ÉtoetÈlger „Simplex!" -= R.K. DIOC. VROUWENBOND ==- AFD. LEIDEN DUU het niet te evenaren, oudste Nederlandsche zelFwerkende waschmiddel ZATERDAG 13 MEI 1939 DE I.E'OSCHE COURANT VIERDE BUD - PAG. 13 R. K. VER. „HULP IN DE HUISHOUDING EN DE BABY". Moederdag! 14 Mei 1939. Een dag voor ons allen om met liefde en dankbaarheid te denken aan onze lieve Moeder, die wellicht reeds jaren geleden is heengegaan naar een gelukkige Eeuwig heid. Doch ook een dag van Christelijke Cha- ritas ten bate der arme Moedertjes, die haar Moederliefde geven in zorgen, angst en kommer. Dezer dagen zijn U de zakjes aangeboden, die in de volgende week worden terug gehaald. Vult allen het zakje op Moederdag! Laat alle huisgenooten een offertje brengen; zelfs de kleinste gaven worden door onze Vereeniging dankbaar aanvaard. Door uw steun mogen wij dan onze arme Moedertjes helpen met uitzetjes, hulp in dte huishouding, waschbehandeling enz. God loone het U honderdvoud! Met veel dank, Het Bestuur. IN TIJDEN VAN GEVAAR. Toen eenigen tijd na den grooten wereld oorlog de gezellige Engelsche roman „Lief de op het land" (Meisjes in uniform) van Bertha Ruck verscheen, en wij genoten van de aardige beschrijving over het leger van vrouwen, welke de mannen vervingen in de verschillende bedrijven, dacht geen van ons waarschijnlijk nog ooit in de om standigheden te komen, zooals aan dit boek ten grondslag liggen. Een groote wereldoorlog was immers niet meer mogelijk na alle ellende, welke deze geestelijk en materieel over de menschen gebracht had. En nu, nauwelijks 20 jaren later, zijn we genoodzaakt, ons te realiseeren, wat er mogelijk met ons zal gebeuren, indien dit verschrikkelijke feit zich weder herhaalt, maar dan nog veel en veel ernstiger in zijn uitwerking. De oorlogswerktuigen zijn na dien zoo geperfectioneerd, zooveel vindin gen der hel zijn door de wetenschap uit gedacht, dat we koud worden, alleen al bij de gedachte eraan. En angst is nu juist iets, wat we het minst van alles kunnen ge bruiken. Juist in de dagen van gevaar, die ons mischien wachten wat God moge verhoe den! worden aan ons vrouwen hooge eischen gesteld. Heeft U zich wel eens in gedacht, wat U zult doen bij een mogelijke luchtoverval, wanneer U alleen thuis bent met uw jonge kinderen, en niet de hulp van anderen kunt inroepen, die immers in dezelfde omstandigheden verkeeren als de uwe. Wanneer ge U dan aan een paniek stemming overgeeft en radeloos heen en weer loopt, verergert ge den toestand op een onbeschrijfelijke wijze. Nu is het niet de bedoeling U onnoodig beangst te maken, alleen zou ik U willen vragen: „Zijn we niet verplicht aan onze omgeving en aan ons zelf, alles in het werk te stellen, om, als het ergste mocht gebeu ren, klaar te zijn?" Nu is er te Leiden een tentoonstelling door de afd. Leiden der Ned. Ver. voor luchtbescherming in samenwerking met de plaatselijke luchtbeschermingsdienst e.a. Deze tentoonstelling, die den naam draagt „Als het om menschenlevens gaat", wordt gehouden' van Woensdag 10 Mei tot en met Dinsdag 16 Mei en is geopend van 25 en van 710 uur. Is het nu niet hoogst gewenscht en zelfs noodzakelijk, dat de vrouwen zooveel mo gelijk deze tentoonstelling bezoeken en zidh op deskundige wijze laten voorlichten? Zegt nu niet „het is toch niet noodig". Mocht dit waar zijn, des te beter, maar wachten tot de werkelijkheid daar is, is onverantwoordelijk, vooral wanneer de levens van ander enaan ons zijn toever trouwd. Vrouwen, neemt dus tijdig uw voorzorgs maatregelen. LUCHTBESCHERMING. Wij ontvingen onderstaand schrijven van Hoofdbestuur: Zeer Geacht Bestuur, Hierbij zend ik U toe een schrijven van de Ned. Ver. voor Luchtbescherming, waar in de hulp der Besturen wordt gevraagd om te komen tot het organiseeren van voorlichting voor de vrouw. Juist in deze moeilijke tijden, welke wij hopelijk nooit zullen behoeven te beleven, zullen veel vrouwen alleen zijn achtergebleven en zul len zij genoodzaakt zijn zooveel in haar vermogen ligt kinderen en huis te bescher men. Het Bestuur der Federatie meent daar om, dat het een taak is der besturen van de afdeelingen ook haar aandacht voor deze aangelegenheid te geven. In de cursus zal ook voorlichting worden gegeven over de eerste hulp, die geboden kan worden bij verwonding, verbranding, of andere ongelukken. Iedere cursus om vat een medisch gedeelte, waarbij in het kort wenken zullen worden gegeven. Op bijgaande lijst kunt U zien tot wien U zich kunt wenden in de plaats Uwer inwoning, om een cursus te organiseeren, of te komen tot opleiding van instructri- ces. Is er geen adres aangegeven, dan zoudt U zich misschien kunnen vervoegen aan het adres van de plaatst, het dichtst bij het Uwe gelegen. Indien dit ook niet is te verwezenlijken, dan kunt U zich altijd wenden tot de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming, Nassau Ouwer- kerkstraat 3, Den Haag". Uit deze lijst geven we de volgende adressen: Hillegom: J. Paling, Weeresteinstraat 1. Leiden: D. C. Kok, Rapenburg 9. Lisse: P. C. Storm, van Bönninghausen- laan 30. Ouderkerk a/d Amstel: J. van Dijk, Ouderkerkerlaan 43. Rijswijk: C. W. Vollgraff, Koninginne- laan 46a. Voorburg: Ph. H. Evers, van Beyeren- straat 6. Voorschoten: Dr. C. Kerkhof, Voorstr. 23. Waddinxveen: W. J. A. F. R van de Clooster Baron Sloet tot Everloo, Zuidkade 5. Wassenaar: A. Westendorp, Crocusstr. 49. Aan de Afdeelings-Besturen der R. K. Vrouwenbonden. Luchtbescherming omvat het geheel van maatregelen en gedragingen noodig om de gevolgen van een luchtaanval tot zoo ge ring mogelijke afmetingen terug te bren gen. Daarop moet ieder zijn gedrag instel len; daarvoor moet ieder zijn maatregelen nemen, vele daarom reeds in vredestijd. Dit is de zuivere passieve bescherming, die niets agressiefs heeft. Daaraan kan ieder deelnemen, ter be scherming van zijn persoon, zijn gezin, zijn bedrijf. Ook de vrouw! Alle vrouwen! Want het luchtgevaar kan in onverhoop- ten oorlogstijd elk oogenblik overal drei gen, ook als de man afwezig is. Dan is het de vrouw, van wier kalmte en juiste wijze van handelen leven en veilig heid van het gezin, van ouden van dagen, zieken en kinderen zal afhangen. Maar die kalmte kan zij alleen bewaren, die juiste handelwijze alleen toepassen als zy tevoren geleerd heeft hoe te handelen. Dit nu leert U de Nederlandsche Ver eeniging voor Luchtbescherming, de eenige erkende landelijke organisatie op dit ge bied, die met krachtigen steun van de Re geering de Minister van Binnenlandsche Zaken bracht dit in zijn onlangs gehouden radiorede uitdrukkelijk naar voren in het geheele land de zelfbescherming heeft georganiseerd. En daarbij roept zij ook Uw hulp in, overtuigd dat dit beroep ingang zal vinden. Zij hoopt vele vrouwen ertoe te brengen cursussen in zelfbescherming te volgen, zoodat ieder wete wat haar te doen staat. Zij hoopt vooral ook vele leden der R. K. Vrouwenvereenigingen ertoe te brengen zich op te geven voor opleiding tot instruc- trice, opdat zij anderen in wijden kring de verworen kennis kunnen mededeelen. Een en ander kan naar plaatselijke toestanden geregeld worden. Daartoe zal elk plaatselijk afdeelingsbe- stuur van onze Vereeniging zich op ver zoek van de R. K. Vrouwen vereeniging gaarne met haar in verbinding stellen ten einde te overleggen hoe samenwerking het best zal worden verkregen. Wij vertrouwen dat wij allen voor zoo ver gij dit niet reeds gedaan hebt, gehoor zult geven aan de roepstem van de Neder landsche Vereeniging voor Luchtbescher ming. Het gaat hier om een zaak die aller eerst de vrouwen raakt, de bescherming van het gezin. De Secretaris van de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming, Mr. H. Bogaard t. Mededeeling. In verband met het bovenstaande wekt het bestuur alle leden op zich op te geven tot het volgen van een cursus. De cursus is gratis. Bij voldoede deelname kan voor onze leden een afzonderlijke cursus ge vormd worden. Opgaven worden spoedig ingewacht bij Mevr. J. Manders-Vermeulen, Boerhaavelaan 12. KOOKPRAATJE. Bloemkool. Een der graag gegeten groenten is wel de bloemkool, die nu op het oogenblik nogal prijzig is, en dus een extraatje. Goede bloemkool moet blank en vast zijn, en de bloemknopjes gesloten; bloem kool is n.l. een verzameling van kleine bloemen, die tot een aaneensluitend ge heel vergroeid zijn. De meest bekende wij ze van serveeren is wel de bloemkool, be dekt met een sausje van boter, bloem en melk, en bestrooid met een weinig gerasp te nootmuskaat. Zeer lekker en een afwis seling hierop is, door de saus een paar le pels geraspte kaas te roeren. Kaasliefhebbers kunnen er vrij veel kaas doorheen mengen. Een oud stukje kaas dat overgebleven is, kan hiervoor goed dienst doen, en een speciale kaasrasp is niet noodig; de gewone rauwkorstraspen, die tegenwoordig zooveel gebruikt worden, zijn hiervoor .heel geschikt. We kunnen ook de gaargekookte bloemkool in een vuur vasten schotel schikken, en hierover de saus gieten, al dan niet vermengd met kaas. We laten er dan in den oven een lichtbruin korstje op komen. Een ander gerecht van bloemkool is de soep, die voor huiselijk gebruik meestal gemaakt wordt van het afkookwater; deze soep is smakelijk en zeer geschikt om op een zuinige manier ons menu aan te vul len. We nemen hiervoor aangelengd bloem koolwater (anders wordt de soep te zout), per L. vocht gebruiken we 40 gr. bloem is 5 afgestreken eetlepels, en 45 gr. boter is ruim 2 eetleepels. De boter smelten, bloem toevoegen en onder goede roeren telkens een weinig bloemkoolwater. Ale de soep gebonden is, ze even laten doorkoken en afmaken met restjes bloem kool (overgebleven), wat nootmuskaat, iets melk, eidoier enaar verkiezing, en maggi- aroma. PROPAGANDA. Ons contributiejaar begint in de maand September. De dames van het bestur gaan rond om nieuwe leden te werven. Laat die dames niet voor niets komen. Zorg, dat gü de inschrijvingskaart, welke gij in het boek je: „Waarom lid van den R.-K. Vrouwen bond?" gevonden hebt, ingevuld klaar hebt liggen. Dan behoeven die dames niet nog eens terug te komen en U wordt des te vlugger als lid ingeschreven. Talm dus niet! Bovendien kunt gij u ook terstond bij het bestuur opgeven. Daartoe volgen de adressen hier: Presidente: mevr. J. MandersVermeu len, Boerhaavelaan 12, leL 292. Vice-pre sidente: mev. B. SimonisKortekaas, Haarlemmerstraat 138, tel. 699. Ie secretaresse: mevr. P. M. A. de Wilde Dijsselbloem, Johan de Wittstraat 10, teL 2978. Ie penningmeesteresse: mevr. R. Gei- sevan der Kroft, Lorentzkade. 2e pen ningmeesteresse: mevr. J. BergersVer- brugge, Doezastraat 23b, tel. 686 Mej. M. Niemer, St. Elisabethziekenhuis, tel. 2633. mevr. A. van Thiel—Bantsinger, Hooge Rijndijk 165, teL 2673. Het is u verder bekend, dat gij voor het aanbrengen van vijf nieuwe leden een zil veren wapenlepeltje cadeau krijgt. Voor het aanbrengen van drie nieuwe le den wordt een insigne van den R.-K. Vrou wenbond ter beschikking gesteld. Slotwoord. Werk mede aan de Nieuwe Gemeenschap! Word lid van den R.-K. Vrouwenbond! ALS DE MOT VLIEGT. Moeten we gaan bestrijden. Maar hoe? De schade door de mot aan te richten en de oorzaken, die in de woning tot de mot ten plaag leiden, zijn in de vorige weken aangegeven. Nu duchtig met de bestrij dingsmiddelen werken! In de oorzaken, die tot het kwaad lei den, zieke men ook de bestrijdingsmidde len. Tegenover rust staat beweging. Geregeld kleeren en meubelen gebrui ken. Een heerenjas, een damesmantel, ook al is deze niet zoo geliefd, toch zoo nu en dan dragen. Gestoffeerde meubelen gebrui ken, geniet er liever zelf van, dan dat de mot ze aantast; de achter- en zijkanten van gestoffeerde meubelen vormen een oase voor de mot Zuig meubelen niet alleen zitting en armleeningen maar meer nog zij-, ach ter- en onderkant Ook onder de kop van de divan kijke men terdege. Sluit de piano na gebruik en geef ze eens een goede beurt door alles los te ne men, bv. de eerste keer met de hulp van den pianostemmer. Vooral in het gezin, waar de piano nagenoeg niet meer bespeeld wordt (door aanwezigheid van radio komt dit voor), kan de piano een haard van mot vormen. Lucht de inhoud van kasten geregeld, breng de kleeren in de buitenlucht, klop ze, maak de kast schoon. De groote voorjaarsschoonmaak wordt steeds meer vervangen door 4 of 5 groote beurten per jaar. Hiervoor is vooral in huisen met centrale verwarming veel te zeggen. Goede bodem als oorzaak van motont wikkeling eischt van ons, dat wij bij de bestrijding van mot voor onze meubelen zoodanig materiaal kiezen dat de motten zich daarin niet kunnen ontwikkelen, om dat óf de stof hiervoor ongeschikt is uit zichzelf óf door speciale behandeling onvat- baat is gemaakt. Katoenen en kunstzijden weefsels wor den niet aangetast. Wollen stoffen voor gor dijnen, stoelbekleeding komen „gegaran deerd antimot" in den handel. Ook tapijten kunnen „m o t p r o o fver vaardigd zijn. Woorden, als eulaniseeren, cyaniseeren, wijzen op het onvatbaar zyn voor mot. Temperatuur. De vlugge of langzame ontwikkeling van de mot hangt o.a. ook af van de tempera tuur. De huisvrouw kan hieraan weinig veranderen. Indien centrale verwarming in de woning aanwezig is, moet de huisvrouw meer op haar hoede zijn dan bij locale ver warming. Bekend is, dat koude, b.v. in koelcellen, de motontwikkeling belemmert. Bontman tels worden door bonthandelaars meestal in gekoelde vertrekken bewaard. Behalve de reeds genoemde voorko- raings-middelen zijn er nog stoffen, die door de huisvrouw aangewend kunnen worden om motten te weren. Vaste stoffen zijn: kamfer, naftali- ne, lavendel (bekend); minder bekend is het uitstekende middel globol, dat in elke drogisterij verkrijgbaar is. Vloeistoffen zijn flit, aliospree e.d. Men kan de goederen hiermede bespuiten. Geprepareerde motzakken bewijzen uit stekende diensten voor bontjassen en ande re winterkleeren, terwijl het bezit van een kamferkist een besparingsmiddel vormt, dat door de kamfergeur de motten weert van de kleeren, die in de kist geborgen zijn. Deze mottencauserie kan niet geëindigd worden zonder de volgende waarschu wing. Berg kleeren altijd stof-schoon en vlek- vry weg, neem vuile randen aan jassen en mantels met benzine of tetra af, berg goed in goed sluitende doozen en plak de randen dicht Schrijfop de doos wat re in gebor gen is. Behandel meubelen, door mot aangetast, grondig en vraag om meubelmaker om raad. Geef oude kleeren weg. Ruim de lappenla waarin „de mot zit" op, één haard in huis kan de geheele meu bileering aantasten. INT ERPAROCHIEELE ST. JOSEPHSGEZELLEN VEREENIGING TE LEIDEN Zondag 14 Mei: tafeltennistournooi voor de vereenigingen van ons district. Wij van gen precies om twaalf uur aan. De belang stelling van de vereenigingen uit den om trek is niet bijster groot. Behalve Leiden, gaven Voorhout en Roelofarendsveen zich op. Waar blijven de andere vereenigin gen dit jaar? Maandag 15. Mei: vergadering voor onze zelatricen; een twintigtal meisjes zullen ons behulpzaam zijn bij 't ophalen van de gelden voor het Kempermanfonds en ook bij het aanwerven voor nieuwe leden voor ditzelfde fonds. Nogmaals herinneren wjj u aan een oude instelling, waar wij voor de komende tij den veel van verwachten. Wij vragen op de allereerste plaats aan onze leden om lid te worden van het Kempermanfonds, zij zijn de eerst aangewezenen om de vereeni ging in deze financieel zware tijden te helpen. Gij hebt onze circulaire wel ontvangen, zij liet aan duidelijkheid niets te wenschen over: moeilijke tijden, ook voor de St. Josephs- gezellen; door het vertrek van de jongens van 14 17 jaar, die eertijds in ons gebouw wa ren ondergebracht; door de werkloosheid van zeer vele le ien; door het terugloopen van de donaties, zijn onze financieele' zorgen zwaar. VERLANGT want beter bestaat er niet. In verpakkin gen van 10 er> 24 cent. Waar niet verkrijg baar. vrage men: KLEINE's CHEMISCHE FABRIEK, Lammcnschansweg 10. Tel. 1748 Wij belasten ons ook met het blijvend mot- vrij maken van meubelen, tapijten, gor dijnen enz. Ook motvrij maken van ge heele woningen. Advies cn prijsopgave gratis. Last van Motten? Bel op 1748, voor aleer ze U een groote schade berokkend hebben. 2122 Zwaar, maar niet hopeloos. Indien tenminste onze leden en al de genen, die zich voor de St Joscphsgezel- len interesseeren, zich maandelijks een klein offertje getroosten. Uw bijdrage: 5 cent, 10 cent of 25 cent per maand, kan ons in staat stellen, de rente cn aflossing op onze hypotheek te betalen. De hypotheek bedraagt thans 10.750; rente en aflossing 1 670. Giro-nummer St. Josephsgezellcn 176553. Verschillende leden gaven zich op als lid; wij zullen hopen, dat wij binnenkort kunnen mededeelen, dat bijna allen zonder uitzondering lid zijn geworden van ons Kempermanfonds. Onze zelatricen zullen trachten ook de niet-leedn van de St Jos. Gez. voor het Kempermanfonds te winnen, Dinsdag 16 Mei: vergadering van de afd. Gezellen. Allen present. WERKKAMP „VREDESTEIN" EGMOND Over cenigo weken vangt to Egmond weer een nieuw 8-weken-werkkamp aan. Aan dit kamp kunnen alle jongeren werkloozen van 1624 jaar deelnemen. Het percentage van de jongeren werk loozen die deelnemen aan een werkkamp waar ze toch kost en werkvreugd vinden, is veel te gering. Het is wel een openbaring en tegelij kertijd onbegrijpelijk dat zoovelen van onze jeugdige katholieke werkloozen ge heel en al verstoken blijven van de groote voordeelen die een deelname aan een kamp toch ongetwijfeld bieden. De oorzaak? Die oorzaak moet wel vooral zijn onbe kendheid van het werk. Want de ervaring leert nog steeds dat zü die eenmaal met het kampwerk in aan raking kwamen er alle lof over hadden. Gaarne, heel gaarne wilden de deelne mers een tweede en derde kampperiode blijven. Laten degene die nog nooit naar een kamp zijn geweest nu zelf eens iets doen om zich uit het nicts-doen op te heffen, cn zich aanmelden. Bevalt het kamp hun niet, dan kunnen zij nog altijd tctrug. Dit is echter nog nooit voorgekomen, dus degenen die daar bang voor zouden zijn, behoeven geen vrees te hebben. Er is werk in het kamp in overvloed, en op velerlei gebied vooral voor dc bouw bedrijven. Waar men zich moet melden? Bij de plaatseliike commissie: Gezellen- huis, Rapenburg 52, Koningsstraat 8a. Deelname is gehc%l gratis. Reiskosten worden vergoed. 1.75 per week vergoeding. Kost en inwoning. Lidmaatschap vak- of standsorganisatic is n i e t vercischt. Meldt u dus spoedig. P. REIZEVOORT, secr. DE BEROEPSKEUZE II Bij de keuze van een beroep moet een aangeboren aanleg ter dege in 't oog ge houden worden. God zelf, zoo ongeveer zegt Kolping het, wil eiken mensch np een bepaalde plaats in het maatschappelijk le ven; de een in een hoogere functie dan een ander, allen echter werkend en elkander aanvullend. Ja, we kunnen niet allemaal trambe stuurder worden of scheepskapitein, hoe een heerlijk droombeeld het ook voor een jongen moge zijn. De een hier en dc an der daar, is het gewone verloop in het leven; alleen is het juist in de bcgin-pe- riode zoo moeilijk den weg naar het „hier" en het „daar" te vinden. Maar dan ook volop den aanleg bestu deerd. De onkunde over den aanleg is oor zaak, dat er een sprong is het duister wordt gewaagd. Waarom een jongen op een H.B. S. geplaatst, die zich veel beter thuis zou voelen in een werkplunje onder een auto of aan een werkbank? Het mocht ook eens tegen „onze stand" zijn! Dit is een factor van beteekenis, die b.v. een enorm aantal meisjes maar laat studeeren, ook in bran ches, die best aan het mannelijk geslacht zijn toevertrouwd. Ze zijn wel „bij" en „vlot", die gedienstigen, maar toch niet vlot genoeg om bij te zijn in wat der vrou wen taak is. De economische wet van vraag cn aan bod speelt een gewichtigen rol. En waar de arbeid is verlaagd tot koopwaar, daar is de beroepskeuze ook onderhevig aan de^e wet. Nu moeten we echter in het oog houden, dat het per sé niet noodig is, dat deze wet gaat domineeren; die wet telt alleen mee. De vraag bij dc beroepskeuze komt dus hierop neer: welke aanleg heeft de jonge man? Daarbij tellen mee de omstandighe den der ouders, der gezondheid en dor ar beidsmarkt. Dus staat voorop: waar is hij 't best op zijn plaats? Deze vraag stellen is gemakkelijker dan er een oplossing aan te geven. Het groote belang der kwestie vraagt echter een ant woord. S. M.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 13