Frankrijks krachtproef Werden onze kerken geroofd BUITENLAND Nieuwe decreten en nieuwe lasten Versterking van Frankrijks defensie ZATERDAG 22 APRIL 1939 DE LEIOSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 Zij werden met geweld aan de katholieke meerderheid ontnomen. Opheldering van misverstand Een onzer abonné's zond ons de volgen de vraag: Van niet-katholieke zijde hoort men soms beweren, dat de kerken en ker kelijke goederen door de Hervorming geheel rechtens van katholieke in protestantsche handen zijn overgegaan. De oude christelijke Kerk der eerste eeuwen, aldus beweert men, was zoo verworden, verroomscht, dat een her vorming, een zuivering van dwalin gen niet kon uitblijven. Bij deze Re formatie wilde een deel der ver- roomschte Kerk geen herstel en scheid de zich af; de rest, het grootste deel keerde terug tot de ware leer, noemde zich voortaan de Gereformeerde of Ned. Herv. Kerk en behield rechtens de kerken, goederen enz. als haar wet tig eigendom, die haar bovendien de Staat terecht toewees. Wat moet men hierop antwoorden? Ik meende niet beter te weten, dan dat aanvankelijk slechts een klein gedeel te van ons volk tot de reformatie overging, terwijl de meerderheid nog langen tijd de katholieke kerk trouw bleef. Aan de beantwoording van deze vraag, die een onderwerp betreft, dat van vele zijden belangstelling trekt, zullen eenige artikelen worden gewijd door een bij uit stek deskundigen schrijver. Het eerste de zer artikelen laten wij hier volgen. In de Middeleeuwen bezat ons land tal rijke prachtige kerken, die als monumen tale bouwwerken niet alleen het sieraad, de glorie en het middelpunt waren van stad en dorp, maar die evenzeer getuig den van het groot geloof onzer voorvade ren en hun liefde voor de kerk, die nu zelfs nog spreekt, al zijn de overgebleven kerkgebouwen van hun ouden luister ont daan. Want zij verhalen ons van een tijd, dat zij rijk waren aan altaren, kostbaar heden en kunstvoorwerpen, door de ge- loovigen geschonken voor onderhoud en opluistering van hun tempels, het middel punt van hun godsdienstig en maatschap pelijk leven. Liefde voor hun kerkge bouw, zoowel als de zorg voor hun eigen zieleheil en dat van anderen, deden de geloovige Middeleeuwers tal van stichtin gen en fondsen in het leven roepen: vica- rieën, memorie- en getijde-goederen, kloosters enz., tot onderhoud der geeste lijken, het opdragen van H.H. Missen. En tot leniging van nood en ellende, tot verpleging van zieken verrezen de Godshuizen en gasthuizen. Maar vóór al les stond voorop de eer van God, de bloei der Kerk, en het geluk, tijdelijk en eeuwig, der naasten, waarvoor edelmoedig en rij kelijk groote sommen werden besteed overal in ons vaderland, niet het minst ook in Leiden, waar hier zoowel als elders nog verschillende overblijfselen van ker ken en stichtingen, hoe verminkt 6oms ook, luide getuigen van het geloof, de godsvrucht, de echt christelijke liefde on zer katholieke voorouders. Er kwam een tijd helaas, waarin dat al les moest verdwijnen. De Hervorming ont nam aan de katholieken hun kerken en kerkelijke bezittingen, ofschoon zij nog gedurende langen tijd (tót in de 17e eeuw) het meerendeel der bevolking uit maakten. Niet, zooals in den Bataafschen en Franschen tijd voortdurend door niet- katholieken werd betoogd, en zooals soms nog, tegen alle historie in, wordt beweerd van niet-katholieke zijde, „de meerderheid der oude christelijke Kerk, die in haar bestanddeelen hetzelfde bleef en alleen bij de Hervorming gezuiverd werd van inge- sloopen misbruiken, verbeterd en veran derd, waarbij de minderheid, de katholie ken zich maar moesten neerleggen of an ders de vereeniging der christelijke Kerk verlaten", neen, niet een gereformeerde, oude, in wezen dezelfde christelijke Kerk behield haar wettig eigendom, want de hervormde kerk was een nieuwe kerk, zooals prof. Van Apeldoorn duidelijk schreef: „en zoo verrees op de puinhoopen van de Katholieke Kerk een nieuwe kerk, de Gereformeerde. Zij was een nieuwe kerk; hare organisatie kerkeraden, clas ses, synoden miste continuïteit met het verleden". Vervolgens was het ook niet een katho lieke minderheid, die met geweld werd beroofd van haar oude bezittingen door een overgroote hervormde meerderheid. Het was Oldenbarnevelt die getuigde, dat tijdens het twaalfjarig Bestand (1609 1621) de katholieken in Holland nog 90 pet. van de bevolking uitmaakten. En toch was toen dit overgroote deel der bevol king van ons vaderland reeds nagenoeg een halve eeuw lang van alle kerken, kloosters en andere kerkelijke goederen beroofd door de bovendrijvende partij, die de Katholieke Kerk haar bezittingen had ontnomen, de kloosterlingen verjaagd uit hun kloosters, die den ouden gods dienst trouw gebleven geloovigen uit hun prachtige heiligdommen had verdreven, waar de gruwel der verwoesting onschat bare kunststukken en voorwerpen van historische waarde vernield, en waaruit met ruw geweld was verwijderd, wat door vrome voorvaderen tot uitoefening en luister van den eeredienst, in den loop der eeuwen was bijeengebracht. Men ontnam aan de katholieken hun kerkgebouwen, niet alleen omdat men ze noodig had voor den protestanten eere dienst, maar ook en alleen om de katho lieken te treffen in hun heiligste gevoe lens. In het boek van P. Noordeloos: „De restitutie der kerken in den Franschen tijd", vindt men de voorbeelden daarvan aangehaald, hoe in geheel of nagenoeg ge heel katholieke streken, als bijv. in Bra bant, de oude parochiekerken of geheel leeg stonden, onbeheerd en verlaten ver weerden, óf slechts door enkele protes tanten werden gebruikt, terwijl de geheele katholieke bevolking gedwongen was te kerken in schuren en stallen, en later, te gen duur gekochte concessie, in schuur- kerkjes, die toch vooral van buiten het aanzien van een kerk niet mochten heb ben en derhalve bij voorkeur met riet ge dekt, en van schuurramen moesten voor zien zijn! En toch hadden de katholieken zich in den strijd tegen Spanje goede Nederlan ders getoond, een strijd, die begint als een gemeenschappelijk verzet voor de vrij heid, maar die door den loop der omstan digheden, toen de Calvinistische partij de leiding had gekregen, tegen den zin van den Prins, tot een godsdienststrijd is mis vormd. Het was wederom Oldenbarnevelt, die getuigde voor de rechtbank, dat „ook onder de papisten veel opregte beminders van 't vaderland zijn, gelijk zij van den beginne der oorloge getoont hebben". Het „verraad" van Rennenberg, het feit, dat enkele katholieken in 1621 probeerden om Tiel aan Spaansche zijde te brengen, kan hiertegen niets aanvoeren, als men in aanmerking neemt, dat de beloften van godsdienstvrijheid stelselmatig door de Calvinisten werden geschonden. Groen van Prinsterer zegt uitdrukkelijk: „noch godsdienstvrede, noch eed, noch belofte werden gehouden door de aanhangers van den hervormden godsdienst". Hoe dikwijls is het niet gebeurd, dat bij de belegering van een stad, het stedelijk bestuur nog de voorwaarde stelde, dat de katholieke gods dienst vrij zou blijven. Maar de overwin naars voerden, tegen den wil der meer derheid, de hervorming in, dreven de ka tholieken uit hun kerken en ontnamen hun de kerkelijke goederen. En dit ge beurde niet alleen in Brabant, maar even zeer in het Noorden van ons land. In het reeds genoemde boek van Noordeloos vin- De uitvaart van wijlen mevrouw Mann - Bouwmeester heeft Vrijdag 'plaats gehad. De rouwstoet bij het verlaten van den Stadsschouwburg te Amsterdam - Naast den lijkwagen onderscheidt men links van voor naar achter, mevr Annie van der Lugt Melsert van Ees, Lily Bouwmeester en Wiesje Bouwmeester; rechts van voor naar achter: mevr. Julia Cuypers en mevr. Frenkel Zomersproeten verdwijnen spoedig door een pot SPRUTOL der. wy daarvan de voorbeelden genoemd: Breda, Groningen, waar de afgevaardig den van alle standen eischten dat de oude katholieke godsdienst en de vrije uitoefe ning daarvan werden gewaarborgd, maar de belegeraars legden aan de overwonnen stad zonder meer den gereformeerden godsdienst op en de kerken werden aan de katholieken ontnomen. Evenzoo ging het in Holland en andere gewesten, waar vrijwel overal de hervorming met geweld werd ingevoerd, zoodat de bewering van niet-katholieken, welke men soms nog kan hooren, dat de overgang spontaan en vrij willig is geweest, of dat een pastoor met heel zijn kudde tot het protestantisme is overgegaan en de kerk vanzelf meenam, slechts voor enkele plaatsen waar kan zijn, maar in het geheel niet als algemee- ne regel kan worden aangevoerd. De ge schiedenis wijst uit, dat nagenoeg overal de kerken en de kerkelijke goederen met geweld aan de overwegend katholieke be volking zijn ontnomen. G. BELGIË DE VOORZITTER DER BELGISCHE KAMER Van Cauwelaert gekozen De katholieke staatsminister, mr. dr. Frans van Cauwelaert werd gisteren in de kamier na drie stemmingen gekozen tot voorzitter van de kamer van volksver tegenwoordigers. Van Cauwelaert bekwam in laatste instantie 78 stemmen tegen 73 aan den sociaist Huysmans, die voorzitter was tot voor de parlementsontbinding. Bij de eerste stemming behaalde Huys mans twee stemmen meer dan van Cauwe laert, doch hiermede was de volstrekte meerderheid nog niet bereikt. Het feit, dat drie stemmingen noodig wa ren, vindt zijn oorzaak in de onbetrouw baarheid der liberalen aldus bericht de Brusselsche correspondent van de „Msbd." De moreele afspraak was immers, dat in de kamer de katholieke en de liberale re geer in gspartij en voor een katholieken- en in den senaat voor een liberalen voorzitter zouden stemmen. Inplaats daarvan ont hielden de meeste liberalen zich bij de stemming op den naam Van Cauwelaert. Het spreekt vanzelf, dat deze unfaire handelwijze door de* katholieken streng wordt veroordeeld, die onmiddellijk na de stemming een spoedvergadering hielden. De heer van Cauwelaert dacht even na, om onder de gegeven omstandigheden het voorzitterschap niet te aanvaarden, doch zijn partijgenooten heben hem van gedach ten doen veranderen, omdat anders Huys mans voorzitter zou zyn geworden en de regeering hierdoor in een moeilijk parket zou komen te verkeeren. KABINET HEEFT REGEERINGS- VERKLARING GOEDGEKEURD De Belgische ministerraad heeft gisteren den tekst der regeringsverklaring goedge keurd, welke volgende week in de Kamer zal worden voorgelezen De raad heeft vervolgens de maatregelen besproken inzake de toekenfling van scha deloosstellingen van militairen, die onder de wapenen zijn geroepen. Maandag zal de ministerraad het wetsontwerp op de spe ciale volmachten bestudeeren. DU1TSCHLAND MAATREGELEN TEN GUNSTE VAN RENTETREKKERS EN OORLOGS SLACHTOFFERS Ter gelegenheid van den vijftigsten ver jaardag van Hitier heeft de rijksregeering een aantal maatregelen genomen ten gun ste van renteniers en oorlogsslachtoffers. Op het gebied der rijksverzekering zijn o.m. de kindertoeslagen en de uitkceringen voor weezen verlengd tot de voleindiging van het achttiende levensjaar. De sociale voorzorgen voor oorlogsslachtoffers zijn aanzienlijk verbeterd. NIEUWE DISCIPLINAIRE WETTEN VOOR DE EVANGELISCHE KERK Met goedkeuring van rijksminister Kerrl zijn de disciplinaire wetten voor de Duit- sche Evangelische Kerk herzien. De disciplinaire rechtbanken krijgen vol macht tegen weerspannige dominéés, die in gebreke blijven zich aan te passen bij de orde van het Derde Rijk, of die in hun plicht jegens de Kerk of hun loyaliteit jegens den Fuehrer, het volk of het Rijk te kort schieten. Predikanten worden op gelijken voet ge steld met de burgerambtenaren, d.wz dat de rassenwetgeving van Neurenberg op hen toepasselijk is. EEN AMERIKAAN OVER DE STEMMING IN DUITSCHLAND Philip Lafolette, de leider der Axneri- kaansche progressistén, heeft in de immi gratiecommissie van het Congres, dat bezig is met de bestudeering van een ontwerp betreffende toelating van 20.000 uitgewe Ingrijpende maatregelen Na afloop van den ministerraad, welke gis teren om half vijf was bijeengekomen, heeft de Fransche minister van binnenlandsche zaken het volgende communiqué gepubli ceerd: Na grondige bestudeering vau een door minister-president Daladier ingediend over zicht van de nationale behoeften, heeft de minister v.an financiën, Paul Reynaud, een algemeen overzicht gegeven van den econo- mischen, financieelen en monetairen toe stand, zooals deze zich na vijf maanden na tionale inspanning onder bevredigende om standigheden heeft ontwikkeld. De nieuwe lasten ten behoeve van de na tionale verdediging vereischen een nieu we inspanning van de natie, welke de re geering besloten heeft over alle groepen van burgers gelijk te verdeelen. De ministerraad heeft daarom de volgen de wetsdecreten goedgekeurd: Rubriek 1: Nieuwe krachtsinspanning voor de nationale defensie. Ie. Decreten, houdende machtiging tot het aangaan van verplichtingen en de opening van credieten voor betalingen ten behoeve van de ministeries van oorlog, marine, luchtvaart en koloniën. 2e. Bespoediging van betalingen, in het bijzonder betrekking hebbend op de natio nale verdediging. 3e. Organisatie der voedselvoorziening der bevolking in tijd van oorlog. Rubriek II: Maatregelen betrekking heb bend op de krachtsinspanning voor de nationale verdediging. Ie. Medewerking van het kapitaal: Con trole op de inkomsten, ten einde belasting fraude tegen te gaan; belasting tot een af gerond bedrag op bepaalde inkomsten, wel ke thans zijn vrijgesteld; beperking der winsten van ondernemingen, welke voor de nationale verdediging werken; 2e. Heffing van een belasting ten behoeve van de bewapening en vrijstellingen: In stelling van een belasting voor de bewape ning van 1 pet. op de betalingen; vrijstel ling van 2 Opct. op patentrechten; verzach ting der belastngbepalingen ten bc-hoeve van de productie: De omzet moet ten minste 500.000 frs. be dragen, wil men, wat belasting op indus- trieele en handelswinsten betreft, kunnen profiteeren van den aanslag ambtshalve naar uiterlijke kenteekenen; vrijste1 ling van belasting op landerijen. Rubriek IH: Verlichting van de lasten van den Staat. Regime voor industrieelen alcohol; me dewerking van de schatkist voor het doen verminderen der graanoverschotten van 1938 en maatregelen, welke beoogen in het vervolg nieuwe overschotten te voorkomen; inkrimping van de uitvoering van groote werken; verlaging der credieten voor we genaanleg; herziening der financieele deel neming in openbare ondernemingen; ad ministratieve reorganisatie der credietver- leening aan departementen en gemeenten; hervorming van het administratieve .stelsel voor de stad Parijs en het departement Sei ne; herziening van 't financieele stelsel van het departementaal beheer; algemeene richtlijnen wat betreft de afvloeiing van overtollig personeel va nde openbare dien sten; maatreelen met betrekking tot het hulppersoneel der spoorwegen. Rubriek IV: Medewerking van den ar beid. Decreet inzake den arbeid en de glijden de loonschaal; decreet inzake den arbeid bij de koopvaardij. Rubriek V: Economische maatregelen. Decreet, maatregele.n bevattend tot sti muleering van de bouwnijverheid; de creet dat betrekking heeft op vrij willigen steun aan de bewapening. Het complex van maatrëgelen, waartoe o.m. behoort de creatie van bewapenings bons met een looptijd van 2 jaar, zal bin nen het kader van een driejarenplan in staat stellen een krachtige poging te doen de bewapening op te voeren tot het peil, dat door de tegenwoordige internationale situatie vereischt wordt. De ministerraad heeft tenslotte een de creet goedgekeurd, waarbij bepaald wordt, dat propaganda, gevoerd met uit het bui tenland afkomstige middelen, wordt ver boden. REYNAUD LICHT DE MAATREGELEN TOE. De Fransche minister van financiën, Paul Reynaud, heeft gisteravond zijn aangekondigde radiorede gehouden De minister zeide daarbij o.m.: „Ik richt my tot u allen, Franschen, die den grooten ernst van deze uren begrypt. Het is myn harde plicht nieuwe offers van u te vragen, omdat wij nieuwen feiten het hoofd moeten bieden. Het is uw recht te verlangen, dat deze offers redelijk zyn. Of wy willen of niet, wy zyn allen medespe lers in het drama, dat zich tegenwoordig in Europa afspeelt. In het Westen leven be wonderenswaardige kleine, vrye volken, waarvan één klaar staat zoo noodig zijn land onder water te zetten en een ander verklaart, dat het liever zal sterven dan het hoofd te buigen. Daarnaast ligt Frankrijk, dat groeit, naarmate het ernstiger wordt bedreigd. Frankryks kracht is nooit zoo noodig geweest vopr het land zelf en voor de wereld. Wat zou Engeland kunnen doen indien Frankrijk morgen verdween? Wat zou zelfs het groote Amerika kunnen doen? De legende van de verzwakking van het Fransche ryk is verdwenen en slechts de realiteit van het Europeesche evenwicht, dat hersteld moet worden, is overgebleven. Het opbrengen van deze vijftien milliard beteekent een krachtproef tusschen het totalitaire stelsel en het democratische regiem, zooals het onze. Ons stelsel be schikt over tal van hulpbronnen en wij zul len deze krachtproef dan ook winnen! Reynaud zeide vervolgens, dat hij niet heeft willen overgaan tot de instelling van werkkampen, de 60-urige werkweek, brood- en suikerkaarten, wisselcontrole en controle op de arbeidsmarkt. Ik heb dat niet gewild, aldus spr., omdat het land door zijn existentie zelf de beginselen moet verdedigen, die Frankrijk vertegenwoor digt Als voorloopigen maatregel heeft de re geering bepaald, dat dè normale werkweek 45 uur zal zyn. Zij heeft bovendien de mo gelijkheid van nog meer overuren ge schapen. De verlenging van den arbeids duur is vooral noodzakelijk by de open bare diensten en daarom heeft de regee ring deze 45-urige week ingesteld, die bovendien vermindering van het overtol lige personeel by sommige openbare be- dryven mogelijk zal maken. Na een opsomming van de getroffen be zuinigingsmaatregelen te hebben gegeven, verklaarde Reynaud, dat de bezuinigingen dit jaar nog niet haar volledige uitwer king zullen hebben. Daarom was het nood zakelijk een nieuw offer te vragen in den vorm van een belasting. Met ingang van 1 Mei zal van alle verkoopen een bewape ningsbelasting van één procent worden ge heven. Als gij iets koopt, zal een honderd ste deel van hetgeen gij betaalt, voor de be taling van de vliegtuigen en kanonnen dienen. Den handel zal een compensatie worden gegeven, door vermindering van de patentbelasting met 20 De minister gaf vervolgens een over zicht van de maatregelen, die ten doel hebben de gevraagde offers gelijkmatig over het geheele volk te verdeden. Spr. gaf hierby een opsomming van de door de regeering aangenomen decreten en zeide, dat er van een deflatle-politiek geen sprake is. De bedoeling is uitsluitend orde op zaken te stellen in onze nationale huishouding Is dit de laatste krachtsinspanning, die wy van u verlangen? Het laatste offer? Ik weet het niet. Wij hebben onzen plicht ge daan. Het is thans aan U den uwen te doen In deze dagen wordt de vrede veroverd of verloren. Deze vrede is de groote prijs voor de inspanning, welke van u wordt ge vraagd. Verheft u boven uzelve. Denkt aan het lot van uw kinderen, uw vaderland, de vrijheid. Tezamen zullen wy den vrede redden". ken Duitsche kinderen, verklaard, dat 75 pet. der Duitsche bevolking „anti-Hitleri- aansch" is. Hy wees er daarbij op, dat hy zyn meeninig baseerde op een recente reis door Duitschland. ITALIË AFSCHEIDSBEZOEK VAN PERTH AAN MUSSOLINI. De scheidende Britschc ambassadeur, lord Perth, heeft gisteren een afscheidsbe zoek aan Mussolini gebracht. Hy is een half uur bij Mussolini ge weest. Het onderhoud was, zegt men in Britsche kringen, van zeer hartelyken aard. Ook is lord Perth door den Paus in audiëntie ontvangen. ENGELAND BEZOEK VAN PRESIDENT ROOSEVELT TE VERWACHTEN? Waarschijnlijk in het najaar. De „Star" schrijft: „Daar het bezoek van den Britschen koning en de koningin aan de Vereenigde Staten officieel ia, is het bijna zeker, dat president en mevrouw Roosevelt zullen worden uitgenoodigd voor een bezoek aan Groot-Brittannië. Het gebruik zou vereischen, dat dit bezoek ta melijk spoedig geschiedt; waarschijnlijk in het najaar" Toch verklaren Amerikaansche diploma tieke kringen desgevraagd niets te weten van een dergelyk plan. Het bericht schijnt voor het oogenblik vooral gebaseerd op veronderstell i n gen.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 5