De oplossing van de Palestijnsche puzzle. Over tien jaar een onafhankelijke staat BUITENLAND Ou^e traditie her steld Dc reis van het Britsche konings paar VRIJDAG 19 MEI 1939 DE LEICSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 De Joden verontwaardigd, de Arabieren niet tevreden De Joden bli|ven een minderheid Woensdagavond heeft de Britschc re geering door de publicatie van het Wit boek haar toekomstige politiek ten aan zien van Palestina uiteengezet. Do Britsche plannen komen in hoofd zaak hierop neer: Na een tijdsverloop van tien jaren zal een onafhankelijke Palestijnsche staat worden geconstitueerd. Ilct cijfer van de Joodsche immigratie wordt beperkt tot 75.000, verdeeld over een periode van vijf jaren. Na afloop van deze vijf jaren wordt de Joodsche immigratie in Palestina de finitief stopgezet. De Britsche regeering weigert den elsch der extremistische Arabieren, Palestina tot een Arabischen staat te maken, in te willigen, doch verwerpt eveneens den Joodschcn eisch, Palestina tot een Jood- schen staat te verklaren, aangezien de re geering meent, dat dit in strijd zou zijn met de uit het mandaat voortvloeiende verplichtingen van Engeland tegenover de Arabieren. Zij heeft daarom een middenweg geko zen, die beoogt Palestina te maken tot een staat, die noch Joodsch, noch Arabisch als Palestijnsche land, gegrondvest zal zijn op het samenleven en samenwerken binnen de landsgrenzen van het Joodsche cn het Arabische element. De Joden zullen na afloop van de in het plan voorziene periode van tien jaar zich numeriek verhouden tot de Arabieren in een verhouding van 1 op 2. Er zullen dus de eerstvolgende vijf ja ren 75.000 emigranten worden toegelaten. Dit houdt in dat elk jaar een quotum van 10.000 zal zijn toegestaan, terwijl als bij drage tot dc regeling van het Joodsche vluchtelingenvraagstuk een aantal van 25.000 vluchtelingen zal worden toegela ten. Aan de vestiging van den onafhankelij- lcen Palestijnschen Staat zal een overgangs periode voorafgaan. Gedurende deze pe riode blijft de Britsche regeering de ver antwoordelijkheid dragen. Het is de bedoeling, gedurende deze overgangsperiode, zoodra de vrede in Pa lestina hersteld is, den Joodschen en Ara bischen inwoners van het land een gaan deweg grooter aandeel in de regeering te geven. Joden en Arabieren zullen dan de lei ding krijgen van alle regeeringsdeparte- menten, waaarbij zij door Britsche advi seurs ter zijde zullen worden gestaan. De Hooge commissaris behoudt toezicht op deze departementen. Een uitvoerende raad zal worden ingesteld, die den Hoo- gen Commissaris van advies zal dienen. Hierin hebben de hoofden der departe menten zitting, terwijl verder Arabische en Joodsche vertegenwoordigers, in een verhouding die overeenkomt met de sterkte van deze twee bevolkingsgroepen, er deel van zullen uitmaken. Deze uitvoerende raad kan dan later worden omgezet in een ministerraad. Indien de openbare meening daartoe den wensch te kennen zou geven, is de Britsche regeering bereid die voorberei dende maatregelen te treffen welke noo- dig zijn voor het in het leven roepen van een volksvertegenwoordiging. Vijf jaar na het herstel van vrede cn orde in Palestina, zal worden over gegaan tot de vorming van een ver tegenwoordigend lichaam, bestaande uit Arabieren, Joden cn vertegen woordigers van de Britsche regee ring, teneinde een grondwet van het onafhankelijke Palestina op te stellen. De Britsche regeering zal daarvoor de overtuiging moeten hebben dat de veilig heid van en de toegang tot de heilige plaatsen verzekerd zijn, dat zorg is ge dragen voor de bescherming van de be langen en eigendommen der religieuze lichamen en dat voldaan is aan de eischen, ^elkc de strategische situatie van Enge land in Palestina stelt. 13e Britsche regeering zal alles doen, wat in haar macht is om vestiging van een or.n/hankelijken Palestijnschen staat bin nen tien jaren te bewerkstelligen. Indien de omstandigheden onverhoopt uitstel noodzakelijk zouden maken, zal zij alvo rens hiertoe over te gaan overleg plegen met de Joodsche en Arabische inwoners van Palestina, met den Volkenbond en met de omliggende Arabische staten. Omtrent den vorm van den nieuwen staat is, volgens den diplomatieken re dacteur van Reuter, geen willekeurige be slissing genomen en deze kan federaal zijn of unitair. Hij zal bepaald worden in overleg met den Volkenbond. Het ge- heelc plan is onderworpen aan de goed keuring van den Volkenbond en men ver wacht, dat dc permanente mandatencom- missie het in Juni a.s. in behandeling zal nemen en het later zal doorgeven aan den Volkenbondsraad. Het Witboek zal Maandag en Dinsdag a.s. in het Lagerhuis worden besproken. McDonald, de minister van Koloniën, zal dan de redenen uiteenzetten, welke de regeering tot het nemen dezer besluiten aanleiding hebben gegeven. Er zal van regeeringszijde een motie van goedkeuring worden ingediend. JOODSCHE TELEURSTELLING SLAAT OVER TOT ONLUSTEN. Straatgevechten te Jerusalem. Nadat gistermorgen ordelijke Joodsche protesten tot uiting gekomen waren, tegen de voorstellen van het Witboek, nam de toestand in de Joodsche wijk te Jerusalem gistermiddag een keer ten kwade. De mas- sabetooging, waaraan door 15.(00 Joden was deelgenomen, was juist uiteengegaan, toen eenige onverantwoordelijk Joodsche elementen zich by elkander aansloten en naar het bureau van den districtscommis saris gingen, waar zij zoo'n dreigende hou ding aannamen, dat de politie bevel kreeg zich op straat te begeven met de uitrusting voor het bestrijden van relletjes. De me nigte schudde de vuisten en wierp stee- nen naar de politie, die stalen helmen droeg en voorts o.m. schilden was voor zien. De optocht der 15.000 Joden, die hun demonstratie om 12 uur waren begonnen, was langs een gebouw gekomen, waarvan dc Italiaansche vlag wapperde. Onmiddel lijk werd geschreeuwd: „weg met de dic tatoren Chamberlain, Mussolini en Hit ler". Om negen ur gisteravond waren aan Engelsche zijde 10 gewonden gevallen en 85 aan den kant van de betoogers. Om tien uur waren gisteravond de Brit sche troepen en politie den toestand mees ter. Het aantal gewonden onder de betoo gers bedroeg toen een honderdtal, allen opgenomen in het ziekenhuis. Eén der Britsche politie-agenten is overleden. De straten in het centrum van de Jood sche wijk bieden een troosteloos schouw spel, alle ruiten der winkels in de hoofd straat zijn kapotgeslagen. De betoogers trachtten weer samen te scholen, doch dit werd verhinderd. De politie heeft overigens een groote zelfbeheersching getoond. Twee uur lang werden de agenten gebombardeerd met steenen en scheldwoorden, en zij grepen eerst in, toen twee hunner door schoten gewond werden. Anderzijds hebben ver antwoordelijke Joden getracht de menigte van excessen te weerhouden. Thans is de orde hersteld. Gepantserde wagens rijden door de straten. Tijdens de ongeregeldheden is brand gesticht in een deel van het postkantoor. Betoogers deden een aanval op een Britsch Warenhuis en een Duitsch koffiehuis, waar schade werd aangericht. Het aantal betoogers, dat heeft deelge nomen aan de gevechten in de straten van Jerusalem, wordt op drieduizend geschat. Te Tel Aviv is het gisteravond even eens tot botsingen tusschen aanhangers van de arbeiderspartij en van de revisio nistische partij gekomen. Een veertigtal menschen werd gewond. Het Witboek te Haifa verbrand. De bekendmaking van het Witboek heeft tot verschillende Joodsche demon straties te Haifa geleid. Bijna vierduizend jongelui hebben op de binnenplaats van de technische school het Witboek verbrand temidden van een spottende menigte. Vierduizend andere personen sloten zich bij deze demonstratie aan. Er werd ge roepen „Leve de verklaringen van Bal four'' en „Weg met het Witboek". Radio-voorlezing verstoord. Terroristen hebben dc radio-voorlezing van het Witboek in de drie officieele talen verstoord door alle vier de lijnen tusschen de studio te Jeruzalem cn den zender Ra- mallah door te snijden. Te Tel Aviv hebben 1500 Joodsche be toogers de bureaux van de districts-over- heid bestormd. Zij verwoestten de inven taris en stichtten brand. Een Joodsche politie-agent is ernstig gewond, toen uit dc menigte werd geschoten, nadat de po litie een charge had gemaakt. In het centrum van Jeruzalem zijn nog verscheidene bommen ontploft in het im migratie-departement. Ook hier ontstond brand. De meerderheid der Joodsche bevolking verwerpt de gedachte aan geweld: men verwacht eerder een lijdelyk verzet, te vergelijken met de actie van Gandhi. Tot middernacht zijn de Joodsche win kels en openbare gelegenheden gesloten ten teeken van protest tegen den inhoud I van het Witboek. DE JODEN EEN BLIJVENDE MINDERHEID „Een verschrikkelijke slag", zegt Weizmann Tijdens de sluitingsvergadering van de jaarlijksche conferentie der Zionistische federatie van Groot Brittanje en Ierland, heeft Chaim Weizmann, de voorzitter der Zionistische wereldorganisatie, een rede uitgesproken, waarin hij zeide het te be treuren, dat de Britsche regeering „een verschrikkelyken jslag heeft kunnen toe brengen aan de hoop op verlossing der Joden, en teruggekomen is op de 22 jaar geleden plechtig gegeven belofte". Volgens Weizmann geeft het Witboek in feite aan de Joden het statuut van onderdanen van een Arabischen staat: d.w.z. van een blij vende minderheid. OOK DE ARABIEREN TELEURGESTELD Hoog Arabisch comité verwerpt witboek Het Hooge Arabische Comité te Jeruza lem, heeft de in het Witboek vervatte rege lingen verworpen. Arabische kringen te Londen zijn teleur gesteld door de aankondiging van de over- gansperiode van tien jaar. Zij zijn van oor deel, dat de limiet drie jaar had moeten zijn en voeren aan, dat Palestina niet tien jaar verder kan gaan met als einddoel een Arabischen bondsstaat. Ten aanzien van het voorgestelde immi gratiequotum van 75.000 Joden verklaren de Arabieren, dat de economische toestand in Palestina zulk een belangrijke verhoo ging niet toelaat. De regeering van Egypte heeft de Brit sche regeering officieel medegedeeld, dat zij de Arabieren van Palestina niet kan aahraden het Witboek te aanvaarden. Egypte voegt zich in de beoordeeling var het Witboek bij Saudia, Arabië en Irak. DE MOEFTI BLIJFT VERBANNEN In het Lagerhuis heeft minister Mac Donald op de vraag, of de regeering voor nemens was, den moefti toe te staan, naar Palestina terug te keeren, geantwoord, dat de regeering besloten had, den moefti voor onbepaalden tijd uit Palestina verbannen te laten. MacDonald zette uiteen, dat de regeering niet het feit over het hoofd kan zien, dat de moefti niet alleen het hoofd was van de organisatie, die verantwoorde lijk is voor de terreur en de moorden op Britten en Joden, doch ook het hoofd van een groep, die maanden lang hardnekkig eenzelfde campagne heeft gevoerd tegen een groot aantal Arabieren. DE LABOURPARTY EN DE PALESTYNSCHE POLITIEK De Engelsche Labourparty stelt een amendement op de regeeringsmotie ten aanzien van Palestina op. Dit amende ment zegt, dat aangezien de regeerings- voorstellen niet in overeenstemming zijn met den letter en den geest van het man daat en niet berekend zyn op een verzeke ring van een vreedzame en voorspoedige ontwikkeling van Palestina, het Huis van meening is, dat het parlement niet op re ces behoort te gaan, hangende de bestu deering van deze voorstellen door de per manente mandaatscommissie van den Vol kenbond. VAN HET VATICAAN Z. H. DE PAUS NAAR SINT JAN VAN LATERANEN. Voor het eerst heeft Z. H. Paus Pius XII het Vaticaan verlaten om plechtig in zijn kwaliteit van bisschop van Rome bezit te nemen van de patriarchale basiliek Sint Jan van Lateranen, de kathedraal van Rome. Hiermede is een traditie, welke ongeveer een eeuw onderbroken is ge weest, hersteld. Het laatst is deze plech tigheid geschied door wijlen Z. H. Paus Pius IV in 1846. Na het sluiten van het Concordaat heeft Z. H. Paus Pius XI zich eveneens naar de Sint Jan begeven ter gelegenheid van den vijftigsten verjaardag van zijn eerste Heilige Mis, welke hij eveneens in deze Kerk had opgedragen. Z. H. Paus Pius XII begaf zich per auto naar het Lateraansche paleis, waar hij door de leden van het Heilige College in de Sixtijnsche zaal werd ontvangen. Ver volgens begaf hij zich, vergezeld van de kardinalen en andere hoogwaardigheids- bekleeders, naar den hoofdingang, waar hij werd opgewacht door het kapittel en den vice-gouverneur van Rome. Op den weg van het paleis naar de kerk bewezen Italiaansche tioepen en afdee- lingen van de Paletynsche Garde de mi litaire eer. Achter de troepen stond een groote menigte, welke den Heiligen Vader luide toejuichte. In antwoord op de eerbetuiging van den gouverneur van Rome zeide Z. H. de Paus, dat hij zeer gelukkig was, de geluk- Enthousiaste ontvangst op Canadeesche bodem DE AANKOMST. Woensdag om 9 uur 52 plaatselijke tijd is de „Empress of Australia" met het En gelsche koningspaar aan boord in Quebec aangekomen. De kade bood bij stralend zonnig weer een bont tafreel door de kleurige militaire uniformen en de roode tunieken van. de beroemde bereden politie. Zoodra het schip van uit de citadel van Quebec was waargenomen, luidden alle kerkklokken der stad hun welkomst groet. Drie Canadeesche vliegbooten kruisten voordurend boven de „Empress", twee Canadeesche torpedojagers voeren ervoor, terwijl de begeleidende Britsche kruisers in haar kielzog volgden. Het koninklijk schip werd door twee gepavoiseerdesleepbooten naar de kade gesleept, onder het loeien der sirenes van alle schepen op de rivier. De Koning en de Koningin verschenen om 9 uur 55 op het promenadedek cn wuifden naar de menigte aan wal, welke in een donderend gejuich uitbarstte. De Koning droeg de admiraalsuniform. De Koningin was in het grijs gekleed. De hooge oevers van de St. Lawrence zagen zwart van het toegestroomd pu bliek. De „Empress" was nauwelijks gemeerd, of de Canadeesche premier Mackenzie King begaf zich, vergezeld door verschil lende hoogwaardigheidsbekleeders, aan boord. Op de kade stonden op een met bloe men versierd podium twee kleine tronen voor de hooge bezoekers. Nadat de Koning en de Koningin door de verschillende autoriteiten aan boord waren verwelkomd, begaven zij zich naar dit podium, waar de leden van het Cana deesche kabinet en andere vooraanstaan de Canadeezen met hun echtgenooten aan wezig waren. Toen het koningspaar aan land stapte, wenschen in ontvangst te nemen in het paleis, waar het Verdrag van Lateranen is onderteekend, welk verdrag een uiting is van de overeenstemming tusschen Kerk en Staat. Verder zeide de Heilige Vader gelukkig te zijn, als bisschop van Rome zijn bijzon- deren zegen aan de Eeuwige Stad te kun nen geven. Na het opdragen van de H. Mis ver scheen Z. H. de Paus in de loggia van de kerk. Hij werd luide toegejuicht door een ontelbare menigte, welke zoo ver men kon zien voor de kerk stond samenge pakt. Toen de toejuichingen verstomden, kon men duidelijk de stem van den Heiligen Vader hooren, toen hy den zegen „urbi et orbi" gaf. DU1TSCHLAND DE VOLKSTELLING. Overal in Duitschland, ook in Oosten rijk en Memel, zyn Woensdag de volks- telingsbiljetten voor meer dan 80 mililoen menschen opgehaald. De verzamelde gegevens zullen gebruikt worden om het grootst mogelijke profijt te kunnen trekken van de arbeidskrachten in Duitschland. Uit Poolsche bronnen nabij de Poolsche grens komen berichten binnen omtrent arrestaties van vooraanstaande plaatselijke leiders aan den vooravond van de volks telling. Polen worden „statistisch vermoord" De Duitsche volkstelling heeft te War schau verontwaardiging gewekt. Men ver klaart daar, dat meer dan een millioen Polen statistisch vermoord worden. De betróuwbaarste Poolsche cijfers stellen het aantal leden van de Poolsche minder heid in Duitschland op ongeveer ander half millioen. Men vreest, dat als gevolg van intimidatie slechts een paar honderd duizend als Polen op de volkstéllingssta- ten zullen voorkomen. Men verklaart, dat aan een aantal Po len te Opf>eln (Silezië) het verblijf aan de DuitschPoolsche grens ontzegd is en dat talrijke Polen is aangezegd, dat zij binnen 24 uur moeten vertrekken. Zij zijn voor het meerendeel kleine grondbezitters en bestuurders van coöpe ratieve vereenigingen. Te Stawhica bij Schneidemuhl hebben veertig Duitschers onder leiding van een onderwijzer de Poolsche school bestormd. De kinderen moesten de klassen verlaten en een deel van de meubelen werd ver nield, zonder dat de politie optrad. De Poolsche pers maakt verder met verontwaardiging melding van ruw op treden tegen de Polen bij de volkstelling. Zij spreekt van een gespannen toestand in Oost-Pruisen en Duitsch-Silezië. Duit sche vereenigingen hebben daar, aldus de bladen, een pamflet verspreid, waarin ge zegd wordt, dat degene, die bij de volks telling verklaart, van Poolsche nationali teit te zijn, zich schuldig maakt aan hoog verraad, waarop de doodstraf staat. De politie heeft Polen gearresteerd, die een vlugschrift verspreidden, waarin hun land- werden de rompetfanfares door het harts tochtelijk gejuich van ruim 50.0U0 men schen overstemd, terwijl de 21 saluutscho ten van de citadel hun echo vonden in het dreunend saluut der escorteerende oor logsschepen. De begroeting. Nadat de verschillende ter begroeting aanwezige personen aan het Koningspaar waren voorgesteld, bleef de Koningin op het podium, terwijl de Koning naar voren trad om de eerewacht van grenadiers te inspecteeren onder de tonen van het volkslied. Ongeveer een kwartier na hun landing, begaven Hunne Majesteiten zich in een kastanjebruine auto met den Koninklijken standaard voorop, temidden van een uit bundig juichende menigte, naar de stad, ten einde in het parlementsgebouw de of ficieele welkomstplechtigheid bij te wo nen. De groote laan was afgezet door Cana deesche troepen, bestaande uit milliciëns en cadetten. Bij hun aankomst aan het parlements gebouw begaven Hunne Majesteiten zich onder een goud scharlaken baldakijn in het gebouw, alwaar zij eenige oogenblik- ken rustten, alvorens de roode zaal bin nen te treden, ten einde het adres van welkom van den premier der provincie Quebec, Duplessis, aan te hooren. Aan de lunch, die de Canadeesche re geering vervolgens in Hotel Frontenac aan het Koningspaar heeft aangeboden, heeft de Canadeesche premier, Mackenzie King, een welkomstrede gehouden in het En- gelsch en senator Dandurand een in het Fransch. In zijn antwoord aan Mackenzie King zeide de Koning in het Engelsch, zich er van bewust te zijn, dat dit een historisch oogenblik is, want het is voor het eerst, dat een Britsche koning den Atlantischen oceaan is overgestoken. Dit is ook het eerste bezoek van een Britsch souverein aan een zijner overzeesche dominions, en dit moest wel aan het oudste dominion van de kroon zijn. De koning antwoordde Dandurand in het Fransch. De eerste dag van het koninklijk be zoek is besloten met een schitterend ban ket, door de regeering op Chateau Fron tenac aangeboden. De koning en de konin gin werden geestdriftig verwelkomd. Gistermorgen zijn de hooge gasten naar Montreal vertrokken. genooten werd aangeraden niet voor be dreiging en chantage op zijde te gaan en het vaderland niet te verraden door zicb als Duitschers te laten inschrijven. OPTREDEN DER GESTAPO IN BOHEMEN. De Poolsche pers signaleert een toene mende gisting in Bohemen, waardoor de Gestapo genoodzaakt wordt tot talrijke arestaties over te gaan. Zoo zouden voor eenige dagen 4.000 Tsjechen naar het con centratiekamp Buchwald gezonden zijn. In het concentratiekamp Iglau zouden le den der Hlinka-garde zijn opgesloten, die geweigerd hebben zich aan het Duitsche gezag te onderwerpen. TWEE TERECHTSTELLINGEN. Woensdag zijn te Berlijn twee personen onthoofd, die in verbinding zouden hebben gestaan met een buitenlandsch inlichtin genbureau, waaraan zij jaren lang mili taire geheimen zouden hebben onthuld. SPANJE AANVANG DER OVERWINNINGS FEESTEN. De overwinningsfeesten te Madrid, die twee dagen zullen duren, zijn officieel te middernacht begonnen. Op dat oogenblik werden op alle bergtoppen des lands vu ren ontstoken als symbool van de zuive ring van Spanje. Te Madrid zullen de feestelijkheden een drievoudig karakter dragen: militair, godsdienstig en diplomatiek. Het programma luidt als volgt: Vrijdag te negen uur: Overhandigen van het lauwerkruis van Sint Ferdinand aan Franco, gevolgd door défilé, der troe pen en een feestmaal. Te achttien uur: Galavoorstelling in de opera. 20 Mei tien uur: Pontificale H. Mis met Te Deum in de Salesaskerk, gevolgd door een receptie der officieren, aangeboden door het burgerlijk bestuur. 17 uur: Receptie van het diplomatieke corps in het Escorial en voorstelling in het Phalanx theater. TERECHTSTELLINGEN EN ARRESTATIES. Gisterochtend vroeg zijn acht leden van den socialistische jeugdbond terechtge steld. Zij waren door den krijgsraad ter dood veroordeeld wegens verscheidene misdrijven. Woensdag werd de socialistische schrij ver Alvaro Denatana terechtgesteld. Hij was veroordeeld wegens het stelen van religieuse voorwerpen. Ook Lopez Uribe, de deken der advocaten van Madrid tij dens het republikeinsche bewind, werd Woensdag ter dood gebracht. Gearresteerd werden gisteren de vroe gere procureur der republiek Vardecahre, die het doodvonnis van José Antonio Pri mo de Rivera heeft onderteekend, alsme de de vroegere civiele gouverneur van Valencia, Molina Conejero, Miramon, de commandant van negen republikeinsche divisies en de communistische civiele gou verneur van Ciudad Real, David Antona.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 10