HET BEHOUD DER MOLENS. Mama wordt opgevoed! De vereeniging .De Hollandsche Molen" heeft aan verschillende molenaars een certificaat met loffelijke vermelding uitgereikt in verband met hun streven tot behoud of restauratie van hun molen De repetities voor de groote .gas'-oefeningen te Aldershot verliepen deze week naar wensch, waarbij de nieuwste be veiligingsapparaten gebruikt werden FEUILLETON Geautoriseerde vertaling door F. v. Velsen. ROMAN VAN LO WILSDORï. 31) Het zal zoo ongeveer vijf uur in den mor gen geweest zijn, toen zij plotseling ont waakte. Het duurde een oogenbnik vóór zij wist waar zij was en eenigszins ver schrikt naar de eigenaardige geluiden luis terde, die haar hadden gewekt. Weldra wa ren haar oogen aan het halfduister gewend en cndeischeicide ze Lize Froheim tegen over haar. Zij lag, met haar mond open, op haar rug en de vriendelijke oude dame snorkte er zoo onverstoorbaar op los en zag ei zóó oerkomisch uit, dat Oliva het had kunnen uitproesten van het lachen. Hare hoogheid leverde geen aesthetische aanblik op, dat moet gezegd. Maar het een voudige en natuurlijke feit, dat zij zoo be haaglijk snokte, was nietemin zeer leer zaam voor hen, die willen leeren: „Wij zijn allen slechts menschen". HOOFDSTUK IX. Na het vertrek van mevrouw Oliva von Belamy heerschte er in de kleine huishou ding van de jonge kunstenares een welda dige rust. Niet, dat de gast zoo bijzonder druk was geweest, maar iedereen weet, dat er menschen zijn. wier aanwezigheid alleen al voldoende is, om de zenuwen van de omgeving te doen trillen. En tot die soort behoorde ook Oliva. Resi zat nu 5s middags weer met haar breikous bij het kamermeisje verhaalde de oude, eeuwig-nieuwe geschiedenis van haar eerste en eenige liefde, waaraan op zoo dramatisch wijze een einde was geko men. En Anny was een jong ding, dat graag naar liefdesgeschiedenissen, al waren zij dan ock reeds lang in rook opgegaan, luis terde, en ze met ademlooze aandacht volg de. De afschrikwekkende moraal, die Resi hieraan trachtte te verbinden namelijk, dat men mannen over het algemeen niet mag vertrouwen kon het jonge meisje er nie' in ontdekken. Den eenen, dien An ny op 't oog had, o, die was heel anders. Dat is „die eene" immers altijd! "Bij Bella had het vertrek van haar moe der gemengde gevoelens opgewekt. Er was haar een last van de schouders genomen, en toch voelde zij zich niet verlicht. De rol len waren verwisseld en zy maakte zich nu bezorgd, hoe Oliva zich in een vreemd land zou redden. Bovendien vond zij, dat Virgilius zich, geheel tegen zijn aard in, bijzonder onver schillig -ianstelde. „Ik zou graag willen weten, wat er met mama en jou aan de hand is geweest je doet alsof ik een klein meisje ben, dat men niet kan vertrouwen. Je begrijpt toch zeker wel. dat mijn ongerustheid daar niet beter op wordt." Onwillekeurig moest Pretorius lachen. „Arme meid wat baart de vorige gene ratie je toch een zorgen! Nu, wat mij be treft wil ik open kaart met je spelen. Ja, ik heb inderdaad een onderhoud met je moe der gehad. En wy hebben onze vriend schapsbetrekkingen verbroken dat is al les", voegde hy er ernstig bij. „Virgilius!" Bella was opgesprongen en naar hem toegeloopen; ze greep hem bij z'n schouders en beproefde hem heen en weer te schudcen. Ze was lijkbleek geworden. Zij zaten samen na de lunch in de stu deerkamer en hun gesprek was tot aan deze onverwachte wending niet zeer interessant geweest. Zij hadden over 't weer gesproken over het tegenwoordige en in toekomst en hoe het in Weenen en aan de Riviera van invloed zou kunnen zyn. Zoo gaat het altijd, als er gewichtige beslissingen in de lucht hangen, als gebeur tenissen moeten opgehelderd worden en men aarzelt, omdat men niet weet, hoe met de uiteenzettingen te beginnen. Tot Bella het niet meer uit kon houden. En nu had zij een antwoord ontvangen, v/aarop zij ir. 't geheel niet was voorbe reid, Te veel in haar eigen levensbelangen verdiept, had zij gemeend, dat het uitslui tend om haai persoon ging. Nu kwam zij tot de overtuiging, dat haar eigen aangelegenheid een zaak van onder geschikt belang was en dat er veel meer op het spel stond dan de datum van haar bruiloft. ,.Als ik je niet zoo goed kende. Virgilius, zou ik aan minder fijngevoelde scherts denken. Of misschien, dat je aan mama's woorden een te groote beteekenis geeft. Zy is er nog al gauw by, om een be slisten toon aan te nemen Eenige oogenblikken zweeg Pretorius, toen zei hij langzaam: „De beslissende breuk ging van mij uit, Bella „Virgilius!" Met bedroefde oogen knikte hij haar toe: „Nietwaar, beste meid", verdere verklarin gen schenk je my wel. Zonder dat zal het je wel duidelijk zijn, wat het voor mij be- teekent, hè? Ik ben niet jong genoeg meer om te gelooven, dat vuur en water zich met succes vereenigen. Al die jaren heb ik steeds nog hoop gehad. Hoop, dat er ten minste nog een laat geluk voor ons zou zyn weggelegd wel een herfstgeluk, maar toch in ieder geval geluk. Want zij was de eenige vrouw met wie ik het begrip „geluk" kon verbinden, Bella. Het is vreemd en misschien wonderlijk, dat ik er toe kom, dat alles aan jou toe te vertrou wen. Maar ik weet, dat jij mij begrijpt." Strak keek Bella voor zich uit. Het kost- re haar moeite, het gehoorde te verwer ken. „Het is zoo moeilijk om vast te stellen, o? het by haar achterlijkheid, of grenze loos egoisme is", zei ze zacht, alsof zij bij zichzelf sprak. Pretorius verstond wat ze zei. „Allebei". „Wat moet er nu gebeuren?" Hij haalde zijn schouders op. „Ik heb dui delijke instructies: Oliva ik bedoel, je moeder verlangde dat ik mijn functie als beheerder van haar vermogen zou neer leggen, of beter gezegd, haar in handen zou geven." „Wat een onzin!" barstte Bella los. „Waarom eigenlijk niet? Het is haar goed recht. En wanneer zy er voldoende mede op de hoogte is, kan ernstige arbeid haar slechts ten goede komen. Dat beuzel achtige leven van nietsdoen en alles pas klaar vinden, waar zy nu aan gewoon is geraakt, was v.oor zoo'n moeilyk karakter als het hare slechts een rem voor haar ont wikkeling. Ik voor mij stel er mij veel van voor, wanneer zij leert begrijpen, dat de dingen in deze wereld zoo maar niet van zelf gaan.... Anders is het met den zui ver persoonlijken kant van deze aangele— genhid." „Heeft zij je zoo zwaar belecdigd, Vir gilius, dat je haar niet vergeven kunt?" vroeg zij haperend. Hy schudde zijn hoofd. „De oorzaak ligt dieper Bella ik kan eenvoudig niet meer. Naarmate de hoop op verandering van haar aard verdween, moest ik ook in zien, dat ik mijn wenschen diende te be graven ik hield van je moeder, Bella." Daarmede vertelde hij het meisje niets nieuws. Want zij was overtuigd, dat haar moeder onbewust zoo innig aan Virgilius was gehecht, als haar passieve natuur maar eenigszins toeliet. Het ging er nu echter om, hoe Oliva den schik van dezen breuk zou doorstaan. En dat ze Bella haar ouden vriend ronduit. Zij beweerde niet, haar moeder zóó goed te kennen, dat zij onfeilbare conclusies kon trekken. „Maar", besloot zy haar uiteenzet tingen, „misschien beleven wij allebeid nog een verrassing...." Weinig vermoedde zij, hoe spoedig de op lossing van het raadsel zou komen, hoe na bij ze was. Pretorius schudde echter het hoofd. Neen, er viel niets meer te verhopen. Daar na begonnen zij over de dingen te praten, die Bella onmiddellijk aangingen en Ro bert Ellegarde. Bella vertelde hem, dat zij dezen middag bij haar aanstaande schoonmoeder het of- ficieele bezoek ter kennismaking zou afleg gen en dat zij in 't vooruitzicht daarvan reeds plankenkoorts had. (Wordt vervolgd) Minister-president dr. H. Colijn onthulde Donderdag den gedenksteen ter nagedachtenis van dr. C. Lely in den gevel van het perceel Leidschegracht 39 te Amsterdam, waar dr Lely in 1854 geboren werd De tweedaagsche afstandsmarschen te Batavia konden zich ook dezen keer weer in een zeer groote deelname verheugen Militairen en .civielen op stap in de felle zon Een geïmproviseerd koor der Fransche candidaten voor den Prix de Rome voor muziek even voor den aanvang van hun prestaties op Fontainebleau De nieuwe burgemeester van Grijpskerke (Z.), de heer H U Bouman, is Donderdag geïnstalleerd De feestelijke intocht van den nieuwen burgervader en zijn echtgenoote

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 9