M G ZATERDAG 29 APRIL 1939 Het Ijzeren tijdperk NIEUWS 30ste Jaargang No. 9324 3>e,£eicbcli^Gou/fccmt Bureaus Papen gracht 32. Telefoon: Redactie 15, Administratie 935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Adr. ra A bonn.-tarieven xle paf. f Giro 103003. Poetbus 1L EIMAAND- EDACHTEN Een feestdag in het Koninklijk Gezin Dringt meer dan anders diep in onze harten, In dezen tijd van menschelijke smarten Keert sterk de geest tot grooter eendracht in. Wat zijn wij, heel alleen en aan ons zelf gelaten, Als ons het anker en het roer ontbreekt? Hier is een vrouw, die goede woorden spreekt, Op wie wij ons in liefd' en trouw verlaten. Wij danken weer het Koninklijk geslacht, Dat ons meehelpt aan onze toekomst bouwen, Dat stut en sterkt de steigers en de touwen. De stormen gieren. Hier ligt onze kracht. Troubadour. De rede van Hitler is een document van te grooten omvang om er direct officieel commentaar op te verwachten. Doch pers commentaren zijn er reeds op geleverd en deze geven een vrij goed beeld van de' algemeene reactie, welke Hitlers rede in de wereld heeft gewekt. W« schreven gisteren, dat de ongerust heid niet is weggenomen ondanks Hitiers vredelievende woorden. Dat blijkt ook overal begrepen te zijn. Er is geen veran dering gekomen in de internationale situa tie aldus is de algemeene indruk en de hoop, dat de spanning zou verdwij nen, zooals de bedoeling was van Roose- velts boodschap, is niet bewaarheid ge worden. De opzegging van het Britsch-Duitsche vlootverdrag is niet al te tragisch opgeno men; Duitschland kan toch geen wedloop in vlootbouw aangaan met Engeland. Ernstiger wordt de opzegging van het verdrag met Polen opgevat, ofschoon ook dat niet onverwacht kwam. Dantzig en de Corridor worden nu op gevat als de toetssteen van Duitschlands houding. Zal Duitschland de situatie daar willen forceeren, zooals het gedaan heeft met Tsjecho-Slowakije, of zal de kwestie langs den weg van onderhandelingen wor den geregeld. Polen heeft reeds te kennen gegeven, dat het tot onderhandelen wel bereid is, maar niet onder dwang. Polen is niet bereid eenzelfde rol te spelen als Tsjecho-Slowakije. Daarin ligt een groot gevaar voor den vrede. Aan den anderen kant wordt met voldoe ning geconstateerd, dat de weg tot onder handelingen niet is afgesneden. Men kan het betreuren, dat Hitier niet over alle bezwaren van formeelen aard js heengestapt en een ondubbelzinnig en eer lijk vredes-antwoord heeft gegeven op het ongewone en zich evenmin aan formalitei ten storende telegram van Roosevelt. Maar de wereldpolitiek wordt nu een maal niet gemaakt door telegrammen en redevoeringen welk een psychologischen invloed ze op' een bepaald moment ook kunnen hebben. Zoo schrijft bijv. de „N. R. C." over de ontegenzeggelijke oratori sche handigheid in Hitiers rijksdagrede: „De wereld is echter geen debatingclub, de problemen worden niet opgelost met oratorische handigheden. Het gaat hier om tegenstellingen, welke diep in het hart ge grift zijn, om overtuigingen, welke zich niet laten veranderen, zelfs indien de we- derzijdsche weerleggingen naar de mee ning van den onpartijdige juist mochten zijn. Wat ons verder brengt zijn maatregelen en besluiten; in dat opzicht heeft Hitier verschillende dingen naar voren gebracht. Hij heeft alle eischen gehandhaaft, welke Duitschland in de laatsten tijd naar voren heeft gebracht, gelijk overigens niet an ders te verwachten was. Maar dat niet al leen. Hitier heeft duidelijk doen blijken, dat hij vastberaden blijft doorgaan op den weg, welken hij heeft ingeslagen". In de donkerte van dit rijpend inzicht schijnt maar één lichtstraal: de mogelijk heid tot onderhandelen, waartoe Duitsch land des te eerder geneigd zal zijn naar mate zijn tegenpartij sterker en vastbe raden is. Het ijzeren tijdperk van ge'wapenden vre de blijft voorloopig en eventueele onder handelingen zullen stroef zijn. Maria, de Moeder der schoone liefde door Prof. Dr. Friedrlch Muckermann De Meimaand is wéér gekomen. De alta ren in onze kerken jvofden weer versierd met de mooiste bloemen van de jonge len te. Weer klinken de oude Marialiederen, waarvan een onweerstaanbare betoovering uitgaat. We richten onzen blik naar het met tallooze lichtjes dmkranste Mariabeeld, waaruit de schoonheid straalt, want zij is de Moeder der schoon® liefde. Laten we in onszelf eens voor een oogen- blik volledig tot rust komen. We moeten de dingen, die in hut^volheid slechts schoon zijn, niet uiteenrafelên in een onkinderlijk peinzen. Bij dit tafereel, dat veelal niet eens van een kunstenaar afkomstig is, pas sen kinderstemmei?! gewoon volk, een Lof in de Meimaand. De lente daarbuiten moet even wachten om de» wegen die ter kerke leiden met frisch groen en blanke bloesem te omkransen. Men moet alles bij elkaar losmaken, want alles bevordert de schoon heid, Zoowel de groeikracht van den grond voor wortel en stengel, als de zonnewarm te voor de fijne en tcere blaadjes in haar wonderbaar kleurenspel. Er moet iets in vervulling gaan dat als een rusteloos heimwee telkens weer uit de ziel opwelt. Het wil God vinden in de din gen dezer wereld. Het wil hemel en aarde in ééne greep vangen. Het wil de volmaakt heid in al haar volheid en schoonheid. Dat mag geen dood beeld zijn, maar een blik als van een moederoog dat naar haar kind kykt. De blik van een moeder spreidt rust over dat kleine wezen. Daarin ligt de on uitsprekelijke zorg en teederheid voor het kind, dat zjj in smart en lijden ter wereld bracht: 't is tevens de liefde, die als de be zieling is voor al haar handelen, 't is de ontplooiing van oen rein geluk, de afstra ling van een bovenaardsche wereld, waar heen de moeder haar kind wil leiden. In een dergelijke blik van de moeder ligt hemel en aarde en deze blik straalt het meest zuiver en heerlijk in het oog van haar, die wij noemen de Moeder d^r Schoone Liefde. Om die wonderbaarlijke verhevenheid van dit beeld dezer Vrouw eenigszins te benaderen behoeft men slechts een verge lijking te maken met alle vrouwenfiguren, die in den volksmond of in de letterkunde voortleven. Zij mogen edel, voornaam en groot zijn, zoodat men zich nauwelijks aan hun betoovering of majesteit kan onttrek ken. Maar geen hunner mogen wij beti telen met den naam van Moeder der schoo ne liefde. Ze kunnen slechts enkele goede eigenschappen bezitten, maar niet de gan- sche volheid, zooals Onze Lieve Vrouw deze bezit. Want er is maar één Vrouw, waarbij lichaam en ziel, het menschelijke en Goddelijke in een heerlijke eenheid tot uitdrukking komt en dat is de Moeder der schoone liefde. Ook al zouden de vrouwenfiguren, die uit de wereldgeschiedenis of de litteratuur bekend zijn, nog zoo volmaakt zijn, de sluier van het verhevene die over hen ligt gespreid kan onmogelijk vergeleken wor den met de nauwe band die de koningin des hemels met het Goddelijke bindt. Zij is de dochter van God den Vader, de Moe der van Gods Zoon en de Bruid van den H. Geest. Haar aangezicht is niet alleen een weer spiegeling van al het schoone, dat deze aar de biedt, moederschap en maagdelijkheid, maar ook de afstraling van de eeuwige waarheden omtrent het kindschap Gods, de nieuwe schepping, de genade. En nu moge het Madonnabeeld uit een eenvoudig kapelleke langs den weg, waar boerenkin deren bloemen neerleggen, en zachtjes bid den, ons nog zoo vertrouwvol aanstaren, zij is meer dan dat. Maria is een wezen door God gevormd, een beeld dat op de Kerk is gedrukt, de schoonheid der eerste ure. Zü schonk ons den Zoon, die de we reld verloste, zij is de Middelares en Uit deelster van alle genade-gaven. De tegenwoordige tjjd heeft voor derge lijke rustige beschouwingen geen begrip meer. Onze moderne tijd is verzonken in een onontwarbare chaos van politieke en economische belangen. Haar belangensfeer reikt niet meer tot het beeld van de zui vere menschelijkheid, die alles verzoent, wanneer zij verbonden is met de mensch- heid van den Verlosser. Nadat men het beeld van deze verheven Vrouwe uit het bewustzijn heeft trachten weg te rukken is de nederigheid van ons geweken, de geest van waarachtige kinder lijkheid is verdwenen, de schoonheid in het aanschijn van het Schepsel, dat zich in aanbidding neerboog voor den Schepper en zich opoffert in bereidvaardige liefde. Men heeft er niets voor in de plaats gege ven wat verhevener was: alles is profaan geworden, zonder mysterie, zonder betoo vering, natuurwetenschappelijk grof. Toch is alles nog niet verloren. Het geheim rust op onze altaren. In de Meimaand verdringt jong en oud zich nog rond het Maria-al- taar. Men brengt nog bloemen en kaarsen, zingt nog Maria-liederen, men geeft zich over aan den genadestroom van deze heer lijke ure. Iedere lente die door het land gaat is en blijft een hulde voor Haar, die nog steeds Haar Kind op den arm draagt en met denzelfden blik van Moeder-Maagd haar eeuwigen Zoon zegent en allen, die uit den geest en het water herboren zijn, Zij, die nog steeds is de nieuwe Eva, de Moeder der schoone liefde. DE ZELFMQORD DER WERELD Heiligschennende handen grepen het Kruisbeeld. Uit Bern: In LaufenbuTg (Baden) heeft op Paasch-Zondag een kruisschencUng plaats gevonden, die de geheele bevolking diep geschokt heeft. In de gelagkamer van een hotel hing een kruisbeeld aan den muur. Een leidtr van den Arbeidsdienst nam hier aanstoot aan, onder spottende uitlatingen nam hij het beeld van den niüur, en onder het gejoel van zyn dienstplichtigen ging hij naar de Rijnbrug en wierp het beeld daar in hel water. De verliezen in Madrid. Uit Madrid: De waarde der voorwerpen van den eeredienst, die tijdens de roode overheersching uit de kerken van Madrid gestolen zijn, wordt op 10 millioen peseta's geschat. DU nummer bestaal uit vl|t bladen, w.o. geïllustreerd Zondagsblad. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Commentaren op de rede van Hitier. (2de blad). Binnenland Vloot-revue te Rotterdam. (2de blad) Militaire verloven. (2de blad). 1 Omgeving Prins Bernhard en Prins Aschwin brach ten gisterenmiddag een bezoek aan Noord- wijk. (4de blad). Te Leidschendam werd een wielrijder door de tram gegrepen en zwaar gewond; in de Haarlemmermeer verongelukte een motor, waarbij een doode te betreuren Is. (4de blad). De LUCHTBESCHERMINGS TENTOONSTELLING IN DE STADSGEHOORZAAL Van 10—16 Mei Zooals wij reeds eerder berichtten, wordt van Woensdag 10 tot en met Dins dag 16 Mei in de Stadsgehoorzaal door de af deeling Leiden der Ned. Ver. voor Lucht bescherming in samenwerking met den plaatselijken Luchtbeschermingsdienst, ver scheidene gemeentediensten en, naar alle waarschijnlijkheid ook de militaire auto riteiten, een grootsche Luchtbeschermings tentoonstelling gehouden, welke den sug gestieven naam „Als het om menschen- levens gaat...." zal dragen. Wij meenen, dat het tentoonstellings comité op volkomen juiste wijze in de zen naam heeft weergegeven, waar het hier om gaat: de zuivere passieve bescher ming van de burgerbevolking tegen even tueele aanvallen. Met voldoening mag worden geconsta teerd, dat de burgerij in toenemende mate tot het inzicht komt, dat zij niet langer af zijdig mag blijven staan tegenover het vraagstuk der luchtbescherming, doch dat zij zoowel ten opzichte van zichzelf, als van haar omgeving in nauweren en wijde ren kring de verplichtingen heeft maat regelen ter bescherming te nemen. De jongste oproep van den afdee- lings-secretaris, den heer D. C. Kok, heeft tengevolge gehad, dat ongeveer driehonderd ingezetenen zich hebben aangemeld tot het vervullen van vrij- willigersdiensten, wanneer dit onver hoopt ooit noodig mocht zijn. Hetgeen op zichzelf beschouwd een bevredigend aantal mag heeten, doch nog lang niet voldoende, wanneer men in aanmerking neemt, dat voor een behoorlijk-functionneercnden luchtbe schermingsdienst in onze stad min stens 3500 vrijwilligers noodig zijn! Wat de tentoonstelling zelve betreft, zij er allereerst op gewezen, dat zij vooral be oogt het verschaffen van inzicht ten aan zien van de gezinsbescherming. Zij zal Woensdag 10 Mei des morgens om 11 uur officieel geopend worden door den burgemeester, mr. A. van de Sande Bakhuiyzen, die het voorzitterschap van het eere-comité heeft aanvaard en voorts eiken dag tot en met Dinsdag 16 Mei (Zondag 14 Mei uitgezonderd) van 25 en van 710 uur voor het publiek toegan kelijk zijn. De morgenuren blijven gereserveerd voor collectief schoolbezoek. In de kelders der Gehoorzaal zal door den dienst van Gemeentewerken een mo del-schuilkelder worden ingericht, zooals deze in tijd van nood tot schuilplaats kan strekken van de burgerbevolking en voor het personeel, werkzaam in de industrieën. Een geheel complete Eerste Hulppost vindt men verder in de groote zaal, waar ook vanwege de Ned. Ver. voor Luchtbe scherming volgens de fout-goed-methode zal worden getoond op welke wijze men zijn huis niet en hoe men het wél moet beveiligen, zoowel tegen gasaanvallen (gasmaskers, gasvrij bewaren van eet- en drinkwaren) als brandgevaar (ontruimen der zolders, inrichting van huisbrand- weer, scherfvrije schuilplaatsen binnen- en buitenshuis, lichtafscherming c.d.). De Stedelijke Lichtfabrieken zullen in de koffiekamer een aanschouwelijke voor stelling maken van een stad, welke door verschillende maatregelen zooveel moge lijk aan waarneming uit de lucht is ont trokken; de brandweer zal een overzicht geven van de inrichting eener blokbrand- weer, zooals deze straks door de Luchtbe schermingsdienst zal worden ingericht. In iedere afdeeling zullen deskundigen aanwezig zijn om het publiek rond te lei den en desgewcnscht van voorlichting te dienen. Het ligt voorts in de bedoeling om aan deze tentoonstelling een openlucht-demon stratie te verbinden, welke zal worden ge houden op Zaterdag 13 Mei op het Schut tersveld. De dienst van Gemeentewerken zal hier een aantal schuilloopgravcn aanleggen, terwijl de Gem. Reinigings- en Ontsmet- tingsdienst in combinatie met het Vrij willig Brandweercorps een gasontsmet- tingsoefening zal houden, waarbij ook de E.H.B.O. zal worden ingeschakeld en ge bruik zal worden gemaakt van gasmaskers en -kleeding. De militaire overheid deed reeds gcrui- men tijd geleden de toezegging, dat aan deze demonstratie ook van die zijde mede werking zou worden verleend. O.a. zou des Vrijdagsavonds een oefening worden gehouden met zoeklichten, terwijl '«Za terdagsmiddags eenige vliegtuigen op het Schuttersveld lichtkogels zouden afwer pen, waarmede de suggestie zou worden gewekt van een luchtaanval. Hierbij komen zoowel de geneeskundige dienst en de brandweer als ontsmettings- en hcrstellingsploegen voor gas- en water leiding in actie. Het hangt ten nauwste met den interna tionalen toestand samen of deze demon stratie den hierboven geschetstcn omvang zal hebben dan wel dat slechts een lucht aanval wordt verondersteld. Hoe ook de uiteindelijke vorm moge zijn, in ieder geval staat vast, dat de ko mende actie de bevolking van Leiden on naaste omgeving in staat zal stellen zich een beter inzicht te verschaffen in het vraagstuk der civiele luchtbescherming, een vraagstuk, waar géén Nederlandsch burger in zijn eigen belang en dat van zijn naaste omgeving onverschillig tegen over mag staan. Maandagavond van 7 UIT tot halfacht zullen de burgemeester en de commissa ris van politic over het net van het Ge meentelijk Radio-distributiebedrijf hot woord voeren over het luchtbeschermings- vraagstuk in verband met de a.s. tentoon stelling.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 1