R.K. VOLKSBOND Wilt U iets weten? £en zwwte zande De Dieren-Jamboree ZATERDAG 13 MEI 1939 DE I COURANT VIERDE BLAD - PAG. 14 NEDERLANDSCHE AFDEELING LEIDEN PLAATSCLIJKC CENTA R.K. ARBEIDERSBEWEGING 44STE JAARVERSLAG OVER 1938 VAN DEN NED. R. K. VOLKSBOND. AFDEELING LEIDEN. (Vervolg) Hier volge thans een beknopt overzicht der onder- en vakafdeelingen over 1938: Spaarbank. Ingelegd in 1938 571.82 1/2 en terugbetaald 1600.03. Aan rente werd bijgeschreven 94.49. 21 boekjes werden afgelost terwijl 1 nieuw boekje werd uit gegeven. Hulp in Nood. Van deze instelling ging niet veel actie uit, mede in verband met de weinige inkomsten als oorzaak. Slechts enkele malen kon voldaan worden aan ver zoeken om bijstand, welke bestond in het verstrekken van melk en eieren. Meerdere versteviging van deze instelling, door gel delijke bijdragen, is wel gewenscht, daar door zou Hulp in Nood meer daadwerke lijk* kunnen steunen. Bibliotheek. Een zevental maanden in 1938 was deze opengesteld. Ongeveer 1300 boeken werden uitgeleend. De Bibliotheek werd aangevuld met 105 nieuwe boeken, een 40-tal boeken werden hersteld. Het beheer over de Bibliotheek werd gevoerd door de Prop. Club „St. Petrus", waar voor een woord van dank hier op zijn plaats is. Ziekenkas. Het ledental dezer onder- afdeeling is met zes achteruitgegaan. In tegenstelling met vorig jaar werd thans een saldo geboekt, hetgeen echter niet weg neemt, dat een voorzichtig finantieel be heer geboden blijft. St. Barbara. Er werden 2 bestuurs- en 1 ledenvergadering gehouden. De rouw kamer werd verrijkt met een prachtscherm Ibenevens een kruisbeeld en eenige kande laars. Zooals elk jaar gebruikelijk is, wer den in de maand November de bidston den op het R. K. Kerkhof gehouden. Deze werden geopend cn gesloten door den Geest. Adviseur Kap. F. A. M. Bernefeld. Voor overleden leden werden drie H. Mis sen en om de drie maanden een H. Mis voor de levende en overleden leden opge dragen in de Parochiekerken. Het bestuur bleef ongewijzigd. Prop. Club „St. Petrus". Door deze club werden dit jaar 25.000 exemplaren van oen Manifest, uitgegeven door het R. K. Werkliedenverbond verspreid. Voorts or ganiseerde de Club een Kinderfeest in de .maand Januari in het Volksbondgebouw, waaraan 550 kinderen deelnamen. In sa menwerking met het Volksbondbcstuur werd op »14 Dec. in de Groote Stadszaal een St. Nicolaasfeest gehouden, waaraan plm. 800 kinderen deelnamen. De finantiën der Club 'bleven stabiel. Rctraiteulub „St.. Clemens". Het Re- traitewerk in den Volksbond kan niet bogen op de belangstelling Welke het verdient. Nog steeds slaagde men er niet in een volle Retraite te krijgen, slechts 35 deelnemers werden voor 1938 geboekt. De finantieele toestand der Club laat niets te wenschcn over. Herwonnen Levenskracht. 21 Augustus werd de jaarlijksche bloempjesdag gehou den, welke iets minder opbracht dan vorige jaren. Er werden in Januari en November propaganda filmavonden gehouden in de groote zaal van de Stadsgehoorzaal, beide keeren tot in den nok gevuld. Een groot aantal stuivervrijwilligers werd bij die ge legenheden ingeschreven. Op 27 October werd in het Bondsgebouw een filmavond als dank aangeboden aan de medewerk sters (kers) van den gehouden Bloempjes dag. Enkele uitzendingen van patiënten vonden plaats, terwijl voor nazorg in en kele gevallen hulp werd verleend. R. K. Tooncelvereeniging „Vondel". Er werd slechts een ledenvergadering ge houden benevens een gezellige bijeenkomst. Ten bate van het Jeugdwerk der K.J.C., Hartebrug, werden een tweetal uitvoerin gen gegeven in het St. Antonius Clubhuis. Opgevoerd werd: ..Wat niet steven kon". Voor Pater Van Galen waren deze uitvoe ringen een finantieel en voor .Vondel" een groot succes. De geest in deze afdeeling is uitstekend. Commissie Werkloozcnzorg. Voor de werkloozen werden een viertal ontwikke lingsavonden gehouden en een voor de vrouwen. Bovendien werden eenige excur sies gehouden. Gedurende de wintermaan den was de groote zaal van het Bondsge bouw als ontspanningszaal 's morgens en 's middags eenige uren opengesteld. Eenige verbetering was te constateercn in het aantal werkloozen, dat terugliep, echter niet in die mate zooals velen dit zouden wenschen. Laten we hopen, dat dc toekomst de gewenschte verandering zal brengen. Transportarbeidersbond „St. Bonifacius" h telde op 1 Jan. 1938 203 leden, dit aantal liep terug tot 181. De afdeeling her dacht op 6 Febr. haar 20-jarig bestaan, het welk kerkelijk en buitenkerkelijk werd ge vierd. Zes. Febr. werd in alle Parochieker ken een H. Mis opgedragen. Op Febr. vond een kinderfeest plaats: 10 Febr. werd een propaganda-avond gehouden met als spre ker Pater Van Galen O.F.M. en den Bonds voorzitter Janzen. Afdeelingsbestuur ont ving van de leden een H. Hartbeeld voor het kantoor als aandenken. Tot besluit werd een feestavond gegeven in Zomerlust waaraan de Familie Hofman medewerking verleende. Dit was een waardig slot der festiviteiten. Door het vertrek van Pater v. d. Snoek O.F.M. naar Lichtenvoorde werd in diens plaats benoemd Pater H. Pon- sioen O.F.M. Voorts kunnen nog worden vermeld eenite kleine plaatselijke acties waarbij in 3 gevallen door het Hoofdbe stuur rechtskundige bijstond werd ver leend. Metaalbewerkersbond „St. Eloy". Het ledental steeg in 1938 tot over de 200, dank zij de meerdere werkgelegenheid in de Me taalindustrie, dcch daarnaast was een groep van 40 tot 50 leden nog werkloos. 8 Febr. werd in „Zomerlust" het jaarfeest gehou den en 11 Dec. een St. Nicolaasfeest voor de kinderen der leden, waaraan Oom Bart zijn medewerking verleende. Beiden wer den een succes. Begin 1938 werden door de samenwerkende Metaalbewerkersbonden voor de groote bedrijven actie gevoerd voor 5% loonsverhooging plus 1 week vacantie, welke pogingen met succes werden be kroond. Een poging om met de Leidsche loodgieterspatroons een collectief contract af te sluiten mislukte. In den loop van 1938 werd de afd. Leiden bij het District Am sterdam gevoegd met de heer C. v. d. Hulst als toegevoegd Districtsbestuurder. Door vertrek moest de afd. haar Adviseur Pater v. d. Snoek O.F.M. afstaan, in diens plaats werd benoemd Pater H. Ponsioen O.F M. Voorts wordt de hoop uitgesproken, dat 1939 meer werkgelegenheid moge brengen. Slagcrsgczcllenbond „St. Joris". Het ledental bleef stabiel. De werkloosheid on der de leden der afdeeling verminderde, hetgeen zijn oorzaak vond in het feit, dat de Regeering tot het doen inblikken van Rund- en Varkensvleesch liet overgaan, waardoor het overgrootste deel van de werkloozen dezer afdeeling te werk werd gesteld. In het particulier bedrijf hapert er nog wel iets met het in acht nemen der bepalingen van de arbeidswet. Tegen een werkgever werd proces-verbaal opgemaakt omdat deze een gezel op een Zaterdagavond in dienst had gehouden, hetgeen nu een maal verboden is. Gevolg ontslag van den gezel, waaruit blijkt de mentaliteit van dezen patroon. De organisatiegeest in deze afdeeling is goed te nemen, welke in de ledenvergaderingen zijn afspiegeling vond. Zondag 14 Nov. werd de St. Joris-dag ge houden, welke werd begonnen met een H. Mis waarna gemeenschappelijke H. Com munie en ontbijt. Des avonds werd een feestavond gehouden in Den Burcht, wat zijn oorzaak vond in het feit, dat in het Bondsgebouw geen tooneel aanwezig is. De feestavond slaagde uitstekend, een lid van het Hoofdbestuur was daarbij tegenwoordig. Klecrmakersbond „St. Gerardus Majella". Het overzicht van deze afdeeling wijst er op, dat in het afgeloopen jaa'- de werk loosheid zeer groot was. Het aantal leden bedroeg 24. Er werden twee ledenverga deringen gehouden welke uitstekend wer den bezocht. Op een dezer vergaderingen trad als spreker op Bondsvoorzitter Voort huizen. Als onderwerp behandelde hij: „Mo bilisatie op het Katholieke Erf De hoop wordt uitgesproken, dat de geesel der werk loosheid in 1939 moge wijken. Bond van Overheidspersoneel „St. Pau- lus". Het ledental op 1 Jan. 1938 be droeg 54, hetgeen in den loop van het jaar vermeerdere, zoodat op het einde daarvan 60 leden konden worden genoteerd. Aan den Socialen Zondagmorgen van „Katho liek Leiden" werd door het voltallig be stuur der afd. deelgenomen. In het begin van 1938 vond in deze afdeeling eveneens een adviseurswisseling plaats. In de plaats van Pater de Leeuw O.F.M. neemt nu Ka pelaan F. A. M. Bernefeld het adviseur schap waar. Op de ledenvergadering van 18 Febr. werd verslag uitgebracht over de Commissie van G.O. waarna het nieuwe Reglement voor Personeel op Arbeidscon tract werd behandeld. Aan het Bondscon- gres, op 7 en 8 Juni, gehouden in het Kur- hous te Scheveningen, werd door voorzit ter en secretaris deelgenomen. Dit congres werd voor het eerst gepresideerd door den nieuwbenoemden Bondsvoorzitter den heer Vulink. Op den tweeden dag had de ont hulling plaats van het gedenikteeken, op gericht ter nagedachtenis van wijlen Bonds voorzitter Guit. Dit jaar bestond de afd. 35 jaar. Van een herdenking op feestelijke wijze werd afgezien; iplaats daarvan werd den leden aangeboden een programmaboek je van de Vereeniging „Katholiek Leiden", recht gevende op bijwoning van de avonden door deze vereeniging georganiseerd in het seizoen 1938'39. Op de ledenvergadering van 9 Dec. gaf Bondsvoorzitter Vulink een uiteenzetting over de „Moderne Kruistocht" van het Werkliedenverbond. Nog wordt vermeld dat het vergadering bezoek niet rooskleurig was tc noemen. Een aantal leden herdachten hun 25-jarig ambtsjubi leum, waaronder J. v. d. Meel, verpleegd in het Ziekenhuis, wien een spoedige ge nezing wordt toegewenscht. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Raphael". Aan het eind van 1938 telde deze afdeeling 82 leden, alsmede 2 administratieve leden. Negen leden- en acht bestuursvergaderingen werden gehou den; het bestuur onderging geen verande ring. Bijzondere acties hadden niet plaats. In verband met de invoering nieuwe R.D.V. hadden eenige vergaderingen plaats, alleen voor spoorwegpersoneel. De Kroon- actie stond ook eind 1938 in het middel punt der belangstelling. Eveneens het Her stellingsoord „Mgr. Mutsaersi"; daarvoor werden in deze afdeeling 40 nieuwe vrij willigers geboekt, wier bijdragen ten goede komen aan de instelling te Venlo, welke in twee jaren een groot bedrag bijeen moet brengen ter aflossing van hypotheek. Het moreel der afdeeling is goed te noemen. Textielarbeidcrsbond „St. Lambertus". Het ledental dezer afdeeling. dat op 1 Jan. 123 bedroeg, liep aanvankelijk terug tot 112, doch daarna ging het weer in stagen den lijn, zoodat ultimo Dec. 134 leden ston den ingeschreven. Het geheele bestuur nam deel aan den Soc. Zondagmorgen, gehou den door „Katholiek Leiden" in de R.K. H.B.S., waar Prof. A. Clcophas sprak over „Rechtvaardigheid en Liefde". Het aantal werkloozen in deze afdeeling verminderde van 39 tot 23, eenigen werden te werk ge steld bij de Firma Zaalberg, anderen bij de N.V. Touwfabrieken. Er heerschte een goede geest in dezie afdeeling, terwijl 1938 nietj ongunstig voor haar was te noemen, R. K. Coöperatie „Eendracht" U.A. Het ledental in 1938 is iets achteruit ge- DE KRUISDAGEN In deze weck dagelijks Gloria. Zondag en vanaf Donderdag Credo. Tot en met Woensdag Prefatie van Pasen. Vanaf Don derdag van Hemelvaart, ook het gebed „Communicantes". Kleur: Wit. ZONDAG 14 Mei. Vijfde Zondag na Pa- schen. Mis: Vocem. 2e gebed v. d. H. Eg- bertus, Belijder (zie in het feesteigen v. h. Bisdom, vroeger 27 April); 3e v. h. Boni- fatius, martelaar; 4e voor den vrede (voor geschreven door den Bisschop). De overwinning van Christus op den dood bij Zijn verrijzenis heeft ons verlos sing gebracht, 't Moet verkondigd tot aan de grenzen van de aarde (Introtius). Aan ens de plicht om als „verlosten" te leven. Daarom niet slechts „geluisterd" naar de leer van Christus, ter prediking waarvan Hij va nden Vader was uitgegaan, maar ook „leevn" volgens die leer, anders be rt rieen wij ons zelf (Epistel). Laten wij in Naam van Christus aan God, van Wien alle goed voortkomt, vragen datgene, wat wij van Christus hebben geleerd, ook in beoefening te kunnen brengen. (Evangelie en Gebed). MAANDAG. DINSDAG en WOENSDAG zijn de „drie Kruisdagen" in de taal van de Kerk „biddagen" geheeten. Wegens de plagen, waarmee het Bisdom Vienne (Frankrijk) in 469 geslagen werd, beloof de de toenmalige bisschop, de H. Mamer- tus, met geestelijken en geloovigen jaar lijks een processie te houden op de drie onmiddellijk aan het feest van O. H. He melvaart voorafgaande dagen. De overige Fransche bisschoppen volgden het voor beeld van Mamertus cn in de 8e eeuw voerde Paus Leo III deze processie in voor geheel de Kerk. Onder de processie wordt de Litanie van alle Heiligen gezongen. Het doel is: Gods zegen afbidden ook en vooral over de vruchten der aarde. (Vgl. Epis tel, zegen; Evangelie, voedsel). MAANDAG 15 Mei. Mis v. d. Biddag. Exaudivit. (Zie achter den vijfden Zondag na Paschen). Geen Gloria. 2e gebed v. d. H. Joannes Baptist de la Salie, Belijder; 2e voor den vrede. Geen Credo. Kleur: Paars. Of wel: Mis v. d. II. Joannes Baptist de Ia Salie, Belijder: Os Justi. 2e gebed van den biddag; 3e van den vrede. Geen Credo. Laatste Evangelie v. d. biddag. De kanunnik van de Kathedrale Kerk te Reims, de H. Joannes, is de heilige van het christelijk onderwijs. Vooral heeft hij door. de stichting van de „Congregatie van de Broeders der christelijke scholen" ge zorgd voor het onderricht in godsdienst cn goede zeden, aan de arme kinderen van het volk. DINSDAG 16 Mei. Mis v. d. H. Ubaldus, Bisschop en Belijder: Statuit. 2e gebed v. de biddag; 3e Concede (ter eere van Ma ria); 4e voor den vrede. Geen Credo. In den regulieren kanunnik v. d. H. Augus- linus had de deugd van zachtmoedigheid een ijverig beoefenaar. Niet alleen ver droeg hij de ergste beleedigingen, maar toonde tegenover zijn beleedigers zelfs de grootste welwillendheid. WOENSDAG 17 Mei. Mis v. d. H. Pa- schalis Bay Ion, Belijder: Os Justi. 2e ge bed v. d. vigile van Hemelvaart; 3e v. d. biddag; 4e voor den vrede. Geen Credo. Laatste Evangelie van de Vigilie. De heilige Paschalis is de, heilige van het Allerheiligste Sacrament. Zijn gods vrucht tot de H. Eucharistie bleek wonder baar na zijn dood. Want op zijn doodsbaar sloeg hij onder de opheffing van de H. Hos tie tweemaal zijn öogen naar de H. Hostie op. Door Paus Leo XIII is hij verheven tot Patroon van alle Eucharistische werken. DONDERDAG 18 Mei. Feestdag van O. II. Hemelvaart. Mis: Viri Galilei. Wij gelooven, dat Christus ten hemel is opgeklommen. Geve God, dat wij, die nog in het lichaam op aarde verblijven, met onzen geest te wonen in den hemel. (Ge bed). Na het H. Evangelie van de Hoogmis wordt de Paaschkaars, die den verrezen Christus voorstelt, gedoofd. Dit beteekent: Christus is ten hemel opgeklommen. (Evangelie). VRIJDAG 19 Mei. Mis v. d. H. Petrus Coelestinus, Paus en Belijder: Statuit. 2e gebed v. h. octaaf van O. H. Hemelvaart; 3e v. d. H. Pudentiana, Maagd; 4e voor den vrede. De heilige Petrus Coelestinus heeft een mooi voorbeeld, gegeven van ootmoed. Te gen zijn wil tot Paus gekozen om wille van zijn deugden, moest hij zich de keuze laten welgevallen. Vier maanden later legde hij in een consistorie tc Napels in tegenwoordigheid van den koning zijn waardigheid neer en ging opnieuw zijn kloosterleven beginnen, ZATERDAF 20 Mei Mis v. d. H. Bernar- dinus van Siëna, Belijder: Os Justi. 2e ge bed v. h. octaaf; 3e ter eere van Maria (Concede); 4e voor den vrede. Den 8sten September werd uit een edele familie tes Massa geboren de heilige Ber- nardinus van Siëna, één van de grootste sieraden van de Kerk in de 15e eeuw. Zijn moeder stierf toen hij pas drie jaar oud was. Toch ontving hij een zeer vrome op voeding van twee van zijn tantes, zoodat hij van dag tot dag groeide in godsvrucht, wijsheid en liefde jegens God en de men- schen. In het jaar 1404 legde hij in de Orde van de Capucijnen de gelofte af en legde hij zich op verlangen van zijn overheid toe op het predikambt. Vooral heeft hij ren Zoeten Naam gepredikt in Italië, als een teeken van verzoening en vrede in die da gen van strijd en verdeeldheid. IN DE KERKEN VAN DE E.E. P.P. FRANCISCANEN: Alles als in bovenstaande kalender v. h. Bisdom, behalve: ZONDAG, 2e gebed v. d. Z. Petronilla van Troyes, Maagd; 3e v. d. H. Bonifa- tius; 4e voor den vrede. WOENSDAG. Eigen Mis v. d. H. Pascha lis Baylon: In omni opere. 2e gebed en laatste Evangelie v. d. Vigilie; 3e gebed voor den vrede. VRIJDAG. Mis v. d. H.H. Theophilus van Cortes en Ivo, Belijders: Confitean- tur. 2e gebed v. d. H. Petrus Coelestinus; 3e v. h. octaaf; 4e v. d. H. Pudentiana; 5e voor den vrede. ZATERDAG. Eigen Mis v. d. H. Bernar- dinus van Siëna: Laudationem. 2e gebed v. h. octaaf; 3e voor den vrede. Amsterdam. ALB. M. KOK, Pr. gaan, het aantal verbruikers nam echter toe. De omzet in den winkel gaf een bedrag aan van 23.149.64, de omzet bakkerij be droeg 31.684.21. Aan gezinszorg werd uit gekeerd aan brood of boodschappen een bedrag van 204.69. Van deze voordeel en van dit Fonds kunnen de leden gebruik maken bij gezinsvermeerdering of bij ziekte' van echtgenoote, indien extra uitgaven daarvoor noodig mochten zijn. De Kruide- niersafdeeling werd van Prinsenstraat naar de Oude Heerengracht 20 overgeplaatst, hetgeen een verbetering bleek, daar de om zet zich in stijgenden lijn beweegt. Jammer wordt het genoemd, dat niet meerdere leden van den Volsbond lid zijn van de R. K. Coöperatie. In een buitengewone ledenvergadering van de Federatie van Diocesane Coöperatieve tfereenigingen wees de secretaris van het Werkliedenverbond, de heer Schutte, erop, dat de Coöperaties in de „Nieuwe Gemeenschap" een belang rijke taak hebben te vervullen. Geconclu deerd wordt dan, dat de Leidsche Volks- bonders allen voor de „Nieuwe Gemeen schap" zijn, daaraan zit d!an ook vast de consequentie, dat de Volksbondleden de taak der Coöperatie moeten helpen verge makkelijken, door zich bij haar aan te slui ten! Als deze wensch van het Coöperatie- bestuur in vervulling gaat, zoo besluit het verslag, dan zal het jaar 1939 ook gunstiger zijn. Wij besluiten dit resumé met den wensch: God geve, dat het werkloozencfjfer spoe dig moge dalen, dat de „Nieuwe Gemeen schap" moge doordringen tot de gansche Gemeenschap en dat rechtvaardigheid en liefde de overwinning mogen behalen tot heil en geluk der geheele menechheid!! D. HAVERKORN, Secretaris. Vraag: Welke is de kortste en mooiste weg van Noordwijk naar Velddriel per auto? Hoeveel K.M.? Op welke tijden zijn er Zondags de H.H. Missen? Antwoord: Noordwijk, Leiden, Al phen aan den Rijn, Woerden, Harmeien, Jutfaas, Vreeswijk, Vianen, Everdingen, Beesd, Tuil, Zalt-Bommel, Velddriel. Af stand 112 K.M. Wanneer de H.H. Missen zijn is ons niet -bekend; vermoedelijk te half 8 en 10 uur. Vraag: Welke is de kortste weg per fiets van Leiden naar Breda en van naar Gilze? Hoeveel K.M.? Antwoord: Leiden, Voorschoten, Leidschendam, Rijswijk, Delft, Rotterdam, Rijsoord, Zwijndrecht, Dordrecht, Willems dorp. Moerdijk, Terheyden, Breda. Afstand 90 K.M. Breda, Bavel, Eikberg, Raaklind, Biesstraat, Gilze. Afstand 13 K.M. Vraag: Welke is de kortste weg per fiets van Zoetermeer naar Slagharen-? Hoe veel K.M.? Antwoord: Zoetermeer, Gouda, Woer den, Utrecht, de Bilt, Soesterberg, Amers foort, Nijkerk, Putten, Ermelo, Harderwijk, Hierden, Nunspeet, Elberg, Oldebroek, We- zep, Zwolle, Berkum, Lichtmis, de Hulst, Balkbrug, Dedemsvaart, Slagharen. Afstand 175 K.M. Voor zoover ons bekend, zijn op deze route geen ponten. Vraag: Welke is de kortste weg per fiets van Hazerswoude naar Spaarndam- merdijk (A'dam West) Hoeveel K.M.? Antwoord: Hazerswoude, Koudekerk, Alphen aan den Rijn, Leimuiden, Kudel- staart, Amstelveen, Amstelveensche weg, Hoofdweg, Haarlemmerweg, Spaarrtdam- merbuurt. Afstand 48 K.M. Vraag: Welke is de kortste weg per fiets van Ter Aar naar Utrecht. Hoeveel K.M.? Antwoord: Ter Aar, Noorden, Koeken-gen, Kamerik, Harmeien, Utrecht. Afstand 36 K.M. Vraag: Welke is de kortste weg per fietis van Lisse naar Maassluis? Hoeveel K.M.? An twoord: Lisse, Sassenheim, Oegst- geest, Wassenaar, Den Haag, Delft, Schip luiden, Maasland, Maassluis. Afstand 35 K.M. Vraag: Moet *n prentbriefkaart, ver zonden aan militairen beneden den rang van officier, van port voorzien zijn? Antwoord: Ja: alleen zakelijke mede- deelingen per briefkaart mogen kosteloos gedaan worden. Vraag: Welke is de kortste en mooi ste weg van Noordwijk naar Limburg? Hoeveel K.M.? Antwoord: Uw vraag is wel erg on volledig, omdat wij niet weten of U naar Noord- dan wel Midden Limburg moet. Een mooie route is deze: Leiden, Voor schoten, Leidschendam, Rijswijk, Delft, Rotterdam, Rijsoord, Dordrecht, Willems dorp, Moerdijk, Breda, Tilbui(g, Eind hoven, Geldrop, Heeze, Weert, Keipen, Roermond. Afstand 183 K.M. Naar Noord Limburg gaat u het beste over Alphen, Utrecht, Amerongen, Rhee- nen, Andelst, Nijmegen, Mook, Cuyk, Af stand 150 K.M. Het Katholiek Comité van Actie „Voor God schrijft ons ln het algemeen moeien de rijken en de patroons zich wel herinneren, dat hehoeftigen en ongelukkigen uit te buiten ten eigen bate en winst te zoeken uit de hulpeloosheid van anderen, indruischt tegen goddelijk en menschelijk recht. Het verschul digde loon onthouden is een zeer zware zonde, die luide de wrekende toom van den hemel afroept" LEO XÏII. in „Rerum Novarum par. 17. 15 Mei 1891. 239. Toen schoot de grijze leeuw in de lach en hij was heelemaaJ ni"+ boos, want hij nam hen mee naar zijn tent en ze kregen ïxler een glas limonade. Biggie's +ong kwam nu oo". los tu gezellig zaten ze een tijdje keuvelen. 240. Ze waren er geweldig trotsch op, dat ze met z'n tweeën bij den chief op visite waren geweest en vertelden het later in kleuren en geuren aan de andere padvinders. Die vroegen, hoe zijn tent er van binnen uitzag cn of hij aai dig was.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 14