OMGEVING LUCHTVAART De Dleren-Jamboree ZATERDAG 22 APRIL 1939 DE LEIOSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 SPANJE DE OVERWINNINGSPARADE TE MADRID. Het groote hoofdkwartier heeft medege deeld, dat niets bekend is over een uitstel len van de ovcrwinningsparde tc Madrid tot 30 Mei. SLOWAKIJE DE GRENSMOEILIJKHEDEN MET HONGARIJE. Het Slowaaksche ministerie van buiten- Iandsche zaken heeft een protest ingediend by den Hongaarschen consul-generaal te gen de incidenten, die sinds Donderdag avond aan de grens voordoen. De Slowa- ken melden, dat Donderdagvond Hon- gaarsche soldaten op drie punten bij Mi- halovice de grens gepasseerd zijn en zon der waarschuwing geschoten hebben op de Slowaaksche grenswachten. Dezen ant woordden niet en de Hongaren trokken te rug. Voorts wordt van Slowaaksche zijde gemeld, dat dezelfde feiten zich later weer hebben voorgedaan: de Hongaren vuurden gedurende een kwartier op de Slowaak sche grenswachten. Het Slowaaksche pro test verklaart, dat dergelijke daden een schending vormen van het Hongaarsch- Slowaaksche verdrag, dat voorziet in een neutrale zone van drie kilometer langs de gemeenschappelijke grens. Vtnllenlandsctie Berichte» NOODLOTTIGE VERGISSING IN EEN ZIEKENHUIS. In het ziekenhuis te Viipuri in Finland, heeft men bij vergiftiging negentien zieken injecties gegeven met sublimaat in plaats van novocaine. Tot nu toe zijn zes perso nen overleden. EEN GRUWELIJK FAMILIEDRAMA. In een boerderij onder de gemeente Bruch in het departement Lot et Garonne in Frankrijk heeft zich een gruwelijk dra ma afgespeeld. Een Italiaan, Attilio Bala- rigni, heeft met geweerschoten zijn beide zwagers en zijn neef gedood, zijn zuster en de moeder van een zijner zwagers ern stig gewond en vervolgens zelfmoord ge pleegd. Men weet nog niet wat .de aanlei ding tot het drama is. NOODLANDING VAN TWEE DUITSCHE VLIEGTUIGEN. Een Duitsch vliegtuig heeft gistermid dag tusschen Beuningen en Neerbosch we gens benzinegebrek een noodlanding ge maakt. Het toestel sloeg daarbij over den kop en de eenige inzittende liep daarbij eenige ontvellingen op. Een onderzoek naar deze aangelegenheid is gaande. Een ander Duitsch vliegtuig heeft gis termiddag in de Ruigezandtepolder te Zoutkamp een noodlanding gemaakt, om dat de piloot den koers was kwijtgeraakt. Bij de noodlanding kwam de machine met den kop in een sloot terecht. Het toe stel werd zoo zwaar beschadigd, dat het moet worden gedemonteerd, doch het is door den burgemeester en de politie-auto- riteiten van Zoutkamp voorloopig in be slag genomen. Er waren drie inzittenden. DE POSTVLUCHTEN OP NED. INDIë. De positie der K.L.M. postvliegtuigen was gisteravond als volgt: Op de uitreis landden de „Oehoe" te Bandoeng, de „Pelikaan" te Rangoon en de „Valk" te Basra. Op de thuisreis kwamen de „Zilver reiger" te Basra en de „Nandoe" te Ran goon aan. KATWUK WEDEROM EEN BELGISCHE KOTTER OPGEBRACHT. Na de twee naar Scheveningen op gebrachte Belgische kotters is gister middag voor Katwijk aan Zee door de Katwijksche politie aangehouden de Belgische gamalenkotter Z. 33, afkom stig uit Zeebrugge. Hier werd eveneens geconstateerd, dat het schip binnen de territoriale wateren de garnalenvisscherij uit oefende. Ook dit schip is, evenals de beide andere schepen, naar de eerste binnenhaven van Scheveningen over gebracht ter beschikking van den Scheveningschen waterschout. Geboren: Arend z. van A. van Duy- venbode en G. Ouwehand Adriana d. van A. van Duyvenbode en G. Ouwehand Adriana d. van A. Zuyerduin en W. van Duyn Krijntje d. van B. Zuyderduin en K. A. xan der Plas Alida d. van T. van der Niet en M. van Dijk Jacoba Petro- nella d. van W. de Mol en A. van der Plas. Getrouwd: C. Varkevisser en J. Hel- lenberg. Overleden: Jacob Haasnoot 81 j. wdr. van W. de Reus. KATWIJK AAN DEN RIJN HET VLIEGVELD Ook Haarlemsche werkloozen Naai' wij vernemen zullen* bij de enkele honderden te werk gestelden bij de werk zaamheden voor het vliegveld, zich Maan dag nog een twee honderd voegen uit Haar lem. Katholiek Katwijk. De Ver Kath. Katwijk vergaderde gisteravond in het Parochiehuis. Na opening op de gebruike lijke wijze, deed de voorzitter mededeeling van een ingekomen schrijven van „Buma" met een verzoek tot storting van een bepaald bedrag. Werd aangehouden. Ver volgens was aan de orde bestuursverkiezing Na een drietal stemmingen bleek gekozen te zijn de heer C. van der Marei, die deze benoeming aanvaard. De zeereerw. heer pastoor stelt dan aan de orde het punt „be noeming eener commissie voor de te hou den bloembollenveiling ten bate der Kerk". Na eenige bespreking wordt besloten hier voor een stemming te doen houden welke tot uitslag had, dat dezelfde leden van de commissie uit 1938, de heeren Braun, Valk Castenmiller en Hub. v. Paridon werden gekozen. De datum der te houden bloem bollenveiling wordt dan vastgesteld op Dinsdag 15 Mei a.s. Na een korte rond vraag sluiting dezer vergadering met ge bed. Personalia. Bij de gemeente-bedrijven zijn benoemd: tot leerling electricien T. Guyt en voor machine-bankwerker P. L. van der Plas. Collecte. Enkele jongedames hebben zich belast met het inzamelen- van bijdra gen, bestemd tot steun voor de militaire te huizen van de ingekwartierde soldaten. De oogst bedroeg 54. LE1DSCHENDAM Gemeenteraadsverkiezing. In de een dezer dagen gehouden vergadering van de Chr. Hist. Kiesver. werd besloten om bij de a.s. geemeenteraadsverkiezing met de A.R. Partij met een gecombineerde lijst uit te komen op voorwaarde echter, dat een Chr. Hist candidaat de lijstaanvoerder zal zijn. Gaat de A.R. Partij hiermede accoord, dan zal de lijst er uitzien als volgt: no. 1 Chr. Hist., no. 2 A.R., no. 3 Chr. Hist., enz. St. Josephsgezellen. Morgen 23 April te half twaalf: belangrijke bespreking. Dinsdag 25 April te 7.30 uur Maria-Congre- gatie, daarna bijeenkomst. Donderdag 26 April te 7.30 uur biljartclub ADO en too- neelclub „Adolf Kolping" en Zaterdag 29 April na het Lof bijeenkomst. KJMV. Maandag 26 April: laatste ont wikkelingsavond van het gezagsprogram „Cultuurbolsjewisme", inleider Hans Her mans. Dinsdag te 7.30 uur Maria-Congregatie en Donderdag 26 April KJM V-a vond, scha ken, dammen, Ping-pong. NOOTDORP Bouw politiewoning. In verband met het in deze gemeente steeds meer noodige politietoezicht op den Rijksweg den Haag Utrecht is hel gewenscht, dat een tier veldwahters nabij dezen weg woonplaats heeft. Dit is thans mogelijk, doordat bij den RijKSwaterstaat het voornemen bestaat op de Kruising van den Veenweg met voor noemden weg een duboel pand te plaatsen. De gemeente zal dan in de gtlegenneid ge- stela worden een der woningen te koopen voor maximaal 4.0UU.waardoor het mogelijk zou zijn bedoelde woning als amotswoning voor den veldwachter Op dam aan te wijzen. Ten gevolge van dezen aanKoop zouden geen kosten ten laste der gemeente blijven, omdat uit de te betalen huur de stichtings- en exploitatiekosten zouoen moeten worden bestreden burge meester en wethouders geven den Raad in overweging aan het voorgelegde plan zijn medewerKing te verleenen. Woningoouwvereeniging opgericht. Donderdagavond werd in het R. K. Ver- eenigingsgebouw een vergadering gehou den om te komen tot de oprichting van een won ingbo u w v er een ig in g. De voorzitter van het voorloopig comité, de heer Th. Lindeman, heette alle aanwe zigen welkom en in het bijzonder Burge meester Schölvinck, Kapelaan Groeneveld en den heer L. van de Wal, voorzitter van den Nationalen Woningraad. Vervolgens memoreerde spreker, dat het initiatief tot deze vergadering genomen is door een voorloopig comité, hetwelk ge vormd is uit de vertegenwoordigers van de verschillende organisaties, naar aanleiding van den wensch van den Burgemeester ge uit in zijn Nieuwjaarsrede en gehouden besprekingen in den R. K. Bouwvakarbei ders- en Volksbond. Het comité, aldus spre ker, is tot de overtuiging gekomen, dat het mogelijk en wenschelijk is een woning bouwvereniging op te richten en heeft zich daarop in verbinding gesteld met den Nationalen Woningraad om op dezen avond voorlichting te verstrekken. De heer van de Wal hielti een bespreking van de totstandkoming van de Woningwet en van de mogelijkheden, welke deze wet biedt om tot den bouw van woningen te komen. Burgemeester Schöivinck zeide, dat de op lossing van het woningbouwvraagstuk sinds jaren voor hem een punt van zorg en over weging is geweest, maar dat hij steeds ge wacht heeft op het juiste oogenblik om daartoe te komen. Nu acht spreker dit ge komen, maar toch wilde hij waarschuwen voor te groot optimisme. Het is, aldus spre ker, een zaak, die met tact en beleid moet aangepakt worden. De oplossing kan op tmee manieren komen, waarvan de heer van de Wal er een besproken heeft. Een andere is gelegen in een voorstel van B. en W. aan den gemeenteraad, houdende dat aan ar beiders en middenstanders door den Raad een bouwcrediet onder hypothecair ver band ter beschikking kan worden gesteld. In de stichtingskosten moet door den aan vrager minstens worden bijgedragen 400, voor een arbeiderswoning en 500 voor een middenstandswoning, terwijl de gemeente te rest betaalt. Spreker hoopte, dat met beide middelen het gemeentebelang moge gediend worden. Staande de vergadering gaven zich 37 personen als lid der op te richten woning bouw vereen iging op. De voorzitter verklaarde daarop dat de bouwvereeniging tot stand was gekomen en dat het voorloopig bestuur, met instemming der vergadering, verdere stappen zou on dernemen. De voorwaarden en kosten van het lid maatschap zullen nog nader geregeld wor den. Eenige vragen werden tot voldoening der vragenstellers beantwoord. OEGSTGEEST Indien iemand een rijke tante of een gesjochten neef bezit, die hij om een of andere reden, in kennis wil stellen van de in deze parochie op handen zijnde feest viering, dan kan men zorgen, dat het ver schenen nummer van „De Beiaard van St Willibrord" aan tante of neef wordt opge zonden. Daartoe gelieve men de adressen van toe zending op te geven aan de secretaresse van het comité, mevr. E. van der LaanClaes- sens, Rijnsburgerweg 160. EEN GROOTE JEUGDDAG OP KOMST. Dat de R.K. Sportvereeniging als steeds zeer actief is, blijkt ook thans weer, nu wij vernemen, dat ze het plan heeft opge vat om in samenwerking met de verschil lende jeugdorganisaties in de Parcchie, op 11 Juni a.s. een groote jeugddag te orga- niseeren. Het programma voor deze dag, waar voor de besprekingen in vollen gang zijn, zal zeer grootsch van opzet zijn en be loofd iets aparts te zullen worden. Wij willen op deze besprekingen niet vooruit loópen, maar kunnen nu reeds melden, dat deze dag begonnen wordt met een speciale Hoogmis voor de Jeugd des mor gens te acht uur, waarender de geheele Oegstgeester jeugd ter H. Tafel zal nade ren. Verder zal onder alle H. Missen een predikatie worden gehouden door een be kend spreker, die hiervoor zal worden uit- genoodigd. Nadere berichten in deze courant zullen volgen, zoodra het programma definitief is vastgesteld. - ORANJEVEREENIGING. Buitengewone Algem. Vergadering. Gisteravond is in „Het Witte Huis" al hier de reeds eerder aangekondigde, doch toen niet doorgegane algem. vergadering der O.V. gehouden. De voorzitter, de heer D. G. Sanders, opende deze bijeenkomst en heette de aan wezigen hartelijk welkom. Spr. merkte nog op, dat om formeele redenen de vorige ver gadering niet is doorgegaan, zoodat deze thans opnieuw wordt gehouden. Het voor naamste punt, aldus spr., is de noodzakelijke statutenwijziging, omdat de geldigheids duur per 1 Mei a.s. vervalt. De notulen der vorige vergadering, ge lezen door den secretaris, den heer N. v. Weizen, werden onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Als 2de agendapunt volgde het vaststel len en wijzigen der statuten. Hierover ont spon zich een breede discussie, speciaal be treffende het lidmaatschap van personen buiten de gemeente woonachtig. De verga dering was het met deze wijziging niet eens, althans de noodzakelijke meerderheid van 2/3 van het stemmen-aantal werd niet be haald, zoodat dit artikel in zijn oude vorm blijft gehandhaafd: „Leden zijn zij, die in woner zijn van de Gemeente Oegstgeest. Personen buiten de gemeente kunnen ech ter wel donateur worden en hebben de zelfde rechten als de leden, uitgezonderd stemrecht". De overige artikelen werden behoudens enkele ondergeschikte wijzigin gen door de vergadering geaccepteerd. Het bestuur werd machtiging verleend even tueel noodzakelijke, door den Minister van Justitie gevraagde wijziging, aan te bren gen. Bij de rondvraag kwamen nog enkele interne aangelegenheden ter sprake, o.m. leverahtie door den plaatselijke Midden stand. De voorzitter deelde mede, dat zoo veel mogelijk getracht wordt de plaatse lijke middenstand in te schakelen. Echter moet ook het belang der O.V. niet uit het oog verloren worden. Hierna sluiting. Volksbond. De leden worden er nog maals aan herinnerd, dat er Zondag a.s. om 7 uur een H. Mis is met algemeene H. Communie. Alle leden worder. zeker verwacht. Des middags 2 uur feestvergadering, waar onze geestel. adviseur een feestrede zal houden. Half vier kinderfeest en des avonds kwar tier voor acht tooneel-uitvoering. Opgevoerd zal worden M't Verleden spreekt", tooneelspel in 4 bedrijven van Jos. Smits. Er zijn nog kaarten te bekomen bij het bestuur van den R. K. Volksbond en des avond aan de zaal tegen den prijs van 35 cent. RIJNSBURG Bloemenhandel. Het is voor de bloe- m enk weekers en ook voor den handel wel een zeer ongunstige tijd. Van export van bloemen is zoo goed als geen sprake en de algemeene toestand deed ook veel kwaad aan de binnenlandsche markt. Hier bij komt dat thans met het erg zonnige weer de aanvoer buitengewon toeneemt. Een dergelijke temperatuur als van de laatste dagen doet alle knoppen opensprin gen. In een minimum van tijd is alles bloem. En bij de slecht gestemde markt moet dit mislopen. Vandaar veel te lage prijzen voor alle bloemsoorten. De notee ring van tulpen per dozijn was: Generaal de Wet 1518, Pr. v. Oostenrijk 710, Grand due 1720, Couleur de Cardinal 15—-18, Herman Schlegel 69, Peach Bi- som 79, Duchesse de Parma 11L Prosperity 68, Rose Copland 1114, Van den Neer 8—10, Elisabeth 13—16, Kansas 1520, Fred. Moore 68, William Copland 812, Le Noter 912, Gele Prins 79- Bartigon 913, La Reine Max 710, Rij zende Zon 1214, Mr. van der Hoeff 8 10, Flamingo 68, William Pitt 11—15, Mac Kinley 68, Telescopium 912, Witte Zwaan 7—9, Farncombe Sanders 9—13, La Reine 68, Albino 1822, Aviateur 15 18, Vuurbaak 1215.' Narcissen per 100: Helios 9—14, Ser- vantes 510, King Alfred 1825, Cheer fulness 2032, P«vticus Ornatus 59, Glory 1218, Victoria 1016, Horace 12 17, Silver Phoenix 1523, Annemonen per 100 0.400.65, Freesia per bos 1215 cent, Irissen 13—18 cent, Hyacinthen per 100 1.101.70, Lilium Embelatum per 100 tak 4.405.80, Convallaria per 100 f 1.10—f 1.40. SASSENHEIM Berg en Daalpolder. In hotel „Het Bruine Paard" werd de jaarlijksche Inge landenvergadering gehouden, onder voor zitterschap van den heer Joh. C. van Rei- sen. Bij de opening met het gebruikelijke welkomstwoord waren 21 van, de 69 stem men vertegenwoordigd. Na vaststelling van de notulen van de voorgaande jaar vergadering werd de rekening over 1938 behandeld en na bespreking van de diverse hoofdstukken als volgt vastgesteld: aan inkomsten op 2301.58 en aan uitgaven op 1232.49, derhalve een batig saldo van 769.09 na ontvangst van alle nog te vor deren polderlasten. De omslag bedroeg over 1938 6.per H.A., uitmakende over de omslagplichtige groote van den polder, zijnde 128.94.37 H.A., 773.66. De onder houdskosten van de machinale bemalings inrichting (ruwoliemotor) hebben in 1938 slechts bedragen 48.15, voor olievedbruik was eveneens een gering bedrag uitgegeven n.l. 7.60. Rente van de 3 1/2% vaste geld- leening, proresto f 2700.— (oorspronkelijk 4500.— in 1930) bedroeg 134.46 met in begrip van de conversiekosten. De jaarlijk sche aflossing bedraagt f 225. De commisise voor onderzoek van de re kening over 1938 (de heeren Th. G. Romeijn, Joh. Damen Jzn. en G. Rutgerink) hadden na onderzoek alle bescheiden in orde be vonden. Tot leden van de Commissie voor onderzoek van de rekening over 1939 wer den aangewezen de heer Th. G. Romeijn, G. Rutgerink, Joh. van Noort, en tot plaats vervangende leden de heeren F. J. Damen, H. Slegtkamp en B. Warmerdam. De be grooting voor 1939 werd vastgesteld aan inkomsten en uitgaven op 2348.75. De om slag werd voor 1939 geraamd op f 6.per H.A., evenals over 1938. De vraag rees, ge zien het batig saldo over 1938, of besloten zou worden den omslag voor 1939 te ver lagen met b.v. 1.per H.A. Na bespre king werd besloten daartoe niet over te gaan, teneinde eventueele onverwachte tegenvallers te kunnen bestrijden uit de gewone middelen. Daar de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat in 1939 zal worden overgegaan tot het roestvrij maken en bespuiten van de vijzel werd op den post onderhoud bemalings inrichting 250.geraamd. Na schriftelijke stemming werd met al gemeene stemmen tot Poldermeester her kozen de heer A. C. van Ruiten te Lisse. (Stembureau de heeren J. C. van Reisen, A. C. van Ruiten en B. Warmerdam). De keur of politieverordening van den polder was herzien en werd ter vergadering aan de aanwezige Ingeland uitgereikt. Deze is voor de andere Ingelanden verkrijgbaar bij den secretaris Beukenlaan 18, Sassenheim. Door den voorzitter en andere Ingelanden werden waardeerende woorden gesproken over wijlen den heer C. Plasmeijer, die de belangen van den polder immer op voor beeldige wijze behartigde. De bemaling van den polder werd door hem op correcte wijze verzorgd. Na bespreking van een event, wijziging in het betalingssysteem van de polderlasten werd de vergadering door den voorzitter gesloten. VOORSCHOTEN K.J.M.V.-nieuws. Woensdagavond 19 April was de K.J.M.V. „St Jan Baptist" weer als gewoonlijk in „Ons Eigen Huis" bijeen. Nadat de voorzitter geopend had met den groet der jongeren, gaf hij het woord aan den heer J. C. Wagtendonk Sr., die een lezing hield, getiteld: „Waarom?" Na een korte verklaring van den titel, volgde een zeer interessante uiteenzetting van den toe stand, waarin op het oogenblik de Neder- landsche weermacht zich bevindt. Spreker stelde ons hieromtrent zeer gerust. Wij be hoeven niet bang te zijn, zoo sprak hij, want onze grensbeveiliging is wel zoo sterk, dat zfj, zeer zeker, althans voorloopig, een invallend leger, kan weerstaan. De lezing werd door de vele aanwezige K.J.M.V.'ers met intense aandacht gevolgd, en van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd druk gebruik gemaakt Na spr. bedankt te hebben, sloot de voor zitter op de gebruikelijke wijze de bijeen komst Voor de laatste April-bijeenkomst staat op het program: een lezing door den moderator. Werkverschaffing. De gemeente Voor schoten is in staat gesteld 20 werklooze ar beiders te kunnen plaatsen in het van Rijks wege aan te leggen vliegveld te Valken burg. Reeds Maandag a.s. kan met de plaatsing een aanvang worden gemaakt. 203. „OOOaaaah" geeuwde Big, toen ze terugliepen, „dat hebben we netjes opgeknapt." „Natuurlijk heeft de een of andere suffe bezoeker een eindje sigaret ergens neerge smeten," riep Joko. Toen kropen ze voor de tweede maal onder de woL 204. Toch waren ze den volgenden morgen weer vroeg op, want het was de laatste dag van de Jamboree, en daar wilden ze geen minuut van missen. Het publiek scheen er ook zoo over te denken, want er kwamen zooveel bezoekers, dat je let^rlijk over de hoofden kon loopen.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6