Invoering van Staat-van-dienst-boekje. Crediet van ruim 5 millioen gevraagd. v ag:nda BINNENLAND DONDERDAG 11 MEI 1939 DE LEIBSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.51) per kwartaal. Bij onze agenten 10 cent per wv>*k; 2.60 per kwartaal. Franco per po»t 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïLL Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER? IETS KOUDER. De Bilt seint: Verwachting: Voor het geheele land: Afwisselend be wolkt, waarschijnlijk droog weer, koude nacht, met mogelijk plaatselijk een weinig nachtvorst, overdag iets kouder, zwakke lot matige, Noord-Oostelijke tot Noorde lijke wind. Dc weerstoestand van hedenmorgen 7 20 uur: Den Helder: zwaar bewolkt, matige Noor delijke wnid, 10 gr. C. Vlissingen: zwaar bewolkt, zwakke Noor delijke wind, 10 gr. C. De Bilt: licht bewolkt, zwakke Noorde- l'lke wind 13 gr. C. Groningen: half bewolkt: zwakke Noorde lijke wind, 10 gr. C. Maastricht: mist, stil, 8 gr. C. BUITENLANDSCH WEERO VERZICHT. De ondiepe depressie, die gisteren als een afgesnoerd minimum op de Noorsche Zee lag, trok in diepte afnemende naar Zuid- Noorwegen. Terwijl het luchtdruk-maxi mum in het Noord-Oosten geleidelijk af neemt, kwam in het Noord-Westen en Wes ten een langgerekts rug van hoogen lucht- cvuk tot ontwikkeling, die reikt van het Poolgebied tot aan de kust van Portugal. De ontwikkeling der luchtdrukverdeeling •n het Noorden is gunstig voor het tot stand komen van den koude-inval der IJs- heiligen. In Zuid-Oost-Europa en het Wes telijke Middellandsche Zeegebied blijft de luchtdruk het laagst. Het gebied met be trokken weer, met lichten regen, dat de Noordelijke en Westelijke begrenzing vormt van de continentale depressie, is nog aan wezig, doch verplaatste zich, met het ge- b ed van den lagen luchtdruk, iets naar het Oosten. In geheel Centraal-Europa is oe luchtdrukverdeeling uiterst zwak. De Oceaan-depressies blijven op grooten af stand en ten Westen van den dertigsten lengtegraad. LUCHTEMPERATUUR. 11.7 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Donderdagnamiddag 8.11 uur tot Vrijdagmorgen 3.41 uur. BOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Vrijdag 12 Mei: Maan op 1.17 uur Vrijdagnacht. Maan onder 12.20 uur Vrijdagmiddag. DE AANRIJDING MET DOODELIJKEN AFLOOP TE VLAARDINGEN. Omtrent de aanrijding, gisteravond op den Maassluischcn dijk te Vlaardingen, waarbij de 49-jarige T. Maat werd gedood, vernemen wij, dat de auto is doorgereden. De auto was vermoedelijk een Chevrolet, jaar 1930 of 1931, donker van kleur, ver moedelijk grijs, slechte verlichting. EEN NIEUW KOGELGAATJE. Gistermiddag om half vijf is in een gla zen windscherm van het café Rotonde aan den Scheveningschen boulevard een ko gelgaatje ontdekt. Het onderzoek naar het kogeltje heeft tot nu toe geen resultaat ge had. Centrale Werkplaatsen en nieuwe Kampen. Ter bevordering van versterkte deelne ming van de jonge werkloozen aan de ver schillende vormen van cultureele zorg, heeft de minister van Sociale Zaken twee wetsontwerpen ingediend. Het eene stelt voor een staat-van-dienst-boekje in te voe ren voor niet-leerplichtige mannelijke per sonen beneden 21 jaar. Het zal aan iederen werkgever verboden zijn een jeugdigen persoon beneden genoemden leeftijd in dienst te hebben zonder in het bezit te zijn van bedoeld boekje. In het ontwerp is de mogelijkheid open gelaten om het boekje ook in te voeren voor ouderen tot maxi mum 25 jaar. Het andere ontwerp vraagt een crediet van ƒ5,324.000 aan ter bstrijding van de kosten, die de verhoogde deelneming van jeugdige werkloozen aan kampwerk, cur sussen, centrale werkplaatsen, werkobjec- ten en dienstbodenopleiding zal eischen. De kampen en centrale werkplaatsen zul len worden uitgebreid eb nieuwe gebouwd. Bovendien stelt de minister zich voor de jeugdregistratie, die tot heden in een be perkt aantal gemeenten als proef onderno men is, over het geheele land uit te brei den. De daarvoor in te richten agentschap pen (circa 150) van de sociale jeugddienst zullen tevens belast worden met de werk zaamheden, die met het staat-van-dienst- boekje samenhangen. Aan de memorie van toelichting op het eerste ontwerp (staat-van-dienst-boekje) or.tleenen wij het volgende: Gezien de omvang en de duur van het euvel der werkloosheid onder de jeugd, en de helaas betrekkelijk geringe deelneming van jeugdige mannelijke werkloozen aan de voor hen bestaande, van overheidswege gesubsidieerde, voorzieningen als kamp werk, centrale werkplaatsen, werkobjec- ten, cursussen e.d. acht de minister wette lijke maatregelen noodzakelijk, die in het belang van de handhaving der volkskracht een intensievere bestrijding van de gevol gen der jeugdwerkloosheid beoogen. De meerdere deelneming aan bovenbedoelde cultureele voorzieningen zal, ook door mid del van wettelijke bepalingen, zooveel mo gelijk moeten worden bevorderd. Een krachtig middel daartoe ziet de be windsman in de invoering van het staat- van-dienst-boekje. Door de invoering daar van zal het, zoo meent hij, mogelijk blij ken die drang tot deelneming aan de ver schillende vormen van jeugdwerkloozen- zorg uit te oefenen, welke blijkens de prac- tijk zoo zeer gewenscht en noodzakelijk is. Het staat-van-dienst-boekje zal niet slechts een overzicht geven van den arbeid, dien de jeugdige persoon in dienst van een erkgever heeft ver richt, maar ook omtrent zijn activiteit met betrekking tot deelneming aan voorzieningen, welke mogelijk is. tij dens een periode van werkloosheid. Een stimulans. Verwacht mag worden, dat de in dat boekje aangeteekende staat van dienst in het algemeen een belangrijke factor zal vormen bij de beoordeeling door den werk gever van door hem in dienst te nemen jeugdige personen. De functioneele beteekenis van het boekje mag worden gezien in de daar van voor betrokkenen uitgaande aan sporing om, meer dan tot nu toe het ge val was, deel te nemen aan de ver schillende activiteiten der zorg voor de werklooze jeugd. Deze deelneming zal onderdeel uitmaken van de in het boekje aangeteekende staat van dienst. Die stimulans zal nog kunnen worden vergroot door te bevorderen, dat de bureau's der arbeidsbemiddeling bij mogelijkheden tot plaatsing van jeug dige personen in het bedrijf met de staat van dienst van de betrokkenen rekening houden. Het boekje stelt de werkgevers in staat op een eenvoudige en zekere wijze vast te stellen datgene wat met be trekking tot de staat van dienst van een jeugdigen persoon voor hem van belang kan zijn. In verband hiermede zullen ook, naar mag worden aangeno men, jeugdige personen, die de beste staat van dienst bezitten, de meeste kans hebben op het verkrijgen van werk. Ten slotte zal de invoering van het boek je mede dienstbaar zijn te maken aan het verkrijgen van een nader inzicht in het verloop der werkloosheid onder de jeugd. De 21- tot en met 24-jarigen zullen de in het boekje gelegen stimulans om bij werk loosheid deel te nemen aan de cultureele voorzieningen voorshands evenmin kunnen ontberen. Daarom laat het ontwerp de mo gelijkheid tot invoering er van Voor deze categorie personen open. Aanteekeningen omtrent verdiende loonen en gedragingen van den jeugdigen persoon zullen in het staat-van-dienst-boekje niet mogen voor komen, zoodat dit niet tot onaangenaamhe den voor den betrokkene kan leiden. De be teekenis van een getuigschrift blijft dus naast het staat-van-dienst-boekje volledig gehandhaafd. Om in dienst van een ander arbeid te verrichten zal een jeugdig per soon een staat-van-dienst-boekje moeten bezitten, zonder hetwelk hij niet in dienst zal mogen worden genomen. De aan de voorgestelde wettelijke regeling, met be trekking tot den jeugdigen persoon, ten grondslag gelegde gedachte, is echter ge heel op het vrijwillige gebaseerd. Vandaar dat niet de jeugdige persoon verplicht wordt in het bezit te zijn van een saat-van-dienst-boekje. Het wordt hem uit gereikt op zyn verzoek. Slechts, aldus de regeering, zal het den werkgever verboden zijn een jeugdigen persoon in dienst te hebben, zonder dat hij in het bezit is van een dergelijk, dien jeugdigen persoon be treffend, boekje. Hieruit volgt tevens, dat de straf uitslui tend wordt bedreigd tegen den werkge ver, die handelt in strijd met het bepaalde in deze wet. Onder arbeid, mits dienstver band aanwezig is, verstaat de wet ook ar beid alleen op provisie of zelfs zonder be looning. Tijdens het dienstverband is niet de jeugdige persoon, maar de werkgever houder van het boekje. De daarbij behoo- rende kaart dient om bij controle aan te toonen, dat het boekje aan den jeugdigen persoon is teruggegeven, bijvoorbeeld, om dat deze de daarin gestelde aanteekenin gen wil doen overbrengen op de omtrent dien jeugdigen persoon door de sociale jeugddienst aangehouden persoonskaart Het boekje zal worden uitgereikt door het agentschap van de sociale jeugddienst. Er wordt slechts aanteekening gehouden van objectieve gegevens, zoo slechts die diploma's, die behooren tot de staat van dienst van betrokkene. Dit laatste zal me de afhangen van het beroep, indien het betreft school- en vakonderwijs, genoten na de uitreiking van het boekje, worden bij de aanteekening daarvan de data van aanvang en einde van dat onderwijs ver meld om te kunnen vaststellen of zich al dan niet hiaten in de staat van dierist voor doen. Niet elke arbeid behoort in het boek je te worden aangeteekend, doch slechts die, welke die jeugdige persoon als regel in dienst zal verrichten. Aangeteekend moet worden de datum, wa .ro£> de jeug dige persoon de arbeid in dienst van een ander heeft aangevangen, dus niet de da tum van het dienstverband. Plannen voor 1939. Het aangevraagde crediet zal de mo gelijkheid openen om in den loop van 1939 te bewerken, dat, naast de 20 reeds bestaande kampen, negen nieu we jongenskampen en vier meisjes kampen worden gebouwd, ingericht, onderhouden en geëxploiteerd, waar door het aantal beschikbare plaatsen voor jongens van 2000 tot 3000 wordt opgevoerd en voor meisjes 210 plaat sen beschikbaar zullen zijn. Dit betee- kent, dat voor 1939 ongeveer 12000 jongens en 480 meisjes een kampperio de van twee tot drie maanden kunnen meemaken. De 42 reeds bestaande centrale werk plaatsen zullen worden uitgebreid, verbe terd of van een doelmatige uitrusting wor den voorzien. Daarnaast zullen vier nieu we centrale werkplaatsen worden opge richt, geoutilleerd en geëxploiteerd, waar door het aantal in die werkplaatsen be schikbare plaatsen wordt opgevoerd tot on geveer 4400. Het doen uitvoeren van daar toe geschikte plaatselijke werkobjecten voor jeugdigen wordt gestimuleerd, zoo dat het aantal daarbij tewerkgestelden van ongeveer 2000 tot 4000 kan worden poge- voerd. Naast de zeven reeds bestaande interna ten voor dienstboden-opleiding worden drie nieuwe dergelijke internaten opge richt, geoutilleerd en géëxploiteerd, waar door het aantal beschikbare plaatsen wordt opgevoerd van 430 tot 650. Dit beteekent, dat ongeveer 2000 meisjes in die internaten tot dienstbode zullen kunnen worden op geleid. Ongeveer 1000 meisjes zullen door middel van de plaatselijke cursussen tot dienstbode kunnen worden opgeleid. De jeugdregistratie over het geheele land wordt uitgebreid en de noodige propagan da gevoerd voor deelneming aan de ge noemde cultureele voorzieningen. Vluchtelingenkamp wordt een klein dorp. Aan de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer op het voorloopig verslag inzake het vluchtelingenkamp wordt o.m. ontleend: De taak van den minister van Binnen- landsche Zaken met betrekking tot de vluchtelingen bepaalt zich tot de groep, welke hier te lande werd toegelaten onder de uitdrukkelijke voorwaarde van opne ming in een kamp. Ten aanzien van deze categorie moest dus in de eerste plaats voor de noodige kampen en tehuizen worden gezorgd. Daar toe moest onvermijdelijk gebruik gemaakt worden van bestaande inrichtingen, aan gezien het niet mogelijk was, op zoo korten termijn te bouwen. Hpt behoeft geen verwondering te wek ken, dat in al deze verblijven een duur zaam doelmatige verzorging der onder- gebrachten niet mogelyk is. Toen de regeering dan ook de overtui ging kreeg, dat het verblijf van deze vluchtelingen hier te lande van langeren duur zal zfjn, heeft zij gemeend, de oplos sing te moeten zoeken in den bouw van LEIDEN. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dag 6 Mei tot en met Vrijdag 12 Mei a.s., waargenomen door de apotheek C. B. Duyster, N. Rijn 19, tel. 523. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek: Wilhelminapark# 8, tel. 274. 2 DAAGSE AUTOCAR-REIS HAAR DE AUTORENNEN op de beroemde Nürburgring (in de Eifel) Vertrek Zaterdagmiddag 20 Mei. Totaalprijs 112.75. Geldig paspoort niet vereist. Auto-reisbureau „BOLHUIS", Apothekersdijk 2 Leiden - Tel. 362 - Noordwijk - Tel. 251 een kamp, waarbij in den opzet met de eigenaardige eischen, welke het vluchte- lingencomplex in zijn verschillende scha keeringen stelt, ten volle kan worden re kening gehouden. Het was niet mogelijk daartoe over te gaan, voordat de toestand zich eenigermate zou hebben geconsoli deerd en men een inzicht kon verkrijgen in aantal en samenstelling der vluchtelin- genbevolking. Dit inzicht is thans aan wezig. Hoewel de minister uitsluitend zijn zor gen heeft uit te strekken over de categorie vluchtelingen, die zijn toegelaten onder de uitdrukkelijke voorwaarden van opneming in een kamp, is uit doelmatigheidsover wegingen tegelijk het onder het departe ment van Justitie ressorteerende kamp voor illegale vluchtelingen nabij het cen trale kamp ontworpen, terwijl uit dien hoofde tevens de voor het inrichten van het kamp voor illegalen benoodigde gelden door den minister zijn aangevraagd. Die gelden zullen te zijner tijd tusschen de departementen van Binnenlandsche Zaken en van Justitie worden verrekend. De minister denkt zich het kamp als een klein dorp, waarin de verschil lende categorieën van bewoners zoo veel mogelijk aan elkaar dienstbaar gemaakt zullen worden. Het zal duide lijk zijn, dat het centrale kamp een ge heel ander karakter zal dragen, dan die, welke tijdens den wereldoorlog zijn gebouwd voor geïnterneerde mili tairen. De centrale gebouwen van de onderscheiden lagen der bevolking, o.m. onderscheiden naar geloof en leef tijd, zooals die in een dorp worden aangetroffen, zullen niet mogen ont breken. De barakken zullen, met ver mijding van elke luxe, een bewoning in zomer en winter waarborgen, die aan redelijk te stellen eischen voldoet Zij zijn aldus gedacht, dat elke barak een kleine eenheid vormt met eigen eet- en recreatieruimte, de sfeer in het kamp zal een moeten zijn van werk en opbouw. De plaats voor het centrale kamp gedacht ligt in de naaste nabijheid van de bebouwde kommen Wester- bork, Elp en Hooghalen, op slechts 11 kilometer van de Drentsche hoofd stad. In het kamp zullen werkplaatsen komen, waarin jongens van 13 tot 18 jaar onder deskundige leiding verschillende ambach ten kunnen leeren. Intusschen ontveinst de minister zich niet, dat het kamp geen speci- aal-opleidingen, waarbij ingewikkelde ma chinerieën en laboratoria te pas komen, zal kunnen bieden. Daarom heeft hij reeds de wenschelijkheid overwogen, voor dit soort opleiding een apart tehuis in stand te houden of in te richten. Voorts zal, wat de speciale landbouwopleiding betreft, overwogen worden de Alyah-opleiding, zooals deze thans aan een groep kinderen in het „Vondelhof" te Amsterdam wordt gegeven, te continueeren, In het centrale kamp zal overigens voor Jandbouwscholing onder deskundige leiding ruimschoots ge legenheid bestaan. Op korten afstand van het kamp ligt een boerderij met 30 a 40 hectare reeds goeddeels ontgonnen grond, eigendom van Staatsboschbeheer, waar over de beschikking zal kunnen worden verkregen. Voor gezinnen zullen aparte gezinsbarak ken worden gebouwd, waarbij rekening zal worden gehouden met kleine en groote gezinnen, die elk hun apartement met eigen ingang krijgen. In het kamp zal ook een contingent jonge kinderen worden opgenomen, Voor dezen zullen scholen worden ingericht. Tenzij bijzondere aanleg of de keuze van het beroep onderricht el- dels noodig maken, zal het onderwijs in het te stichten dorp worden gegeven. In overleg met zijn ambtgenoot van Justitie wordt nagegaan, in hoeverre jeugdige kin deren, wier ouders niet in Nederland zijn, in gezinnen kunnen worden ondergebracht De jaarlijksche exploitatiekosten wor den door den minister voor een kampbe volking van 250U personen geschat op on geveer \yKmillioen. Uiteraard is dit bedrag slechts een ruwe schatting. De minister heeft goede gronden voor de verwachting dat de Joodsche gemeenschap, gesteund doir de particuliere liefdadigheid in bree der kring, dit bedrag althans gedurende een groot aantal jaren zal kunnen opbren gen. Zoolang mogelijk zal de eigen ge meenschap de kosten voor haar ras- en ge- loofsgenooten moeten dragen. Alle kosten, door het departement van binnenlandsche zaken voor de vluchtelingen gemaakt, zijn tot nog toe gefinancierd uit bankgaranties door de verschillende comité's aan de re geering verstrekt. Van een terugbetaling van reeds gemaakte kosten is derhalve geen sprake. Gemeentel. Aankondigingen DISTRIBUTIE SPINAZIE IN BLIK Burgemeester en wethouders van Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden, dat vanaf heden spinazie in blik, bij wijze van proef, beschikbaar wordt gesteld aan daarvoor in aanmerking komende werk loozen en armlastigen. De spinazie is bij den groentenhandel verkrijgbaar tegen afgifte van de daar voor uitgereikte bonnen en tegen betaling van 13 cent per blik. A. v. d. SANDE BAKHUYZEN, burgemeester VAN STRYEN, secretaris. 2037 MILITAIRE MAATREGELEN, BEDOELD ALS VOORZORGSMAATREGELEN. Antwoord op vragen. Op vragen van het Eerste Kamerlid den heer Van Vessem (N.S.B.) naar aanleiding van de laatstelijk door de regeering ge troffen buitengewone militaire maatrege len hebben de heeren Colijn, minister van Staat, minister van Algemeene Zaken, voor zitter van den raad van ministers, en Van Dij'k, minister van Defensie, geantwoord, dat de door de regeering getroffen buiten gewone militaire maatregelen zijn bedoeld als voorzorgsmaatregelen in verband met latent oorlogsgevaar, los van iedere onmid- delijke dreiging. Zij dienen tevens als overgangsmaatregel, ten einde voor te bereiden het opvoeren van de vredessterkte van de krijgsmacht, waardoor grooter waarborg wordt verkre gen, dat een mobilisatie ongestoord kan verloopen, en voorts bezwaren van maat schappelijke aard, welke verbonden zijn aan het buitengewoon onder de wapenen roepen van dienstplichtigen, worden onder vangen. De internationale verhoudingen heibben zich in ongunstige zin aldus ontwikkeld, dat een verbeterd systeem van mobilisatie- dekking noodzakelijk werd geacht. Te mee- nen, dat hieruit onvoldoende zorg voor de weermacht zou blijken, wijst op een on juist inzicht in de beteekenis van de ge nomen maatregelen. Bijzondere ihaatregelen zijn genomen om de opgeroepen dienstplichtigen, voor wie de dienstvervulling ernstige bezwaren medebrengt, voor zoover mogelijk door an deren te doen vervangen.. DE VERVANGING VAN DIENST PLICHTIGEN DOOR WERKLOOZEN. Antwoord op vragen. Op vragen van ir. Albarda over de ver vanging van onder de wapenen geroepen dienstplichtigen, die voor ontheffing van de buitengewone werkelijke dienst in aan merking komen door werklooze dienstplich tigen heeft de heer Van Dijk, minister van Defensie, als volgt geantwoord: De gronden zijn geen andere dan deze, dat ter vervanging van onder de wapenen geroepen dienstplichtigen, die voor ont heffing in aanmerking komen en derhalve niet werkloos zijn, dienstplichtigen wor den opgeroepen bij voorkeur na vrij willige aanmelding die, werkloos zijn de, tot nuttige arbeid worden bestemd. De minister acht door de getroffen maat regel de werkloozen allerminst zwaar ge troffen. Indien de onder de wapenen zijnde dienst plichtigen, die voor ontheffing in aanmer king komen, weer tot hun arbeid kunnen terugkeeren, komen uit dien hoofde geen plaatsen in het bedrijfsleven beschikbaar, weshalve niet kan worden ingezien, waar om vele werkloozen voor geruimen tijd de kans zouden kunnen verliezen opnieuw een plaats in het bedrijfsleven te vinden. Degenen die zich vrijwillig voor vervan ging aanmelden, komen rekening hou dende met de functie, waarvoor zij gedu rende hun eerste oefentijd) zijn opgeleid in de eerste plaats in aanmerking onder de wapenen te worden geroepen. Aldus is van den aanvang af de opzet geweest,.zoodat uit dien hoofde geen wijziging in de ont worpen regeling behoeft te worden ge bracht. De plaatsen, die aldus niet kunnen worden vervuld, dienen te worden inge nomen door daartoe op te roepen werk looze dienstplichtigen, omdat anders wer kenden, die wellicht met groote moeite een plaats in het bedrijfsleven hebben gekre gen, onnoodig op-bevel van de overheid hiun plaats moeten verlaten. Daarop mogen niet de maatregelen der overheid gericht zijn. ARBEID VAN JONGENS EN MEISJES IN DE ONDERNEMINGEN. Hooge Raad zal op korten termijn advies uitbrengen over de voorontwerpen. Minister Romme heeft voor-ontwerpen van wet toegezonden aan den Hoogen Raad, inzake de leeftijdsverhooging voor de toe lating van jongens en meisjes tot den ar beid in ondernemingen (buiten den land bouw, waarvoor een afzonderlijke regeling zal worden getroffen). Naar hij in de me morie van toelichting op het wetsontwerp, dat een crediet aanvraagt voor de uitvoe ring van het staat-van-dienist-boekje, mee deelt, zal de Hooge Raad van Arbeid, voor zoover de voorzieningen een dringend ka rakter dragen met het oog op de stand der werkloosheid, zijn advies uitbrengen op korte termijn. Het ligt in de bedoeling van de regeering om de met die voorzieningen samenhangende bijdragen en uitgaven te zijner tijd aan de Staten-Generaal aan te vragen. Zij zullen voor een deel ten laste komen van het departement van Socia1 Zakien. sfcmwiuK-

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2