DONDERDAG 11 MEI 193» nE LEHÏSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 BODEGRAVEN EEN PAROCHIEELE BIJEENKOMST. Gisteravond is voor onze parochie ge worden een avond, die nog zeer lang in on ze herinnering zal blijven. Een heerlijke, mooie, Roomsche avond. De bovenzaal van het parochiehuis was tegen acht uur ge heel met de besturen van de R. K. Veree- nigingen gevuld. Alsmede waren aanwezig de wethouders van Bodegraven en Zwam- merdam, de heeren H. J. en M. H. van der Poll. Tegen kwart over acht kwam de scheidende pastoor met Rector J. Konijn en Kapelaan W. de Lange de zaal binnen, terwijl de aanwezigen een welkomstlied zongen. Allereerst betrad de kapelaan het spreek gestoelte. Na een welkom tot de aanwe zigen en een korte inleiding, zeide spr., dat hü immer van de parochianen gehoord nad, dat de acticviteit van den Pastoor op gceestelijk gebied onnoemelijk groot is. Voorts schetste de kapelaai. de persoonlijke verhouding met den pastoor. Deze is ge durende de twee jaar, die ik met hem heb mogen samenwerken immer goed ge weest. Om het gezellig op een pastorie te maken, moeten beide offers brengen en voor het voorbeeld, dat hij mij daarin gege ven heeft, zal ik mijn verder leven dank baar blijven. Tot slot dankte de kapelaan den herder namens de parochianen en hij mocht dit in een specialen vorm doen, nl. duor een gesloten couvert aan te bieden. Onder Maria's bescherming, aldus besloot hij. vergezellen de beste wenschen U naar Haarlen^ Een ry van sprekers volgde hierna. Na mens het Kerkbestuur dankte de heer- A. ce Vos voor den arbeid, die hier is ge schied. Denken we aan de Kerk, Parochie huis, Sportterrein, aldus spr., dan zien we, dat hier hard gearbeid is. De heer A. Vee- lenturf dankte namens het Armbestuur en niet het minst namens de armen zelf voor We buitengewone hulp. Daarna kwamen or ganisaties en vereenigingen. Mevr. Ange- nent bracht dank namens het Wit-Gele Kruis. Zij hoopte, dat als de Pastoor in Haarlem voor het beeld van den Moeder van Altijddurende Bijstand zal geknield zijn, dat hij dan zal bidden voor de zieken en gezonden van Bodegraven. De Weth. van Zwammerdam, onder wiens gemeente do pastoor woonde, schetste hem als een gemoedelijke man, die zoowel door anders denkende als door geloofsgenooten geacht werd. De heer Angenent bracht dank na mens de Middenstandsvereeniging De Hanze, terwijl de heer Spaas namens de Kruisvaart een woord van welgemeenden dank bracht. Ter afwisseling werden door enkele meisjes van de Graal enkele decla maties uitgesproken, waarvoor met een warm applaus bedankt werd. Tot slot van het eerste gedeelte sprak de heer W. van Liempt namens de Sportvereeniging Esto. Immer zullen we dankbaar blijven voor het sportterrein, waartoe u het initiatief genomen heeft. Na de. pauze werd het woord gevoerd door mïej. K. de Koning,, namens den Vrou wenbond en dbof den heer N. van Schaik namens den Volksbond. Namens de Josef- gezellen sprak de heer G. Stolwijk terwijl vie dir. van het Zangkoor namens het koor dank bracht. Na enkele keurig uitgevoerde zangnum mertjes door het zangkoortje van de Graal, ^prak nog de heer H. J. van der Poll, die o. m. zeide, dat Bodegraven geworden is een parochie vol leven en activiteit. Gods beste wenschen en een goede gezondheid in de Bisschopsstad! Het woord was vervolgens aan pastoor. Het is .de vierde keer, dat ik op een soort gelijken avond in deze zaal voor U sta. Drie keer bij het afscheid van kapelaans en thans.ga ik zelf van U afscheid ne men. Dankbaar ben voor dezen echt kz- Iholieken, mooien avond, dien U mij bereid heeft. Voor de verzamelde gelden, even eens mijn welgemeenden dank. Op dezen" avond heb ik slechts één gedachte n.l.: Als O. L. H. zoo over mij denkt, als U het dc.et, dan ben ik ongetwijfeld dicht bij Hem. maar dan zal ik er ook voor zorgen, cat U, Katholieken van Bodegraven, dicht bij mij zult komen, Bodegraven zal me im mer bij blijven en ik zal met U allen me deleven, want op De Leidsche Courant blijf ik geabonneerd. Vervolgens dankte hij kapelaan de Lan ge, voor zijn onvermoeide activiteit. Rec tor Konijn en verder alle vereenigingen, waarna hij besloot met de woorden: Aan oen Koning der Eeuwen, den Almachtigen God, zij alle eer en glorie in de eeuwen der Eeuwen. Bodegraven, Gods beste ze gen door onze hemelsche moeder Maria! Na het zingen van een afscheidslied, was er gelegenheid om persoonlijk van den pastoor afscheid te nemen. Ook hedenavond is er voor allen, die er behoefte aan hebben, gelegenheid tusschen acht en negen uur gelegenheid om af scheid te nemen. Afscheid. Dinsdag j.l. was de dag aan gebroken, waarop de heer H. Blazer, na een dienstverband van 54 jaar Turken- burg's zaadhandel met pensioen ging ver late. Dit afscheid is niet onopgemerkt voorbijgegaan. De directie van Turken- burg's zaadhandel meende de scheidende personeelchef een afscheidsfeest te moe ten aanbieden, waartoe Dinsdagmiddag een groot aantal personen in een der feestelijk versierde zalen bijeen was. Allereerst merkten wij op de directeuren en com missarissen van Turkenburg's zaadhandel, bijna alle leden van de familie Turken burg, verder het voltalig personeel en ook enkele oud-leden van het personeel, in totaal bijna 80 personen. Nadat allereerst een welkomstlied ge zongen was, waardoor de feestelijke stem ming er al dadelijk in kwam; sprak de judste directeur, de heer D. van Wijn gaarden namens de directie een gevoelvol afscheidswoord. Hierna verkreeg de heer Blazer het In den Goedkoopen Leerhandel Dames ritstasschen v.a. 89 ct. Portefeuilles, portemonnaies, sigarenkokers, sigaretten kokers, rijbewijs- en abonnement-étui's. Leeren actetasschen v.a. 1.95. Leeren sportriemen, alle kleuren. Kindergordels, met lijnen v.a. 75 ct. Hondenbanden, zwee- pen, lijnen in alle kleuren. Rijwieltasschen gereedschaptasschen, fototasschen, dubbele schooltasschen. Riemen in alle maten, lengten en breedten. Schoenmakersfourni- turen, zoolleer, rubberleer, rubberhakken, lijm enz. Schoenreparatie goedkoop met Midza-bons. Aanbevelend N. A. VAN WIJK Haarlemmerstraat 161, naast de Leidsche Naaimachinehandel, Telef. 1788. 2032 woord. Zeer ontroerd dankte hij voor de woorden door zijn directeur gesproken, wat hij voor 100 procent gemeend wist. Het is spreker zeer moeilijk deze arbeid los te laten, maar er zyn toch ook vele lichtpunten; die wij ook niet mogen ver geten en die hij ook heden wil bezien. Vervolgens kwam er een vroolijke noot in het programma, doordat de jongens van het personeel, de fiets waar Blazer iedtren dag mee naar de zaak kwam in stukjes en brokjes voor hem neer kwam leggen, wat een groote hilariteit veroorzaakte. In aansluiting hierop voerde de opvolger van Blazer, de heer W. J. Dam het woord om namens net personeel afscheid te nemen van hun oude chef. Namens net perso neel werd een nieuw rijwiel aangeboden, terwijl mej. Bep v. d. Broek mevr. Blazer bloemen aanbood. Het programma dat nu volgde was zeer gevarieerd en de vroolijke noot ontbrak niet. Nog twee sprekers voerden het woord, namens de familie Turkenburg sprak en n.l. de heer Spelberg uit Amersfoort, die menige oude herinnering op haalde. Spr. bood namens de familie Turkenburg een prachtige hanglamp aan. Voor de jongsten van het personeel voerde de jongeheer Teun van Dam het woord die in welge kozen bewoordingen de heer Blazer de dankbaarheid vertolkte van de jongens en een r\jwiellamp aanbood. De heer Aengenent zong een tweetal lie deren, welke veel byval oogstten. De fees telijke samenkimst werd niet weinig op geluisterd door enkele films welke wer den vertoond, waarbij een film was, waar het leven van Blazer in Turkenburg's Zaadhandel in werd vertoond. Een samen spraak met illustratieve toelichting welke in hoofdzaak handelde over aan Blazer bekende personen, of over hem zelf oogst te ook veel succes, evenais verschillende voordrachten welke werden gehouden en de liederen, speciaal voor deze gelegen heid vervaardigd, welke werden gezongen. Ook werd nog een foto genomen van al de aanwezigen. Bovenal dient vermeld dat er rekelijk door de directie werd getracteerd, zoodat het in een woord een „feest" was. Het was aan het einde van deze samenkomst, een dankbare Blazer die nogmaals in een kort woord afscheid van allen nam; waarna hem een diepgevoeld afscheidslied werd toegezongen. Ongeveer half twaalf werd deze samenkomst gesloten en gingen allen zeer voldaan naar huis en Blazer naar de rust, die hem door allen die hem kennen, zoo zeer gegund wordt. Duivenuilslagen. De duiven zijn ge lost te Vilvoorden, afstand 131 K.M. In concours stonden 88 duiven. De prijzen zijn als volgt behaald: T. de Jong 1, 4, 7, 10, 13, 19, 21, 28; Chr. Oostveen 2, 5, 6, 14, 22; J. Zijlstra 3, 20, 23, 24, 29; G. Uitten- boogaard 8, 18; F. W. van Staalduinen 9, 25; A. Vermeij 11, 27; R. Overkamp 12; P. Meens 15, 16, 17; R. v. d. Star 26; P. Mij- derwijk geen. T. Sterk geen. W. Degen hart geen. DE KWAKEL Feestelijke intocht. Voor het inhalen van den Neomist op 3 Juni a.s. hebben zinh alsnog geen fietsers opgegeven. Deel nemers worden verzocht zich voor Zondag avond 14 Mei a.s. op te geven bij P. J. Gra ven. Na dezen datum worden geen deel nemers meer ingeschreven. Men moet 16 jaar oud zijn. Vóór de versiering zorgt het bestuur. Alleen zorge men voor een tuiltje bloemen in de lantaarnhaak. NIEUWVEEN Nic. Boys. Dinsdagavond hield de R.K. Sportvereeniging „Nic. Boys" een ledenvergadering in café Lok, onder pre sidium van den heer C. R. de Groot. Even na het vastgestelde uur opent de voorz. met een kort maar hartelijk wel kom aan de maar zeer matig opgekomen leden. Dan worden allereerst besprekin gen gevoerd over de a.s. zomertraining. Bij monde van den secretaris wordt me degedeeld, dat indien een voldoend aan tal leden aan de training zal deelnemen, de heer v. d. Bogaard bereid is deze te geven. De training zal dan gehouden worden waarschijnlijk iederen Dinsdagavond te 8 uur. De officieele tijd zal nog nader wor den bekend gemaakt in de St. Nicolaas- bode. Leo Lebesque heeft zich beschik baar gesteld voor de training van de ju nioren op iederen Woensdagavond op na der te bepalen tijd. Indien 't niet mocht slagen een voldoend aantal senioren voor de training samen te brengen, dan zullen deze met junioren worden aangevuld en zal er dan alleen op Dinsdag training plaats vinden. Tijdens deze oefeningen 's het veld voor toeschouwers niet toegankelijk. Een voorstel van den penningmeester om de contributie tijdens de training met 5 cent te verhoo<*en, wordt met volle in stemming der aanwezigen aangenomen. De verhoogde contributie gaat in op 21 Mei a.s. De voorz. deelt vervolgens mede, dat dat klachten zijn ingekomen betreffende de betaling bondsgeld en contributie. De voorz. dringt op geregelde betaling der contributie aan, alsmede op aanzui vering van het achterstallige, waarvoor een gemakkelijke en voor ieder goedwillende een regeling wordt voorgesteld. De aankondiging der wedstrijden zal in het vervolg per post aan de leden wor den toegezonden. Hierna deelt de voorz. mede, dat Nic. Boys dezen zomer haar 5-jarig bestaan zal vieren. Het ligt in de bedoeling dit feit niet onopgemerkt te doen voorbij gaan. Ofschoon nog geen vaste plannen zijn gevormd, heeft het bestuur gedacht ongeveer half Augustus 3 wedstrijden te houden en begin September een feest avond te organiseeren. Een speldjesdag welke in 't voornemen lag zeer binnenkort te houden, zal tot aan de viering van dit eerste lustrum worden uitgesteld. Voorts is besloten het terrein bij deze gelegenheid plechtig te doen inwijden. Terwijl dien dag met een algemeene H. Communie zal worden ingezet. Bij deze besprekingen is het tot heden gebleven, wij meenen echter dat het bestuur ter zij ner tijd wel met een gedetailleerd pro gram zal uitkomen. Dan is er nog een voorstel gekomen om binnenkort een boot- of auto-toght te hou den naar Hillegersberg. Dit voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. Het bestuur zal hiertoe maatregelen treffen .waarvan ten spoedigste mededee- line zal worden gedaan. Hierop volgt rondvraag, waarna sluiting. RIJPWETERING KINDJE VERDRONKEN. Het 2-jarig zoontje Piet van den heer Rotteveel is gistermorgen bij de boerderij ie water geraakt en verdronken. Ofschoon het jongetje slechts korten tijd onder wa ter was geweest, bleek het niet meer moge lijk de levensgeesten op te wekken. ROELOFARENDSVEEN KWEEKERS EN TREKKERS VAN DEN L.T.B. Wat kan er voor de trekkers gedaan worden? De seizoen-drukte, welke menig kweeker- tuinder weerhoudt bovendien nog naar een vergadering te gaan, in aanmerking geno men kan gezegd worden, dat er Dinsdag avond j.l. gesproken mag worden van een behoorlijke opkomst. De onderafdeeling kweekers en trekkers van den L.T.B. hield een ledenvergadering, waarin als spreker optrad de heer P, G Tel, ambtenaar van het Hoofdbestuur. De heer N. Bakker Hzn. opende de ver gadering met een woord van welkom cn gaf hierna het woord aan den heer Tel. Deze stelde zieh voor de vraag te beantwoorden of de L.T.B. ook de organisatie is voor den kweeker en den trekker. Spr. behandelde dit onderwerp door er op te wijzen, dat de L.T.B. vanaf zijn oprichting de organisatie is geweest van alle katholieke land- en tuinbouwers in het Bisdom Haarlem. Voorts kan het niet gewenscht worden geacht om voor ieder onderdeel van het bedrijfsleven een vereeniging in het leven te roepen. Dit is een versnippering van kracht en geeft aan de actie een zeer eenzijdige beteeke- nis. Hierna merkt spr. op, dat de L.T.B. natuurlijk een organisatie is van kweekers en trekkers, omdat deze reeds lid van den L.T.B. zijn. Als zij maar hun belangen in den L.T.B. brengen en intens behartigen. Want de L.T.B. is geen automaat, waarin je je contributie gooit om dan de resultaten uit een laad je te nemen. Maar de leden zelf moeten de actie ontwikkelen. Sedert de laatste crisisjaren is echter de L.T.B. meer intens zich met bloembollenkwesties bezig gaan houden. Wat er aan ordening op dit gebied tot stand is gekomen is zeker dank zij den L.T.B. Thans heeft de L.T.B. zit ting in vrijwel alle betrokken instituten, terwijl spr. verschillende acties noemden, welke door den L.T.B. zijn ontwikkeld, be trekking hebbende op de bloembollen- kweekerij en bloemisterij. Met een opwek king ook om principieele redenen den L.T.B. te beschouwen als de organisatie van de katholieke kweekers en trekkers be sloot spr. zijn met applaus beloonde lezing. Van d<r gelegenheid om vragen te stellen werd dankbaar gebruik gemaakt. Aan de orde werd gesteld de vraag, wat de L.T.B. voor de trekkers kan doen. Deze groep van bedrijfsgenooten zit momenteel leelijk in de knoei en men krijgt de indruk dat zij voor een oortje bij de Ned. Sierteelt- centrale in den kost ligt. De trekkers heb ben ook recht op een bestaan en als er geordend moet worden dient ook voor de trekkers een regeling te komen, welke een loonende afzet waarborgt. De heer Tel beklemtoonde, dat, wanneer men iets wil bereiken, men met een afge rond plan voor den dag moet komen. Ont werp dit in deze afdeeling en wacht niet op anderen. Zulk en ontwerp vraagt stu die, waarom spr. adviseert een studie commissie of comité van actie samep te stielen, welke de plannen uitwerkt. De heer J. de Jong, voorzitter van de L.T.B.-afdeeling, stelt voor de leden uit te noodigen met initiatiefvoorstellen voor den dag te komen. Laat ieder trekker zich een bezinnen hoe naar zijn meening de op lossing kan worden gevonden. Dit voorstel werd door de vergacering overgenomen. Voor 1 Juni verwacht het bestuur voorstel len van de leden. Laat ieder eens een beetje moeite in deze richting doen. De bin nengekomen voorstellen zullen dan in het bestuur worden behandeld. Een comité van ZOETERWOUDE Zilveren Jubileum van den L.T.B. Een grandioos feest. Gisteren is het zilveren jubileum gevierd van de afdeeling Zoeterwoude van den Land en Tuinbouw Bond. In den vroegen morgen begon de kerke lijke viering met een gezongen H. Mis uit dankbaarheid, opgedragen door den Geest. Adviseur, in de St. Janskerk, waar alle leden zonder uitzondering aanwezig waren en ter H. Tafel gingen. Zóó was de dag dus wel schoon begon nen; zóó moest het wel een grandioos feest worden en zóó is het ook een jubelfeest ge bleven van dezen mooien vroegen morgen tot laat in den nacht. In het Patronaatsgebouw was de groote zaal keurig versierd en tusschen palmen en de schoonste bloemen van de Mei was de beeltenis opgesteld van den oprichter, eerste, voorzitter, den heer P. Paardekoo- per. Op het podium stond het nieuwe vaan del opgesteld in een rijke bloemenschat, en lange tafels, plaats biedende voor bijna 200 gasten, waren gearrangeerd.... fris- sche boerendochters gingen vroolijk lachend rond en serveerden een keurig ontbijt, dat de gasten na hun vroeg opstaan goed liet smaken. De voorzitter, de heer A. C. Paarde- kooper, mocht den hoogeerw. Deken C. M. Jonckbloedt het welkom toespreken cn na een hartelijke verwelkoming en inleiding van den feestdag werd het nieuwe vaan del door den Deken ingewijd, waarbij zijn- eerw. eén toespraak hield en waarna het vaandellied werd gezongen. Daar was een heerlijke feeststemming en eerst in den middag werd aan naar huis gedacht. Het Avondfeest. 's Avonds was er geen plaatsje onbezet en kon met groote zorg alke gast nog een goede plaats worden geboden. Wel nimmer zal het Patronaatsgebouw zoo'n aanblik ge geven hebben. Onder de aanwezigen waren o.m. Deken Jonckbloedt, Pastoor Klaverweijden, Prof. A. Cleophas, alg. geest, adviseur van den L.T.B., kapelaan Duyvestijn, geest, advi seur, Burgemeester Smeets en Mevr. Smeets-de Gouw, de heer G. W. Kamp- schoër, alg. voorzitter L.T.B.de heer van Baar, alg. secretaris L.T.B., de heeren C. H. de Boer en J. Schouten, eerste oprichters, de heer Joh. Vlasveld, voorzitter van De Hanze, de heer J. H. van den Ploeg, voor zitter van den R. K. Volsbond. De voorzitter, de heer A. C. Paardekoo- per, opende de feestelijke bijeenkomst, sprak het welkomstwoord cn hield daarna een herdenkingsrede. In deze rede sprak de voorzitter zijn dankbare voldoening uit over de goede ge dachte het beeld van zijn vader als op richter van de Afdeeling in het midden te plaatsen en onder groote stilte herdacht spr. het zware pionierswerk vai. de eerste oprichters, waarbij spr. dc twee nog aan wezige eerste bestuursleden, de heeren J. Schouten en C. H. de Boer. huldigde. Dan volgde het overzicht van het leven en bestaan van de afdeeling en met een blik in de toekomst eindigde spr. zijn rede, die een diepe indruk had gemaakt. Na het zingen' van het Bondslied kwam Prof. A. Cleophas, Alg. Adv. van den L.T.B., aan het woord voor het houden van een feestrede. In groote eerbied voor de oprichters her dacht ook deze spreker de pioniers, en, ci- teerende het feestartikel van de Leidsche Courant, werd dc geest die de katholieke boeren toen leidde, voorgehouden. Voort bouwende op dit voorbeeld behandelde de spr. het groote vraagstuk: het innerlijk leven en activiteit naar buiten uitdragen als ware christenen. Ware het niet, dat wij een andere taak te vervullen hadden gehad, dan zou deze schit- actie zal worden samengesteld, dat dan een concreet voorstel in elkander zal zetten. In de rondvraag werden nog enkele op merkingen gemaakt, welke tot genoegen door den voorzitter werden behandeld. Daarop sloot voorzitter met een bijzon der woord van dank aan den spreker deze welgeslaagde vergadering. „DOSR"„Weteringsche Boys". Gis terenavond had op het DOSR-terrein een vriendschappelijke wedstrijd plaats tus schen een DOSR-combinatie tegen „De Weteringsche Boijs", aangevuld met en kele matrozen, die de laatste tijd te Oude- Wetering bfj het paviljoen „De Brasem" gestationeerd zijn. De vertegenwoordigers uit Oudewetering bleken hierdoor behoor lijk versterkt en wisten na een zeer aan trekkelijk partijtje voetbal met 21 te winnen. NIEUWKOOP Geboren: Wilhelmina Eieuthére Ma ria d. van W. Mourits en A. C. Verdam Alida Maria d. van C. Balvert en J. van der Voorn Anna Maria Petronella d. v. J. J. van Benten en A, G. Straathof Hendrika Maria d. van J. Plomp cn A. C. van den Bosch. Ondertrouwd: C. H. van Egmond 27 j. en K. H. Koek 23 j. H. G. Immer zeel 24 j. en M. van Haringen 25 j. Ge t r o u w d: W. H. Hoogeveen 37 j. cn P. C. Langeslag 35 j. Overleden: Jac. Gronendijk 63 j. wedr. van C. Rooselaar G. Schellinger hout 78 j. wedr. van C. Schellingerhout. terende rede door ons zeker breedvoerig zijn opgenomen; wij troosten ons met de gedachte: allo L.T.B.-leden waren er dit maal zelf bij. Na het zingen van het vaandellied werd gesproken door Deken Jonckbloedt. Met een aardige vergelijking tusschen St. Franciscus van Assisië en Franciscus Mos mans, den vroegeren Deken van Zoeter woude, zeide spr. te begrijpen, dat de laatste Frans, 9I was hij niet een vrooiyiee Frans van Assisië. toch wel een goeden avond moet gehad hebben, toen de L.T.B. tot stand kwam als de eerste in het Bisdom. Ook thans, getuigt spr., heeft de Deken van Zoe terwoude een goede avond, want ook spr. verheügt zich nu in het jubileum van den L.T.B. Tot ernst komende, spoort spr. de leden van den L.T.B. aan tot de ware beleving van den godsdienst: God te dienen niet al leen met bidden, maar ook in den arbeid. Hierna werd het woord gevoerd door den voorzitter van de Hanze en tusschen de bedrijven van het feestspel waren achter eenvolgens aan het woord.de Burgemees ter van Zoeterwoude en de heeren G. W. Kampschoër, van Baar, J. Schouten en J. H. van der Ploeg enz. Het Feestspel. Door 36 jongedames, dochters van de leden van den L.T.B., werd het feestspel: „Wij jubileeren" opgevoerd waarvan de korte inhoud hier volgt. Als de Droloog het spel, dat te.- eere van de stoere werkers van den L.T.B. op het Zilveren Feest wordt gespeeld, heeft inge leid, opent zich het eerste tafereel op de boerderij. Jaap van Zeeuwonkanten is in de vroege morgen in het volle bedrijf; onder het werken komt het a.s. feest van den L.T.B. in het gesprek tusschen dc boerin, d' boer, den boerenzoon en de boerendoeht Vooral de boerendochters blijken r genomen met het feest en z Hen metjes buiten en het eerste f klinkt in het boercn<achter nen de jonge boerinnen, dat te lang zijn achtergebleven b van de tijdsproblemen en bi wordt een vergadering g v-- van de Vrouwelijke Vereeniging Voor Vreemde lingen-V, erkeer: V.V.V.V.V. Twee dochters van het boerenland Kaasie en Spekkie worden voor een we- reldpropaganda uitgezonden met het pa rool: „Daar is maar één Zoeterwou". Zij moeten echter voor het vertrek eerst dc Zoeterwoudsche taal leeren spreken. Het treft echter bijzonder, dat een vreem de Prinses naar Zoeterwoude wil komen om de schoonheden van dit land te genie ten. De vereeniging V.V.V.V.V. heeft inmid dels niet stil gezeten en in vrouwelijke voortvarendheid van de Kroon ook een Bur gemeesteres voor Zoeterwoude gevraagd; zoo beleven wij dan ook de plechtige in stallatie van de vrouwelijke magistraat. In het volgende tafereel overleggen de vroolijke klanten, hoe zij de Prinses door het Dorp zullen leiden en overwegen, wat zij de Prinses wel en wat zij dc Prinses niet zuilen laten zien. Om de Hooge Gast te overbluffen, verzint het tweetal zich tc verkleeden als kannibalen, met de val- sche voorstelling, dat achter in het Westen van het Dorp de beschaving nog niet is doorgedrongen om van de Prinses de uit roep te ontlokken: Hoc is zulk een woeste horde zoo'n beschaafd volk geworden? Dan komt het hoog bezoek, de ontvangst van Prinses en haar gevolg. Het spreekt vanzelf, dat de V.V.V.V.V. de Prinses de Zoeterwoudsche zuivelproducten wil laten zien. Dan kamen de kannibalen en hekelen de beschaving, die nog niet de ware be schaving is. Nadat de Prinses met de zuivelproducten heeft kennis gemaakt wil Hare Hoogheid ook het Zoeterwoudsche dierenrijk leeren kennen en wordt door dc V.V.V.V.V. naar de Geitenfokkerij geleid, waarna met dc boeren-vastenavondpret en het geliefkoos de kaartspel kennis wordt gemaakt. Ook de verkooping van dc kerk- en pa tronaatschapen trekt de aandacht en aan het einde van alle Zoeterwoudsche bijzon derheden gaat het Hooge Gezelschap naar het Zilveren Feest van do L.T.B waarbij den wensch wordt uitgesproken, dat deze nuttige boeren- en tuindersurgani- satie in volle opbloei naar het Gouden Feest moge gaan en in jubelklanken, zang cn dans eindigt het spel met een spon taan. Leve de L.T.B. Aan dit spel was buitengewoon veel zorg besteed; zoo kwam b.v. In het eerste beeld een decor van een boerenachterhuis te zien en het bedrijvige leven van het kaasmaken werd geheel ten tooneelc gevoerd. In het tweede tafereel werd een bloe menhulde aan het Bestuur en dc oprichters gebracht, waarna het derde tafereel geheel gccostumeerd was in de oude hoerendracht met gouden kap en ijzer. In de volgende tafereelcn werd een decor „voor het Raadhuis" gegeven waar de dorpspolitiek duchtig wordt gevoerd cn vooral het „in dc auto", werd door Kaas- sie cn Spekkie kostelijk gespeeld. Het „hooge bezoek" en „de producten" oogstten veel succes. Na de slolacte werd het geheclo gezel schap door den voorzitter gehuldigd, waar na dc spelleider zijn medehelpers, inzon- der den heer Joh. Vlasveld, in dc huldiging liet deelen. De dames-actrices lieten zich ook niet onbetuigd en boden den spelleider een mooie gong aan. De voorzitter sprak een slotwoord en dankte allen die tot dit mooie feest de Bondsvoorzitter sprak van een grandioos feest hadden meegewerkt. Er was een pracht feeststemming tot het einde toe er het einde was 2 uur. Toen ging alles zeer voldaan huiswaarts, voldaan over het schoone. over het spel en zeer voldaan vor de gulle tractatie, die hun b-r-H v

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 7