DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Pauselijke bemiddeling MAANDAG 8 MEI 1939 30ste Jaargang No. 9331 3e- Ccicbclie(Boti^<mt Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 15, Administratie 935. Adv. en Abonn.-tarieven *ie pag. Giro 103003. Postbus 11. Dll nummer beslaat uil vier bladen. Waar is hel om Ie doen Naar aanleiding van een bericht, dat op het seminarie van Freisung in het bisdom Munchen het aantal seminaristen het hoog ste zou zijn sedert de stichting van het se minarie, schrijft het „Nationale Dagblad": Wat hebben de heeren nu liever: po litiek katholicisme en weinig priester roepingen of geen politieke macht en het hoogste aantal priester-studenten sedert de stichting van het seminarie? Laten ze daar eens op antwoorden, dan zullen we daaruit kunnen leeren of het hun om wereldsche macht of om bloei van het geloof te doen is. In deze paar zinnen wordt ons een huts pot van gedachten voorgezet. Natuurlijk, als wij staan voor het di lemma, voor de keuze: of „politieke macht" óf een innerlijk krachtig godsdienstig le ven (het feit van veel priesterroepingen kan als een uiting, een resultaat van zulk een godsdienstig leven worden beschouwd), dan kiezen we het laatste. Als men een Christen de vraag zou stel len, wat hij het liefste zou willen: werk en gezondheid, gepaard gaande met een zede lij k-slecht leven, óf werkloosheid en ziek te, waarbij hij een godsdienstig leven leidt, dan zal hij het laatste kiezen. Maar die Christen zal, als hij de-levens taak, door God hem opgelegd, wil aan vaarden, zooals hij die móet aanvaarden, daarbij verklaren, dat hij, óók als God hem werk geeft en gezohdheid, met Gods genade, zal trachten zijn godsdienstplich ten zoo goed, als van hem verlangd wordt, te vervullen, zedelijlc-goed te leven. In een tijd van verdrukking, van ge loofsvervolging kan het godsdienstig leven bloeien. Kracht ontwikkelt zich en groeit order druk. Maar ook bij een ontwikkeling in vrijheid kan kracht groeien! En de n a- tuurlijke ontwikkeling is die, welke in vrijheid geschiedt! Het dilemma van het „National Dag blad" is een dwaas dilemma; om twee re denen. Eersten, omdat bij gemis aan „politieke macht" bij verdrukking, geloofsvervolging bij vele individuen het godsdienstig leven kan groeien, maar de uitbreiding der Kerk, menschelijkerwijs bezien, belemmerd móet worden. En, vervolgens, omdat ook bij het bezit van „politieke macht" (wij komen op deze verwarrende uitdrukking dadelijk terug) het innerlijk geloofsleven krachtig kan zijn en zelfs veel krachtiger kan zijn, zooals de geschiedenis en het heden dui delijk leeren! Het „Nationale Dagblad" drukt dezelfde vraag ook aldus uit: of het den Katholie ken om wereldsche macht te doen is of om bloei van het Geloof. Op de vraag, aldus geformuleerd, kan het antwoord zeer duidelijk en beslist onvoor waardelijk zijn: Het is den Katholieken alleen te doen om „bloei van het Geloof". De „bloei van het Geloof" alleen is doel. Al het andere is middel, vaak min of meer noodzakelijk middel, doch slechts: middel. „Wereldsche macht", „politieke macht", waarmede wij bedoelen: rechtmatige invloed op den gang van zaken in het staatsbestuur, de macht om erkenning te eischen van de rechten der Kerk, is: middel, om het doel te bereiken. Wij wil len geen macht, om de macht, maar wij wil len recht! En, als men nu nóg zou willen beweren, dat Duitschland leert, dat dit middel niet noodig is, danliegt men, m.a.w. dan spreekt men bewust onwaarheid, óf dan is men zoo verblind, dat men niet meer on der de tot oordeelen bevoegden kan worden gerekend! SPAANSCHE KUNSTSCHATTEN KEEREN TERUG. GENEVE, 8 Mei. (A. N. P.) De meest Spaansche kunstschatten, welke na de verovering van Catalonië aan de zorg van den Volkenbond waren toevertrouwd, wor den weer ingepakt en naar Spanje terugge zonden. Vandaag wordt de eerste partij via Irun verzonden. Eenige schilderstukken en wandtapijten blijven hier nog om te worden tentoongesteld. Aanwijzingen omtrent vredesactie van Pius XII HET BEZOEK VAN DEN NUNTIUS AAN HITLER. Het is ons blad reeds gemelde bezoek van den apostolischen nuntius aan Hitler in Berchtesgaden wordt door bevoegde Duit- sche kringen niet van commentaar voor zien Men beperkt zich er toe te verklaren, dat geen enkele inlichting hierover van een van beide kanten zal worden uitgegeven. In diplomatieke kringen en in verschil lende Duitsche kringen meent men te weten, dat de apostolische nuntius een boodschap van het Vaticaan zou hebben overhandigd, en dat het Vaticaansche ini tiatief niet tot Duitschland zou worden be perkt. Sommigen willen deze ontmoeting alleen in verband met de Poolsch-Duitsche kwestie brengen, anderen willen er een uitgebreider actie in zien van het Vaticaan ten gunste van den vrede. Geen enkele of- ficieele of officieuze aanduiding heeft deze geruchten bevestigd. Uit Parijs meldt Havas, dat minister Bon net in den Kabinetsraad wellicht mededeeling heeft gedaan over de pogin gen, welke door het Vaticaan worden ge daan om een betere verstandhouding tus- schen de volken tot stand te brengen en het handhaven van den vrede. Bonnet heeft Vrijdag een onderhoud gehad met den nun tius te Parijs, mgr. Valerio Valeri. Wat men te Rome zegt. De Romeinsche correspondent van de „Tijd" seinde Zaterdag: Terwijl de Osservatore Romano over het onderhoud van Mgr. Orsenigo met Hitier te Berchtesgaden zwijgt, brengt de katho lieke „l'Avvenire" het bericht zeer opval lend. Het blad voegt er aan toe, dat om trent dit onderhoud absolute geheimhou ding in acht genomen wordt. Men put zich hier ondertusschen uit in veronderstellin gen omtrent het onderhoud. Eenerzijds gelooft men dat het verband houdt met een min of meer acuut stadium waarin de controverse tusschen het Rijk en de Kerk inzake de schoolpolitiek is geko men. Hiertegen schijnt te pleiten de wijze waarop het onderhoud tot stand kwam n.l. dat Mgr. Orsenigo per vliegtuig naar Berchtesgaden kwam. Kan men veronder stellen dat de zoo lang reeds slepende kwestie inzake de school plotseling zoo dringend en acuut geworden was, dat de reis op deze manier noodig was? Anderzijds gelooft men dat de H. Vader Zijn bemiddeling zou hebben aangeboden in het geschil tusschen Duitschland en Po len. Hiertegen pleit echter misschien nog meer. Nog eenige dagen terug werd ons van een zijde, die omtrent den religieuzen toe stand van Duitschland zeer goed ingelicht is, verzekerd, dat, in tegenstel 4ng met be paalde geruchten, die de ronde deden, de verhouding niet verbeterd is. De Osserva tore Romano bevatte dezer dagen voor het eerst sinds de keuze van Paus Pius XII als wij het wel hebben weer een uitvoe rig bericht omtrent den religieuzen toestand in Duitschland. Het blad haalde de woor den aan van Kardinaal Schulte over de schoolpolitiek van het Derde Rijk. (Men zie elders in dit blad. Red.). Moet men het niet onwaarschijnlijk lijk achten dat de Paus in een politiek conflict, terwijl de verhouding tus schen de Kerk en Duitschland niet gunstig is, zijn bemiddeling zou aan bieden? Bovendien verluidt het dat bij de oplossing van dit Duitsch-Poolsche conflict, naar veler meening, de deuren aan beide zijden nog zijn opengelaten. De veronderstellingen over het onder houd blijven bij nader beschouwing ten volle veronderstellingen, waar iets voor en iets tegen gezegd kan wor den, maar die geen van alle voldoende houvast bieden. DE DUITSCHER MUELLER VRIJGELATEN. BUENOS-AIRES. 8 Mei. (A. N. P.). De Duitscher Mueller, plaatsvervangend leider der buitenlandsche organisatie der N. S. D. A. P. alhier, die geruimen tijd in voor arrest heeft gezeten wegens de bekende kwestie der vervalsche documenten, is vrijgelaten. De gerechtelijke vervolging te gen hem is gestaakt en gelijktijdig is een onderzoek geopend tegen de documenten- Jrerjres DE SCHOOLKWESTIE IN HET DERDE RIJK 'Herderlijk Schrijven van den Bisschop van Munster. Op 23 April werd in de kerken van het bisdom Munster een herderlijk schrijven voorgelezen van Mgr. Graaf von Galen, bisschop van Munster, waarvan de „Osser vatore Romano" een uittreksel publiceer de. De volledige vertaling van dit uittrek sel laten wij hier volgen: Ondanks de vrije en onomwonden uiting van de volkswil, die bijna eenstemmig vroeg om de katholieke belijdenisschool hetgeen aan de overheden en aan de hoog ste regeerings-autoriteiten werd bekend gemaakt is bij het begin van het nieu we schooljaar op vele plaatsen van het bis dom de katholieke belijdenisschool opge heven. Dit geschiedde ook in plaatsen van de provincie Westfalen van ons bisdom, waar openlijk beloofd was dat de gemeen schapsschool alleen bij wetsbepaling zou worden ingevoerd. Nadat was aangekondigd, dat belangheb benden het recht hadden om protest in te dienen binnen vier weken, werden aan de onderwijsautoriteiten tienduizenden verzoekschriften overhandigd, maar zon der acht te slaan op deze protesten werden de katholieke scholen gesloten en veran derd in gemeenschapsscholen. Als christe nen, die uit beginsel iedere illegale revo lutie en iedere heftige oppositie tegen de overheden verwerpen, moeten wij deze beschikkingen aanvaarden en dulden. Maar onze onderwerping aan deze scha delijke maatregelen beteekent niet, dat wij haar goedkeuren en ons hiermede ook voor de toekomst verzoenen. Het godsdienstonderwijs, dat nu in de scholen wordt gegeven, ook wan neer het zoo nauwkeurig mogelijk ge schiedt, is niet voldoende om aan de kinderen de volheid der christelijke waarheden mede te deelen en om deze waarheden tot hun levensbeginsel te maken. Daarom kunnen wij onzerzijds geen af stand doen van het onmiddellijk gods dienstonderwijs aan de kinderen volgens de christelijke geloofs- en zedenleer". Herinnerend aan de garanties van het Concordaat, haalt Mgr. v. Galen ook het woord aan, dat in 1935 openlijk gespro ken werd door Rust, Rijksminister van opvoeding: „In een Concordaat hebben wij de belijdenisschool toegestaan: welnu, wat wij beloofd hebben, zullen wij houden". HET FRANSCH NATIONAAL CONGRES VAN ALGIERS. Vanaf de kerk van Onze Lieve Vrouw van Afrika, hooggelegen boven de stad Algiers, en de Jtee, trekt een lange kleurrijke stoet naar het stadion Saint Eugène, waar de hooge kerkelijke autori teiten aanwezig zijn. In een historische optocht her- leerft het verleden. Woensdagavond was het verleden van het Christelijke Noord-Afrika voor een uit gelezen gezelschap herleefd in de magistra le rede van Louis Bertrand, lid van de Fransche Academie. Nu herleeft deze zelfde historie in een kleurrijk défilé, dat groo- ten indruk maakt op de duizenden pel grims en op de Alerijn^che bevolking, zoo wel op de christenen als op de Mohamme danen. Op deze Donderdagmiddag is de he mel even schuil gegaan achter regenwol ken, maar nu de stoet uitrekt vanaf de hoogte boven de stad. waai- zich de kerk van Onze Lieve Vrouw van Afrika ver heeft, straal de Afrikaansche zon glorie vol op dit jubelende tafereel. Het christen Afrika herleeft! Het Afri ka der Martelaren, het Afrika der Heili gen, het Afrika van een H. Augustinus,. van een H. Monica, het Afrika der christen sla ven. In historische gev/aren trekken groote groepen voorbij, eerst de martelaren van Carthago, van Constantine, van Cherchell van Tipasa, en daarna van Morac en Oran. Nu volgen enkele Pausen, die in Afrika ge boren zijn, dan een H. Augustinus en de H. Monica. Nu worden in de stoet afgebeeld beroemde Misionarissen, uit de Middel eeuwen, toen tienduizenden christenen in Mohammedaansche gevangenschap smacht ten. Na Kardinaal Lavigerie en Pater de Foucau wordt de stoet gesloten met afdee- lingen van de Katholieke Actie, die hier in Afrika de Missionarisen bij het Apostolaat behulpzaam zijn. Hulde aan de Witte Paters. Vrijdagmorgen heeft een treffende hulde plaats gehad aan dc M'ssionarissen van DE WERELD Itl VOGELVLUCHT MILAAN. Europa is thans onder hoog- spannig bezig, zich te steken in het harnas van verdragen teneinde zich met een pa pieren pantser te wapenen tegen de mo gelijkheid van een agressie. Na de reeds door Engeland verleende garanties en de door Duitschland afgegeven beloften van non-agressie, zijn nog in de maak een En- gelsch-Fransch- Russisch bondgenootschap, (wat niet wil vlotten), een Engelsch- Turksch verdrag (dat reeds zoo goed als klaar is) en is ten slotte Zaterdag tot stand gekomen een Duitsch-Italiaansche politiek en militair bondgenootschap. Dat laatste is aan één kant een verras sing, want het had den schijn alsof de mi nisterbespreking te Milaan niet zoo ver strekkende bedoelingen had. Aan den anderen kant staat de wereld over dit pact heelemaal niet verstomd, want het is in werkelijkheid niets meer dan een nieuw etiket op een reeds jaren be staande zaak. Een reeds bestaande toe stand is nu juridisch vastgelegd. De we reld verwondert zich er alleen over, dat twee landen, die in het recente verleden zulk een souvereine minachting voor „doo- de paragraphen" aan den dag hebben ge legd, thans behoefte gevoelen om hun „levende" vriendschap in een dood papie ren document vast te leggen. De Italiaansche bladen zeggen, dat de as, instrument van den vrede, nu versterkt te voorschijn is gekomen en dat den vol keren nu veroorloofd is om rustig hun werk te hervatten. Zy vinden dat een vre deswerk van den eersten rang in tegen stelling met dc „agressieve omsingelings- politiek" van Engeland en Frankrijk. De Duitsche bladen slaan naar hun aard een meer dreigende toon aan, zooals bijv. de „Voelkische Beobachter", die schrijft: De wereld zal zich er voortaan mee moeten vereenigen, ook de heeren in Downing- street en de Quai d'Orsay, dat tusschen hun wettige levensruimte in het Westen en hun aangematigde politieke belangen in het Oosten, de breede onoverkomelijke walmuur van de as staat, welke door de beproefde soldaten van het Derde Rijk en van het fascistische imperium bewaakt wordt. Eén ding zullen de huidige woord voerders der democratie echter niet be grijpen, n.l. dat de politieke realiteit van de as geen imperialistische oorlogsverkla ring aan Europa is. Zij zullen niet begrij pen, dat deze nieuwe ruggegraat der Euro- peesche orde essentieel verschilt van de alliantiestelsels uit het verleden, voor wie macht en bezit het doel waren, en welker jongste voorbeeld de omsingelingsring is, waaraan Engeland thans werkt". Het blad kon wel eens gelijk hebben; de Westersche democratiën zullen de vre delievendheid van de as wel moeilijk kun nen inzien. In verschillende hoofdsteden ziet men er niets anders in dan een propaganda middel of zelfs een intimidatie-poging, welke alleen de noodzakelijkheid duidelijk maakt, om er een sterk anti-agressiefront tegenover te stellen. In verband met de bezoeken van den nuntius te Berlijn aan Hitler en van den nuntius te Parijs aan Bonnet wordt ge sproken van een Pauselijke vredesactie. In hoever dit juist is, zal moeten wor den afgewacht. Maar als de Paus werke lijk een poging wil doen en hij zal daartoe gaarne het initiatief nemen, als er ook maar eenige kans op resultaat bestaat dan zou de wereld een resultaat van ganscher harte toejuichen. DE BRITSCII—RUSSISCHE BESPREKINGEN MOSKOU, 8 Mei (ANP.) Dc Britsche ambassadeur te Moskou, Steeds, zal van avond een bezoek brengen aan den nieu wen volkscommissaris voor Buitenland sche Zaken, Molotof. Men veronderstelt, dat hij het Britsche antwoord op de voor stellen va nde Sovjet-Unie zal overhan digen, dat bestaat uit tegenvoorstellen, om vattende, ten eerste, dat de Sovjet-Unie de Staten langs haar grens individueel zal garandeeren; ten tweede, dat Engeland zich verbindt de Sovjet-Unie te helpen, wanneer een oorlog zou voortvloeien uit het toepassen van de garantie. Reuter verneemt te Londen, dat de Brit sche regeering de verzekering heeft ont vangen, dat door het aftreden van Litwinoff de buitenlandsche politiek van de Sovjet- Unie geen wijziging zal ondergaan. Noord-Afrika, vooral aan de Witte Paters van Kardiaal Lavigerie. Tientallen Witte Paters waren hier ver gaderd rond hun Overste Mgr. Birraux. Zij werden niet alleen gehuldigd door de Ker kelijke autoriteiten, in wier naam gespro ken werd door den beromeden Franschen kanselredenaar Pater Pieau, mar ook door de wereldlijke autoriteiten van de Fransche kolonie, die vertegenwoordigd werden in de persoon van Generaal Gouraud. De Vrydag werd besloten met een Nachtwake des avonds om tien uur in het stadion Saint Eugène, die geleid werd door ;k Th«r»~T r*S»vP'«. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Te Milaan is tusschen von Ribcntrop en graaf Ciano een Duitsch-Italiaansch poli tiek en militair verbond gesloten. (2de bl.) Aanwijzingen omtrent een pauselijke bemiddelingsactie ten gunste van den vrede. (1ste blad). De Duitsch-Poolsche spanning. (2de bl.) Een Britsch-Turksch pact van wederkee- rigen bijstand. (2de blad). Binnenland Te Vlijmen vonden twee motorrijders bij een botsing met elkaar den dood. (3de blad). Lelden De 46ste Dies-viering van „Sanctus Augustinus". (3de bladj. Knoeierijen aan de Centrale Werkplaats te Leiden voor de Haagsche Rechtbank. (lste blad). Omgeving Dc zeereerw. heer pastoor Kwakman te Rijpweterlng is voorzien van dc II. Sacra menten der Stervenden. (2de blad). Sporl en Wedstrl|den Do propaganda-voctbaldag van het dis trict Leiden van den D.H.V.B. te Noord- wijkerhout slaagde uitstekend. (4de blad). Voor dc kampiocnscompctitic van den I.V.C.B. verloren beide Westelijke kam pioenen. (4de blad). Het Oranje-elftal verloor in Bern met 21 van Zwitserland. (4de blad). De Duitscher Ifcina verbeterde het we reldrecord 500 M. schoolslag (4de blad). Het slot van het concours hippique te Den Haag. (4de blad). Dc Voor-Kaag in zonncwcelde gehouden. (4de blad). IN 1938 WERDEN ACHT GENEZINGEN TE LOURDES ERKEND Genezing van een protestantsch meisje Uit het officieele jaarverslag van het Medisch Bureau te Lourdes (Bureau des Constatations) blijkt, dat in het jaar 1938 acht genezingen te Lourdes werden erkend. Het Bureau des Constatations werd in- 1938 bezocht door 794 artsen, waarvan 241 buitenlandsche medici. Hieronder bevon den zich acht professoren van Fransche medische faculteiten en 11 buitenland sche professoren. In 1938 werd over 38 genezingsgevallcn een onderzoek ingesteld; in vier gevallen werd het onderzoek niet voortgezet. Hot onderzoek over de overige gevallen duurt rfog voort. In acht gevallen heeft het Bureau ver klaard, dat de plotselinge genezing niet aan natuurlijke krachten kon worden toe geschreven. Deze acht genezingen zijn ge schied in het jaar 1937 en werden het vo rig jaar nauwkeurig onderzocht. Van de volgende personen werd dc plot- selijke onverklaardbare genezing beves tigd: Mej. Louise Jamain, genezen op 1 April 1937 van long- en buikvliestuberculose. Mej. Madeleine Quartier, genezen op 15 Juni 1937. Genezing van hartaandoening tengevolge van atheroma van dc hart ader. Mej. Germaine Bristen, protestant, ge nezen op 6 September 1937 van tubercu lose in dc linkerknie. Mej .Madeleine Leycr, genezen 5 Sep tember 1937 van verlamming aan het lin kerbeen en van verlies van het gevoel in dc rechterzijde. Mej. Yvette Conen, genezen 18 Septem ber 1937 van subacute endocarditis. Mej. Mireille Preclin, genezen 17 Sep tember van niertuberculosc. Mej. Angelina de Giovanni, genezen 1 September 1937 van chronische septi caemia. Mej. Viviane Brouilly, genezen op D 7 VPn rp«?gemergontiteking.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 1