STADS NIEUWS BINNENLAND AGENDA DINSDAG 25 APRIL 1939 DE I.F.TOCHE COURANT F.ERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER? WEINIG VERANDERING. De Bilt seint: Verwachting: Voor het geheele land: Wisselende bewol king, geen regen van boteekonis, meeat ma- i ge wind uit Noordelijke richtingen, wei nig verandering in temperatuur. De weerstoestanden van hedenmorgen 7.20 uur: Den Helder: betrokken, matige Noorde lijke wind, 6 gr. C. Vlissingen: licht bewolkt, matige W. Z. W. wind, 7 gr. C. De Bilt: regenbuien in het laatste uur, zwakke Westelijke wind, 6 gr. C. Groningen: betrokken, zwakke Noorde lijke wind, 6 gr. C. Maastricht: betrokken, matige W. Z. W. wind, 0 gr. C. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. De depressie, die het weer in onze om geving behecrscht, trok vnn Schotland naar Denemarken, en vulde daarbij wat op. Zij bmelit zware regen en plaatselijk onweer j' ons land. De ou^e depressiekern, die gisteren over dc Bothnische Golf lag, vulde i p. In vrijwel geheel West-Europa zijn de barometers thans stijgende. Over Ierland, Schotland en Noord-En- geland waaien matige tot krachtige win den uit Noordelijke richtingen, waardoor de temperatuur er daalde en onder de normale waarde kwam. Het weer ls er nog buiig, maar de afgetapte hoeveelhe den neerslag waren maar klein. In ons land België en Frankrijk is het weer rustig, on daalde de temperatuur, behalve in Zuid- Frankrijk. Ook hier is de temperatuur over at onder normaal. In Duitschland werd het veel zachter, in Scandinavië loopen de tranderingen uiteen. Ook hier viel nogal wat neerslag (Hamburg 21, Haparanda 12 num.). LUCHTEMPERATUUR. 7.1 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS «JU Van Dinsdagnamiddag 7.43 uur tot Woensdag 4.12 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Woensdag 20 April voorm. 7.05 en nam. 7.30 uur. Maan onder 0.58 uur Woensdagnacht. Maan op 10.34 uur Woensdagochtend. (26 April eerste kwartier), 1 =sa KERKNIEUWS FEESTELIJKHEDEN IN DE ST. ELISABETH STICHTING TE BREDA. 30 April a.s. zal Z.H. Exe. Mgr. P. Hop mans wederom de plechtigheden van H. Professie en Kleeding in de St. Elisabeth- stichting, Hendrikstraat, Breda, komen ver richtten. Op dezen dag zullen vier Zusters do eeuwige H. Geloften mogen uitspreken, twee de tijdelijke H. Geloften en zovcn zullen het Kloosterkleed ontvangen. 10 Mei a.s. hopen de Ecrw. Zusters M. Blanca, M. Virginie en M. Leonic haar Zil veren Professiefoest te vieren. EM.-PASTOÖR J. LtJCASSEN. Em. Pastoor J. H. Lucasscn is in het Ma- ria-paviljoen te Amsterdam ter observatie opgenomen. Lij Is Zaterdag in het Von delpark plotseling onwel geworden en verloor het bewustzijn. Hij werd naar het Maria-paviljoen overgebracht en Is daar I ter verpleging opgenomen. „Msb." NEDERLANDSCHE REISVEREENIGING VOOR KATHOLIEKEN. Naar aanleiding van de opening van het Centraal Bureau van dc Nederlandsche Reisvereeniging voor Katholieken op de Keizersgracht 299 te Amsterdam, hield ge noemde organisatie een receptie voor de Nederlandsche Katholieke Dagbladpers, bij welke gelegenheid de waarnemend voor zitter, de heer P. M. Gielisse, een korte in leiding hield over het ontstaan, doel en werkwijze van de „katholieke reisvereeni ging". Ilot ontstaan. Toon ongeveer 15 jaar geleden ergens in Frankrijk een groot gezelschap vacantie- reizigers, katholieken on nict-katholieken onder elkaar, bij een ongeluk in het ge bergte, een schrikkelijken en plotselingen dood vond, bleek -de behoefte te bestaan aan een Katholieke Reisvereeniging. Dat feit sprak zoo luid en ernstig dat de leemte in het katholiek organisatieleven welke tot dan toe bestond, in vollen ernst aan velen werd geopenbaard. De Katholieke Reisvereeniging is opge richt en arbeidt in Katholiek Nederland op de eerste plaats om die Katholieke vacantie- gangers, die wenschen te reizen in wat men noemt „groepsverband" (hetzij om zoo verzekerd te zijn van 100% plezier van hun reisgeld, hetzij om zoo de moeilijkheden van andere talen en andere zeden en gewoon ten te ontgaan) om deze vacantiegangers op te vangen en hun de volle 100% te geven, doch dón in „Katholiek reisverband!" Katholiek reisverband, hóógnoodig (wij mogen dat hier duidelijk en onomwonden zeggen) om het ontzettende kwaad der ge mengde huwelijken te bestrijden, dat voor al door het reizen-in-gezelschap zoo ont zaglijke schade .aanricht in onze Katholieke gemeenschap. Katholiek reisverband, dringend noodig, om de gevaren van niet-katholiek gezel schap te ontgaan, noodig teneinde niet daar te komen, waar het den Katholiek niet past, noodig teneinde óók op reis Ka tholiek te handelen, te denken, te leven en zich te ontspannen Gestadige groei. In 1924, één jaar nadat de Nederlandsche Reisvereeniging voor Katholieken was op gericht, organiseerde genoemde vereeni- ging 5 reizen voor in totaal 07 deelnemers, voor een bedrag van 10.000. In 1937 werden 61 reizen georganiseerd met in totaal 1830 deelnemers, voor een totaal bedrag van 150.000 gulden. Het bestuur woret bijgestaan door een Raad van Advies waarin zeer vooraan staande personenzitting hebben genomen. Een nauwe samenwerking is verkregen met tal van katholieke organisaties, o.a. de K.R.O. en de St. Adelbertsvereeniging, ter wijl ook contact is gelegd met de Vereeni- ging van Katholieke Dagbladdirecteuren. De vereeniging beschikt over een ruime bibliotheek en een eigen tijdschrift „Met ons op reis" dat gratis aan de leden wordt toe gezonden. EXTRA HULP AAN WERKLOOZEN 1939 De Minister van Sociale Zaken heeft aan do gemeentebesturen bericht, dat voor dit jaar extra-hulp aan werkloozen kan wor den verstrekt in den vorm van kleeding, dekking en schoeisel. De Rijksbijdragen zullen hiervoor als volgt worden bere kend. Voor werkloozen mag over het jaar 1939 per gemeente ten hoogste worden be steed een bedrag, gelijk an het gemiddeld aantal werklooze arbeiders, dat over de eerste 10 maanden van 1938 als werkzoe kende bij do plaatselijke organen der ar beidsbemiddeling stond ingeschreven, ver menigvuldigd met 5.78. Van dit bedrag nu komt 2 per wcrkloozo ten laste van do gemeente on f 3.78 voor rekening van het Departement. De Minister houdt zich het recht voor den B-steun geheel of ge deeltelijk niet ln geld, doch In goederen te verstrekken. Voot' wat betreft de extra-hulp aan klei ne boeren en tuinbouwers bericht dc Mi nister als volgt: In afwijking van het be- trckkelijko ln het reglement voor steun verlening aan kleine boeren en het re glement vóór steunvcrleening aan kleine tuinbouwers zal hot totale bedrag hier voor vanwege het Departement van Eco nomische Zaken beschikbaar door dit De partement zelve worden besteed. Het Departement van Sociale Zaken zal voor de extra-hulp voor de z.g. B-gvoep der kleine boccn entuinbouwers per ge meente beschikbar stellen een bedrag, be rekend naar de aantullon B-boeron en B- tulnbouwcrs op Zaterdag 25 Februari j.l., vermenigvuldigd met f 1.89. Door de ge meenten moet dan 1 per B-boor en B- tuinbouwcr hiervoor worden bijgedragen. In tegenstelling met andere dienstjaren kunnen de B-boeren en B-tuinbouwers over 1939 niet meer mede beschikken over het bedrag van S 5.78 per werklooze, ter- wiji den werkloozen arbeiders geen extra hulp meer mag worden verstrekt uit het bedrag berekend naar de aantallen B-boc- ren en B-tuinbouwcrs. INTERDIOCESANE JEUGDCOMMISSIE. Studiedagen op Bouvignc. Van 5 tot 7 Mei a.s. zullen door de Inter diocesane Jeugdcommissie op Bouvigne Stu diedagen worden gehouden, waar door tal van bevoegde sprekers het onderwerp „Ka tholiek Gezinsleven" zal worden behandeld. OPROEPING WERKLOOZE DIENSTPLICHTIGEN. Ter vervanging van „Zakenverlofgangers". Naar uit een aanschrijving van den mi nister van defensie aan de burgemeesters blijkt zullen de werklooze dienstplichti gen, die in werkelijken dienst zullen ko men om werkende opgeroepenen bij de grensbeveiliging te vervangen, behooren tot de lichting 1924 en jongere lichtingen. Het betreft dus menschen van 35 jaar en jonger. K. J. M. V. „Bisschopsfeest" Onze jongemannen-beweging is een be weging van Katholieke Actie. Wat dat in houdt is reeds.vele malen uiteengezet, zoo dat wij hierop niet nader behoeven in te gaan. Dit lid zijn van de K.A. echter brengt consequenties en verantwoordelijkheden met zich mede. Dat lidmaatschap moet levend zijn, het woord K.A. zegt het ook reeds duidelijk het moet zich uiten in daden. Onze beweging nu kan naar aanleiding van het veertigjarig Priesterfeest van onzen Bisschop een daad stellen van K.A. en wel van een zeer uitnemende soort van K.A. Wat is er mooier dan bij te dragen tot het bouwen van woningen voor onzen Ko ning Christus! Zou niet elke K.J.M.V.-er spontaan aan een actie, gericht op het doen bouwen van nieuwe kerken, mede werken? K.J.M.V.-ers, ons Bondsbestuur vraagt van jullie allen een daad en een kleine op offering gedurende 10 weken. Onze Bond zal evenals zoovele andere Instanties onzen Bisschop een bedrag voor nieuwe kerken aanbieden, maar die gave moet een verza melde gave zijn, waaraan ieder lid zijn deel heeft bijgedragen. Wat stellen wij jullie nu voor? Een gave van een gulden per lid en wel door het bijeenbrengen van 10 cent per lid per week gedurende 10 weken. Te beginnen zoo spoe dig mogelijk. Het totaal verzamelde bedrag uiterlijk 15 Juli te gireeren op ons gironummer 47139, Middenstandsbank te Leiden ten gunste van Bisschopsfonds K.J.M.V. Vrienden, reeds lang is dringend gebrek aan nieuwe kerkgebouwen maar door de groote schulden der arme kerken ontbreken ons Bisdom de middelen voor nieuwbeuw. Voor deze zaak van zoo groot Katholiek belang en tevens voor deze daad van zoo schoone Katholieke Actie vragen wij drin gend jullie aller steun. Maakt er een spe ciale actie van en laat een actiegroep we kelijks de gelden bij allen inzamelen. Wie geen 10 cent kan,missen geeft minder en wie meer kan missen vuile aan wat er aan het totaal ontbreekt. Toont allen mannen van de daad te zijn en maakt dat wij onzen Bisschop op Zijn feest kunnen aanbieden, een gave van heel de K.J.M.V. van ons Bisdom. Met beste groeten, L. Beune pr., Bondsmoderator; Wim Dijs- selbloem, voorzitter; Martlen Geijer, secre taris; Jan Castelein, penningmeester; Sjef Brouwer, Louis Biesta. Bovenstaande circulaire, die verleden week is rondgezonden, willen wij gaarne alsnog in haar geheel hier publiceeren. BIJZ. VRIJW. LANDSTORM. Aan commandant Zuidholland-West een tafelvaandel aangeboden. Zaterdagmiddag werd in Den Haag, in het Landstorm hu is, Bezuidenhoutscheweg 185 een vergadering gehouden van de hoofdofficieren en de 70 plaatselijke lei ders van den B.V.L. in Zuidholland-West, zoomede het dagelijksch bestuur der gewes- teijke landstormcommissie. Een schaduw lag op dezen plaatselijken lei dersdag door het pli tseling overlijden van een broer van den aangewezen comman dant, res. luitenant-kolonel J. P. Boots, die hierdoor slechts het begin van deze samen komst mee kon maken. Overste Boots begori met eon hartelijk begroetingswoord, waarin hij o.m. de nieuwbenoemde plaatselijke leiders, de heeren A. J. Zandvliet uit Rijpwetering, L. J. Bos uit Zevenhoven, J. S. Veenenbos uit Leidschendam en W. van Lent uit Vlaar- dingen hartelijk welkom heette in den kring der plaatselijke leiders, met dank aan de afgetreden leiders voor het voortreffelijke werk in hun afdeelingen verricht. Met grooten bijval der vergadering wer den telegrammen gezonden aan H.M. de Koningin en aan den voorzitter der Natio nale Landstormcommissie, luitenant-gene raal Dumaer van Twist. Het telegram aan H.M. de Koningin luid de; „In de overtuiging, dat de Bijzondere Vrijwillige Landstorm medewerkt aan de geestelijke en moreele herbewapening van ons volk, bieden hoofdofficieren en plaat selijke leiders van het landstormkorps Zuid holland-West, heden in vergadering bijeen, Uwe Majesteit in dezen zorgvollcn tijd eer biedig diepe verzekering van onkreukbare trouw aan Uwe Majesteit, Uwer Majesteits Huis en het vrije vaderland". Vervolgens heeft de reserve-kapitoin der Jagers D. J. Karros, secretaris der gewes telijke landstormcommissie, aan overste Boots de hartelijke deelneming der plaat selijke leiders vertolkt met het plotselinge verlies van zyn broeder. Na eenige oogenblikken stilte heeft de heer J. C. van Woerden, plaatselijk leider van den B.V.L.-afdeeling Lisse in harte lijke bewoordingen overst Boots dank ge bracht voor zijn medeleven met de afdee lingen. Een onuitgesproken wensch wilden dc plaatselijke leiders in vervulling doen gaan door de aanbieding van een tafel vaandel, een getrouw copie, in zeer ver kleinden vorm, van het koninklijk erkende vaandel van Zuidholland-West. Overste Boots dankte ontroerd, om ver volgens ln verband met het sterfgeval in zijn familie de vergadering te verlaten. De leiding beruste daarna bij res. luite nant-kolonel G. F. van Hoogenhuyze. De voorzitter der gewestelijke commissie, de heer L. Royaards, heeft den grooten dank der gewestelijke commissie uitgespro ken voor het werk der plaatselijke leiders, om vervolgens enkele organisatorische wen ken te geven. De secretaris der commissie heeft op de bijzondere beteekenis van den B.V.L. ge wezen in den tijd, dat het leger gemobili seerd is, en in den tijd, direct hierop vol gende. Uitvoerige besprekingen volgden over den marschdag op Zaterdag 13 Mei a.s. Er zal een marsch van 30 km gehouden wor den. De Nationale Landstormcommissie heeft voor deze jaarlijksche marschdagen van den B.V.L. een draagmedaille ingesteld, die in volgende jaren meer waarde krijgt door de cijfers 2, 3, 4 enz. Mededeelingen volgden over den Land dag, die bij gelegenheid van het 20- jarlg bestaan van de gewestelijke commis sie op Zaterdagmiddag 3 Juni op het vliegveld Ypenburg gehouden zal worden. Uit de besprekingen bleek, dat voor de zen Landdag groote belangstelling bestaat. Natuurlijk wordt ook een défilé van den B.V.L. gehouden voor de autoriteiten, waarbij 'de vijftig vaandels der B.V.L.-af deelingen zullen worden meegevoerd. De heer D. H. Reinders gaf nadere bij zonderheden over het vlieg-programma, dat zal worden uitgevoerd. Er zal gelegen heid zijn vluchten te maken over de eigen afdeelingen. Zes van de plaatselijke leiders zullen een gratis-tocht door de lucht ma ken. De B.V.L. Zuid-Holland-West telt mo menteel 8653 vrijwilligers; met de vrijwil ligers van de nevenkorpsen mede even 11.000 man. In de laatste maanden werden drie nieuwe vaandels uitgereikt, te Hille- gom, Lisse en Monster. In andere afdee lingen worden besprekingen gevoerd om tot een eigen afdeelingsvaandel te komen, o.m. te Roelofarendsveen en te Zwammer- dam. Na afloop der vergadering werd in „Zo- merzorg" een eenvoudigen kameraad- schappelijken maaltijd gehouden. Tijdens dezen maaltijd kwam een tele gram binnen van het Tweede Kamer-lid J. M. Krijger uit Vriezenveen, oud-voor zitter der gewestelijke landstomrcommis- sie Zuid-Holland-West, waarin hij dankte voor de ontvangen uitnoodiging en een hartelijken groet bracht aan de toegewij de plaatselijke leiders uit zijn oude gewest. Oud-Minister mr. dr. L. N. Deckers, lid van de Nationale Landstormcommissie, heeft.aan tafel een korte rede gehouden, waarin hij twee instituten noemde, die het leger nader tot het volk gebracht hebben, het instituut der reserve-officieren en ze ker in niet mindere mate het instituut vah den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm. In verband hiermede sprak de heer Deckers zijn groote waardeering uit voor het werk van de gewestelijke en plaatse- ST. FRANCISCUS-HORDE VAN DE HARTEBRUG PAROCHIE Zondagmiddag op het feest van St. Joris demonstreerden de Welpen van de Fran- ciscushode voor de ouders en genoodigden. Aalmoezenier Pater G. van Heusden heette allen welkom, in het bijzonder den Oud- Aalmoezenier Pater D. van Galen. Hierna kwamen alle welpen op het too- neel en schaarden zich om Akela, die met den gebruikelijken horderoep een begin maakt aan het programma. Alleraardigst werden de verschillende spelen in oen rimboesfeer uitgevoerd. Spe ciaal de matrozen- en Chineezondans en het spel van St. Joris en de draak hadden een groot succes. Hierna sprak Pater D. van Galen voor de ouders over de opvoeding van kinderen in dezen tijd. Spr. besprak uitvoerig ver schillende karaktereigenschappen van het kind en iichtte dit toe met enkele voor beelden. Spr. wenschte aan het slot van zijn betoog allen ouders veel succes in deze zoo moeilijke taak. Pater G. van Heusden dankte hierna spr. voor zijn woorden en de ouders voor hun belangsteling. R.K. MILITAIRENVEREENIGING Op 12 April kwamen de nieuwe mlll- clëns onder de wapenen. Den eersten dag reeds liep de zaal der Vereeniging vol en gaven velen zich op als lid der R.K. Mili tairen vereeniging. Van de 200 nieuwe lingen telden we et reeds 85 als lid. Vrij dag daarop had in Vereeniging voor de aoiaaten een gezelige avond plaats, de Mickey Mouseband zorgde voor een vroo- lijke sfeer, zoodat allen uiterst voldaan naar de kazerne gingen. Tevens werd hun medegedeeld, dat een filmvoorstelling zou gegeven worden, welke mededeeling met applaus begroet werd. De aangekondigde voorstelling had gisteravond plaats. Een aardige serie fiims werd afgedraaid, en men hoorde steeds mompelen: deze avonden smaken naar meer. Pastoor Smitz en het bestuur zorgen er voor, dat de geest onder de soldaten uitstekend is. Maar zulke avonden kosten geld. Wil men de jongelui bezighouden, dan moet er nu en dan eens een ontspanning aangeboden worden. De directeur, pastoor R. Smitz en de penning meester de heer P. v. Kampenhout stellen LEIDEN. be avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dag 22 tot en met Vrijdag 28 April a.s. waargenomen door de apotheken: Tot Hulp der Menschheid, Hooigracht 48, Tel 1060; en A. J. Donk, Doezastraat 31, tel. 1313. Te Oegsgteest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, Tel. 274. lijke landstormcommisiën en van de plaat selijke leiders. Door den secretaris der gewestelijke commissie werd een hartelijk afscheids woord gericht tot kapitein H. J. Koning, die in verband met zijn benoeming tot ka pitein, zijn functie van adjudant van dea Inspecteur van den Vrijwilligen Land storm, met 1 Mei a.s. gaat verlaten. Dit afscheid zal voor den heer Koning, die de landstormbeweging door en door kent, weemoedig zijn, maar zeker zal hij de herinnering behouden aan trouwe kame raadschap. Nog hebben het woord gevoerd de hee ren L. G. Rooyaards, res. luit.-kolonel, G. F. van Hoogenhuyze en res. majoor der Jagers b.d. J. Kruis. Candidaatstclling Haagsche Gemeenteraad Bij referendum van de leden is ook te 's Gravenhage de lijst der candidaten van de R.K. Staatspartij vastgesteld voor de a.s. Gemeenteraadsverkiezing. Aan het referendum hebben deelgeno men 1634 leden; 111 biljetten waren van onwaarde; 787 leden stemden volgens het politiek advies. De uitslag van het referendum luidt: 1. J. W. v. d. Akker, 2. ir. L. J. M. Fe- ber, 3. mr. H. W. J. M. de Jong, 4. Th. M. Dresmé, 5. mr. D. J. L. v. d. Oever, 6. mej. M. Romme, 7. F. N. V. Quant, 8. J. Moeskops, 9. ir. C. F. M. Duyzings, 10. J. F. van Bijsterveld, 11. mr. P. J. M. Aal- berse Jr., 12. mr. J. G. M. Broekman, 13. A. F. J. Linneweever, 14. mr. F. J. H. Bach, 15. mr. G. W. J. Jonker, 16. L. Moo- nen, 17. Alb. Smits, 18. C. D. Wesseling, 19. Fr. Lem, 20. mr. P. du Ry van Beest Holle. Naa'r de „Msb." verneemt, heeft de heer J. W. v. d. Akker, aan het bestuur van de R.K. Staatspartij verzocht zijn plaats op de lijst te mogen ruileh met die van ir. L. J. M. Feber, die nummer 1 op het advies van den Centralen Raad stond. De ver schuiving van den heer Feber van de eer ste naar de twéede plaats moet voorname lijk beschouwd worden als het gevolg van de actie van sommige kiescomité's, die om hun candidant oen betere plaats op de lijst te verschaffen, geadviseerd hadden dien candidaat nummer 1 te stellen. Wat moet ik doen bij Luchtaanvallen Wanneer U lid >vas van de afdeeling Leiden der Ned. Ver. voor Luchtbe scherming secretaris is de heer D. C. KOK. Rapenburg 9. Tel. 807 zou U het antwoord op die vraag weten! Ieder betaalt contributie naar draagkracht (minimum 25 cents 's jaars). zich gaarne disponibel om gelden daar voor in ontvangst te nemen, terwijl siga ren, sigaretten en versnaperingen mede zeer welkom zijn. Jongodames-congrogatie St. Petru.' ^n-k Dc bijeenkomst voor de jongedames- congregatie van de St. Petruskerk gaat hedenavond niet door. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 5864. Ouwehand's ha ring- en Zeevischhandel, Katwijk aan Zee, Tramstraat 63. Uittr. Venn.: D. Ouwehand, Katwijk aan Zee. N. Venn.: A. Ouwehand, Katwijk aan Zee. 1500. J. A. Elderhorst en Zn., Zoeterwou- de, Noordbuurt E. 147, technisch bureau. Uittr. M.E.: J. A. Elderhorst, Stompwijk. 1380. Leidsche Melkinrichting de Toe komst voorheen J. Prins. Leiden, Hooi gracht 41. De statuten zijn gewijzigd. Wljz. handclsn. in: N.V. De Toekomst voorheen J. Prins. 1655. Firma C. Osinga, Leiden, Kraaier- straat 19, Brandstoffenhandel. De zaak is met ingang van 22 April overgegaan aan de firma B. Zeilstra, die dit bedrijf als fi liaal voortzet. 6803. Firma van der Plas, Katwijk aan Zee, Jan Tooropstraat 40, timmer- en met- selzaak. Wijz. handelsn. in: Firma J. en C. van der Plas. Thans treden op als vennoo- ten: J. van der Plas en C. van der Plas. Katwijk aan Zee.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2