Laatste berichten Burgerlijke Stand MAANDAG 8 I 1939 CE IEDC""E COUii EERSTE BLAD - PAG. 3 De dag van den arbeid. de zegening der werktuigen. Treffende plechtigheid in de kerk van O. L. Vrouwe Hemelvaart en St. Joseph. Er is een dag in 't jaar, die gegroeid is tot den dag van den arbeid. Dan wordt in vele landen de hooge waarde van den ar beid in het licht gesteld. Wat is er schooner dan op dien dag Hem te smeeken, die den arbeid geeft of ont houdt, zooals Hij het wil. En hoe kan men dezen dag schooner wijden, dan door Hem te danken voor den arbeid die geschonken werd, of Hem te smeeken arbeid te schen ken aan onze leege handen? Hoe kan men dit schooner doen dan op dien dag God te vragen de gereedschap pen, die wij gewoon zijn bij onzen arbeid te gebruiken, te willen zegenen, oudat zij mogen medewrken aan het. doel, waar voor God ons den arbeid geschonken heeft, en opdat daardoor die arbeid in dien geest ook zoo vruchtbaar mogelijk moge zyn? Gisteren is in de Dekenale kerk te Lei den op deze schoone en verheven wijze weer den dag van den arbeid gevierd. De kerk was zoo goed als geheel bezet met mannen, die hun arbeid aan God kwa men opdragen. Om vier uur begon op het schoon ver sierde priesterkoor het plechtig Lof, dat gecelebreerd werd door den Hoogeerw. De ken A. H. M. J. Homulle met assistentie van kap. H. Schrama, vice-praeses der St. Josephsgezellen als diaken en kap. F. Ber- nefeld, geestel. adviseur der sociale orga nisaties als subdiaken. Op het priesterkoor waren mede aanwezig Rectoij R. Reynen en pater H. Ponsioen O.F.M., terwijl kape laan E. Paap, vanaf het priesterkoor met zijn jongens de gezangen dirigeerde. Na het Magnificat betrad kap. J. Hof stede den kansel om de mannen, die hier v/aren gekomen om over hun gereedschap en hun arbeid Gods zegen af te smeeken, toe te spreken. Hij sprak naar aanleiding van de woor den van St. Paulus aan de Philippensenrs: „Want zij allen zoeken hun eigen belang, niet het belang van Jezus Christus." Gij speelt hoog spel, aldus ving kap. Hof stede aan, gij viert den dag van den ar beid. Maar te midden van u zijn er, die voor dezen dag hun gereedschap hebben gehaald uit een gereedschapskist, die al ja ren op zolder staat. Gij hebt eenige weken geleden de recla meplaten gezien, met de roode letters: Wij willen arbeid voor ons volk. lederen dag zijn er rijen mannen, die moeten bewijzen, dat zij uitgestooten zijn uit het arbeidsproces. In uw straat spelen kinderen met bleeke, ivoorkleurige gezichten, zij zijn bleek om dat hun vader niets verdient. Gij speelt hoog spel, maar in de toekomst zult gij nog hooger spel moeten spelen. Gij zijt hier om uw werktuigen te laten zegenen, om Gods zegen af te smeeken over uw arbeid, maar hoe denkt gij over uw da- gelijkschen arbeid? Alleen om uw gezin te onderhouden? Alleen om het geld? Zoo ja denkt dan eens aan de woorden van Paus Pius XI, die zeide: Door een al te groote bezorgdheid voor de aardsche goederen komt de maatschappelijke ellende in deze wereld. Neen, uw arbeid is veel verheve ner. Daartoe schonk de Schepper ons ar beid om daarmee God te dienen en daar door de ziel te brengen tot God. Dat is de beteekenis van uw dagelijkschen arbeid: werk voor God, werk met God. Wie bui ten God wil werken, op hem rust niet Gods zegen, maar Gods vloek. De geschiedenis van onzen tijd is een droevige geschiedenis. Vijftien jaar gele den kwam er een nieuwe geest over ons land, die welvaart en vreugde zou brengen. Die nieuwe geest werd in triomf ingehaald. Nu zou het uit zijn met de verdrukking. Maar één ding werd vergeten de wil van God. De arbeid werd slechts gezien als middel om aardsche schatten te verzame len. En van een schamele levensvreugde is men nu gekomen tot een groote we- reldontevredenheid. De armoede* is feller geworden. Honderden hebben arbeid, dui zenden zijn werkloos. Dat is de vrucht van den arbeid zonder God. Zonder God rust er geen zegen op welk plan van den arbeid ook. Daarom zult gij in de toekomst hoog spel moeten gaan spelen. Indien gij het lot van uw medebroeders wilt verbeteren, dan zult gij moeten er kennen en in toepassing brengen dat arbeid het middel is om God te dienen. Wy heb ben vele prachtige R.-K. organisaties maar is dat R.-K. niet dikwijls de vlag om de lading van het materialisme te dekken? Als God een engel naar de aarde zou zenden om verslag uit te brengen van zijn bevindingen, zou hij dan niet van deze stad moeten zeggen: ik heb in deze stad geen honderd rechtvaardigen gevonden? Zou hij niet moeten zeggen: de men- schen daar zijn besmet met een geest der wereld. De rook der fabrieksschoorsteenen verduistert hun uitzicht op den hemel. Er is geen vertrouwen en geen liefde? En ook or.der de mannen der Kath. Kerk heb ik gevonden schijn-heiligheid en eigenbelang. Geldt dat .ook voor U? Neen, gij zijt hier gekomen vol vertrouwen en gij zult niet alleen vandaag, maar iederen dag van uw leven voor en met God willen werken. Jezus Christus moet ingeschakeld wor den in het arbeidsproces. Ook in uw werk- piaats moet God worden geëerd. Gij bidt voor uw eten, bidt gij ook bij het begin van uw v/erk? Bidt eens: Uw wil geschiedde op aarde als in den hemel. Geef mij heden mijn dagelijksch brood. Gij zijt een ander dan de arbeider, die naast u werkt en die Christus niet kent. Gij werkt voor uw loon, maar gij werkt ork voor een loon, dat niet uw patroon, maar God u zal uitbetalen. Hierna richtte kap. Hofstede zich tot de patroons wien hij voorhield rechtvaardig heid en zichzelf niet te verrijken ten kos te van den arbeider. Misschien is uw fa briek en zjjn uw machines gezegend, laat de doode stof u niet worden tot een aan klacht bij God. Mannen! Een uitgestrekt arbeidsveld ligt voor u open. Morgen gaan de fabrieks- poorten en de kantoren weer open. Ga dan binnen met een mannelijk gebed op de lippen in de overtuiging, dat van God al leen het goede komen kan. Ga ondanks las ter en tegenwerking, wij zullen en moeten overwinnen, wij moeten de verandering brengen door te arbeiden zooals Jezus ge arbeid heeft. Niet voor ons eigen belang, maar in het belang van Jezus Christus, dan is uw spel hoog, maar de overwinning ver zekerd. Hierna ving de hoogeerw. Deken de gebe den aan, welke de zegening der gereed schappen inleiden en waarop door de volle kerk telkens luide werd geantwoord. Na deze gebeden namen alle mannen hun gereedschappen ter hand en ging de De ken, vergezeld van diaken en subdiaken tusschen de rijen door om alle werktuigen tc zegenen. En in tusschen klonk het lied: God van arbeid, God van eere God van liefde, God van recht, Dat Uw vrede triomfeere Voor den meester, voor den knecht. Na deze zegening en deze gebeden sprak de hoogeerw. Deken de mannen toe om hen op dezen eersten Zondag der Mariamaand geluk te wenschen met de zegening hun ner gereedschappen, wat een groote mani festatie is geweest van Godsvertrouwen. Gij hebt daardoor aldus de Deken uiting gegeven aan uw overtuiging, dat als God niet zegent, gij tevergeefs arbeidt. De Deken bracht de mannen in gedach ten naar het huis van Nazareth, dat huisje, half huis, half rotsspelonk, waar de zoon van den timmerman arbeidde met Joseph en Maria. Zijn zegen hebt gij nu gevraagd en gij weet zeker, dat die zegen komen zal, hoe dan ook. God, die de eeuwigheid heeft cm den mensch gelukkig te maken, heeft die enkele jaren van ons niet noodig. Het geluk moeten wij beschouwen in het licht der eeuwigheid. Jezus' eigen Moeder was de Moeder der Smarten. Daar in dat huisje van Nazareth leerde Jezus, de eeuwige wijsheid, de handenarbeid van St. Joseph en op dat huisje staat nu nog: Hic erat sub- ditus illis. Hij was hun onderdanig. Dat moeten wij ook zijn en dat kunnen wij, als wij maar steeds het oog gericht houden op het kruis van Christus, het tee- ken van lijden en van glorie. In dat tee- ken zult gij overwinnen. Hierna werd het Lof voortgezet. Met de zegen met het Allerheiligste en het zingen van „Wij groeten U o, Konin gin" werd deze waarlijk treffende plechtig heid besloten. KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR RIJNLAND. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Rijnland vergadert Donderdag middag a.s. te half drie. De agenda vermeldt o.mj Voorstel om het Bureau décharge te verleen en: a. voor verzending van adres, mede on derteekend door de Kamer van Koophan del en Fabrieken te Haarlem en het Hoofdbestuur van de Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur, inzake controle- meters op telefoontoestellen in geautoma tiseerde netten; b. voor verzending van adres, eveneens door bovengenoemde Kamer en Vereeni ging mede onderteekend, inzake porto voor vervoer van facturen in gesloten en veloppen; c. voor verzending van adres inzake Ope ningstijden brug bij Sassenheim over Zui delijk deel van de Ringvaart in den Haar lemmermeerpolder, weg no. 4; d. voor adres, in overleg met de andere Kamers van Koophandel en Fabrieken in Nederland verzonden, inzake: bevordering van speciaal handelsonderwijs bij het Mid delbaar Onderwijs; e. voor adres, verzonden aan het College van Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land, inzake weg langs Haarlemmertrek vaart; f. voor verzonden adres inzake Maas wijdte van vischnetten en minimummaten op sommige vischsoorten (Pufaanvoerver- bod). 6. Voorstel om aan de Directie der Ne- derlandsche Spoorwegen een schrijven te richten, in verband met de lange wacht tijden bij den overweg aan den Rijnsbur- gerweg te Leiden. 7. Voorstel om den Minister van Water staat te verzoeken te willen bevorderen, dat het overwegvraagstuk Rijnsburgerweg Leiden zoo spoedig mogelijk tot oplossing worde gebracht. 8. Verzoek van B. en W. van Leiden om advies inzake middagsluiting kappers. 9. Benoeming van een lid in de Plaatse lijke Commissie van Toezicht op de Scho len voor Middelbaar Onderwijs te Alphen a. d. Rijn. 10. Bericht van de Arrondissements- Rechtbank te 's-Gravenhage, dat beëedigd zijn: C. A. J. Valenntijn, te Ter Aar, als makelaar in: jachten en andere plezier vaartuigen voor de binnenvaart, benevens in booten in gebruik bij het Land- en tuinbouwbedrijf; B. J. Huurman, te Lei den, als makelaar in: onroerende goederen te Leiden en omgeving; J. Th. Wurzer, te Leiden, als makelaar in: onroerende goe deren; A. Uittenbogaard, Oegstgeest, als makelaar in: landerijen en huizen. Controlemeters op telefoontoestellen in geautomatiseerde netten. Den Directeur-Generaal der P.T.T. is door de K. v. K.'s te Leiden en Haarlem en de Ver. v. Bloembollencultuur te Haar- lem een adres over dit onderwerp gezon den, waaraan het volgende is ontleend: De practijk van het gebruik van de ge automatiseerde telefoon toont in vele be drijven het bezwaar, dat iedere controle op de gevoerde gesprekken onmogelijk is. Dit bezwaar zal zich bij de verdere voortschrij ding der automatiseering, die op zichzelf door ondergeteekenden zeer wordt toege juicht, steeds sterker doen gevoelen. In het bijzonder bij tclefoonabonné's, die hun gevoerde gesprekken over verschil lende kassen of over verschillende posten moeten verdeelen, wordt dit euvel ge voeld. Maar ook de andere abonné's onder vinden hiervan nadeelen, daar het niet meer mogelijk is om na te gaan of em- ployé's dan wel derden op kosten van den telefoonabonné gesprekken hebben ge voerd, waarmede niet het belang van den abonné is gediend, maar die als privé-ge- sprekken voor deze derden zijn te be schouwen. Met belangstelling zien ondergeteeken den dan ook uit naar de resultaten van het uwerzijds reeds ingestelde onderzoek naar de mogelijkheid om aan gebruikers, die hieraan in bijzondere mate behoefte heb ben, ook van de automatisch gevoerde in- ternocale gerprekken een gespecificeerde verantwoording te doen toekomen. Zy spreken daarbij de hoop uit, dat de daartoe benoodigde toestellen óf gratis óf tegen een zeer laag bedrag ter beschikking worden gesteld. Porto voor vervoer van facturen in gesloten enveloppen. Door dezelfde instanties is aan den di recteur der P.T.T. over dit onderwerp een schrijven gezonden, waaraan we het vol gende ontleenen: In het bedrijfsleven worden veel porto kosten uitgegeven voor het verzenden van facturen, retournota's en dergelijke docu menten, waarvoor het gewone briefporto verschuldigd is. Dit briefporto is naar de meening van ondergeteekenden een hooge retributie voor de verzending van deze documenten. Vroeger werden facturen veelal bij de goederen, waarop zij betrekking hebben, gevoegd, maar nu het medezenden van facturen in gesloten enveloppe bezwaren oplevert, is verzending per post in vele ge vallen noodzakelijk. In het bloembollenbe- drijf bijv. worden op bepaalde tijden fac turen en retournota's verzonden in hoe veelheden, die deze verzending doet gelijk staan met verzending van circulaires, die tegen drukwerktarief kunnen worden ver zonden. Dat in dergelijke gevallen het ge wone briefporto moet worden voldaan, wordt door het bedrijfsleven als een be zwaar gevoeld. Hierin vinden ondergeteekenden de vrijheid zich tot u te wenden met het ver zoek, het mogelijk te maken, dat even als in enkele andere landen geschiedt facturen, retournota's e.d. in den vervolge kunnep worden verzonden in gesloten en veloppe tegen een porto* dat lager gesteld is dan het briefporto. Openingstijden brug Ringvaart. In antwoord op een schryven van den Minister van Waterstaat over dit onder werp is door de K. v. K. voor Rijnland het volgend schrijven aan den Minister gericht: De opmerking, dat de tellingen van de vaartuigen, welke niet onder de gesloten brug over de Ringvaart van de Haarlem mermeer bij Sassenheim kunnen doorva ren, voorshands geen aanleiding geven om de vastgestelde regeling te wijzigen, wekt bij de Kamer eenerzijds het vermoeden, dat dit aantal betrekkelijk klein kan zijn, maar doet anderzijds bij de Kamer- van Koophandel de hoop rijzen, dat dit kleine aantal het juist gemakkelijker zal maken om aan haar wensch tegemoet te komen, daar dit alsdan met geringe kosten en zeer weinig hinder voor het wegverkeer mogelijk zal zijn. Al moge in totaal het aantal schepen dat niet onder de brug kan doorvaren gering zijn, geval voor geval is echter de schade voor de betrokkenen ondernemers zeer groot. In het bijzonder vestigt de Kamer hierbij de aandacht op de omstandigheid, dat op zebschepen het aantal schepelingen zeer veel grooter is dan op binnenschepen, wat vooral ook geldt voor de loggers, en bovendien dat 's nacht niet met zeesche pen in de binnenwateren kan worden ge varen. Dit laatste brengt bijv. met zich, dat een zeeschip, dat 's morgens de brug wil pas- seeren, dikwijls reeds den vorigen avond voor de brug moet zijn aangekomen. De Kamer hoopt, dat de aandacht van den minister op deze zaak zal blijven ge vestigd en tot gevolg moge hebben, dat althans een onderzoek worde ingesteld naar de eenvoudigste en minst kostbare mogelijkheden, waarop de groote schade Voor de betrokkenen tot aanzienlijk klei nere bedragen zou kunnen worden be perkt. Weg langs Haarlemmervaart. Aan het College van Ged. Staten van Zuid-Holland is door de Kamer volgend schrijven gericht: Reeds herhaaldelijk en van verschillen de zijden kwamen er bij haar klachten in over den deplorabelen toestand waarin zich de weg langs de Haarlemmertrek vaart bevindt. Het zal wellicht overbodig zijn uw college zulks nog nader te moeten toelichten, daar bij de onderhandelingen, die de Prov. Staten van Zuid-Holland be treffende het onderhoud van dezen weg reeds gevoerd hebben met de Gemeente besturen, die ten deze geïnteresseerd zijn, ongetwijfeld ook de slechte berijdbaarheid van dezen weg, althans voor zoover dit het autoverkeer aangaat, ter sprake zal zijn gekomen. In de Memorie van Antwoord van B. en W. der gemeente Leiden, op het Algemeen Van onze Adverteerders INSTITUUT VOOR WETENSCHAPPE LIJK CHIROPODY. In het perceel De Sitterlaan 49 heeft mej. Else Luteijn een Instituut geopend voor wetenschappelijke Chiropody. De voet verzorging van den mensch heeft lange jaren wel zeer op den achtergrond ge staan by de overige verzorging van het l:chaam. Langzamerhand echter drong het besef door, dat een goede verzorging van de voeten, zulk een belangrijk deel van het menschel ijk lichaam, dat nagenoeg ge heel verwaarloosd werd ook haar rech ten heeft. Mej. Else Luteyn hoopt als medisch ge el plomeerd chiropodiste deze wetenschap verder te verbreideh en zy wil ieder wijzen op de noodzakelijkheid van een goede voet verzorging. Dames met slecht gevormde voeten zijn er maar al te veel de schoen winkeliers zijn niet voor niets overgegaan ttt voetbehandeling maar dat een alge- heele voetverzorging geen luxe is zal men hier kunnen leeren. Mej. Luteyn wil de voetgebreken harer cliëntèle niet alleen verhelpen, doch de dames of heeren ook '■an de voetgebreken afhelpen. Een advertentie in ons nummer van Za- teidag bracht reeds bijzonderheden voor de werkwyze van mej. Luteyn, waaraan we nog kunnen toevoegen, dat zij ook voor ziekenfondsen kan werken. Verslag der Secties van den Gemeente raad voor het jaar 1939, wordt vermeld, dat B. en W. bereids in onderhandeling zyn getreden met de Provincie Zuid-Hol land, waarbij tevens gesproken wordt van een voorstel om de gedeelten van den bc- wusten weg, voorzoover die in andere ge meenten dan in die van Leiden gelegen zijn, bij de betrokken gemeenten in on derhoud te doen brengen; in het bijzonder zou met de gemeente Voorhout reeds hier omtrent onderhandeld zijn. De Kamer zou het, gezien bovenstaande regelen, op prijs stellen, indien uw College zou kunnen bevorderen, dat deze onder handelingen een dermate vlot verloop zou den kunnen nemen, dat binnen afzienbaren tijd de Haarlemmcrtrekvaartweg weer voor het verkeer in berijdbaren staat zou komen. „In de vreugd". Volgens aloude gewoonte was bij het gou den jubileum van den heer D. Spierenburg de molen van de firma Noordman „in de vreugd" gesteld, met de vlag in top. Hedenavond van 7 uur tot half acht zal dc voorzitter van de plaatselijke vereeni ging voor Luchtbescherming, de heer N. C F. van Ginkel, voor de gementelijke ra- diodislributie in een vraaggesprek een aantal vragen beantwoorden. In een vorige week gehouden vergade ring werd hier ter stede ongericht de ver- eeniving „Gemeentebelang". De vergadering, welke ender leiding stond van dr. C. J. A. van Iterson, koos dezen tot voorzitter. Tot secretaris werd benoemd de heer W. K. van Hasselt, tot penningmeester de heer G. L. Bouwmees ter. Op de candidatenlijst voor de a.s. ge meenteraadsverkiezingen werden ge plaatst de heeren: 1. A. P. A. Eskens, 2. T. F. Vlieland, 3. W. K. van Hasselt, 4. J. A N. Kleine, 5. G E. Bouwmeester. (Laatstgenoemde stond bij de vorige ge meenteraadsverkiezingen als nummer 4 op de candidatenlyst van Nationaal Herstel). ZIE VERVOLG STADSNIEUWS PAG 12. Binnenland SOLDATENRUMOER IN NIJMEGEN. In den afgeloopen nacht liepen vijf sol daten uit Weurt in de Pepergas te Nijme gen. Zij maakten veel lawaai. Hierdoor waüker gew^rcien, maakte een der bewo ners van de Pepergas zich zoo kwaad, dat h:j met een bajonet naar buiten vloog en oaarmede de rustverstoorders te lijf ging. Een der soldaten van E., werd ernstig aan hoofd en handen gewond, o.a. werd hem ten vinger en vingerlid afgeslagen. De vier anderen sloegen op de vlucht. In.,. ,i .o ..as p o \iu p :t-i piaatse. De dader, de 45-jarige P. D., werd gearresteerd uen soidaat heeit men, nadat hij door een geneesheer was verbonden, naar het zie kenhuis overgebracht. Later kon het Slachtoffer aan den militairen comman dant worden overgegeven. De politie heeft de bajonet teruggevon den. INBRAAK TE BADIIOEVEDORP. Zaterdagavond te omstreeks 10 uur is in gebroken in perceel Pelikaanstraat 20 te Badhoevedorp, ten huize van den heer G. Compertz. De dief of dieven zijn door een bovenlicht binnengekomen aan den achterkant van het huis, hebben daarna een binnendeur, die ook gesloten was, geforceerd en zijn toen verschillende vertrekken binnenge gaan, waar kasten en laden werden open gebroken. Voor ongeveer een waarde van 1300 gulden aan geld is gestolen, eenige LEIDEN. Geboren: Johannes Theodorus Marie z van C. M. Langezaal en M. A. van Es. Ondertrouwd: I. V. Candido jm. 25 j en E. L. Mion jd. 23 j. S. Jongman jm. 23 j. en J. Robyn jd. 21 j. J. Kaoaan jm. 24 j. en E. J. C. Weed» jd. 19 j. H. v. d. Meer jm. 26 j. en W. de Jong jd. 24 j. B J. den Outer pm. 27 j. en C. Groencweg jd. 23 j. I. v. Kooperen jm. 27 j. en S. Kuijvenhoven jd. 24 j. gouden horloges, armbanden, gouden en zilveren ringen met edelsteenen, colliers en verder gouden en zilveren voorwerpen, alles ter waarde van ongeveei/ 5000. Verzekering dekt de schade. Van de die ven ontbreekt elk spoor. LIJK OPGEHAALD. Vanmorgen is uit het Kanaal Almelo— Noordhorn. tusschen brug nr. 10 en 11, on der de gemeente Denekamp, hot lijk opge haald van de ongeveer zestigjarige zwer ver ter Hallink, die vroeger in Almelo woonde. Het stoffelijk overschot is naar het lijkenhuisje te Denekamp overge bracht. Buitenland ENTHOUSIASTE VRIJWILLIGERS. KAAPSTAD, 8 Mei. (A. N. P.). Met groot enthousiasme is vandaag het natio naal register voor vrijwillige reserve ge- cpend. Alle leden van het kabinet, hierbij ingesloten Hertzog en Smuts, hoewel zij de leeftijdsgrens reeds hebben overschre den, hebben zich gemeld. Zelfs tachtig- jarigen hebben zich doen inschrijven. Sommigen van dezen hebben deel uitgc- nuakt van het Duitsche leger in den groo- «en oorlog. BRAND OP VERMAAKSPARK VAN LU1KSC1IE TENTOONSTELLING LUIK, 8 Mei, (A.N.P.) Vannacht is brand ontstaan op het terrein van ver makelijkheden der Luiksche tentoonstel ling. De aangerichte schade bedraagt 300.000 francs. Naar men verklaart, zal echter alles op den dag der opening van <le tentoonstelling weer in gereedheid zijn. POKKENEPIDEMIE IN CALCUTTA. CALCUTTA, 8 Mei. (A. N. P.). Sinda begin Januari woedt alhier een pokken epidemie waaraan to dusver 1793 perso nen bezweken zijn. De ziekte neemt thans evenwel of, en men verwacht, dat zij over enkele weken verdwenen zal zijn. Ruim 500.000 bewoners zijn ingeënt. AARDBEVING GEREGISTREERD BRUSSEL. 8 Mei (A.N.P.) Het obser vatorium van Ukkcl deelt mede, dat van nacht te 1 uur 52 min 11 sec. een hevige aardbeving is geregistreerd, waarvan het epicentrum op een afstand van 2700 K.M. van Ukkcl in den Atlantischen Oceaan, na bij de Azoren, moet liggen. TWEE MILITAIREN IN BELGIë VERDRONKEN CHARLEROI, 8 Mei (ANP.) Van ochtend stelden een sergeant en drie sol daten van dc genie een onderzoek in naar de ondermijnde bruggen over dc Sambre, waarbij zij gebruik maakten van een boot. Nabij e enoverlaat werd het bootje door een windvlaag omver geworpen. Twee inzittenden konden gered worden, doch de sergeant cn een der soldaten, ver dronken. JAPAN IN HET DUITSCH 1TALIAANSCIIE VERDRAG. Mogelijk, dat Japan meedoet. TOKIO, 8 Mei. (A. N. P.) De Japan- sche minister van oorlog, Itagaki, heeft ge zegd, dat Duitschland en Italië verdienen geluk te worden gowenscht, dat zij zich hechter aaneen hebben gesloten door een militair verdrag. Op de vraag of het mo gelijk is, dat ook Japan zich bij dit nieuwe verdrag zou aansluiten, zeide Itagaki: „De geest, welke het sluiten van het drie voudig anti-Kominternverdrag heeft bezield is in Japan diep geworteld en indien Duitschland en Italië het wenschen, is het niet onmogelijk, dat Japan een militaire overeenkomst zal sluiten met Rome en Ber lijn". De minister van overzeesche aangelegen heden, Koisi, heeft onofficieel verklaard, c'at het geheel afhangt van het begrip, dat Duitschland en Italië hebben voor de po sitie van Japan en de macht in Oost-Azië, of dergelijke besprekingen tot een goed einde zullen worden gevoerd. Koisi veegde hieraan toe, dat de meeste Japanneezen Duitschland en de Duitsche zaken beter t'ennpn, dan de DePscbers Japan en de Ja- 1VISS' LNOTEERINGKN (AM^' 'M)AM) Londen 8.75'/* Berlijn 75 08 Parijs 4 !)5'/2 Brussel 3182 Zwitserland 4.' Kopenhagen 39.05 Stockholm 4 "7 Oslo 43.92 New York 1.8"

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 3