MAANDAG 24 APRIL 193» 30ste Jaargang No. 9319 S)e Ceid&eli^Soii/YGmt Bureaux Papengracht 32. Adv. en A bonn.-tarieven tie paf. 2 Telefoon: Redactie 15, Administratie 925. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103002. Postbus 11. STEMBUS-LES. Ongeveer een jaar geleden heb ik te dezer plaatse de vraag gesteld, of in ons land eigenlijk niet te veel aandacht wordt geschonken aan zeker gedoe, dat zich richt op een ander land en vandaar alle heil schijnt te verwachten. Er zijn twee extremistische richtingen ten onzent, waarvan de eene uiterst „Rechts" en de andere uiterst „Links" wordt genoemd. En die uiterst „Rechtsche" richting heeft dan nog een paar uitloopers, neven-, verschijnselen, of hoe men 't noemen moet, die door de anderen blijkbaar niet worden gekend, of als echt erkend, maar zich des niettemin eenzelfde regime van hetzelfde land tot voorbeeld stellen. Is het wel gewenscht zoo luidde onze vraag daaraan veel aandacht te schen ken en groote waarde te hechten? En ons antwoord luidde ontkennend. Eenzelfde ontkenning wordt thans in meer dan één pers-beschouwing uitge sproken, naar aanleiding der jongste ver kiezingen en het resultaat, dat ze hebben opgeleverd. En in zooverre bevat het geluid, dat deze stembus deed hooren niet voor de eerste maal overigens een les, welke, naar te verwachten is, zal worden verstaan en ter harte genomen. In de pers en ook buiten de pers. „Dat de overheid niet alles over haar kant kan laten gaan, spreekt vanzelf", schreven wij verleden jaar in dit blad. „En dat zij steeds en onder alle omstandigheden waakzaam blijft, is haar plicht. Men kan dit echter veilig en met een gerust hart aan haar overlaten". Een der grootste krachten van ons volk, en een kostbare waarborg voor zijn onaf hankelijk bestaan, is gelegen in zyn histo- rischen vrijheidszin. De vrijheid is bij ons geen ijdel woord, geen leege frase, maar tastbare, en tevens onaantastbare, werkelijkheid. En omdat zij een door ons volk zoo hóóg gewaardeerd goed is, ligt het voor de hand, dat ze alleen in noodzakelijke gevallen be hoort te worden beperkt en verkort. „Verboden en vervolgingen'' om nog eens het boven-genoemde artikel te citee- ren „mogen elders inheemsch en aan de orde van den dag wezen, met onze natio nale aard én gezindheid zijn ze in flagrante tegenspraak. Men zou zelfs kunnen zeg gen, dat bij ons de stelling opgat: liever een teveel, dan een tekort aan vrijheid. En daarom is het hier nog minder geraden dan in andere landen, om te spoedig met den politiestok, met dwingende verorde ningen en strafrechtelijke maatregelen ge reed te staan. Ook en vooral, omdat dan zoo licht relief gegeven wordt aan vertoo ningen, die geen relief verdienen, en uit zichzelf allerminst zouden krijgen". De uitslag der jongste verkiezingen heeft dit inzicht blijkbaar versterkt en in wijde ren kring verbreid. Wat óók een lichtzijde is. Er zijn acties en agitaties, die stelselmatig hun eigen graf graven. Laat men ze niet storen in deze bezigheid, en zoo min mogelijk remmen. Het einde komt vanzelf. En naar men hopen mag en moet ook het beter inzicht bij hen, of althans bij velen van hen, die in een tijdelijke verblinding aan dat werk deelnemen. P. S. GEESTELIJKE LUCHTBESCHERMINGS MAATREGELEN. Boven het hoofdportaal van de Maria- kerk te Bolton-le-Sands in het Engelsche district Lancashire staat het volgende te lezen: „Luchtbeschermingsmaatregelen" „In geval van een luchtaanval zal deze kerk dag en nacht open zijn. Er zal een priester aanwezig zijn om biecht te hooren en de H. Communie uit te reiken, aan al degenen, die erom vra gen. De tijd in de kerk zal worden door gebracht met gebed voor hen, die lijden, zoowel in ons land als in alle andere landen; er wordt ook gebeden voor onze vijanden voor hen, die het op ons leven heben gemunt. Over eenkomstig de Goddelijke Wil zullen wij leven en dood aanvaarden. Wij rul len bidden voor onzen dood, als wij door onze dood eerherstel kunnen bren gen voor de zonden; wij zullen bidden voor ons leven, wanneer wij door te leven kunnen helpen aan de herop bouw van de wereld, die verwoest wordt door de zonde". V Algemeene oproep voor een leestgave. In iedere parochie van ons Bisdom wordt geijverd aan de actie, die wordt - gevoerd onder den titel „Bisschopsfonds". 't Is niet noodig, daarvoor belangstelling te vragen. De belangstelling is er. Maar zij kan misschien wel hier en daar worden verdiept en verlevendigd. Men weet, dat het doel van de actie is, den Bisschop van het Haarlemsch dio cees op den dag van zijn veertigjarig pries terfeest, 15 Augustus a.s., als feestgave aan te bieden een bedrag aan geld, voor steun aan bestaande noodlijdende kerken en voor den bouw van hoog noodige nieuwe kerk- ken. Deze feestgave moet zijn een bewijs van vreugde en dankbaarheid aller docesanen, vereen igd rondom den Bisschop op diens veertigjarig priesterfeest. Deze feestgave moet zijn een bewijs van levendig geloof en van daadwerkelijke liefde in en voor Christus en Zyn Kerk. Want het geloof en de liefde moeten ons dringen, om overal, waar noodig, kerken te bouwen en te onderhouden als centralen voor de beleving en de verspreiding van den Godsdienst. Het geloof en de liefde moeten ons daar om dringen, blijde te geven ons offer voor het Bisschopsfonds een offer, dat wij aanbieden aan onze vereerden en beminden Bisschop, maar dat, volgens diens uitdruk- kelijken wensch, van zulk een aard is, dat het niet is bestemt voor den Feesteling persoonlijk, maar direct, onmiddellijk ten voordeele strekt van het godsdienstig leven in ons Bisdom. Niemand der diocesanen zal daarom zich er aan willen onttrekken om n a a r v e r- mogen bij te dragen voor het Bisschops fonds; en niemand zal zijn „vermogen" lichtzinnig.... onderschatten! DE WERELD lN VOGELVLUCHT VENETIë. Te Venetië hebben de Ita- liaansche en Joegoslavische minister van buitenlandsche zaken geconfereerd en de besprekingen hebben geleid tot een nau were aaneensluiting van beide landen. De Joegoslavische onderhandelaar minister Markowitsj zal binnenkort ook naar Ber lijn gaan. Ofschoon het na afloop van de Venetiaansche besprekingen gefomu- leerde communiqué in zeer algemeene ter men is vervat, blijkt voldoende, dat Joe goslavië zich bij de as-politiek heeft aan gesloten evenals Hongarije <Jat gedaan heeft, met welk land nu de weg geopend is aldus het communiqué voor een vruchtdragende verstandhouding. Wij kun nen dus verwachten, dat ook Joegoslavië binnenkort zijn lidmaatschap van den Vol kenbond opzegt en misschien ook wel toe treedt tot het anti-Komintern-pact. Voor Joegoslavië, dat na de bezetting van Al banië geheel in de macht van de as-mo- gendheden was geraakt, bleef er weinig anders over dan de consequenties daarvan met een zuurzoet gezicht .te aanvaarden. LONDEN. Een belangrijk bericht komt uit Engeland. Het is de „Daily Mail", die het vertelt. De Britsche ambassadeur te Berlijn, Henderson, is onverwacht teruggekeerd. Een bericht uit Berlijn be vestigt, dat hij aldaar is aangekomen. Deze terugkeer wijst op een beduidende verbete ring en verlevendigt de hoop, dat het ant woord van Hitier op de voorstellen van Roosevelt beter uitvalt, dan men gevreesd had. Over het algemeen kan trouwens gecon stateerd worden, dat het vertrouwen in den vrede grooter wordt, doch dat is een stemming welke elk oogenblik weer kan omslaan. ONDERHANDELINGEN TUSSCHEN SOVJET-UNIE EN TURKIJE? MOSKOU, 24 April. (A.N.P.) Naar verluidt, zal de plaatsvervangende volks commissaris van buitenlandsche zaken Po- temkin zich binnenkort naar Ankara be geven. Aan de reis van Potemkin wordt in diplomatieke kringen alhier aanzienlijke beteekenis toegekend. Men meent eruit te moeten opmaken, dat op het oogenblik tusschen de Sovjet-Unie en Turkije be langrijke onderhandelingen worden ge voerd. Naar voorts vernomen wordt, zal de ambassadeur te Londen, Maisky, binnen enkele dagen naar zyn standplaats terug- keeren. BINNENLAND „BISSCHOPSFONDS". EEN EERE-COMITE GEVORMD. Onder dezen fïtel wordt de groote actie gevoerd die op Zondag 16 April door het schrijven van den Hoogeerw. heer Vicaris in het Bisdom Haarlem is ingeluid. Doel van deze actie is steun verleenen aan be staande kerken maar vooral hulp te bie den by het bouwen van de zoo hoog noo dige nieuwe kerken en te stichten nieuwe parochies. De daarvoor verzamelde gelden zullen voqr Mgr. J, P. Huibers, den Bisschop van het grootste en zwaarste Diocees van ons land, zeer zeker een welkom geschenk zijn op den vijftienden Augustus, den dag van zyn veertigjarig Priesterfeest. De navolgende personen, overtuigd van de groote beteekenis gelegen in het wel slagen dezer actie ten bate onzer Katho lieke en nationale gemeenschap, hebben in het Eere-Comité zitting willen nemen. De hoogeerw. heer J. C Aalberse, ka nunnik; Zijne Exc. prof. mr. P. J. M. Aal berse, Minister van Staat; ^je hoogeerw. heer mgr. N. L. A. Ammerlaan, Vicaris- generaal; de hoogeerw. heer mgr. Th. M. P. Bekkers; de hoogeerw. heer mgr. dr. J. Th. Beysens. eere-kanunnik; de hoogedel- gestr. heer ir. M. C. E. Bongaerts, oud-mi nister van Arbeid. Handel en Nijverheid; de hoogeerw. heer Deken J. L. Dankelman, eere-kanunnik; de hoogedelgestr. zeergel. heer dr. L. N. Deckers, oud-minister van Defensie en van Landbouw en Visscherij; de hoogeerw. heer mgr. F. J. H. Evers; Zijne Exc. mr. C. M. J. F. Goseling, minis ter van Justitie; de hoogeerw. heer mgr. P. G. Groenen; de hoogeerw. heer mgr. C. A. W. de Gruyter; de hoogeerw. heer De ken J. G. v. Heeswijk, Kanunnik; de hoog eerw. heer W. P. H. Jansen, eere-kanun nik; de hoogedelgestr. heer mr. dr. D. A. .P .N. Kooien, oud-minister van Arheid, Handel en Nijverheid; de hoogedelgestr. heer A. A. H-- W. König, oud-minister van Waterstaat; de hoogeerw. heer mgr. J. Th. Lagerwey; de hoogedelgestr. heer mr. H. P. Marchant, oud-minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappén; de hoogeerw. heer mgr. M. -P. J. Möllman, kanunnik; de hoogeerw. heer J. H. Niekel, kanunnik; de hoogwelgeboren hoogedelgestr. heer jhr. mr. O. F. A. M. v. Nispen tot Sevenaer, oud-buitengewoon gezant en gevolmach tigd minister b. d. H. Stoel; de hoogeerw. heer mgr. J, J. J. Noordman, kolonel hoofdaalmoezenier bij leger en vloot; de hoogeerw. heer Deken mgr. dr. G. C. v. Noort, kanunnik; de hoogeerw. heer Th. W. Pichot, eere-kanunnik; de hoogeerw. heer Deken mgr. J. J. R. M. Postma; Zijne Exc. prof. mr. dr. C. P. M. Romme, minis ter van Sociale Zaken; de hoogedelgestr. heer mr. J. R. H. v. Schaik, oud-minister van Justitie; de hoogeerw. heer Deken H. C. J. Sondaal, eere-kanunnik; Zyne Exc. mr. M. P. L. Steenberghe, minister van Economische Zaken; de hoogeerw. heer mgn H. J. M. Taskin, Proost van het Ka thedraal Kapittel; de hoogeerw. heer De ken mgr. J. M. v. d. Tuyn; de hoogeeerw. heer mgr. Th. Verhoeven; de hoogedel gestr. heer mr. T. J. Verschuur, oud-minis ter van Economische Zaken; de hoogedel gestr. heer mr. M. A. W. Waszink, oud-mi nister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen; Zijne Exc. Ch. J. I. M. Weiter, minister van Koloniën; de hoogeerw. heer L. A. A. M. Westerwoudt, kanunnik; de hoogeerw. heer mgr. dr. J. Witlox; de hoogeerw. heer M. A. W. Wijtenburg, ka nunnik. DE STATENVERKIEZINGEN De uitslag In Zuid-Holland Nu de gedetailleerde uitslagen van de kieskringen in de provincie Zuidholland door de hoofdstembureaux zijn vastgesteld, kan worden medegedeeld, dat de Liberale Staatsparty in deze provincie niet zes doch zeven zetels zal krygen. De anti-revolutionnaire partij krijgt 13 zetels. Het centraal stembureau voor de Provin cie Zuid-Holland heeft hedenochtend den officieelen uitslag vastgesteld van de Statenverkizingen in deze provincie. Hierbij bleek, dat van de officieus ver melde gekozenen niet gekozen zyn de heeren E. J. M. H. Wittenberg (R.K.) te Den Haag, in wiens plaats komt mr. E. J. M. H. Bolsius (R.K.) te Leiden en de heer V. Ph. Valstar (A.R.) te Naaldwijk. Na gehouden loting zyn alsnog gekozen verklaard H. H. Dresselhuys (Liberaal) te Wassenaar, mevr. F. J. van Gelderen- Droste (V.D.) fe Den Haag, ir. J. Lely (V.D.), Den Haag, J. Rooy, (Lib.) te Dirksland en P. Varekamp (V.D.) te 's-Gravenzande. Bestrijding der werkloosheid. Afzonderlijke werk- verruimingsdienst ingesteld. De regeeringspersdienst meldt: In de Memorie van Toelichting tot het onlangs ingediende wetsontwerp tot ver hooging van het Werkfondscrediet met 30 millioen gulden, is medegedeeld, dat een gewijzigde organisatie van de werkverrui- mingsaangelegheden in het leven zou wor den geroepen. Het ligt in de bedoeling, voor de taak, die tot nog toe door het Werkionds en de departmentale werkver- schaffingsafdeeling is verricht, een meer zelfstandig bedrijf in het leven te roepen onder de verantwoordelijkheid van den minister van Sociale Zaken. Dit lichaam zal de verschillende onderdeelen in onder ling verband regelen, terwyl de leiding zich uitsluitend zal bezighouden met de zen tak van overheidszorg, welke uit de werkloosheidsfeer zooveel mogelijk wordt losgemaakt. Daar echter voor het oprich ten van zulk een bedrijf een wettelijke voorziening wordt vereischt en het Re- wichtige belang der werkloosheidsbestrij ding, door middel van de uitvoering van werken, het overgaan tot het centralisee- ren der desbetreffende bemoeiingen onder een uitsluitend daarmee belaste leiding raadzaam maakt, wordt, in afwachting van de totstandbrenging der bedoelde wette lijke regeling, deze taak inmiddels toever trouwd aan een dienst voor de werkver ruiming door het bevorderen van werker.. Het Koninklijk Besluit, waarop deze dienst rust, is thans tot stand gekomen. De instelling van dezen dienst met de daaraan toegekende taak heeft tengevolge, dat de afdeeling werkverschaffing en steunverleening ten departemente, zooals zy thans bestaat, zal worden opgeheven en het in die afdeeling gelegen organisato risch verband van de werkverschaffing met de steunverleening wordt losgemaakt. Tevens vervalt hiermede, uiteraard, de functie van het hoofd dezer afdeeling, den dlrecteur*®eneraal van de werkverschaf fing en steunverleening. Voorts wordt door deze reorganisatie de directeur-generaal van den Arbeid, die tot nog toe tevens was belast met de leiding van het Werkfonds, ontheven van den tydroovenden arbeid dezer leiding en aan zijn eigenlijke func tie wederom geheel teruggegeven. HET EINDE DER KATHOLIEKE SCHOOL IN HET DERDE RIJK. Het Jezuitencollege van God es berg gesloten. De „Universe" meldt, dat het groote Aloy- sius-college te Godesberg, in welke plaats Chamberlain en Hitier een onderhoud had den, op bevel van de regeering gesloten is, en aldus het lot gedeeld heeft varw het col lege te St. Blasien in het Zwarte Woud. Het college te Godesberg werd bestuurd door de Paters Jezuiten; hier studeerden ongeveer 200 jongens. De school te Godes berg was misschien de meest moderne school der Paters in Duitschland, en zelfs door de plaatselijke autoriteiten werd deze school destyds een van de beste onderwijs inrichtingen van het Rijnland genoemd. De school werd gebouwd in 1929. Dit is het vyfde college van de Jezuiten, dat het laat ste jaar gesloten is; de overige gesloten colleges zijn die te St. Blasien (Zwarte Woud), Kalksburg en Feldkirch (Oosten rijk) en Maria Schein (Sudentenland). Het college te Godesbegr is veranderd in een staatsschool. PAASCHMIS IN HET HART VAN DE SAHARA. In de kluis van Pater de Foucauld. Op Paaschzondag is een H. Mis opgedra gen in de kleine kluis te Tamanrasset, in het hart van de Sahara, waar Pater de Foucaul heeft geleefd en waar zich zijn graf bevindt. Het zaligverklaringsproces van Pater de Foucauld, die in 1916 door de Arabieren werd vermoord, is reeds inge leid. Bij de H. Mis' waren een vijftigtal Fransche soldaten en enkele touristen tegenwoordig. MEER PRIESTERSTUDENTEN IN SPANJE DAN VROEGER. Het aantal priesterstudenten, die studee- ren op de 40 bisschoppelijke seminaria van Spanje, bedraagt 4.000. Vier en veertig pro cent van deze studenten zijn eerst het vorig jaar op het seminarie gekomen. De statistieken van het klein-seminarie te Palencia zijn zeer merkwaardig: in 1930 kwamen er 27 studenten, in 1931 (het eerste jaar van de republiek) 4 nieuwe studenten, in 1935 kwamen er tien nieuwe studenten en in 1938 kwamen er 33 nieuwe studen ten bij. Dit nummer beslaat nil vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Italiaansch-Joegoslavische besprekingen leiden tot versteviging der vriendschappe lijke betrekkingen. (2de blad). Luxemburg vierde Zaterdag en Zondag zijn 100-jarige onafhankelijkheid. (2de bl.). Spanje zou Frankrijk verzekerd hebben, dat alle Italiaansche en Duitsche vrijwilli gers vóór eind Mei Spanje zullen verlaten. (2de blad). Het aiftwoord van verschillende staten op de Duitsche vragenlijst. (2de blad). De Britsche gezant te Berlijn onverwacht naar zijn post teruggekeerd. (2de blad). Binnenland Afzonderlijke werkverruimingsdlenst in gesteld (1ste blad). De geheimzinnige moord te Uithuizen; de verdachte op vrije voeten gesteld. (4de blad). Lelden Heden zijn in schadevergoedingskwestie van den Leldschen Stadhuisbouw de plei dooien voor de Haagsche Rechtbank gehou den. (1ste blad). Omgeving Doodelijk ongeluk bij Leimuiden (1ste blad). Sport en Wedstrl|den Het Oranje-elftal won gisteren in Am sterdam met 3—2 van België; het jeugd- elftal won met 81; Zuid-Limburg met 21; de stedenploegen van Amsterdam en Rotterdam speelden Zaterdag gelijk. (3de blad). Kerkrade kampioen Zuid I van den I. V. C. B.; DOSR en Mulo moeten degradatie wedstrijden spelen. (3de blad). Nieuw wereldrecord 220 yards door Ragnhüd Hveger op Willy den Ouden ver overd. (3de blad). POLEN ZOU HITLER VÓÓR WILLEN ZIJN. Een verklaring te verwachten? LONDEN, 24 April. (A.N.P.) Dc cor respondent van de „Daily Telegraph" te Warschau meent te weten, dat de Poolsche regeering de wenschelykheid overweegt om nog vóórdat Hitier Vrijdag in den Ryksdag zyn rede houdt, een krachtige verklaring af te leggen, dat een gebieden de eisch tot inlijving van Dantzig bij Duitschland door Polen met een kort en bondig „neen" zou worden beantwoord. Het voornemen van Polen, zich met alle tot zyn beschikking staande krachten te gen een wijziging van den status quo in Dantzig te verzetten, is langs diplomatie- ken weg aan Duitschland medegedeeld. Volgens den correspondent zou kortge leden bij een bestudeering van den toe stand in de Vrije Stad gebleken zijn, dat, afgezien van nationaal-socialistische extre misten, die niets te verliezen hebben en nog geen kwart van de bevolking uitma ken. geen Dantzigers burgers van het Duitsche Rijk wenschen te zijn. De ont wikkeling in het Memelgebied sedert de inlijving bij Duitschland hebben een ver koelende werking op hen uitgeoefend. TOCH ONRUST IN POGEGGEN. WARSCHAU, 24 April. (A.N.P.) De Poolsche bladen vernemen uit Kaunas, dat niettegenstaande de Duitsche tegenspraak, groote opwinding heerscht in het gebied Pogeggen in het Momelland. De Gestapo heeft tallooze arrestaties verricht. Het stoffelijk overschot van de boeren, die tij dens de incidenten werden gedood, is niet aan de familie teruggegeven. Men wil doen gelooven, dat zij naar Litauen zijn ge vlucht.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 1