ken Z. de Korte, om het nieuwe speel veld, dat gelegen is achter het bosch park, officieel in gebruik te nemen. Met deze ingebruikname is thans in ver vulling gegaan de jaren-lange vurige wensch, zoowel van het bestuur en van le den, als van vele Boys-supporters, om een eigen terrein te hebben, dat gemakkelij ker en beter bereikbaar is voor allen, die belang stellen in de R.K. Voetbalvereeni ging en haar sport-prestatie's. Hiermede is tevens een vruchtbare periode afgesloten, waarin ten dienste van de voetbalsport een belangrijk pionierswerk is verricht in onze parochie en de kroon is gezet op een met succes volbrachte taak, weleer, nu on geveer 9 jaren geleden aangevangen onder voorzitterschap van den heer B. Q. Schou ten, destijds onderwijzer aan de R.K. Pa rochiale school, thans hoofd van de R.K. Ulo-school te Driehuis-Velsen, en na diens vertrek van Alphen met groote bekwaam heid en club-liefde voortgezet door den heer G. A. Bahlmann, die helaas in het jaar 1935 om gezondheidsredenen gedwon gen bleek van zijn voetbalclub, waar hij zeer aan gehecht was, te scheiden. Na hem heeft de heer A. J. van Engelen het werk voortgezet tot hij in 1937 werd opgevolgd dcor den huldigen voorzitter den heer Adr. Breukel. Wij kunnen in verband hiermede tevens vermelden, dat het secre tariaat, met zijn veelomvattende werk zaamheden en het penningmeesterschap van den beginne af is waargenomen door den heer Fr. Redegeld. Hoewel de Boys in de eerste kinderjaren met allerlei bekende vereenigingsziekten hebben getobd, hebben zij met de jaren deze hinderpalen weten te overwinnen en thans is het geen schijn maar werkelijk heid en een voldongen feit, dat zij sympa thie genieten in zeer breeden kring en dat die sympathie jegens deze vereeniging niet alleen in woorden tot uiting komt, maar, nog veel meer getoond wordt met de daad. Hiervan getuigen de zeer vele schenkin gen van de parochianen terwijl het groote aantal donateurs de groote waardeering voor de katholieke sport, die zeker op zijn plaats is, in klinkenden munt illustreert. Ook dezen dag werkte alles mee. Zelfs de natuur was met de Boys, want al voor spelde de vroege ochtend een dag vol glinsterende zonnestralen, tegen den mid dag dreigden grauwe r egenwolken en buien die vreugde ter dege te verstoren en toch naar gelang het plechtige oogenblik naderde, verdwenen die onheilspellende wolken en speelde de zon weer de baas. De gasten. Deze dag, welke in de geschiedenis van de Alphensche Boys, zooals men dat wel eens zegt, met gouden letters zal worden opgeteekend, is aangevangen, zooals het een katholieke club en vereeniging be taamt, met een H. Mis van dankbaarheid waaronder alle Boys-leden mee-offerden en ter H. Tafel naderden. Des namiddags te ongeveer twee uur verzamelden zich de Boys-spelers onder leiding van den heer A. F. Redegeld op het nieuwe veld, waar zij, met de inmiddels B.S.M.-leden, een af zetting vormden voor de eere-gasten en genoodigden. Onder de vele aanwezigen waren de geestelijkheid der parochie, de edelachtbare heer P. A. Colijn, burgemees ter dezer gemeente, het voltallig kerkbe stuur, afgevaardigden van de standsorga- nisatie's van de „Hanze", Volksbond en L.B., alsook van de Jeugdstandsorganisa- ties van de St. Jcsephgezellen en K.J.M.V. en L.T. Voorts gaven acte de présence de Kruisvaart en tal van sport- en voetbal- vereenigingen. Namens het Districtsbestuur van de D.H.V.B. waren aanwezig de heeren Lorje en Snel, waarvan de laatste tevens verte genwoordigde de Voetbalvereeniging D.O. N.K. uit Gouda. Welkomswoord van voorzitter Breukel. Nadat de genoodigde de gereserveerde plaatsen hadden bezet, opende de voorzit ter, den heer A. Breukel met den Christe- lijken groet. Spr. verwelkomde alle aan wezigen en richtte zich vervolgens tot den Deken. In den korten tijd waarin U, aldus spr. als onze Pastoor in Alphen aan den Rijn uw heilzamen arbeid hebt verricht, hebben wij reeds kunnen constateeren dat de be langen van de jeugd en nog meer in het bijzonder van de rijpere jeugd u wel zeer na aan 't l^art liggen. Al heel spoedig na uw intrede in onze parochie werd u er van in kennis gesteld, dat door Deken J. M. Hellegers zg. de beschikbaar stelling van een voetbalveld in overweging was geno men en voorbereid. Wij mogen ons geluk kig prijzen, dat deze zaak na de zijne, ook uw volle aandacht had en dat, dank zij uw royale medewerking met het in orde ma ken van het terrein reeds spoedig een be EEN, TWEE - HUP! DEKEN DE KORTE ALS MID-VOOR. gin kon worden gemaakt. Ruim vier en een halve maand waren noodig om het terrein het aanzien te geven dat het nu heeft. Voor deze medewerking zegde de voorzitter namens het bestuur en leden den Deken hartelijk dank en zegde toe, dat de Boys alles in het werk zullen stel len om door woord en daad te toonen, die daadwerkelijke steun en hulp ten volle waard te zijn. Zich vervolgens tot den Burgemeester wendend zeide spr., dat het de vereeniging tot groote erkentelijkheid stemde, dat ook de burgerlijke overheid in u, de persoon van den hoogsten gezagdrager dezer ge meente, de uitnoodiging van het bestuur van de R.K. Voetbalvereeniging „Alphen sche Boys" heeft willen aanvaarden, daar mede blijk gevend, dat ook door u, aldus spr. het belang van de sport in onzen te- genwoordigen tijd op de juiste waarde wordt geschat. Uw aanwezigheid geeft aan deze plechtigheid een zeer bijzonder cachet en ik weet zeker aldus spr. dat ik spreek namens geheel Katholiek Alphen wanneer ik u zeg, dat wij uw tegenwoor digheid op buitengewoon hoogen prijs stel len. Vervolgens dankte spr. den geestelijk adviseur van de Boys, Kapelaan C. M. Broers, en een zeer bijzonder woord van dank komt nog toe aan den heer A. D. v. Vliet, lid van het R.K. Kerkbestuur, die een schakel vormde tusschen deze instan tie en het Boys-bestuur. De Deken verricht de zegening. Hierna verzocht spr. den Deken de plechtige inzegening, inwijding van de ge bouwen en van het veld te willen ver richten, waaraan Z.E. gevolg gaf. Na deze korte eeremonieele kerkelijke plechtigheid richtte De Deken zich met 'n kort verklarend woord hierover tot de aanwezigen. TOESPRAAK DEKEN Z. DE KORTE. Volgens de katholieke levensbeschou wing aldus spr. is er geen handeling I hoe profaan ze ook moge lijken, die niet voordeelig kan gemaakt worden voor het WARMOND GOUDEN HUWELIJKSFEEST. Op Zondag 21 Mei a.s. hopen P. van Leeuwen en A. Langeveld den dag te her denken, waarop zij voor 50 jaar in het hu welijk traden. De heer van Leeuwen is op het oogenblik werkzaam als concierge op den Burcht, de verzamelplaats van de in deze gemeente bestaande R.-K. jeugdorga nisaties. Ondanks hun hoogen leeftijd, heeft de jeugd nog hun bijzondere belangstelling, hetgeen duidelijk blijkt uit bovenstaande foto. Wij twijfelen niet of het zal bruid en bruidegom op dezen dag niet aan belang stelling ontbreken. Wij wenschen hun van harte proficiat met dit zeldzame jubileum en hopen van harte, dat zy nog een geluk kige en prettige levensavond zullen heb ben. bovennal ijk leven, dat wij in ons ont vangen 1 n bij ons H. Doopsel en dat in ons to. .ypheid gebracht moet worden opdat wij een der woningen kunnen ingaan, welke de Verlosser bij Zijn hemelvaart voor ons heeft opengesteld. Dat bovennatuurlijk leven wordt op de eerste plaats door zuiver bovennatuurlijke middelen verzorgd en verrijkt, maar op de tweede plaats ook door profane midde len, die wel in hoogere intentie verricht worden. De Kerk komt ons daarbij zelfs tegemoet, zoodat we aan dergelijke natuurlijke han delingen gemakkelijker die hoogere waar de geven. Want zij heeft ingesteld vele wij dingen van allerlei plaatsen, werktuigen en zaken, welke in het gewone leven dienst doen. Door zoo'n wijding worden die zaken onder Gods bijzondere bescher ming gesteld en wordt aan God gevraagd dat zij voor de gebruikers voordeelig mogen zijn, speciaal voor hun bovennauturlyk leven. En het gebed der Kerk is voor God als het gebed van Christus zelf. Voor de wijding van een veld als dit wijst de Kerk ons de volgende formule aan: Zegen Heer Almachtige God, deze plaats, opdat daar moge zijn gezondheid, kuisch- heid, overwinning, mannelijke kracht, ne derigheid, goedheid en inschikkelijkheid, wetsvervulling en dankbaarheid jegens God den Vader, God den Zoon en God den H. Geest. En deze zegening blijve over deze plaats en op al degenen die zich daarop bevinden nu en in de eeuwen der eeuwen. Amen". Gezondheid Zeker wordt hier op de eerste plaats 'be doeld gezondheid, lenigheid van het lichaam. Als de Kerk daarover spreekt en daarvoor bidt, dan 'bedoelt Zij in de tweede plaats ook zeker de gezondheid van de ziel, want de geheele mensch bestaat uit ziel en lichaam: beiden moeten samengaan en sa menwerken voor het eeuwig leven. Kuise hheid Het is een van de gelukkige gevolgen van lichamelijke inspanning, van het goed ex- ploiteeren van de lichaamskracht dat lui heid en zelfvertroeteling vermeden worden. Toch is dit gebed der kerk op zijn plaats. Want er zijn ook hier bijzondere gevaren voor de lelie in de jongensziel. Daarom bid den we, dat in dit gebouw en op dit veld de kuischheid wone. Overwinning Op een terrein waar het doel is zich met anderen in het spel te meten, zal met dit woord wel op de eerste plaats de vergan kelijke kroon bedoeld zijn, maar dan toch alles in dienst van de eindoverwinning, die de onvergankelijke kroon belooft daar waar onze groot-Overwinnaar dan heden is ingegaan. Mannelijke kracht so ntplooi- i n g „Trainen" heeft als einddoel dergelijke prestaties te kunnen verrichten. Hetzelfde woord virtus beteekent echter ook deugd. Omdat de bovennatuur in alles voortbouwt op de natuur is deze lichaamstraining een aanloop voor de bovennatuurlijke deugd. Nederigheid Dit geldt zoowel voor degenen die over winnen zullen als voor degenen die over wonnen zullen worden op dit veld. De overwinnaars omdat zij al hun succes ten ,iET BESTUUR VAN „ALPHENSCHE BOYS", EN DE ELFTALLEN -ti -_>i DIE ELKAAR BEKAMPTEN. slotte ontleenen aan den Almachtige, de overwonnenen opdat zij 't niet beneden zich achten hun meerdere te erkennen. Goedheid en inschikkclijk- h e i d Dat zij de sociale deugden, die de edel opgevatte sport kenmerken en die het sportterrein kunnen maken tot een erfdeel voor het leven, ook in den bovennatuur- lyken zin daarvan. Volledige wetseerbiediging De discipline van het spel, vooral van dit spel met internationaal reglement, werkt ontwijfelbaar ten goede op de op voeding en maken het spel tot een leer school. Wanneer er bij een gelegenheid als deze naar alle richtingen woorden van dank ge sproken worden, zeer terecht vooral aan hen die in staat hebben gesteld het terrein alzoo in te richten, dan moet er ook dank gezegd worden aan God en dat steeds door alle spelers. Daarvan vooral zal afhangen of er zegen zal rusten op de spelers en het spel. Zooals het veld keurgi is, mogen ook de prestaties daaraan gelijk worden. Bloemen voor den voorzitter. Hierna werd aan den voorzitter, door het lid G. v. d. Hoorn een bloemenmand aan geboden, waarbij door een der andere leden hartelijke woorden van dank werden ge sproken aan diens adres voor de zeer vele werkzaamheden en offers, die deze voor zitter voor de Boys, in de nog weinige jaren van zijn bestuursfunctie al heeft ge daan en gebracht. Vervolgens sprak dc heer v. d. Meer, voorzitter van de R. K. Voetbalvereeniging B.S.M. I uit Bennebroek enkele sympa thieke woorden, waarbij met heel veel spor tiviteit werden gereleveerd de verschillende ontmoetingen tusschen beide voetbalver- eenigingen en blijk werd gegeven, dat B.S.M. de uitnoodiging om dezen openings wedstrijd te spelen, als een eere-beurt be schouwt. Spr. besloot met een hartelijke felicitatie, onder aanbieding van een bou quet bloemen. Namens de A.V.V. „Alphen" sprak de heer Brouwer enkele welgemeende woor den van complimentatie, zoowel met het inbezit nemen van het veld als een woord van welkom tevens. Kapelaan C. M. Broers bracht, bij al het schoons wat vandaag voor de Boys heeft plaats gegrepen, dank in de eerste plaats aan O. L. Heer. Hij toch is de Gever van alle goede gaven. Vervolgens past een woord van dank vooral aan den Deken, kerkbestuur en voorts aan allen die heb ben medegewerkt tot de totstandkoming van een eigen sportveld. Laten de leden nu en in de toekomst steeds dien dank toonen! Spr. vertrouwt, dat ook heel de parochie zal weten te waardeeren, dat zy bezit een machtig middel ter bescherming van de jeugd. Vervolgens sprak de heer G. Vreeswijk als voorzitter van de R. K. Sportvereeniging „Wilskracht" alhier zijn welgemeende feli citatie uit onder toezegging, dat „Wils kracht" ter gelegenheid van deze opening t.z.t. na goedkeuring te hebben verkregen van den Deken een wisselibeker zal aan bieden onder den naam „Deken De Korte"- beker. Spr. is vol lof over de prestaties van het Boys-bestuur en waardeert die ten volle, temeer, daar het aan Wilskracht, destijds ook aan voetbalsport doende, niet is ge lukt in dat vak het tot een goed einde tc brengen. Tot slot complimenteerde de heer A. J. J. van Engelen de vereeniging, namens het District Gouda van den D.H.V.B. Nadat de voorzitter alle sprekers had be antwoord en een foto was gemaakt van de elftallen van B.S.M. cn Alphensche Boy.s, verrichtte de Deken met vaardigheid den aftrap tot den eersten wedstrijd op het nieuwe Boys-veld. (Voor het verslag zie sportrubriek). Vermelden wij nog, dat van Rector H. L. J. M. Sondaal, die wegens ziekte verhinderd was persoonlijk te komen en die eertijds medeoprichter cn eerste geestelijk adviseur van de Boys was, een zeer sympathiek schryven van gelukwcnsch was ontvangen, alsook van den heer B. Q. Schouten, die, zooals wij in den aanhef hebben vermeld, eerste voorzitter en tevens ook mede-op richter is geweest. Muziekconcours te Boskoop Onder de overkapping van de Flora-hal Woensdagavond werd in Gebouw „Flo ra" het Groot Nationaal Muziekconcours ingezet, hetwelk door dc Harmonie Ex celsior bij gelegenheid van haar 40-jarig bestaan werd georganiseerd. De heer Jac. van Lomwcll, voorz., opende deze avond met een hartelijk welkomstwoord, waarin hij dank bracht aan allen die hebben me degewerkt om dit concours op touw te zetten. Een concours, dat haar gelijke wel moeilijk zal vinden. Het was een concert om nooit te vergeten; het werd gegeven door de „Zaanlandsche Kapel" uit Zaan dijk onder leiding van haar dirigent den heer W. P. Steijn. Ademloozc stilte hcerschte onder de uitvoering van de uit gezochte muzieknummers. Na afloop van het concert werden aan den dirigent der kapel bloemen aangeboden terwijl de voorzitter met een toepasselijk woord de avond sloot. Officicelc opening. Donderdagmorgen had de officieele ope ning plaats door burgemeester E. P. Ver kerk in gebouw „Flora". Na een korte in leiding van de voorzitter verkreeg de bur gemeester het woord, die de beteekenis van het concours uiteenzette. Spr. sloot zijn rede met een woord van hulde en me waardeering voor de opzet van het concours. Nadat aan de aanwezigen eenige verfrisschingen waren aangeboden begaven allen zich naar de hallen der ten toonstelling waar temidden van groen en bloemen het concours een aanvang nam. Zon, vreemdelingen en muziek. Dat was het wat geheel Boskoop in fleur en kleur zette, waar over gesproken werd. En inderdaad het was de moeite waard. Reeds heel vroeg waren de extra-treinen, autobussen enz. in Bos koop gearriveerd met naar muziek snakkende vreemdelingen. Dank zij de schitterende regeling, de onvergclljke- geslaagd. Geslaagd op de meest volkomen maaier. De hallen waren geheel gevuld met dc we kunnen wel zeggen duizenden bezoekers. De muziek was onvergetelijk mooi, en slechts noode moest men er in berusten, dat de eerste concoursdag ge ëindigd was. De uitslagen van hel concours luiden respectievelijk voor den concert- en marsch wedstrijd: 3de Afd. Harmonie: B.M.O.I., 's-Grave- land le prijs 342 pnt„ le pr. 108 pnt. 3de Afd. Fanfare: S. R. de Miranda, Amsterdam 3e pr. 293 pnt., 2de pr. 78 pnt. 2de Afd. Fanfare: Excelsior, Den Haag 3de pr. 208 pnt., 2de pr. 84 pnt. lste Afd. Fanfare: Wilholmina, Volen- dam le pr. 340 pnt., 2e pr. 84 pnt.; De Harpe Davids, Noordw ijkerhout le pr. 341 pnt.; O. B. K., Rotterdam-Pernis 3e pr. 291 pnt., le pr. 99 pnt.; Euterpe, Heinkenszand 3e pr. 280 pnt.; Juliana, Den Haag 2e pr. 320 pnt., le pr. 99 pnt.; Cres cendo, Heiningen 3e pr. 259 pnt. lste Afd. Harmonie: Apollo, Haarlem 2e pr. 319 pnt., le pr. 96 pnt.; Eensgezind heid. Heemstede le pr. 338 pnt., le pr. 96 pnt. Uitmuntendheid Fanfare: V. O. O. A., Li ss er dijk 2e pr. 310 pnt., 2e pr. 84 punten. Uitmuntendheid Harmonie: Zandvoort's Muziekkapel, Zandvoort 2e pr. 310 pnt., 2e pr. 84 pnt. Eere-Afd. Fanfare: Semper Crescendo, Sommelsdijk le pr. 342 pnt. Super. Afd. Fanfare: Concordia, Krim pen a. d. IJsel: 3e pr. 254 pnt. Super. Afd. Harmonie: Crescendo, Baarn le pr. 376 pnt.; Tielsche Vrijw., Tiel le pr. 354 pnt., le pr. 96 pnt.; Juliana, Huizen le pr. 400 pnt.; St. Caecilia, Alk maar le pr. 343 pnt., le pr. 105 pnt. Dc tweede concertwedstrijd zal gehou den worden Tweeden Pinksterdag 29 Mei voorafgegaan door een concert van Har monie Excelsior, Boskoop, op Woensdag i 24 Mei ;n gebouw „Flora".

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 5