Academienieuws STADS NIEUWS ERGERNIS ZATERDAG 13 MEI 1939 DE i.uisr CMRANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Lelden 18 cent per week; 2.50 per kw&rtaaL Bij onze agenten 10 cent per wvvk; 2.60 per kwartaal. Franco per po»t 2.95 per kwartaaL Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïll. Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. v HOE WORDT HET WEER? FRISSCHE WIND. De Bilt seint: Verwachting: Voor het geheele land: Aanvankelijk op klarend, later half tot zwaar bewolkt, wei nig of geen regen, koude nacht met moge lijke lichte nachtvorst; morgen overdag zelfde temperatuur als heden, meest ma tige, later wellicht toenemende, Noord- Oostelijke tot Noord-Westelijke wind. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: Den Helder: half bewolkt, krachtige N. O. wind, 11 gr. C. Vlissingen: licht bewolkt, krachtige N. O. wind, 10 gr. C. De Bilt: zwaar bewolkt, matige N. O. wind, 9 gr. C. Groningen: betrokken, Matige O. N. O. wind 10 gr. C. Maastricht: zwaar bewolkt, matige N. O. wind, 10 gr. C. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT Het gebied van hoogen luchtdruk begint thans voor de aanvallen der depresssies in het Noorden te wijken. Het strekt tot ver naar het Westen op den'Oceaan uit en h-eid't zich na een tijdelijke daling van den luchtdruk in het Noorden weer over IJsland uit. Een secundaire depressie ligt Ion Noord-Westen van Schotland en in Noorwegen zijn de barometers overal da lorde. De continentale depressie ligt thans ever de Alpen en Noord-Italië en reikt in het Oosten tot Hongarije. Langs den Noord rand dezer depressie en in Noord-Frank- iijk ligt een gebied met betrokken weer regen. In Noord-Duitschland en in het Oostzee-gebied is het weer geheel opge klaard en waaien matige Oostelijke tot Noord-Oostelijke winden. Op den Fahroer en in Schotland staat het weer onder in vloed van de naderende secundaire de pressie. Op IJsland zijn de hoogere tempe laturen der laatste dagen verdwenen en werd het veel koeler. LUCHTEJVIPERATUÜR. 14.5 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Zaterdagnamiddag 8.14 uur tot Zondagmorgen 3.38 uur; van Zondagnamid dag 8.15 uur tot Maandagmorgen 4.37 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Zondag 14 Mei voorm. 10 en nam. 10.25 uur; op Maandag 15 Mei nam. 12.05 uur. Maan op 1,58 uur Zondagnacht. Maan onder 14.31 uur Zondagmiddag. Maan op 3.20 uur Maandagnacht. Maan onder 16.38 uur Maandagmiddag. LEIDEN. Bevorderd: tot doctor in de Wis- en Natuurkunde, op proefschrift getiteld: „Invloed van anorganische en organische Ionen op de lading van Biokolloiden", mevrouw L. Teunissen-van Zijp, geboren te Malang, wo nende te Arnhem. Idem, op proefschrift getiteld: „De geo logie van het Valle di Scalve en het Valle Nembo'' de heer G. L. Krol geboren te Bandjermasin en wonende te L e i d e n. Geslaagd: Doctoraal examen Kunstgeschiedenis: Mej. W. H. E. Jacometti, Den Haag; Geslaagd voor het examen van apothe kersassistent te Leiden: de heer C. K. de Jong, Rotterdam. MOEDERDAG Morgen is het Moederdag En dan gaan wij blij gedenken Wat alleen een Moeder kan Heel ons leven aan ons schenken. Eén dag in het heele jaar Voor dc Moeders bij elkaar. Dus: wij geven haar een zoen Vergezeld van een cadeautje, Bloemen van den kleinen Chris En een rcuzentaart van Tootje. Ieder eet daarvan een part Met een blij en dankbaar hart. Morgen is het Moederdag, Maar er zijn ook veel gezinnen, Daar komt heusch geen reuzentaart En geen mooie bloemen binnen, Daar zit Moeder zonder lach En denkt aan den zwaren dag. Ook daèr is wel dankbaarheid Maar daar zijn nog veel meer zorgen, Daar is levensnood en angst Voor den wreeden dag van morgen. Daar klinkt niet de blijde lach: Heden is het Moederdag! Morgen is het Moederdag En u hebt nu thuis een zakje. Doe daar niet uw bloemen in Of een stuk van uw gebakje, Toover met uw geld een lach: Alle Moeders Moederdag! TROUBADOUR. PAROCHIE O.L. HEMELVAART EN ST. JOSEPH Maria-congregatie afd. Vrouwen Wegens het biechthooren gaat de con gregatie Woensdag a.s. niet door, waar door de bloemenhulde vervalt. Wie zijn bloemen toch wil brengen, kan dit doen na het Biecht-hooren om half 9 uur. De R.K. Ver. „Hulp in de Huishouding en de baby" vraagt aller belangstelling en steun voor de aangeboden zakjes die in het begin der volgende week worden teruggehaald. Wij vertrouwen gevuld.... met offertjes groot en klein! Moederdag is den feest dag der Moeders, ook van de arme Moe dertjes. Helpt ons haar vooral steunen. Het Bestuur REISVEREENIGING VOOR KATHOLIEKEN. Op Zondag 21 Mei organiseert de Reis- vereeniging voor Katholieken een. auto tocht naar 't Gooi. Op dien dag houdt de Centrale Raad zijn algemeene jaarverga dering in restaurant „Gooiland" te Hilver sum, terwijl een cabaret en bal dezen dag zullen besluiten. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit nummer. DE LUCHTBESCHERMINGS TENTOONSTELLING Het aantal leden stijgt met" honderden Het blijkt toch inderdaad, dat de Leide- naars niet onverschillig staan tegenover de luchtbescherming en alles wat daaraan vast zit en het doet ons genotgen te mo gen constateeren, dat ons woord van op wekking tot een bezoek aan de tentoon stelling in de Gehoorzaal en tot het zich opgeven als lid der Vereeniging niet zon der succes schynt te zyn. Gisteren brachten niet minder dan 2150 personen een bezoek aan de tentoonstel ling, w.o. 300 scholieren in de morgenuren. Verblijdend is ook het feit, dat velen den ernst van den tijd voldoende schijnen te begrijpen door de Ver eeniging daadwerkelijk te willen steunen door het lidmaatschap. Den eersten dag werden 350 per sonen voor het lidmaatschap gewon nen... gisteren werd dit aantal met nog 25 overtroffen. In twee dagen 725 nieuwe leden. Die cijfers spreken voor zichzelf en zij zullen ieder, die nog afzijdig van deze be weging staat, doen inzien, dat niemand hier mag achterblijven. Men wordt o zoo gemakkelijk lid van een amusementsvereeniging, die slechts enkelingen vreugde aan velen boven dien nog verdriet ook! verschaft. Een Vereeniging, welke voor allen belangen werkt is de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming. Daarom lid te z y n is een eisch des t y d s, een burgerplicht, welke door ieder, die de geringe contributie be talen kan vervuld moet worden. Mogen er in de komende dagen nog hon derden, ja duizenden zich voor het lid maatschap opgeven. Dat is egoïsme van de beste soort, want men bereikt daardoor een zekere mate van veiligheid voor zichzelf, maar bovendien voor zijn gezin en zyn medemensch. Wie de tentoonstelling nog wil bezoeken doe het zoo spoedig mogelijk, te beginnen met vanavond. Morgen is de tentoonstel ling gesloten. Vandaag en Maandag wordt de tentoon stelling bezocht door de soldaten van het garnizoen Leiden. Heden brachten 400 manschappen reeds een bezoek. NED. VER. TOT OPLEIDING VAN GEZINSHULPEN VOLGENS HET LEERLINGSTELSEL Op initiatief van de besturen der beide Leidsche Huishoudscholen is gisteren in de school aan het Rapenburg een druk bezocht bijeenkomst gehouden, waarin ge sproken is over de oprichting van een plaatselijke afdeeling der Ned. Ver. tot op leiding van gezinshuipep volgens het leer lingstelsel en welke bijeenkomst o.m. werd bijgewoond door den gemeentelijken in specteur voor het onderwijs, den heer H. A. Vriend. Nadat de leidster van het Centraal Bu reau, mevrouw Van Braam Houckgeest— Schroot een uiteenzetting van het systeem had gegeven, beantwoordde zij een groot aantal vragen, waarna werd besloten het denkbeeld in ruimeren kring ter over weging te geven. Leidsche Dcbatteerclub. De Leidsche Debatteerclub, onder voor zitterschap van den heer J. Barends, hield een feestvergadering in de grocte zaal van de „Harmonie" aan de Breestraat. Nadat de voorzitter allen hartelijk wei- kom had geheeten zette hij met een kort woord doel en streven van deze club uit een, n.l. het vlot en angstvrij spreken in het openbaar. Hij voegde er aan toe, dat het gesproken woord van zoo'n groote be- teekenis is in onzen modernen tijd,. Daarna werd het woord gegeven aan de leden, die allen een spreekbeurt van on geveer een kwartier vervulden. De onderwerpen voor dezen avond waren varieerend. Als eerste nam de heer Dr. van der Kloes de aanwezigen mee naar Indië, waarbij hij op humoritische wijze ver telde wat hij in ons schoon Insulinde had ervaren. Door een der damesleden werd een uit eenzetting gehouden over de noodzakelijk heid van het Roode Kruis. Over de we reldtaal „Het Esperanto" werd een pro pagandised woord gesproken door mej. Aukes. Mevr. Hoogeveen-de Vries sprak over „Vredes en Vredesgedachte", waarna de heer Chr. H. Roosa uit Sassenheim de aan wezigen vergastte op zijn goed gekozen gedichten welke uitnemend gedeclameerd werden. Voor de pauze werd op duidelijke wijze een voordracht gehoudqn door den heer A. Bernard, met het onderwerp „Naar een nieuwe economischè wereldorde", welke door de aanwezigen met stille aandacht werd gevolgd. Na een korte pauze werd het woord ge nomen door de béken!de schrijfster en ra diospreekster mevr. M.: E. Steyger-Asper- slagh, die het onderwerp behandelde „De mensch in de nieuwe gemeenschap". De spreekster begon met de idealen uiteen te zetten van deze nieuwe beweging, waar van de voornaamste zijn: menschenliefde, liefde tot ons volk en liefde tot ons vader land. Spreekster bracht allereerst naar vo ren, waarom men tot deze beweging ge komen is. De oorzaak van dit alles was volgens spreekster het egoïsme, ae liefde loosheid en onverdraagzaamheid tusschen menschen, volkeren en rassen onderling. De mensch van tegenwoordig zoekt geen contact meer met zijn Schepper, dat vindt men dwaas en overbodig. Tegenover deze levensbeschouwing is nu een andere gekomen in scherp contrast de mensch in de nieuwe gemeenschap, die bezield moet zijn van dat eene groote ideaal, liefde tot God, liefde tot den naaste, liefde tot ons volk en het vaderland, dat zal de band zijn, die allen vereenigt. In gespannen stilte volgden de aanwezigen deze hoog staande lezing, die met herhaald applaus beloond werd. Hierna kreeg nog het woord de heer D. Bos over „De gestroomlijnde wereld". De heer C. D. Barendse besloot de rij van sprekers met het onderwerp „De polslag van onzen tijd". De afgevaardigden uit Rotterdam en Den Haag kregen nog het woord; waarna de voorzitter in zijn slotwoord dank bracht aan allen, die tot het welslagen van dezen avond haden medegewerkt in het byzonder mevr. Steyger-Asperslagh, die zoo heel veel als technisch medewerk ster van de club doet. Door den heer Chr. H. Roosa, den 2den voorzitter, werden aan haar en de dames Hoogeveen bloemen aangeboden. Hierna was deze succesvolle avond ten einde. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 4149 Naamlooze Ven nootschap Kleiwarenfabriek „Nieuw Werk lust", Hazerswoude, Rijksstraatweg A 24. N Comm.: D. Hogewoning Hzn., Oegst- geest. 96. N.V. Koninklijke Nederlandsche Fabriek van Wollen Dekens voorheen J. C. Zaalberg en Zoon, Leiden, Vestestraat 22. Uittr. Comm.: Mr. A. F. van Hall, Aerden- hout; en Ir. F. H. E. Gulj?, Leiden. 6267. Consumptie-Ijsfabriek „La Mi- lano", Leiden, Morschstraat 46. N.Venn. M. Dall' Asta, Leiden. Nieuwe inschrijving: 7325 K. W. van der Willik Jr., Warmond. Straat ter Leede B 116, houthandel. E.. K. W. van der Willik, Warmond. Zweminrichting „De Zijl" De Zweminrichting wordt a.s. Maandag voor het publiek opengesteld. over een storing aan Uw naaimachine? Geen bewaar Onze groote ervaring, zich uit strekkende over meerdere fa brikaten, stelt ons in staat U vlug en "'oende te helpen. Daarom naar C. F. MEEKPOEL ALLEEN: Breestraat 171. EXAMENS PONTSCHOOL. Voor het examen Steno-Typen in de Ned. taal, 130 lettergrepen per min., af genomen door den Alg. Stenografenbond, slaagden: de dames D. Lepelaar en B. Tijs- terman, Oegstgeest. Idem voor 165 lettergr. per min.; mej. J. C. v. Fraassen, Oegstgeest. Voor Machineschrijven diploma B (tén de dames A. J. C. M. v. Hamersveld, C. J. M. v. Hamersveld, M. A. F. Timp en de heeren W. D. H. Nout en C. A. Verstraa- ten. Idem in de Engelsche en Duitsche taal: mej. J. A. Pino Post. Voor Machineschrijven diploma B (een minste 120 regels per uur): de dames C. Gleichman. Wassenaar, M. J. T. Manceau, W. de Minjer, Warmond, B. J. Nieuwen- huis, Lisse, C. Nijholt, J. M. v. Offeren, Jkvr. Ph. Quarles van Ufford, E. F. Savel- koul, J. H. Tjaberings, M. C. Verhoorn, Zoeterwoude, A. M. C. Woltjer, Noordwijk aan Zee en de heeren H. Beurze, M. H. W. Bonte, H. Gips, Voorschoten, G. Janson, Zoeterwoude, H. T. van Kampen, H. A. Knuttel, Oegstgeest, G. Korthof, Oegst geest, P. A. J. Schamper, J. Scharloo, H. M. v. Wel. Waar geen woonplaats is vermeld, is deze Leiden. Allen werden opgeleid door de Pont- school, Steenschuur 3, alhier. Geveilde Perceelen Ten overstaan van Notaris A. D. Vijgh alhier. Huis en erf alhier, Garenmarkt 38, in bod: 2.300.kooper de heer F. J. A. van Beukering q.q. alhier voor 2.400.T-. Huis en erf alhier, Korte Hoefstraat 52, in bod: 400.kooper de heer N. J. Moonen q.q. alhier voor 500. Ten overstaan van notaris B. H. Stumpel alhier. Huis en erf alhier, Hooglandsche Kerkgracht 27, in bod 1.720.— kooper de heer C. de Munnik alhier voor 1.720.—. Huis en erf alhier, Rapenburg 96, in bod: 1.200.kooper de heer M. C. van Stra ten q.q. alhier voor f 1.201.—. Het winkel- uhis met afzonderlijke bovenwoning en tuin alhier, Mare 104/104a in bod: 8.200. is niet gegund. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft de commissies sa mengesteld, welke dit jaar belast zijn met het afnemen der examens vreemde talen. O.m. zijn benoemd tot leden: in de Fransche taal prof. dr. C. de Boer en mej. dr. C. Serratier; in de Engelsche taal dr. A. A. Prins, allen alhier. Gisterenmiddag te zes uur was de 12- 12-jirge P. B. op het dak van een woning aan de Lusthoflaan geklommen om een bal van het dak te halen. Toen hij leven in huis hoorde, greep hij zich vast aan een schoorsteenplaat, die echter los lag en in stukken op den grond terecht kwam. De jongen bleef ongedeerd. De politie-brand- weer die een onderzoek instelde, kwam tot de ontdekking, dat de schoorsteen zeer bouwvallig was, weshalve men het veiliger achtte tot sloopen over te gaan. Hetgeen geschiedde. Bioscopen. Trianon OCHTENDPATROUILLE. De film „Ochtendpatrouille", die deze week de hoofdschotel vormt van het film menu in Trianon, is het verhaal van een episode uit den grooten wereldoorlog. Hier wordt echter niet de meest rauwe zijde van het lugubere krijgsbedrijf naar voren gehaald, doch wordt een kijkje gegeven op den meest romantischen kant, op de oorlogsvliegerij, waaromheen nog de le genden zweven van ridderlijke moed en heldhaftige doodsverachting, van durf en humor. In het begin van den oorlog stond de vliegerij nog in de kinderschoenen. De wrakke „kisten" waren inderdaad nog doodkisten, waarop het embleem van den zwarten doodskop niet zonder beteekenis was. Niet alleen echter was het materiaal slecht, maar de vliegers, die naar het front werden gestuurd, waren inderhaast opge leid en onvoldoende geoefend, zoodat zij een gemakkelijke prooi van den vijand werden. De film laat deze toestanden zien aan de Engelsche zijde van het front in Frank rijk, in een aantrekkelijk, onopgesmukt en uitermate spannend verhaal. De onverbid delijke orders van het hoofdkwartier, die steeds maar weer gevaarlijke opdrachten verstrekken aan het vliegercorps, jagen de nieuwelingen, ongeoefend als zij zijn, dag aan dag den onvermijdelyken dood in. Slechts twee ervaren vliegers kent het corps, Courney en Scott, en de zinnelooze slachting drijft deze beide mannen, alsme de den commandant Brand tot wrok en AGENDA LEIDEN. Dinsdag. Consultatiebureau A. V. O. (Ar beid voor Onvolwaardigen). Le vendaal 1 (Arbeidsbeurs), 78 uur n.m. Vrijdag. „St. Christoffel". Ledenvergade ring „De Harmonie", 8.30 uur. De Zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt waargenomen door de dokters: Van Leeuwen, v. d. Meer, Teeuwen, Ver- Brugge en Winkler. De Zondagsdienst te Oegstgeest wordt waargenomen door dr. Leemhuis. Tel. 2030. De avond-, nacht en Zondagdienst der apotheken wordt: van Z a t e r d a g 12 tot en met Woens dag 17 Mei a.s. waargenomen door de apotheken: tot Hulp der Menschheid, Hooi gracht 48, tel. 1060 en du Croix, Rapen burg 79, tel. 807. van Donderdag 18 Mei (Hemel vaartsdag) tot en met Vrijdag 19 Mei a.s. nemen waar de apotheken: J. E. M. ten Eyk, Haven 18, tel. 85 en Boekwijt, Bree straat 74, tel. 552. Voor Oegstgeest Oegstgeestsche apotheek, Wilhelrninapark 8, tel. 274. Ons nieuw Zomer Reisprogramma is er! Keuze uit meer dan 6 0 0 Autocar-reizen SPECIALE PIMKSTERREIZEN o.a. ll/2 dag Luik (tentoonstelling) f 16. - Dagtocht naar de Vennen f 2.50 Fraai programma, op aanvr. gratis verkrijgb. Auto Reisbureau „S3LHU9S" Leiden Telefoon 362 Apothekersdijk 2 Noordwijk 251 Luxe Touringcars voor gezelschappen woede. Zij doen echter hun plicht, on danks alles. Treffend is het overnemen van het com mando door deze drie mannen, die, de één na den ander, gebukt gaan onder den loodzwaren last der verantwoordelijkheid. Naast het helfhaftigheidselement domi neert in deze film de afkeer van het zin nelooze van den oorlog, wat wel schrijnend tot uiting komt als de gevangen Duitsche vliegofficier broederlijk wordt ontvangen in den kring van zijn Britsche tegenstan ders. Dat element van wederzijdsche waar deering blijkt ook uit het terugzenden van de helm en de stofbril van den gesneuvel den tegenstander. Dergelijke trekjes ma ken de film tot een aantrekkelijk en te vens treffend en boeiend verhaal. Vóór de pauze gaat een detective- ge schiedenis, „Sophie Lang in Hollywood". Sophie Lang is een geraffineerde juweelen dievegge en als men nu weet, dat in Hol lywood juist is aangekomen een Ooster- sche sultan met een wereldberoemde dia mant, begrijpt men wat Sophie Lang' in Hollywood doet. Er zijn echter meer ka-, pers op de kust, er is een imitatie van de steen en bovendiende sultan wil graag, dat de steen gestolen wordt wegens het verzekeringsgeld. Dat alles maakt de zaak vrij ingewikkeld en Amor maakt al les nog weer ingewikkelder. Een amu sante film. Rex. DE WILDZANG. Deze week wordt in Rex de reprise ver toond van het bekende filmwerk „Wild zang", waarin het jeugdige filmspeelster- tje Deanna Durbin de hoofdrol vervult. De titel van deze film is wel juist ge kozen, want Deanna weet door haar le vendige frlschheid en originaliteit de toe schouwers in bewondering te brengen en toont zich een echte „wildzang". Men weet hoe Amerikaansche films van dit genre wel eens kinderen in rollen doen optreden, waar groote menschen beter op hun plaats zouden zijn, doch Deanna Durbin, nauwe lijks de kinderschoenen ontwassen, is hier de fantasierijke bakvisch, die haar kost schoolvriendinnen weet te onthalen op allerlei verhalen over een vader dien zij niet meer heeft doch dien zij in haar verbeelding laat optreden, omdat de an dere meisjes steeds maar weer met verha len van hun vaders aankomen. Zij gaat tenslotte zoover in haar fanta sie, dat zij haar vader laat „overkomen" naar Zwitserland en naar de stad, waar zij op school is. En als zij die fantasie moet waar maken beginnen de moeilijkheden, welke haar reeds eenigermate door ja- loersche collega's zijn veroorzaakt, voor goed. Hoe zij zich uit deze penibele situa tie weet te redden moet men gaan zien. Deanna Durbin is een uitstekende film ster geworden. Zij heeft een aange naam stemgeluid en zij kan zingen als de beste. In het „Ave Maria" van Gounod hebben wij haar prachtige stem mogen bewonderen, op school en in den trein gaf zij eveneens blijk van haar kunnen op dit gebied en het uitstekende spel van haar kostschoolvriendinnen, van Merbert Mar shall als de tot vader gebombardeerde componist en zijn secretaris Arthur Trea- cker dragen niet weinig tot het succes van deze Universal-film bij. Voor de pauze ziet men Harold Lloyd in een reeks dwaze avonturen in het film werk „Professor, pas op", waarin hij de onmogelijkste situaties m edemaakt. Aan het slot weet hij op origineele wijze een overval'op een schip voor te bereiden. Een programma, dat wij gaarne aanbe velen.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2