OMGEVING RIJNSTREEK De Dieren-Jamboree DONDERDAG 11 MEI 1939 DE LEIOSCHE i JRANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 HAARLEMMERMEER Candidaatstelling gemeenteraads verkiezingen In deze gemeente werden de volgende candidaten-lijsten ingediend. Vrijheidsbond: P. C. de Zeeuw, Nieuw- Vennep, wethouder v. openbare werken, grondbedrijf cn woningbouw (aftr.); H. v. d. Ban, Zwanenburg (aftr.); J. A. Oud- heusden, Badhoevedorp; L. van Reeuwijk; mevr. F. J. Wijdooge-Boven; P. van Tol; H. J. Brands; A. S. Thomson, Schiphol (aftr.); M. Immink, H. Postma, G. Meer burg en J. M. Roodenburg. R.K. Staatspartij: H. Koning, Hoofddorp, weth. v. sociale zaken en armenzorg (aftr.) J. G. Ransdorp bij Lisse (aftr.); J. v. d. Helder, Hoofddorp (aftr.); Th. Otte, Nieuw-Vennep (aftr.); N. J. Blom, te Rijk; E. J. F. Lighart; L. J. v. d. Lans; W. Pijl man; P. A. Stolkman; A. Bogaart; W. J. de Jong en C. B. v. Schagen.In de plaats van den heer Th. J. Blommestijn, die nog kort geleden in de plaats van wijlen den heer P. W. Blom tot raadslid benoemd werd verklaard en zich thans niet herkiesbaar heeft gesteld, werd gesteld de heer N. J. Blom. Christ.-Hist.. G. C. van Arendonk (aftr.); J. W. Bras, Nieuw-Vennep (aftr.); K. van Beem; G. Bakker, Vijfhuizen (aftr.); G. D. de Mol; C. Kooy; C. Borst; M. v. d. Voet; W. Buitenhuis; P. Hulsebos; J. den Butter en C. Linthout. S.D.A.P.: P. J. Joore, bij Aalsmeer (aftr.) A. Onos-Konstapel (aftr.); L. Goosen; J. Rijswijk; Jac. Twigt; J. Krieger; A. v. d. Zwaard; Ch. Diedurik; G. C. Bohlander; mevr. J. J. C. Spaargaren-Tas; Jac de Rooy; B. Dol. De heer A. Bax (aftr.) is niet candidaat gesteld. Chr. Dem. Unie: Jac. v. d. Laan; A. Ek- kerman; E. Warrits; C. Muilwijk; Th. G. Vlaming; A, v. d. Kwast; C. E. Mooyen. De heer J. Meyer (aftr.) wordt niet candidaat gesteld. Comm.: J. van Delden, Zwanenburg (aftr.); P. M. Lanser; M. G. Tas; mevr. P. Lingbeek-Bras. Staatk. Geref. Partij: Jac. Vreugdenhil; G. Mans; A. Smit; C. v. Leerdam; A. Wes- terlaken. Voor de A.R. Partij zijn de navolgende candidatenlijsten: Kieskring I: P. Ouwer- kerk (aftr.); S. v. Wijk (aftr.); T. H. Bos, Zwanenburg (aftr.); J. Biemond, Nieuw- Vennep (aftr.); L. G. Faas, Nieuw-Vennep (aftr.); C. Doeleman; M. J. van Nieuwen- huyzen; B. Hystek; M. v. d. Heuvel; A. Verkuyl; S. Zijp; Chr. Roodenburg. Kieskring II. P. Ouwerkerk (aftr.); L. G. Faas; J. Biemond; S. van Wijk; T. H. Bos; C. Doeleman; M. J. v. Nieuwen- huyzen; B. Hystek; M. v. d. Heuvel; H. Scholte; A. Verkuyl: H. de Graaf. Kieskring III: P. Ouwerkerk T. H. Bos; J. Biemond; L. G. Faas; G. v. Wijk; M. Doeleman; M. J. van Nieuwenhuyzen; B. Hystek; A. Verkuyl; C. Groen; W. v. Rijn;. J. C. Gehrels. NOORDWIJK Opnieuw mond- en klauwzeer uitgebro ken. In het Langeveld onder deze ge meente is weer een geval van mond- en klauwzeer onder het vee geconstateerd. Het is maar te hopen, dat deze gevreesde ziekte tot dit eene geval beperkt blijft! NOORDWIJKERHOUT Personalia. Voor het examen gemeen te-administratie slaagde voor het schrifte lijk gedeelte de heer Th. Horsthuis alhier. De heer C, C. Verwer, volontair bij de gemeente-politie alhier, is benoemd tot agent van politie te Breda. ZILK Personalia. Tot tijdelijk onderwijs aan de R. K. School alhier, is benoemd Mej. M. v. d. Berg, uit Noordwijkerhout. Voor het praktijk-diploma boekhou den slaagde onze plaatsgenoot A. Does- wijk. Rectificatie. In het bericht aangaande de aanrijding op den Regelvlietweg ver meldden wc abusievelijk, dat het de be stelwagen betrof van de R. K. Coöperatie tp Lisse; dit moet echter zijn een bestel wagen uit Haarlem. OEGSTGEEST VRIJWILLE BURGERGWACHT. Herdenking 20-jarig bestaan. Gisteravond is in een speciaal belegde sa menkomst het 20-jarig bestaan der Oegst- geester Burgerwacht herdacht. Voor deze bijeenkomst, die in het Patro naatsgebouw alhier bestond veel belang stelling. Verschillende militaire en burger lijke autoriteiten waren aanwezig. Zoo za gen wij o.a. overste Buurman, vice-adm. Gooszen, de spreker van deze avond de hoogedel gestrenge heer Chr. v. d. Heuvel, lid der Tweede Kamer, wethouder Zand bergen en verschillende andere raadsleden. Nadat de menschappen zich hadden opge steld, sprak de voorzitter der B. W. een kort openingswoord, waarin hij allereerst de aanwezigen een hartelijk welkom toe riep. Hij betreurde de afwezigheid door verhindering van den heer Eeekman, oud commandant der B. W., en de verhinde ring door ongesteldheid van burgemeester van Gerrevink. Spr. memoreerde hoe op 24 April 1919 dus in het troebele na-oorlogsjaar, op ini tiatief van burgemeester van Griethuyzen een vergadering werd belegd om tot op richting van een B. W. ter plaatse te ko men. Onder voorzitterschap van jhr. Six werd toen een, afdeeling opgericht, waar voor zich 84 leden opgaven. Het comman do werd waargenomen resp. door den heer Linck. Daarna trad de heer van Hulst als zoodanig op, doch deze wisselde zijn com mando weer met den heer Peltenburg. Met de oefeningen werd ernst betracht, getuige de vele gewonnen medailles en bekers op schietwedstrijden. De heer Peltenburg trad in 1932 af als commandant, en deze functie werd toen vervuld door den heer Beekman, die de B. W. een algeheele verandering heeft doen ondergaan. In 1937 vertrok de heer Beekman naar Zeist, en na enkele maan den werd zijn plaats ingenomen door den Palm. Gezien de thans bereikte resultaten, aldus besloot spr., mag de verwachting ge koesterd worden, dat bij doorgaande oefe ning de B. W. een paraat corps zal worden. Spr. eindigde met de wensch, dat de B. W. zal blijven groeien, en verzocht ten slót te gezamenlijk het le couplet van het Wilhelmus te zingen. Rede van den hoogedelgestr. heer Chr. v. d. Heuvel. Hierna was het woord aan den heer v. d. Heuvel, die een rede hield, waaraan wij het volgende ontleenen. Het is niet onmogelijk, zoo ving spr. aan, dat bij sommigen de meening bestaat, dat de B. W. voor 20 jaar een machtig insti tuut was, doch thans uit den tijd is. Is het nog wel noodig, zoo vraagt men, in dezen tijd van internationale spanningen, zijn krachten aan de B. W. te besteden, terwijl zooveel andere dingen de andacht vragen? In deze dagen van geestelijke en moreele herbewapening, zeggen weer anderen is het niet aanbevelenswaardig een derge lijk instituut te handraven. Sommige or ganen, die toch werkelijk zeggen het ge zag te zullen steunen, achtten op grond van de veranderde houding van enkele politieke groepen, het bestaan van de B. W. overbodig. Echter mogen we nu na 20 jaar wel de vraag stellen: is de B. W. wer kelijk overbodig? Aan deze vraag moet ernstig aandacht geschonken worden en die verschillende bedenkingen spruiten voort aan een ver keerde bedoeling die men de B. W. toe kent. Zij is alleen opgericht om het plaat selijk wettig gezag te helpen handhaven en zij die zich aan dat gezag onderwerpen zullen nimmer last van de B. W. hebben. Spr. wijst vervolgens op 2 punten, die het bestaan der B. W noodzakelijk maken. Juist in dagen van internationale span ning dient lo. alles normaal door te gaan, 2o. na een ev. oorlog blyken allerlei revo lutionaire pogingen ondernomen te wor den. De oproep tot moreele en geestelijke her bewapening bedoelt samenwerking te be reiken tusschen alle lagen der bevolking, en dit is ook goed voor den arbeid der B W. Spr. gaf vervolgens een uiteenzetting over de veranderde houding der S. D. A. P Ondanks die gelukkig gewijzigde hou ding, zal zij, volgens spr., steeds een ge vaar blijven, omdat de beloften van haar leiders eens een grotoe desillusie zullen doen ontstaan, waardoor de massa in be weging zal komen. Spr. wees vervolgens op het gevaar van het communisme, fascisme enz. Waar thans de dictatuur heerscht, aldus spr., ging een rood bewind vooraf. Wij moeten waken voor de geestelijke vrijheiden en waarden van ons volk. Waken voor handhaving van gezins- en huwelijksleven, aldus spr., en daarom doe ik zoo een dringend beroep op allen, die van meening zijn, dat het huidige gezag en de bestaande orde bewaard moet blijven, om de B. W. te steunen, en dit geldt spe ciaal de jongeren, hun krachten aan dit instituut te geven. Onder leiding van den serg.-instructeur, den heer Hoogeveen, werden nu een paar fraaie standen uitgevoerd. Na de pauze draaide de landdagfilm, die een duidelijk overzicht gaf van de gebeur tenissen op de op Ypenburg gehouden landdag. Als laatste nummer werd door enkele B. W.'ers een tooneelstukje ten beste gege- Vermelden wij ten slotte, dat het Leidsch Symphonie Orkest o.l.v. den heer Plu, voor de muzikale afwisseling zorgde, en daar voor menig applaus had te incasseeren. De heer Pos bracht in een kort slot woord dank aan alle medewerkenden, en richtte nog een speciaal woord van dank tot den heer Plu, en de instructeur der B W., de heer Hoogeveen. SASSENHE1M Personalia. Ouze oud-plaatsgenoot de heer H. A. J. M. van Koningsbruggen is benoemd tot Burgemeester van Harmeien en Veldhuizen. Geboren. Elisabeth Maria Johanna, d. van C. Rotteveel en N. E. Schoenfeld Dirk, z. van H. W. Knetsch en H. J. de Jong. Ondertrouwd: J. Tegelaar te Lisse en W. Krouwel Getrouwd: H. Hoogenboom en J. S. Verbeek Gevestigd: IJ. de Vries van Velsen Vertrokken: C. Th. M. Koot naar Naaldwijk F. Moolenaar naar Viersen. VOORHOUT Hanze. Tot sluiting van het wintersei zoen had de R.K. Middenstandsvereeniging „De Hanze" alhier een ledenvergadering belegd, waarvan men de opkomst slechts matig tot slecht kon noemen. De voorzitter, de heer M. Janzen, open de met den chr. Groet, waarna de notulen werden voorgelezen en ongewijzigd gear resteerd. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van Rijnlandsch Borgstellings fonds, hetgeen tot resultaat had dat beslo ten werd geen steun aan deze instelling te verleenen. Aan de orde is thans de behandeling van den beschrijvingsbrief voor de te houden Centrale Raadsvergadering. Allereerst werd de heer H. C. van Wieringen als afgevaar digde naar deze vergadering gekozen. Ver volgens werd de oprichting van een spaar- comité overwogen om het den leden zoo gemakkelijk mogelijk te maken de Rome reis mede te ondernemen, hetgeen ten slot te de goedkeuring der vergadering be kwam. Een voorstel-Sc'noonhoven werd na gedachtenwisseling afgekeurd. Het huishoudelijk reglement en statu ten maakte wederom deel der agenda uit, waarover zeer breedvoerig werd gespro ken; een positief voorstel zal den leden bereiken in een volgende vergadering. Met eenige toepasselijke woorden heeft de geestelijk adviseur het winterprogram- ma gesloten. Kapelaan Ten Have drong zeer sterk aan als actie-punt voor een vol gende seizoen, op beter vergaderingbezoek. Spreker wees er voorts op, dat thans niet de tijd gekomen is om wat te rusten, maar om krachten te verzamelen en ons te prepareeren op het volgende seizoen. Zijn opwekkend word, dat tevens de slui ting van het winterprogram beteekende, besloot spr. met een aanmaning tot hechte samenwerking. Op de agenda prijkte thans de rond vraag, waarbij onder meer de vraag werd gesteld of ook door de Hanze niet eens de een of ander actie kan worden onderno men ten bate van de kerk, welke mogelijk heden het bestuur gaarne in overweging nam. Voorts werd besloten een enquête in te stellen naar de oorzaak van het slech te vergadering bezoek. De heer Klaar maakte de opmerking, dat niet aan de orde was gesteld de ter vori ge vergadering ongeldige stemming, waar over de vergadering zich nog moest uit spreken. De voorzitter deed hierop het voorstel om de zaak maar te laten zoo ze is, na vooraf het abuis te hebben erkend. De heer Klaar, hiermede niet tevreden zijnde, bleef bij zijn eerder ingenomen standpunt en stelde voor, dat in de volgen de vergadering door de leden over de gel digheid zal worden beslist, Eén voorstel ,had tot gevolg, dat aan B. en W. het verzoek zal worden gericht tot plaatsing eener verlichting van het post kantoor in de avonduren, terwijl de heer Van Wieringen aandrang uitoefende op de reclame-actie van de gemeente als bol lenstreekgemeente. Hierna sluiting. VOORSCHOTEN Ongeluk. Gistermiddag te 4 uur had op den Rijndijk alhier een ongeval plaats nabij de spoorboomen. Een auto, bestuurd door W. J. B. van H. uit Leiden, verloor een achterwiel en botste tegen één der spoorboomen op, die verbogen werd en door deze aanrijding niet opgehaald kon worden, waardoor het autoverkeer op de zen weg een uur stagnatie ondervond. Per-] soonlijke ongelukken kwamen niet voor. WARMOND ZILVEREN FEEST VAN DEN VOLKS BOND. Kerkelijke plechtigheid Zondag a.s. A.s. Zondag, herdenkingsdag van het 25- jarig bestaan van de plaatselijke afdeeling van den R.-K. Volksbond, wordt de H. Mis van half negen opgedragen voor de leven de en overledene leden en donateurs van de afdeeling. De leden worden verzocht onder deze H. Mis de H. Communie te ont vangen. A. J. OUDEJANS, Pastoor. N.B. Door een misverstand is van deze plechtigheid verleden Zondag in de kerk geen melding gemaakt. Nieuwe Gemeenschap. Uit de besturen van de in deze gemeente bestaande organi saties is met betrekking tot de bevordering van de nieuwe gemeenschaps-gedachte een ALPHEN AAN DEN RIJN BIJZONDERE VERGADERING „SINT DAMIANUS" Onzekere stemming en een geruststellende uiteenzetting. Eenigen tijd geleden had het bestuur van de Maatschappij Ziekenfonds „Alphen en Omstreken" aan haar leden een circu laire gezonden, waarin medegedeeld werd, dat op uitdrukkelijk verlangen van vele verzekerden de Algemeene Vergadering van deelnemers en verzekerden-vertegen woordigers van genoemd fonds, had be sloten, na voorafgaand overleg van de verzekerden-vertegenwoordigers, in aan sluiting op het specialistenhulp-tarief C, waarbij naast de geneeskundige kosten reeds de bij opname in een ziekenhuis voorkomende z.g. behandelkamerkosten worden vergoed, ook voortaan de gelegen heid open te stellen voor ziekenhuis- ligdagenkosten-werzekering. Hiertoe heeft het een nieuw tarief n.l. D ingesteld, waar van men vrijwillig gebruik kan maken. Volgens dit tarief ontvangen de verzeker den op voorschrift van den huisarts of spe cialist vergoeding o.m. van hoogstens ge durende 56 dagen 2.50 per dag zieken- huisligdagtnkosten aan een der zieken huizen in Leiden of Gouda waar na vrije keus de patiënt wenscht te worden opge nomen met recht op vervoer per zieken- of personenauto, indien de toestand Van den patiënt dit vereischt. Aan dit tarief D is vanzelfsprekend een extra-week contributie verbonden, te berekenen volgens de nor men, door meergenoemd fonds bepaald. Naar aanleiding nu van deze nieuwe verstrekking van dit fonds is er bij een deel van de leden van de R.K. Vereeni- ging tot Ziekenhuisverpleging „Sint Da- mianus" alhier een onzekere stemming ontstaan omtrent het bestaansrecht van hun vereeniging en als gevolg daarvan heb ben zij zich afgevraagd, of het niet tijd werd dat door het bestuur van Sint Da- mianus hiertegen maatregelen worden getroffen. Die onzekere stemming, groo- tendeels berustend op misverstand, is voor het bestuur aanleiding geworden, om deze vergadering te beleggen, hoofdzakelijk en uitsluitend ter bespreking van meerge noemde circulaire en tevens om over de geschapen nieuwe situatie in het geheele ziekenhuis en dokterswezen van gedach ten te wisselen. Deze bijeenkomst werd gepresideerd door den voorzitter den heer J. S. v. d. Sandt en bijgewoond door het voltallig be stuur en door vele leden. De voorzitter leidde onmiddellijk na de opening die aan gelegenheid in. Het geheele bestuur bleek heel gerust te zijn en was geen reden tot ontevredenheid over de gang van zaken door en met betrekking tot het nieuwe tarief D. Spr. stelde daarom de vergade ring voor op den ingeslagen weg rustig door te gaan en af te zien hoe de zaken zich zullen afwikkelen. Hierna gaf spr. de gelegenheid aan de aanwezigen om hun bezwaren naar voren te brengen van wel ke gelegenheid druk gebruik werd ge maakt. Nadat over verschillende kwesties werkcomité gekozen, bestaande uit Mej. P. Heemskerk, en de heeren F. Walraven, J. van Vliet, J. Sikking en Th. v. d. Zalm. Als propagandaleider is benoemd de heer Th. v. d. Zalm. Het ligt in de bedoeling van het comité maandelijks bijeen te ko men, teneinde de resultaten van de gevoer de actie te bespreken. Collecte. De in deze gemeente gehou den collecte ten behoeve van het reclassee- ringswerk heeft de somma opgebracht van 48.78. Gevestigd: J. F. J. Rachenberger van Rotterdam W. Zekveld van Leiden - M. J. F. Montagne van Leiden A. R. Genee van Oegstgeest H. H.,J. M. Ruyg- rok van Batavia G. J. W. Verbeek van Naaldwijk. Vertrokken: T. C. Zegelaar naar Sliedrecht L. J. de Haas naar Heemste de G. Roodenburg naar Batavia (N. O.) - J. Numan naar Beverwijk M. A. M. Kortekaas naar Oegstgeest W. v. d. Aar naar Sassenheim M, Woschits naar Duitschland Th. Ofenbock naar Duitsch- land M. A. Schakenbos naar Zoeterwou- de J. J. Schrijvers naar Voorhout B. Booden naar Voorburg. van gedachten was gewisseld waarbij het dreigde, dat de zaken met elkaar zouden worden verward als gevolg van een on juiste beoordeeling van het streven van het Maatschappij Ziekenfonds en zijn nieuwe maatregelen, nam de heer A. F. Ruijssenaars, die lid is van Sint Damianus en ook verzekerden-vertegenwoordiger is van eerstgenoemd- fonds, het woord. Spr. bleek in deze materie alleszins deskundig en wist met een korte doch duidelijke uit eenzetting de ontstane verwarring te ont zenuwen. Spr. stelde de leden gerust en adviseerde hen, die lid zijn van de R.K. Vereeniging tot ziekenhuisverpleging „Sint Damianus" zich bij het Maatschappij Ziekenhuisfonds niet hooger te verzekeren, dan tarief A of B. Dit is voor hen de voor- deeligste wijze en al het overige acht spr. overbodig, want dat wordt z.i. gedragen door „Sint Damianus" en behoudens enkele uitzonderingen goedkooper dan door middel van de tarieven C en D van het Maatschappij Ziekenfonds „Alphen en Omstreken". Met deze geruststellende ver duidelijking bleek de geheele vergadering content, waarna de voorzitter dank bracht aan den heer Ruijssenaars en de vergade ring sloot met den Christelijken groet. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert op Maandag 15 Mei des n.m. 7 uur. Eenig punt ter behandeling: Voorstel van burgemeester en wethouders inzake het aangaan van een geldleening, groot 95000. Bij de water- en lichtbedrijven zijn in den laatsten tijd verschillende hritbrei- dingen tot stand gekomen, waarvan de uit gaven niet uit de gewone middelen kunnen worden bestreden. Deze uitgaven beloopen voor het electriciteitsbedrijf 10.000.— voor de gasfabriek 35.000.en voor de waterleiding 25.000.totaal 70.000. Zij zullen door geldleening gedekt dienen te worden. Van deze gelegenheid hebben B. en W. gebruik gemaakt om na te gaan, welke kapitaalsuitgaven der gemeente nog on gedekt zijn. Het is ons gebleken dat in den laatsten tijd verschillende openbare wer ken zijn uitgevoerd, waarmede een kapi taalsuitgaaf van rond 15.000.is gemoeid geweest. Bovendien is het noodig dat voor de in richting van den luchtbeschermingsdienst wordt beschikt over een bedrag van rond. 10.000.Hoewel de voor dezen dienst te treffen voorzieningen nog niet in alle opzichten vast staan en het crediet nog door Uwe vergadering moet worden ver leend het voorstel daartoe zal vermoe delijk in de volgende vergadering aan de orde komen kan reeds thans worden gezegd, dat in elk geval een bedrag van 10.000.zal benoodigd zijn. Een gestoord middagmaal. Door de politie werd ten huize van S. en D. een hoeveelheid koper en lood in beslag geno men, vermoedelijk afkomstig van diefstal. Ook een pasgebraden kipje deelde hetzelf de lot. Geboren: Anna Cornelia Maria, d. van H. J. Redegeld en A. Meijer Elisabeth Teuntje d. van W. van der Wind en F. Th. Peereboom-Voller. Overleden: Harmen Cornells de Rijk oud 85 jaar gehuwd met Annegje le Clercq. Gevestigd. Cornelia C. van der Meer van Nieuwveen Johanna M. van der Zwaan van Hazerswoude. Vertrokken: Maria van Tol naar Sassenheim Jan Steenhouwer naar Rot terdamMargaretha Samsom naar Lei den Bob Leupen naar Nieuwerkerk Johannes P. van der Zon naar Hazerswou de Wilhelmus M. van der Zon naar Hazerswoude. ALKEMADE Aanbesteding. De uitslag van de aan besteding voor het bouwen van een brand spuit-garage met kelder en bijkomende werken is als volgt: H. J. Strijk, Rijp- wetering 4139.J. van Berkel, Roelof- arendsveen 4720.Gebr. Ransdorp. Lisse 4470.M. J. M. Jansen te Nieuwe Wetering 5618.P. C. Buschman, Roe- lofarensveen 4818.I. Th. Cornet, Lei den 4873.—; Gebr. C. en L. Meeuwissen, Wassenaar 5504.B. C. Strijk, Leiden 4585.Burgemeester en wethouders hebben de "nnning aangehouden. 235. Ze waren zoo geschrokken, dat je hun harten kon hooren bonken en ze geen woord uit konden brengen. „Zoo jongens", zei de man, vertellen jullie me eens waarom loo- pen jullie mij zoo achterna?'" Het viel ze een beetje tegen, dat hij zoo'n vriendelijke zware stem had. 236. „Ja, ehwe vonden het zoo raar, dat U er zoo warm inzat met die hitte", zei Joko, „En toen vertrouwde je me niet erg hé?" lachte de man en tegelijk zette hij zijn hoed af. Toen hadden Joko en Big wel door den grond wil len zinken, want het was de chief scout in eigen persoon.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6