Nationale Paascnlolerii 1939 STADS NIEUWS f SPORT AGENDA Academfenieuws VRIJDAG 21 APRIL 193» DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 18 cent per week; 2.5J per kwartaal. Bij onu «genten ^0 cent per w**k; f 2.60 per kwartaal. Franco per post t 2.95 per kwartaal Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïll Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER? BETROKKEN EN KOELER. De Bill seint: Verwachting: Voor hel geheele land: Zwaar bewolkt tot betrokken mei. eenigen regen, matige aan de kust tijdelijke krachtige wind uit Westelijke richtingen, iels koeler. De weertoestand van hedenmorgen 7.20 uur: Den Helder: zwaarbewolkt, matige West Noord-Westel. wind, 10 gr. C. Vlissingen: lichtbewolkt, Noord JJoord- Wostelijko zwakke wind, 9 gr. C. De Bilt: half bewolkt: zwakke Noord- Westelijke wind 9 gr. C. Groningen: betrokken zwakke West- Noord-Westelijke wind 9 gr. C. Maastricht, onbewolkt, zwakke zuidelijke wind, 8 gr. C. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. Het gebied van hoogen luchtdruk nam verder in beteekenis af, maar veranderde weinig van plaats. Nog steeds ligt de kern in de omgeving van het Engelsche Kanaal. Het gisteren reeds genoemde storingsfront was hedenmorgen over de Duitsche bocht cn brengt eenige lichte regen in Noord- Wcst-Duitschland cn deed de bewolking in het Noorden van ons land toenemen. Ten Westen van Schotland kwam in dit front ten nieuwe storing tot ontwikkeling, welke z ch waarschijnlijk verder uit zal diepen, op het Westen van dc Britsche Eilanden was de luchtdruk vrij snel dalende. De depressie, welke gisteren ten Oosten van IJsland lag, trok naar Noord-Scandinavië t n bracht nogal wat regen aan de Noor- sche kust (Andanes had 13 m.m.) In Scan dinavië en in het Oostzeegebied waait een krachtige Noord-Westelijke wind, welke 1 oude lucht uit het Poolgebied aanvoert en <ic temperatuur in dit gebied deed dalen. In het overige deel van West-Europa werd het iets warmer, in onze omgeving is de temperatuur een tot drie graden boven normaal. In Zuid-Frankrijk en Zuid-West- Duitschland waren de ochtendtemperatu- jen plaatselijk nog aanzienlijk onder nor maal tengevolge van de nachtelijke uitstra ling (Biarritz 7 gr., Karlsruhe 6 gr., Frankfurt 4 gr.). LUCHTEMPERATUUR. 14.7 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Vrijdagnamiddag 7.16 uur tot Zaterdagmorgen 4.20 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Zaterdag 22 April vuorm. 4.15 en nam. 4.40 uur. Maan op 6.24 uur Zaterdagmoren. Maan onder 22.30 uur Zaterdagavond. SCHAKEN KERES WINT HET TOURNOOI TE MARGATE. De uitslagen van de 9e, tevens laatste rende van het tournooi te Margate, luiden: Sir George ThomasGolombek afge- bioken; FlohrCapablanca 1/21/2 WheatcroftMilner Barry afgebroken; KeresVera Mcnchik 10; NajdorfSer geant 10. Door deze resultaten heeft Keres met 7.5 uit 9 het tournooi gewonnen. Op hem velgen Flohr cn Capablanca, beiden met G.f. In het premier reservestournooi groep .a sioeg van Scheltinga Brierly, terwijl Lan- oau remise maakte met Pogorielly. In ieder geval is van Scheltinga eerste met 8 pun ten uit 11. De partij tusschen Koening cn Thomas is nog niet beëindigd. Wint Koe- i:ig.dan deelt hij de le en 2e plaats met van Scheltinga en wordt Landau 3e. Mej. Heemskerk is tweede geworden in Laar groep. TWEEDE EEUWFEEST R.-K. ARMBESTUUR. Hel zeldzame jubileum nadert. Donder dag a.s., 27 April, wordt het gevierd. Wy zullen er in ons blad nog eenige mededee lingen over doen. Vandaag slechts één mededeeling. Zondag a.s. zal er onder alle H. Missen in de St. Petruskerk, Hartebrug-kerk en Haagweg-kerk worden gecollecteerd. Zij, wien een circulaire is toegezonden, zullen reeds hun feestgave hebben ge schonken of zullen het alsnog doen. Maar zij willen er toch nog wei iets b ij- voegen voor de anrnen, in dezen tijd! En vele anderen, die door de een of an- cjere omstandigheid niet door de circu laire zijn bereikt geworden, vinden Zon dag een gelegenheid het hunne bij te dra gen in dc algemeene feestgave van katho liek Leiden aan de armen. Wij allen zullen zóó het tweede eeuw feest van deze zoo zegenrijke instelling willen vieren! Zondag zal in de Hartebrug-kerk wor den gepreekt daar kapelaan Lohman, in de Petrus-kerk door kapelaan de Leeuw O F.M. en in de Haagweg-kerk door kape laan Ponsioen O.F.M. VERKIEZING GEMEENTERAAD. Zondag wordt er een stemming gehou den voor de samenstelling van de candida- tenlijst der R.-K. Staatspartij voor den ge meenteraad voor wat betreft de eerste acht plaatsen (voor de volgende plaatsen wordt volgende week gestemd). Er is voor deze eerste acht plaatsen een advies gegeven door een reglementair sa mengestelde advies-commissie bestaan de uit ongeveer 15 personen. Wie het hem of haar gegeven advies wil volgen, blijve niet thuis, maar geve daar van blijk, door op het stembiljet het voor het advies staande hokje zwart te ma ken. zonder eenige verdere aanduiding. Wil men het advies niet volgen, heeft men een afwijkende meening over de sa menstelling der volgorde, dan kan men zelf die volgorde kiezen uit de vijftien can- didaten en wel zoo, dat men achter den naam van dengene, die men als no. 1 wenscht, een 1 plaatst: een twee achter den naam van degene dit men als no. 2 wenscht, een drie achter den naam van dengene die men als no. 3 wenscht en zoo vervolgens, totdat men op die wijze acht candidaten heeft aangewezen. Men denke er dus aan: óf het advies óf achter acht namen invullen-een der cij fers 1 tot en met 8, in de volgorde die men wenscht. Niet meer en niet minder dan acht. Men vuile aldus naar eerlijke overtui ging en op eerlijke wijze zijn stembiljet in. CENTRALE STIERENKEURING Op de Leidsche Veemarkt heeft heden een Centrale stierenkeuring plaats gehad voor het zwartblauw velslag. De volgende bekroningen werden daar toegekend: Oudere stieren: la. Rikus, eig. Th. Hartveld Ter Aar, lb. Albertus, eig. L. van Leeuwen Alphen aan den Rijn, 2. Presi dent, eig. J. M. v. Egmond Alphen aan den Rijn. Driejarige stieren: la. Klaas, eig. M. van Zwieten Alphen aan den Rijn, lb. Maarten, eig. Jac. Noordam Woubrugge, lc. Robert, eig. Gebrs. Zwanenberg Bode- 'graven, 2. Janus, eig. G. den Hertog Alphen aan den Rijn. Tweejarige stieren: 1. Kobus, eig. N. van Zwieten en M. v. Gaaien Ha- zerswoudc, 2a. Julius, eig. Stal van der Kloot Meyburg Alphen aan den Rijn, 2b. Reindert, eig. J. Wassenaar Alphen aan den Rijn, 2c. Franco, eig. H. Voorbij Alphen aan den Run, 3a. Wiebren, eig. G. Eikelen boom, Rynsaterwoude, 3b. Marinus, eig. A. Hoogstraten Ter Aar, 3c. Joost, eig. W. C. v. d. Vis Alphen aan den Rijn, 3d. Al- dert, eig. A. Roest Leidendorp, 3e. Willem, eig. wed. G. v. d. Linde Nieuwerbrug. Eenjarige stieren: 1. Nico, eig. G. Eikelenboom Rijnsaterwou<c. 2a. Amor, eig. M. v. Zwieten Alphen aan den Rijn, 2b. Bernhard, eig. J. A. Wolmerstett idem, 2c. Samson, eig. D. M. Binnendijk idem, 3a. Frederik, eig. C. Kwakernaak Bode graven, 3b Lubbert, eig. J. v. .d Akker Alphen aan den Rijn, 3c Elza's Aginus, idem, 3d Frans, eig. G. den Hertog, idem, 3e. Jan, eig. Wed. J. v. Noort Lisse. HOOGHEEMRAADSCHAP RIJNLAND Gisteren heeft de herstemming plaats gehad voor de benoeming van een hoofd ingeland-plaatsvervanger in het negende district, Gekozen werd de heer M. Keyzer te Alphen aan den Rijn. R. K. VOLKSBOND. Jaarvergadering der Leidsche afdeeling. Onder voorzitterschap van den heer J. H. Nij'huis werd gisteravond in het Bondsge- bouw aan de Steenschuur de 44ste jaarver gadering der 'afd. Leiden van den N.R.K. Volksbond gehouden. De voorzitter constateerde met spijt in zijn openingswoord, dat de opkomst der leden maar matig was. Een anderen toon liet de voorzitter hooren toen hij z*in vreug de uitsprak over den voor de Katholieken zoo gunstigen uitslag van de verkiezing vooj; de Provinciale Staten. Bij de ingekomen stukken deed de secre taris, de heer D. Haverkorn, mededeeling van een opwekking van het comité voor den ,,Dag van den Arbeid", welke dit jaar op 7 Mei in de Dekenale kerk aan den Heerensingel zal worden gehouden om in zoo groot mogelijk aantal aan deze plech tigheid deel te nemen. Verder deelde de secretaris mede, dat van de Brandweer-autoriteiten een ver zoek was ingekomen om in tijden van ge vaar bij luchtaanvallen de brandweer zoo veel mogelijk hulp te willen verleenen bij het blusschen van kleine branden. Een zelfde verzoek tot hulpverleening bij on gevallen was ingekomen van den Gem. Ge neeskundigen Dienst. Hiertoe zullen cur sussen worden gehouden, waaraan door iedereen kan worden deelgenomen. Hierna vestigde de voorzitter bijzonder dc aandacht op het nut van het S.E.G.O. B.A.-werk, de proef van Minister Romme, ter vervanging van den stempelplicht. De beteekenis van bovengenoemde letters is: „Sport en geestelijke ontwikkeling brengt arbeidskracht". Doel hiervan is de werklooze arbeiders aan de demoraliseeren-de invloed van het „stempelen" te onttrekken, welke in ver schillende stempellokalen aanwezig ge acht moet worden. Daarin verandering te brengen is hoofdzaak en opzet ten voor- deele van de menschen welke dagelijks den gang moeten maken naar een stempel lokaal. Personen, die wij in Breda daar over spraken, konden niet anders dan hun tevredenheid betuigen, dat hun nu een der- gelijken gang bespaard werd. Zij gingen met veel animo naar de gelegenheden om deel te nemen aan datgene, waai- zij zich voor hadden opgegeven en velen waren daardoor de geheele week bezet, daardoor vergetende eenigszins het werkloos-zijn. Het is daarom geenszins te onderschatten, dat de invloed welke van dit Segoba-werk uitgaat, het moreel der werkloozen in alle opzichten niet anders dan ten goede zal komen. Hieronder wordt verstaan: le Sport, zooals voetbal, athletiek, zwem men, wandelen, enz.; 2e. Lezingen en voordrachten van voor aanstaande personen op elk gebied; 3e. Huisvlijt, zo<-als het maken van ge bruiksvoorwerpen, figuurzagen, fineerwerk enz. enz.; 4e. Geestelijke ontwikkeling: Zang, mu ziek, tooneel, declameeren en ui wat tot dit terrein behoort; 5e. Rekenen, lezen, schrijven, Neder- landsche taal, vreemde talen en algemeene geschiedenis; 6e. Filmmiddagen en Excursies. De voorzitter deelde naar aanleiding hier van mede, dat ook hier ter stede pogingen in het werk worden gesteld om dit werk te beginnen. Voor het welslagen daarvan riep hy aller medewerking in. De secretaris, de heer D. Haverkorn las vervolgens de notulen der vorige vergade ring, welke onveranderd werden vastge steld, waarna hij he-, jaarverslag over 1938 uitbracht. Dit verslag, dat een duidelijk beeld geeft van de werkzaamheden van de afdeeling, van bestuur en commissies, en dat door de vergadering onder applaus werd goedgekeurd, zal in de Volksbond-rubriek worden gepubliceerd. Het verslag van den penningmeester, den heer A. de Kruiff, vermeldde aan inkom sten een bedrag van 5391.55 en aan uit gaven 4946.91, zoodat er een batig saldo is van 444.44. De kascommissie bracht gunstig rapport uit over het gehouden accuraat en zuinig beheer, waarna den penningmeester door den voorz. evenals deze zulks had ge daan ten opzichte van den secr. een woord van dank werd gebracht en hem door de vergadering décharge werd verleend. Hierna was de bestuursverkiezing aan de orde. De aftredende leden, de heeren W. Buil en D. Haverkorn, werden herkozen, terwijl in de plaats van de heeren J. E. Neuteboom, A. Kluts (die zich niet herkiesbaar stelden) en W. Th. v. Hugten, werden gekozen de heeren L. J. Streefland, B. C. Klein en J. A. M. van Oyen. Voor drie afgevaardigden naar den Cen- tralen Raad, welke op 15 Mei a.s. te Am sterdam zal worden gehouden, gingen stem men uit de vergadering op om deze door het bestuur te doen benoemen, waartoe na eenige gedachtenwisseling werd beslo ten. De agenda voor de Centrale Raadsver gadering leverde weinig stof tof bespre king op. Na rondvraag volgde sluiting der verga dering. HET PRINSENHOF TE DELFT, ZIJN BLOEI EN ZIJN VERVAL. Lezing mr. J. K. van der Haagen voor „Oud-Leiden". De beheerder van het Prinsenhof te Delft, mr. J. K. van der Haagen, heeft gisteiavond voor de vereeniging „Oud- Leiden" alhier, in het Oostersch Instituut aan het Rapenburg, waarvan de zaal ge heel was gevuld, een voordracht gehouden over „Het Prinsenhof te Delft, zijn bloei en zijn Yervai", zulks ter inleiding van Cen excursie, die „Oud-Leiden" morgen naar oud-Delft hoopt te houden. Nadat de voorzitter, prof. mr. H. A. Idema, een kort openingswoord had ge sproken, ving mr. van der Haagen zijn le zing aan met er op te wijzen, dat er mis schien geen tijdsgewricht was, waarin een pelgrimage naar het graf van Vader Wil lem en naar de plaats waar hij leed en streed voor het gemeenebest, meer op haar plaats was dan in het huidige, nu de jaren boos zijn en de verknochtheid aan den eigen grond weer meer en meer levendig wordt. In het Prinsenhof te Delft heeft Wil lem van Oranje de tallooze rampspoedige tijdingen omtrent het strijdtooneel verno men, terwijl hij hier ook zijp groote vreug den heeft beleefd. In het Prinsenhof is hy ten slotte ook door moordenaarshand ge vallen. Het gebouwencomplex, dat thans onder den naam van Prinsenhof bekend staat, diendde voordat Prins Willem er zijn in trek nam, reeds tweehonderd jaar aan de vrouwen van Sint. Aagten tot huisvesting. Spr. gaf een kort overzicht van dien tijd er wees er op, dat het Sint-Aagten-kloos- ter een zeer rijk en beroemd klooster is geweest, dat onder haar inwoonsters tal van bekenden namen telde en dat vele kunstwerken bevatte, o.a. een serie schil derijen van Maarten van Heemskerk. De kapel, die tot het gebouwen-complex behoorde, was een z.g. dubbelkerk, waarin de nonnen hun eigen afdeeling hadden, gescheiden van de ruimte, die voor het ge wone publiek was bestemd. Bij de hervor ming is een gedeelte van de kerk afgeschei den en uitgebouwd, waardoor zij voor de Protestantsche eeredienst kon worden ge schikt gemaakt en daaraan is het waar schijnlijk te danken, dat in het niet meer gebruikte gedeelte een aantal merkwaar dige heiligenbeelden zijn bewaard geble ven. Spr. (die zijn voordracht met lan taarnplaatjes toelichtte) liet daarna eeni ge beelden zien van den kruisgang en van het traptorentje, beide fraaie voorbeelden van den oorspronkelijken bouwtrant. Bij de Hervorming werd het klooster eigendom der gemeente en ging 't den Prins dienen als uiterst eenvoudige behuizing, terwijl ook de Zusters van St. Aagten het nog geruimen tijd, zonder hinder bleven bewonen. Het werd ook tijdelijk huisves ting voor de regeeringsinstellingen, toen deze het in Den Haag niet meer uit kon den houden. Spr. vertelde voorts bijzonderheden over den aanslag op den Prins door Gerard en over het merkwaardig karakter van dezen notarisklerk, die na den moord in alle ge moedsrust zijn gedenkschriften schreef om de motieven van zijn daad uiteen te zet ten. Na de pauze besprak spr. de neergang van het Prinsenhof, dat na 's Prinsen dood voor de meest uiteenloopende doeleinden werd gebruikt en waarin vooral ontzet tend is huisgehouden toen het gedurende een eeuw als kazerne dienst deed. Militai ren mogen vele goede eigenschappen heb ben, zij kunnen niet worden aangemerkt als de meest ideale bewoners van een his torisch gebouw. Het is Groen van Prinste- rer geweest, die voor het eerst den on- duldbaren toestand in de Staten- Generaal ter sprake bracht, maar het heeft toch nog geruimen tijd geduurd voor de restauratie ter hand genomen werd. Thans bergt de groote zaal, zonder eigenlijk museum te zijn, een groote collectie historische voor werpen. die op het leven van den Prins betrekking hebben, terwijl er ook nog prenten en schilderijen zijn, die herinne ren aan den tijd, toen het gebouw nog klooster was. Een groot gedeelte van het gebouw verkeert intusschen nog steeds in staat van verwaarloozing. Er is eenige ja ren geleden een stichting in het leven ge roepen. die pogingen in het werk stelt om deze historische plek weer zoo goed mo gelijk in eere te herstellen en men mag hopen, dat deze pogingen met succes zul len worden bekroond. Door den Inspecteur der Burgerwachten is aan den meester-geweermaker W. S. van der Noordaa van het 6e Regiment veld artillerie toegekend de medaille voor bij zondere toewijding van den Nederlandschen bond voor vrywillige burgerwachten. Gemeentel. Aankondigingen UITBREIDINGSPLAN. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis, dat met ingang van 22 April 1039 tot en met 19 Mei d.a.v. voor een ieder ter inzage zal liggen ter gemeentesecretarie (afd. Algemeene Zaken). Rapenburg 12, een ontwerp van een plan van uitbreiding voor de gemeente Leiden, ten aanzien van gronden, gelegen ten Noordoosten van den Zoeterwoudscheweg ën o.m. begrensd door de trambaan LeidenVoorschoten, den spoorweg Leiden—Woerden en het Rijn- Schiekanaal, welk plan zal strekken ter vervanging van het plan van uitbreiding van de gemeente Leiden, vastgesteld bij raadsbesluit van 6 November 1933, voor zoover betreft vorenbedoelde gronden en van het bij raadsbesluit van 5 September 1938 vastgestelde herzieningsplan met be trekking tot die gronden. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. Leiden 21 April 1939. LEIDEN. Vrijdag: „St. Christoffel" Ledenvergade ring in „De Harmonie", 8.30 uur. Zondag: Stemming groslijst gemeente raadsverkiezing. Volksbond 10—4 uur, Romanuszaal 101 uur, School Lusthoflaan 101 uur. School Potgieterslaan 101 uur. Zondag: Jaarl. H. Mis in de St. Petrus- kerk voor de afd. Leiden der R.K. Bakkerspatroonsver., 7.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken te Leiden wordt van Z a t er - dag 15 tot en met Vrijdag 21 April a.s. waargenomen door de apotheken: G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, lel. 502 en Reyst, Steenstraat 35, Tel. 136. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek: Wilhelminapark 8, tel 274. LEIDEN Bevorderd: Tot doctor in de Wis- en Natuurkunde, op proefschrift getiteld: „Complexvorming door Protonenovergang", de heer E. J. Arlman, geboren te Noordeloos. Geslaagd: Doctoraal examen Rech ten: de heer G. Bergsma, Wassenaar LUCHTBESCHERMING IS EEN ALGEMEEN BELANG EN DUS OOK HET UWE Meldt U aan als lid der Ned. Ver. voor Luchtbescherming bij den secretaris der afdeeling Leiden, den heer D. C. KOK, Rapenburg 9, Tel. 807. - Contributie naar draagkracht (minimum 25 cent 's jaars). DE WERKLOOSHEID. Het aantal bij den dienst van Sociale Za ken ingeschreven werkloozen bedroeg op 13 April j.l. 3419, op 21 April 1938 waren er 4066 x op 22 April 1937 4346 werkzoe kenden ingeschreven. Voor de verschillende bedrijfstakken zijn de aantallen thans: bouwarbeiders 670, fabrieksarbeiders 188, kantoorpersoneel 169, hotel-cafépersoneel 72, houtbewerkers 141, kleermakers 50, kappers 2, schoenmakers 11, landarbeiders 110, metaalarbeiders 468, sigarenmakers 20, technici-opzichters 25, textielarbeiders 234, transportarbeiders 861, typografen 56, voe dingsmiddelenarbeiders 218, vrouwen 124. Totaal 3419. Collecte voor China. De collecte voor China op morgen, 22 April, zal worden gesteund door het mu ziekkorps van de Leidsche Politie, dat van 1012 uur een rondwandeling door de stad zal maken. 's Middags zal op het parkeerterrein aan de Steenstraat en daarna op de Nieuw- straat, bij de Hooigracht, een uitvoering worden gegeven van den drakendans. Deze uitvoering wordt gegeven door Chineezen, die daarvoor uit Rotterdam overkomen. Het Leidsche publiek zal door deze open bare uitvoering in staat worden gesteld kennis te maken met een der merkwaar digste uitingen van den Chineesche cul tuur. Deze uitvoeringen zullen plaats vin den tusschen 26 uur in den namiddag. Ongetwijfeld zal hiervoor zeer groote be langstelling worden getoond. In het bericht inzake den rijwieldiefstal te Leiden, welke zaak gisteren voor de Haagsche Rechtbank is berecht, staat ver meld, dat de getuige P., koopman hier ter stede, by wien de verdachte gekomen was om het rijwiel te verkoopen, de recherche gewaarschuwd zou hebben. Men deelt ons mede, dat dit niet juist is. De recherche, die op zoek was naar ver dachte, trof hem op haar tocht bü genoem den koopman aan. ten bate van de actie „Voor God" Goedg"k bjj Min. beel. d.d. 3-2-'39 nr. 1199 en 81-3-'39 nr. 1617 Z x 17 Hoofdprijzen en Z x Z000 andere prijzen. Eerste trekking 25 April van lotnummers in gezonden vóór of op 6 April. Tweede trekking 31 Mei van lotnummers in gezonden na 6 April. IEDEREEN DOET MEE! want alle lotkaarten van welke kleur of serie ook, blijven geldig. Lotkaarten nog gratis en franco te verkrijgen Postbus 2, Heemstede.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2