LUCHTVAART RECHTZAKEN DONDERDAG 11 MEI 1939 OE LEWSCHE COURANT VIERDE BUD - PAG. 11 GEMEENTERAAD VAN KATWIJK Gisteravond vergaderde de raad dezer gemeente in openbare bijeenkomst onder leiding van den voorzitter burgemeester Woldringh van der Hoop. Aanwezig alle leden behalve de heer Meerburg. Na ope ning met gebed stelt de heer dr. Hueting voor in verband met den verjaardag van dr. J. Schokking. oud-burgemeester van Katwijk, aan Z.Exc. een telegrafische ge- lukwensch te zenden. De raad stemt hier mede in. Vervolgens roept de voorzitter een woord van welkom toe aan den ge meente-secretaris die van zijn ziekte her steld, weer zijn arbeid heeft hervat. Spr. hoopt dat de secretaris zich nog vele jaren zal kunnen geven voor de gemeente Kat wijk. (Applaus). De Raad weigert onderwerping. Een schrijven van Ged. Staten is inge komen waarin verzocht wordt het besluit ten opzichte der verlaagde keurloonen te rug te nemen. De heer v. Rijs spreekt zijn verwondering uit over dit schrijven. De raad heeft een wettig besluit genomen en tot heden is dit besluit nog niet goedge keurd en uitgevoerd. Spr. wenscht, dat tot in hoogste instantie gegaan wordt om het besluit uitgevoerd te krijgen. Ged. Staten hebben wel de raad verplicht de auto vergoeding voor den schoolarts van f 300 op 700 te brengen, nota bene met terug werkende kracht, doch een verlaging van keurloonen, de volksgezondheid bevorde rend, zou worden afgewezen. De heeren v. d. Marei, v. d. Zwan, dr. Lodder en J. G. Schoneveld spreken in dezelfden geest en wenschen behandeling tot aan de Kroon. Met 14 tegen 2 st. wordt besloten het genomen besluit niet in te trekken. Nog zijn ingekomen enkele stukken van Ged. Staten houdende goedkeuring van genomen raadsbesluiten. De aanleg van den snelverkeersweg. Voorstel tot het verkoopen van grond aan de Provincie. De plannen tot het aan leggen van een snelverkeersweg tusschen Den Haag en de Noord-Hollandsche grens via deze gemeente zijn thans in een zoo danig stadium gekomen, dat Ged. Staten dezer Provincie B en W. hebben verzocht, ten behoeve van de aanlegging van dezen weg om Katwijk a. d. Rijn den raad een voorstel te doen om den benoodigden grond aan de Provincie te verkoopen. De onderhandelingen, welke hierover werden gevoerd, hebben tot dit resultaat geleid, dat de Provincie genegen is de* gronden welke een oppervlakte hebben van 25.997 M2 te koopen voor de som van 28.940.20. De Provincie is voorts bereid de navol gende voorwaarden te accepteeren: 1. De Provincie verbindt den afgesneden Nieuwen Duinweg met het te maken via duct in den Zeeweg. De breedte van dien verbindingsweg moet overeenkomen met die van den Callaoweg; de gemeente stelt den grond daarvoor beschikbaar en stelt de plaats en den loop vast in overleg met do Provincie. 2. De Provincie verbindt den afgesne den Nieuwen Duinweg met den Provin cialen parallelweg tusschen genoemd via duct en het z.g. Molenplein. 3. De Provincie verbindt den' afgesneden Nieuwen Commandeurslaan met het te maken viaduct in den Zeeweg. Ook van dezen verbindingsweg moet de breedte overeenkomen met die van den Callaoweg. 4. De Provincie zorgt op haar kosten voor de wijzigingen in de verschillende leidingen en kabels en in de rioleering, voor zoover dit in verband met de Pro vinciale werken noodzakelijk is, zulks in overleg met de gemeente. 5 De Provincie zorgt ter plaatse van den nieuwen weg voor een brug over het z.g. Mallegat van ten minste dezelfde afmetin gen als de bestaande brug over het water. 6.De Provincie zorgt voor de ontruiming van den vuilnisbelt, voor zoover zulks ten behoeve van de Provinciale werken noo- d;g is. Met de commissie voor het Grondbedrijf achter B. en W. dit aanbod voor de ge meente aannemelijk, omdat gezegd wordt voor goede aansluitingen op den te maken grooten verkeersweg. B. en W. stéllen mits dien voor bedoelde gronden te verkoopen voor den prijs van 28.940.20 en de ge noemde voorwaarden. De heer B. v. d. Bent vraagt, hoe het staat met de toezegging van het nemen van werkkrachten. Met het vliegveld is ook een toezegging gedaan, doch er is niet veel van terecht gekomen. De voorzitter zegt. dat zulks een ernstig punt van be spreking heeft uitgemaakt. De toezegging is gegeven dat 70 pet. der werkkrachten Kalwijkers zulen zijn. Ook bij den bouw van de brug over Rijnlands kanaal. Na nog enkele inlichtingen door den voorzitter verstrekt, gaat de raad met het voorstel mee. De precario-rechten. Punt 4. Voorstel tot wijziging van de verordening op de heffing van precario rechten. Deze verordening heeft den laat- stcn tijd nog al eens kwaad bloed gezet en een wijziging dezer verordeningen bleek wei gewenscht. B. en W. hebben meerdere wijziging aangebracht waardoor eenige soepelheid is ontstaan zooals b.v. dat in sommige gevallen niet voor een geheel jaar behoefi te worden betaald, en voor werpen welke korter dan 14 dagen boven gemeentegrond zijn aangebracht, worden vrijgesteld. Meerdere leden voeren hier over het woord. Over den prijs van een er ander, „ondervraagd" antwoordt de voor zitter aan den heer v. Tongeren dat gc schilderde reclame op b.v. twee tegels za_ kosten 15.per jaar. Sommige leden meenen, dat er geen gebruik van zal wor den gemaakt. De voorzitter zegt dat de desbetreffende aanvrager reeds dezen prijs heef* geboden. Dr. Hueting vraagt, of re clame met een projectielantaarn vanuit een winkel ook belast kan worden. De voorzitter zegt, dat het juridisch nog een open vraag is. Hierover kunnen B. en W. dus nog geen mededeelingen doen. Het vcerstel wordt z. h. st. aangenomen. De pensioenregeling voor de wethouders. Hernieuwde behandeling van het voor stel tot pensionneering van de wethouders. B. en W herinneren er aan, dat in de ver gadering van 27 Maart 1.1. werd besloten de behandeling van het voorstel ten aan zien van de pensionneering van de wet houders op te schorten tot bekend zou zijn welk standpunt Gedeputeerde Staten te genover een verhooging van de jaarwed den der wethouders innemen. Inmiddels is dit college verzocht de daartoe benoemde commissie in de gelegenheid te stellen de meening van den Raad uiteen te zetten. Blykens mededeeling van Ged. Staten acht dit college geen aanleiding tot eenige be spreking aanwezig, hetgeen dus beteekent, dat de wedden onveranderd blijven. Waar alzoo bekend is hoe genoemd college te genover de salarieering staat, verzoeken B. en W. den raad thans over de invoering van de pensioenregeling een beslissing te nemen. De heer v. Rijs acht de tijd voor dit voor stel slecht gekozen. Spr. zou er de voor keur aan geven hiermede te wachten tot na dat de nieuwe raad zitting genomen heeft. Overigens is spr. voor het voorstel. De voorzitter zegt, dat dit voorstel twee jaar terug ook gedaan had kunnen worden en ziet van uitstel de noodzakelijk of de wenschelijkheid niet in. Dr. Lodder is voor afhandeling, thans. De heer v. d. Ma- rel is om financieele redenen, er tegen. De gemeente-financiën laten zulks niet toe. De heer Schoneveld wil, in weerwil van het besluit van Ged. Staten toch verhoo- gen. De heer v. d. Zwan ziet ook een on billijkheid in de te geringe salarieering van de wethouders en pleit voor pension neering volgens reeds besproken normen. De heer v. Rijs wenscht er den heer v. d. Zwan op te wijzen dat zoolang partijge- nooten van de heer v. d. Zwan by Ged. Staten misbruik maken van de macht en er geen leden van de S.D.A.P. in dit college kunnen zitting nemen, genoemde redelijke wenschen niet naar voren kunnen worden gebracht of bepleit. De heer Schooneveld wil verhooging van salaris doorzetten, en ook de pensionneering. De voorzitter zegt dat he< gezag moet worden hooggehouden. Men moet begrijpen dat Ged. Staten een duidelijke lijn moeten trekken en een be paalde gedragslijn moeten volgen. Voor Katwijk alleen is een bepaalde norm niet vastgesteld, doch voor de geheele provin cie. Daarvan kan dus alleen ten gerieve van Katwijk niet afgeweken worden. Ged. Staten kunnen daarom niet toestaan sa- larisverhooging, doch wel pensionneering goedkeuren. De heer v. Rijs zegt tegen te zullen stemmen omreden hij de tijd niet juist gekozen acht. Bij de stemming stem men dan tegen de heeren v. Rijs, v. d. Ma- rel, Schoneveld en Hoek. Conform het voorstel van B. en W. dus aangenomen met 142 stemmen. De bewoning van huizen aan de Parklaan. Praeadvies op het adres van de N.V. Bouw- en Handelsmaatschappij om wijzi ging van art. 106, 2de lid der Bouwveror dening. Het gaat er hier om, of het toe laatbaar moet worden geacht dat in af wijking van de voorwaarden bij den ver koop aangegaan, de woningen in de Park laan mogen worden verhuurd als tweege zinswoningen. In een zeer lang betoog zet het college van B. en W. den raad uiteen dat zulks om meerdere redenen niet kan worden toegelaten en dit college spreekt het vertrouwen uit, dat de raad na uit voerige uiteenzetting van de feiten en de bezwaren, met B. en W. van opinie zal zijn, dat geen termen aanwezig zijn -p het genoemde adres gunstig te beschikken. Ook dit punt lokt een lange discussie uit waarbij blijkt dat de raad het met B. en W. roerend eens zijn; dat de heer Kat geheel onjuist is en ongelijk had moeten bekennen. B. en W. en' den raad blijken alleen toegeeflijkheid te willen betrachten op grond van de grooten woningnood. Dit argument zal dan ook dienst doen om B. en W. te doen overwegen of. en hoe aan het verlangen van genoemde Maatschappij kan worden tegemoet gekomen. De raad kan zich hiermede volkomen vereenigen. De werkverschaffing op het vliegveld. Het voorstel tot het wijzigen der ge meente-begrootingen dienst 1938 en 1939, alsmede van de begrooting 1939 voor het gasbedrijf, lokt een zeer lange bespreking uit voor wat betreft het eerste, de wijzi ging der gemeentebegrooting. Dit is n.l. noodig in verband met wijziging van het steunbedrag door de werkzaamheden aan het vliegveld. Deze zeer lange discussies, waarbij het woord werd gevoerd door de heeren v Rijs, Kulk, v. Tongeren, Lodder, v. d. Bent, v. 't Wout en Schoneveld kun nen we samenvatten in het volgende. Een groote grief vindt men het dat del Katwijksche arbeiders, die uit den aard van hun geregelde werkzaamheden hun werk ongetwijfeld beter doen dan werk lieden uit Leiden, een aanzienlijk minder loon krijgen, 30 tegen 38 et. Aan Leidsche arbeiders worden in sommige gevallen schoeisel, overalls, verstrekt. Men acht het geheel onjuist om dit werk in werkverschaffing te laten uit voeren in plaats van als normaal werk. Voor de gemeente is het bovendien zeer nadeelig omdat door deze aange legenheid dc gemeente dichter komt bij de noodlijdendheidsgrens. Over de Berghaven, dat wel in werkverschaf fing zou kunnen worden uitgevoerd, wordt niet gerept. Nadat de heer v. Tongeren een motie heeft opgesteld, waarmede meerdere leden het niet ge heel eens zijn, stelt de voorzitter de volgende motie aan de orde: de raad, betreurende dat het vliegveld in werk verschaffing wordt aangelegd, ver zoekt den Minister het uurloon der Katwijksche werklieden met ten min ste 2 ct. per uur te verhoogen". Deze motie wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. Praeadvies op het verzoek van de N.V. Katwijksche Bouw- en Handelsmij. om verlaging van rente en verlenging van den termijn voor overdracht der gronden. Ook met dit verzoek kunnen B. en W. zich niet geheel vereenigen en ook hierover wordt een zeer uitvoerige toelichting gegeven aan den raad waarna B. en W. de raad voor stellen: 1 op het verzoek om renteverla ging afwijzend te beschikken; 2. het ver zoek om verlenging van den termijn waar binnen de overdracht van den grond en de betaling van den koopsom voor de reeds bebouwde gronden, voor zoover deze nog niet in eigendom zijn overgedragen, toe te staan in dezen zin, dat de overdracht van den grond en de betaling van de koop som moeten plaats vinden vóór of op 18 Mei 1940 zulks onder de voorwaarde dat genoemde Maatschappij gehouden is. be halve de grondbelasting, ook de straatbc- lasting over 1939 en 1940 tijdig zal moeten betalen. Voorts dat van het niet betaalde bedrag 5 pet. zal moeten worden betaald. Op een aanmerking over deze 5 pet. door den heer v. Rijs antwoord de voorzitter dat de gemeente geen bankbedrijf is. Men heeft volop den tijd om zich by anderen, b.v. bankinstellingen te dekken tegen la ger rentepercentage. Als men beter kan, doe men het. Ook het gemeentebestuur wil zulks. Conform het voorstel besloten. Voorstel van B. en W. inzake onttrek king van een weg aan het openbaar ver keer. Het gaat hier om het slop toebehoo- rende aan de gemeente, dat voorheen het toegangspad was naar den West-ingang van het gasfabriekterrein en de ten Wes ten daarvan gelegen teelgronden. Het slob wordt door de omwonenden slechts ge bruikt om er vuilnis neer te werpen en voorts doet de jeugd er weinig goeds. De directeur der gasfabriek en de heer üarle- vliet hebben gevraagd het slop aan beide kanten af te sluiten, doch dan behoort het slop overeenkomstig het bepaalde bij art. 9 der Wegenwet aan het openbaar verkeer te worden onttrokken. De gasfabriek en de heer Parlevliet zullen jaarlijks 2.50 betalen. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten. Rondvraag. Op een vraag in vorige vergadering door den heer v. Rijs gedaan over de gelegen heid tot aanmelding voor werkloozensteun antwoord de voorzitter, dat hiervoor gele genheid is Woensdag van 9 tot 10.30, in bijzondere gevallen ook Donderdags. De heer v. Tongeren heeft vragen gesteld over het bekende besluit der Tweede Ka mer betreffende het „Puf-aanvoer-verbod". Spr. merkt op, dat al heeft de Tweede Ka mer zulks aangenomen, de Eerste Kamer het nog in behandeling krijgt. De voorzit ter zegt het niet juist te vinden in dit sta dium een actie te voeren, alhoewel het een ernstig gemeentebelang is. Doch er is een zekere toezegging van den Minister, dat Z.Exc. het niet eerder zal uitvoeren vooraleer andere regeeringen in denzelf den geest besloten hebben. En zoo na is het nog niet. De heer v. Tongeren houdt nog een lang betoog over dit onderwerp, dat niet voor Vlaardingen of IJmuiden, of Scheveningen, doch voor Katwijk van groot belang is. De voorzitter doet dc toe zegging, dat B. en W. in dezen, als steeds, diligent zullen zijn. De heer v. d. Zwan vraagt of de verkoo- ping van „Houtershof" in verband met de sancering voor het gemeentebestuur niet van belang was. De voorzitter zegt dat zulks niet zoo is en dat koopers er wel re kening mee zullen moeten houden, dat ze bewoonbare huizen moeten koopen. Dc heer v. d. Marei vraagt of er voor B. en W. geen aanleiding is om te bewerkstel ligen dat de militairen, door den noodtoe stand opgeroepen, eerder hun vergoeding krijgen. Dit met den noodtoestand in som- zinnen. De voorzitter zegt dat juist vandaag een nieuwe regeling is afgekomen die bevredigend is DUITSCH VLIEGTUIG IN FRANKRIJK VERONGELUKT. Een Duitsche vliegtuig, waarop het ha kenkruis was geschilderd, werd tijdens een dichten mist bij Pontarlier (dept. Doubs) opgemerkt. Het toestel kwam in een veld terecht en geraakte in brand. Bij de wrak stukken van het vliegtuig werden de lij ken gevonden van twee jonge Duitschers van ongeveer 25-jarigen leeftijd, die bur- gerkleeding droegen, doch geen enkel iden titeltsbewys bij zich hadden. DE POSTVLUCHTEN OP NED.-1NDIE. De positie der K. L. M.-postvliegtuigen op de Indië-lijn was gisteravond als volgt: Op de uitreis arriveerden de „To renvalk" te Basra, en de „Buizerd" tc Sin gaporc. Op de thuisreis landden de „Emoe' te Athene en de „Wielewaal" te Rangoon. GEMEENTERAAD VAN ZOETERMEER De raad der gemeente Zoetermeer kwam Woensdagavond te 7 uur in vergadering byeen. De voorzitter, burgemeester Ver- nèdc, opende met het uitspreken van het gebed. De secretaris, de heer C. P. Blauw hof, las de notulen der vorige vergadering, welke onveranderd' werden vastgesteld. Als eerste agendapunt kwam aan de orde: Mededeelingen. Verschillende ingekomen stukken werden voor kennisgeving aan genomen. Een verzoek van den heer Bar bier tot het stichten van een varkenshou derij, aan dc Stationsstraat, voorbij het station, werd aangehouden, daar eerst ad vies moest worden ingewonnen en het uit breidingsplan gewijzigd. Punt 2, tot be schikbaarstelling van 2.— per werklooze als extra hulp B-steun, werd goedgekeurd. Punt 3, wijziging ambtenarenreglement eveneens. Als vierde punt was aan de orde: Overneming van het onderhoud van een gedeelte van de Rokkeveenschcweg vanaf Molenstraat tot Schenkelweg tegen een door den Binnenwegschen polder te beta len jaarlijksche vergoeding van 40. Hiertoe werd besloten. Vervolgens was er een verzoek van de melkslijters tot vast stelling van een verbod tot verkoop van melk langs openbare wegen op Zondag. B. en W. meenden, dat een dergelijk ver bod voor de zomermaanden bezwaren zou opleveren en stelden daarom voor om te gen het najaar een voorstel dienaangaande te doen. De heer J. v. d. Tas bestreed het voorstel van B. en W. „De Sabbathdag zult gij heiligen cn rusten van uw arbeid" ci teerde spr. Het zou hem ten zeerste spy- tcn als het voorstel werd aangenomen. Er is trouwens geen enkele reden voor, ook niet in de zomermaanden. Er zijn hier heel wat menschen, die ook in den zomer op Zondag geen melk koopen. Overigens vra gen de mclkhandelaren er zelf om, waar om dus uitsteldat mag niet. De heer van Stralen sluit zich geheel aan bij den heer v. d. Tas; de melkhandelaren die by hem de melk haalt, vent nooit op Zondag, 't schijnt dus te kunnen. De heer Scheer vindt het voorstel van B. en W. erg vaag en is er tegen. Ook de heer Roos is tegen het voorstel. In de praktyk is het zeer goed mogelijk, de melk goed tc houden van Zaterdag tot Maandag. Dc heer Groe- newegen verklaart zich voor het voorstel van B. en W. Door de melk zoo lan te bewaren, gaat de voedingswaarde aanmer kelijk achteruit De heer Dekkers is in principe voor de Zondagsrust, maar wenscht geen dwang van gemeentewege op de melkhandelaren uit te oefenen. Spr. is dus voor het voorstel van B. en W. De heer v. Duivenbode zegt, dat de gemeente niemand verplicht om op Zondag melk te koopen. Hij begrijpt niet, dat dc heer v. d. Tas dan niet al lang een voorstel inge diend heeft, om het verkoopen van melk op Zondag te verbieden. Hy verdedigde het voorstel van B. en W. Dc heer v. d. Tas dient de heeren Groenewogen en Dek kers van repliek en handhaaft zijn stand punt. De voorzitter verdedigt het standpunt van B. en W., voral op hygiënische gron den. De heer Lamens meent, dat h^t hier met dit voorstel ongeveer zoo gesteld is als in Noordwijk. Zomers zijn daar de winkels Zoncfegs open cn in de winter gaan de winkeliers Zondags naar dc kerk Dat zyn winter-christenen. Het voorstel van B. en W. is een winter-christcnvoor stel. Hij zelf is vele jaren in het melkbc- dryf werkzaam geweest, en meent daarom uit ervaring te kunnen zeggen, dat de melk heusch wel 2 maal 24 uur goed te houden is, by iedereen. Spr. is tegen het voorstel van B. en W. De heer v. d. Tas vraagt nogmaals het woord. De voorzitter wijst hem cr op, dat hij stipt het reglement van orde (wat voorschrijft dat een raadslid slechts twee maal het woord over hetzelfde onderwerp gegeven behoeft te worden) zal handha ven. Voor dezen keer echter zal de voor zitter nog een uitzondering maken, daar de heeren het voorschrift niet schenen te kennen. De heer v. d. Tas betoogt nu on geveer hetzelfde als in eerste instantie. De heer Lamens krygt van dc voorzitter een scherpe afkeuring over het feit, dat hij B. en W. winter-christenen genoemd heeft. Het voorstel van B. en W. in stemming ge bracht wordt aangenomen met 6 tegen 5 stemmen. Het zesde punt: Adres middenstands- vereenigingen tot wijziging winkelslui tingsverordening werd aangehouden. Voor al de heeren Roos en van Duivenbode lie ten duidelyk uitkomen, dat het niet in het belang, vooral van de buitcnmenschen, ge acht kon worden, als de winkels geduren de den zomertyd om 8 uur inplaats van zoo als steeds om 9 uur, gesloten moeten wor den. Op een verzoek tot vrijstelling betaling van schoolgeld, werd op advies van B. en W afwijzend beschikt. Punt 8, herziening verlichting Dorps straat, werd aangenomen. Dc gemeente zal alzoo in de toekomst verlicht worden door z.g. H.P.L.-lampen, waarvan er reeds één bij wijze van proef is geplaatst op den hoek DorpsstraatStationsstraat. Het adres van de afd. Benthuizen van den bond van Boerinnen e.a. houdende verzoek om medewerking te verleenen tot de totstandkoming van een landbouwhuis- houdschool, werd aangehouden. In princi pe werd echter tot medewerking besloten. Punt 10: Verzoek subsidie zweminrich ting. B. en W. adviseeren 150.te ver leenen, daar anders de zwemgelegenheid opgeheven zal worden. Dc heer v. d. Tas i>- cr tegen. Wij hebben onlangs, uldus spr.. oliebollen gegeten ter cere van de zwem inrichting (3 voor een dubbeltje). Wel heeft de heer v. d. Tas ook van die olie bollen gekocht, maar overigens is hij van meening, dat de lichamelijke oefeningen dienen tot weinig nut, de Godzaligheid echter tot alle nut. De voorzitter verde digt het standpunt van B. en W. en wijst op het algemeen belang, dat een zwemin richting is. De heer Roos is cr tegen oj> financieele gronden. Het voorstel werd met 74 stemmen aangenomen. Tegen de heeren v. d. Tas, Scheer, Roos en Lamens. (Slot volgt). HAAGSCHE RECHTBANK. Looddieven complot te Zwammerdam. Ook kippen en konijnen als buit De Haagsche Rechtbank heeft zich heden morgen bezig gehouden met de zaak tegen een groot aantal inwoners van Zwam merdam, die alleen of tezamen en in vereeniging zich schuldig hadden ge maakt aan diefstal van een groote party lood, welk lood zij hadden weggenomen van een leeg staand huis aan den Rijks straatweg te Zwammerdam cn dat toebe hoorde aan den heer Decrenburg die te Halfweg woont. Allereerst stonden in combinatie te recht M. P. de L.e betonwerker. A. G. los- arbeider en D. Z. stoker, allen woonachtig te Zwammerdam. Als getuige werd gehoord de scheeps bouwer W. R. uit Zwammerdam, die toe zicht op het leegstaande huis uitoefende en gconstateerd had. dat er van het pand een groote partij lood was verdwenen, terwijl cok binnenshuis een honderd K G. lood, bestaande uit looden pijpen en buizen was verwenen. Door eerst over het hek te klim men en daarna een raam op te schuiven, had men zich toegang weten te verschaf fen. In totaal waren cr eenige honderden ki lo's lood weggenomen De verdachten bekenden volmondig, waarna de president mededeelde, dat er over de verdachten rapporten waren inge wonnen, die voor A. G. en D. Z, gunstig luiden, maar voor M. P. de L. ongunstig. De Officier wilde met de rapporten mee gaan en eischte tegen M. P. dc L. een on voorwaardelijke gevangenisstraf van vier maanden en tegen A. G. en D. Z. een voor- waaredyke gevangenisstral van' vijf maanden met 3 jaar proeftijd. Daarna stond terecht de schoenmaker D. G. te Zwammerdam die ook van hetzelfde pand lood had weggenomen in gezelschap van vorigen verdachte M. P. de L. Zij wa ren toen gestoord tijdens hun „uitstapje" cn hadden, zonder lood, dc vlucht geno men. Verdachte D. G. bekende ook volmondig, waarna de Officier een voorwaardelijke ge vangenisstraf van vijf maanden tegen hem eischte met drie jaar proeftijd A. G. uit Zwammerdam kon wegens ziek te niet verschynen cn legen hem werd ver stek verleend. Na voorlezing van het pro ces-verbaal, waarin verdachte bekende, eischte de Officier ook tegen hem een voor waardelijke gevangenisstraf van vijf maan den met drie jaar proeftijd. De ry der verdachten werd steeds lan ger, want vervolgens foesten in het ver dachtenbankje plaats nemen de schippers knecht M. Z. en den fabriekstrabeider T. S., beiden eveneens uit Zwammerdam. Ook zij hadden het leegstaande huis als hun operatieterrein uitgekozen en een partij lood voor goeden buit verklaard. Aangezien de reclasscering het met hen ook nog wel eens wilde probcercn, werd dc eisch tegen elk een voorwaardelijke ge vangenisstraf voor den tyd van vyf maan den met drie Jaar proeftijd. AGENT VAN POLITIE TOT 1 JAAR VEROORDEELD De rechtbank te Amsterdam deed gi - teren uitspraak in de strafzaak tegen den agent van politie, die wegens doodslag, ge pleegd op een brigadier, heeft terecht ge staan. Naar men zich herinnert was dc aan leiding tot deze daad een waarschuwing, die de brigadier den agent kwam brengen, om op het bureau van de zedenpolitie ti verschijnen. De agent wond zich hierov r dermate op. dat hij den boodschapper op staande voet doodschoot. Deze verdachte werd door den psychiater verminderd toe rekeningsvatbaar verklaard; hij had on geveer een jaar tevoren een aanrijding nvt een auto gehad, waarbij hij een schedel- verwonding had opgcloopcn. Voordat hij dc gevolgen van deze aanrijding tc boven was, moest hij weer, voor halve dagen, dienst doen. De Officier van Justitie had, rekening houdende met den psychischcn toestand van den verdachte, twee jaar gevangenis straf geëischt. De rechtbank heeft den man vandaag anderhalf jaar, met aftrak van de preventieve hechtenis opgelegd n daarbij bepaald, dat deze straf in dc bij zondere strafgevangenis zal worden onder gaan. Bovendien heeft de rechtbank den ver dachte ontzet uit het recht tot het beklee- den van het ambt van agent van politic voor den tijd van zes jaar en zes maanden. Zij overwoog hierbij, dat er termen zijn den verdachte voor den langsten tyd, die de wet in dit geval toelaat tc ontzetten uit het recht tot het bekleeden van dit ambt op groncf van den aard van het gepleegde feit cn dc bij dc terechtzitting gebleken omstandigheden, waaronder dit feit is b< -

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 11