DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De Zomertijd De welstand in Leiden en Omgeving ZATERDAG 13 MEI 1939 30ste Jaargang No. 9336 S)e Ccld^clvcSoti^ant Bureaus Papengracht 32. Telefoon: Redactie 15, Administratie 935. Adv. en Abonm-Urleven zie paf. 2 Giro 103003. Postbus 11. Dit nummer bestaat uit vl|l bladen, w.o. geïllustreerd Zondagsblad. Marxisme en Rassisme Op een feestvergadering van de Katho lieke Studentenver. „Veritas" te Utrecht is een rede gehouden door prof. dr. Die trich von Hilderbrand, oud-hoogleeraar aan de voormalige Theologische faculteit te München. Er voltrekt zich heden aldus spr. een geestelijke revolutie van grooten om vang. In een groot deel van Europa tracht men de Christelijke levenswijze en het Christelijke wereldbeeld niet slechts op re ligieus gebied, maar ook op andere terrei nen omver te werpen. Deze geest bezit niettegenstaande alle verschil in details be paalde gemeenschappelijke trekken. Zijn hoofdgrondslagen zijn het weten schappelijk materialisme (Marxisme) en het biologisch materialisme (Rassisme). In den breede schilderde spr. de nu ver worden toestanden, terwijl spr. uitweidde over de diverse onchristelijke strevingen, welke in het huidige leven vallen waar te nemen. Hierna vatte spr. de taak van de katho lieken in dezen tijd aldus samen: In den huidigen strijd hebben de katholie ken 'n taak: de verwarringen en dwalingen kunnen overwonnen en bedwongen worden door het rehabiliteeren van den mensch als geestelijk persoon, die naar Gods even beeld geschapen is, en door rehabilitatie van zijn waarachtige waardigheid. Den mensch eeren als mensch, waardee- ren als mensch, hoogachten als mensch, inhet dagelijksche practische leven. Niet alleen in mooie redevoerin gen en hartelijke feestspeechen, maar in de volle werkelijkheid! Zóó plaatsen wij ons daadwerkelijk tegen over het materialisme het materialisme van het Marxisme met zijn klassenstrijd en het materialisme van het Rassisme met zijn rassenstrijd. Wij moeten den mensch zien, wij moeten den mensoh rehabiliteeren in zijn waar achtige waardigheid! Die ligt niet in het bezit van geld en goed, ook niet allereerst in hem opgelegde functies en zelfs niet in zijn uiterlijke zeer te waardeeren beschaving. Die ligt in zijn geestelijke en zedelijke waarde, in zijn geestelijke per- Crediet van één millioen voor een Centraal vluchtelingenkamp Na lange -debatten over het af of niet wenschelijkc van 'n centraal vluchtelingen kamp, over de vraag, welke categorieën personen erin moeten worden onderge bracht, en over de financiering ervan, heeft de Tweede Kamer tenslotte het wetsont werp, waarbij de regeering een crediet van een millioen gulden voor den bouw en in richting vraagt, goedgekeurd met 49 tegen 31 stemmen. Vóór stemden alle katholieken, anti-revolutionnairen, christelijk-histori- schen (behalve de heer Krol), liberalen, ds. Zandt (eenige aanwezige der staatkundig- gereformeerde fractie) en de sociaal-demo craat Van der Waerden. Vooraf heeft de Kamer een motie van den vrijzinnig-democraat Joekes om eerst nog een nader onderzoek in te stellen naar de vraag of een centraal kamp wel ge- wenscht is, verworpen met 43 tegen 38 stemmen. Tegen de motie stemden de chris- telijk-historischen, behalve de heer Krol, de anti-revolutionnairen met uitzondering van den heer Amelink, en de katholieken. .Alle kosten van het kamp, zoo deelde minister Van Boejen mede, zijn gegaran deerd door de comité's, waarbij het Jood- sche comité hem de garantie heeft gegeven, dat achter het millioen gulden, dat reeds als bankgarantie is gesteld, nog vijf tot zes millioen gulden staat. Van de ongeveer 3500 vluchtelingen, zullen er 2000 in het kamp moeten worden ondergebracht. De minster heeft zich bereid verklaard om kin deren beneden 13 jaar, niet tot gezinnen behoorend, in gezinnen of kinderkolonies onder te brengen. Zoo ook ouden van dagen. De zomertijd zal ingaan IN DEN NACHT VAN ZONDAG OP MAANDAG A.S. In dien nacht wordt derhalve de klok officieel een uur voor uit gezet. Om den volgenden morgen onaangename verrassingen te voorkomen, zette men Zondag avond reeds zijn uurwerken een uur vooruit. De verhocging van het Duitsche invoerrecht op bloembollen De Algemeene Vereeniging voor Bloem bollencultuur heeft in een adres aan den minister van Economische Zaken er op ge wezen, dat bij het jongste Nederlandsch Duitsche handelsverdrag het in/oerrecht op bloembollen bij invoer in Duitschland gebracht is op 25 R.M. per 100 K.G., ter wijl vóór de afsluiting van dit verdrag een irvoerrecht van 20 R.M. per 100 K.G. werd geheven. Van de producten, waarvoor in dit nieuwe verdrag de Duitsche invoer rechten over het geheele jaar verhoogd zijn, zijn bloembollen het belangrijkst. De totale uitvoer van deze artikelen naar Duitschland bedroeg blijkens be richten in do dagbladen vorig jaar 4.900.000 R.M., de uitvoer van bloem bollen naar dat land beliep in 1938 meer dan de helft hiervan. Hieruit bliikt. dat vooral het artikel bloem bollen de concessies, die blijkbaar op het gebied der tarieven aan Duitsch land miesten worden gedaan, heeft moeten opvangen. De specifiek Nederlandsche bloembol lenteelt, die geheel van den export van deze producten afhanke'i'k is, en waarbij niet alleen tegenover den uitvoer prac- tisch geen invoer van grondstoffen be staat, maar die bovendien zeer arbeids intensief is, heeft hiermede opnieuw een nadeel ondervonden. Omdat op groede gronden gemeend wordt, dat deze tariefverhoogingen een gevolg zijn van een verhooging van het Nederlandsche tarief van invoerrechten, wijst de algemeene vereeniging den minis ter erop, dat de beschermende handels politiek ten bate var. de voor het binnen land werkende industrieën opnieuw voor dc agrarische exportbedrijven en in bij zonder voor het arbeidsintensieve bloem- bollenbedrijf een groot nadeel is ge bleken. Het bloembollenbedrijf ziet zijn export mogelijkheden en moeilijkheden tot her nieuwde expansie van zijn afzetgebied steeds weer benadeeld, hoewel het door het nemen van maatregelen tegen onge- wenschte persoonlijke reclame zelf al het mogelijke doet, om de afzetmogelijkhe den, waarvan de uitbreiding hernieuwde welvaart zal moeten brengen, te vergroo- ten. Nu bij de afsluiting van het Neder landschDuitsche handelsverdrag opnieuw aan den bloembollenexport moeilijkheden in den .weg zijn gelegd, wordt den minis ter verzocht om te bevorderen, dat bij het vaststellen der betalingscontingenten hier voor een noodzakelijke comjensatie wordt verleend. Dit zou eeschieden, wanneer bij dr vaststelling der betalin«?scontin«»-enten voor de volgende kwartalen voor bloem bollen een contingent verkregen wordt, dat minstens dezelfde "itvnermno-eijikhe. den biedt als vorig iaar. Van de zijde van Duitschland, aldus adressante, zal hiertegen geen bezwaar gemaakt worden. Er is bij de Duitsche af nemers een groote behoefte aan bloembol len. Als deze niet in voldoende hoeveel heid kunnen worden ingevoerd, worden deze verdrongen door andere bloemen en planten, temeer daar door de schaarschte de prijzen voor bolbloemen in Duitschland zóó hoog worden, dat deze hun populari teit verliezen. De Duitsche afnemers zijn er dan ook zeer op gesteld een grootere hoe veelheid bloembollen te mogen invoeren, Naast een directe compensatie voor het nadeel van de verhooging van het invoer recht zou handhaving of uitbreiding van de betalings-contingenten van vorig jaar bovendien het voordeel geven, dat een d°or jaren van moeizaam werken opge bouwde 'markt niet voor dit product ver loren gaat, omdat de vraag naar dit pro duct zou verdwijnen, wanneer het eenige jaren uit den gezichtskring der bevolking is verdwenen. HET GEMIDDELDE VERMOGEN. II. Bleek uit ons vorige artikel, dat in de meeste gemeenten in onze omgeving het aantal vermogende inwoners in het laatste belastingjaar ten opzichte van het vooraf gaande gestegen was, ook het gemiddelde bezit van deze kapitaalkrachtige ingezete nen onderging in de meeste gevallen ver meerdering en in enkele gevallen zelfs een zeer belangrijke vermeerdering. Wat Leiden betreft steeg het gemiddelde vermogen van de in de vermogensbelas ting aangeslagenen van 64.000.— tot 72.000.een toename, die te aanzien lijker is wijl er. blijkens de gegevens in ons eerste artikel, 47 nieuwe aanslagen bijkwamen, die voor het overgroote deel van bescheiden omvang waren en dienten gevolge op het gemiddelde een neerdruk kende werking uitoefenden. Dat deson danks dit gemiddelde met f 8.000.— om hoog ging, wijst er reeds op, dat tal van eerder aangeslagenen hun vermogen sterk zagen toenemen. In drie gemeenten was intusschen de toename van het gemiddelde vermogen der aangeslagenen nog grooter dan ten onzent. Dit waren: Gemiddeld vermogen 1937 1938 Oegstgeest 58 mille 68 mille Warmond 77 90 Wassenaar 203 234 Ook in deze opgave neemt Wassenaar weer een geheel uitzonderlijke positie in: een stijging van het gemiddelde vermogen met niet minder dan 31 duizend gulden, gepaard aan een sterke toename van het aantal aangeslagenen, wijst op een steeds sterkere opéénhooping van volksvermogen in deze gemeente. Een meer „normale" maar toch nog al leszins bevredigend x .o-name van het ge middelde vermogen valt te constateeren in: Noordwijkerh. 46 mille 54 mille Voorschoten 58 66 Woubrugge 43 50 Van deze gemeenten bleef in Voorscho ten en Woubrugge het aantal aangeslage nen ongewijzigd, in Noordwijkerhout ech ter onderging dit aantal zelfs eenige ver meerdering, voor alle drie gemeenten zijn deze cijfers dan ook te beschouwen als een symptoom van een gunstige ontwik keling van het totale volksvermogen ter plaatse. In de volgende groep gemeenten was de toename nog wat geringer: Benthuizen 53 mille 57 mille Hillegom 54 58 Koudekerk 39 43 Leiderdorp 42 46 Lisse 77 82 Moercapelle 33 37 Nieuwkoop 37 42 Noordwijk 65 69 In Hillegom, Koudekerk en Leiderdorp onderging het aantal vermogende inwo ners eenige vermindering, in hoofdzaak doordat enkele vermogens, die ook voor heen reeds vrij aanmerkelijk beneden het gemiddelde lagen, tot beneden de grens van zestienduizend gulden daalden. Dit wegvallen van vermogens, die voorheen het gemiddelde drukten is, is althans ten deele de oorzaak geweest dat in deze drie gemeenten het gemiddelde thans omhoog ging. In de overige gemeenten uit boven staande groep ging daarentegen de stij ging van het gemiddelde vermogen ge paard met een toename van het aantal aanslagen en in deze gevallen ontwikkel de het vermogen ter plaatse zich dus weer alleszins gunstig. Gering was de stijging van het gemid delde in: vermindering van het aantal aanslagen. Als gunstig symptoom heeft de stijging in deze drie gevallen dus weinig beteekenis. In Ter Aar, Barwoutswaarder, Rijnsater- woude, Zoeterwoude en Zwammerdam bleef het aantal aanslagen gelijk; hier geeft de stijging van het gemiddelde dus vrij nauwkeurig aan hoeveel de afzonder lijke vermogens in elk dezer plaatsen zijn gestegen. In de overige gemeenten van deze groep kon de stijging van het gemid delde worden vastgesteld bij een toename van het aantal aanslagen, wat dus weer als uitgesproken gunstig kan worden aan gemerkt. In Rietveld bleef het gemiddelde vermo gen onveranderd 45.000.het aantal aanslagen in deze gemeente verminderde evenwel iets, zoodat het totale beeld niet gunstig is. Daling van het gemiddelde moest wor den vastgesteld in: Hazerswoude Leimuiden Voorhout Zevenhoven 42 mille 40 mille 45 34 33 31 In Hazerswoude en Zevenhoven wordt de daling van het gemiddelde geheel ver oorzaakt door het belastingplichtig worden van nieuwe, vrij bescheiden vermogens. Hier is de daling van het gemiddelde dus geenszins een ongunstig symptoom. Anders staat het met Leimuiden en Voorhout, waar ook wel eenige toename van het aantal aanslagen te boeken viel, maar toch niet in die mate, dat de daling van het ge middelde er geheel door kan worden ver klaard. In deze beide gemeenten moet het totale volksvermogen derhalve vermin derd zijn. In een slot-artikel zullen wy nog aan dacht schenken aan de veranderingen, die in elke gemeente in het geheele ter plaat se gevestigde vermogen zijn ingetreden. Ter Aar 36 mille 38 mille Alkemade 40 41 Alphen a. d. R. 49 50 Barwoutswaard. 49 50 Bodegraven 49 51 Boskoop 41 43 Haarlemmerm. 41 42 Katwijk 50 53 Nieuwveen 36 38 Rijnsaterwoude 32 34 Rijnsburg 55 57 Sassenheim 73 76 Waarder 34 35 Woerden 44 45 Zoetermeer 46 48 Zoeterwoude 53 55 Zwammerdam 45 47 Van deze gemeenten kan in Alkemade Nieuwveen en Rijnsburg de stijging geheel of ten deele worden toegeschreven aan de VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Overeenstemming tusschen Engeland en Turkije over een wederzijdsch pact (2e blad) Dc Fransche Kamer heeft gisteren een motie van vertrouwen in Daladier aange nomen (2e blad). De spanning tusschen Polen en Duit- schers (2e blad). Binnenland Centrahl kamp voor vluchtelingen. Dc Tweede Kamer aanvaardt het regeerings- voorstcl. (2de blad). Een leening voor Franco. (2de blad) VERZET TEGEN EEN VOLKSSTEMMING IN DANZIG. WARSCHAU. 13 Mei. (A.N.P.) De Poolschc openbare meening verzet zich te gen ieder denkbeeld een volksstemming te houden in Danzig. Te Danzig hoeft het ge rucht de ronde gedaan, dat dc nationaal- socialistische autoriteiten opdracht hebben ontvangen een volksstemming voor te be reiden voor 28 Mei, den verjaardag van de eerste overwinning van dc nationaal- socialisten bij de verkiezing van den Land dag in 1933. Het rechtschc blad A. B. C. bericht, dat talrijke leden van S.A. en S.S. naar Dan zig zijn gekomen met de opdracht dc volksstemming voor te bereiden. De na- tionaal-socialisten moeten zich echter wel bewust zijn, dat Polen nooit een volks stemming zal toelaten in dc Vrije Stad, welke aan Poolsche autoriteit onderwor pen is. PE WERELD lit VOGELVLUCHT LONDEN. Chamberlain heeft gister middag in het Engelsche Lagerhuis een verklaring afgelegd over de tusschen En geland en Turkije bereikte overeenstem ming. Er zal een wederzijdsch verdrag worden gesloten en in afwachting van de nadere uitwerking wordt reeds nu ver klaard, dat beide landen elkander weder- zijdschen bijstand beloven in geval van een conflict in de Middellandsche Zee. De Britsche pers verwelkomt algemeen dit verdrag tusschen Groot-Brittannië en Turkije en legt hierbij den nadruk op de aardrijkskundige ligging van Turkije, vooral in verband met de garantie aan Roemenië. Tevens wijst men op de be trekkingen tusschen Turkije en de Sovjet- Unie en men hoopt, dat hierdoor een over eenkomst tusschen Engeland en de Sovjet Unie zal worden vergemakkelijkt. De „Times" schrijft, dat Turkije een groote bijdrage levert aan de gemeen schappelijke verdediging. De betrekkingen tusschen Turkije en de Sovjet-Unie zyn een springplank voor de overeenkomst tusschen Londen en Moskou. Ook de Dai ly Telegraph" is van meening, dat het anti agressie-front versterkt is door het toe treden van Turkije, dat even groot mate rieel en strategisch belang is. Ook de Fransche pers is zeer tevreden over de verklaring van minister-nresidenj Chamberlain. De Matin" schrijft, dat Turkije aan de eene zijde hulp belooft aan Palestina en Egypte, terwijl het aan de an dere zijde een garantie ontvangt van En geland. Indien men er rekening mede houdt, dat Turkiie reeds verdragen heeft gesloten met de Sovjet-Unie en Roemenië en dat de Fransche regeering eveneens een verdrag zal sluiten, dan zal men zien, dat in geval van een conflict de zee-engten open zullen staan voor de oorlogsbodems van bovengenoemde landen en gesloten zullen ziin voor den tegenstander. De „Epoque" schrijft, dat het verdrag van groot belangf is, aangezien Turkije de zee-engten beheersrht, welke toegang ge ven tot de Zwarte Zee. Nu de Oostzee een Duitsch meer is geworden, kunnen Frank rijk en Engeland Polen slechts via de Zwarte Zee en Roemenjp te hulp komen. PARADE DER SPAAN8CHE LUCHTMACHT. MADRID, 13 Mei. (A.N.P.) In tegen woordigheid van 40.000 personen is giste ren een groote wapenschouw gehouden op het vliegveld Barajas, waar 506 vliegtui gen stonden opgesteld. Te half twaalf kwam generaal Franco op het vliegveld aan, vergezeld van de leden der regeering. Hij werd ontvangen door zijn generaals, den primaat van Spanje, den Italiaanschen generaal Gambara en den Duitschen ko lonel Hans German, den commandant van het Condor-legioen. Op de tribunes had het diplomatieke corps plaats genomen om het défilé van de gemotoriseerde eenheden gade te slaan. In snel tempo passeerden de luchtdoelar tillerie, sanitaire diensten en dc ravitail- leeringsdien8ten. Vervolgens overhandigde Franco de standaarden, waarbij hij zcide: „Uit naam van het Spaun.schc vaderland decoreer ik u, commandanten van de twintig Spaanschc en verbonden cscradril- les, voor uw techniek en uw waarde tn- dens den antibolsjewistischen kruistocht". Hierna hernam Franco zijn plaats op dc tribune en hield hij een toespraak tot de vereenigde vliegers. Hij eindigde zijn rede met de uitroep „Leve Spanje, leve Duitsch land, leve Italië", welke kreet door dc me nigte werd herhaald. Vervolgens defileerden de vliegers in rijen van tien, eerst de manschappen van het Condor-legioen, voorafgegaan door het Duitsche muziekcorps, vervolgens de Ita lianen en daarachter de Spanjaarden. Al len defileerden met uitgestrekten rechter- ZIJT GIJ REEDS LID van de afdeeling Leiden der Ned. Vereen, voor Luchtbescherming? Zoo niet, w>rdt het nog heden! Secretaris is de heer D. C. KOK, Rapen burg 9, Tel. 807. - Contributie naar draag kracht (minimum 25 cents 's jaars). Het Katholiek Comité van Actie „Voor God" schrijft onsi Liefde voor oe waariie.d. Een jouruuiist schrijve niet zooals dc ge.dmacut het decreteert, evenals voor Ons komt ook voor U alien, en wie weet, hoe spoedig, het uur van den dood. Hoe rustig ral een journadst kunnen zijn, als hij nooit heeft gewerkt voor het kwaad, maar alü|d voor de verbreiding van de waarheid. De ware vrede zal dan in U heerschen. Uw geest zal bereid zijn om God te zien. L>it is de dood der recht vaardigen. Welk grooter goed kan een Patriarch voor zijn vrienden, de journa listen wenschen. Onder U heersche de Uefde voor de waarheid, die zoo dierbaar was aan St. Paul us. Richt Uw oog naar omhoog, waar de Waarheid heer sekt in aiie eeuwigheid. Kardinaal La Fontaine.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 1