De revolutionair met het lachend gezicht ZATERDAG 6 MEI 1939 30ste Jaargang No. 9330 3)e £ekl&efi^Sou/fca/nt Bureaux Papengracht 32. A«r. en A bonn.-tarieven *le pa*. Telefoon: Redactie 15, Administratie 935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 11. Dit nummer bestaat uit zes bladen, w.o. geïllustreerd Zondagsblad. Herdenking invoering arbeidswet Ter herdenking van het feit, dat gisteren de Arbeidswet vijftig jaar bestond, is gis termiddag in „Pulchri Studio" te 's Gra- venhage een bijeenkomst gehouden, welke was georganiseerd door een comité, be staande uit vertegenwoordigers van de centrale vereenigingen van werkgevers en arbeiders te zamen met de vereeniging voor administratief recht. Op deze bijeenkomst is een rede ge houden door minister Romme en hebben verder het woord gevoerd de heeren Ku- pers en prof. Diepenhorst, terwijl het slot woord werd gesproken door prof. mr. C. W. de Vries. In dezen tijd van herdenken, van een teveel aan herdenken naast.... een tekort aan herdenken in christelijken zin, aan biddend en mediteerend herdenken in dezen tijd van een teveel aan herdenken behoeft toch deze herdenking niet onder dat teveel te worden gerekend! Er is inderdaad alle reden, om na te gaan, waarom de Arbeidswet werd in het leven geroepen, hoe 'twas voor den tijd, hoe 't gedurende deze vijftig jaar van de werking dier wet is geweest, hoe 't nu is en hoe 't worden moet. Naar minister Romme's meening is met de Arbeidswet-Ruijs van 1889 de wetgever ten onzent den weg opgegaan, om door in grijpen van de centrale overheid de feite lijke onvrijheid van den arbeider te hulp te komen, wanneer die voerde tot wat als misstand werd aangemerkt en deze op geen andere wijze dan door Staatsinmen ging te verhelpen was. Formeel is er thans niets gewijzigd, ma terieel des te meer en wel in tweeërlei op zicht. De grootste verandering is opgetre den door een grondige wijziging van in zicht in wat als misstand is aan te merken. Daarnaast, is nog schuchter een verande ring opgetreden door de groeiende moge lijkheid, dat op andere wijze dan door Staatsinmenging misstanden uit den weg te ruimen zijn. Gelukkig: veel wat vóór vijftig jaren als heel normaal werd beschouwd wordt nu door iedereen erkend als een misstand. Dit is een aanzienlijke verbetering in de geesten en in de feiten, in verhouding tot dien goeden ouden tijd! Gelukkig is eveneens, wat minister Romme constateerde, dat, zij 't nog lang zaam, groeit het inzicht, de overtuiging, dat men ook en even goed en beter in eigen bedrijven kan regelen, orde kan scheppen, gebaseerd op menschwaardig bestaan, dan door middel van den wet gever. Dankbaar moeten wij gedenken de ver betering van sociaal inzicht en sociaal doen, waarvan de Arbeidswet de vrucht was, en welke verbetering nadien is voort geschreden en zich nog aan het ontwikke len is. Het Katholiek Comité van Actie „Voor God" schrijft ons» GEEN VREDE ZONDER ORDE Er kan geen vrede zijn, zoolang nog zoo dikwijls tusschen de naties het weder' zijdsch begrip ontbreekt, zoolang plechtig gewaarborgde verdragen en het gegeven woord de zekerheid en de waarheid hebben verloren, die de onontbeerlijke basis zijn van het wederzijdsche vertrou wen,, zonder hetwelke de zoozeer begeerde materieele ontwapening van dag tot dag minder uitvoerbaar wordt. Het werkelijk fundament i de vrede is gelegen in de kennis en de eerbiediging van en het gehoorzamen aan God. Hij is de hoogste Beschermer van de rechtvaar digheid en de hoogste Schenker des vredes. In Hem zijn vrede en rechtvaar digheid vereenigd. De vrucht van de rechtvaardigheid is de vrede. Zooals het niet mogelijk is vrede te hebben zonder orde, zoo kan er geen orde zijn zonder rei'-'.vaardigheid. Pius XII. UIT HET VERLEDEN VAN DEN RUSSISCHEN DIPLOMAAT LITWINOF. „Pronkstukken" der Bolspewistische diplomatie. Litwinof, de Russische Volkscom missaris (Minister) van BuitenL Zaken, heeft het veld moeten ruimen voor Molotoff, die hem tij delijk zal vervangen. Langen tyd heeft Litwinof in dienst gestaan van Stalin, dien hij reeds kende van een bankroof in Tiflis in 1906. Bij het heengaan van Litwinoff verdwijnt uit de Europeesche po litiek een van de „pronkstukken" •Ier bolsjewistische diplomatie. Het is in de eerste jaren na het begin van de twintigste eeuw. Vele Russen hebben zich aangesloten by de revolutionaire par tyen, die echter streng vervolgd worden door de Tsarenregeering. De groote kop stukken moeten over de grenzen vluch ten en vanuit het buitenland hun revolu tionaire actie voortzetten, een actie, die niet alleen bestaat in het drukken van ille gale bladen en pamfletten, maar waarbij ook de wapensmokkelary een groote rol speelt. Maar hoe moeten deze wapenen er ko men? Er zijn wel vertrouwde revolutionai ren, die hun leven op het spel zetten voor deze smokkelarij. Er zyn ook meer ge wiekste revolutionairen, die het leven van anderen op het spel zetten, maar zelf ach ter de schermen blyven. Maar er is geld noodig. De destijds in Georgië levende re volutionair Stalin, de huidige leider der communistische partij in Rusland, wist er wel raad op. In Juli 1907 leidt hij zelf een overval op een geldtransport van een bank in Tiflis. Twee en dertig menschen worden vermoord door zijn bende, en 250.000 roebel vallen hem in handen. Waar is dit geld gebleven? De eerste bankbiljetten met de nummers der gesto len biljetten worden in Parijs intdekt in 't bezit van den Rus die zich Wallach noemt, en niemand anders is dan de latere Litwi nof. Deze wordt gearresteerd op het sta tion te Parijs, gevangen gezet in de Pary- sche gevangenis „Santé" en later over de grens gezet. Eerst na vijf en twintig jaar. na de onderteekening van het Fransch- Russische verdrag, mocht Litwinoff weer naar Parijs terugkeeren. Voor en tijdens den wereld- oorlog. Litwinof bleef zich voor geld en wapenen interesseeren. Hij koopt wapenen in Duitschland, o.m. in Hamburg 500 Mauser pistolen, 9 mitrailleurs, 1000 K.G. dynamiet en 3 millioen karabijnpatronen. Hij doet zich hierbij voor als officier van de Repu bliek Ecuador. Maar met het verzenden van deze wapenen ging het niet zoo ge makkelijk. Hij koopt een jacht in Fiume, en maakt de Bulgaarsche autoriteiten wijs, dat hij de wapenen naar Armenië wil ver zenden voor den strijd tegen de Turken. Zo'o krijgt hij verlof, om van hieruit de wapenen te versturen met zijn jacht, maar door onopgehelderde omstandigheden strandt het schip op de Roemeensche kust. Na zijn arrestatie in Parijs vindt Litwi nof het niet meer geschikt, om zich „Wal lach" te blijven noemen, en voortaan heet hij „Finkelstein". Tijdens de wereldoorlog vertoeft hij in Engeland, treedt daar in het huwelijk met Ivy Low, en laat zich natu- raliseeren onder den naam Litwinof. Hij was een van de eersten, die na de val van de Tsarenregeering Rusland binnentrok. In Rusland zelf was hij weinig bemind. Hij was te geleerd voor de overige revolutio nairen en te sluw-diplomatiek aangelegd. Men wilde hem overigens een positie ge ven overeenkomstig zijn hoedanigheden, en aldus werd hij reeds in 1917 vertegen woordiger van de Sovjets te Londen. Litwinof en de Engelsche Koning. Hoe Litwinof in Engeland heeft gewerkt, blijkt duidelijk uit een episode, die zich destijds afspeelde in Wembley tusschen de latere Engelsche Koning Eduard VIII en Litwinof. Toen de Prins van Wales een voetbalwedstrijd had bijgewoond, kwam een afvaardiging van oud-strijders naar hem toe, onder leiding van een man, die er niet als een Engelschman uitzag. Deze man begon onmiddellijk met een typische propagandistische toespraak tegen de ka pitalisten. De toon was zoo scherp, dat men hem wilde verwijderen, maar de prins in teresseerde zich plotseling voor den man, en vroeg hem in welk regiment hij ge diend had. Zonder te antwoorden zette de man zijn rede voort. Opnieuw werd hem door de prins van Wales dezelfde vraag gesteld, zoodat de frontstrijders nu zelf in grepen en Litwinof want deze was het dwongen een antwoord te geven. Lit winof gaf er echter de voorkeur aan, zoo vlug mogelijk te verdwijnen. Uiteindelijk werd Litwinof door de En gelsche regeering uit het land gezet. Ver schillende malen werd hij door de Sovjets nog tot gezant in Engeland officieel be noemd, maar hij kreeg geen verlof, om En geland te betreden. De Engelsche regee ring veranderde haar houding eerst in 1930, toen Litwinof Volkscommissaris van Buitenlandsche Zaken was geworden. Litwinof als Diplomaat. Geruimen tijd heeft Litwinof zijn land vertegenwoordigd by den Volkenbond te Genève. Het valt niet te ontkennen, dat Litwinof een geslepen staatsman is ge weest, die tijdens zijn verblijf in Engeland geleerd heeft, hoe men de Westersche mo gendheden niet moet aanpakken. Met ruwheid en dreigende woorden „op zijn Russisch" is de diplomaat bij voor baat tot mislukking gedoemd. Litwinof heeft deze les ter harte genomen. Hij heeft geleerd, zyn revolutionair gelaat achter een glimlach te verbergen. Hij, die destyds de wapenen leverde aan de Russische com munisten voor de omverwerping van het Tsarengezag, hij. die vanuit Moskou de Komintern leidde, waarvan de doeleinden uitsluitend op revolutie gericht zijn, heeft enkele jaren geleden met een glimlach op het gelaat een toast uitgebracht op het welzyn van den Engelschen Koning. Litwinoff in Nederland. Klaarblijkelijk heeft Litwinoff ook de Nederlandsche taal goed gekend. Geduren de de wereldoorlog heeft hy ook eenigen tijd in Nederland doorgebracht, waar hij in Rotterdam zijn brood verdiende met les te geven aan de Berlitzschool. Men zegt. dat hij een buitengewoon goed leeraar was, maar dat hem moeilijk was een uur achter elkaar les te geven. Hier heeft hij ook de kennis van de Nederlandsche taal opgedaan. Zijn taalkennis is alom bekend, en tien talen schijnt hij vloeiend te spre ken, terwijl hij zich in andere talen ver staanbaar kan maken. Litwinoff in ongenade? De geruchten, dat Litwinoff in ongenade zou zijn gevallen, dateeren niet uit de laat ste dagen. Het wordt als vaststaande be schouwd, dat reeds enkele jaren geleden op last van Stalin huiszoekingen werden ver richt in de villa van Litwinoff te Moskou, terwijl deze laatste zelf zich op een buiten landsche reis bevend. Hij is een van de weinigen, die er nog van de oude garde in Rusland zijn overgebleven. Bijna alle ande ren vielen in ongenade, en hij moet zich zelf wel hebben afgevraagd, wanneer de beurt aan hem zou komen. Uiteindelijk had ook hy zijn hooge posi tie als Volkscommissaris van Buitenland sche Zaken te danken aan de ongenade van een ander, n.l. Tsjitsjerin. Het zal hem overigens wel tegenvallen, dat Stalin zijn ouden kameraal van de bankroof in Tiflis, anno 1906, vergeten is.... HET FRANSCH NATIONAAL CONGRES VAN ALGIERS. DonderdagmorgenTwaalfdui zend kinderen vullen het groote stadion van Algiers, waar de H. Mis wordt opgedragen door den aarts bisschop van deze stad. Het is niet de eerste maal, dat in Noord-Afrika onder de heete zon /olie stadions te zien zyn. Heeft de felie zon hier in de eerste eeuwen van het chris tendom in de amphitheaters van Noord-Afrika niet onbarmhartig gestraald op duizenden christenen, die hier den marteldood stierven? Nu bestraalt de zon hier de triomf van de Eucharistie in het hart van kinderen. Het roemrijke verleden van Noord- Afrika, het christelijke Noord-Afrika uit de eerste eeuwen van onze jaartelling, de christelijke Afrikaansche periode, waarin de Kerk van Afrika 500 bisschoppen telde, wordt in onze herinnering teruggeroepen MAAJVDAG MIDDAG In de lunchroom wandelen Maan dagmiddag a.s. in den tea-tijd enkele mannequins rond, die U onze nieuwste mantels, hoeden en japonnen zullen toonen. - Er is veel moois te zien! VROOM DREESMAHW LEIDEN. DE WERELD lit VOGELVLUCHT WARSCHAU: De rede van Beek heeft te Warschau groote geestdrift gewekt. De Polen zyn enthousiast over de krachtige houding van de regeering. In Londen, Pa rijs en andere Europeesche hoofdsteden heeft de toon van Beck's rede eveneens een goeden indruk gemaakt. De rede werd gewaardeerd als kalm doch krachtig, waar dig van vorm, duidelijk van inhoud en niet afwijzend ten opzichte van redelijke ver langens. Men hoopt, dat beide landen Duitschland en Polen elkander ten slotte zullen vinden in een redelyke doch min nelijke schikking. Dat is het voornamelijk, waarop Italië aandringt De Italiaansche pers richt vertoogen tot Polen, om toch vooral de regeling, waartoe Duitschland bereid is, te aanvaarden. Berlijn zelf, welks houding men thans weer moet afwachten, hult zich in een grim mig stilzwijgen. Ofschoon dus de rede van Beck over het algemeen goed in opgenomen, kan niet ge zegd worden, dat zy ontspanning heeft ge bracht De scherpe tegenstelling tusschen de beide buurlanden is niet weggenomen, integendeel is zij nog eens duidelijker om- •lynd en toegespitst. Dat is het nadeel van scherpe formulee ringen in redevoeringen van verantwoorde lijke staatslieden, dat men er later niet meer van af kan. Hoe duidelijker men stel ling neemt, des te moeilijker wordt een compromis. Tenslotte zal er toch wat op gevonden moeten worden, want de toestand zooals hy daar aan de Oostzee door het Vredesverdrag van Versailles is gescha pen, is inderdaad een vrij gekke situatie. Dat Duitschland blyvend genoegen zal door een magistrale rede van Louis Ber- trand, lid van de Fransche Academie, groot kenner van Noord-Afrika, die Woensdag avond een conferentie hield voor een uit gelezen gezelschap van prelaten en wereld lijke autoriteiten. En zyn woorden liggen nog diep in ons geheugen geprent, als de dag der kinderen, Donderdag, begint met de H. Communie van 12.000 kinderen in het stadion Saint Eugène. Deze kinderen zyn niet meegekomen uit Europa om luister by te zetten aan dit Congres. Het zyn kinderen van Afrikaanschen bodem, kinderen uit een missie-werelddeel, door de zon gebruinde kinderen uit Algiers, Marokko en Tunis. In het middengedeelte van het stadion wordt de H. Mis opgedragen door Mgr. Ley- naud. Rond het altaar steekt het purper van bisschoppen en prelaten fel af tegen de witte gewaden van Afrikaansche Mis sionarissen, eerbiedwaardige stoere kerels, pioniers van een christelijke beschaving. Hardop worden de gebeden van de H. Mis meegebeden door de kinderen. Vanaf zeven uur in den morgen wordt door een onafgebroken reeks priesters de H. Mis opgedragen in de kerken van Al- VOORNAAMSTE NIEUWS Bollenland De ontvangst van Beck's rede in de ver schillende hoofdsteden. Berlijn zwijgt. (3de blad). Vandaag vertrekt het Britsche konings paar naar Canada. (3de blad). nemen met de huidige positie van Dantxig lijkt uitgesloten en daarom is het waar- schynlyk, dat de oplossing van het conflict juist in die richting geforceerd zal worden. Waarby men erop letten moet, dat Enge land en Frankryk wel de integriteit van Polen hebben gegarandeerd, maar dat Dantzig geen Polen is. DE REDE VAN BECK Paderewski is er verheugd over PITTSBURG, 6 Mei (A.N.P.) Oud president Paderewski heeft in een verkla ring gezegd, dat hy verheugd is over de rede van minister Beek. Deze rede geeft het gevoelen van het geheele Poolsche volk weer. WARSCHAU, 6 Mei (Havas). In Pool sche regeeringskringen is men thans van meening, dat het woord nu aan Berlyn is. Duitschland moet den weg kiezen, welke het wilg aan. Polen wacht de beslissing af, in de overtuiging, dat het zyn plicht heeft gedaan jegens zichzelf zoowel als jegens de wereld. De Poolsche pers keurt algemeen de rede van Beek goed, zoowel de regecrings- pers als die der oppositie noemt de rede waardig, krachtig en kalm. TOEVALLIJDER IN HET ZAND GESTIKT. Hedenmorgen is op de kalkzandsteenfa- biek „Rijsbergen" te Huizen, een ongeluk gebeurd met doodelykcn afloop. De 39-ja- rige ongehuwde arbeider D., afkomstig uit Soest, die aan toevallen lydt, was bezig op het fabrieksterrein een wagen met zand te loden. Hy verwyderde zich even in de richting van het ketelhuis, waar hy waarschyn- lyk door een toeval getrofen is. De man viel voorover in het zand, waardoor hy stikte. Het ïyk is door de politie in beslag genomen voor een nader onderzoek. giers, die geheel gevuld zyn met gcloovi- gen. Ook de Mohammedanen zyn verbaasd over de rustige glorie, die het christen dom hier ten toon spreidt. Geheel Algiers spreekt over het Congres. Telkenmale wordt de Kardinaal Legaal, wiens rytuig steeds begeleid wordt door een detachement gemo toriseerde troepen, luide toegejuicht door de menigte. In den namiddag wordt een groote historische processie gehouden in de versierde straten van Algiers, en niet alleen christenen maar ook Mohamme danen hebben uren gewacht om deze pro cessie te zien, en het spreekkoor te aan- hooren, dat na de processie werd uitge voerd. Noord-Afrika ziet Frankryk op een ge heel andere wyze. Men ziet dat er in Frank ryk nog andere menschen zyn dan militai ren en koloniale beambten. Men gevoelt een medeleven met de inlandsche bevolking. De achting voor de missionarissen stygt, en zy zyrt het, die straks de vruchten zullen plukken van dit Eucharistisch Congres, als zy teruggaan naar de binnenlanden en daar van oase tot oase zullen trekken met de karavanen, die de woestynen doorkruisen.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 1