STADS NIEUWS WOENSDAG 3 MEI 1939 pc i c-^cchi: COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 s"N Abonnementsprijs: voor Lelden 19 cent per week; 2.5ü per kwartaal. Bij onze agenten /O cent per wwk; f 2.60 per kwartaal. Franco per po*>t 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïll Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 80 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. V HOE WORDT HET WEER? WEINIG VERANDERING De Bill seint: Verwachting: Voor het geheele land: Droog weer, kou de nacht met lichte nachtvorst. Overdag gedeeltelijk bewolkt en iets zachter, mati ge tot zwakke, veranderlijke wind. LUCHTEMPERATUUR. 9.2 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.m.: Van Woensdagnamiddag 7.57 uur tot Donderdagmorgen 3.58 uur. HOOG WATER. Tc Katwijk aan Zee op Donderdag 4 Mei voorm. 3.en nam. 3.25 uur. Maan onder 4.52 uur Donderdagmorgen. Maan op 20.40 uur Donderdagavond. Academienieuws LEIDEN. Bevorderd: tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld: „Photografische pho- tometrie der veranderlijke sterren CV Carinae en WW Draconis" de heer L. Plaut, geboren te Kumamoto (Japan). Geslaagd: doctoraal examen rechten (vrije studie) mevr. mr. H. G. Breyman, Den Haag. Doc toraal examen rechten de heeren J. M. Elink Schuurman, Seheveningen en W. L. de Walle, Heelsum; candidaatexaincn rechten de heer G. W. Kernkamp, Utrecht; doctoraal examen Indisch Recht: de heer C. O. Moorman, Leiden. Examen voor apothekersassitent de dames P. Kroon, L e i d e r d o r p, M. A. A. Broer- se, L e i d e n. J. E. Marks, Leiden. INTREKKING OUDE BANKBILJETTEN. De Nederlandsehe Bank N.V. te Amster dam vestigt de aandacht op de bekendma king, door haar geplaatst in de Neder landsehe Staatscourant van 3 Mei 1939 met betrekking tot het intrekken van bepaal de soorten bankbiljetten van 300. 200.—, 100.—. 60.—, 40.— cn 10.—. Bedoelde biljetten zijn: 1. De door de Nederlandsehe Bank van 1 Januari 1890 af uitgegeven biljetten van: (model 1860/62) 300.—. 200.—, 100.—, 60.en 40.De voorzijde der biljetten van 300.200.en 100.is geheel m zwart gedrukt. Boven den tekst in het midden van den gegraveerden rand komt een afbeelding van de Nederlandsehe maagd voor. De biljetten van 60.cn 40*zijn alleen op de voorzijde bedrukt. De druk der biljetten van 60.— bestaat uit een licht paarsen ondergrond, die van cc biljetten van f 40.uit een groenen ondergrond, beide met een in zwart ge- drukten tekst en gegraveerden rand, in dien rand komt boven edn' tekst een leeu wenmotief voor. 2a De door de Nederlandsehe Bank uitge geven zoogenaamde hulpbiljetten van f 100.60.40.en f 10.—, die don datum 1 Augustus 1914 dragen. Aangezien de termijn van tien jaren, be doeld in de vijfde alinea van artikel 22 der Bankwet, op 29 Mei 1939 afloopt, wordt aan houders van de biljetten in kwestie met aandrang verzocht, deze biljetten vóór 29 Mei 1939 ter betaling aan te bieden aan de hoofdbank van de Nederlandsehe Bank N.V. Rokin 127/129 te Amsterdam. BINNENLAND ELLEN RUSSE VIJFTIG JAAR Tentoonstelling van haar werk te Haarlem. Morgen is de bekende schrijfster en voordracht-kunstenares Ellen Russe vijftig jaar. Ter gelegenheid van dit feit is in de R.K. Leeszaal te Haarlem een tentoonstel ling geopend, die door geschriften, fasci- milé, foto's etc. een uielijk beeld geeft van het rijke leven, dat deze begaafde vrouw heeft geleid. Ellen Russe is mevrouw Lilian Geral- dine v. d. Velde-Vygh, dochter van notaris Vygh uit Leiden. Zij werd in Zoeterwoude geboren en bezocht na haar schooljaren het Conservatorium te Brussel, waar zij klavier en viool speelde en de kunstge schiedenis bestudeerde. Haar leermeester, Arthur de Greef, moedigde haar aan om de spreekkunst te beoefenen en deze op gevolgde raad heeft haar in later jaren zeer veel vreugde verschaft. Daar haar vader notaris in Leiden was, en men de begaafdheid van zijn' dochter bewonderde, kreeg zij tijdens een der lus trumfeesten de hoofdrol in het spel „Eleo- nora" te vervulen; later werd zij door Eduard Verkade geëngageerd, die haar schuilnaam „componeerde" en haar mooie rollen toebedeelde. Bij dit gezelschap werkte de heer Jos. v. d. Velde als advi seur en de twee jonge menschen vatten al spoedig genegenheid voor elkander op enzij trouwden. Ellen Russe, die een Anglicaansche op voeding genoten had, maakte, omstreeks haar twintigste jaar kennis met den groo- ten apologeet, pater Hendriks S.J., en spoedig gaf ze het verlangen te kennen in de R.K. Kerk te worden opgenomen. Ze deed haar Eerste H. Communie bij de Zusters Franciscanessen in de Koning straat te Haarlem en al spoedig was zij vol komen in het katholieke leven ingeleefd. Meer dan honderd maal droeg zij in Ne derland en Vlaanderen Paul Claudel's „Maria Boodschap" voor. Zij vertaalde Chesterton's „Kerk en Bekeering" en Belloc's „Kerk en Geschie denis" en toen zij met Giovanni Papini kennis maakte begon haar Italiaanschen tijd, die bijzonder vruchtbaar zou worden. Zij werd de erkende Nederlandsehe ver taalster van de werken van den grooten Italiaanschen literator en schonk onzen landgenooten o.a. „De Ladder van Jacob" „St. Augustinus", „Dante" etc. Zij bracht talrijke bezoeken aan Italië en bestuurde speciaal de Katholieke Italiaansche lette ren. Na de vertalingen begon zij zelf te schrijven over het land, waaraan zij haar hart verpand had, en zoo verschenen o.a. „De Heirbaan", „Lofzang der Aarde", „Moederland", „De klokkenmaker van Venetië" etc. Mussolini ontving haar in een particu liere audiëntie en bracht haar de waar deering en den dank over van zijn volk. Sinds de oprichting is mevrouw Ellen Russe voorzitster van de vereeniging „Dante Alighieri". Zy is ook al jaren de leidster van het vrouwenuurtje van den KRO en heeft b.v. veertig schriften met radio-toespraken. Ook in Vlaanderen heeft zij groot werk verricht o.a. als medewerkster van het tijdschrift „Streven". BARON VAN WIJNBERGEN Door Tilburgsche Hoogeschool en Leergangen gehuldigd. Curatoren van de Katholieke Economi sche Hoogeschool cn van de Katholieke Leergangen te Tilburg hebben aan den voorzitter van hun college, mr. A. I. J. M. baron van Wijnbergen, bij gelegenheid van diens zeventigsten verjaardag een maaltijd aangeboden. Met den presidentcurator wa ren diens echtgenoote en kinderen aanwe zig. Verder waren er alle curatoren en ook de oud-curator Z.H. Exc. mgr. A. F. Die pen. In een hartelyke rede heeft de heer H. Blomjous baron van Wijnbergen gehuldigd voor diens arbeid in dienst van het katho liek önderwys, een hulde waarby mgr. Diepen zich heeft aangesloten. In zijn dank woord zeide baron v. Wijnbergen niet an ders te hebben gedaan dan wat hij meende dat zijn plicht was tegenover God en ge meenschap. „Geld." UNIE VAN KATHOLIEKE STUDENTEN- VEREENIGINGEN IN NEDERLAND. In verband met het onder de wapenen geroepen zijn van den Unie-praeses, den heer Jae. G. Gooden heeft het Dag. Be stuur der Unie benoemd tot waarnemend Uniepraeses den heer Dré Tummers, h.t. ab-actis en aan hem overgedragen alle rechten en plichten aan het praesidiaat verbonden: Wij verzoeken u alle corespondentie voor den waarn. Unie-praeses te willen richten aan het adres van het Secretariaat der Unie Rapenburg 24. Leiden. AANTAL RADIOLUISTERAARS IN NEDERLAND Meer dan 1.131.000 Op 31 Maart j.l. bedroeg het aantal aan gegeven radio-ontvanginrichtingen in Ne derland 747.053. Het aantal aangeslotenen op radiodistributie-inrichtingen bedroeg op dien datum 384.084. KATHOLIEK ONDERWIJZERS- VERBOND. Het Verbondsbestuur van het Katho lieke Onderwijzers Verbond kwam Zondag 30 April in een spoedeischende vergade ring bijeen te Utrecht in hotel „Noord- Brabant". De reden voor deze spoedvergadering was de in behandeling nemen door de Tweede Kamer van het wetsontwerp tot wijziging van de L.O.-wet 1920, in verband waarmede het hoog tijd wordt, dat het K. O. V. zijn gevoelens over de kweekelin- gen met acte aan de Regeering bekend maakt. De Verbondsvergadering van 12 April heeft in deze reeds een advies aan het Verbondsbestuur gegeven. Besloten werd te zijner tijd actie te voe ren voor wijziging van de Pensioenwet 1922, waardoor het z.g. „zusterpensioen" verkregen wordt, alsmede pensionneering van de nagelaten betrekkingen van onge huwde of gehuwd geweest zijnde kostwin ners, met dien verstande, dat alleen daar voor in aanmerking komen die nagelaten betrekkingen, waarvoor men door de Re geering als kostwinner erkend is. Ook zal getracht worden nogmaals gelegenheid te verkrijgen voor het inkoopen van dienst tijd als onderwijzer bij het bijzonder L. O. doorgebracht voor 1906. Bij een eventueele actie tot verbetering der salarissen zal geijverd worden voor be looning van de acte Handelskennis L.O. ook voor hen, die bij het gewoon L.O. werkzaam zijn, alsmede voor belooning van het bezit van de acte voor nuttige hand werken, mits in dat vak aan de school, waaraan men werkzaam is, les gegeven wordt. Aangedrongen zal worden om de ver plichting tot het benoemen van wachtgel ders in te trekken voor die scholen, die in gevolge art. 56-n der L.O.-wet 1920 een extra-leerkracht krijgen en voor de scho len. wier wachtgelders wel in een vaste betrekking herplaatst zijn, doch nog eenig wachtgeld genieten. Tevens wenscht de vergadering, dat schoolbesturen, wier wachtgelders nog niet in een vaste betrek king herplaatst zijn, verplicht zullen wor den, hun eigen wachtgelders te benoe men, behoudens dispensatie van den Mi nister bij bepaalde ongeschiktheid. Ten aanzien van &e kweekelingen met acte komt de vergadering na lang durige en grondige besprekingen tot de conclusie, dat er voor geijverd zal worden, dat art. 191, tweede lid van de L.O.-wet 1920 zoodanig gewijzigd zal worden, dat het niet meer mogelijk zal zijn, dat een onderwijzer als kwee- keling met acte tegen, een onvolwaar dig loon zelfstandig een klas aan zich ziet toevertrouwd. Ten spoedigste zal een adres aan de Tweede Kamer worden verzonden, waarin gevraagd wordt bij de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van de L.O.- wet 1920 in deze richting te willen wer ken. Actie zal gevoerd worden, opdat aan al le instituten of inrichtingen van onder wijs alleen les gegeven mag worden door Propaganda-avond St. Oda. R.K. BLINDENZORG RIJN- EN BOLLENSTREEK Een avond in den Schouwburg Vereenzaming is het groote gevaar van den blinde. Door het gemis van het licht der oogen staat de blinde buiten de we reld der zichtbaarheden; hij is gedoemd te leven in een andere wereld, die der gelui den en der tastbare indrukken, en daarom dreigt hij geïsoleerd te worden. Maar deze isolatie is geen „splendid isolation", maar een afzakken in de wereld der duisternis. Dat gevaar wil „St. Oda", de R.K. Blin denzorg voor Rijn- en Bollenstreek, af wenden van de R.K. blinden, maar niet alleen voor hen, ook voor zichzelf. Onbekend maakt onbemind, ook finan cieel. Daarom had zij een propaganda-avond georganiseerd in den Leidschen Schouw burg, teneinde de aandacht te vestigen op dezen mooien vorm van katholieke chari- tas. Als er één soort van liefdewerk is, dat de sympathie van allen verdient en dat ook aller sympathie heeft, dan is het de zorg voor de blinden. Het lot van een blin de ontroert en wekt deernis en wie helpen kan, doet het ook graag. Er was voor dezen avond een eere-co- mité gevormd, dat klonk als een klok en dat de verwachtingen wekte, dat deze Schouwburg-avond een grootsche manifes tatie zou zijn geworden van katholieke charitas. Dat is het niet geworden. Het is een strop geworden! Laten wij het ruiterlijk erkennen; het was diep beschamend. Zooiets zijn wij van onze Katholieken niet gewend Moet van ons gezegd kunnen worden, dat wij onze eigen blinden in den steek laten? Zij staken met een stil en ontroerend gebaar hun hand uit in de hoop, dat wij die zouden drukken in begrijpende liefde en zouden wij dat gebaar beantwoorden met een financieele strop? Het moet een vergissing zijn geweest, één van die onverklaarbare toevallige sa- menloopen van omstandigheden, dat de Schouwburg gisteren zoo leeg was. En wy zijn ervan overtuigd, dat Katholiek Lei- DE TAAK VAN DE ONDERWIJZERS Heden is te 's Gravenhage de vijfde R.K. Onderwijzersdag gehouden in de groote zaal van den Dierentuin. Op deze bijeenkomst hield mr. H. P. Marchant een rede over den strijd om de kinderen. Spr. memoreerde, dat er ook na de groo te onrust van den wereldoorlog geen rust op de wereld is geweest. Monarchieën wan kelden, nieuwe ideologieën vonden in gang. De resultaten van dezen ommekeer waren zoo weinig bevredigend, dat we nu weer een tijd van spanning beleven. Er heerscht een materialistisch element in de wereld, maar ook een element van macht. Doch wanneer de democratieën een eventueele oorlog zouden winnen, dan im pliceert dit nog niet, dat de wereld chris telijk geregeerd zal worden. Het eenige verweer, dat ons kan baten, is, dat Christus ons gezegd heeft, hoe wij onze houding moeten bepalen. Alleen de gebondenheid aan Christus kan ons de vrijheid waarborgen. Zonder dat baat de democratie niet en ook niet de zeedlijke en moreele herbewapening. In deze gebondenheid aan Christus moe ten de kinderen worden opgevoed. Hier ligt de gróote^ taak voor de onderwijzers. Elders* is men er toe gekomen de school tot staatshoofd te maken. Men zegt in het Derde Rijk, dat de menschen gerust naar de kerk kunnen gaan, maar de toevoer, de kinderen snijden zij af. Tenslotte zullen de kerken leeg zijn. Alles moet doortrokken zijn van het christendom. Vooral ook het onderwijs waar de kinderen voor hun leven ge vormd worden. Spr. zeide, dat de opvoeders hierover nooit genoeg kunnen denken. De strijd om de kinderen is'een strijd om de Nederlandsehe natie, een strijd om de menschheid. Deze taak rust voor een groot gedeelte op de onderwijzers. Er is geen schooner taak denkbaar, dan de kin deren, welke door Christus zijn geschon ken, voor Hem te behouden. bevoegde leerkrachten. Ook zal er voor worden gewerkt, dat de onderwijzersacte weer aangemerkt zal worden als een der diploma's, die de opleiding tot reserve-of ficier openstellen. Ten slotte wordt aan het Dagelijksch Be stuur opgedragen zijn aandacht te wijden aan art. 1403 van het Burgerlijke Wetboek, waarin o.m. bepaald is, dat de onderwij zers wettelijk aansprakelijk zijn voor de daden van de leerlingen, die aan hun zor gen zijn toevertrouwd, gedurende den tyd, dat die leerlingen onder toezicht van de onderwijzers staan. CENTRAAL VLUCHTELINGENKAMP. Directeur benoemd. Bij Kon. besluit is, met ingang van 8 Mei 1939, benoemd tot directeur van het cen traal vluchtelingenkamp te Westerbork (Drente), de heer D. A. Syswerda. den en omgeving zullen antwoorden: „Neen, dat hebben wij niet gewild!" Onze blinden moeten schadeloos gesteld worden. De Vereenigde Haagsche Spelers, die het spel van St. Oda opvoerden, hadden eveneens meer belangstelling verdiend. Dit spel van den heer Theo Bosman verhaalt in simpele woorden, eenvoudig en sober als de oude legende zelf, het leven van de H. Oda, die het eenige kind was van den Schotschen koning Eugenius, en blind was. Op de mededeeling van een pel grim, Theobald, die van wonderbare ge nezingen vertelde, welke geschiedden op het graf v.an St. Lambertus te Luik, begaf zij zich naar Luik en op voorspraak van den heiligen bisschop en martelaar genas zij van haar blindheid. Uit dankbaarheid legde zij de gelofte van eeuwige maagde lijkheid af. Toen haar vader haar wilde dwingen tot een huwelijk, vluchtte zij met een ouden dienaar, bezocht Italië en ves tigde zich tenslotte in Noord-Brabant als kluizenares, waar zij in het jaar 726 stierf. Het dorpje Rohde, waar zy de 15 laatste jaren van haar leven, onbekend, verbleef, werd naar haar St. Oedenrode genoemd. Dit eenvoudige gegeven wordt in het spel van Theo Bosman uitgewerkt zonder pretentie van hooge kunst en zonder on historische fraaiigheden. De auteur heeft het verhaal vrij weten te houden van valsch sentiment, waartoe het gegeven licht aanleiding kan geven. De pauzes werden aangevuld met rei- zangen, welke gisteravond werden gezon gen door de in Leiden reeds bekende Sint Odo-knapen onder leiding van kapelaan Paap. De „Vereenigde Haagsche Spelers" zorgden voor een voortreffelijke opvoe ring. De rol van St. Oda was in handen van Dini van Lier, die de heiligenfiguur op een hoog plan bracht Jules Verstraete was de koning, een waardige figuur, ter wijl de rollen van den ouden dienaar en van Theobald resp. werden vertolkt door Theo v. Vliet en Alex Faassen. Hun niet-gemakkelijke taak hebben zij met juist begrip en kunstzinnig weten uit te voeren, en na afloop werden zij met den auteur op het tooneel gehuldigd. Dini v. Lier kreeg bloemen, de heer Bosman een boekwerk. Na de opvoering van het St. Oda-spel behandelde pater Hugo Ponsioen de vraag: Waarom Katholieke Blindenzorg? Er is zooveel te doen om den blinden, die men vroeger tot geen maatschappelijk werk in staat achtte, vaakbekwaamheid en intel- AGENDA LEIDEN. Donderdag. Liefdadigheidconcert „Sem- pre Crescendo", Stadsgehoorzaal, 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 29 April tot en met Vrijdag 5 Mei a.s. waargenomen door de-apotheken Ap. v. Driesum, Mare 110, tel. 406 en E. Bè. de Metz, Kamerl. Onneslaan 28, tel. 3553. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, W ilhelminapark 8, teL 274. lectueele vorming te geven. Daartoe zijn bijzondere leermiddelen noodig en bijzon dere onderwijs-methoden. Ook bij het ver werven van een bestaansmogelijkheid heeft de blinde bijzonderen steun noodig. Daarnaast moet gezorgd worden voor de stoffelijke en ook voor de godsdienstige verheffing van den blinde. Ofschoon de R.K, Blindenzorg en de lan delijke bond „St. Odilia" dankbaar zijn voor elke overheidssteun, welke zij reeds ge nieten, zette pater Ponsioen toch uiteen, dat de blindenzorg in ons land nog te veel is overgelaten aan het particuliere initia tief, in tegenstelling met het buitenland, waar men ons ver vooruit is. Intusschen is het zaak niet stil te zitten en alles te doen wat kan meehelpen om den blinden meer levensmoed en zoo mo gelijk zelfstandigheid te geven. Er zijn maar weinig blinden, die door een uitzon derlijke begaafdheid in hun eigen onder houd kunnen voorzien. Maar ook de an deren hebben recht op een plaats in de Maatschappij, zonder afhankelijk te zijn van de liefdadigheid. In dezen crisistijd is het verschaffen van werkgelegenheid aan blinden, het beste middel om hen te ont trekken aan de liefdadigheid, dubbel noodzakelijk. Het werk wordt ons Katholieken niet gemakkelijk gemaakt, doordat de neu trale Ned. Bündenbond, waar onze ka tholieke blinden niet thuis hooren, het leeuwendeel der financieele baten krijgt. Spr. misgunt hun die baten niet, maar de Katholieke Blindenzorg zou toch ook graag het haar toekomende deel ontvangen. In dit verband drukt spr. er zijn spijt over uit, dat het tekort van dezen avond zóó groot zal blijken. Toch is pater Ponsioen optimistisch, want wanneer door dezen avond de sympathie voor de R.K. Blinden zorg wordt gewekt, is het offer niet ver- geefsch geweest. Na de pauze werd als besluit door de „Vereen. Haagsche Spelers" opgevoerd „Bietje", een tooneelspel in één bedrijf van Maurits Sabbe. De avond werd bijgewoond door den hoogeerw. deken Homulle, verscheidene geestelijken uit Leiden en omgeving, de burgemeesters van Ter Aar, Nieuwkoop en Zevenhoven, het lid van Ged. Staten v. d Weyden, wethouder Tepe van Leiden, enz. UITVAART DR. MI A VAN DER KALLEN De Pauselijke Internuntius komt de plechtigheid verrichten. De uitvaart en begrafenis van mej. dr. Mia van der Kallen zullen plaats vinden Donderdagmorgen op „de Tiltenburg" te Hillegom, het Moederhuis der Vrouwen van Nazareth. De plechtige Requiemmis te tien uur zal worden opgedragen door Z.Exc. den Pause lijke Internuntius, Mgr. P. Giobbe, die ook de absoute zal verrichten. In verband met de beschikbare plaats ruimte op „de Tiltenburg" moest het aantal uitnoodigingen om de plechtigheid bij te wonen zeer beperkt worden. Hedenavond te vijf uur is het stoffe lijk overschot van mej. van der Kallen van uit het St. Elisabeth-Ziekenhuis te Leiden overgebracht naar de „Tiltenberg". Wij komen hierop morgen nader terug. De Profundis in het Sint- Elisabethsgasthuis. Uit alle steden van het bisdom Haarlem zijn gisteravond deputaties van de Vrou welijke Jeugdbeweging voor Katholieke Actie „De Graal" naar Leiden getrokken om in de rouwkapel van het St. Elisabeth- Gasthuis neer te knielen rond het stoffe lijk overschot van mej. Mia van der Kal len, dat daar in het smetteloos klooster kleed der Vrouwen van Nazareth neer lag te midden van de blanke lentebloesem van Hollands landouwen. Hoe smartelijk dit heengaan mocht zijn, vooral voor haar naaste medewerkers, toch overheerschte hier de droefheid niet, maar het heerlijke vaste Godsvertrouwen in de zegepalm voor den dapper volstreden strijd des levens. De samenstelling van het „De Profun dis" getuigde ook hiervan. Nadat het „Veni Sancte Spiritus" was gezongen, werd een Rozenhoedje gebeden met overweging van de glorierijke geheimen, waarna achtereen volgens werden gezongen het „Regina Coe- 11" en het „Lux Aetema" uit de Requiem mis. Vervolgens werd uit het door mej. van der Kallen geschreven „Kruiskoor" van 1931 het zoo toepasselijk gedeelte „Heer Jezus, gelijk Gij hebt gezegd en beloofd hebt, Laat het nu ook zoo geschieden" ge zamenlijk gesproken. Dan werd het „In Paradisum" aangeheven, terwijl tot besluit het bekende Pionierslied var. „De Graal" werd gezongen. De directeur van „De Graal", prof. J. Vollearts leidde tel kens met een kort woord de gezangen in, wijzend op den zin en beteekenis er van bij de lijkbaar van deze doode.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2