STADS NIEUWS MAANDAG 1 Mtl 30ste No* Ü3Z5 S)e £cki^^Soii/wmt Bureaux PapengTacht Jl. A(!t AboniL-tarieven lie paj. 1 Telefoon: Redactie 15, Administratie 935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 11. Godsdienst op Zondag De „Avondpost" begint een artikel als volgt: Verscheidene liberale en neutrale bladen hebben tegenwoordig een gods dienstig artikel op Zondag. Dit is verheugend. Zeker, wij zouden het nog verheu gender vinden, wanneer het stand punt dier bladen van dag tot dag op christelijken grondslag stond; wan neer de belijdenissen dier Zondags artikelen duidelijk en uitgesproken basis waren voor het journalistieke werk van iederen dag. In deze rich ting werken wij. Maar dit moet ieder voor zich-zelf weten; in elk geval is het verblijdend, dat het godsdienstige artikel niet meer ontbreekt in de niet-rechtsche pers. Inderdaad de godsdienst is niet een artikel, dat men ééns in de week te voor schijn kan halen. Dat strijdt tegen het wezen van den godsdienst. De godsdienst moet krachtens zijn aard iederen dag de levensbasis vormen. God, die is de abso lute Heer, de Schepper, kan niet.... van tijd tot tijd als zoodanig worden erkend! Dat 't verheugend is, indien men (alléén) met Zondagsartikelen den godsdienst be lijdt, willen wij niet tegenspreken, maar zooals de „Avondpost" ook zelf op merkt het ware is dat niet! V Ambtenaar-Raadslid Zooals reeds Zaterdag in een gedeelte onzer oplage gemeld, zijn aan Ged. Staten van Zuid-Holland vragen gesteld inzake het feit, dat zij aan twee provinciale amb tenaren verhinderd hebben zitting te ne men, te b 1 ij v e n nemen in een gemeente raad. 't Heeft ons in deze vragen gefrappeerd, ten eerste dat 't maar twee ambtenaren betreft, ten tweede dat het twee ambtena ren betreft, die reeds gemeenteraadslid waren (een er van, de heer Manders te Leiden, niet minder dan 12 jaren; van den andere, lid van den Haagschen Raad, is ons de duur van diens raadslidmaat schap niet bekend). Iets anders zou 't geweest zijn, als ver scheidene ambtenaren van de provin cie de functie van gemeenteraadslid ver vulden; iets anders zou het ook geweest zijn, als 't betrof een weigering van ver gunning aan ambtenaren, die zulk een ver gunning nog niet bezaten, die voor het eerst als Raadslid waren gekozen. Voor het optreden van Ged. Staten van Zuid-Holland op een wijze, zooals ge schiedt, moeten wel zeer ernstige redenen van algemeen belang kunnen worden aan gevoerd, om het te rechtvaardigen. Dat Ged. Staten in de gelegenheid zijn gesield hun optreden ten deze publiekelijk te motiveeren, is een verdienste van den bedoelden vragensteller, het soc.-dem. Statenlid Gardenier. Vóór de handelwijze van Ged. Staten te beoordeelen, wachte men deze motivee ring af. DE WERELD Ifl VOGELVLUCHT WARSCHAU: Het wordt meer en meer duidelijk, dat de sleutel van den vrede in Europa gezocht moet worden in Polen. De Duitsche blader, laten het voorkomen, of Duitschland thans 'voor het laatst aan Warschau de kans geboden heeft om door onderhandelingen te komen tot een vreed zame regeling van de Poolsche kwestie. De eischen van Duitschland zijn: terugkeer van de Vrije Stad Dantzig tot het Duitsche Rijk en de instelling van een exterritoriale autoweg dwars door den Corridor naar Oost-Pruisen. Men laat niet onduidelijk doorschemeren, dat Duitschland dwang zal gebruiken als de Polen weigeren deze eischen in te wil ligen. In Poolsche politieke kringen krijgt men den indruk, dat Polen meer dan ooit vast besloten is, zich nooit te laten meeslepen op een even noodlottig hellend vlak als Tsjecho-Slowakije. De Poolsche openbare meening verwerpt unaniem de Duitsche eischen, niet alleen omdat zij een inbreuk zouden vormen op het erfdeel en de vitale rechten van Polen, maar omdat in de oogen der openbare meening, de geringste con cessie op dit oogenblik het voorspel zou vormen van andere, verder gaande eischen Men hoort dan ook niet zelden in de stra ten van Warschau een vergelijking trek ken tusschen de huidige situatie en die van Mej. Dr. Mia van der Kallen t Op 37-jarigen leeftijd is te Leiden, waar zij in het St. Elisabeth-Ziekenhuis gedu rende twee maanden werd verpleegd, na een langdurig lijden, overleden mej. dr. Mia van der Kallen, behoorende tot de Vrouwen van Nazareth. 14 December 1938 was mejuffrouw van der Kallen te Nijmegen in de letteren ge promoveerd op een proefschrift over de poëzie van Hadewijck. Zij heeft zich op aet gebied van de Graal-beweging, waar van zij een van de ourichtsters was, en la ter als lid van 't hoofdbestuur der Vrouwe lijke Jeugdbeweging in het Bisdom Haar lem, bijzonder verdienstelijk gemaakt. Tot de oprichting van de congregatie van de vrouwen van Nazareth heeft de Nij- meegsche hoogleeraar van Ginneken den stoot gegeven. In 1929 is op verzoek van Mgr. Aengenent in het Bisdom Haarlem de Vrouwelijke Jeugdbeweging opgericht. Voor deze beweging beteekent het over lijden van een harer oprichtsters een groo- ten slag. Mej. Dr. van der Kallen arbeidde van 1922 tot 1932 aan de oprichting der Vrou welijke Jeugdbeweging in het Bisdom Haarlem. In 1932 werd zij naar Berlijn ge zonden, waar zij eveneens deze actie ter hand nam en „De Graal" oprichtta. Zij bleef in Berlijn tot 1936, in welk jaar zij naar Holland terugkeerde en lid werd van het hoofdbestuur der Vrouwelijke Jeugdbeweging. Twee zaken vooral hadden steeds de volle aandacht van Mej. van der Kallen. Vooreerst het werk onder jongere intel- lectueelen, die zij in het werk van de Graal zocht te betrekken. Aan haar actie is het dan ook te danken, dat thans meer dere gegradueerden aan dat werk deelne men. Vervolgens is van haar de groote zorg u .tgegaan voor de werkende meisjes, voor al in de fabrieken, waaraan zij zich met al haar gaven gaf.. Het overlijden van mej. v. d. Kallen is een groot verlies voor de Graal, voor de Vrouwelijke Jeugdbeweging. Zij was gezegend met gaven en talenten naar verstand en hart, die ver uitreikten boven den middelmaat. Moge haar voorbede in den hemel Gods zegen verkrijgen voor het werk, waarvoor zij tijdens haar leven haar tijd, alles wat zij bezat, zichzelve heeft gegeven. Vanaf Dinsdagmorgen is er in het St. Eli- sabethziekenhuis gelegenheid om te bidden. Dinsdagavond om 8.30 uur zal in het St. Elisabeth-Ziekenhuis de De Profundis wor- oen gebeden. De uitvaart en begrafenis zal plaats heb ben Donderdagmorgen op de Tiltenberg. Deze plechtigheden zijn alleen toeganke lijk voor genoodigden. Voor hen, die schriftelijk van hun deel neming willen doen blijken, is het adres: Hooigracht 31 Leiden. Mei j.L, toen de zeven punten van Karls bad werden afgekondigd. 'Aan den anderen kant twijfelt niemand er aan, dat de Poolsche leiders bereid zijn met het grootste begrip de twee door Hitier gestelde problemen te bestudeeren, ten einde te pogen een billijke oplossing te vin den, welke in overeenstemming zou zijn met de belangen van beide landen. In dit verband wijst men er op, dat Beek na zijn terugkeer uit Rome verscheidene malen ge tracht heeft een onderhoud *.e krijgen met den vertegenwoordiger van Duitschland in Warschau, welke pogingen echter niet slaagden. Ten slotte heeft men in Warschau den indruk, dat Polen actief zijn krachts inspanning tot economische, industrieele en militaire voorbereiding zal voortzetten, ten eir.de het hoofd te kunnen bieden aan iedere gebeurlijkheid. Verwacht wordt, dat minister Beek Vrij dag in een officieèle rede zal antwoorden op de rede van Hitier. BERLIJN IN HET TEEKEN VAN DEN 1EN MEI. BERLIJN, 1 Mei (A.N.P.). De Rijkshoofd stad staat sinds vanmorgen vroeg in het teeken van den Duitschen nationalen feest dag. De stad is met vlaggen, guirlandes en foto's van den Fuehrer getooid. Aan de jeugdbijeenkomst in het Olympische Sta dion namen ruim 140.000 jongens en meis jes deel. In het Duitsche Operahuis vond een fees telijke vergadering plaats van de „Reichs- kulturkammer", waar rijksminister Goeb- bels de namen bekend maakte van de beide nationale prijswinnaars. Den nationalen boekenprijs kreeg de dich ter Bruno Brehm voor zijn werk „Oester- reichische Trilogie" en den filmprijs kreeg de regisseur professor Karl Froehlich voor zijn film „Heimat"., Tweede Eeuwfeest van het R.K. Armbestuur. De Oud-Weezen bieden een orgel ten geschenke aan. Een Bond van Oud-weezen opgericht. Nadat vanaf Donderdag in de afgeloopen week door bestuur en inwoners van het weeshuis aan de St. Jacobsgracht het tweede eeuwfeest in groote opgewektheid is gevierd, was het Zondag j.l. de beurt aan de oud-weezen, die dit zeldzame feest hebben willen aangrijpen, om nog eens uiting te geven van hun durende erken telijkheid voor al het goede, dat zij in de jaren van hun verblijf aldaar hebben mo gen ondervinden. Het bestuur van het weeshuis was onmiddellijk bereid aan het plan tot bijeenkomen medewerking te ver- leenen, en zoo was het mogelijk, dat oud- weezen uit allerlei plaatsen in ons land Zondag om half elf te samen konden ko men, in de schitterend ingerichte kapel van het huis, om allereerst God te danken voor zjjn rijken zegen, en om voor de re genten en weldoeners van het huis verdere genaden te vragen om hun succesrijk werk op dezelfde wijze als tot nu toe geschied de, te kunnen voortzetten. De H. Mis werd opgedragen door wel weleerw. heer Kapelaan H. Schrama, waarbij oud-weezen de H. Mis dienden, terwijl het koortje, onder leiding van de Eerw. Zuster Agnella de driestemmige Mis uitvoerde „S. Benedictus". De eerwaarde Zuster Tharsilla bespeelde daarbij het door de oud-weezen geschonken orgel. Na be ëindiging van den plechtigen dienst, waar bij alle heeren regenten mede tegenwoor dig waren, kwamen de oud-weezen, die in zeer grooten getale waren opgekomen, in een der groote zalen van het huis bijeen, waar zij allereerst begroet werden door den voorzitter van het college van regen ten, den heer J. P. Noordman, die er zijn groote vreugde over uitsprak, zoovele oud- weezen terug te zien. De zaal. keurig met groen en bloemen versierd, bood een waar lijk keurigen aanblik, en de stemming van de aanwezigen, die onmiddellijk bij het eerste contact reeds niets te wenschen overliet, steeg bij de hernieuwde kennis making, en met het ophalen van oude her inneringen, steeds hooger, zoodat een vol- enthousiaste menigte spontaan reageerde op des voorzitters woorden, en telkens klonk dan ook een „Lang zal hij leven" door de ruimte. De tijd vloog om onder het genot van heerlijke koffie en gebak, dat met echt royale handen werd gepresen teerd. Terwijl daarna speciaal de Leidenaars naar huis gingen, om daar te middagma len, bleven neg 36 dames en heeren achter, wien door de goede zorgen van de eer waarde Zusters in het huis een diner werd aangeboden. Deze dames en heeren kwamen uit diverse plaatsen naar Leiden, zoodat zij de gastvrijheid van het Huis op zeer hoogen prijs wisten te stellen. Om 3 uur namiddag verzamelden allen zich wederom rond het bestuur, en daarbij merkten we tevens op den weleerw. heer Schrama, die ook nu weer een werkzaam aandeel in de actie had; verder de zeer- eerw. heer Pastoor Th. Beukers; dan nog prof. W. Keesom met mevrouw, die jaren geeleden regent was in het weeshuis, en ten slotte ook nog mevrouw de wed. Ruyg- rok, aan wier goedheid nog zeer vele oud- weezen de meest aangename herinnerin gen hebben gehouden. Natuurlijk waren ook de eerwaarde Zusters met aan het hoofd de Priorin Zr. Eulalia aanwezig, toen omstreeks 3.15 uur de voorzitter van het comité, de heer Kees Kooremans, de bijeenkomst opende en allen aanwezigen een hartelijk welkom toeriep, daarop het woord verleenend aan Kapelaan Schrama. Deze wees op de groote waarde van dit samenzijn en vertrouwde er op, dat hier uit een blijvende band zoude worden ge boren. Nu bood de heer Koremans in wel gekozen woorden het cadeau aan van de oud-weezen aan het bestuur van het huis, namelijk: een nieuw orgel voor de Kapel, en tevens een zeer fraai uitgevoerde ge denkplaat, waarvoor hij aan de regenten een plaatsje verzocht in de vestibule van het huis. als blijvende herinnering aan dezen schoonen dag. De heer Noordman aanvaardde gaarne zoowel het orgel als de gedenkplaat en zegde toe, dat deze een goede plaats in de vestibule zou krijgen. We mogen nog wel opmerken, dat de ge denkplaats werd aangeboden door twee kinderen van de oud-weezen, die met groot enthousiasme by hun verschij nen op het poaium in de zaal werden be groet. De stemming onder de aanwezigen was zoodanig, dat uit volle borst door allen het „Huislied" werd aangeheven, en de erkentelijkheid gaf kracht aan de kelen en diepte aan den toon, zooals het opklonk als diep gevoelde dank, en als zoodanig ook door bestuur en zusters werd verstaan en geaccepteerd. Na deze mooie oogenblik- ken werd de eerewijn rondgediend, en kreeg Kapelaan Schrama gelegenheid een zijner wenschen naar voren te brengen, namelijk het scheppen van een vasten band voor de toekomst voor alle oud-wee- De geheele zaal stemde met luid applaus in met het voorstel, een bond van oud- weezen te stichten, en er werd Kapelaan Schrama, met de heeren H. Wage mans en K. Kooremans verzocht de voorloopige voorbereidingen op zich te nemen, om aan dezen bond den definitieven vorm te ge ven. en alle maatregelen verder uit te wer ken In bonte afwisseling volgden de di verse attracties elkander op. want na zoo doende ernstige zaken te hebben afgehan deld, volgde een rondgang door het huis en een bezoek aan de kleine kermis, die reeds enkele dagen de vroolijkheid bij de inwo ners had verhoogd; er werden poffertjes gegeten, oude herinneringen wederom voor den geest gebracht, kortom, de uren vlogen voor allen heen, en de tijd ging al te snel voorbij. Om 1.30 uur werd een algemeene maal tijd gehouden met de heeren regenten, terwijl de eerwaarde Zusters met grooten ijver rondgingen om iedereen naar genoe gen te bedienen. Tegen het einde van den maaltijd gaf de voorzitter van het regen tencollege, de heer Noordman, het wo^ /I aan zijn mede-bestuurder, den heer Bolsius, die een warm woord van afscheid tot de oud-weezen sprak en menige gevoelige srjaar wist aan te raken. Was het een dag van vreugde voor de oud-weezen, niet minder was dit het geval voor het bestuur, omdat zij door de tegenwoordigheid van zoovele oud-weezen, die hun plaats in de maatschappij hebben weten te veroveren en handhaven, aan de regenten hebben ge toond, dat hun werk, dat zoo moeilijk en vaak ondankbaar is, toch vele en 6choone vruchten heeft mogen dragen, waaruit zij moed cn kracht zullen weten te putten, om op den door hen ingeslagen weg voort te gaan. De heer Bolsius eindigde met te zeggen, dat deze dag met gulden letters in de annalen van het weeshuis zal blijven geboekstaafd. Ook bij het avondfeest waren wederom de heeren regenten compleet aanwezig, en werden de oud-weezen vergast op de film, op het huis betrekking hebbend, terwijl een goochelaar de aanwezigen prettig wist bezig te houden. Zoo bleven alle gas ten tot een laat uur nog gezellig bij elkaar, en noode ging men uiteen om elkander met nadruk een spoedig weerzien te beloven, wanneer de Bond van Oud- weezen zijn beslag zal hebben gekregen. De heer Kooremans was de tolk vdn alle gasten van dezen dag, toen aan heeren re genten en Eerwaarde Zusters uit heeler hart dank werd gebracht voor de gulle gastvrijheid, en groote hartelijkheid, waar mede de oud-weezen waren ontvangen. Hij sprak de beste wenschen uit voor verderen bloei en schoon resultaat voor het werk van het bestuur. Het was een dag van groote vreugde en diepe ontroering, die op allen een sterken indruk heeft achtergelaten. Prof. dr. S. E. de Jongh Benoemd tot gewoon hoog leeraar aan de Leidsche Universiteit Bij Kon. Besluit van 26 April 1939 is be- noemc tot gewoon hoogleeraar in de facul teit cier geneeskunde aan de rijksuniversi teit te Leiden, om onderwijs te geven in de pharmacologic: di. S. E. de Jongh, thans buitengewoon hoogleeraar. Bij Kon. besluit van 23 April 1935 was prof. de Jongh benoemd tot buitengewoon i.oog'eeraar in de faculteit der geneeskun de aan de Rijks Universiteit alhier om on derwijs te geven in de pharmacologic, zoo dat hij na een vierjarige werkzaamheid als zoodanig zijn buitengewoon hoogle raarschap in een gewoon hoogleeraarschap veranderd ziet. Prof. de Jongh is op 18 Juni 1898 uit Zeeuwsche ouders te Scheveningen gebo ren. Na de H. B. S. te Scheveningen te heb ben afgeloopen, heeft hij van 1915 tot 1921 te Utrecht gestudeerd; daarna tijdelijk as sistent* geneesheer aan het Gemeente-Zie kenhuis (Coolsingel) te Rotterdam ge worden, is hij weldra tot assistent aan het PharmacoTherapeutsch Laboratorium te Amsterdam benoemd, later tot eersten as sistent bevorderd, cn in 1929 tot conser vator. In 1929 is hij aan de Amsterdamsche universiteit gepromoveerd op het proef schrift: „Bijdrage tot de pharmacologic van caliUir-permanganaat" In vaktijd schriften heeft de nieuwe hoogleeraar I ruim honderd artikelen gepubliceerd. De vacature, die prof. De Jongh in 1935 Dit nummer bestaat alt vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland De betrekkingen tusschen Duitschland en Polen na Hitiers rede. (2de blad). De Engelsche pers over de vermoedelijke voorstellen van Rusland inzake de vorming van een vredesfront. (2de blad). Ongerustheid te Bratislawa over de mo gelijkheid van inlijving van Slowakije bij Hongarije. (2de blad). De wereldtentoonstelling te New York geopend. (2de blad). Binnenland Overleden is mej. dr. Mia van der Kal len, lid van het hoofdbestuur van de Ka tholieke Vrouwelijke Jeugdbeweging de Graal in het Bisdom Haarlem. (1ste Iblad). Bij een botsing tusschen een autobus cn een tram te Haarlem werden verschillende personen gewond, waarvan er een aan zijn verwondingen bezweek. (3de en 1ste blad). Trein op niet gesloten overweg tot stil- stand gebracht. (3de blad). Lelden Prof. dr. S. E. de Jongh, buitengewoon hoogleeraar, benoemd tot gewoon hoog leeraar. (1ste blad). Sport en Wedstri|den Dc Missiewedstrijd HaarlemBreda ein digde in een gelijk spel (22). (4de blad). Voor de kampioenscompetitic van den I.V.C.B. won Kerkrade van Schijndel, ter wijl VOSTA en Spartaan de punten deelden D.O.S.R. speelt gelijk tegen V.V.E. (4de blad). Voor den K.N.V.B. verloor A.S.C. haar eersten promotiewedstrijd. Zilveren feest van U.V.S. (4de blad). De Nederl. Korfballers winnen met 60 van België. (4de blad). aan de universiteit ging bezetten was die van den twee jaar daarvoor overleden hoogleeraar dr. W. Storm van Leeuwen. Hij aanvaardde zijn ambt met een in- augureele rede op 7 Juni 1935 over: De beteekenis en het wezen der Pharmacolo gic". VEERTIGJARIG JUBILEUM. Vandaag is het veertig jaar geleden dat de heer J. A. A. van der Horst, directeur der N.V. Expeditie Onderneming van Gend en Loos alhier, in dienst kwam bij de voor malige Comm. Venn, van Gend en Loos. De heer van der Horst trad op 1 Mei 1899 te Breda als volontair in dienst, werd daarna ambtenaar te Middelburg en ver volgens ambtenaar ter Hoofdinspectie te Arnhem, waarna op 1 April 1916 zijn be noeming volgde als directeur hier ter stede. En door zijn positie bij dc N.V. van Gend en Loos èn door zijn verschillende functies in het vereenigingsleven hier ter stede is de heer v. d. Horst bij talrijk velen geen onbekende, zoodat overtalrijk de ge- lukwenschen waren, die den jubilaris van daag ten deel vielen. De Ned. Spoorwegen, met welke v. Gend en Loos in zoo nauw contact staat werden hierbij vertegenwoordigd door een inspec teur, terwijl ook de stationschef alhier zijn gelukwenschen kwam aanbieden. Voorts kwamen tal van vertegenwoordigers van handel en industrie, klanten der N.V. van Gend en Loos, bewijzen van belangstelling geven óf persoonlijk óf door het zenden van bloemen en schriftelijke gelukwen schen. De eerste huldiging had tevoren reeds door het personeel plaats gevonden toen de jubilaris bij monde van den oudsten besteller J. G. J. Ricmerts was gecompli menteerd onder aanbieding van bloemen.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 1