STADS NIEUWS VOOR ONZE ZIEKEN. Academienieuws \GENDA VRIJDAG 5 MEI 1939 DE LEiCS COURANT EERSTE BUD - PAG. 2 N Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.50 per kw&rtaaL Bij onze agenten 10 cent per wv*k; f 2.60 per kwartaal. Franco per poat 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïlL Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontje» hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. vJ HOE WORDT HET WEER? GEDEELTELIJK BEWOLKT. De Bilt seint: erwachting: Voor het Noord-Oosten: Droog weer, hel der tot lich't bewolkt, meest matige Zuid oostelijke wind, zelfde temperatuur. Voor het Zuid-Westen: Gedeeltelijk be wolkt, geen regen van beteekenis, meest matige Zuid-Oostelijke tot Zuidelijke wind, zelfde temperatuur. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: Den Helder: heldor, matige Oost-Zuid- Oostolijke wind, 11 gr. C. Vlissingen: zwaar bewolkt, zwakke Z. Z. O. wind. 10 gr. C. De Bilt: helder, matige Z. O. wind, 10 er. c. Groningen: helder, matige O. Z. O. wind, 9 gr. .C. Maastricht: half bewolkt, windstil, 10 gr. C. FENLANDSCH WEEKOVERZICHT Het gebied van hoogen luchtdruk in de Poolzee nam iets in beteekenis af. Over het Oostzeegebied bleef de luchtdruk ech ter nog stijgen, zoodat zich thans een be langrijke rug van hoogen luchtdruk over Scandinavië uitstrekt tot in Midden- Luitsehland. In onze omgeving bleef de luchtdruk geleidelijk dalen, onder invloed van het verder naar het Oosten doordrin gen van de Oceaan depressie. In Spanje en Frankrijk daalde de luchtdruk aanzienlijk. Dit heeft tengevolge, dat de werkelijke luchtstrooming slechts zeer langzaam ver der naar onze omgeving doordringt. In \\c;l-Frankrijk en op de Britsche Eilanden v el lichte tot matige regen. Op den Oceaan ortwikkelt zich weer een nieuwe storing, welke zich in de richting van de Golf van Biscaye beweegt cn aanvankelijk nog geen irvloed op het weer ten onzent kan uitoefe ren. Het gebied van lagen luchtdruk in het Middellandsche Zeegebied trok, vergezeld van veel regen naar Hongarije. Het ver oorzaakt thans slecht weer in Zuid-Oost- Duitschland. LUCHTEMPERATUUR. 17.9 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Vrijdagnamiddag 8.00 uur tot Zaterdagmorgen 3.52 uur. HOOG WATER Te Katwijk aan Zee op Zaterdag 6 Mei voorm. 4.25 en nam. 4.50 uur. Maan op 21.41 uur Vrijdagavond. Maan onder 6.19 uur Zaterdagmorgen. HET FRANSCHE NATIONAAL EUCHARISTISCH CONGRES TE ALGIERS. Enthousiaste ontvangst van den Kardinaal- Legaat. (Van een bijzondere correspondent). Woensdagavond is in de Kathedraal van Algiers het Twaalde Nat' nale Eucharis tisch Congres geopend door den Kardinaal Legaat, Mgr. VerdieT, aartsbisschop van Parijs. Het is een eigenaardig gezicht, deze Noord-Afrikaansche stad, met zijn witte huizen en paleizen, met de domineerende citadel boven de oude Moorsche stadswij ken, versierd te zien met de Pauselijke en Fransche vlaggen en banieren. De vlaggen hangen niet alleen uit de groote ramen maar ze vormen in de smallere straten een overdekking, waardoor de processie zal trekken. De kolonie, het departement en de stad Algiers hebben den Pauselijken Legaat, Kardinaal Verdier, een onvergetelijk wel kom toegejuicht. Tienduizenden pelgrims waren reeds gearriveerd, om de aankomst van den Kardinaal bij te wonen. Er straalt nog geen feestzon, maar de mist is toch wat opgetrokken, als om tien uur in den morgen (Woensdag) de sirenes van alle booten in de haven van Algiers beginnen te loeien en de boot, waarop de Kardinaal Legaat vanuit Barseille ver trokken is, de haven nadert. Enkele oogen- blikken later heeft de plechtige verwel koming plaats in de groote sealon van het havenstation. Had men enkele tientallen jaren geleden een dergelijke manifestatie in het Moham- medaansche Noord-Afrika kunnen ver moeden? Kardinaal Verdier, de Pauselijke Legaat, staat hier omringd door de aarts bisschoppen van Algiers, Carthago, Bordeau Aurh, Adulis, Chambéry, Avignon en Aix, c-n door de bisschoppen van Oran, Constan- line, Rabat, Nice, Perpignan, Mende, Mon- tauban, Bayonne, Carcassonne. Marseille, Nancy, Martinique, Ajaccio, Monaco enz. En naast deze kerkelijke autoriteiten zijn bier de wereldlijke autoriteiten van Al giers, waaronder de gouverneurs, de pre fect, de burgemeester, de opperrabbijn, de Groot-Muphit en enkele generaals. De gouverneur-generaal van Algiers, Le Beau, begroqet den Kardinaal. In zijn toe spraak herinnert hij aan Pius XI, z.g. en hij dankt diens opvolger Pius XII dat deze den Aartsbisschop van Parijs als Pauselijk Le gaat naar Algiers heeft gezonden. Na een dankwoord van den Kardinaal wordt een officieele stoet gevormd. Als de Kardinaal het havenstation verlaat, don dert het kanon en de toejuichingen stijgen op uit de lang wachtende menigte. Kleine kinderen zwaaien met vlaggetjes in de Pauselijke en Fransche kleuren. De Kar dinaal Legaat buigt zich voor de vlag van het 9e regiment Zouaven, dat hem de eer- bewijeen brengt. De stoet zet zich in beweging naar de Kathedraal, waar het „Magnificat" gezon gen wordt, waarna Kardinaal Verdier van af het plein voor de kerk zijn eersten ze gen geeft aan de Algerijnsche bevolking. Nog een oogenblik vertoeft de Kardi naal bij het monument voor de gesneuvel den, op de Boulevard-Laferrière. waar zich de oudstrijders hebben opgesteld. En na een kort gebed voor hen die vielen in dienst van het vaderland, trekt de Kardi naal zich terug in de appartementen die voor hem in gereedheid zijn gebracht. LEIDEN. Bevorderd: tot doctor in dc rechtsgeleerdheid op proefschrift getiteld: „Dc grondtrekken van het procesrecht der vrijwillige recht spraak" de heer J. G. L. Roder, geboren te Rotterdam. Geslaagd: dotcoraal examen rechten: de heer L. van Haaren, Delft. DE GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN. De C. H. candidatcnlijst. De Chr. Hist, candidatenlijst voor de a.s. Gemeenteraadsverkiezing ziet er als volgt uit: 1. Jac. Wilbrink (aftr.), 2. mr. P. J. Idenburg, 3. D. v. d. Kwaak (aftr.), 4. F. J. Groot Enzerink, 5. Joh. de Groot, 6 mr. L. Bosch ridder van Rosenthal, 7. A. van Rosmalen (aftr.), 8. A. v. d. Heijden (aftr.), 9. B. J. Huurman Jr., 10. dr. J. van Leeu wen, 11. mevr. E. Filippo-Meter, 12. P. Stok man, 13. J. Stigter, 14. D. Seydell, 15. L. Questroo. De Vrijz. Dem. lijst. Bij referendum is de candidatenlijst der Vrijz. Dem. als volgt vastgesteld: 1. Dr. M. Key (aftr.), 2. J. A. M. Riedel, 3. J. J. van Weerlee, 4. J. Faber, 5. Mevr. B. M. Krom-v. d. Plas, 6. P. J. Pont, 7. F. A. Sehilthuizen Sr. DE NED.-ZUID-AFRIKAANSCHE BETREKKINGEN. Mr. P. J. Idenburg opnieuw naar Zuid-Afrika. Op uitnoodiging van de Nederlandsche •Regeering zal mr. P. J. Idenburg, secreta ris van het College van Curatoren der Rijksuniversiteit alhier, zich naar Zuid- Afrika begeven ter bevordèring van de cultureele betrekkingen tusschen Neder land en dit land. Reeds in 1937 vertoefde hij, zooals bekend, geruimen tijd in de Unie. Mr. Idenburg zal morgen per m.s. „Bloemfontein" vertrekken en stelt zich voor eind November weder hier te lande terug te keeren. PROFESSOR H. KRAEMER BEKORT ZIJN INDISCHE TOURNEE. Wij lezen in de Makassarsche Courant: Op 25 Maart berichtten wij, dat prof. H. Kraemer, hoogleeraar te Leiden, in op dracht van het bestuur der protestantsche kerk in Ned.-Indië, naar Makassar was gekomen om in Zuid-Celebes de structuur van de Protestantsche kerk te onderzoe ken. Zijn tc-urnee zou zich verder over Menado, Ambon en Niéuw Guinea uit strekken. In verband met persoonlijke omstandig heden, heeft prof. Kraemer echter zijn reis moetenbekorjen. Zijn werkzaamhe- dij zijn daardoor jcperkt tot een onder zoek betreffende dc structuur van de Pro testantsche kerk -Celebes, en een bezoek aan de Toradjp.-landen, waar hij in opdracht van den Gereformeerden Zen- dingsbond een onderzoek instelde in ver band met de Toradja-zending. Ds Brokken, met wien wij een onder houd hadden, gaf den indruk van den pro fessor als volgt weer: „Waar vroeger Pos- so. het bekende land van dr. Kruijten Adriani, op den voorgrond trad, zoo is nu het gebied van Rantepao het middelpunt van de belangstelling". Wat de Protestantsche kerk betreft zal prof. Kraemer op een sterker bezetting aandringen. In verband hiermede, zullen binnenkort beslissingen afkomen van het kerkbestuur, betreffende de werkzaamhe den van ds. Brokken. Verder vernemen wij nog. dat ds. Crom- melin, zendings director te Oegstgeest, in begin Mei van zijn inspectiereis naar de Sangir- en Talaud eilanden te Makassar zal terugkeeren. ZILVEREN JUBILEUM Van den heer S. Warmendam. De viering van het 25-jarig jubileum van den heer S. Warmendam, wagen voi der bij de N.Z.H.T.M. alhier op gisteren kon door ziekte van den jubilaris niet op de gewone wijze geschieden wegens ver blijf van den jubilaris in het Acad. Zie kenhuis alhier. Niettemin is deze dag voor den jubilaris niet ongemerkt voorbijge gaan. In overleg met den chef van dienst der N.Z.H.T.M. en het bestuur der afd. Leiden van den Ned. R. K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Ra phaël" was met de directie van het zieken huis overeengekomen, dat op dezen dag van half drie tot half vier een extra bezoek mocht plaats vinden. De jubilaris mocht zich in veler belang stelling verheugen. Hij werd door den heer v. d. Vijver, chef van den dienst en den heer van Hugten persoonlijk gelukge- wenscht. Als afgevaardigde van het bestuur der Leidsche afdeeling van „St. Raphaël" was de secretaris, de heer W. I. Berghouwt, aanwezig, die den jubilaris op zeer harte lijke wijze toesprak en de verdienste als ijverig lid van den R.K. Bond „St. Raphaël" prees. Daarna wei'den diverse mooie bloem stukken aangeboden, onder meer van de directie der N.Z.H.T.M.. den R.K. Bond ..St. Raphael" en familieleden. De echtge- noote, kinderen alsmede familieleden wa ren bij deze huldiging aanwezig. Door de zusters was een aardige versie ring aangebracht, passende bij de functie van den jubilaris: een blauwe tram, waar in het cijfer 25 op zeer kunstzinnige wijze was aangebracht. Het was voorzeker een jubileum, dat niet alle dagen op deze wij ze plaats vindt. Een woord van dank aan de Directie en zusters van het Ziekenhuis is hier zeker op zijn plaats. FiERMAN BOERHAAVE ALS AZIJNMAN. Huldiging door de azijnindustrie. Op Maandag 8 Mei, des voormiddags om kwart voor tien zal bij het standbeeld van Herman Boerhaave, dat zich tegenover het Academisch Ziekenhuis alhier bevindt, een eenvoudige plechtigheid geschieden. Bij deze gelegenheid zal aan den voet van zijn standbeeld een krans worden nedergelegd. Deze huldiging heeft ten doel Boerhaave dankbaar te gedenken in verband met de groote verdiensten, die hij speciaal voor de azijnmakerij heeft gehad. Door zijn voor lichting werd destijds het fabricatie-pro- ces van azijn belangrijk gewijzigd en die veranderde werkwijze wordt tot op den dag van heden in hoofdzaak nog steeds in dc industrie met succes toegepast. Het denkbeeld van deze huldiging gaat uit van de Haas'- en Bood-azijnfabrieken te Haar lem, ter gelegenheid van het 375-jarig be staan der oudste azijnmakerij „De Boog" in ons land. Ditmaal zal Boerhaave worden geëerd door de praktijk en zoowel in wetenschap pelijke als in handelskringen bestaat voor oit feit belangstelling. MILITARIA. In verband met het eervol ontslag uit den militairen dienst van ds. E. L. Nauta te Leiden zullen voorloopig de godsdien stige samenkomsten voor het Garnizoen Leiden, voor zoover die door genoemde Leger-predikant werden geleid, gehouden worden door den reserve-veldpredikant ds. M. Ottevanger alhier. GROENTENCONSERVENCOMMISSIE. De door dc regeering benoemde a 1 ge in eene groentenconservencommissie heeft tot haar voorzitter gekozen den heer H. W. Tieleman Jr te Leiden en tot ondervoor zitter mr. L. Niemöller 's 's-Gravenhage. Tot directeur werd benoemd mr. F. J. J. Trapman te Leiden, tot plaatsvervangend directeur mr. P. J. Teebaal, Leiden. DE ZWIJNTJESJAGERS NOG STEEDS ACTIEF. Er gaat geen «dag voorbij of er worden ook hier ter stede fietsen ontvreemd. We maken er niet eens meer melding van, doch gisteren werdien vier rijwielibezitters gedu peerd. Twee rijwielen werden ontvreemd in de Mooijapiksteeg, een in de Dwars- koornibrugsteeg en op de Haarlemmerstraat werd een karretje tegen een slechter om geruild. AQUARIUM EN TERRARIUM-HOUDERS VEREEN. „NATUURGENOT". Gisteravond hield bovengenoemde ver- eeniging haar maandelijkse he clubavond. Nadat de voorzitter, de heer A. B. Donk, de vergadering had geopend en enkele huishoudelijk zaken waren behandeld, kreeg de eerste spreker van dezen avond, de heer I. Kristensen, biol. stud, alhier, gelegen heid om aan de hand van een 50-tal ge kleurde lichtbeelden verschillende trop. visschen te bespreken o.a. de levendbaren den met de vele bastaarden, de barbalen, de zalmpjes, de Cychliden met hun merk waardig gedrag tegenover elkaar en de schuimnestbouwende Labirynthen. Tevens werden de uiteenloopende levensomstan digheden nagegaan die we meestal zelf kunnen opmaken als we goed op het ge drag onzer visschen letten. Hierna hield de heer Donk een causerie over „Waterplanten". Een hartelijk applaus beloonde beide sprekers voor het gebodene. Kath. Actie Par. O. L. Vr. Hemelvaart en St. Joseph. A.s. Zondag Alg. H. Communie voor de geheele mannelijke jeugd, 's morgens weer om kwart vóór zeven precies. Na afloop zingen wij, omdat het Meimaand is, lied no. 60 „Hoe heeft Uw naam een lieven klank". Komt allen. Let op den tijd. Voor Christus onze Koning! God wil het! Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g e n: 6279. N.V. Automo bielhandel Vreeken Schudel, Leiden, Papenstraat 4 en 5b. N. Comm.: Jhr. W. H. van de Poll, Schoonhoven. N. wnd.- Dir.: J. Th. Koenraads, Voorburg. 5543. A. P. van Driel, Benthuizen, Dorpsstraat 28. graanhandel. Uittr. E.: A. P. van Driel, d.d. 29 April 1939. Wijz. han- delsn. in: J. van Driel. N. E.: J. van Driel, Benthuizen. 6694. N.V. Maatschappij tot Exploitatie der Cliché-fabrieken Van Koningsveld en Zoon (f.), Leiden, Breestraat 24. hoofdz.: Den Haag. Nw. Molstraat 26a/b28. Uittr Dir.-beh. fil.J. G. Akkerman, Lei den. Volmacht verleend aan: J. Besselink, Leiden. (B.P.-. 5805. Incasso-Bank N.V. (f.), Leiden, Breestraat 19. hoofdz.: Amsterdam. Hee rengracht 531537. Mr. Th. J. Trip. on derdirecteur van het kantoor Leiden, is benoemd tot directeur van dat kantoor. Met ingang van 6 Mei a.s. wordt de heer J. L. de Ronde, Stationsambtneaar by de Nederlandsche Spoorwegen te Hoek van Holland, als zoodanig overgeplaatst naar het Station te Leiden. Met ingang van 15 Mei a.s. wordt de heer A. Hendriksen, conducteur bij de Neder landsche Spoorwegen op het Station al hier, als zoodanig overgeplaatst naar het Station Arnhem. LEIDEN. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 29 April tot.en met Vrijdag 5 Mei a.s. waargenomen door de apotheken Ap. v. Driesum, Mare 110, tel. 406 en E. Bè. de Metz, Kamerl. Onneslaan 28, tel. 3553. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, W ilhelminapark 8, tel. 274. Ned. Bond van Oud-leerlingen der tuinbouwcursussen. De Afd. Leiden van bovengenoemden bond hield haar laatste vergadering in dit seizoen. Het excursieplan voor dezen zomer werd opgemaakt en de voorzitter wekte op, zcoveel mogelijk aan deze in hoofd zaak avond-excursies deel te nemen. In de pauze werd een inzending succu lenten van den heer Smit gekeurd met 9 punten. Na de pauze hield de heer Lagendijk een causerie over de bekroonde prijsvraag bij den laatst gehouden bondswedstrijd met het onderwerp Varencultuur. Op uit voerige wijze werd stilgestaan bij het schoone en decoratieve in vorm en kleur, het land van oorsprong vanaf de tropische tot de noordelijke streken. De grondsoort speelt ook een groote rol, alsook het wa- tervraagstuk. De varens vragen een voch tige atmosfeer, in den zomer matige be scherming. Op uitvoerige wijze werden met aantooning der soorten de verschillen de vormen besproken, vanaf de kleinste vormen tot die, welke meters hoog op groeien. De tijd van verpotten is ongeveer Febr.Maart. Tot slot werden de schade lijke insecten besproken, o.a. thrips, groene en zwarte luis, doupluis, slakken enz., waarbij de bestrijdingsmiddelen aangege ven werden. Met groote aandacht werd deze leerzame causerie aangehoord; enkele vragen wer den door den inleider beantwoord. Muziek SEMPRE-CRESCENDO. Weldadigheids-Concert ten bate der Maatschappij van Weldadigheid. De Sempre-co neer ten onder leiding van Kaptein Dr. .Louis Walther-Boer gegeven, hebben hun eigen kring van belangstellen den (die dezen keer waarlijk wel wat groo- ter had mogen wezen) maar een kring, die inderdaad voor 100 procent zich interes seert voor wat gegeven wordt. In afwij king van het schema der programma's, die hier meestal uitgevoerd worden: voor de pauze in den regel oudere muziek daar na de jongere, werd nu uitsluitend klas sieke muziek gemaakt. Mevrouw Maria Last verleende haar voortreffelijke medewerking. Begonnen werd met „Concerto grosso e kl. t." van Handel, waarbij drie instrumenten soliee- rend optraden. Aanvankelijk wat schuch ter, werd 't orkest hoe langer hoe beter en slagvaardiger onder de begeesterende lei ding van den dirigent. Deze toch dwingt tot luisteren. Dr. Walther Boer heeft een zekere macht over zijn orkest en van zijn gebaar gaat suggestieve kracht uit. Hij heeft een vurig maar beheerscht tempera ment en is een eerlijke muzikant die vóór alles muziek maakt; en zijn reproducties houdt hij gebonden door een sterken wil. Zoo houdt hij zijn orkest in evenwicht en mocht er soms eens een steek vallen, hij houdt vast en de meest lastige opgaven weet hij met succes te volbrengen. Hierna werd het strijkkwartet in „G dur van Mozart" door vier werkende leden van Sempre gespeeld; le viool J. Muller, 2e viool M. van Nievelt en de heeren E. Muller alt en C. Strumphler cello. In kwartetspel worden hooge eischen aan musiceerkunst gesteld. Fijn, exact en spiritueel muziek maken, daar komt het op aan. Er is door de vier heeren intiem gemusiceerd. Zij wis ten hun vorm te vinden. Zij verstonden het mooie werk als licht, bevallig en zangerig. Geen wonder, dat zij onder enthousiast ap plaus meermalen werden teruggeroepen. Mevrouw Maria Last zong „Aria" van Susanna en „Aria" der Gravin uit Mozart's „Le Nozze di Figaro". Beide aria's zong zij met fraai stralend geluid. Prachtig gelijk is haar stem, de toonvorming mooi afge rond, zoodat haar stemtechniek voortref felijk genoemd mag worden. Haar zingen is zeer geacheveerd en haar voordracht is doorvoeld, kunstzinnig en licht-dramatisch. Zij werd om haar mooie prestatie langdurig toegejuicht en de praeses van Sempre bracht haar een fraaie bloemenhulde. Het orkest kwam hier in de begeleiding keurig tot zijn recht. Na de pauze dirigeerde Dr. Walther Boer „Symphonie C gr. t." van Haydn, met sen sibel enthousiasme en talrijke schoone vondsten, 't Valt niet mee, zoo'n sympho nie met zooveel eigens en schoons naar waarde te vertolken, maar altijd weer weet de dirigent wat te bedisselen hier of daar, een of ander naar voren te brengen, te be lichten, of op te bouwen om zoo de oude maar eeuwige jeugdmuziek van Haydn met gratie en charme jong en frisch te her scheppen. Na dezen avond, waarbij het orkest voor zijn gespannen musiceer en mede extra lof toekomt, was de langdurige uiting van waardeering voor den dirigent zeer op haar plaats. Toen de storm van applaus bedaard was, werd Sempre's voorzitter gecompli menteerd door den praeses van het Corps, waarna de voorzitter van de Maatschappij van Weldadigheid, de heer Pijnacker Hor dijk onder aanbieding van een bloemen krans zijn groote waardeering uitsprak voor de weldadigheidszin van het Leidsche Stu- dentenmuz'ekgezelschap. De Praeses van Sempre dankte hierna allen, die hadden bijgedragen tot 't slagen van dezen avond. J. K. Wij weten, dat .De Leidsche Courant" ln zeei vele gezinneü een gewaardeerde huisvriend is, dien men ongaarne zou missen En toch kunnen omstandigheden zich voordoen, dat men dezen huisvriend hoe ongaarne ook, moet missen Wij bedoelen het geval, dat een der volwassen hulsgenooten ln een ziekenhuis wordt verpleegd en het bezwaarlijk Is, hem eiken dag „De Leidsche Courant" van den vorigen dag te bezorgen. Om aan dit bezwaar tegemoet te komen zijn wij bereid, aan abonné's op „De Leidsche Courant" of aan volwassen familieleden, hulsgenooten van abonné's, die in eeD dekenhuis (niet sanato- »1um) worden verpleegd, lederen dag een ex -nplaar van ons blad te doen toekomen zoolang zij als patiënt zijn opgenomen. Om dit mogelijk le maken, dienen de abonné's, die van deze gelegenheid gebruik willen maken, ons schriftelijk op te geven: den naam van oen patiënt en van het ziekenhuis, nummer of naam van de zaol of kamer, alsmede den vermoedelijken duur van de verpleging. Aan deze bezorging zijn voor onze abonné's geen extra kosten verbonden. Wij wachten aan ons kantoor gaarne schriftelijke aanvragen in. DE DIRECTIE. N.V. De Leidsche Courant

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2