Holland bloeit weer De weelde van het bollen land langs de duinenrug. rechtzaken luchtvaart #wi, geven midza-bons VRIJDAG 21 APRIL 1939 üE LEtOSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 HET NIEUWE RJV.P. VERBINDEND. Een tocht door het onvol prezen landschap. HET VERLEDEN VAN DE TULP. Niet altijd hebben de reizigers tusschen Haarlem en Leiden in het voorjaar het voorrecht gehad een bloemenpracht te aan schouwen, die in dézen vorm elders ter we reld niet te vinden is. Eeuwen terug, nog ten tijde, dat de heer Graven van Holland in Kennemerland den scepter zwaaiden, strekte zich in deze streek een groot bosch- gebied uit, dat een eldorado vormde voor de jacht. En waar het land vlak was, ont waarde men geen bollenvelden, doch werd naarstig de tuinbouw beoefend. De Hol- landsche edelen uit de late middeleeuwen hebben nimmer het genoegen gesmaakt de nissen van hun kasteelen met" een v&as tulpen te kunnen sieren, om de heel een voudige reden, dat de tulp onbekend was. Ons vaderland heeft het aan den grooten Nederlandschen plantkundige Ca- rolus Clusius te danken, omstreeks de helft van de zestiende eeuw dat de tulp bekend werd, hoewel van onafzienbare velden nog in de verste verte geen sprake was. Hij stuurde nu en dan eens eenige bollen naar vrienden, om deze met het bij zondere en schoone gewas kennis te la ten maken en slaagde er zelf in door tal- looze proeven enkele varianten te kwee ken. Zijn nagedachtenis wordt in de bol lenstreek dan ook nog altijd geëerd, want een der oudste bollensoorten draagt den naam Clusius. Langzamerhand begon men zich meer op de teelt toe te leggen, waarby werd vast gesteld, dat de bodem achter de Noord en Zuid-Hollandsche duinenrug zich het beste voor deze bloemencultuur leende. Een dwaze periode vormde een aantal ja ren in de zeventiende eeuw, toen er een verdwaasde handel in de toenmaals nog niet over-groote hoeveelheden bollen werd gedreven, met het gevolg, dat sommige exemplaren werden opgedreven tot een schijnwaarde van honderden guldens. Van handel verviel men tot zwendel, met al de gevolgen, die hieruit gewoonlijk plegen voort te vloeien talloozen verspeelden hun geld en konden voor het verdere deel van hun léven den traditioneelen bedelstaf opnemen. De economische activiteit, die zich aan het slot van de negentiende eeuw liet gel den, bracht ook een duchtige verandering in de bloembollencultuur. De laatste over blijfselen van de oude bosschen werden omgehakt en de bodem op grooten schaal in gereedheid gebracht voor het kweeken oer bollen. Binnen weinige jaren had de roem van deze bloemensoort zich over heel de beschaafde wereld verspreid en kon de uitvoer van het bolgewas steeds grooteren omvang nemen. Nederland kreeg vermaard heid als bollenland en de afbeeldingen der veel-kleurige velden deden vooral in En geland en Amerika opgeld als propaganda materiaal voor ons land. De crisis, waar door de wereld na den oorlog werd ge teisterd, is helaas in de bollenstreek even eens sterk aan vden lijve gevoeld. De be perkende bepalingen, die de groote afne mers stelden bij den invoer van het bloe- menproduct, veroorzaakten een daling in den afzet. Een onvermijdelijk gevolg hier van was, dat men zich bij de teelt eenige beperking moest opleggen, waarbij door de regeering regelend werd ingegrepen. Bekend maakt bemind. Deze zeer algemeene en vooral wat be treft de crisis-jaren bekende schets van het verleden der Nederlandsche bollen streek, achtten wij op haar plaats, omdat min of meer als tegenstelling hierbij kan worden vermeld, hoe er thans, niettegen staande de ongunst der tijden, in de bol lenstreek een door de gemeentebesturen gestimuleerd streven gaande is om nóg nieer dan vroeger de belangstelling op zich te vestigen hieruit spreekt dus een al leszins te waardeeren activiteit Om tot dit doel te geraken werd onder leiding van de Stichting Haarlems Bloei" door de journalisten van de Nederlandsche Dagbladpers en der buitenlandsche Dagbla den gisteren een excursie gemaakt door de streek tusschen de Bloemenstad en de Sleu telstad. Na een ontvangst op het stadhuis te Haarlem, waar de deelnemers door den burgemeester, Dr. J. E. Baron de Vos van Steen wijk werden verwelkomd, vond de tocht plaats door de omgeving van 2 van de grootste landelijke gemeenten, die de bol lenstreek kent Hillegom en Lisse. In den prachtigen voorjaarsdag staken de nog n;et overal volgroeide kleuren scherp af tegen den blauwen hemel. Indien de zon dit onvolprezen landschap nog enkele da gen blyft beschijnen, behoeven we er niet aan te twijfelen of reeds aanstaanden Zon dag valt er één onmetelijke bloemenzee te bewonderen. De enkele braak-liggende gedeelten, waarvan de bebouwing in de zen tijd zou hebben gevoerd tot over-pro ductie doen niets af aan de kleurenpracht, die weldra geheel z«l overheerschen. De overheden der gemeenten lieten zich niet onbetuigd by het bezoek van het ge zelschap journalisten. In Hillegom werden zij toegesproken door den burgemeester Jhr. Mr. Dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, terwijl in Lisse het woord werd gevoerd door burgemeester Jhr. F. van Rijckevorsel. Uit elke toespraak bleek de eensgezinde opvatting, dat er thans meer dan ooit moet worden gestreefd naar een intensief vreemdelingen-verkeer en de den journalisten, in zy'n kwaliteit als voor zitter van Haarlems Bloei vergezellende wethouder van Haarlem, de heer W. J. B. van Liemt, zeide ervan overtuigd te zijn, dat binnenkort de oprichting van een Ver- eeniging voor Vreemdelingen-Verkeer voor Zuid-Kennemerland een voldongen feit zou worden. Eerst dan zou men met meer kans op succes de landgenooten in de an dere deelen van ons land kunnen opwek ken om deze historische en schoone streek te bezoeken. Naar de zee. Van de bollenstreek naar de zee is slechts een geringe afstand, Beiden begrenzen im mers aan een zijde de beschermende dui nenreeks. De journalisten kregen, na een laatste route door de omstreken van Lis se, waarbij zich wederom de wondere bloe- mentooi aan alle kanten vertoonde, nog gelegenheid om een tocht langs de zee te maken en tevens, bij monde van burge meester H. van Alphen, kennis te nemen van de activiteit, welke eveneens door het gemeentebestuur van Zandvoort wordt ontplooid. Reeds eenigen tijd geleden is bekend geworden, dat in deze badplaats het eerste auto-circuit van Nederland zal wor den aangelegd. Met de werkzaamheden is men reeds eenige maanden bezig en op 3 Juni aanstaande zullen op de baan-races worden verreden. De bouw van het cir cuit is geschied in overleg met de Konink lijke Nederlandsche Automobiel Club en men heeft gebruik gemaakt van reeds be staande of in aanleg zijnde wegen. De be faamde coureurs uit het buitenland zullen voorloopig niet aan de start verschijnen. Dit is toekomstmuziek; in den aanvang zal men zich bepalen tot races tusschen zeer snelle tour-wagens, terwijl er tevens wielerwedstrijden en motor-races zullen v/orden gehouden. Aangezien de lengte van de baan twee drie-kwart kilometer zal bedragen en op verschillende plaatsen tribunes zullen worden gebouwd, alsmede gelegenheid zal worden gegeven voor staan plaatsen, wijst alles er op, dat men hier weldra een voor Nederland niet alleen nieuwe, maar ook interéssante sport zal kunnen bewonderen. Deze sportieve voor bereiding heeft reeds ten gevolge gehad, dat in de afgeloopen paar maanden het ge tal der groote werkloosheid in Zandvoort met eenige honderden kon worden ver minderd, aangezien zy te werk werden ge steld bij den aanleg van het auto-circuit. Men hoopt deze vermindering te kunnen handhaven door een grooter bezoek van gasten in de aanstaande zomermaanden, vooral nu het auto-circuit voor Zandvoort wederom een attractie meer beteekent. Zoowel de bollenstreek tusschen Haarlem en Leiden als de badplaatsen langs de kust blijken leiders te bezitten, die energiek streven naar een ruimere belangselling voor him gem den ten en omgeving. Een be zoek zal iederen Nederlander bewijzen, dat dit streven alleszins gerechtvaardig is. Eerste vonnis der rechtbank gewezen tegen busdienst Amsterdam—Haarlem. De rechtbank te Amsterdam heeft het eerste vonnis in hooger beroep gewezen te gen een wilde-autobusexploitant, die in strijd met art 2 van het nieuwe R.A.P. een busdienst tusschen Amsterdam en Haar lem heeft onderhouden. De Officier van Justitie, mr. Overbosch, heeft veertien dagen geleden uitvoerig in deze zaak gerequireerd en 300.boe te geëischh waartoe verd. ook in eerste in stantie was veroordeeld. De Rechtbank heeft de desbetreffende bepaling van het R.A.P. verbindend ver klaard en verd. veroordeeld tot f 300. boete. MAG EEN TANDARTS LACHGAS GEBRUIKEN? In hooger beroep bevestiging van het vonnis geëischt. De Haarlemsche kantonrechter heeft eenige maanden geleden vonnis gewezen in de zaak tegen een tandarts uit Bloemen- daal, tegen wien op zyn verzoek proces verbaal was opgemaakt, aangezien hij een principieele beslissing wilde uitlokken over de vraag, of het aan tandartsen geoorloofd is, gebruik te maken van het minnitts-lach- gasapparaat. De kantonrechter veroordeel de toen den verdachte tot een boete van zes gulden. In hooger beroep heeft de Haarlemsche rechtbank gisteren deze principieele kwes tie verder behandeld. In zyn requisitoir kwam de officier van justitie tot de conclusie, dat de tandarts de wet had overtreden door gebruik te ma ken van een algemeen gevoelloosmakend middel. Met de medische meeningsverschil- len wenscht spreker zich niet in te laten. Voor hem stond vast, dat artikel 7 van de wet op de tandheelkunde geschonden was. De officier eiscHle bevestiging van het von nis van den kantonrechter. Mr. F. van der Goot, de raadsman van den verdachte, voerde aan, dat het doel van het apparaat niet is om algemeene ge voelloosheid te verwekken, maar om plaat selijke pijnloosheid te verkrijgen. Spr. be riep zich bovendien op eenige arresten van den hoogen raad, waarin het begrip „geneesmiddel" is omschreven. De rechtbank zal 4 Mei uitspraak doen. GEBRUIK MAKEN VAN DE OUTILLAGE DER STAATSLOTERIJ. Hooge boete opgelegd. De kantonrechter te Amsterdam heeft schriftelijk vonnis gewezen in de strafzaak tegen den bedrijfsleider en den procuratie houder van de „Algemeene Handelsonder neming Rex", die terecht stonden, dat" zij bij de vanwege deze onderneming geor ganiseerde loterij gebruik hebben ge maakt van de outillage der staatsloterij. Het O.M. had tegen den procuratiehouder H. 3000 boete geëischt en tegen den twee den verd. /500 boete. Als verdediger is mr. I. Coopman opgetreden. De kantonrechter, schriftelijk vonnis wij zende, achtte het aan verdachte ten laste gelegde feit genoegzaam overtuigend be wezen. Het staat vast, dat Rex de spaar- bonnen heeft uitgegeven. Koopers van die bonnen hadden niet slechts recht op terug betaling van him spaargeld, doch tevens, "dat zij recht hadden op een prys of pre mie, wanneer het roode nummer voorko mende op de voorzijde van de spaarbon correspondeerende met een nummer in de eerstvolgende Staatsloterij, waarop een prijs was gevallen. Kort na de trekking van de Staatsloterij ontvingen de agenten van Rex belangrijke bedragen ter uitbeta ling. Een der getuigen heeft verklaard, dat de nummers die voor een uitkeering in aanmerking kwamen zonder meer van de trekkingslij sten der staatsloterij werden overgenomen. Het verweer van de ver dachten, dat de uitkeeringen geen prijzen of premies waren, doch afkoopsommen van bij de comm. vennootschap „Reserve" te Rotterdam ten name van iederen spaarder lcopende ongevallenverzekering kon de kantonrechter niet als ernstig gemeend aanvaarden. Hierbij wees de kantonrech ter op de volgende feiten: een ongevallen verzekering, die er toe overgaat om verze- keringen af te koopen, zonder dat de re den tot afkoop in den persoon van ver zekerde is gelegen, of zonder dat van eenig ander belang voor den goeden gang van za ken om in het concrete geval tot afkoop over te gaan, blijkt, doch zich alleen door de willekeur van het lot laat leiden, kan onmogelijk als een serieuse onderneming worden beschouwd, daar zij er zich op deze wyze kennelijk niet om bekommert, of zij regelmatig aan hare aHereerste verplich tingen om het verzekerd bedrag by een on geval te kunnen uitkeeren, zal kunnen vol doen. Bovendien waren de z.g. afkoopsom men zeer verschillend, niettegenstaande het risico voor ieder verzekerde gelijk v/as. Dan valt nog op, dat die z.g. afkoopsom men gelyk waren aan de prijzen der laatst gehóuden Staatsloterij. De verzekering liep abnormaal kort, n.L één jaar, en maakt de beteekenis der Verzekering tot een karika tuur. Een verzekeringsmaatschappij moet over het algemeen over een staf personeel beschikken, in het onderhavige geval be staat het heele personeel van „Reserve" uit één man, en die eene man had in zijn betrekking bij de „verzekeringsmaatschap pij" nog geen dagtaak. Verder was hy werkzaam in dienst van een Rotterdam- schen agent van Rex, die een der eigena ren van Rex is van een serieuse ongeval lenverzekering is dus geen sprake geweest en „Reserve" was geen zelfstandig wen kende onderneming. Van een bedryf als Rex, dat belangrijke baten oplevert en dat de wet nu eenmaal verboden heeft, kan een verdachte slechts dan worden afgehouden, wanneer hij weet, dat overtreding fyem op een belangrijke straf komt te staan. Op dezen grond legde de kantonrechter verd. H. een geldboete op van 2000 subs, een maand hechtenis. Van verd. Z. is niet anders gebleken dan dat hij een ondergeschikte positie heeft be kleed. Daar medeplichtigheid aan overtre ding niet strafbaar is, moet deze tweede verd. worden vrijgesproken. Voorts ge lastte mr. van Creveld de verbeurdverkla ring en vernietiging van alle in beslag ge nomen bescheiden om herhaling te voorko men. UIT HET SLAGERSBEDRIJF. Overtreding van deminimum- prijso vereen komst. De president van de rechtbank te Mid delburg heeft in kort geding uitspraak ge daan inzake een onderlinge overeenkomst tusschen een aantal slagers. Eén hunner, die zich niet hield aan de onderlinge vast gestelde minimumprijzen, is door den pre sident veroordeeld tot het handhaven van de minimumprijzen en tot een boete van honderd gulden voor ieder geval, dat hij die prijzen niet in acht nam. Oorspronkelijk had de president den eisch ontzegd aan de z.g. saneeringscom- missie uit de slagers, doch thans zyn deze individueel opgetreden met meer succes dan by het eerste geding. DE POSTVLUCHTEN OP NED. INDIë. De positie der K.L.M. postvliegtuigen op de Indiëlijn was gisteravond als volgt: Op de uitreis arriveerden de „Oehoe" te Singapore, de „Pelikaan" te Jodhpoer, en de „Volk" te Athene. Op de thuisreis landden de „Zilver reiger" te Jodhpoer en de „Nandoe" te Medan. Leesl met aandacht de advertenties ln Uw Dagblad 1 DE BLOEIENDE BOOMGAARDEN VAN ZUID BEVELAND De K.N.A.C. schrijft ons: Hoewel minder bekend dan de traditio- neele bloesemstreeken zooals de Betuwe en Zuid Limburg is er in Nederland toch een streek, die aanspraak kan maken op bij kans dezelfde geestdriftige bewoordingen, wanneer het er om gaat de schoonheid van de bloeiende boomgaarden te bezingen. En dat is het Zeeuwsche eiland Zuid Beve land. Wdnt schoon zijn de bongerds van Beve land zeer zeker. De boomgaarden in de Betuwe hebben zich een soort traditie ver worven, welke ieder jaar weer drommen menschen lokt om de ontwakende natuur in haar schoons ten vorm te gaan aan schouwen. Wat deze drommen echter niet weten, dat is, dat daar in Zeeland minstens zoo mooie en uitgestrekte boomgaarden te zien zyn, die met hun bloesemklecd in de omlijsting van een gezond Zeeuwsch pol derlandschap een wondermooi aspect geven. Ge behoeft weliswaar geen vrees te koes teren in^et dichte wegennet te verdwalen, omdat rhèn steeds weer op een der hoofd wegen uitkomt,, maar toch zal men van een goede wegenkaart zeer veel nut kun nen hebben. Voor hen, die onder leiding van een gids de boomgaarden willen gaan bezien, be staat gelegenheid zich in Goes bij de V.V.V. op de Groote Markt te melden (gebouw die na Hen, twintig jaar afwezigheid in Lelden terugkomen, zijn verwonderd hier zooveel goed gekleede mannen te zien. De stijl van Saville Row; het „je ne sals quo!" van de Rue Royale en het zakelijke van Wall Street dat allee vindt U in een maatcoetuum van De Faam. Want onze coupeurs weten, hoe ze moeten werken voor vlotte mannen in Nederland. U moet de nieuwe voor- Jaarsstoffen eens zién de correcte coupe is een kwestie van vertrouwen. Onze prijzen zijn véél lager dan in het buitenland. H O O O STRAAT 1-1 LEIDEN Twentsche Bank), waar hun zoo mogelijk een gids zal worden meegegeven, die hen geheel kosteloos op de mooiste plekjes zal brengen. Tot een der aanbevelenswaardigste routes behoort wel de tocht, die loopt langs de volgende plaatsen: Goes-'s Heer Hen drikskinderen Oudelandc -r- Baarland KwadendammeHoedekcnskcrke 's Gra- vepolder naar de SchedcdijkenBiczelin- ge Schore HansweertIersckePost weg— KapelleKattendykeWilhelmina- dorpGoes. Wanneer men dezen tocht heeft gemaakt dan heeft men een der mooiste gedeelten van Zuid Beveland aanschouwd. Ook Wal cheren is in den bloesemtijd een bezoek meer dan waard. Hoewel hier niet zooveel boomgaarden voorkomen, maakt de entou rage Walcheren in den bloesemtijd tot „dc tuin van Zeeland" Wil men het bezoek aan de bloeiende boomgaarden cómbineeren met een tocht je langs de oude Belgische steden in Vlaan deren, dan is dit in den bloesemtijd een zeer aanbevelenswaardig uitstapje. Een goede verbinding bestaat er tusschen Vlis- singen en Breskens, terwijl de wegen in Zeeuwsch Vlaanderen en Belgisch Vlaan deren vrij goed berijdbaar zijn. Voor een weekend tocht behoort zoo'n uitstapje naar het historische Vlaandereu vereenigd met een rit langs de feeërieke boomgaarden in hun bruidstooi wel tot de aardigste rondritten, welke in alle opzich ten zeer veel voldoening schenken. V«tmlt1>V,U\jVf»vV>N'ftófojSCT

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 5