RIJNSTREEK Wilt U iets weten? DINSDAG 25 APRIL 1939 DE LEIOSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 STOMPWIJK GEMEENTERAAD VAN ZOETERWOUDE Gemeenteraadsverkiezing. Zondag morgen werd in het Buurtschap een refe rendum gehouden voor de gemeenteraads verkiezing van Leidschendam. Er werden 255 stemmen uitgebracht, waarvan 11 on geldig. De uitslag was H. A. Smits 765 pnt., J. C. v. d. Bosch 739 pnt., C. J. J. Havik 455 ptn. en J. H. L. v. d. Meer 453 pnt. Deze candidaten zullen resp. de 3de, 6de 11de en 16de plaats op de groslijst innemen. „St. Deus Dedit". De afdeeling Stomp- wijk van den R. K. Land- en Tuinbouwar- beidersvereeniging „St. Deus Dedit" hield onder leiding van den heer C. Bolleboom een vergadering in de zaal van den heer v. Geylswijk. Nadat door den heer C. v. d. Helm de notulen waren voorgelezen, werd een schrijven van het Hoofdbestuur voor gelezen voor hen, die gedurende 5 achter eenvolgende jaren uitgetrokken zijn. Daar in werd erop gewezen, dat sommige leden hierin reden vonden te bedanken als lid, wat voor de betrokkenen later vele moei lijkheden meebrengt en groote financieele offers vraagt. Eveneens werd voorgelezen de gesloten Arbeidsovereenkomst voor tuin- bouwarbeiders. In deze C.A.O. zijn ook be trokken de ongeorganiseerde patroons. Na voorlezing werden verschillende vragen ge steld, welke door de voorzitter beantwoord worden. Hierna hield de Geestelijk Adviseur een korte causerie, waarin gewezen werd, dat ook in een kleine bescheiden kring mee gewerkt kan worden tot opbouw van de Nieuwe Gemeenschap. Bij de rondvraag wilde de heer v. d. Eist een boete-stelsel voor het niet bijwonen van de vergaderingen. De voorzitter zegt wel iets te voelen voor verplichte vergaderin gen, doch wil noch geen besluit nemen. Na een woord van dank aan den Geestelijk Ad-viseur sluit de voorzitter de vergadering. Een verloting, welke daarna gehouden werd, deed de vergaderingbezoekers in een goede stemming huiswaarts keeren. SASSENHEIM Op hol. Maandagmorgen geraakte een tweetal voor een brik gespannen paarden rabij de Klinkenbergerbrug op hol. De bestuurder wist zich, door van den wagen te springen, in veiligheid te stellen. Tijdens het hollen slingerde de wagen te gen een paal waardoor een der wielen af brak. Het mocht een tweetal wielrijders ge lukken de dieren te grijpen en daardoor verder onheil op dezen drukken verkeers weg te voorkomen. Gegund. De Rijkswatrestaat heeft be stek 147, maken van een brug ter ver vanging van de brug voor de Waalsdorper- laan onder 's-Gravenhage, gegund aan den aannemer C. J. Kiebert alhier voor ƒ6800. VOORSCHOTEN Gemeenteraadsverkiezing. Door de S.D.A.P., afdeeling Voorschoten, is de de finitieve groslijst voor de a.s. gemeente raadsverkiezing vastgesteld en luidt als volgt: 1. J. Braggaar, 2. W. v. d. Werf, 3. H. C .Braggaar, 4. W. Derks, 5. J. v. d. Mo len, 6. mevrouw van der Werf geboren v. d. Stoel, 7. F. H. van Meurs. Een gevel ingereden. Gistermiddag reed een auto, komende uit de richting Schoolstraat op den Leidscheweg een ge vel van een bloemenwinkel in. Het kozijn van den bloemenwinkel werd in den ge vel geheel ontzet en een groot gat in den gevel gereden. De schade, die veroor zaakt werd, is groot. De auto werd be stuurd door den chauffeur E. Vermoede lijk slipte de auto. WASSENAAR Feestavond St. Josephsgezelleh. In het R. K. Vereenigingsgebouw werd Zondag avond een propaganda-feestavond gegeven door de St. Josephsgezellenvereeniging. Na opening met den Kolpingsgroet heet te de vice-praeses, de Weleerw. Heer Kape laan J. Schools, allen welkom, bijzonder den praeses der afd., den Zeereerw. Heer Pastoor C. Tholenaar, die altijd op de Ge- zellenavonden aanwezig is, hetgeen ten zeerste op prijs wordt gesteld. We zijn van avond in feeststemming, we gaan echt ge zellig lachen. Daarvan is een tooneelstuk ingestudeerd, getiteld „De man zonder ge heugen", een klucht, die de lachspieren los zal maken. Hoewel in gezellige stemming door de aanwezigheid van zoovelen, kan men 't het Bestuur nog gezelliger maken door deelneming aan een loterij, want er is ook geld noodig. Spr. vestigt tenslotte de aandacht op de vele prijzen voor deze loterij en beveelt deze aan. Hierna ving de opvoering van de klucht aan, die eigenaardige situaties schepte, waarom hartelijk is gelachen, zoodat de aan wezigen zich gedurende de drie bedrijven van deze lucht uitstekend amuseerden. Het gestelde doel, een gezellige avond, werd al- zoo bereikt Nadat de vice-praeses dank had gebracht aan de acteurs, regisseur, souffleur, de mu zikanten „The Funny Boys", de lotenver- koopsterg en allen die tot het suCces van den avond hadden meegewerkt, vond nog de trekking van de loterij plaats, die heel velen gelukkig maakte. R. K. Sportver. „Blauw Zwart". Voor de competitie speelde Zondag te Delft Blauw Zwart I tegen DHL II en won met 50. Blauw Zwart b speelde in Den Haag tegen Rava b en won met 30. ALPHEN AAN DEN RIJN 40-jarig Jubileum. Op 4 Mei a.s. hoopt C. Simmerman Hedastraat 40, zijn veertig- Jarig jubileum te vieren in dienst bij de firma F. P. Bos en Zonen te Alphen aan oijn Rijn, handel- in bouwmaterialen. Aanrijding. Bij de nieuwe Gouwe- brug werd gisteren de wielrijder L., toen hy plotseling de weg overstak, door een luxe auto, bestuurd door B., aangereden. Le wielrijder kwam te vallen en verwond de zich aan beide handen, terwijl het rij wiel aanzienlijk werd beschadigd. Diefstal. In den Hoorn zijn ten na- deele van R. en L. twee rijwielen ont vreemd. Geboren: Piet, z. v. Thomas Bernar- dus de Jong en Jacoba Balvert Ernst, z. v. Ernst Amersfoort en Antje Doornik Janke, d. v. Samuel Johannes Koning en Hendrikje Ronner. Overleden: Cornelia Roos, oud 82 j., gehuwd met Arie Westmaas. Vertrokken: Grietje de Vos naar Amsterdam, le van Swindenstraat 22 Jan Elfert, naar Amsterdam, Rembrandtplein 1II Alida van Roon, naar Leiden, Lan- gestraat 49 Jan J. van Dam en echtge noot, naar Bodegraven, Zuidzijde 92. HAZERSWOUDE Emmabloem. De Emmabloem-collecte heeft in deze gemeente opgebracht 170.58. HOOGMADE Melk- en kaascursus. Wij vernemen, dat alhier, uitgaande van de L.T.B. afdee ling Hoogmade, een melk- en een kaas- cursus georganiseerd is, waaraan resp. 18 en 11 leden deel zullen nemen. De melkcursus wordt gegeven op de be drijven van die veehouders die zich be schikbaar hebben gesteld voor het doen geven van die lessen op hun boerderij. Het ligt in de bedoeling de kaascursus te doen geven bij afwisseling op de bedrijven der leden. De melkcursus wordt gegeven door een z.g. voormelker, iedere week een lee ge durende 8 weken; het aantal deelnemers per cursus bedraagt 5 tot 8, zoodat in het onderhavige geval wellicht een 3-tal cur sussen geformerd zal worden. De kaascursus staat onder leiding van Ir. Huisman, rijkszuivel-consulent te Gouda. De cursus duurt 78 weken en het aantal deelneemsters wordt gemiddeld gesteld op 10. Het is voor de afdeeling een groote vol doening dat zij de eerste de beste keer, dat zij met een dergelijk voorstel om cur sussen te geven komt, reeds zulk een deel name mag registreeren. KOUDEKERK Burgerwacht. In een tweetal onder leiding van Burgemeester Kwint gehouden ledenvergaderingen van de Burgerwacht alhier, zijn nieuwe Statuten en Huishou delijk Reglement vastgesteld. Voorts werd het Bestuur gereorganiseerd en met een tweetal leden uitgebreid, hetwelk thans als volgt is samengesteld: E. A. Bloem, voor zitter; P. B. Chr. Vermeulen, secretaris- penningmeester; C. M. Oppelaar, G. de Graaff, KI. Vergunst, Jac. Bijleveld en M. Guldemond. Het bestuurslid Jac. Ravensbergen werd tot onder-commandant benoemd en die ten gevolge uit het bestuur moest treden. Luchtbeschermingsdienst. Ter voor ziening in de vacature ontstaan wegens het als zoodanig bedanken van den heer W. A. v. d. Dool, is met ingang van 15 Mei a.s. tot hoofd van den Luchtbeschermingsdienst benoemd de heer C. Stroo, alhier. LEIMUIDEN Ondertrouwd: P. Kikkert 33 jaar en A. Rietdijk 26 jaar J. Visser 29 jaar en M. de Vos 24 jaar. Gevestigd: van Haarlen P. v. Muy- cen van Brakel R. van Zanten van Erunsum J. Walgering van Moordrecht N. H. van Immerseel. Vertrokken: naar Rijnzaterwoude Wed. J. Grotemanv. Rossum naar Aals meer C. Zethof naar Alkemadc M. Tuk ker. NOORDEN Gemeenteraadsverkiezing. De uitslag van de op Zondag gehouden stemming voor het plaatsen van de candidaten voor de a.s. kiezing voor de leden van den Gemeente raad, op de definitieve lijst voor de afdee ling Noorden is als volgt: No. 1 A. J. den Hartog (aftredend), No. 2 S. Splinter (af tredend), No. 3 J. C. Fransen, No. 4. J. A. Vianen, No. 5 W. van Diemen Czn. en No. 6 P. Pieterse Wzn. NIEUWKOOP Gemeenteraadsverkiezing. Door de Vereeniging Gemeentebelang wordt voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing tot candi daten gesteld: 1. P. Augustinus; 2. Joh. Zwart; 3. N. Bodegraven; 4. L. de Pater; 5. P. de Graaf; 6. P. Bolmeijer; 7. Jac. Otto en 8. J. de Jong Kzn. Kerkschapen. De verkoop van 48 schapen, gewijd ten bate van de R.K. kerk, bedroeg 16.25 per schaap. Meerdere per sonen werden kooper. TER AAR Verbetering Gcerdijk, Het bestuur van den Noordeind- en Gcer- polder ontving van Gedeputeerde Staten de goedkeuring op de aanbesteding der verbetering van den Geerdijk, onderdeel van den tertiairen provincialen weg Kat tenburg—Oude-Wetering. Met de werkzaamheden kan thans wor den aangevangen cn over goed drie maan den behoort deze buitengewoon slechte weg tot het verleden. Een verblijdend bericht zal dit voor de aanwonenden beteekenen, maar zeker niet minder voor de autobusdiensten en auto bezitters. WOUBRUGGE Gemeenteraadsverkiezing. In de ver gadering van de kiesvereeniging der R.K. Staatsparty werden t.b.v. de verkiezing voor de gemeenteraad de volgende candi daten gesteld: J. J. Anker (aftr.); J. Met selaar; G. Timmer; C. W. Anker; J. Hop man; A. Peters en W. Verkade. Niet ge steld is het zittend lid Chr. v. d. Nagel. UITHOORN Geboren: Theodorus Petrus z. van J. A. Roling en G. H. v. d. Schot. Ondertrouwd: D. Treur en D. v. d. Vliet. WOERDEN Staatspartij- In hotel Ruijs vergaderde gisteravond de R.K. Kiesvereeniging onder voorzitterschap van den heer J. P. v. Breu- kelen. De belangstelling was zeer groot, zoodat de groote concertzaal van den heer Ruys geheel gevuld was. Het onderwerp gemeenteraadsverkiezingen blijkt nog steeds te trekken. Na een kort openingswoord en het voor lezen der notulen deelde de voorz. mede, dat de heer Snel zijn bestuursverkiezing heeft aangenomen. Hierna releveerde spr. de gunstige uitslag der verleden week ge houden verkiezingen en dankte alle harde werkers, die de propaganda hebben ge voerd. De heer Lunenburg, voorzitter der R.K. fractie, sprak hierna uitvoerig over het geen deze fractie in de afgeloopen vier jaren heeft gedaan en hetgeen noig kan worden gedaan. Hierbij werd o.m. gewezen op het ver lagen der gemeentewoningen, benoeming van katholieke ambtenaren, het opruimen van krotwoningen (begrooting 1930), oppo sitie tegen stTaatbalasting cn verlaging der salarissen. Bij de schoolgeldbelasting werd bereikt een groot voordeel voor de groote gezinnen Op sociaal terrein noemde spr. nog verschil lende successen, die geboekt werden. Hier bij vermeldde spr. de samenwerking, die de C.-H. partij daar ook dikwijls bij ver leende. Speciaal legde spr. de nadruk op de strijd voor het groote gezin, die de R.K. fractie steeds heeft gevoerd en zal blijven voeren, ook in verband met de politiek op het terrein van het gas- water- en electrici- teitsbedrijf. Spr. verklaarde ten slotte, dat door dezen Raad veel is gedaan voor de uit breiding onzer gemeente. Met een vurige aansporing tot faire propaganda voor de a.s. verkiezingen eindigde spr. zijn betoog. Een langdurig applaus beloonde den voorzitter der Katholieke fractie. De heer v. Breukelen dankte de Katholieke raadsleden, voor hetgeen zij in de afgeloo pen vier jaar voor de gemeente en de Ka tholieke zaak hebben gedaan. Door ver schillende sprekers werd waardeering ge uit voor het werk der Katholieke raads leden, terwijl tevens over verschillende onderwerpen vragen werden gesteld. Over de candidaatstelling deelde de voorz. mede, dat de groslijststemming Zon dag over een week zal plaats hebben vol gens het puntenstelsel. De heer Willems kantte zich sterk tegen dit puntenstelsel. De heer Siero wilde, gezien de weinige critiek op de aftredende raadsleden, deze leden op de groslijst overnemen, óver het bewuste puntenstelsel werd nog zeer lang gesproken. Tot stemming overgegaan blijkt, dat het puntenstelsel nog steeds de sympathie der meerderheid geniet (63 st. vóór, en 26 st. tegen). De rondvraag bracht nog talrijke spre kers aan het woord, die min of meer on belangrijke kwesties aan de orde brachten. De voorzitter sloot met een vurig propa- ganda-woord, waarna de vergadering om streeks half twaalf uiteenging. ZWAMMERDAM Gevestigd: KL v. d. Vis, C 128 uit Bodegraven H. J. Wierenga en gezin, C. 36 uit Maarn G. de Koning, C 147 uit Rotterdam Mej. B. van Mourik C 139 int Haarlem. Vertrokken: Mej. KI. Sterk, B 52, naar Wassenaar Mej. P. van Harselaar 3 7, naar Oegstgeest A. Graafland A 112, naar Waddinxveen Mej. G. M. P. Dieben, C 46, naar Wassenaar. Gisteravond vergaderde de Raad deter gemeente. Voorzitter de Burgemeester. Aanwezig alle leden. De voorzitter wenscht den heor P. Meydam geluk jn*t zijn herstel van ziekte, voor welken geluk- wensch de heer Meydam dank betuigt. De ingekomen stukken, van adminiatra- tleven aard, worden voor kennisgeving aangenomen. Een adres om subaldie van de Sint Ludulna-school te Leiden en een verzoek van eenige Hooge Rijndijk-bewo ners om ook een voetpad aan de Weatzljde te maken, worden gerenvoyeerd naar B. en W. tot het geven van praeadvies. De voorzitter deelt mede, dat de aanbe steding van de tertiaire wegen een verras sing heeft gebracht; ook de laagste in- schrijfster {I V. Bazalt en Bouwstoffen Mij. te Zaandam was met de inschrijving van 96.200.nog boven de begrooting. Ter bespreking van deze zaak gaat de Raad in geheime zitting, tijdens welke de directie met het werk belast, ir. J. G. Chrlstiaanse uit Rotterdam, met den Raad confereerde. Na heropening deelde de voorzitter het voorstel van B en W. mede, de leening voor het tertiaire wegenplan te verhoogen van /88.000.tot 100.000.— cn het werk te gunnen aan de N.V. Bazalt Mij. te Zaan dam voor den som van ƒ95.400.—. De wijziging van de gemeentebegrooting voor 1939 in verband met uitkeering uit het Verkeersfonds ten behoeve van de we gen en de nog komende onderhoudskosten vande bestaande, wegen wordt z. h. a. goed gekeurd. Eveneens wordt z. h. s. de aanvulling der verordening op de heffing van een recht op radio-ontvangst en distributie goedgekeurd. Ook wordt in verband met de vastgestel de begrootingsposten de salarisregeling voor ambtenaren ter secretarie aangevuld. Het uitbreidingsplan Hooge Rijndijk II wordt na de herziening vastgesteld. Aan de Burgerwacht wordt op voorstel van B. en W een subsidie verleend groot ƒ300.—. De heer Sterrenburg verklaart zich tegen het voorstel, dat echter z. h. a. wordt aangenomen. Benoeming gemeente-ontvanger. Het lot beslist Alsnu Is aan de orde de benoeming van een gemeente-ontvanger. De voordracht van B on W. luidt: 1. H. J. M. Sicverdlng, ambtenaar ter secretarie alhier. 2. V. A. M. Vreuls, gemeente-ontvanger te Wehl. Er waren 50 aollicitanten. De Raad gaat weder in geheime zitting tot bespreking van de sollicitanten. Na een uur wórdt de vergadering heropend en wordt tot de stemming overgegaan. Bij de eerste stemming werden totaal 11 stem men uitgebracht H. J. M. Sieverdlng 4 stemmen, C. van Leeuwen Jacz. 5 stem men en C Dolle 2 stemman. De tweede vrije stemming had hetzelfde resultaat, zoodat tot herstemming tusschen de hee- ren Sleverding en van Leeuwen moet worden overgegaan. Volgens de wet mag de heer Jac. van Leeuwen niet meestem men, omdat zyn zoon in stemming komt. De uitslag van de herstemming is: Sie- verding 5 stemmen, van Leeuwen 5 stem men. Nu moet het lot beslissen cn wordt de naam van den heer C. van Leeuwen door den voorzitter uit de bus getrokken. Gekozen alzoo de heer C. v. Leeuwen. De benoeming zal ingaan, terstond na de be- eediging. Tot lokaal tot het doen van ontvangsten en betalingen door den ontvanger aan den Hooge Rijndijk wordt het huis van den oud-gemeente-ontvangcr, den heer W. Hoogzaad, aangewezen, waarvoor een ver goeding van 10Ó.per jaar zal worden gegeven. De Luchtberschermingsdienst. Bij de rondvraag deelt de voorzitter me de, dat de internationale spanning de in richting van een Luchtbeschermingsdienst noodzakelijk heeft gemaakt. De vele aan te schaffen materialen worden door spr. genoemd als draagbaren, zuurstofap paraten, gasmaskers enz. Deze aanschaf fing kost 862. Dit crediet wordt toegestaan. De heer Wessel stelt nog de vraag, of de Burgerwacht niet aangewezen la voor dezen dienst. Hierop kan de voorzitter geen definitief antwoord geven. Wel zal de vooraltter het vrouwelijk gedeelte van de bewoners noodig hebben voor de op sporingen enz. Op de vraag van den heex4 Wessel over de geldigheid van de verordening op de speol-automaten deelt de voorzitter mede. dat deze geldig ls. In Rotterdam was de bevoegdheid tot ontheffing in handen van B. en W. gege ven, terwijl onze verordening alleen spreekt van het hoofd van de politie. Be treffende de vraag van den heer Wessel over den Stomp wij kachen weg deelt dc voorzitter mede, dat de Prov. Waterstaat reeds verbeteringen heeft aangebracht. Het niet uitbetalen van hot bruggeld aan den heer Rademaker, waarover de heer Tijsscn heeft geklaagd, is gekomen doordat de belanRhcbbcr.de niet verschenen wm op de zittingsuren van den gemeente-ont vanger. De oude vuilnisauto zal in handen ge geven worden van een phmtselijken han delaar om verkocht te worden. Betreffende het Watertje kan worden medegedeeld, dat de gevraagde adviezen van de organisaties nog niet alle zijn in gekomen; door ziekte van veldwachter Broxterman, en doordat veldwachter van der Vliet bodediensten moet vervullen voor den bode, die gemobiliseerd is cn ook de Rijksveldwachter naar de grens ls gc- requireerd, is het toezicht onvoldoende. De heer Berg klaagt over het rijden met zware vrachten grond uit de Geer naar den Stompwijkschen weg; aanliggende hulzen kunnen deze dreuning niet weer staan. De heer Wessel vraagt, of de Geerbrug wel aterk gonoeg ia; hiervoor is geen en kel gevaar t« duchten. De voorzitter ziet geen mogelijkheid dit rij dan te verbieden. Ook klaagt de heer Berg over het open liggen des nachts van sleuven ln den Om- mcdijkschen weg. Geen aansluiting op nieuwen Rijksweg. De heer A. C. Paardekooper bespreekt de mogelijkheid van een aansluiting van Zoeterwoude-Dorp op den Rijksweg be oosten Leiden. Spr. noemt de belangen die Zoeterwoude daarbij heeft en acht het bij de laatste situatie zeer wel mogelijk. De voorzitter ontkent, dat er eenige kans zou bestaan dit gedaan te krijgen; reeds de ernstige pogingen vroeger gedaan zijn mis lukt. Er is ook reeds een krachtig verzoek gedaan, orn een parallelweg naar den Hoo ge Rijndijk te krijgen, waarop ook afwij zend is beschikt. De hepf Tijsaen geeft voorbeelden van andere Rykswegen, waar- op toch ook wel dicht bij elkander liggen de op- en afritten zijn gemaakt. De heer H. J. v. d. Krogt noemt in dit verband ook de Postbrug en Warmonderdam en Sas- senheim. De voorzitter wijst er op, dat hierbij veel grooter verkccrsbclangcn gemoeid waren dan een kleine plattelandsgemeen te. Bovendien zijn er juist de tertiaire we gen om het tusschen verkeer op te van gen. Spr. noemt het verzoek een paskwil, waarop het Rijk zeker niet zal ingaan, hoezeer of ook spr. d$ aansluiting op prijs Zou stellen. Waar de Raad blijft aandringen, zullen B. en W. nog een brief naar den Rijkswa terstaat zenden tot het verkrijgen van de aansluiting. De heer Starrenburg dringt aan op goed schoonhouden van de vuilnisauto cn op aanschaffing van baby-brandspuiten. De voorzitter zegt, dat twee slangenwagoni ad /09.worden aangeschaft, die achter een fiets kunnen worden meegenomen om brand te blusschen, ontstaan door brand bommen. De brandkranen worden gecon troleerd. Hierna wordt de vergadering gesloten. Vraag: Hoe lang moet iemand ziek zijn om ziektegeld te hebben krachtens de Ziektewet, drie of vier dagen. Antwoord: Krachtens de Ziektewet wordt ziekengeld uitgekeerd op den der den dag na den dag, waarop de arbeidson geschiktheid aanvangt. Wordt iemand dus 's Maandags als ziek aangemeld, dan be gint zijn uitkeering op Donderdag. Vraag: 1. Het gehalte van zuiver goud in gouden voorwerpen wordt gewoonlijk uitgedrukt in het aantal „karaats" die erin voorkomen. In verband hiermede de vraag: welk per centage van het gewicht is één karaat goud? 2a. Hoeveel zuiver goud per gram is aanwezig in voorwerpen van 14 karaat, 18 karaat en 22 karaat goud. 2b. Welke raerkteekenen worden hier respectievelijk voor in 't voorwerp ge drukt? a. Wanneer *t misschien niet de gewoon te is 't percentage goud in een gouden tien tje in karaat uit te drukken, met hoeveel karaat goud staat het gehalte van goud daarvan dan toch gelijk? 3b. Wat weegt een gouden tientje? Antwoord: 1. U verkeert blijkens deze vraag in de veronderstelling, dat het karaat duidt op het gewicht. Dit Is niet juist. Het karaat duidt op de samenstel ling, de alliage van het goud. B(J de ver werking van het goud wordt het n.l. ge allieerd met een ander metaal, meestal zJver of koper, daar zuiver goud te zacht i: om het te kunnen verwerken. Het ka raat nu duidt aan hoeveel zuiver goud er per gram in het gouden voorwerp aanwe zig is. Dit wordt door het merk, dat het aantal karaat aangeeft, uitgedrukt per dui zendste. a: 14 karaat wil zeggen, dat in het voor werp voor 580/1000, dus iets meer dan de helft, zuiver goud aanwezig is. In 18 karaat 750/000, dus 3/4 zuiver goud. In 22 karaat 900/000. 24 karaat is ge heel zuiver goud. 22: Hierbij moet men onderschelden voorwerpen van Nederlandsch of buiten- lacdsch fabrikaat en voorts kleine of groo te werken. Voor kleine werken wordt het goudgc- kalte voor 18 22 en 24 karaat aangeduid door een leeuwenkop, 14 karaat door een eikenblad. Voor groote werken: 14 karaat, door een eikenblad; 18 karaat door staande leeuw met zwaard, 22 karaat door klimmende leeuw met 2, 24 karaat door klimmende leeuw met zwaard en pijlenbundel en 1. Deze merkteekenen betreffen de Nedcr- landschc keur. 3a: 22 karaat. 3b: 0.73 gram. Dit is het gewicht van het goud. Vraag inzake de Bouwmeester Revue in Scala le Den Haag. Antwoord: U kunt plaatsen bespre ken en alle Inlichtingen verkrijgen telefo nisch van 10—18 uur op no. 117714.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 7