5PORT 5PEL X) MAANDAG 8 MEI 1939 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 13 t*Uandas Bijvoegsel UITSTEKEND GESLAAGDE DISTRICTS- VOETBALDAG VAN DEN DHVBTE NOORDWIJKERHOUT Noord-Holland winnaar, het Leidsch district ongeslagen Schetterend klonken de marschen van het muziekgezelschap „St. Bavo" over de lanen, velden en dreven van het schitte rend gelegen terreinencomplex van de R. K. S. V. „V. V. S. B." te Noord wij kerhout. Vroolijk wapperden tallooze vlaggen in het heerlijk Mei-zonnetje toen wij onze entree maakten op het terrein, daarheen gedirigeerd door prettige controleurs menschen die een ieder hielpen en den weg wezen. En deze heeren ontfermden zich over de rijwielen der honderden ar- riveerende peddelaars uit allerlei plaat sen uit het district Leiden en ook uit Haar lem natuurlijk. Menschen, die betalen wil den voor hun karretje konden hun geld buidel in hun zak houden, want kosten wa ren nihil. Was men door de controle geloodst, dan zag men plotseling het groene veld voor- zich, omzoomd door toeschouwers (sters), welke laatste in haar fleurige voorjaars toiletten wij dij verden met de glans van de zon. Wat komen wij mannen er dan toch bekocht van af in onze donkere cos- tuums, die op elkaar gelijken als twee druppels water! Maar aangezien wij geen modeshow zullen verslaan, komen wij van deze dwaalwegen terug en beginnen met fe vertellen, dat de organisatie wat je noemt „af" was. En als wy aan het woord organisatie denken, dan denken wij in hoofdzaak aan twee namen of officieel maar één naam, omdat de naam van .de tweede „stuwkracht" verborgen moet blij ven. Dus in de eerste plaats denken wij <?an aan den secretaris van het Leidsch- District, den heer H. Hoogervorst, die we ken en weken in touw is geweest om alles in elkaar te zetten, maar dan ook thans met voldoening terug kan zien op dezen districtsdag en den tweede, wien woorden van dank toekomen is de Broeder Overste van St. Bavo, hij dus wiens naam wij hier boven niet noemden maar die toch niet kan ontkomen aan een woord van dank in de krant." Nu wij toch aan het dankwoorden schrij ven zijn: broeder van de koffiekamer (de zoal waar voor ruim honderd personen ge dekt was), het was heerlijk en alles ging er in als koek. Onze dank ook aan alle helpers. Wij zouden nog meerdere perso nen kunnen bedanken, maar zullen zulks riet doen om de eenvoudige reden, dat er iemand overgeslagen zou kunnen worden cn dat zou jammer zijn! Men houde er zich echter van overtuigd, dat het district Lei den in de eerste plaats allen dankbaar is voor hetgeen ieder op zijn manier gedaan heeft om te helpen dezen dag te doen sla gen, en dat ook de andere districten deze gastvrijheid en hulp ruimschoots gewaar deerd hebben. Terugkomende op het begin van dit overzicht beginnen wij bij het begin en wel de opkomst van de vier elftallen, die zich opstelden elk op de plaats hun toege wezen. Toen alle officials en spelers zoo stonden opgesteld, werd spontaan het „Aan U, o Koning der Eeuwen" aangeheven en uit volle borst meegezongen, waarna de voorzitter van het district Leiden, de heer A. H. Schrama, het welkomstwoord sprak, daarna dank brengend aan de besturen en spelers van de andere districten voor hun opkomst om te besluiten met er op te wijzen, wat deze dag een propaganda moet wezen voor de R. K. Sport. Nadat de elftallen van Leiden en Noord-Holland zich hadden opgesteld, werden de beide andere elftallen met muziek voorop weg gebracht naar het tweede terrein. Na afloop dezer wedstrijden kreeg het publiek gelegenheid om de terreinen en de gebouwen te bezichtigen, terwijl offi cials, de spelers met hun dames en de ver dere genoodigden zich vereenigden in de reeds eerdere genoemde „koffiekamer". Daar werd bewezen, dat men behalve voet ballen ook goed eten kan. Niet gezegd behoeft te worden, dat er een gezellige geest heerschte en er gezellig gekout werd. Toen alle genoodigden zoo bijeen waren kon men pas goed zien, dat er ook in „hoo- gere" voetbalkringen belangstelling be stond voor dezen dag. Zoo zagen wij o. a. dén heer de Vries van den I. V. C. B., de heeren Putter, de Kruijver, Van Veen en Hubaty van den D. H. V. B. en den heer Turenhout, voorzitter van het District Haarlem. De geestelijk adviseur van het district Leiden, de zeereerw prof. Kauling, luisterde dezen dag met zijn aanwezigheid op en dit aanwezig zijn werd op hoogen prijs gesteld. Na het „etentje" werden talrijke woor den van dank gesproken door de vertegen woordigers van de districten, door de hee ren Putter en v. Veen en door prof. Kau ling. Zij allen brachten warmen dank aan het bestuur van het Leidsche District en aan den eerw. Broeder Overste van St. Bavo voor hun boven allen lof verheven ontvangst en verleende gastvrijheid. De heer Schrama dankte op' zijn beurt weer de sprekers voor de lofwoorden het aistrictbestuur toegezwaaid, deze verdee- lend over den heer Hogervorst en Broeder Overste, die de motoren geweest waren van dezen dag. Nadat de inwendige mensch verstrekt was en de sluizen der .welsprekendheid wederom gesloten waren, gingen de spe lers terug om in de winnaars- en verlie- zersronde hun krachten te meten en de an dere aanwezigen om van deze krachtmee ting getuige te zijn. Het talrijke publiek had zich tusschentijds niet behoeven te vervelen, want ten eerste bliezen de St. Bavo-mannen marschmuziek de wereld in, v/aarvoor een ieder zich interesseerde en ten tweede gaven twee junioren elftallen een aardigen wedstrijd te aanschouwen, waarbij de Junioren A over de dito B's met 51 zegevierden. Ook van de jeugd bleek, dat zij weten wat voetballen is en er schuilen „groote" voetballers in den dop onder hen. Na het aanschouwen van de beide laat ste wedtsrijden ging het publiek voldaan huiswaarts. Alles te zamen vattend kun nen wij niet anders zeggen dan dat deze districtswedstrijden uitmuntend geslaagd zijn. Het bestuur van het Leidsch District kan met trots terug zien op dezen dag, die niet zal nalaten haar vruchten af te wer pen voor de toekomst, want vele „neutrale voetbalveldenbezoekers" zullen nu toch wel gezien hebben, dat ook Katholieke voetballers voetballen kunnen. LEIDEN—NOORD-HOLLAND 1—1. Leiden stelt zich op, zooals Zaterdag ver meld, terwijl het elftal van Noord-Holland een viertal wijzigingen had ondergaan en thans als volgt was samengesteld. Doel: J. Kloes (ADO); Achter: D. Plat (Volen- dam) en J. Runderkamp (Volendam); Mid den: C. Keeman (HSV), J. Huijp (Volen dam) en W. Runderkamp (Volendam); Vóóa: P. Voormeer (ADO), W. Kaag (Val ken), P. Koopman (ADO), Weijers (Volen dam) en K. Koning (Volendam). Reeds vanaf den aftrap is Leiden iets an de meerderheid, waar het backstel van Noord-Holland geeft voorloopig niet thuis. SIGAREN J J IOMI\Lll Toch noteeren wij eenige goede schoten van Knijber maar ook deze leveren geen dcelpunt op. Als Leiden dan steeds me^r opdringt krijgt de N.-H.-voorhoede gele genheid om eenige aanvallen op te zetten meestal geleid door linksbuiten de Koning. Maar de afwerking van de N. H.-aanval- ien is zeer slecht, terwijl Leiden geweldig op den bal „zit" en geen behoorlijke kans geeft om te schieten. Eenige goede door braken van N.-H. worden gevaarlijk maar Koning schiet beide malen naast; Leiden krijgt dan een prachtkans, maar het schot gaat rakelings naast. Eindelijk komt het zoo zeer verdiende doelpunt voor Leiden. Een goede aanval over links nadert het N.-H.-doel en het is Knijber, die een mi nuut voor rust het eerste doelpunt maakt (10). De tweede helft begint weer met een Leiden-aanval en Groene woud lost een hard schot, dat juist over gaat. Knijber zet dan een bal goed voor en de rechtsbuiten kept schitterend in, maar de keeper redt prachtig. Een schot van den N.-H.-rechts- buiten belandt in de veilige handen van Broekhof. De bal is dan een tijdje in het doelgebied van Leiden, maar ook thans weet de Leiden-verdediging stand te hou den. De back van N.-H. dringt eenmaal ge vaarlijk op en lost eens een schot, dat Broekhof keurig weet te stoppen. Het tem po is hoog en de aanvallen golven op en neer. Toch geeft LeideiÉook thans den toon aan. Noord-Holland probeert het nog maals door haar opstel >ing te wijzigen maar ook dat wil niet helpen. Een gevaar lijk moment voor Noord-Holland ontstaat en als de keeper eens te vroeg uitloopt, maar de volgende voorzet gaat over het leege doel. Weer krijgt N.-H. de kans, maar door even treuzelen gaat ook deze kans verloren. Groenewoud speelt zich keurig vrij, maar zijn schot gaat rakelings naast. Vij minuten voor het einde gelukt het Ko ning, die midvoor is gaan loopen, gelijk te maken (11). Hard wordt er gestreden om het win nende doelpunt maar de stand bleef onver anderd. Er moest nu geloot worden en hierbij was Noord-Holland de gelukkige en kwam dus in de finale tegen Amster dam. AMSTERDAM—HAARLEM 4—1. Op het terrein, dat ruim vijf minuten van het hoofdterrein gelegen is, bonden ter- zelfdertijd de elftallen van Amsterdam en Haarlem den strijd aan. Wa3 men voor den aanvang, vooral van'Amsterdamsche zijde bang voor een nederlaag, het einde is niet temin gekomen met een 41 overwinning van de hoofdstadbewoners Maar Amster dam heeft ook zoo'n ontzaglijken voorraad van spelers! Bezien wij echter het spelpeil, dan moet dadelijk geconstateerd worden, dat Haarlem technisch iets beter voetbal speelde dan Amsterdam, maar doelpunten beslissen nu eenmaal een wedstrijd. Am sterdam trapt met zon tegen af en het be gin kenmerkt zich door corners en outbal- len. Vijf minuten na het begin heeft Am- DE ELFTALLEN VAN NOORD-HOLLAND EN HAARLEM VOOR HET CLUBHUIS „St. BAVO". De .Regenbogen" in actie tijdens de voor-Kaag, welke Zaterdag en Zondag is gehouden sterdam reeds succes als Otto hard in schiet (10). Amsterdam blijft voor het Haarlemdoel rondzweven maar slecht schie ten is oorzaak van het uitblijven van ver dere doelpunten. Haarlem komt dan meer opzetten, maar de pech achtervolgt hen dusdanig, dat doelpunten niet kunnen ko men. Aan de overzijde benut Bakenist een vrijen doelmond cn langs den uitgeloopen keeper is het 20. Het begin der tweede heeft wenmerkte zich door een Haarlem- overwicht. Er werd door Haarlem goed sa menspel te zien gegeven, maar als het cp schieten aankwam was het mis. Am sterdam benut de kansen beter, want zoo gauw zij een gaatje zien volgt er een schot. Palen en lat zijn Haarlem behulp zaam bij het voorkomen van doelpunten. Overdonderend komt Haarlem dan opzet ten en Amsterdam wordt geheel terugge drongen en het gelukt Gerrits voor Haar lem een tegenpunt te scoren (21). Nog even duurt het Haarlem-overwicht en weer hebben zij pech. Dan komt Amsterdam weer wat in den aanval en zij hebben da delijk succes, want als Bakenist tegen de iat kopt vangt Otto den terugspringenden bal op en kogelt onhoudbaar in (31). Haarlem is dan een geslagen elftal en Van Helvert heeft geen moeite om er ten slotte 41 van te maken, met welken stand het einde komt. LEIDENHAARLEM 2—2. Na de gezellige koffietafel werd op het tweede terrein begannen met den wed strijd tusschen de beide verliezers, al mogen wij Leiden eigenlijk geen verliezer noemen, maar pechvogel. Leiden cn Haarlem. Het bleek reeds dadelijk, dat leiden er zin in had en het begon het een schot van Niersman, dat in het zijnet be landde. Na enkele gevaarlijke Haarlem- aanvallen zet Niersman aan de overzijde een bal goed voor, maar niemand is cr bij om het ronde ding in te trappen. Een Haar lem-aanval wordt besloten met een prach tig schot van den midvoor Martin, hetwelk doel treft (01). Dadelijk daarop een Leidsche aanval, maar het keurige schot is juist in handen van den keeper. Twee Haarlemaanvallen, besloten met twee dito keurige schoten, worden door den Leidschert keeper onschadelijk ge maakt. Na een half uur wordt een goede Leiden- aanval opgebouwd, een voorzet van rechts en C. van Leeuwen van Lisse scoort den gelijkmaker (11). Een gevaarlijk moment ontstaat er voor het Leidendoel, als de kee per uit zijn doel is geloopen, maar de kop bal, op het leege doel gericht, gaat juist naast. Leiden is nu iets sterker en een aan tal corners is het resultaat van dit over wicht. Een keer is de Haarlem-keeper reeds gepasseerd maar oen der backs weet. staande op den doellijn, nog juist te red den. Vijf minuten voor rust zet Knijber goed voor en C. v. d. Berg kopt onberispe lijk in (21). Onveranderd breekt de rust aan. De tweede helft begint weer met een I.eiden-overwicht en wij noteerden een schot van Niersman en een kopbal van Groenewoud juist tegen de lat. Ook Haar lem heeft pech met een schot tegen de lat. Toch weet Haarlem door Van Berkel ge lijk te maken (2—2). Er is dan nog een half' uur te spelen en fel wordt er gestre den voor het winnende doelpunt. Werke lijk prachtige staaltjes voetbal worden er te zien gegeven. Aan beide zijden krijgt men kansen te over om te scoren, maar lat, ralen, over en naast schieten en in laatste instantie de beide keepers voorkwamen verdere doelpunten, zoodat onveranderd het einde kwam en Leiden terug kan zien cp twee goede wedstrijden, waarin zij niet geslagen werd. Een goed resultaat, waaruit tevens blijkt, dat het „Leidsche" voetbal op een hoog peil staat. AMSTERDAM—NOORD-HOLLAND 2—3. Ten aanschouwc van een groot aantal toeschouwers bonden Amsterdam en Noord- Holland den strijd aan om uit te maken wie het sterkste zou zijn in deze districtswed strijden en o. i. heeft van deze beide ploe gen dc sterkste, hier Noord-Holland, ge wonnen. Amsterdam liep bijzonder hard van stapel, want reeds na een kwartier was het 20 door. doelpunten van Bakenist en Otto. Noord-Holland was echter absoluut niet ontmoedigd door dezen achterstand, integendeel, het bleek een prikkel te zijn om nog beter aan te pakken met als ge volg, dat Amsterdam langzaam maar zeker cp eigen speelhclft werd teruggedrongen. Het verwonderde niemand, dat Noord-Hol- Icnd kans zag om den achterstand geheel in te loopen door goed doelpunten van Kaay cn Voormeer, het laatste uit buiten gewoon goed werk van dc Koning. Met een druk op het Amsterdamsche doel brak de rust aan. De tweede helft was niet zoo goed als het eerste gedeelte; er lag een zekere matheid over het spel, maar het zal ver moedelijk wel vermoeidheid geweest zijn. Beide ploegen kregen nog verschillende goede kansen cn uit een daarvan wist Kaag aan Noord-Holland de leiding te geven. 123). Wel stelde Amsterdam nog pogin gen in het w<?rk om althans nog gelijk te maken, maar het bleef bij pogingen en tenslotte berustten zij blijkbaar in de ne derlaag, zoodat Noord-Holland overwin nend uit deze vierkamp te voorschijn kwam. Onze gelukwenschen. De eindstand is: gesp. gcw. gel. verl. v.—t. pnt. Noord-Holland 2 11-4-3 3 Amsterdam 2 1 1 64 2 leiden 2 2 3—3 2 Haarlem 2 11 38 1 DOCOS. School wedstrijden De voornaamste wedstrijd van dezen middag was ULO IV a tegen Lisse ULO. Lisse was hier niet in haar sterkste op stelling. wat erg jammer was, want ULO IVa gaf geen schijn van kans en speelde een buitengewoon sterke partij, zij wisten hun kracht voor de rust reeds uit te druk ken in 4 doelpunten tegen Lisse O. Na dc rust is Lisse toch nog iets beter en houdt iets beter vast. Zij weet zelfs een doeplunt te maken, maar kan niet verhinderen, dat ULO IVa den stand weet op te voeren tot 7—1. Voor de afd. C. waren 3 wedstrijden vastgesteld. Twee ervan eindigden in ge lijk spel, welke weer onder geweldig en thousiasme beslist werden. De uitslagen zijn als volgt: Afd. A: R K. ULO IVa—R.K. ULO Lisse (comp.) 71. Afd. C: R.K. School Groenendijk II R.K. School Haarlemmerstraat 31. R.K. School ULO Ic—R.K. School Os- en Paardelaan 00, gew. door Os- en Paardelaan. R.K. School Cacciliastraat IR.K. Sch. ULO Ia 0—O, gew. door ULO Ia. Programma voor a.s. Zaterdag volgt a.s. Woensdagavond. ROEMENIë—ZUID-SLA Vlë 1—0 Ten aanschouwc van 15.000 personen is te Boekarest de voetbalwedstrijd Roeme niëZuid-Slavié gespeeld onder leiding van den Italiaanschcn scheidsrechter ScarpL Met rust was de stand nog 00, en eerst enkele njinuten voor het einde slaagde de Roemeen Dobay erin zijn land de leiding en de overwinning te bezorgen

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 13