30ste Jaargang No. 9337 KERKNIEUWS MAANDAG 15 MEI 1939 Ste ÊcidoclveSoii^<Mit Bureaux Papengracht 32. Adv. en Abonn.-tarieven de paf. f Telefoon: Redactie 15, Administratie 935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Poetbus 11. v DII nummer beslaat nil vier bladen. Jeugd en stand In een pittige radio-rede heeft rector Beune gistermiddag duidelijk en scherp uiteengezet het nut en de noodzakelijkheid van de organisatie voor Katholieke Jonge Middenstanders. Te vormen mannen van karakter en ka tholieken van de daad dat is het tel kens opnieuw geconcretiseer- d e doel van de K. J. M. V. Het trof ons o.m., dat deze spreker met klem wees naar een mogelijke en ook fei telijke samenwerking tusschen de jeugd organisaties uit verschillende standen een samenwerking, die een feit is natio naal en tot op zekere hoogte diocesaan, en hier en daar plaatselijk. Ook de plaatselijke samenwerking, vooral de plaatselijke samenwerking achten wij van heel groot belang. Waarom? Omdat juist zulk een plaatselijke samen werking er heel veel toe kan bijdragen, om scheeve, onredelijke, onchristelijke op vattingen over stand recht te zetten! In de jeugd moet ingedrongen wor den, dat boven alle werkelijk en tot op zekere hoogte noodzakelijk standsverschil staat de eenheid en saamhoorigheid tus schen de menschen als menschen, de een heid en saamhoorigheid tusschen de ka tholieken als katholieken! Er is werkelijk en tot op zekere hoogte noodzakelijk standsverschil. Er is óók denkbeeldig, belachelijk en bespottelijk standsverschil. Laat de jeugd, die vaak zoo graag critiseert, daarop maar 'ns haar critiek loslaten en dan practische con clusies trekken! Boven alle redelijk standsverschil staan zoo vele gemeenschappelijke belangen, ge meenschappelijke plichten vooral voor de katholieken in dezen tijd. Van deze yverkelijkheid moeten wij allen levendig overtuigd zijn; de jeugd moet er diep van doordrongen worden. 't Moet zijn een karakteriseeren- d e eigenschap van katholieke standsorgani saties, dat zij de standen bijeenbrengen, zoo dicht mogelijk, in elkander begrijpen, in elkaar waardeeren, in daadwerkelijk samengaan! DE WERELD IK VOGELVLUCHT TURIJN. t)e wereld begint langza merhand beu te worden van politieke re devoeringen. Men kan zijn lijfblad niet meer openslaan of men vindt er een groo- te redevoering is, welke de een of andere beroemde staatsman heeft uitgesproken. Hitler, Beck, Daladier, Chamberlain heb ben hun woordenvloed over de wereld uit gestort en Zondag was het weer Musso lini, die de menschheid van uit Turijn ge lukkig meende te moeten maken met een uiteenzetting van zijn denkbeelden. Heel erg opgelucht zijn de volken echter niet. Men kent het recept zoo langzamerhand wel en besteedt er voortdurend minder aandacht aan. Over het algemeen is men wel van meening, dat deze rede van den Duce niet bepaald oorlogszuchtig was. Hij gaf integendeel te kennen, dat er in Euro pa geen problemen zijn, welke niet op an dere wijze dan met oorlog kunnen worden opgelost. De uitlatingen van de politici in de ver schillende kampen sternen overigens in velerlei opzicht met elkander overeen. Telkenmale wordt verklaard, dat de bes te bedoelingen voorzitten, dat alle pogin gen in het werk worden gesteld om de be staande geschillen op vredelievende wijze op te lossen, maar dat geen rechten wor den opgegeven en die rechten desnoods met wapengeweld zullen worden verde digd. Het motief van al die redevoeringen komt ongeveer op hetzelfde neer, alleen de toon waarop zij zijn gesteld, is van uit eenloopenden aard. Maar tenslotte wordt men door al die uitlatingen niet veel wij zer. Laat men liever eens in een concreet geval toonen, dat men metterdaad de voor keur geeft aan een vredelievende oplos sing van een bepaald geschil. Dat betee- kent echter een bereidwilligheid om con cessies te doen, om tegemoet te komen aan de aanspraken van den tegenstander. Hier van blijkt echter nog niets. Het parool is altijd: „Wij willen dit en wij willen dat. Als wij krijgen wat wij willen, zijn wij redelievend; als wij het niet krijgen, dan al de wereld zien.enz.". Iedereen kent t refrein op dit liedje. Misschien heeft de „News Chronicle" De Poolsche Bisschoppen „WIJ VERDEDIGEN ONS TEGEN HET NIEUW-HEIDENDOM VAN ONZE NABUREN". Cultureel werk voor werkloozen Daling in de belangstelling LEIDEN. ZUSTER HUMILIANA. t Te Medan (Sumatra) in Ned. Oost-Indië is Vrijdag overleden onze oud-stadgenoote de eerw. Zuster Humiliana (mej. Helena Bayer). De overledene, Zuster in de Con gregatie van de Franciscanessen van Bre da, was langen tijd werkzaam in het St. Elisabeth Ziekenhuis te Leiden en als wijkverpleegster te Oegstgeest. Eerst dit jaar, 12 Januari, vertrok zij naar de Missie te Medan. Eenige weken geleden werd zij lijdende aan typhus, aan welke ziekte zij is bezweken. Deze doodstijding maakt diepen indruk op de velen, die Zuster Humiliana hier hebben gekend als kind en als meisje, en op de velen vooral, die door haar liefdevol zijn verpleegd, gesteund en gesterkt in moeilijkheden. Haar moeder, haar familie, die eenige maanden geleden afscheid van haar nam, voor heel het leven, mogen zich troosten met de verblijdende gedachte, dat God dit jonge, mooie leven heeft willen aanvaarden als een offer, dat de Missie zal bevruchten met rijke genaden. GENERAAL KAPITTEL DER E.E. P.P. MINDERBROEDERS. Op Vrijdag 19 Mei zal te Assisië het Ge neraal Kapittel aanvangen en op Zaterdag 27 Mei aldaar de Generaalskeuze plaats hebben. Te dien einde vertrekt de Hoogeerw. Pa ter Prudentius v. Leusden, Provinciaal der Minderbroeders in Nederland op Woensdag 17 Mei naar Assisië. Tot nadere bekendma king gelieve men stukken en brieven voor het Provincialaat te adresseeren aan den Hoogeerw. Pater Honoratus Caminada, Prov. Del. Gymnasium Immac. Conc. te Venray (L.). DE THERESIA-BASILIEK TE LISIEUX. Engelsche kapel wordt bijgebouwd. Door de Engelsche Katholieken is een vom van 3.000 pond sterling bijeenge bracht voor den bouw van een Engelsche kapel aan de Theresia-basiliek te Lisieux. Deze kapel zal worden toegewijd aan O.L. Vrouw van Walsingham en aan de Engel sche Martelaren. Ook door de Ieren was reeds besloten een eigen kapel aan de The resia-basiliek te laten bouwen. De bouw kosten waren geraamd op 3.000 pond ster ling; nu blykt dat de openbare inschrij ving voor deze kapel reeds 5000 pond ster ling heeft opgebracht. WEDEROM DOORREIS AAN POOLSCHE ARBEIDERS GEWEIGERD. WARSCHAU, 15 Mei. (A. N. P.). Voor de tweede maal heeft het Duitsche consu- iaat te Poznan doorreis-visa voor Poolsche arbeiders, die zich voor seizoensarbeid naar Frankrijk wilden begeven, geweigerd. De verontwaardiging onder de arbeiders is zoo groot, dat het consulaat beschermd moet worden. De arbeiders zullen hun ar beidskaart in Frankrijk verliezen, wanneer zij niet vóór een zekeren datum zullen zijn aangekomen. ROOSEVELT TOT NIEUW INITIATIEF BEREID. In geval van nieuwe crisis. NEW YORK, 15 Mei. (A. N. P.) Volgens een bericht van de „New York Times" uit Washington, is president Roosevelt bereid let een nieuwen oproep ten gunste van den vrede, als de gelegenheid zich voordoet of er een nieuwe kritieke toestand in Europa zou ontstaan. Een ambtenaar van het departement van buitenlandsche zaken, die medewerking heeft verleend bij het vorige initiatief van Roosevelt, heeft volgens het blad ver- k'aard, dat de president dan zou voorstel len een conferentie te houden, waarop de economische vraagstukken geregeld zou den moeten worden, zonder dat van grens- lutbreiding sprake zou zijn. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Redevoering van Mussolini te Turijn. (2de blad). Een onthulling van de „Matln" over het DuitschItallaansche militaire verdrag. (2de blad). De hoofdlijnen van de oplossing van het Palestijnsche probleem. (2de blad). Meenlngsverschil in het Japanache kabi net? (2de blad). Het Britsche koningspaar komt twee da gen te laat ln Canada aan. (3de blad). Binnenland De Donderdag te Haarlem plaats gehad hebbende brand verborg inderdaad een mis drijf; aangehouden collega van het slacht offer legt een gedeeltelijke bekentenis af. (3de blad). Te Groningen is een man na een twist doodgestoken. (3de blad). Te Amsterdam heeft gisternacht tusschen twee goederentreinen een botsing plaats gehad, waarbij groote materieele schade werd aangericht (3de blad). De bosch- en heidebranden beginnen weer. (3de blad). Sport en Wedstrl|den De Missiewedstrijd te Ow werd met 5»—2 door den Bosch gewonnen. (4de blad). Voor de kampioenscompeiltle van den I.V. CA werden gisteren twee gelijke spelen geboekt. (4de blad). Ajax leed gisteren een zware nederlaag in den strijd om het K.N.VJ.-kampioen schap. terwijl D.W.S. gelijk speelde. (4de blad). Tweede nederlaag van A.8.C., eerste over winning van L.F.C. in de promotie. (4de blad). Italië en Engeland spelen gelijk, Zwitser land wint met 21 van België. (4de blad). CAMPAGNE VOOR MOREELF HERBEWAPENING IN AMERIKA NEW YORK, 15 Mei (A NP.) Toron to, Washington en New York zijn thans centra van een intensieve campagne voor moreele herbewapening. Uit Engeland, Zweden, Noorwegen, Denemarken, Fin land, Nederland, Zwitserland Frankrijk en Griekenland is een talriijk gezelschap overgekomen om de nieuwe wereld een demonstratie te geven van de transformaties, welke de moreele herbe wapening kan brengen d.w.z, „overal een sportieve geest" en eenheid der naties door moreel herbewapende sportieve tol ken in iedere persoonlijke, familie- en beroeps-verhouding De promotors van de beweging Frank Buchman en Bunny Austin, de Engelsche tennisspeler, hebben gisteren in Madison Square te New-York een groote meeting georganiseerd, waar 25.000 personen aan wezig waren. Het presidium der bijeen komst bestond uit de oude mevrouw Roo sevelt, de moeder van den president, Leh man, den gouverneur van den staat New- York, den vroegeren gouverneur, en La Guardina, burgemeester van New York. Tal van vooraanstaande Amerikanen, o.m. Cordell Huil, hebben telegrammen ge zonden. Verder waren berichten binnenge komen van den lord mayor van Londen, den voorzitter van het vakvereonigings- congres, lord Salibury en Z.Exc. dr. J. A. N. Patijn, den Nederlandschen mi nister van Buitenlandsche Zaken. DE „EMPRESS OF AUSTRALIA" VAART OP VOLLE KRACHT. LONDEN. 15 Mei. (A. N. P.). Volgens ae laatste van de „Empress of Australia" ontvangen radioberichten vaart het schip thans op volle kracht. Het wordt Dinsdag omstreeks middernacht te Quebec ver wacht. LONDEN. 15 Mei. (A. N. P.). Het is de bedoeling, dat de koning en de koningin Woensdagochtend te 10 uur aan land zullen gaan, hetgeen bijna twee dagen later is dan aanvankelijk was bepaald. Van de Gaspe Baai vertrekken twee Canadeesche torpedobootjagers, die in de straat Cabot het escorte van de kruisers „Southampton en „Glasgow" zullen overnemen. Een eska der van de Canadeesche luchtmacht zou eveneens vanochtend van Nieuw-Schot- land opstijgen. Canada verbeidt de aankomst van de „Empress of Australia" met groote span ning. Na de Bisschopsconferentie van het Poolsche Episcopaat, waaraan werd deelgenomen door Kardinaal Hlond, zes aartsbischoppen en ze ventien bisschoppen, werd door het Poolsche Episcopaat een adres aan de natie opgesteld, waarvan ons thans de volledige tekst bereikt heeft. Aan dit adres ontleenen wij de volgende belangrijke passagies: „Het vredelievende Polen werd door de noodzakelijkheid gedwongen plotseling zijn verdedigingsmaatregelen uit te brei den. Als het resultaat van de schendingen van het moreele recht in internationale aangelegenheden, is nu een sterk leger de eenige waarborg voor de veiligheid der grenzen, van de wet en van de onafhanke lijkheid. De toename der bewapening is ons voornaamste nationale probleem ge worden. Het middelpunt van de nationale ge dachte is het leger. Allen brengen hiervoor hun offers. Weduwen en kinderen dragen hun penning bij, rijkeren schonken groo- tere giften, anderen geven hun dienst in het leger. Een goede vaderlandslievend heid dringt alleen tot offers. De souvereine witte adelaar van Polen stijgt hoog in de lucht. Het volk gelooft in de macht van Polen. Dit schrijven wordt ons ingegeven door onze herderlijke plicht en door het diepe bewustzijn van ons staatsburgerschap. In deze historische oogenblikken moe ten wij aan het werk gaan voor Polen met een ongeschokt geloof op de Goddelijke Voorzienigheid en met een kalmte, die Christus zelf ons geleerd heeft bij Zijn woorden: „Waarom zijt gij bevreesd, klein- geloovigen?" Ondanks de menschelijke fouten en zon den hebben wij in het herboren Polen ge tuigenis afgelegd van God en Hem geëerd; wjj willen Hem meer en meer getrouwvol dienen. Wij hebben het godlooze commu nisme verdreven van de grenzen van onze gemeenschap; wij konden niet dulden, dat een onchristelijke nabuur met valsche slag zinnen in ons land gepropageerd werd. Nu verdedigen wij onszelf tegen het nieuw-heidendom van onze naburen en wij houden ons verre van materialisme en godsdienstige onverschilligheid. Steeds meer in het openbaar, steeds meer officieel en steeds meer overtuigd baseeren wij het leven van Polen op christelijke be ginselen en op de wet van God. In onze harten versterken wij de geest van Christus en wij eeren geen geweld en 'brute kracht. Wij liggen niet in een hinderlaag "voor naburige volkeren, die zich niet kunnen verdedigen; wij arbeiden volgens het pa rool van broederschap en samenwerking tusschen de volkeren. Wij kunnen er niet aan twijfelen of God, op wien wij vertrouw den in de dagen van de wedergeboorte van ons land, zal ons ook nu bewaren, nu wij ons leven gericht hebben op de Godde lijke waarheden en de moreele wetten. Kalm en vastberaden staan wij tegen over de oorlogsdreiging. Wij zijn op alles voorbereid en wij zullen ons niet laten beïnvloeden door provocaties, noch door lasterpraatjes noch door een paniekstem ming. Wij zullen onze volharding vermeerderen en ons gereed houden, om al onze burger lijke plichten te vervullen. Enthousiast willen wij deze medewerking verleenen aan de wereldlijke autoriteiten, om de be velen uit te voeren, die vopr de verdedi ging van het vaderland worden gegeven. In den geest van verzoeningsgezindheid, maar tevens met de standvastige wil, om ons te verdedigen, vereenigen wij ons met de oproep van den H. Vader Pius Xn voor de vrede en de gerechtigheid. De Goddelijke Voorzieningheid heeft hem uitgekozen, om een Vredesengel te zijn, de Paus der verzoening, een apostel van eendracht. Polen, dat altijd een factor van vrede en stabiliteit heeft willen zijn, zal het edele initiatief van den „Pastor Angelicus" in daad en gebed steunen". wel gelijk, als het blad schrijft: „Het zou een dwaasheid zijn te denken, dat Mus solini van meening veranderd is, doch de getemperde toon van zijn rede schijnt te bewijzen, dat hij de les van het vredes- front heeft begrepen". Laten wy hopen dat het resultaat van het vastberaden verzet tegen de geweld methoden inderdaad moge zyn, dat deze politiek wordt verlaten. Uit de door het Centraal Bureau voor de Statistiek beschikbaar gestelde cijfers blijkt, dat het aantal deelnemers in de eerste helft van elk der jaren 1936, 1937 en 1938 een dalende lyn vertoonde en dat in Augustus steeds het dieptepunt werd be reikt. Uit de opgenomen cijfers blijkt, dat met uitzondering van Juni, Juli, Augustus, September en Octoberhet aantal organi- seerende gemeenten in 1938 steeds achter bleef by het overeenkomstige aantal in 1937. Een nadere beschouwing van de ver schillende vormen van het cultureel werk leert, dat in alle maanden van 1938 de aan tallen deelnemers aan de cursussen la ger waren dan die in de overeenkomstige maanden van 1937. In het laatste kwartaal van 1938 was de achterstanl voor October 18 pet., voor November 26 pet. en voor De cember 31 pet. De aantallen deelnemers aan de werk- objecten waren in de eerste maanden van 1938 lager dan de overeenkomstige aantallen van 1937. In Juli 1938 steeg het aantal deelnemers uit boven het aantal van Juli 1937; sedertdien is dit zoo gebleven. De aantallen der centrale werk plaatsen waren met uitzondering van Januari 1938 in 1938 steeds op een lager niveau dan in 1937 (in October, No vember en December resp. 23.5, 14.5 en 15.9 pet.). Het kampwerk is onderscheiden in kampen voor jongens en kampen voor meisjes. De jongenskampen hadden in den aanvan van 1937 ^n 1938 een ongeveer even groote bezetting. Vanaf Maart 1938 bleef de bezetting vrij aanzienlijk achter bij die in 1937. December 1938 bracht ech ter met 1.804 deelnemers (1.411 in Decem ber 1937) weer een ommekeer. De meisjeskampen (w.o. de internaten) hadden met uitzondering van Februari in 1938 steeds belangrijk meer bezoek sters dan in 1937; op het einde van het jaar was het meer dan het dubbele van net overeenkomstige aantal in 1937. Deze toeneming vindt haar verklaring in de uit breiding van de internaatsopleiding voor dienstbode. De deelnemers aan het cultureel werk zijn onderscheiden naar de 1 e e f ty d e n. De leeftijdsgroepen der werkloozen bene den 25 jaar en die van 25 jaar en ouder waren vrijwel steeds ongeveer even groot. De reeds beschreven daling van het aan tal cursisten is aan een nader onderzoek enderworpen. Daartoe zyn voor December 1937 en December 1938 de deelnemers on derscheiden naar den aard der cursussen. Zooals reeds werd medegedeeld bedroeg de achterstand van het totaal aantal cursis ten in December 1938, vergeleken met de overeenkomstige maand in 1937 31 pet. Het totaal aantal deelnemers aan de vakcur sussen bedroeg 13.569 in December 1937 en 9.098 in December 1938, een daling met 33 pet. De aantallen cursisten voor de cursus sen „metaalbewerking" bleven met 30 pet., „houtbewerking" met 29 pet., „bouwvak ken" met 13 pet., „kantooropleiding" met 27 pet., „huishouding" met 52 pet. en „ove rige vakcursussen" eveneens met 52 pet. ten achter by de overeenkomstige aantal len van December 1937. Slechts de cur sussen „land- en tuinbouw" gaven een stij ging te zien (45 pet.). De daling bij de cursussen „algemeene ontwikkeling" was eveneens vrij groot (38 pet.). Bij de cursussen „handenarbeid en 'ichamelijke ontwikkeling" en de „overige cursussen" (dammen, schaken, E. H. B. O., enz.) was de achteruitgang niet zoo sterk (resp. 8 pet. en 1 pet.). Gelijk na het bovenstaande te verwach ten was, is er in de meeste gemeenten een achteruitgang te constateeren. Bij het ver gelijken van de totalen in 1936, 1937 en 1933 vallen in het bijzonder op: Eindho ven (1.012, 584 en 637), Rotterdam (6.053, 3.551 en 3.063) Schiedam (2.107, 1.235 en I.025) Viaardingen (415, 107 en 98), Am sterdam (5.096, 5.547 en 3.994), Haarlem (800, 680 en 577), Zaandam (512, 278 en 95) en Enschede (898, 1.026 en 575). In en kele gemeenten is het cultureel werk ge heel verdwenen. Er zijn in tusschen eveneens gemeenten, waar het werk is uitgebreid. Wij noemen byv. voor 1936, 1937 en 1938 de cijfers van 's-Hertogenbosch (52. 69 en 85). Gouda (174 179 en 190), Leerlam 49 en 77), Hil versum (215, 240 en 244), Velsen (119, 58 en 126), Utrecht (658, 545 en 1.020), Hee renveen (29, 54 en 68), Odoorn (27, 118 en 150) en Heerlen (68, 62 en 149).

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 1