'De Liturgie der Kerk) FAILLISSEMENTEN Land- en Tuinbouw Will U leis weien? WEEK-END. LIED VAN DEZEN TIJD ZATERDAG 22 APRIL 1939 OE c'«vc(3t|r rai|P4fjT VIERDE BUD - PAG. II GEMENGDE BERICHTEN drama in oudelieden- gesticht te uithuizen Oude vrouw vermoord HAAR BROER IN ARREST GESTELD. Gisterochtend kwam de 45-jarige J. W. te Uithuizen (Gron.) bij de buren ver tellen, dat zijn zuster, de 63-jarige onge huwde Cornelske W., die in het Gere formeerde Oudeliedenhuis te Uithuizen woont, met verbrijzelde schedel in den gang van haar woning lag. Men vond inderdaad mej. W. cfood op den grond liggen. Haar schedel was, zooals bij nader onderzoek bleek, net een bijl ingeslagen. Spoedig was de politie onder leiding van den burgemeester, mr. A. Brinkman en de justitie uit Groningen aanwezig om een onderzpek in te stellen. Men vond aanleiding om W., die zeer ongunstig bekend staat, te areslceten. De man gehuwd en vader van zeven kin deren. Hij leeft gescheiden van zijn vrouw en leidt een zwerversleven. Eenigen tyd geleden gaf hy zich uil voor inspecteur der werkverschaffing, waarvoor hy zich een dezer dagen voor de rech'bank te Gro ningen moest verantwoorden. W. is, als verdacht van den moord, ter beschikking van de justitie te Groningen gesteld. Het is den justitie gebleken, dat de oude vrouw in het water moet hebben gelegen, omdat haar kleeren geheel nat waren. De verdachte blijft intusschen hardnekkig ontkennen het misdrijf te heb ben gepleegd. Nader vernemen wij, dat de justitie aan vankelijk in de meening verkeerde, dat hier sprake was van zelfmoord, doch bij nader onderzoek kwam vast te staan, dat dit niet het geval was. De verdachte blijft hardnekkig ontken nen. GRIJSAARD WILDE DEN WEG OVERSTEKEN. Op slag gedood. Op den Tegelschenweg ongeveer ter hoogte van den Kerkhofweg te Venlo is, naar de „Limb. Koerier" meldt, de 95-jari- ge P. de Bruin door een vrachtwagen aan gereden en gedood. Het slachtoffer, dat op den Tegelschen weg woonachtig was, schynt geen acht geslagen te hebben op hel verkeer, want juist, toen hij den weg wilde oversteken, kwam een vrachtwagen met groote vaart aangereden. De bestuurder, die nog signa len gaf, wilde den man, die een oogenblik aarzelde, maar onmiddellijk daaiop weer verder stapte, nog ontwijken, doch de af stand was te kort. Ondanks het krachtig remmen, waardoor de vaart aanzienlijk verminderd was, was de botsing zoo he vig, dat de man met het hoofd tegen den zijkant van den wagen sloeg, tengevolge waarvan hij een bloedende wonde kreeg en hij korten tijd na het ongeluk over leed. DOODELIJK MOTORONGELUK. Gisteravond raakte op den Rijksweg HengeloBorne nabij de electrische cen trale te Hengelo de ongeveer twintigjarige motorijder Eshuis uit Vriezenveen, die op weg naar huis was en met groote snelheid reed, in een flauwe bocht de macht over het stuur kwijt, waardoor hy tegen een van den anderen kant komende vracht auto van de firma Nijhuis uit Hengelo botste. De jongeman was vrywel op slag dood. De auto werd aan de voorrijde be schadigd. HET DOODELIJK ONGEVAL MET DE ZAND LORRIE TE SCHEVENINGEN. Omtrent het ongeval met een lorrie te Scheveningen, waardoor een arbeider werd gedood, vernemen wij nader het vol gende: Het slachtoffer, de 40-jarige A. de J., bevond zich met twee andere arbeiders op een van de kipkarren, welke bij het onderhavige werk den aanleg van wan delpaden in werkverschaffing door de duinen worden gebruikt voor het ver voer van zand en afval. De lorrie reed met vrij groote snelheid een helling af, toen de mannen zagen aankomen, dat het geladen voertuig in een bocht zou kan telen. Twee hunner wisten er veilig af te springen, doch genoemde de J. viel dus danig, dat hij de lorrie over het lichaam kreeg. meth et reeds gemelde noodlottige gevolg. Het stoffelijk overschot is naar het zie kenhuis Zuidwal overgebracht. MAN IN BRAND GERAAKT. Toen gistermiddag een bewoner van de Marnixstraat te Amsterdam in heA souster- rain bezig was met het smelten van para- fine op een gascomfoor, sloeg de vlam in ^e pot, ten gevolge waarvan 's mans kleeren vlam vatten. Hij rende de deur uit en sprong in het water van de Lijnbaans gracht. Nadat men hem op het droge had gebracht, bleek hij ernstige brandwonden aan hoofd, armen en handen te hebben bekomen. Het slachtoffer, dat 24 jacr oud is, werd naar het Wilhelminagasthuis overgebracht. FEEST VAN DEN H. JOSEPH Als niet anders wordt aangegeven dage lijks Gloria en Credo. Vanaf Woensdag Pre fatie v. d. 11 Joseph. Kleur: Wit ZONDAG 23 April. Tweede Zondag na Paschen. Mis: Misericordia. 2e gebed v. d. H. Georgius, Martelaar; 3e Concede (ter eere van Maria). Prefatie van Paschen (In vullen: vooral in dezen tijd). Van de barmhartigheid van God is geheel de aarde vervuld. (Introitus). Boven alles schittert Gods barmhartigheid uit in de bo vennatuurlijke orde der genade. Christus, ons voorgesteld onder het beeld van den Goeden Herder (Alleluja-vers, Evangelie, Communio), heeft in Zijn barmhartigheid in liefde gedaan, wat Hij kón doen, om ons, Zijn verdwaalde schaapjes, tusschen de doornen van de zonden, weer terug te bren gen in de weide van Zijn Goddelijke ge nade. Daarvoor heeft Hij veel geleden (Epis tel), ja zelfs Z(jn leven gegeven (Evange lie). Laat ons dankbaar volgen de voetstap pen van den goeden Opperherder van onze zielen (Epistel), naar Zyn stem luisteren (Evangelie), iederen dag opnieuw, reeds bh ons ontwaken onze ziel tot Hem verheffen (Offertorium), opdat wij na dit genade leven ons eeuwig mogen verheugen over de genade, hèt geschenk van de liefdevolle barmhartigheid van God. (Postcommunio). MAANDAG 24 April. Mis v. d. H. Fidelia van Sigmaringen, Martelaar: Protexisti. Geen Credo. Kleur: Rood. De heilige Fidelis van Sigmaringen, eerst beroemd advocaat, muntte later als Capu- cijn uit door versterving en zelfbeheer- sching. Door de Congregatie tot voortplan ting des geloofs uitgezonden, werkte de heilige met ijver aan het Missiewerk en verdiende als eerste Martelaar van die Con gregatie zijn leven te mogen geven in 1622. DINSDAG 25 April. Feestdag v. d. H. Marcus, Evangelist. Mis: Protexisti. 2e ge bed uit de Mis: Exaudivit (zie in het Mis boek achter den vijfden Zondag na Pa schen). Prefatie v. d. Apostelen. Kleur: Rood. Waar de processie gehouden wordt volgt na de processie de Mis Exaudivit (zie ach ter den vijfden Zondag na Paschen). In kerken waar slechts één H. Mis wordt opge dragen na de processie in de H. Mis, 2e ge bed v. d. H. Marcus. Geen Gloria en geen Credo. Prefatie van Paschen. Kleur: Paars. In kerken, waar meerdere H.H. Missen worden opgedragen na de processie ook de Mis Exaudivit, geen Gloria, geen Credo. 2e gebed Concede; 3e voor Kerk of Paus. Pre fatie van Paschen. Kleur: Paars. Vóór de H. Mis behoort de processie te worden gehouden, waaronder de Litanie van alle Heiligen wordt gezongen met her haling van iedere aanroeping en bede. Deze gewoonte dateert van de 4e eeuw en is een verchristelijking van een heidensche pro cessie, welke op 25 April door de velden trok ter eere van den beschermgod tegen brand in het koren. Vandaag wordt nu de processie gehouden of minstens de Litanie gebeden om Gods onmisbaren zegen af te smeeken over de vruchten der aarde. WOENSDAG 26 April. Feestdag v. d. H. Joseph, Patroon van de geheele Kerk. Mis: Adjutor. 2e gebed (alleen in stille H.H. Mis san) v. d. H.H. Cletus en Marcellinus, Mar telaren. De heilige Joseph, tijdens zijn leven be schermer. van het vleeschelijk lichaam van Christus, is door Paus Pius IX, z.g. in 1870 verheven tot beschermer van het geheim zinnig lichaam van Christus, de H. Kerk, door vele vijanden omsloten en door zware rampen bedreigd. „H. Joseph, wees onzer indachtig en treed by uw Goddelijk Voedsterkind voor ons op met de hulp van uw gebed". DONDERDAG 27 April. Mis v. d. H. Pe trus Canisios, Belijder en Kerkleéraar: In medio. 2e gebed v. h. octaaf v. d. H. Jo seph. Petrus Kanis, later Canisius, den 8sten Mei te Nijmegen in 1521 geboren, erfde van zijn ouders: Petrus en Aegidia van Hene gouwen innige liefde voor het geloof en op rechte trouw aan de ééne, ware Kerk. Pe- GROOT AANTAL INBRAKEN TE LEUSDEN. Gisternacht is in een zevental woningen te Leusden, gelegen aan den rijksstraat weg en de Schoolsteeg, ingebroken. De buit bestond o.a uit een aantal geldbedra ge, twee fietsen en een gouden horloge Van de daders ontbreekt elk spoor. Uitgesproken: G. J. van de Pol, Rotterdam, Pleinweg 153. Cut.: mr. G. Belzer, Rotterdam. Mr J. Ivens houder van een adviesbu reau aan den N. Z. Voorburgwal no. 286, Amsterdam en aldaar wonende. Cur.: mr. O. G. Veenstra, Leidschegracht 25, Am sterdam. S. A. 't Hoen, radiohandelaar, den Haag, Veenkade 8, handelende onder den naam Radio Tempo. Cur.: mr. A. M. J. G. Win- termans, den Haag. trus had veel goede hoedanigheden en aan leg tot degelijke godsvrucht, maar was geen kind zonder fouten. Hij was van nature driftig, een echt parmantig bugemeesterszoontje, die met de bescheidenheid lang niet op goeden voet stond. De „heilige" is hij geworden na veel strijd en zelfoverwinning, gebed en ver sterving. Op veertienjarigen leeftijd was hij genoeg onderlegd om de hoogere studies, waarvan destijds het brandpunt te Keulen was, te volgen. Hij ging dan ook naar Keu len en daar wachtte hem een belangrijke levensomkeer Hy nam n.L zUn intrek in een studentenconvict, waarvan Nicolaas Esch, een Hollandsch priester, één van de leiders was. Esch wist de muur van trots en zelfoverschatting in Canisius te slechten en hem te maken tot een nederig dienaar van God. Van Esch leerde den jeugdigen Petrus inzien de leegheid van de wereld, met het gevolg, dat hij zich meer en meer van haar afkeerde. Op 9-jarigen leeftijd promoveer de Petrus tot „meester in de vrije kunsten". Hij ging terug naar Nymegen, waar zijn vader hem wilde uithuwelijken aan een schatrijk meisje. Petrus, begreep nu, dat hy kiezen moest en hy koos het beste deel. Op 19-jarigen leeftijd deed hij vrij en bly de gelofte van zuiverheid, ging weer terug naar Keulen om zijn geestelijken leidsman te raadplegen cn als 22-jarige sloot hy zich aan bij de Sociëteit van Jesus. In 1547, een jaar na zijn priesterwijding, legde hy de plechtige gelofte af, waardoor hij voorgoed bij de Sociëteit werd ingelijfd. Als priester en zoon van St. Ignatius heeft Petrus vijftig jaren lang en juist in de jaren, waarin de ketterij met onstuimige kracht alles scheen te verpletteren, gestreden met vastberaden heid, met kracht en doorzicht, met voor zichtigheid en bescheidenheid en gematigd heid en zachtmoedigheid. En in die strijd tegen dq „nieuwe leer" heeft hy de lei ding gehad. Petrus stierf den 21sten Decem ber 1597. Paus IX, z.g. heeft hem zalig, Paus Plus XI z.g. de Zalige heilig verklaard en om zijn buitengewone verdiensten voor de Kerk verheven tot Kerkleeraar. VRIJDAG 28 Aprü. Mis v. d. H. Paulus v. h. Kruis, Belijder: Christo. 2e gebed v. h. octaaf v. <L H. Joseph; 8e v. d. H. Vitalis, Martelaar. De heilige Paulus was een groot vereer der van het heilig Lijden, ter vereering waarvan hij stichtte de Orde van de Pas- sionisten (Passio is lijden). ZATERDAG 29 April. Mis v. d. H. Petrus van Verona, Martelaar: Protexisti. 2e gebed v. h. octaaf v. d. H. Joseph; 3e voor den Paus: Kleur: Rood. In het begin van de 13de eeuw werd de heilige Petrus uit niet-katholleke ouders ge boren. De leermeester, aan wien zijn vader hem om zijn wetenschappelijke vorming toevertrouwde, was een ijverig katholiek. Aan hem dankt de heilige z(jn geloof. Als 15-jarigen ontving Petrus uit de handen van den H. Dominlcus zelf het ordekleed van de Dominicanen. Priester geworden, trad hij met buitengewone ijver op tegen de dwaling. Zeer veel dwaalleeraars wist hij weer op den goeden weg te brengen, De hardnekklgen waren natuurlijk zijn grootste vijanden. Zij bedreigden zyn le ven en op weg van Qomo naar Milaan werd Petrus door een paar gehuurde moorde naars overvallen en imet wreedheid ver moord. Eerst brachten zij hem een paar houwen toe aan het hoofd. En toen de hei lige zich oprichtte en de geloofsbelijdenis bad, staken zij een dolk in zyn zijde. Aldus stierf de H. Petrus van Verona een roem volle marteldood yoor het geloof. IN DE KERKEN VAN DE E.E PJP. FRANCISCANEN: Alles als in bovenstaande kalender van het Bisdom, behalve: ZONDAG, 2e gebed v. d. Z. Aegldlus van Assisië, Belijder; 3e v. d. H. Georgius. VRUDAG. Mis v. d. Z. Luchesius, Belij der: Justus, 2e gebed v. d. H. Paulus v. h. Kruis; 3e v. h. octaaf v. d. H. Joseph; 4e v. d. H. Vitalis. Amsterdam. ALB. M. KOK, Pr. interparochieele st. josephsgezellen vereeniging te leiden Maandag, vergaderingen van het district; de Eerw. Presidenten worden om 4 uur verwacht in de St Joseph's-Gezellen, Ra penburg 52; de Senioren om half 9. Een belangrijke bijeenkomst, waarbij «Her aanwezigheid dringend gewenscht wordt. De kern. Maandag kan de kern-bijeenkomst niet doorgaan om de vergadering van Senioren. De biljartclub. Woensdag vergaderde de nieuwe biljart club. Door de aanwezigen werden als voorzit- Itr en secretaris gekozen, A. Scheffers en lot penningmeester Ph. Smit Maandagavond zat de trainingsavond worden. Nieuwe leden kunnen zich opgeven bij het bestuur. „GEBROKEN TULPEN" Een vlugschrift van de Ver. „De Tulp" Prof. van Slogteren heeft op verzoek van het bestuur van de Ver. „De Tulp", groep tulpenkweekers van de Alg. Vereeniging, een geschriftje samengesteld, dat handelt over het verschijnsel der „gebroken" tul- uen. Het vlugschriftje is dezer dagen aan alle leden der Alg. Vereeniging. en boven dien aan bij de Veilingen West-Friesland en Floralia bekende tulpen kweekers, toegezon den; het beoogt de voorlichting te geven, waaraan op dit gebied nog zooveel behoefte bestaat. Eveneens is door „De Tulp" in het leven geroepen een zekere voorlichting tij dens den bloeitijd, die hierin bestaat, dat enkele controleurs een rondgang door het hun aangewezen district zullen maken, om aanwijzingen te geven aan leder vakgenoot, waaraan hij het mozaïek- of virusziek kan herkennen, om de aangetaste planten dan uit de partijen te verwijderen. Op deze wijze handelende, zal „De Tulp" de be schikking kunnen krijgen over globale ge gevens omtrent omvang van het verschijn sel. over de speciale gebieden waar het méér dan elders voorkomt en tegelijk de zuivering der partijen bevorderen, het geen, gezien de reacties van het buitenland, een vakbelang moet worden genoemd. Het vlugschriftje bevat in hoofdzaak de wenken, die „De Tulp" in haar publicaties over dit onderwerp in ons blad, in den bloei tijd van 1937 en 1938 reeds heeft gegeven, nl. gescheiden planten van Rembrandt-tul- pen, deze niet telen, daar, waar veel fruit, groenten of andere planten, waarop veel bladluizen voorkomen, gekweekt worden en bovenal het advies om alle gebroken tul pen, die mogelijk door een virusziekte z(jn aangetast, tot de laatste toe, uit de partijen te verwyderen. Eenige foto's, die de ge broken vormen duidelijk in beeld brengen, verduidelijken de bedoeling. Prof. van Slogteren deelt ook mede, dat tijdens den bloeitijd een aantal kleuren foto's van gebroken tulpen in het Laborato rium te Lisse, dagelijks tusschen 9 en 5 uur ter bezichtiging zullen gesteld worden voor hen, die hierin bijzonder belang «tellen. Vraag Mej. G. K. te V. inzake Perso- neele Belasting te Lelden. Antwoord: Het verschil met uw woonplaats is, dat Leiden in 4e klasse Is gerangschikt en 135 opcenten heft. U\v aanslag zou in Leiden ongeveer 24.— in totaal zyn geweest, dus een paar gulden lager dan nu. V r a a g: J. S. inzake aanslag Fersoneele Belasting. Antwoord: Uw aanslag Is juist. Vraag: Hoe krijg ik oude bloedvlekken uit een donkerroode tafzijden Japon? Antwoord: U kunt probeeren ze te betten met zout water. Er is echter veel kans, dat er daardoor kringen ontstaan, zoo dat U de Jurk beter door een chemische wasschery kunt laten behandelen. Vraag: Kunt u mij zeggen hoe ik een wagenvacht die erg vuil is weer helder kan krijgen? Antwoord: Deze kunt U het best door een chemische wasscherij laten behandelen. Vraag: Hoe verwijdert men witte vlek ken (waarschijnlijk door regen of transpi- ratie) uit een donkerblauwen band van een donkergrijzen vilten ho*d? Antwoord: Deze zijn niet te verwij deren, daar de kleur is aangetast. Vraag: Kunt U mU ook zeggen hoe Ik oude inktvlekken uit een haarvilt vloer kleed kan krijgen? Antwoord: Deze kunt U zelf niet ver wijderen. U kunt ze misschien door een chemische-flvasscherij laten behandelen. IN EIGEN LAND. Ik wil een lans breken, twee lansen des noods, voor vacantie in eigen land. Ik ben juist van mijn vacantie teruggekeerd en ik ken er dus van meepraten. Wat drommel, wat mankeert ons eigen lijk een lange vermoeiende reis te gaan ondernemen, feitelijk alleen met het doel om onze lieve centen naar het buitenland te brengen? Je moet een paar nachten in den trein doorbrengen, zonder dat je slapen kunt, je moet sjouwen met koffers, die lang zaam maar zeker je arm uit het lid trek ken, Je moet Je koffers laten onderzoe ken door douanebeambten, die eruit te voorschijn tooveren, wat Je zelf met geen mogelijkheid kon vinden, Je moet eten. wat Je heelemaal niet lekker vindt en nog vele andere vervelende dingen meer. Als Je eenmaal ln het buitenland bent, zou je eigenlijk wel eens rustig zoo'n paar dagen heerlijk willen luieren: liggen in een gemakkelijke stoel, staren naar een blauwen onbewolkten hemel, bediend wor den tegen een voordeeligen koer» en pro beeren nog luier te worden. Want het zou het aangenaamste zijn te droomen in den lommerrijken tuin van een of ander ho tel, te zitten op een terras en al het nieuwe te zien, dat voorbij gaat. Maar vooreerst kom jo bijna altijd al leen maar in groote steden en daar heb ben de hotels geen tuinen. Daar is de grond te duur geworden om door men- schen te worden gebruikt, 't Zou zonde zyn van de ruimte. En bovendien je bent uit. Dat wil zeggen, dat je moet zorgen in den kortst mogelyken tijd zooveel mo gelijk te zien beter aan je blikken te laten voorbijgaan. Je tijd en je geld moeten worden uitgebuit, dus ga je in een beperkten tijd kerken zien. musea, kastce- len, ruïnes, kunstverzamelingen, de oude Fora van Rome, een bierhuis in Mün- chen, een kerkhof in Genua, een dozijntje fjorden in Noorwegen, een music-hall in Parys en de Merceria in Venetië. Dus: hollen, vliegen draven. Vooruit! Opschieten! Gezien? Verder danl Zooals die Amerikanen die Europa doen en bij de 'SL Pieter tegen elkander zeg gen: Ga JU naar binnen, dan loop ik er omheen. Dan zUn wij samen in vijf minu ten klaar. En dat heet dan vacantie. Ik zucht om ons eigen schoone land, welks schoonheid wij ontvlieden. Als wij hier, in ons eigen land zouden uitgaan, zouden wij wel een hotel hebben met prachtige tuinen en een mooi terras, dan zouden wij ook schoone natuur zien en heerlijk uitrusten en meer genieten van onze vacantie dan op een race door zeven landen in zeven dagen. In de omstreken van Arnhem en NUmegen moet het mooi zijn ik ben er nog nooit geweest op de Veluwe moet het mooi zijn ik ben er nog nooit geweest De ken Zoeterwoude, Warmond en StompwUk en die zUn ook heel erg mooi en bovendien van een betooverende rust. Maar ik vermoed, dat li, als de vacantie daar is, liever naar Venetië zult gaan met 'n rcisvereeniging is dat tegenwoordig spotgoedkoop of naar Rome cn Napels natuurschoon ziet u dan toch óók vanuit den trein. Dan hebt u toch niets an ders te doen dan te kijken of uw bemoeie nissen met den inhoud van uw lunch pakket. Maar in uw eigen land zult u misschien niet blijven, als straks uw vacantie be gint. Waarom niet? Ik weet het niet Maar u moest het wel doen. En heusch ik heb ervaring. Ik heb mijn vroege vacantie zoo juist genoten en in 12 dagen Frankrijk, Zwitserland en Italië „gezien''. DANIëL. Wij houden heel veel van muziek, Want dat verkwikt den geest; In 't hart van ieder menschenkind Is steeds muziek geweest. Er was wel eens een valsche toon, Een schrille dissonant Dan was ei iets in orde niet Met hart of met verstand. Toen kwam de schoone radio Voor 't muzikaal publiek. Die schonk van 's morgens vroeg tot laat Den heelen dag muziek. Die zong en streek op de viool En speelde clarinet Zoo werd de kamer en het hart In jubeltoon gezet. Na de radio-bcsprckingen te Montreux. Wel zweeg soms even de muziek En was het even stil, Of, kwam er plotseling ln huls Een langgerekt gegil. Dat was dan zulk een valsche toon Zoo'n felle dissonant, Dan was het hart of hoofd verstoord In een of ande* land. De heeren van de radio Zijn naar Montreux gegaan, 72n aan die mooie stad aan 't meer Aan 't babbelen gegaan. Dc lengte werd opnieuw verdeeld In 't schoone Zwitserland, Tenminste in de lucht zou z\jn Geen enk'le dissonant. Nu is het blijde resultaat Te hooren ln de lucht De golven zijn opnieuw verdeeld De vrede slaakt een zucht, HU is voldaan maarkUkt omlaag En wordt het bUna beu. Daar stormt het nog en daar benèe Ligt stilletjes Montreux. TROUBADOUR.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 11